[J Wintersche kwalen? Dan Mijnhardtjes halen! Een Russische divisie omsingeld. te tanden.' l VRAAG EN AANBOD nen werd het ndskerk" sdeerd. NIEUWS. „Reiger" te Johannesburg Een voorspoedige reis. Buitenland Een Finsche leening in Amerika. Redevoering van Göbbels. WOENSDAGS en ZATERDAGS 35 cent per vijf regels Schepen, die niet wederkeeren. [•respondent van het reinig te spreken over torpedeeren van de ad heeft gewekt. In men „met verbazing" nomen van den seher- van de Nederlandsche I volgens de Duitsche lelijke redenen om het ten eerste had loord waaruit die vordt niet gepreciseerd weigerde de kapitein [betreffende bevel van idant; ten derde langs radio-telegrafi- aardoor men het Duit- evaar bracht; en ten schip onderweg naar iet de haven van een ilde aandoen, ze vier overwegingen duikbootcommandant dskerk te torpedeeren. perde veronderstelling, logvoering ter zee hèeft i volkomen onjuist. iKERIJ TE LEMMER. nd uitgebroken in het D. van der Neut, mast- mmer. De brand liet hoog sloegen de vlatn- t. Met de stoombrand- ;en op de waterleiding en drie uur meester, g brandde vrijwel ge werd een gedeelte van werkplaats bleef be deel waterschade. De lijk in den schoorsteen GELS TEGEN DE UDE. zeer ongunstige om- in het wild levende irlandsche vereeniging vogels voer laten toe- chters, opzichters enz. :n van het land, die hadden hun zorgen len. Nu de winter zoo wone voedsel door ijs als onbereikbaar is, er bij alle vogei- volle zorgen aan de wel door het beschik- als van drinkwater, et het drinkwater in gegeven worden, opdat unnen nemen, wat tot aanleiding zou geven. iet Vlieland. - De post- Ike Donderdagmiddag niet kon bereiken, is in gen op Vlieland aan- iur heeft men getracht e varen, doch wegens mislukt. De post kon n vasten wal worden nd zou een nieuwe lieland" Harlingen te worden gesteld. srd 100 jaar geleden 3 het 100 jaar geleden, rschrjjver P. Louwerse boren. Na een onder- :e hij in 1888 wegens ten, kreeg hij groote ver van kinderboeken ekend zijn de liederen: ide en Waar de blanke ting. - Verschenen is j van de Tweede Ka- begrooting voor 1940. BE 4-0 EN 60 CT. Het water was zeer laar was het maar even zamerhand de tijd en iger, Judy spande baar et een lichtje? Eerst van, of het niet de an een der laatste zon- n, maar toen het don- i ze, dat het inderdaad :en moest zijn.' noeide en stramme le- oofden liep ze naar het kleine bootje wiegde Ze had maar één m zoo spoedig mogelijk men. Ze stapte in en e kreek uit. Het viel leek wel of de roeispa- kt waren. Maar het e zijde van het water anbaar aan. Ze om- let leek nu een heel ïaar nog een heel zwa- r wat zii niet wist, was, ïende getij in de rivier roomingen ontstonden, visschers van de Oost- aren; stroomingen waar iot veilig doorheen kon [en op elkaar en bracht dden van den stroom, ;bb, die, mijlen van die lig en wel te midden gen in een draaimolen had. (Wordt vervolgd) TWEEDE BLAD. Het K. L. M.-toestel de „Rei ger" met als gezagvoerder de heer Blaak, is gistermorgen om 8.20 uur (A. T.) te Johannesburg aangekomen. Gistermorgen vertrok het vliegtuig van Bulawayo en heeft het laatste traject van 680 km. naar Johannesburg in zeer vlot tempo afgelegd. De bemanning en de passagiers verkeerden allen in goeden welstand. De speciale vlucht van dit vliegtuig, van Napels naar Johannesburg, is op buitengewoon voorspoedige wijze verloopen. De aankomst van het K. L. M. vliegtuig „Reiger" heeft in Johannesburg levendige belangstelling ontmoet. Honderden Ne derlanders bevonden zich op het vlieg veld, toen de K. L. M. vogel er neerstreek. Onder degenen, die passagiers en beman ning van de „Reiger" verwelkomden, be vonden zich de gezantschapssecretaris le klasse van het Nederlandsche gezant schap mr. E. Star Busman, de consul der Nederlanden te Johannesburg J. W. Don ker en de burgemeester van Johannesburg de heer Germiston. De Nederlandsche Kamer van Koop handel heeft den luchtreizigers een lunch aangeboden. Maandag zullen zij door het gemeentebestuur van Germiston worden ontvangen. DE OP HET IJSELMEER INGEVROREN SCHEPEN. Een Pooltocht van Elburg uit. Gisteravond om half negen kwamen, zes doodelijk vermoeide mannen met een ijs- vlet van het IJselmeer. 's Morgens om acht uur waren zij uit Elburg vertrokken om te trachten de ingesloten schepen de IJsel en de Holland te bereiken en voedsel te brengen. Onder hen bevond zich een expert van de verzekeringsmaatschappij, welke de lading van de Friesland 70 ton blik, ter waarde van ongeveer 23.000 had verze kerd. Getracht zou worden deze lading te bergen of althans de mogelijkheid tot ber ging onder oogen te zien. Ook behoorde tot het gezelschap een filmoperateur, die wilde trachten de terugreis van de schepen naar Amsterdam mede te maken. Na een vermoeienden tocht kwamen om ongeveer twaalf uur de schepen in zicht. De mannen zagen ten westen van de Holland twee rookpluimen. Later bleken dit de rook pluimen van de beide sleepbooten te zijn, die toen reeds mdl de twee schepen op weg naar Amsterdam waren. Aanvankelijk begreep de bemanning van de ijsvlet niet, wat er met de schepen in het ijs gebeurde. Ondanks het feit, dat men ste vig door liep, naderde men de schepen niet. Integendeel zij raakten steeds verder weg. Tenslotte drong het tot de mannen door, dat de schepen den terugtocht reeds aanvaard hadden en dat was een zeer groote teleur stelling. In plaats, dat hun nu een warme maaltijd in een behaaglijke kajuit wachtte, vonden zij slechts het koude wrak van de Friesland, die sinds Woensdag steeds dieper gezakt was en nu met de gangboorden op het ijs rustte. Het water stond aan boord van het wrak tot over de dekken. Van eenig comfort was dus geen sprake en toen de vertegenwoordiger van de verzekerings maatschappij zijn inspectie had beëindigd werd de terugtocht zoo spoedig mogelijk aanvaard. Vooral de terugtocht is zeer zwaar ge weest. Op de vlet was een groote hoeveelheid vleesch, worst, koffie, boter, brood en tabak, alsmede honderd kilo aardappelen geladen. Toen de terugtocht een klein uur oud was werd een der mannen onwel. Waarschijn lijk was hij door oververmoeidheid en koude bevangen. Besloten werd de aardappelen op het ijs achter te laten en op deze wijze was voldoende ruimte in de vlet ontstaan om den zieken man plaats te geven. Met kr n- ten en overjassen werd de man toegedekt en gelukkig bleek hij spoedig weer in orde te zijn. Een geul in het iis van een breedte van 30 meter leverde veel ononthoud op, in welke gedwongen rustperiode een tweede lid van de bemanning door de koude werd bevangen. Ook voor hom moest een plaatsje in de vlet worden ingeruimd. Om ongeveer half acht kwamen zij op het ijs een vijftal inwoners van Elhurg tegen, die hen tegemoet waren gegaan, Deze namen het touw van de vlet over en toen was v*él- dra het grootste leed geleden. SCHEEPVAARTLIJNEN. Rotterdamsche Lloyd. Dempo 18 Jan. van Batavia naar Genua te Suez. Stoomvaart-Mij. Nederland. Kota Gede J.N.L. van New York 19 Jan. Johan van Oldenbarnevelt uitr. te Batavia 20 Jan. Manoeran S.J.P.L. van Balik Papan 20 Jan. Glimlachje. Ik weet niet wat me mankeert, maar ik krijg ineens een eigenaar dige druk in mijn hoofd. De Russische luchtmacht is, zoo wordt uit Helsinki gemeld, Donderdag vooral actief geweest in Zuid-Finland, waar meer dan 300 bommen werden geworpen, die echter geen ernstige schade aanrichten. In het Zuidwes ten deden Russische vliegers aanvallen op Abo en de omliggende eilanden, alsmede Hangö, Eckenaes en Karis, waar slechts ge ringe schade werd aangericht. Het Noorden des lands is eveneens gebombardeerd, doch volgens de eerste berichten zijn er weinig slachtoffers. De thans heerschende koude veroorzaakt is de Noordelijke provincies van Rusland steeds grootere ongerustheid en naar het Finsche blad Ussi Suomi meldt, neemt de on tevredenheid in de districten Moermansk en Petrokoj toe. De levensmiddelenvoorziening is moeilijk, aan brandstoffen begint gebrek te komen. De bevolking begint openlijk in verzet te komen tegen de oorlogspolitiek van het Kremlin, dat zij verantwoordelijk stelt voor de ellende, waaronder het volk gebukt gaat. Een groot aantal ontevredenen is ge arresteerd. Volgens de gegevens, waarover men te Helsinki beschikt, zijn sedert het begin der vijandelijkheden 205 Russische vliegtuigen neergehaald. Dit cijfer is een minimum, want een vrij groot aantal neergehaalde toestellen kon nog niet ontdekt worden. Voorts hebben de Russen sedert het begin van den strijd 434 tanks verloren, 180 kanon nen, 282 machinegeweren en 522 automo bielen. Verder zijn 1.560 paarden levend ge vangen en 63 veldkeukens vernield. Finland wil Zwitsersche chirurgen in dienst nemen. De Finsche regeering is voornemens, op eigen kosten tien Zwitsersche chirurgen in dienst te nemen voor de militaire hospitalen. Het politieke departement en het opperbevel van het leger hebben hun goedkeuring hier aan gehecht en bovendien toestemming verleend, dat het hoofd van den geneeskun digen dienst van het Zwitsersche leger een collecte houdt onder de hospitaaltroepen, waarvan de opbrengst zal dienen tot gedeel telijke bestrijding van de kosten der tien Zwitsersche chirurgen. Hulp aan Finland. De Finsche gezant in China, Tanner, heeft medegedeeld, dat telegrafisch 25.000 Chi- neesche dollar naar Helsinki is overgemaakt. Dit bedrag is bijeengebracht door Chineezen en vreemdelingen te Sjanghai. Drie kwart van het bedrag mag besteed worden voor het koopen van wapenen en een kwart moet be steed worden voor het Roode Kruis. Het gistermiddag te Helsinki uitgegeven legerbericht luidt als volgt: Op de Karelische landengte heeft zich niets nieuws voorgedaan. De vijand gaat voort versterkingen aan te leggen. Aan het Oostelijk front, ten Noordoosten van het Ladogameer, hebben de Finnen eenige Rus sische steunpunten genomen. Tijdens de ge vechten vernielden zij vijf tanks en maakten zij vier mitrailleurs en vijf automatische ge weren op de Russen buit. Verscheidene pa trouilles van den vijand werden vernietigd. In de richting van Ilomantsi hebben de Finsche troepen een Sovjet-Russisch detache ment, bestaande uit vijf officieren en vijf en veertig man gedecimeerd. In de richting van Kuhmo zijn eveneens twee Sovjet-Russische tanks vernield. In Lapland niets nieuws. Te Markaejaervi zijn de gevechten den geheelen dag voortgezet. In het Oostelijke deel van de Finsche Goll was de bedrijvigheid in de lucht van den vijand zeer levendig, gericht op zekere kust- forten. De batterijen van het Ladogameer hebben herhaalde malen hun aanvallen her vat op doelen te land, gelegen aan de Noordelijke en Noordoostelijke oevers van het meer. Van de andere zeefronten niets te melden. In het Zuiden van Finland heeft de vijan delijke luchtmacht gisteren een zeker aan tal districten in den Archipel van Abo, in het gebied van Hangö en in het dal van Kym- mene gebombardeerd. In het Noorden van Finland heeft de vijandelijke luchtmacht de gebieden van Nautsi en Kajani bestookt. In de zóne der operaties telde men bijna 250 Sovjet-Russische vliegtuigen boven de Kare- lische-landengte en voor het geheele land een totaal van 450 toestellen. Volgens de gister ontvangen berichten hebben de Rus sische bommen den dood veroorzaakt van één persoon en verwondden zij vier perso nen, in het geheele land. In den loop van den dag hebben de Finnen drie Russische toeste' - len neergehaald. In de afgeloopen week heb ben Zweedsche vrijwillige vliegers met succes de vijandelijke troepen, gekanton- neerde en in colonnes optrekkende, gebom bardeerd. De gevechten bij Salla. Er wordt bitter gevochten rondom Mar kaejaervi, op ongeveer 30 km. ten Westen van Salla. De Russen staan thans, nu hun offensief gebroken is, nadat zij ernstig het kopstation Kemijaervi hadden bedreigd, voor een tegenaanval, die hen reeds vele mijlen heeft teruggedreven. Het resultaat van den strijd is eehter nog onzeker. De Russen verzamelen hun strijdkrahten en werpen, naar gemeld wordt, geïmproviseerde ver sterkingen op in een halfcirkelvormige op stelling. Beter gevoed en u'tgerust dan de troepen, die aan andere fronten werden ver slagen, zullen de roode troepen waarschijn lijk een hardnekkiger weerstand bieden en men denkt, dat een nieuwe veldslag met on- zekeren uitslag maar van vitaal belang op handen kan zijn. Militaire kringen hier ramen, dat de Rus sen twee divisies hebben in den sector van Salla. Ofschoon zij door hun terugtocht een belangrijk militair voordeel hebben verloren, hebben de Russen thans veel betere verbin dingen met hun achterland en krijgen zij voedsel en wapens langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd en die loopen tot aan den spoorweg van Moermansk, Het optreden der Sovjet-luchtmacht in Finland. In Zuidwest-Finland zijn gister Abo en om geving, in Zuid-Finland Hangö en Karis door de Sovjet-vliegers gebombardeerd. Ook wordt levendige actie van Russische vliegers gemeld uit de districten van Koevola en Kotha. De Zweedsche steun aan Finland. De actie voor hulp aan Finland, die geor ganiseerd is door de Zweedsche industrieën, heeft tot dusverre 62 millioen kronen opge leverd, die ter beschikking van de Finsche "regeering zullen worden gesteld. Het is waarschijnlijk, dat een deel van dit bedrag in Zweden in den vorm van bestellingen zal worden geplaatst. De Amerikaansche steun aan Finland. Men verneemt, dat de Amerkaansche re geering zoekt naar 'n compromis, dat 't haar mogelijk zal maken de Finnen te helpen, zonder dat er kans bestaat op schending der neutraliteit. In welingelichte kringen ver wacht men een weekeinde van drukke be sprekingen tusschen officieele personen, zooals Josse Jones, en leden van het con gres. De senator Brown, de vader van het ont werp tot het verstrekken van een leening van 60 millioen dollar aan Finland, betoogt, dat Finland een onbeperkte regeeringslee- ning noodig heeft. Hij staat op het stand punt, dat een dergelijke leening niet in strijd met het neutraliteitsstatuut kan zijn omdat i nhet FinschRussische conflict geen be roep op dat statuut is gedaan. Men zegt ver der, dat hij bereid is, met aanzienlijke ver anderingen in zijn ontwerp in te stemmen, indien Finland daarvoor spoedige hulp kan krijgen. Volgens de „Wahington Post" staan de leiders van den Senaat zoowel tegenover het ontwerp van Brown als tegenover het laat ste denkbeeld van Roosevelt een niet- militair bankciediet koel of houden zij een slag om den arm. Men gelooft dat se naat kringen meer ge> nelen voor een parti culiere inzameling, waai voor Finland wa pens zou kunnen koopen. Brown is echter van meening, dat op die wijze niet genoeg bijeengebracht zou worden. Optreden van de Russische luchtmacht. Gisteren hebben 450 Sovjet-Russische vliegtuigen boven het front gevlogen, waar van 250 boven het front van Karelië. Ook hebben de vliegtuigen een bezoek gebracht aan Abo, Hangö en de Kymenevallei. Hangö, Ekenaes, Karjaa, Lorja, Hyvinka en Riimaka werden heftig gebombardeerd. Evenwel werden slechts twee personen ernstig ge kwetst. De materieele schade is aanzienlijk. In het Noorden hebben 6 Russische vlieg tuigen tusschen Telkosenniemi en Kemijaer vi 350 bommen geworpen, doch geen van deze bommen is ontploft. Drie toestellen vlo gen naar Kemijaervi, doch zij konden deze palats niet passeeren. Gistermiddag van half drie tot tien minu ten voor half vier was er luchtalarm te Hel sinki. Er werd gemeld, dat twee escadrilles Russische bomvliegtuigen de stad uit Noor delijke richting naderden. De toestellen vlogen bij helder weer op groote hoogte en veranderden hun koers toen het luchtdoelgeschut in actie trad. Er werden geen bommen uitgegooid. Van Finsche ofifcieele zijde wordt gemeld, dat Hangö, Ekenaes, Karis, Lohja en Hy- vinge. Door de Russische vliegtuigen zijn ge bombardeerd. Russische divisie omsingeld. Van betrouwbare zijde wordt medege deeld, dat Finsche patrouilles een Sovjet - Russische divisie aan het front van Salla, ten Noorden van de „Wespentaille" van Finland van de achterwaarts gelegen bases hebben afgesneden. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad: Op 19 Januari bedrijvig heid van verkenners in alle districten, in eenheden. In het district Petrazavodsk heeft eenhedeen. In het district Petrazavodsk heeft een verkenningsgroep van ons in het gebied van Kitela een vijandelijk bataljon, dat 26 machinegeweren ter plaatse achterliet, ver nietigd. Op de landengte van Karelië botsingen tusschen vooruitgeschoven eenheden, waar bij de vijand tal van dooden en gewonden te betreuren heeft. In eenige streken heeft onze luchtmacht verkenningsvluchten gemaakt en militaire doelen gebombardeerd. Wederom contingenten Zweedsche vrijwilligers naar Finland. Nog steeds vertrekken vrijwel dagelijks contingenten goed uitgeruste en behoorlijk betaalde vrijwilligers naar Finland. Men gelooft, dat er reeds vele duizenden zijn. Plan tot verstrekking van leeniug aan Finland. Uit Washington wordt gemeld: Senator Brown onthult, dat de Reconstruction Fi nance Corporation een gewijzigd ptian uit werkt tot verstrekking van een leening aan Finland en dat het wetsontwerp Maandag in concept gereed zal zijn. Eenige senatoren voorspellen, dat de leening een bedrag van 30 millioen dollar niet te boven zal gaan. DE ONDERGANG VAN DE CANADIAN REEFER. Zes-en-twintig geredden van het Deensche motorschip Canadian Reefer, dat Donder dagochtend ten noordwesten van Kaap Vi- lano in noordwest-Spanje werd getorpedeerd, zijn opgepikt door een Spaansche visschers- boot, welke zich ter hoogte van Kaap Finis- terre bevond en te La Corunha aan land ge zet. Het schip was op weg van Haifa naar Glasgow. Ook een vrouw behoort tot de geredden. Bij Griep, Koorts, Kou, Rheumatische pijnen, Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 12 stuks 50 et-, 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Minister dr. Göbbels heeft te Posen een rede gehouden voor meer dan 15.000 emi granten uit de randstaten van Wolhynië. Hij zeide onder meer, dat Engeland er nooit ernstig aan gedacht heeft Polen te hulp te komen. Polen had slechts de taak Duitsch- land tot het uiterste te provoceeren, omdat Engeland hoopte op deze wijze den oorlog te kunnen ontketenen. „Deze oorlog aldus vervolgde Göbbels is in werkelijkheid een botsing tusschen de afgeleefde plutocratie en het nieuwe nat.-socialistische Duitschland. Londen en Parijs hebben van den aan vang af het doel gehad Duitschland te ver brokkelen en het Duitsche volk voor de poli tieke beslissingen in Europa uit te schake len. Zij hadden een tweede en slechter Ver sailles in den zin. De oorlog is dus voor ge heel Duitschland een strijd voor het natio nale bestaan. Göbbels zeide, dat de Fiihrer den Weste lijken mogendheden de hand der verzoening heeft toegestoken. Het Westen heeft steeds geantwoord met een ijzig weigeren, een beleedigend zwijgen en zelfs hoon en ver achting. „Duitschland als land van arbeid, orde en socialen vrede is aangevallen door de chao tische machten der internationale plutocratie. Tachtig millioen Duitschers eischen de er kenning van de vitaalste hunner levensrech ten. De steriele plutocratieën kunnen de ver wezenlijking dier rechten ook door oorlog niet verhinderen. Een Engelsch minister heeft dezer dagen gezegd, dat het Engelsche en het Fransche vofk, anders dan het Duit sche, jong zijn. Doch men behoeft slechts de geboortenstatistieken te bezien, om aan te toonen, waar het verleden en waar de toe komst ligt. In het afgeloopen jaar zijn in Duitschland 300.000 kinderen meer ter wereld gekomen dan in Engeland en Frank rijk samen. Dit is ook de reden, waarom de Engelsche ophitsers het Duitsche volk en in het bijzonder het nat.soc. regime met hel- schen haat vervolgen. De tegenstanders hebben over het Duitsch land van thans geheel verkeerde voorstel lingen. De Duitschers daarentegen streven er naar, den vijand geenszins te onderschat ten. Voor het Duitsche volk is er geen aanlei ding om op hysterische alarmberichten in te gaan. Het ziet daarin slechts een uiting van de angstneurose der wereldparasieten. Het is ook niet de taak van Duitsche leiders te reageeren op elk alarm bericht, waarmede Londen en Parijs de wereld tot nervositeit trachten te brengen. Men zal daar vroeg genoeg ervaren, wat de Fiihrer zal doen. Het grootsche Duitsche volk aldus besloot de minister moet en zal in dezen strijd overwinnen". MIJNGASONTPLOFFING IN HET RIJSSELSCHE. Bij een ontploffing van gas in de Dourges- mijnen te Noyelles Godault zijn acht slacht offers te betreuren. Vier lijken zijn in een mijngang aangetroffen, terwijl vier andere arbeiders worden vermist. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant 9 Dinsdags en Vrijdag» Inzenden* Antiekhandel „De Kogel", Appel - steeg 2, notenhouten naaitafel compl. spinnewiel, witte olielamp en kleine meubelen, theestoof, koper er. aarde werk, enz. Te koop uit netten inboette*: prima Mangel, Kinderstoel 1.50, best Veerenbed (koopje), Closetstoelen enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Inkoop van Inboedels, Naaimachines, enz. Z. g. Bobslee (2 pers.) te koop ge vraagd. Aanbiedingen WESTER WEG 49. Goede luidspreker te koop. Adres SCHERMERHORN, Friesche- weg E I. Te koop mooie groote baard en groote en kleine Salamanders. HENKE, Koningstraat 8, Alkmaar. Antieke arreslede met prima belle- tuig te koop. Te bevr. PEPERSTRAAT 3 bij den Dijk. Te koop gevraagd een slee (toog) van niet te groot model. Brieven met prijsopgave onder letter O 731 aan het bureau van Jit blad. Deensch schip door brand ver woest. Het Deensche vrachtschip Isafold (871 ton) werd gisteravond door een brand verwoest, toen het aan de kade in 'n Schotsche haven voor anker lag. Geen der leden van de bemanning werd gewond en aan boord bevond zich geen lading. Deensch motorschip gezonken. Het Deensche motorschip Canadian Reefer (1831 ton) is terhoogte van Kaap Finisterre (Spanje) gezonken. De bemanning van 26 koppen werd gered. Zweedsch stoomschip getorpedeerd. De bemanning gered. Volgens de bij de reederij ontvangen telegram is het Zweedsche s.s. Pajala (6873 ton), door een duikboot zonder waarschuwing getorpedeerd en binnen 25 miniuten gezonken. Het schip, dat een lading graan aan boord had was op weg van Buenos Aires naar Zweden. De geheele uit 35 koppen bestaande bemanning is in een Schotsche haven aan wal gegaan. CIANO ZENDT GELUKWENSCHEN AAN WANG TSING WEI. Volgens den correspondent van de Asahi Sjimboen te Sjanghai heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, aan Wang Tsjing Wei een boodschap gezonden, waarin hij dezen geluk wenscht met het vooruitzicht op de spoedige totstandkoming van een nieuwe centrale regeering in China, met Wang als centrale figuur. In de boodschap wordt aan Wang Tsing Wei de verzeke ring gegeven, dat Italië hoopt op de spoedige totstandkoming van een anti- kominternregeering in China, terwijl Italië zich bereid verklaart, de nieuwe centrale regeering in China te steunen bij het vestigen van een nieuwe orde in' Oost-Azië. Wang Tsing Wei heeft de ontvangst van de boodschap bevestigd en uiting gegeven aan zijn hooge waardeering voor Mussolini's welwillendheid. DE MAATREGELEN TEGEN DE COMMUNISTISCHE AFGEVAARDIGDEN De Fransche senaat heeft niet 294 voor en geen stemmen tegen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de communistische parlementsleden van hun mandaat verval len verklaard worden. BEVOLKINGSSTATISTIEK. Blijkens officieele gegevens bedroeg het Italiaansche geboorteoverschot over 1939 in Italië bijna 451.000, hetgeen 25.000 meer is dan over het voorgaande jaar. Het aantal inwoners van het Italiaansch Moederland bedroeg eind 1939 44.530.000. FRANSCH—SPAANSCH HANDELS VERDRAG. Het handelsverdrag, dat te Madrid tusschen Spanje en Frankrijk is onder teekend, is het eerste verdrag tusschen Frankrijk en het nationalistische Spanje, dat gegrond is op de uitwisseling van waren. Frankrijk zal Spanje voorzien van rijst, graan, kunstmest, landbouwmachi nes, automobielen, motoren en electrische apparaten, terwijl Spanje de grondstoffen zal leveren, waaraan de Fransche in dustrie behoefte heeft. Het verdrag is een bewijs van de vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen. BRAND IN EEN FABRIEK TE ENFIELD. In den afgeloopen nacht :s brand uitge broken in een fabriek in de Londensche voorstad Enfield. Men was het vuur spoe dig meester. Sabotage is niet uitgesloten. KOUDE IN ZWITSERLAND. In La Brevine in de Neuenburger Jura is gister met 33 graden onder nul de laagste temperatuur van dezen winter in Zwit serland opgeteekend. In Davos vroor het 32 graden. Alleen in Lugano dooide het één graad. DE WINTER IN HONGaFIJE. De zware sneeuwval heeft in bijna ge heel Hongarije het verkeer per as en per rail lam gelegd. De Express Boedapest- Triest moest blijven staan aan het station Fonyod bij het Balatonmeer en zal voor het ooger.blik zijr. reis niet kunnen voort zetten. Volgens een mededeeling der sopor- wegdirectie is het treinverkeer op 30 pun ten stopgezet, vooral in het zuiden en het noorden des lands. In de steden Debrecen en Kassa zijn de openbare diensten vol komen lamgelegd. DE ONTPLOFFING TE ""'ALTHAM ABBEV. Ten aanzien van de ontploffing in de kruitfabriek te Waltham Abbey wordt of ficieel medegedeeld, dat er op grond van de op het óogenblik beschikbare gegevens geen reden is om te vermoeden, dat deze ontploffing het gevolg is van sabotage. De zaak wordt onderzocht door een officieele commissie van onderzoek. DE DEENSCHE NEUTRALITEIT. De Tweede Kamer in Denemarken heeft met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarbij de neutraliteit van Denemar ken en de vastberadenheid van het land zijn onafhankelijkheid te verdedigen, wordt be vestigd. De vertegenwoordiger der partij van Sleeswijk (de Duitsche minderheid) was tegen. Stauning, de eerste minister, heeft ver klaard dat de regeering de motie in haar ge heel overnam.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7