Agenda De revue „Van dit, van dat, van alles wat". !Bucqediike Stand Oe eerste avond van de propaganda-commissie voor de leden van de 8 October-vereeniging. De heer Kater herdacht. Glimlachje. Landen Tuinbouw Hoe kunnen c EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Woensdag. POLDERBENOEMING. Bij K.B. is benoemd tot hoogheemraad van 't Hoogheemraadschap van de Uitwa- terende Sluizen in 'Kennemerland en West-Friesland, de heer C. A. Honig te Overveen, gemeente Bloemendaal. TEXELS VERBINDING MET DEN VASTEN WAL. Men schrijft ons van Texel: Nog steeds wordt van dit eiland de ver binding met den vasten wal onderhouden vanuit de Texelsche haven te Oudeschild, Door de aanhoudende strenge vorst worden de tochten, welke de boot door het ijs moet afleggen, hoe langer hoe moeilijker. Zondag kon maar éénmaal worden gevaren en hoe wel men gehoopt" had, dat Maandag twee diensten zouden worden vervuld, moest het ook toen bij één blijven. Als de vorst nog lang blijft aanhouden, zal men er eindelijx 1oe moeten besluiten de verbinding met Den Helder te onderhouden van 't Horntje d. i. de zuidpunt van Texel. Vandaar kan men echter alleen varen als er een zeer dikke ijslaag is gevormd, en dat zal nu wel het geval zijn. Hoewel het natuurlijk erg lastig is, als post en boot niet op vastgestelde tijden vertrekken, zijn wij eilandbewoners daar reeds aan gewoon, en wordt dit als iets vanzelfsprekends beschouwd, als het strenge winter is, maar de personen, die nog maar kort op Texel wonen, en vooral de hier ge legerde militairen, beschouwen dit als een groot ongerief. TWEEDE ABONNEMENTSVOOR STELLING IN 'T GULDEN VLIES. Deze voorstelling vindt plaats op Vrijdag 2 Februari, des avonds 8,15 uur. Opgevoerd zal worden het triomfale successtuk van het Ruys-ensemble „Schoppenaas" met Cor Buys in de hoofdrol. Dit is dan de 94e voorstelling van dit stuk. De Telegraaf schreef o.m.: „Cor Ruys op z'n best" Wij mogen Cor Ruys en ons zelf gelukwenschen met een nieuwe groote creatie. Hij heeft alle gelegenheid zijn rijke komische gaven in deze rol te ontplooien En wij constateeren met vreugde, hoe in dit aan werkelijke komieken zoo arme land, wij nog een acteur bezitten, die zijn gevoel voor humor op zoo voortreffelijke wijze weet te uiten, zonder zijn rol geweld aan te doen. In Elly van Stekelenburg vindt hij een uitstekende tegenspeelster. Pierre Myin. Anton Ruys, Ben Aerden, Adophe Hamburger e.a. vormen een vlotte en fleurige entourage. De Maasbode: Een virtuoze rol van Cor Ruys. Het is lang geleden dat Amsterdam het genoegen had Cor Ruys te zien optre den. Het weerzien is daarom dubbel aan genaam geweest. In zulk een creatie is elk woord, elk gebaar, elke intonatie en elke mimiek voor den toeschouwer een genot. Een uitstekende voorstelling van een ge zellig stuk, in een mooi decor. Voor vol wassenen. DENK OM DE RIOOLPUTJES. In ons nummer van Maandag hebben wij op advies van den gas-directeur den raad gegeven, dat menschen, die bang zijn, dat door stuk gevroren of poreuse gasbui zen, gas via de rioleering in hun woningen kan komen, verstandig zullen doen 's avonds de rioolputjes open te zetten. Vanzelfsprekend geldt dit voor die ge vallen waar de put buitenshuis is. Er blijken thans ook diverse woningen te zijn b.v. in de Bloemstraat waar de rioolputjes binnenshuis zijn en het is begrijpelijk, dat men die niet moet open zetten maar integendeel maatregelen moet nemen om ze zoo goed mogelijk af te sluiten. DIERENBESCHERMING. Twee dagen geleden is op den Geest zwervend aangetroffen een zeer mooie groote, zwarte gecastreerde kater. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen tus- schen 6 7 y* uur bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. KINDERVEREENIGING S.I.S. S.I.S. heeft Maandagavond van 7 tot 9 uur voor de kinderen van haar leden een wed strijd op het ijs georganiseerd op het Ver- dronkenoord. Door veler medewerking is deze ijsavond goed geslaagd. Enkelen had den een prijsje beschikbaar gesteld en de Verdronkenoord IJsclub heeft gratis haar lichtinstallatie en materiaal in bruikleen ge geven. Alle deelnemer^, die geen eersten of tweeden prijs verwierven (ruim 60), kregen een troostprijsje mee naar huis. Er werd in vier groepen gereden: A. meis jes van 8 tot 10 jaar: 1. B. v. Dorth, 2. J. v. Dorth; B. meisjes van IC tot 13 jaar: 1. C. Bergkamp, 2. S. Bek; C. jongens van 8 tot 10 jaar: 1, B. Bergkamp, 2. A. van Dalen; D. jor.gens van 10 tot 13 jaar: 1. A. Pool, 2. W. Vink. De eerste prijs was voor groep A een slee, voor de andere groepen een paar schaatsen. de terrein, blootgesteld aan het vernieti gend vuur van mitrailleurnesten en ge camoufleerde stellingen," luidde het bij schrift. En natuurlijk hebben wij verondersteld, dat dit betrekking op den strijd in Finland moest hebben. Later is ons gebleken, dat het eigenlijk namaak-Finnen geweest zijn en wel Hol- landsche soldaten, die het voorbeeld van hun Finsche collega's gevolgd hebben en zich bij een oefening van het veldleger op deze wijze hadden uitgedoscht. In het donker zijn alle katjes grauw maar in de sneeuw waren tot dusver alleen de Finsche soldaten wit. Het blijkt dat het Finsche voorbeeld bij ons veldleger- niet onopgemerkt is ge bleven. HET WAREN GEEN ECHTE FINNEN. Wij hebben gister een interessante foto opgenomen en de matrijs die ons daarvan bereikte en waarvan het cliché gegoten moest worden liet in het wit gekleede figuren zien, die achter elkaar door de sneeuw slopen. „Omhuld met witte kleeren rukken de aanvallers voorwaarts door het besneeuw- INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 16 TOT 23 JANUARI 1940. Nieuwe zaken: Den Helder:, „Risico", Ruijgsweg 97 en Ambonstraat 86, glasverzekering. Buffettaria „de Instiuif', Spoorstraat 97 snelbuffet. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Timmermansziekenfonds, Heul 9, Coöp. Verbruiksver. „Voorzorg" G. A, N. G. Piersonstraat 13. Oudkarspel: Coöp. Boerenleenbank, A 142 Warmenhuizen: Coöp. Boerenleenbank Krankhoorn 4. Zuidscharwoude: Coöp. Boerenleenbank Straatweg B 69. Wijzigingen: Akersloot: J. Kaandorp, Zuidervaart 376, kruidenier; verplaatst naar: Bergen, Lijtweg 35. Alkmaar: L. Mensonides, Zaadmarkt 22, handel in ijzerwaren en ideaal-art.; afdee ling handel in ijzerwaren overgegaan aan J. G. Vis en S. Timmerman. Bergen: S. van Wonderen, Lijtweg 35, kruidenierswinkel; overgegaan aan J. Kaan dorp. Den Helder: „Noordzee", van Galenstraat 53, vischhandel; overgegaan aan J. F. Triest. C. Ackema, Loodsgracht 7, tand-technische inrichting; verplaatst naar IJmuiden. Oudkarspel: P. Blom, Dorpsstraat A 286. luxe verhuurinrichting enz.; verplaatst naar Schoorl, Duinweg D 21. Opheffingen: Alkmaar: J. v. d. Sluis, Zeglis 57, kruide^ nierswinkel. Den Helder: P. Warbout, Zuidstraat 52, gemaakte kleedingverkoop. Café „Vliegkamp", Rijksweg 15, café. Chr. Groninger, Kanaal weg 182, aanne mer enz. Texel: Gebr. M. en D. Zoetelief, Molen straat 42, metselaars. IJSBAAN HEILOO. De ijsbaan in het Heilooërbosoh, thans weer geheel van haar sneeuwdek bevrijd, blijkt noch van dooi noch van sneeuw veel te hebben geleden: het ijs is nog in uitste kenden toestand. Vandaag is de baan weer den geheelen dag geopend en muziek ver hoogt de gezelligheid, ook vanavond. Evenals het vorige jaar bood de propa- ganda-commissie van de 8 October-vereeni ging „Alkmaars Ontzet" de leden een revue aan, waarin uitsluitend met eigen krachten wordt gewerkt. Het succes, dat het vorige jaar behaald werd, was zóó groot, dat deze revue thans vijf avonden gespeeld zal wor den. Vóór den aanvang trad de voorzitter van 'de Ontzetvereeniging, notaris mr. C. J. de Lange, voor het voetlicht, die het groote verlies herdacht, dat de vereeniging aan het eind van 1939 heeft geleden door het ver scheiden van den heer M. Kater. Allen, die de omstandigheden en toestanden in Alk maar kennen, aldus spr., weten, welk een voorname en moeilijke taak de heer Kater voor onze vereeniging heeft vervuld. Een lange reeks van jaren heeft hij het voor naamste onderdeel van het 8 Octoberpro- gramma, de samenstelling van den optocht, verzorgd. En hij deed dit alles met zeer be perkte kasmiddelen. Daarvoor waren bi- zondere eigenschappen noodig. Onze veree niging is hem daarvoor zeer veel dank ver schuldigd. Ook op ander gebied heeft de heer Kater zich voor onze vereeniging verdienstelijk gemaakt. Toen het vorige jaar bij verschil lende jongeren het plan'rijpte om de ver eeniging in staat te stellen, den leden een feestavond aan te bieden, begrepen de jon geren, dat daarvoor slechts één man, de heer Kater, voor het leiderschap in aan merking kwam. Ondanks het feit, dat zijn gezondheidstoestand hem toen reeds noop te tot zooveel mogelijk rust, verklaarde hij zich daartoe bereid. Het succes van dien avond is groot geweest. Toen dit jaar we derom gedacht werd aan een dergelijken avond, werden andermaal hoopvolle blik ken op den heer Kater gericht en ook toen stelde hy zich weer beschikbaar. Op dit oogenblik, waarop wij hem hier als regis seur hadden verwacht, gevoelen wij dan ook diep, hoe groot het verlies is, dat onze vereeniging heeft getroffen. Het bestuur en de commissieleden zullen nog lang de her innering aan hem bewaren als een trouw medewerker en een goed vriend. De heer Kater heeft te lang voor het voetlicht ge staan om niet te weten, dat de stemming op een feestavond een andere moet zijn. Daar om dank ik thans de medewerkers in deze ïevue voor het vele, dat zij voor de veree niging hebben gedaan. In het bijzonder heet ik welkom de civiele en militaire autoriteiten, die de uitnoodi- ging voor dezen avond hebben aangenomen en ik hoop, dat allen een genoeglijken avond zullen hebben en dat wij na afloop nog in de prettige sfeer, die den 8 October- dag kenmerkt, wat bijeen zullen blijven. Op voorstel van spr. zongen alle aanwe zigen hierop staande twee coupletten van het Alkmaarsche Volkslied. De revue. Onmiddellijk hierna nam de revue, waar aan een orkest, onder leiding van Cor. Jon ker, een dubbelmannenkwartet, leden van Ulvadero, die van een kampeergroep, een achttal October-girls, de heeren Grondsma, de dames Netty Wijn, Jo Kühl en mevr. Jonker-Jonker hun medewerking verleen den, een aanvang. Het bleek ons al spoedig, dat wij een uiterst verzorgde, vlotte, afwisselende en amusante revue te zien kregen. Aan het slot bracht mr. C. J. de Lange alle medewerken de zijn hulde, daarbij den auteur, den heer Piet Cloeck, die als conferencier en als ver tolker van eenige nummers een levendig aandeel in de revue had gehad, onbetaalbaar noemende, waarom het bestuur dan ook maar had besloten zich van betaling te ont houden en te volstaan met mevr. Cloeck, die voor de goede zaak zooveel avonden haar man had afgestaan, bloemen aan te bieden. Het is ons niet doenlijk, alle 21 tafreelen te bespreken. In het algemeen was de mu ziek goed ingespeeld, het decor zeer aardig en de aankleeding voortreffelijk. Er wer den grappige één-actertjes opgevoerd, be schaafde solo's gezongen, leuke S.O.S.-be- richten uitgezonden en een levendige H.B.S. kampeerclub om een kampvuur ten tooneele gebracht, terwijl de heeren Spaans en Feld- stra, als Alkmaarsche boys, knap acrobatiek werk te zien gaven. Bijzondere aandacht willen wij schenken aanhet derde tafreel, waarin wij de Alk maarsche vroedschap in het bange jaar van Alkmaar's beleg bijeen zien in de prachtige 16de eeuwsche kleeding, beraadslagende over de vraag of men de geuzenvendels in de stad zal toelaten. Mét overtuiging sprak burgemeester van Teyllngen, de heer G. Grondsma, zijn teleurstelling uit over het feit, dat de mee ningen over deze vraag, die niet alleen be slissend is voor Alkmaar, maar ook voor het geheele land, in de vroedschap verdeeld zijn. Met ontroering wijst hij erop, dat het ge vaar overal dreigt, zoowel buiten als binnen de grenzen der stad. Wij zijn maar een handjevol tegen 'n bende van vijanden, zoo betoogt hij, maar „onze wallen kunnen nog tijdig worden hersteld en het water erbui ten zal ons een goede bondgenoot zijn en bovenal „het recht is aan onze zijde". Na in felle kleuren te hebben geschil derd welk lot de bevolking wacht, wanneer men den Spanjaard, in de stad laat, zegt burgemeester van Teylingen: „mijn besluit staat vast. Open de Friesche poort voor de Geuzen. Ik wil met de burgerij voor den Prins leven en sterven". De onzekere tijd, waarin ons vaderland verkeert, werkte er, evenals de overtuiging, waarmede de heer Grondsma sprak, toe mede, dat de aanwezigen sterker dan ooit, doorvoelden welke gevoelens de edelsten van Alkmaar's burgerij voor ruim 3eeuw heb ben bezield. De Slavische dans, uitgevoerd door mevr. Jonker-Jonker en Jo Kühl in een décor, in zonnige, blijde kleuren, oogstte een verdiend succes. Groot succes behaalde ook Menno Gronds ma, die grandioos Lou Bandy, Richard Tau- ber, Tino Rossi en Josephine Baker imiteer de en als Chineesche goochelaar, in een aan kleeding, die ons aan van Dalsum's vertol king in het Chineesche landhuis herinner de, wonderlijke staaltjes van goochelkunst te zien gaf. Men ziet, dat hij er plezier in heeft en dat is reeds op zich zelf verkwik kend. Netty Wijn, als solozangeres, imponeerde ons door haar beschaafd optreden. Haar stemgeluid is niet krachtig, doch wel melo dieus. Veel succes oogstte zij in het tweede tafreel, toen zij als Pierette den slapenden Pierrot een minnelied toezong. Kostelijk was de vaderlandsche geschie denisles van den heer Cloeck. Zijn succes nummer was: „Op de rolschaats", een toe passelijk Alkmaarsch lied, waarvan het refrein door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. Ook met z'n West-Friesche liedjes oogstte hij veel succes. De vroolijke matrozen, een nummer van het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriend schap" was een nummer dat èn om den zang èn om de aankleeding en voordracht, alle hulde verdiende. De heer Grondsma Sr. gaf ook na de pauze een verdienstelijk nummer in het ernstige genre. In het costuum van den Prins van Oranje declameerde hjj voor Ju liana van Stolherg (mevr. Grondsrna-Dub- beld) de 24 coupletten van het „Wilhelmus". Zooals Grondsma, onder uitstekende muzi kale begeleiding, het Wilhelmus declameer de, was het inderdaad een hartekreet en een gebed, zooals de onbekende dichter het heeft bedoeld. De hierna gevolgde finale bracht ons, on der leiding van den heer Cloeck, op de 8 October-kermis, waar het een vroolijke boel was. Het was 'n avond van eerlijk Alkmaarsch blij leven. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Sweetheards (rom. revue- en zangfilm); hoofdrollen Jeanette Macdonald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, half 8, hoofdnummer De voortrekkers van Dodge City (rom.-avont.); hoofdrollen Errol Flynn, Olivia de Havilland en Ann Sheridan. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 24 Januari. 8 uur, het Wapen van Heemskerk, rede prof. Galias voor het Genootschap Nederland Frankrijk. 8 uur, de Unie, voordracht Willem van Iependaal voor het Inst. v. Arb.-Ontw. 8.15 uur, Harmonie, voordracht mej. Bran don over Bellamy. Donderdag 25 Januari. 8 uur, Harmonie, concert Toonkunst. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deetl mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 stratenma ker, 2 stratenm. opperlieden, 1 stuc. opper man, 3 tegelzetters, 1 gfanietwerker, 1 fun- deeringwerker, 1 uitvoerder, 8 betonvlech- ters, 7 voegers, 10 stucadoors, 26 opperlie den, 67 schilders, 36 metselaars, 131 grond werkers, 90 timmerlieden; groep metaalindustrie: 2 hoorders, 2 af- bramers, 4 bankwerkers, 3 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 6 electriciens, 3 fitters, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 5 klinkers, 1 loodgieter, 2 lijn- werkers, 2 machinisten, 1 machineteekenaar, 3 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 4 mon teurs, 3 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 2 scheeps timmerlieden, 9 smeden, 10 stokers, 1 tand- techniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandberei- der, 3 zandvormers;' groep verkeerswezen: 35 chauffeurs, 14 schippers, 4 koetsiers, 1 exped. knecht, 1 ka pitein binnenvaart, 1 emballeur, 24 pakhuis knechten, 21 magazijnbedienden, 4 loop knechten, 4 kellners; groep voedings- en genotmiddelen: 44 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 tabaksbe werker, 1 slager, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, 4 zuivelbereiders, 9 bakkers; groep houtbewerking: 11 meubelmakers, 1 stoffeerder, 4 mach. houtbewerkers, 1 kis tenmaker, 1 beeldhouwer; groep handel: 19 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 2 colporteurs; groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 2 boekdrukkers, 3 boekbinders; groep land- en tuinbouwbedrijven: 19 tuinlieden, 29 landarbeiders, 7 bloemisten; overige beroepen: 3 wasschers, 1 kleerma ker. 1 schoenmaker, 3 port. huisknechten, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzou- ter, 2 papierbewerkers, 2 verzekeringsagen ten, 1 incasseerder, 1 bedrijfsleider, 1 con troleur, 1 reclameteekenaar, 1 administra teur, 1 boekhouder, 3 kantoorbedienden, 5 fabrieksopzichters, 1 magazijnmeester, 255 los- en 35 transportarbeiders; gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 4; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 18; vrouwelijk personeel: 1 kantoorbediende, 1 inpakster, 1 fabr. arbeidster, 1 verkoop ster, 1 meisje voor halve dagen, 2 werksters. Alkmaar, 20 Januari 1940. De directeur, v. d. HEUVEL. INGEKOMEN PERSONEN. A. Schaper, R.K., z.b., van Grootebroek naar Fnidsen lila. A. G. de Haas, R.K., dienstbode, van Amsterdam naar van Ever- dingenstr. 18. A. Maaskant, N.H., ser- geant-maj. L.A., en gezin, van Amsterdam naar N. Beetskade 7. J. C. Hagens, R.K., kantoorbed., van Amsterdam naar Achter straat 14a. J. G. de Bruijn, R.K., Verkoo- per, van Utrecht naar Hofplein 2. N. B. Goudswaard, N.H., bouwk.opz., van Wierin- germeer naar Kennemerstr.weg 46. W. Meijer, N.H., dienstbode, van Vlagtwedde naar Pr. Julianalaan 14. A. Koudijs, N.H., z.b., van Heiloo naar Rembrandtstr. 2. H. Cornelissen, R.K„ z.b., van Heiloo naar Rop- jeskuil 64. J. Sietsma, geen, ass. landmeter, van Bogota (Columbia) naar Corfstr. 33. C. G. Rams, R.K., typograaf, en gezin, van 's-Gravenhage naar Forestusstr. 7. C. M. de Boer, dienstbode, van Spanbroek naar Limmerhoek 26. A. Dekker, N.H., slager, v. Oterleek n. Spoorstr. 10. A. J. de Wit, R.K., huisjuffr., van Maarn naar Luttik Oudorp 87. W. J. Harttorff, geen, echtg. v. J. M. Holtes, en kind, van Amsterdam naar Costerstr. 9. A. de Boer, N.H., venter, van Sohagen naar Voormeer 18. M. T. F. Gene- faas, R.K., z.b., van 's-Gravenhage naar Ver dronkenoord 37. S. T. Dijkstra, N.H., ma- gazijnbed., van Workum naar le Landdwars- straat 9. L. Hagenaar, N.H., expeditie- knecht, van Hoorn naar Eikelenbergstr. 43a. L. H. J. Etmans, R.K., z.b., en echtg., van Amsterdam naar Dr. Schaepmanplein 12. C. Boekei, R.K., grondwerker, van Winkel naar Baanpad 35. P. J. Leeuwendal, N.H., kruidenier, van Heiloo naar Snaarmanslaan 17. J. A. de Goeij, R.K., sergeant fourier L.A.. en gezin, N.H., van Amsterdam naar Fr. Halsstraat 22. W. M.Holtes, N.H., z.b., en broer, van Heiloo naar Costerstraat 9. C. Ettema, R.K., huishoudster, van Bloemendaal naar Geest 17. E. Kieft, geen, echtg. v. A A. Kuiper, hulp in de huish., van Naarden naar Groot Nieuwland 9. A. J. N. Kroon, N.H., notarisklerk, en echtg., R.K., winkelierster, en kind, N.H., van Heiloo naar Schoutenstr. 9. B. C. Butter, R.K., kapper, van De Rijp naar Steijnstraat 12. K. Kuiper, R.K., z.b., van Heiloo naar Schoutenstr. 4. P. W. Roelofs, R.K., war moezier, van Bemmel naar Schoutenstr. 18a. ALKMAAR. GEBOREN: Clara A., d. van Einte Bouma en F. A. Feldkamp. Margaretha M. F., d. van Theodorus P. H. Wortel en Th. E. M. Kraak man. GETROUWD: Cornelis J. Coppoolse en Anna M. Groot. 1K§P1S De droom van den verduis- teraar. HET S. M. DEMONSTRATIEBEDRIJF TE ASSENDELFT. Nadat in Augustus 1939 de eerste publi catie over het bedrijf in de Assendelfter Veenpolder is verschenen teneinde de aan dacht te vestigen op het tweede voorbeeld bedrijf wil ik hieronder iets naders mede- deelen over het afgeloopen weideseizoen. Ter herinnering vermeld ik nog dat het bewuste bedrijf in totaal 9 ha. groot is. Het aantal perceelen is 12. De veebezetting bestond dit weideseizoen uit 14 melk koeien, 4 vaarzen, terwijl er nu 5 kalveren zijn. Het aantal schapen bedroeg 4, bene vens 8 lammeren. Ook werd 1 paard ge weid. Evenals elders ondervond men ook hier de nadeelige gevolgen van de droogte en de koude. De grasmat had hier vrij ernstig geleden van de strenge vorstperiode en de daardoor ontstane schade heeft zich tra ger hersteld dan eerst vermoed werd. Opdat een voldoende weide werd be houden en er tevens gelegenheid zou blij ven tot winning van stalvoeder, moest wat ruim van stikstof worden gebruik ge maakt. Op de 9 ha. zijn nl. 40 balen kalk- ammon gebruikt, hetgeen overeenkomt met ±4 baal per ha. Hoewel dit op het eerste gezicht een zeer hooge gift lijkt, moet er tegenover worden gesteld dat het noodzakelijke stalvoeder (hooi en kuil- gras) vrijwel geoogst is. De kosten van de stikstof bedroegen per ha. 29.25; indien men weet dat er van de 9 ha. gewonnen zijn 21.000 kg hooi en 35.000 kg kuil- gras, dan is dit voedsel de stikstof gemak- lijk waard geweest! Vooral wtar het hooi en kuilgras niet gewonnen is ten koste van de melkopbrengst. Teneinde voor latere jaren een duidelijk overzicht te krijgen geef ik de belangrijkste feiten in onderstaande tabel weer. Landgebruiker: J. A. Schoone, Assen delfter Veenpolder, Bedrijfsgrootte i U 1 M 6 Aantal melkkoeien Balen K.A.S. a 100 kg. Slakkenmeel a 10Ó kg. Stalmest en gier Gewonnen stalvoeder: Hooi (7 perceelen gemaaid) Kuilgras (4 perc. gemaaid) Melkproductie in de weideperiode: Begin weideperiode Vóór 1 Mei 1 Mei1 Juni 1 Juni—1 Juli 1 Juji— 1 Aug. 1 Aug.—X Sept 1 Sept. 1 Oct. .....I 1 Oct.—28 Oct. Krachtvoeder in de weideperiode per. melkkoe 1938 (Oude systeem) 7.75 ha. (hooiland werd bij gehuurd) 13 15 30 et 80.000 kg. 22.000 kg. geen 31 Maart 3.656 liter 4.318 5.306 5.165 4.578 4.688 2.960 30.671 liter 5.— (tongblaar!) 1939 (omweidinfssv-teem) 9— ha. (één los perceel van 1.25 ha.) 14 41 30 et 80.000 kg. et 21.750 kg. 35.000 kg. 15 April 1.813 liter 3.915 5.768 5.660 5.220 4 477 3.534 30.387 liter 3.— 1 Scha gen, 19 Januari 1940. De Rijkslandbouwconsulent voo; Noordholland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. EERSTE BLAD. KINDJE VERBI De echtgenoote van JZa zou gisteravond een brief i is in militairen dienst. De haar éénjarig kindje in een verwarmd laken en legde stede.,Zij dekte het kind deken toe. Toen de vrouw terugkw: mer vol rook. De beddepl; waren geschroeid, terwijl ■wonden haa aan hoofd en kundige hulp moch niet m Het ongeluk is vermo dpordat het laken te heet v beddegoed schroeide. EMILE VAN BOSCH In den afgeloopen nacht leeftijd plotseling te Amsi de bekende operette-zan Bosch. Deze bariton-zanger heef van ruim 30 jaar op de pl£ gen van de operette in Ni maakt en ook is hij, even; collega's, een slachtoffer v: worden. Van Bosch was v Belg, doch toen hij in zijl land kwam en zijn carrièn ger was begonnen, werd hi sterdamsche figuur, zondei de groote voorstellingen in het Apollo-theater niet kor Emile van Bosch heeft róllen gezongen en gespee alleen een zeer goed zange boven een voortreffelijk ac' ringen opmerkelijk waren. Gedurende de laatste mi werkzaam bij het troepje voorstellingen geeft voor in het kader van O. en O. VROUW IN BRAND Vanochtend zijn te Arr Bestevaerstraat de kleeren door dat zij te dicht bij c in brand geraakt. Haar ec de vlammen te dooven di dekens te wikkelen. Verve haar de smeulende kleeren te trekken. Hierdoor begon branden, waarop haar ma: in dekens moest wikkelen dat met brandwonden was in ernstigen toestand naai gasthuis vervoerd. (Van onzen militairen Ons laatste overzicht telegram uit Kopenhagen dat strijd meldde dicht (Salla-sector) en dus w< voortgang der Russen. To volgenae dagen steeds m groote verliezen der Russi juichte het in ons hart, w eenmaal in vaste handen liggen straat en spoorw- open naar Rovaniemi en Botnische Golf. Hoewel h ste zou spijten den lezer: licht te hebben, hoopten belang der Finnen) de di zijn van een leugenberich komt een officieel bericht uit Helsinki melden, dat een afstand van 45 KJ waren en de strijd thans woedde. Nu bedraagt de vi tot Markajarvi on ge vei uit blijkt dus, dat de Ru: tot vlak bij Kemijarvi w: gen er. de weer opnieuw koude de Finnen heeft g ding der wespentaille. D< ten westen van Markaja aangelegd, waarin zij tha terwijl achterwaarts bij Finsche berichten, nog Russische divisies liggen, sche ski-afdeelingen de I dingen blijven bestoken voer voor de Russen to: zijn en zijn de troepen t gevoed en gekleed. Van vechtsfronten valt weinig houden de Finnen dus s' Volgens het „plan Sta Finland hevig te lijden va We kunnen ons levend men zich zal afvragen: mogelijk, dat de Finnen strekte fronten de Russi tot dusverre hebben kunr nog steeds in hunne ooi stellingen, of zelfs daarvo We zullen trachten dez mogelijk te beantwoorde: getuigt van goed inzicht, gen op de Karelische lan de noordwestzijde van 1 zijn tezamen 200 K.M. 1 karanta (aan de oostzijde over Tolvajarvi, Suomuss 700 K.M. Uit diverse bei- kunnen opmaken, dat d< Mannerheimlinie (100 K stellen op 100.000 man, resteerende 800 K.M. ov< 200.000 man. Doch daarv rekenen de bezettingen dr luchtmacht en vooral de ve, welke centraal word' voor tegenaanvallen tege om hier of daar verlieze: We meenen dan ook de 1 800 K.M. breede front o 120.000 man te mogen ste per K.M. Dit zijn echter i per K.M., want hieronde grepen verplegingsperson dig personeel, aan- en geen keukenpersoneel, v Lotta's) verbindingsper: telegraaf, radio) en alle hulpdiensten. Doch niel

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2