Haansteen SPORT EN WEDSTRIJDEN. "BAKKERTJE ieuMetou Griepcrig ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 JANUARI 1940. Gymnastiek UITVOERING TURNLUST. Klokslag acht uur, zooals men dat van Turnlust gewend is, marcheerden alle wer kende leden van deze bekende Alkmaarsche gymnastiek-vereeniging, begeleid door trommel en fluitmuziek van uit de dancing der Harmonie naar het tooneel in de groote zaal, die geheel gevuld was met trouwe Turnlustvrienden. Keurig opgesteld werd onder het spelen van het Bonds-turnlied, dat door de aanwezigen staande werd aan gehoord, den vaandelgroet gebracht. Een uitstekend voorspel van dezen gymnastiek- avond, die wederom onder leiding stond van den heer J. J. Poll, den bekenden direc teur. Staande voor de opgestelde leden van zijn vereeniging, sprak daarna de heer Schotsman, de voorzitter, zijn openings woord. Spr. bracht eerst dank aan den heer van Roon, Tuinstraat alhier, voor het gratis be schikbaar stellen van de geluidsinstallatie. Hij memoreerde daarna het geweldige en funeste wereldgebeuren, dat ook bij Turn lust zijn invloed had doen gevoelen. Niet alleen werden tien der heerenleden onder de wapenen geroepen, maar ook de geregel de oefenlokalen werden voor militaire doel einden bestemd. Men was echter zou geluk kig geweest, tot prettige samenwerking te komen met mevr. Sluis-Leguit, die haar particulier gymnastieklokaal in de Spoor straat voor bepaalde oefenuren beschikbaar stelde. Hij bracht mevr. Sluis, in de zaal aanwezig, hartelijk dank voor die samen werking. Wisseling van leden was er natuur- lijk in het afgeloopen jaar ook weer ge weest, maar met leedwezen had de vereeni ging den heer J. Schuring als lid zien ver trekken naar Velzen. Maar op dezen avond was hij aanwezig en zou ook meewerken. Spr. heette hem hartelijk welkom. Ook deed hij dit de zes gemobiliseerde leden, die door de bemoeiingen van het bestuur aanwezig konden zijn. Zij zouden medewerken, doch hij riep clementie voor hen in, omdat zij in dienst geen gelegenheid tot oefening had den gehad, want geregelde gymnastiekbe- oefening is bij het leger nog niet overal mo gelijk. Spr. meldde het succes van een drie tal leden bij de wedstrijden te Wijdenes en het feit, dat het lid, de heer Schotsman Jr. in het afgeloopen jaar was geslaagd voor de middelbare acte gymnastiek. Dank bracht hij aan de ouders der kinde ren en aan de donateurs voor hun geldelij- ken steun. In de strijdende en gemobiliseer de landen bleek thans telkens weer het groote nut der lichamelijke opvoeding, voor het hebben van een getraind lichaam en spr. betreurde het, dat nog steeds geen meerdere steun voor die lichamelijke opvoeding mo gelijk is. Onder luid applaus der aanwezigen feilciteerde hij den heer S. Budding, die nu 35 jaar met eere het insigne van Turnlust droeg. Van een vereeniging als Turnlust worden in deze tijden zware financieere of fers geëischt en spr. besloot daarom met een krachtig woord van propaganda voor toe treding als lid en als donateur en met het uitspreken van den wensch, dat allen een prettigen avond zouden hebben. De heer Schotsman deed zich kennen als een wakker strijder voor zijn vereeniging, die ondanks de moeilijke tijden steeds het hoofd er voor houdt. Na dit z.g. officieele gedeelte ging dc lei ding van den avond over op den heer Poll, die zich ook nu weer een kranig directeur toonde. Het programma van 17 nummers eischte heel wat, maar alles werd in een vlot en prettig tempo afgewerkt. De eerste drie nummers waren echt demonstraties van les sen, geen paradewerk, maar turnen, dat de ouders der kinderen een juist beeld gaf van het oefenen op de lessen. De meisjes en jon gens der A-afdeelingen deden aardige vrije oefeningen en bleken ook aan de toestel len al goed op dreef. Ook de meisjes van afd. B en C gaven mooie vrije oefeningen en turnden aan ringen en brug. Toen was het de beurt aan de dames- en heeren-afd. Zij werkten met veel animo en vooral de eerste afd. dames bleek over goede turnsters te beschikken. Ook de knotsoefeningen der algemeene afdeeling dames verwierven weer een luid applaus en vormden een mooi besluit van de eerste helft. Na de pauze was de daad (niet het woord) geheel aan de dames en heeren, die zich in vrije oefeningen, aan hoogrek en hooge brug, en aan de ringen goede gymnasten toonden en het bewijs leverden, dat bij Turnlust aan de lichamelijke opvoeding veel zorg wordt besteed. Het mooie hoogrekwerk der heeren verdient nog afzonderlijke vermelding. Na afloop der uitvoering bleef men na tuurlijk nog langen tijd gezellig bijeen en werd er onder op de balmuziek van Johnny- Black and his Boys met de grootste animo gedanst. Turnlust kan op een mooien en zeer ge slaagden avond terugzien. 30 Maart op den feestavond ziet men elkander weer. Voetbal FRANKRIJK—PORTUGAL 3—2. Voor de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog heeft Frankrijk een vcetbal- landenwedstrijd gespeeld. Portugal was de tegenstander van het Fransche elftal in het Pare des Prince-stadion, waar een groot aantal toeschouwers bijeengekomen was, ondanks de slechte weersomstandigheden, om getuigen van de ontmoeting te zijn. Het terrein was zeer slecht. Frankrijk won met 3—2. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Naar wij vernemen is het elftal van de Zwaluwen, dat Dinsdag 6 Febr. a.s. te Brus sel tegen de Roode Duivels speelt, als volgt samengesteld: doel: Dijkstra (APGS); achter: van der Heide (Feijenoord) en v. Ierlandt (Willem II); midden: van Spaandonck (Neptunus), Stam (VUC) en de Vroet (Feijenoord); voor: W. Engel (Willem II), Drok (Spar ta), van Nol (Blauw-Wit), van der Veen (Heracles) en Bergman (Blauw-Wit). Reserves zijn: van Woerkom (Hollan- diaan), Scholtens (Feijenoord), Choufour (ADO) en Linssen (Feijenoord). Of alle spelers aan de uitnoodiging gevolg kunnen geven, is nog niet bekend. Dammen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteren is in het Parkhotel te Amster dam de wedstrijd om het damkampioen schap van Nederland aangevangen. De uitslag van de eerste ronde was: Kalden—Vos 1—1 LochtenbergRustenburg 11 Hamvan Dartelen 11 DukelBom 11 KeilerLigthart 20 De tweede ronde zal Zaterdag 3 Februari in het Parkhotel gespeeld worden. Biljarten BORNKAMP KAMPIOEN 2E KLASSE DRIE BANDEN. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, 2e klase 3 banden, zijn gis teren te 's-Gravenhage beëindigd. De eindstand was: gew.p. pt. brt. a.g. h.s. 1. Bornkamp 6 272 461 0.590 10 2. Loohuizen 5 256 534 0.481 5 3. Knoop 3 249 513 0.487 6 4. Baay 3 256 527 0.485 6 5. Weynschenk 3 240 526 0.479 6 6. Kilsdonk 3 245 547 0.447 5 7. Tournier 3 250 567 0.440 6 8. Swaalep 2 232 477 0.486 5 Bornkamp promoveert naar de eerste klasse, omdat zijn algemeen gemiddelde boven de 0.500 ligt. Wi el rennen WEDSTRIJDEN TE BERLIJN. Gister zijn voor de eerste maal in dit jaar internationale wielerwedstrijden in de Deutschlandhalle gehouden. Wals en Pelle- naars vertegenwoordigden hier ons land en zij hebben dat schitterend gedaan. In een koppelwedstrijd over twee uur beheersch- ten onze landgenooten het geheele veld en zij hadden met een nog grooteren voor sprong kunnen winnen, doch namen met twee ronden op de Belgische combinatie ScherensDeneef genoegen. Ook de derde plaats werd door een bui- tenlandsch koppel bezet, namelijk door de Denen Falck Hansen en Danholt. Een sprintwedstrijd voor amateurs werd door Purann gewonnen voor Bunzei, Kuf- fel en Holzhüter. De uitslag van den koppel wedstrijd over twee uur luidt: 1. WalsPellenaars (Ned.) afgelegd 84.550 K.M., 23 pt.; op twee ron den: 2. ScherensDeneef (België) 17 pt.; op 4 ronden: 3. Falck HansenDanholt 18 pt.; op 5 ronden: 4. EhmerZims (Duitsch- land) 4 pt.; op 6 ronden: 5. MerltensKuehn 6 pt.; op 9 ronden: 6. GoebelWeckering (Duitschland) 6 pt.; 7. Rigoni—Cimatti (Italië) 1 punt. Stayerswedstrijd: einduitslag: 1. Hoffmann 49.900 K.M.; 2. Kremer 49.460 K.M.; 3. Krans 49.335 K.M.; 4. Speichinger 47.585 K.M. Zwemmen WERELDRECORDS ERKEND. De F.I.N.A. heeft de volgende prestaties als wereldrecord erkend: 100 yards rugslag dames in 1 min. 7 sec. door Irene van Feggelen, op 7 September 1939 te Amsterdam. 100 yards rugslag dames in 1 min. 5.1 sec. door Cor Kint op 18 Sept. '39 te Rotterdam. 150 yards rugslag dames in 1 min. 42.1 sec. door Cor Kint op 29. Sept 1939 te Rot terdam. Er is nog geen bericht van het secreta riaat van de F.I.N.A. of ook het wereld record van Cor Kint op de 200 meter rug slag met een tijd van 2 min. 38.8 sec., ge maakt op 26 Nov. 1939 te Rotterdam, geho mologeerd is. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. De recordcommissie van den K.N.Z.B. heeft de volgende prestaties als Neder- landsch record erkend: 100 meter rugslag dames 1 min. 10.9 sec. door Cor Kint (Z.C. Rotterdam) gemaakt op 22 Sept. 1939 te Rotterdam. 400 meter rugslag heeren 5 min. 30.9 sec. door J. P. Metman (IJ) gemaakt op 26 Oct. 1939 te Amsterdam. 4 x 100 meter borstcrawl estafette dames 4 min. 36.4 sec., gemaakt door de Rotter- damsche dameszwemclub op 22 Nov. 1939 te Rotterdam met de dames W. Soetskouw (1.10), B. Groenendijk (1.8.1), W. den Ouden (1.11) en R. van Veen (1.7.3). 200 meter schoolslag heeren 2 min. 43.7 sec. door H. Smitshuyzen (A.Z.) gemaakt op 26 Nov. 1939 te Rotterdam. 200 meter rugslag dames 2 min. 38.8 sec. door Cor Kint (Z.C. Rotterdam) gemaakt op 26 Nov. 1939 te Rotterdam. Schaken COMPETITIE K.N.S.B. A.S.C.—V.A.S. 3—7. Euwe verliest van Landau. De competitiewedstrijd tusschen de Am- sterdamsche schaakclub en het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenootschap is geëin digd in een onverwacht groote overwin ning van het V.A.S., dat met 7—3 zege vierde. De gedetailleerde uitslagen luiden: A.S.C. V.A.S. Dr. M. EuweS. Landau 01 H. KmochA. D. de Groot y2y2 F. WackersJ. A. J. Polak 01 Dr. ir. J. C. Scheffer—W. A. T. S. Schelf hout 01 W. de RuiterJ. Veerkamp 01 F. A. Spinhovenmr. P. L. J. Rassers 10 Th. MulG. Swaneveld y2K H. KleefstraM. B. Stodei 10 R. Kwikdr. B. Frank 01 C. OrbaanJ. A. Kroon 01 De partij tusschen Euwe (wit) en Landau was een aangenomen damegambiet. Euwe had aanvankelijk eenig positioneel voordeel, doch Landau offerde een pion om aanval te verkrijgen. Beide spelers kwamen in tijd nood en tenslotte wist Landau de dame tegen een toren te veroveren. De rest was toen een kwestie van techniek. Na 38 zet ten gaf Euwe het op. BELANGRIJKE VIERKAMP. Naar wij vernemen, zal in Febr. een vier kamp plaats vinden tusschen dr. M. Euwe, S. Landau, H. Kmoch en Jhr. J. H. O. van den Bosch. Het is de bedoeling, dat het een enkelvoudig tornooi wordt. De eerste ronde zal waarschijnlijk 11 Febr. te Amsterdam worden gespeeld. EINDHOVEN—MAX EUWE 5%—\y2. De competitiewedstrijd tusschen Eindhoven en Max Euwe voor de eerste klasse B lever de een verrassend resultaat op: de thuisclub wist met 5 y2i'A te winnen. IJshockey BELGIE—NEDERLAND 1—3. De landen wedstrijd ijshockey tusschen België en Nederland is door de Hollanders met 31 gewonnen, een overwinning, die iets geflatteerd mocht worden genoemd. Skisport DE EERSTE SKIWEDSTRIJDEN IN NEDERLAND. Buitengewoon geslaagd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandsche Skivereeniging zijn in eigen land skiwedstrijden georganiseerd. Het landgoed „Dartheide" van den heer J. Smit uit Alblasserdam, welk landgoed op den Donderberg te Leersum is gelegen, was het tooneel van een sportieven strijd, welke nog lang in de herinnering zal blijven voort leven. De sneeuw was zeer snel, een vroolijk zonnetje scheen door de boomen en over de velden van het landgoed, een groot aantal deelnemers, onder wie vele dames, had zich opgegeven voor de slalom en den 5 K.M - wedstrijd, terwijl zich duizenden toeschou wers, naar schatting 7 tot 8000, langs 't par cours hadden opgesteld om getuige te bijn van de verrichtingen der loopers, prestaties, welke zeker niet zijn tegengevallen. Het was me heer G. Garritsen, die tezamen met den heer G. van der Wal het traject, zoowel voor den afstandswedstrijd als voor ae slalom, had uitgezet. En beide wedstrij den waren heusch niet zoo gemakkelijk. Wat de resultaten betreft, mej. Hoekstra uit Breukelen werd eerste in de slalom voor dames met den uitstekenden tijd van 22 sec. Het spreekt wel vanzelf, dat de heeren sneller waren. Het loopen van den heer Kleinboch uit Amsterdam, die soepel en snel het traject aflegde, maakte veel indruk, zijn tijd bedroeg 19.6 sec., waarmede hij de eer ste plaats bezette. Over 5000 meter won mej. Reina Pais uit Hilversum onbedreigd, ter wijl de Nijmegenaar Hekking een prachti- gen tijd noteerde bij de heeren, n.l. 25 min. 13 sec. Levi uit Wassenaar werd tweede, ge volgd door Spaargaaren uit Leiden, die reeds enkele cursussen van den Skibond in Zwitserland heeft meegemaakt, als derde. In totaal namen 110 loopers deel, 45 da mes en 65 heeren. Het waren z.g.n. open wedstrijden, doch het grootste deel der skiërs waren lid van de Nederlandsche Ski vereeniging. De uitslagen luiden: slalom dames: 1. mej. L. Hoekstra (Breuke len) 22 sec., 2. mev. van der Lee (Zeist) 23.4 sec., 3. mevr. Deiters (Bussum) 24.3 sec., 4. mej. J. Hoekstra (Breukelen) 24.6 sec. slalom heeren: 1. Kleinboch (Amster dam) 19.6 sec., 2. van Dijk (Dordrecht) 20.1 sec., 3. van der Wal Jr. (Amsterdam) 20.2 sec., 4. mr. Deiters (Bussum) 20.2 sec. 5000 meter dames: 1. mej. Pais (Hilver sum) 32 min. 31 sec., 2. mevr. Knapper (Am sterdam) 33 min. 23 sec., 3. mej. Verschuur (Rotterdam) 33 min. 52 sec. 5000 meter heeren: 1. Hekking (Nijme gen) 25 min. 13 sec., 2. Levi (Wassenaar) 27 min. 58 sec., 3. Spaargaren (Leiden) 28 min. 9 sec. De wedstrijden zijn zoo in den smaak ge vallen, dat indien mogelijk meerdere zullen volgen. WEDSTRIJDEN BIJ DEN BOSCH. Ook in de duinen bij Drunen, tusschen deze plaats en Udenhout, zijn Zondagmiddag skiwedstrijden gehouden, nadat de geheele week verscheidene dames en heeren in de Drunensche duinen, waar prachtige sneeuw ligt, geoefend hadden. Men had een wed strijd over 8 K.M. en een over 3.5 K.M. ge organiseerd,- welke wedstrijden uitnemend geslaagd zijn. Schaatsenrijden DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Blijft op 30 Januari. Maar eerst de zuidelijke route. Naar wij vernemen heeft het centraal be stuur der Friesche Elfstedenvereeniging be sloten, in verband met binnengekomen rap porten, aan den datum van Dinsdag 30 Jan. vcor den te organiseeren Elfstedentocht, voorloopig vast te houden. Verder is nog een andere belangrijke be slissing gevallen. Bij een massalen start heeft het ijs veel te verduren. Nu is het ijs van de Dokkumer Ee niet zoo bijzonder sterk en bij een inspectie van gister is komen vast te staan, dat de dikte hier en daar 8 c.M. bedraagt. Daarom is besloten den tocht via Sneek te laten aanvangen en Dokkum eerst op den terugweg aan te doen. Het ijs op de Sneeker trekvaart, de z.g. Zwette is 20 tot 25 c.M. dik en kan een massalen uittocht bijzonder goed verwerken. De deelnemers aan den wedstrijd starten nu vijf uur Dins dagmorgen uit de Harmonie, enkele minu ten laten gevolgd door de tochtrijders van het Beursgebouw en weer een paar minuten later gevolgd door de derde categorie, de z.g. nakomers. Men moet eerst een k.m. loo pen en daarna kan men bij Schenkenschans opbinden. In Sneek tracht men door een ge deelte van den weg met water te begieten een kunstmatige baan te fabriceeren, zoo dat de deelnemers in de stad niet zouden behoeven af te binden. Het voordeel van het kiezen der zuidelijke route is ook gelegen in het feit, dat de meren nu in vol daglicht kunnen worden overgestoken. Verder blijft de route, zooals die reeds verscheidene ma len is uitgestippeld. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE LEEUWARDEN. De koninklijke vereeniging „De IJsclub" te Leeuwarden had gister nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs ge organiseerd over de afstanden van 500, 1500 en 5000 meter. Van der Scheer bewees zijn goeden vorm van de nationale kampioen schappen te Groningen en bovendien bleek hij tijdens de training in Noorwegen nog vooruit te zijn gegaan. Zijn tijden over de 500 meter en de 1500 meter waren uitste kend. Hij sloeg zelfs Roos op den korten af stand. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. van der Scheer Rotterdam 1 47.7 sec., 2. Roos (Amsterdam) 48.5 sec., 3. Havekotte (Rotterdam) 49 sec., 4. Buyen (Amsterdam) 49.5 sec., 5. van der Heide (Leeuwarden) 49.5 sec., 6. Zwanenburg (Rotterdam) 50.1 sec., 7. Schouten (Warns- veld) 51 sec.; 1500 meter: 1. van der Scheer 2 min. 37.6 sec., 2. Havekotte 2 min. 38.4 sec., 3. Roos 2 min. 38.5 sec., 4. Buyen 2 min. 38.8 sec., 5. Zwanenburg 2 min. 39.7 sec., 6. van der Heide 2 min. 40.4 sec.; 5000 meter: 1. Buyen 9 min. 25.5 sec., 2. Zwanenburg 9 min. 29.2 sec., 3. Roos 9 min. 32.6 sec., 4. Havekotte 9 min. 34.2 sec., 5. v. d. Scheer 9 min. 34.4 sec., 6. Strijbis (Ha renkarspel) 9 min. 38.5 sec., 7. van der Hei de 9 min. 43 sec. Algemeene rangschikking: 1. van der Scheer 7 pt.. 2. Roos 8 pt., 3. Havekotte 9 pt., 4. Buyen 9 pt., 5. Zwanenburg 13 pt., 6. van der Heide 14 pt. De voorzitter van de Internationale Eis- lauf Vereinigung, de heer G. W. A. v. Laer, woonde de wedstrijden bij. WEDSTRIJDEN TE BEEMSTER. De uitslagen van de door de ijsclub „Ba- mestra" te Beemster gehouden nationale wedstrijden in het hardrijden luiden: 500 meter: 1. Blaisse (Amsterdam) 51.9 sec., 2. Kremer (Diemen) 53 set., 3. Ekel- schot (Amsterdam) 53.2 sec.; 1500 meter: 1. Kremer 2 min. 50 sec., 2. Akerboom (Bergen) 2 min. 55.2 sec., 3. Blaisse 2 min. 55.4 sec.; 3000 meter: 1. Akerboom 5 min. 57.8 sec., 2. Kremer 5 min. 57.9 sec., 3. van Es (Am sterdam) 5 min. 59.2 sec. Algemeene rangschikking: 1. Kremer 5 pt., 2. Akerboom 8 pt., 3. van Es 13 pt. en 4. Blaisse 13 pt. HARALDSEN KAMPIOEN VAN NOORWEGEN. Tijdens het weekeinde zijn te Hamar de kampioenschappen van Noorwegen in het hardrijden op de schaats verreden. Een groote verrassing was het behalen van den titel door Harry Haraldsen vóór Charles Mathisen en Erling Hagen. Finn Hódt won de 500 meter in 44 sec. voor den wereldrecordhouder op dien af stand Hans Engnestangen, die 44.1 sec. no teerde. Op de 5000.meter eindigde Hagen als eerste in 8 min. 46 sec., gevolgd door Wang- DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 1) DE BESTORMING VAN SERINGAPATAM (1799) Uittreksel uit oude familiepapieren. I. Ik richt dezen brief geschreven in Britsch-Indië aan mijn verwanten in Engeland. Mijn bedoeling is, een verklaring te ge ven van de beweegredenen, die mij noopten, de mij door mijn neef, John Herncastle, ge boden vriendschap te weigeren. De tusschen ons bestaande oneenigheid be gon na een belangrijke gebeurtenis, waar aan wij beiden deel hadden genomen de bestorming van Seringapatam, onder bevel van generaal Baird, op 4 Mei 1799. Om u een juist inzicht te geven in de om standigheden, moet ik een oogenblik terug gaan naar de gebeurteinssen voor den stormloop en de verhalen, die in ons kamp de ronde deden over den schat aan juwee- len en goud, die het paleis van Seringapatam bewaard werd. II. Een der meest onwaarschijnlijke van deze verhalen had betrekking op een Gelen Diamant een juweel, meermalen vermeld in de inlandsche annalen van Voor-Indië. Volgens de alleroudste tradities was deze steen gevat geweest in het voorhoofd van een vier-armig afgodsbeeld, dat de Maan- god voorstelde. Ten deele door zijn eigen aardige kleur, ten deele door het bijgeloof, dat dezen steen een zekere gevoeligheid toeschreef, voor den invloed van de god heid, wier beeld hij sierde, waardoor zijn glans toenam of verminderde met 't was sen of afnemen der Maan, verwierf het ju weel den naam, waarmede het tot op heden in Britsch-Indië bekend is De Maan steen. De avonturen van den Gelen Diamant beginen in de elfde eeuw van de Chris telijke jaartelling. In dien tijd werd Voor-Indië doorkruist door den Mohammedaanschen veroveraar Mahmoud ben Ghizni, die de heilige stad Sommauth innam en den beroemden tem pel, die daar sedert eeuwen gestaan had en een bedevaartsoord was voor Hindoe-pel grims, van zijn schatten beroofde. Van alle goden, die in den tempel ver eerd werden, ontsnapte slechts de Maan- god aan de roofzucht der Mohammedanen. Door drie Brahmanen zorgvuldig verbor gen, werd het nog ongeschonden beeld in den nacht veroverd en overgebracht naar de, in rangorde, tweede heilige stad in Voor-Indië Benares. Hier, in een nieuw heiligdom, in een zaal, waarvan de muren met kostbare stee- nen waren ingelegd, en onder 'n baldakijn, getorst door gouden pilaren, werd de Maan - god ondergebracht en aanbeden. Hier, in den nacht, na de voltooiing van het heilig dom, verscheen de god Vishnoe, de Behou der, aan de drie Brahmanen in een droom. De godheid blies zijn goddelijken adem op den diamant in het voorhoofd van het beeid, waarop de Brahmanen neerknielden en hun aangezicht in hun kleed verborgen. De godheid beval, dat van dat oogenblik af de Maansteen door een drietal priesters om beurten moest worden bewaakt, dag en nacht, tot het einde der dagen, en hij voor zegde dat nameloos onheil den stoutmoe- digen sterveling zou treffen, die het wagen durfde, zijn handen naar het heilige juweel uit te strekken en niet alleen hem, doen allen, die het na hem zouden bezitten. En de Brahmanen lieten deze goddelijke waar schuwing in gouden letters boven het hek, rondom het heiligdom, aanbrengen. De jaren gingen voorbij en steeds, ge slacht na geslacht, waakten de opvolgers der drie Brahmanen dag en nacht over -den kostbaren Maansteen, totdat in de eerste jaren der achttiende eeuw, de Mogul-kei- zer Aurangzeb aan het bewind kwam. Op zijn bevel werden wederom de Hindoetem pels vernield en geplunderd, terwijl het hei ligdom van den vierarmigen god ontwijd werd door het slachten van heilige dieren en het stukslaan der godenbeelden. De Maansteen werd geroofd door een hoofdof ficier van het leger van Aurangzeb en kwam ten laatste in het bezit van Tippoo, sultan van Seringapatam, die den diamant in het handvat van een dolk liet zetten en beval, dat hij bij de meest kostbare stuk ken in zijn wapenkamer moest worden bewaard. Zelfs daar in het paleis van den sultan bleven de drie priesters hei melijk de wacht houden bij den kostbaren steen. Er waren drie officieren in Tippoo's hof houding, die, hoewel vreemden voor de overige leden, door bekeering of schijnbare bekeering tot den Islam, het vertrouwen van hun meester hadden gewonnen, en volgens de legende, zouden deze officieren de drie priesters zijn geweest. III. Dit was het fantastische verhaal over den Maarsteen, dat in ons kamp verteld werd en dat geen van ons voor ernst op nam, behalve mijn neef Herncastle, wiens voorliefde voor het wonderbaarlijke hem er geloof aan deed hechten. Den avond voor den aanval op Seringapatam was hij hevig verbolgen op mij en anderen, die het geheele relaas als een fabel beschouwden. Er volgde een woordenwisseling, waarbij Herncastle zich door zijn driftig tempera ment liet meesleepen. Hij verklaarde, dat indien het Engelsche leger, er in zou slagen Seringapatam te ver overen, wij den diamant aan zijn vinger zouden zien schitteren, welke grootspraak een hartelijk gelach uitlokte, 'waarmede, zooals wij dien avond dachten, het geheele geval geëindigd was. Ik zal u nu de gebeurtenissen verhalen, die plaats hadden op den dag van de be storming. Van het begin af waren mijn neef en ik van elkaar gescheiden. Ik had hem niet ge zien toen wij de rivier doorwaadden; evenmin, toen wij onze vlag in de eerste bres plantten, de daarachter liggende grep pel overstaken en vervolgens de stad bin nentrokken, waarbij om iedere duimbreed gronds hevig moest worden gevochten. Pas toen de schemering viel en de stad van ons was en generaal Baird het lijk van Tippoo onder een hoop gesneuvelden gevonden had, ontmoetten wij elkaar. Zooals ik duidelijk kon zien, was Hern- castle's vurig temperament door de slach ting, die wij juist hadden meegemaakt, tot een soort waanzin opgezweept en naar mijn meening was hij totaal ongeschikt de taak te volbrengen die hem als officier was op gelegd. In de schatkamer héerschte een hevige wanorde, doch voor zoover ik kon opmer ken, werden er geen daden van geweld be dreven. De soldaten waren hier naar har telust aan het plunderen, waarbij menige ruwe grap gemaakt werd en de Gele Dia mant weer ter sprake kwam. De slagzin: „Wie heeft den Maansteen gevonden?" leidde er steeds toe, de plundering, indien deze' op één punt gestaakt was, op een an dere plaats weer te doen uitbreken. Ter wijl ik tevergeefs trachtte, orde in dezen chaos te brengen, hoorde ik een hevig ge schreeuw van de andere zijde van de bin nenplaats komen en, vreezende, dat de plundering nu daar begonnen was, rende ik in die richting. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10