DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DALADIER WEKT OP TOT HET BRENGEN VAN OFFERS. RTJE Finsche successen ten N. van het Ladogameer. Japan wenscht uitlevering van geïnterneerde Duitschers. TOERISME TUSSCHEN NOORD EN ZUID. Actief optreden van de Russische luchtmacht. Onlusten in de Sovjet-Unie De algemeene toestond. NATUUR RAMPEN. lRI 1940. dere belangrijke be ien massalen start -duren. Nu is het ijs it zoo bijzonder sterk gister is komen vast hier en daar 8 c.M. sloten den tocht via en en Dokkum eerst doen. Het ijs op de :.g. Zwette is 20 tot n massalen uittocht ten. De deelnemers en nu vijf uur Dins- nonie, enkele minu- de tochtrijders van er een paar minuten erde categorie, de t eerst een k.m. loo- bij Schenkenschans ht men door een ge it water te begieten te fabriceeren, zoo- ie stad niet zouden let voordeel van het aute is ook gelegen n nu in vol daglicht itoken. Verder blijft ds verscheidene ma- STRIJDEN TE IDEN. niging „De IJsclub" er nationale wed- n voor amateurs ge landen van 500, 1500 Scheer bewees zijn iationale kampioen en bovendien bleek in Noorwegen nog Zijn tijden over de meter waren uitste- as op den korten af scheer Rotterdam 1 lerdam) 48.5 sec., 3. 49 sec., 4. Buyen 5. van der Heide 6. Zwanenburg r. Schouten (Warns- r Scheer 2 min. 37.6 38.4 sec., 3. Roos 2 2 min. 38.8 sec., 5. 1.7 sec., 6. van der 9 min. 25.5 sec., 2. sec., 3. Roos 9 min. min. 34.2 sec., 5. v. ;c., 6. Strijbis (Ha- sec., 7. van der Hei- :king: 1. van der t., 3. Havekotte 9 pt., vanenburg 13 pt., 6. Internationale Eis- ;r G. W. A. v. Laer, bij. E BEEMSTER. ioor de ijsclub „Ba- gehouden nationale rijden luiden: i (Amsterdam) 51.9 i) 53 sefc., 3. Ekel- sec.; ir 2 min. 50 sec., 2. min. 55.2 sec., 3. om 5 min. 57.8 sec., ec., 3. van Es (Am- ;ing: 1. Kremer 5 van Es 13 pt. en 4. MPIOEN VAN GEN. e zijn te Hamar de Noorwegen in het ats verreden. Een iet behalen van den Isen vóór Charles en. 10 meter in 44 sec. ouder op dien af- 'n, die 44.1 sec. no- ndigde Hagen als gevolgd door Wang- vier doorwaadden; vlag in de eerste :hter liggende grep- olgens de stad bin- i iedere duimbreed •den gevochten. Pas en de stad van ons het lijk van Tippoo euvelden gevonden aar. on zien, was Hern- lent door de slach- en meegemaakt, tot :weept en naar mijn ongeschikt de taak als officier was op- rschte een hevige >ver ik kon opmer- den van geweld be- iren hier naar har en, waarbij menige rd en de Gele Dia- kwam. De slagzin: nsteen gevonden?" plundering, indien akt was, op een an- en uitbreken. Ter- tte, orde in dezen le ik een hevig ge- e zijde van de bin- vreezende, dat de gonnen was, rende (Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 25 Dit nummei bestaat uit bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 30 Januari 1940 ioofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De Fransche minister-president Daladier heeft gisteravond in Parijs een radio-rede gehouden, welke zich door een voor hem ongewone felheid heeft gekenmerkt. Hij heeft betoogd, dat Duitschland de overwonnen landen slechts vernietigt, zoodat het groote Duitsche rijk, dat men wil scheppen, een wereld van heeren en slaven zal zijn. In alle tot dusver onderworpen gebieden kent men slechts de wanhoop. De rust van Frankrijk vloeit voort uit de vastberadenheid van millioenen van hun kracht bewuste soldaten. De Franschen van de achterhoede, die zooveel minder gevaar loopen en zooveel minder ontberingen lijden, moeten mede hun krachten wijden aan de ge meenschappelijke taak en door het brengen van groote offers een wijziging van hun bestaan aanvaarden. Daladier waarschuwde tegen de zoogenaamde Duitsche fluisterpropaganda, die erop gericht is Frankrijk van Engeland te scheiden en ontevredenheid onder de bevolking te wekken. De Duitsche materieele macht is een der geweldigste ter wereld en om die kracht te kunnen breken, moet de Fransche achterhoede zich met groote opoffering aan den arbeid wijden, opdat Frankrijk kan overwinnen. De Finnen maken wederom melding van het afslaan van tal van Rus sische aanva'ien op het Ladoga-front. De Finnen veroverden vele versterkte steunpunten en maakten meer dan duizend krijgsgevangenen, terwijl een groote krijgsbuit in hun handen is gevallen. Naar verluidt, zal de Japansche minister Arita eischen, dat de Duit schers, die de Engelschen van de Asama Maroe hebben gehaald, zullen worden vrijgelaten. Men twijfelt eraan of Engeland deze Duitschers, die thans in ong zijn geïnterneerd, zal vrijlaten, omca' '-et daardoor tegen over andere neutrale staten een gevaarlijk precedent zou scheppen. (Van onzen correspondent.) Brussel, eind Januari. Ofschoon de Vlaainschgezinde toetsen van mijn schrijfmachine tintelen om een politiek artikel te schrijven, hoop ik ze te kunnen in toom houden en ze een geheel neutraal on derwerp te laten behandelen. Er is evenwel alleszins reden om over politiek te schrijven en dan in het bijzonder over het verbod der Vlaamsch-Nationalisti- sche bladen. Als de regeering denkt, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden wel alles wagen kan, want dat men nu toch geen crisis durft uit te lokken, dan, vrees ik voor haar, dat het wel eens blijken kon, dat zij te grof speculeerde Deze regeeringsmaatregel vindt maar wei nig waardeering, integendeel. Zelfs in libe rale kringen, waar men nog het meeste anti- Vlaamsch is, gaan er protesten op, zij het dan niet uit sympathie met de getroffen bladen of uit Vlaamsch-gezinde overwegin gen, maar meer uit vrees voor de bedreigde pers-vrijheid. Doch genoeg, ik zou niet over politiek schrijven. Ofschoon ik het gevaar loop, dat mijn collega Cust Waghter mij verwijten gaat, dat ik hem het gras van de Belgische kust voor de voeten weg maai, wil ik over het toerisme en over het aanstaande seizoen handelen. Ik weet niet welke filosoof het was, die eens beweerd heeft, dat ieder gezond mensch, zelfs wanneer hij in den grootsten nood verkeert, in een hoekje van zijn hart altijd nog een dosis optimisme bewaart, groot genoeg om hem, bij het keeren der kansen, het leven weer dragelijk te doen voorkomen De winter mag zich op 't oogenblik nog zoo laten voelen, de oorlog, dicht bij onze grenzen of in verder gelegen streken, dood en vernieling zaaien, in het binnenste van ons gemoed blijven wij op hoop tegen hoop verwachten dat het, binnen niet al te langen tijd, weer lente en vrede wordt. Dan gaat men droomen van zon en bloe men, van tochten door bosch en hei, over heuvelen en door dalen. Dan maakt men trots alles toch maar een reisplannetje op voor de zomervacantie, ook al ziet de toe komst er op dit oogenblik nog zoo onzeker uit. Bljjft de internationale positie van ons land zooals ze nu al vijf maanden is, blijven wij met Nederland buiten het geschil, dan zullen de reislustigen onder ons, als ze, in hun vacantie de landsgrenzen willen over schrijden, geen andere keus hebben dan zich naar het noordelijk deel van ons taal gebied, naar Noord-Nederland, te begeven. Dan kan men Nederland gaan ontdekken. Want al scheiden slechts weinig kilometers de Antwerpsche haven vein de Nederlandsche grens, al kan men van Brussel uit in een paar uur per trein of per auto het hart van Nederland bereiken, al lezen velen onder ons boeken van Hollandsche schrijvers of tijdschriften en kranten die in het Noorden worden uitgegeven, voor menigeen blijft het land zelf een waar „terra incognita". Zoo vlak bij de hand, ligt een heerlijk land, zou men met een rijmpje kunnen zeg gen. Wat zal het aanstaande seizoen ons bren gen, vraagt men zich af. Vooral voor hen, die van het seizoen leven moeten, hoteliers, verhuurders, handelaars aan de kust en in onze andere toeristische streken, zijn cvan zelf in groote vrees. „In duizend vreezen" zou, met een plagiaat van het Rotterdam- sche huis, menig hotel nu kunnen genoemd worden. Een druk buitenlandsch verkeer hebben wij natuurlijk niet te verwachten. Engelschen, die anders bij tienduizenden naar onze kust komen, blijven stellig weg; Franschen zullen ook niet komen en feite lijk blijft er niets over, behalve En de Belgen zelf, die gewoon zijn naar het buitenland te gaan, kunnen nu evenzoo nergens heen, behalve De Belgische regeeringscommissaris, be last met de bevordering van het toeristisch verkeer, dr. A. Goris, in de letterkundige wereld beter bekend onder zijn pseudoniem: Marnix Gijsen, heeft het plan opgevat om te trachten Noord naar Zuid en Zuid naar Noord te sturen. Om te beginnen heeft hij reeds lezingen voor de microfoon van onzen omroep en van den Nederlandschen omroep van Hilversum georganiseerd, met het doel het toeristisch verkeer tusschen onze beide landen aan te wakkeren. Acht bekende Noord-Nederland- sche figuren zullen achtereenvolgens aan de Nederlandsche luisteraars vertellen, welke geestelijk en gastronomisch genot den toerist uit het Noorden in België te wachten staat. Van den anderen kant zullen vier Vla mingen, te weten Toussaint van Boelaere, Maurits Roelants, Liessenborg en Theo Bo- gaerts op de Vlaamsche golf van het N.I.R. respectievelijk spreken over: het natuur schoon van Nederland, den stedenbouw, het karakter van land en volk en de verkeers- mogelijkheden. Vier Belgisch-Fransche schrijvers zullen hetzelfde doen op de Fransche golflengte voor de Waalsche landgenooten. Er zal natuurlijk nog meer worden ver richt. Pogingen worden gedaan om de pas poorten-belemmering weg te nemen, terwijl ook uiting wordt gegeven aan de hoop om een „toeristen-gulden" tegen 12 inplaats van 16 frank in het leven te zien roepen. Maar dit is nog niet anders dan een gerucht. De Brusselsche afdeelingen van den Vlaamschen Toeristenbond en het Algemeen Nederlandsch Verbond richten in het Paleis voor Schocne Kunsten een Nederlandschen avond in, waar mr. Baart de la Faille, lid van het hoofdbestuur der Ned. V.V.V. als spreker zal optreden. Verder is het bestuur van het A. Ned. V. voornemens driedaagsche cultuurreizen door Vlaardingen en door Nederland in te richten. Zoo hoopt men van officieele, zoowel als van particuliere zijde een soort wisselwer king, een soort uitruiling tot stand te kun nen brengen. De Belgen zouden naar Nederland kunnen gaan, de Nederlanders zouden naar ons kunnen komen. Waarom niet? En het zou slechts aan de goede verstandhouding der beide landen ten goede kunnen komen. Het zou ook veel onwetendheid en verkeerde gedachten om trent het doen en kunnen, de geestesstroo- mingen en de cultuur in Nederland bij de Belgen kunnen wegnemen. Want de feite lijke onbekendheid van dit alles is hier zeer groot. Het legerbericht van gister. Het Finsche legerbericht van gister luidt: Ten N.O. van het Ladogameer is op 28 Januari op verscheidene punten fel gestre den. Alle aanvallen van de Russen werden afgeslagen en de Finnen hebben zich mees ter gemaakt van enkele steunpunten van den vijand. Achthonderd Russen zijn ge sneuveld, 160 gevangen genomen. Bovendien hebben de Finnen vier tanks vernield, als mede een pantserauto. Vier stukken geschut, vijftien mitrailleurs en vele andere wapens werden buitgemaakt. Ook is een transport colonne van de Russen met honderd paarden vernield. Te Aittojoki zijn detachementen van de Russen, die poogden een omtrekkende be weging te maken, teruggedreven. De Russen lieten 450 dooden op het slagveld achter. Gisteren hebben Sovjet-Russische vlieg tuigen aanvallen gedaan op Kotha, Lovisa, Hangö, Röma en op plaatsen in Noord-Fin- land. Te Hyrynsalmi en Kumimcmiemi zijn branden ontstaan. De Finsche luchtmacht heeft verkennings vluchten uitgevoerd en heeft troepencon centraties van de Russen gebombardeerd. Op 28 Januari hebben de Russen twee vliegtuigen en een kabelballon verloren. Luchtalarm te Helsinki Vier Sovjet-Russische toestellen hebben gister gevlogen boven de plaats, waar zich thans de meeste buitenlandsche legaties be vinden op 20 k.m. afstand van Helsinki. De toestellen vlogen zoo laag, dat het personeel van de Fransche legatie duidelijk de her kenningsteekenen kon zien. Verder wordt gemeld, dat Zweedsche deskundigen de verliezen van de Russen op 80.000 man aan dooden engewonden ramen, hierbij inbegrepen zij, die zijn omgekomen door de koud»; of die bevroren ledematen hebben. Bovendien zouden sommige com mando's reeds drie keer een wijziging heb ben ondergaan. Gistermiddag is nog een derden keer luchtalarm gemaakt in Helsinki. In de nabijheid van de stad werd een Rus sisch vliegtuig door de Finsche luchtdoel mitrailleurs omlaag geschoten. De inzitten den, drie Russische officieren, werden ge dood. Het optreden der Russische luchtmacht. Officieel wordt vernomen, dat de Sovjet- Russiche luchtmacht in den loop van den dag gister opnieuw bijzonder actief is opge treden tegen de Finsche bevolking. Deze activiteit is overigens den Russen vrij duur te staan gekomen, aangezien volgens som mige berichten twaalf vliegtuigen, waarvan de plaats van neerstorten gecontroleerd kon worden, neergehaald werden. Het totaal aantal neergehaalde Russische vliegtuigen zou zelfs 17 bedragen. De Russische toestellen hebben een zie kenhuis gebombardeerd in Oost-Finland, waarbij twinti g dooden vielen. Abo is het voorwerp geworden van een feilen aanval, waarbij twintig dooden vielen. Abo is het gewond. Bovendien werden 15 huizen ver nield. In de streek van Porgo vielen 4 doo den en 10 gewonden. De Russische bombardementen. In een rapport over de week van 21 tot 27 Januari zegt de leider der passieve defen sie, dat vergeleken met de voorafgegane week de Russische luchtbombardementen van minder belang waren en vooral gericht waren op Noord- en Oost-Finland, in het begin van de week was het weer gunstig voor bedrijvigheid in de lucht. In den loop van de week werden 46 verschillende plaatsen gebombardeerd. Oekrainsche vrijwilligers m Finsche leger. Naar van Oekrainsche zijde wordt mede gedeeld, is de voorzitter van het nationale Oekrainsche comité en oud-minister vam buitenlandsche zaken der Oekrainsche re- geering-Petljoera, prof. Szulgyn, te Helsinki aangekomen voor het organiseeren van een legerafdeeling van Oekrainsche vrijwilligers, die bij het Finsche leger zal worden inge deeld. Szulgyn heeft een oproep gericht tot de Oekrainsche soldaten, die deel uitmaken van het Sovjet leger, en hen aangespoord, niet tegen Finland te vechten. Twee millioen Belgische francs voor Finland. De gistermiddag bijeengekomen minister raad heeft besloten, den minister van bui tenlandsche zaken te machtigen, een aanvul lend crediet voor te stellen van 2 millioen francs, teneinde het Roode Kruis een sub sidie te verleenen ten behoeve van Finland, Onlusten in de Sovjet-Unie. Volgens mededeelingen van Sovjet-Rus sische krijgsgevangenen zouden den laat- sten tijd herhaaldelijk ongeregeldheden zijn voorgekomen te Moskou en Leningrad. Tal rijke hoogere officieren zouden zijn doodge schoten. Verder verklaarden de krijgsge vangenen, dat de menschen het koud heb ben, zij willen eten en kleeding en geen oorlog. Het is moeilijk na te gaan, in hoeverre deze verklaringen van krijgsgevangenen waar zijn, want klaarblijkelijk willen zij bij de Finnen in 't gevlei komen In Finsche krin gen merkt men op, dat de krijgsgevangenen jonge lieden zijn uit de omgeving van Leningrad afkomstig, die duidelijk antwoord geven op andere vragen, zoodat het moge lijk is, dat hun verklaringen juist zijn. Zoo nu en dan dringt er uit de wereld der astronomen iets bijzonders tot ons door. Eigenlijk gebeurt dat altijd, want zon, maan en sterren zenden ons hun licht en warmte en er zijn in de eindelooze ruimte van het heelal millioenen of wellicht billioenen hemellichamen wier licht na duizenden jaren tot ons komt, zoodat wij ze door een goeden kijker kunnen waarnemen. Wat er in die onpeilbare hemelruimte wordt opgebouwd en vernietigd zal in het algemeen voor ons verborgen blijven, maar zoo nu en dan heeft er binnen eenige dui zenden of tienduizenden kilometers eens iets plaats, dat wij, aardsche stervelingen, vanaf onze planeet op de een of andere wijze kunnen constateeren. Zoo is er de vorige week bericht, dat er een hemellichaam ter groote van onze zon uit elkaar is gesprongen en in zijn omgeving groote verwoesting heeft aangericht, wat te begrijpen is omdat een uit elkaar springend hemellichaam nog heel iets anders is dan een mijnontploffing. Veel schade schijnt onze aarde er niet van gehad te hebben, maar het is vanzelfspre kend, dat bijgeloovige menschen zich de vraag stellen of zooiets den een of anderen dag ook niet met onze planeet zou kunnen gebeuren. Er zijn er zelf, die de natuurrampen wel ke den laatsten tijd diverse landen hebben getroffen als een straf voor de oorlogvoe rende menschheid zien. Turkije werd eerst door aardbevingen, daarna door geweldige stormen en vervolgens door overstroomin gen geteisterd, er werden aardbevingen in Italië en Zuid-Amerika gesignaleerd en een groot deel van de wereld wordt juist nu door hittegolven of, nog meer, door een on gekende koude en sneeuwval getroffen. Uit allerlei landen komen den laatsten tijd berichten, dat het er sinds menschen- heugenis niet zoo koud is geweest, dat het kwik in de thermometers bevriest en de soldaten dood op hun wachtposten blijven. Er zijn, zooals gezegd, menschen die in dat alles een waarschuwing zien, een drin gende vermaning om in de wereld geen bloedbad te maken, om te bedenken, dat wie het zwaard hanteeren ook door het zwaard zullen vergaan. Het hangt van den mensch, zjjn geloof en zijn wereldbeschouwing af op welke wijze hij de natuurrampen wil verklaren en het is te begrijpen, dat de meesten er niet over denken ze in verband te brengen met het wereldgebeuren, te meer, omdat de door aardbevingen getroffen staten juist diegene zijn, die in geen enkel opzicht aan den Europeeschen strijd deelnemen. Het is volgens den logisch denkenden mensch slechts een toevalligheid, dat oorlog en natuurrampen samenvallen en dus zui ver een toevallige omstandigheid, dat de koude in Finland zoo hevig is, dat zij de voornaamste oorzaak is geweest van den succesvollen strijd tegen Rusland. Wij hebben de laatste weken een exposé gegeven van de verschrikkelijke kou die tal van staten in Europa en in Amerika heeft getroffen en waarvan wij hier in Holland ook ons deeltje hebben gekregen, al zijn wij dan ook minder getroffen door de schrikbarende daling van het kwik in den thermometer dan door de opeenvolging van vorst en dooi, waarbij de vorst altijd weer het laatste woord schijnt te hebben. In geheel Europa zijn zoogenaamde ijs vrije havens dichtgevroren en is de scheep vaart stilgelegd in rivieren waarin het ijs zich zelden heelemaal vastzet. Dorpen zijn onder de sneeuw verdwe nen, treinen en autobussen zijn onderweg blijven steken, hongerige wolven hebben de woningen van menschen aangevallen en hier en daar hun slachtoffers verscheurd. De winter heeft heel Europa in een kleed van sneeuw en ijs gestoken en overal heeft de vorst de krijgsverrichtingen belemmert, behalve blijkbaar ter zee, waar de Duitsche U-booten tal van vaartuigen bleven torpe- deeren welker bemanningen vaak op vlotten en in open booten aan de felle koude ten offer is gevallen. Finland heeft, mede aan die kou, zijn groote militaire successen te danken en in het Westen is zij waarschijnlijk de oorzaak geweest, dat er nog altijd geen krijgsver richtingen op groote schaal zijn onderno men. Uit New-York wordt bericht, dat bijna 400 personen als gevolg van een koudegolf in de Vereenigde Staten zijn bezweken. Dat men ook in Engeland door de felle kou in ernstige moeilijkheden is gekomen blijkt duidelijk uit een bericht dat gister uit Londen geseind werd en waarin verteld wordt, dat het verkeer in Groot-Brittannië ernstig gestagneerd is. In Noord-Engeland en Schotland moest het treinverkeer de laatste dagen geheel gestaakt worden. Sneltreinen uit Noord- Engeland kwamen met twaalf uur vertra ging in Londen en enkele nachttreinen zijn gistermorgen heelemaal niet aangekomen en dus blijven steken. Vanuit enkele Lon- densche voorsteden was de binnenstad niet meer per trein of auto te bereiken en over een verbinding welke gewoonijk drie minu ten duurt werd thans meer dan een half uur gereden. Vele hoofdwegen naar steden aan de Zuidkust zijn onbegaanbaar en bij de soorwegen houdt men reeds rekening met een staking van verschillende diensten. Sinds menschenheugenis is er tengevolge van de koude in Engeland niet zoo'n groote desorganisatie in het verkeer geweest. Hon derden reizigers, die het weekeinde in trei nen hebben doorgebracht, zijn nog niet op hun plaats van bestemming aangekomen. De spoorwegdiensten naar en van Schotland en Noord-Ierland zijn volkomen stopgezet en in sommige gevallen zijn levensmidde len gezonden naar passagiers die in vastge- loopen treinen zitten en niet weg kunnen. Het merkwaardige bij dat alles is, dat alleen de Europeesche luchtlijnen weinig hinder van de weersomstandigheden blijken te hebben. Nog altijd verzwaren in Finland sneeuw stormen de actie der Russische bommen werpers en nog altijd zegent men daar den barren winter, die de bedreigingen van den vijand goeddeels verlamd heeft. Maar evenals de Britsche soldaten Sn Frankrijk, wier verloven voorloopig, in ver band met de slechte weersomstandigheden, zijn ingetrokken, ziet men in geheel Europa behalve Finland reikhalzend uit naar het voorjaarszonnetje dat eens toch zal moeten komen. En men bedenkt daarbij te weinig, dat juist dat voorjaar weer de gelegenheid voor grootere activiteit op de fronten zal bieden en dat het aanbreken van den tijd, dat de geheele natuur in het teeken van jeugd en ontwikkeling staat, voor de bedreigde staten het begin van de groote slachting kan zijn waarin honderdduizenden jonge levens aan den waanzin van dezen tijd ten offer zullen vallen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1