H KUHENisKOOPELjCLOECK 2 |i Stad en Omgeving, i| 3nqje%onden Stukken yUMicaties £aatste éecichten WARM EN MUIZEN Inschakeling bij de Arbeidsbeurs. EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS „VOOR HET KIND". De slotvergadering van het comité Alk maar e.o. voor den Verkoop der bekende kinderpostzegels vond Vrijdag j.l. plaats. De voorzitter, de heer G. Figée, wees in zijn openingswoord op het prachtige resul taat, dat ondanks de ongunstige tijden we derom werd behaald en schreef dit toe, al lereerst, aan de spontane onverflauwde toe wijding en ijver van dames en heeren ver- koop(st)ers, en aan de groote sympathie, waarmede de actie ook dit jaar weder-aller- wege werd begroet en gesteund. Door de le secretaresse, mej. C. li. M. Dorbeck, werd vervolgens het verslag gele zen omtrent de voorbereiding en uitvoering van de jongste actie. In het bijzonder werd onder dank vermeld de medewerking en hulp van den heer Directeur en het perso neel van het Postkantoor, van het Gemeen tebestuur door het beschikbaar stellen dei vergaderruimte en de firma's Dam en Met voor het gratis beschikbaar stellen van de auto's. Mej. C. G. Scalé bracht daarna., verslag uit omtrent de verkoopactie bij de kantoren en» de bedrijven en omtrent de medewerking van dames en heeren verkoop (st)ers in het Postkantoor. Sommigen hebben 4 en 6, een zelfs 11 maal als verkoop(st)er gefungeerd. Mevr. Harteveld-van Houten noemde ver volgens de cijfers van den verkoop te Alk maar e.o. In totaal werden verkocht 58330 (64977) postzegels en 5474 (4638)' prent kaarten met een totaal opbrengst van 4118.85 4485.59).- Bij de kantoren werd verkocht voor 922.47 839.08). In de geanimeerde pauze huldigde de voorzitter in het bijzonder mevr. Harteveld-van Houten. Met groote accuratesse toch en even groote opgewekt heid heeft zij de verantwoordelijke en tijd- roovende taak van administratrice vervuld. De huldiging ging gepaard met de aanbie ding van een bloeiende plant. Vervolgens werd aan mevr. Bok—Mole naar, die als verkoopster de topprestatie (door 11 maal in het Postkantoor te zitten) geleverd had, eveneens dank gebracht en een kleine attentie overhandigd. Met een „tot weerziens" tot de volgende actie werd de vergadering gesloten. VERJAARDAG I1.K.H. PRINSES BEATRIX. De dienst van het Centraal Giro kantoor. Nader is beslist, dat op 31 Januari a.s. de dienst van het Centraal Girokantoor als op andere werkdagen volledig zal worden uit gevoerd. '\v DE HAVEN VAN TEXEL WEER DICHTl De haven van Texel is geheel dicht. Er kan geen schip meer uitvaren. De stoomboot „Dokter Wagemaker" zit in het ijs, evenals vele visschersschepen. HISTORISCH GEBOUW OP TEXEL IN VLAMMEN. Brand in het algemeen weeshuls te Den Burg. Gistermiddag omstreeks zes -uur is brand uitgebroken op de bovenverdieping van het algemeen weeshuis te Den Burg. Het vuur ontstond bij een schoorsteen en in zeer kor ten tijd sloegen de vlammen reeds naar bui ten. Dè ihwonenden van het huis, de vader, de moedér een een vijftiental "weezen, kon den zich tijdig in veiligheid stellen. Men was den brand om half acht meestér. Het gebouw bestaat uit een gelijkvloersch ge deelte .met een verdieping erop. De kamers, welke zich op deze verdieping bevinden, zijn geheel uitgebrand. Naar de zolders in den vleugels is het vuur even doorgeslagen. Aangezien het vuur zich tusschen den vloer van de verdieping en het plafond van het gelijkvloérsche gedeèlte bestelde, gebruikte de brandweer groote hoeveelheden water en dit bluschWater heeft aanzienlijke schade aangericht. Deze wordt echter door ver zekering gedekt. Alle voorwerpen van histo rische beteekenis zijn in veiligheid.' Voor de weezen werd bij particulieren onderdak gevonden. Het gebouw van het algemeen weeshuis staat op de lijst van Monumentenzorg. Het is vóór de reformatie een Agnietenklooster geweest, waarin in het begin van de der tiende eeuw gravin Ada van Holland gevan gen gezeten heeft. Verschillende antieke voorwerpen zijn door militairen onder leiding van den secre taris van het algemeen weeshuisbestuur naar buiten gebracht, hieronder bevindt zich ook een antiek schilderij van Ada van Holland. VOORDRACHTAVOND IN WESTERLICHT. Gisteravond trad in huize Westerlicht de bekende voordrachtkunstenares mevr. Van der VeenWilson op. Ingeleid door ds. Bloemhoff, droeg zij vóór de pauze voor „De Vader" uit Verborgen Bronnen, van Gustav de Wit. Vooraf wees zij erop, dat, al is de moeder liefde zeer groot, ook die van den vader het niet minder is en dat de vader, waarover zij zou spreken, zich zelfs opoffert voor zijn zoon. Op treffende wijze heeft zij daarna het verhaal voorgedragen en met groote aan dacht werd geluisterd. Onder den indruk van het gehoorde volgde geen applaus. Na de panuze gaf zij enkele geestige schetsen met diepe moraal, zooals de Japan- sche steenhouwer van Multatuli, een paar dierenverhalen, het Kraaiengezin en het Musschengezin, precies toepasselijk op menig mensehengezin, en tot slot „De twee rijks daalders" van Sinclair, in 't Vlaamech voor gedragen. Na afloop dankte ds. Bloemhoff voor het gebodene, in 't bijzonder er op wijzende, dat de voordracht van „De Vader" bij velen nog lang in herinnering aal bleven. ZILVEREN JUBILEUM. De heer P. F. A. Botman, ambtenaar P. T. T., wonende aan de Dr. Schaepmankade, zal morgen herdenken, dat hij 25 jaar gele den in dienst van de posterijen trad. PREDIKANT BEROEPEN. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen ds. J. D. Kleijne te Oud- Beijerland. 101-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoonster van Westerlee (Gr.), mej. de wed. Jacoba TimmerWoltjer, die op Nieuwjaarsdag j.1. 101 jaar oud was ge worden, is Zondag overleden. EEN VIJFLING GEBOREN IN EGYPTE. In Cairo heeft een Egyptische vrouw het leven geschonken aan een Vjjfling. Het zijn allen meisjes en zij maken het goed. DEENSCHE KOLENBOOT VERGAAN. De Ver. van Deensche Steenkolenimpor- teurs bevestigt, dat haar stoomschip „England" (2319 ton) voor de Schotsche kust gezonken is. Van dè 21 leden der bemanning zou alleen de tweede stuurman gered zijn. OPROEP TOT VRIJWILLIGE HULP. Mijnheer de Redacteur. Veel is er geschreven over het sneeuw ruimen, wij weten nu allen, dat de gemeente maar een zeer beperkt bedrag hiervoor mag bestéden. Er nog langer over te praten heeft geen zin, maar laten nu onze werkloozen kameraden onderstaand eens goed lezen: Als wij ons nu eens allen aanboden om vrijwillig en zonder vergoeding sneeuw op te ruimen, want zoo kan het toch ook niet blijven en als wij dan even bedenken, dat het voor vrouwen en kinderen, ouden van dagen en niet in het minst voor den kleinen man is, die er bijna niet doorheen kan ploeteren, dan zullen allen het toch met mij eens zijn dat hier een taak voor ons is. Als er voor h~t kleeding- en dekking comité geofferd wordt, of er bijdragen ge vraagd worden voor de ons voorheen zoo vaak aangeboden ontspanningsavonden, dan waren het ook altijd de zakenmenschen die daadwerkelijk hielpen. Welnu, laten'wij hun nu eens een dienst bewijzen en toonen niet te beroerd te zijn aan te pakken, zooals som migen nog wel eens beweren. Ik stel dan ook voor, dat allen, die het met mij eens zijn, zich morgenochtend om 8 uur aan de Stadswerf zullen melden. Als je een schop hebt, neem hem dan mee. Dat wij dank zullen oogsten van de Alk maarsche burgerij, daarvan kunnen wij ver zekerd zijn. Met dank voor de opname, Eenige werkloozen. Jubileumuitvoering D.A.S.K.O. Zondagavond gaf de gymnastiekvereen. Dasko een uitvoering in zaal Slikker. Deze avond droeg een bizonder feestelijk karakter in verband met het feit, dat tevens het 15- jarig bestaan der vereeniging werd herdacht. Om ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer A. Kroon, met een woord van welkom. Hij feliciteerde de vereeniging met haar jubileum, memoreerde de belangrijkste lotgevallen in de afgeloopen 15 jaar en wees op het verheugende feit, dat de vereeniging steeds de moeilijkheden, waarmee ook zij te kampen heeft gehad, te boven is kunnen komen. In dit verband roemde spr. de be kwame leiding van den heer de Rie uit Alk maar. Alsblijk van sympathie was van de zus tervereniging te Schoorl een mooi bloem stuk ontvangen en van een oud-lid uit Alk maar een aardige bloemenmand. Boven dien waren vele gelukwenschen binnenge komen. Namens de vereeniging zegde de voorzitter hiervoor hartelijk dank. Hierna werd het woord gevoerd door een afgevaardigde van hef hoofdbestuur van den turnkring Alkmaar en omstreken. Ook deze spreker was vol lof over den onvermoeiden arbeid van Dasko. Als blijk van waardeering overhandigde hij namens het hoofdbestuur een enveloppe met in houd. De voorzitter dankte vervolgens dit be man met raad en daad ter zijde staat, hem o.a. bij werkloosheid aanraadt aan cursus sen, kampwerk e.d. deel te nemen. Hierdoor wordt bereikt, dat de betrokkene niet alleen in tijden van werkloosheid aan zinvollen ar beid deelneemt, maar bovendien dat zijn ge schiktheid om in het vrije bedrijf te wor den geplaatst, wordt vergroot. Door een goede samenwerking van het plaatselijke bureau voor jeugdregistratie met de afdeeling cultureele zorg en sociale jeugdzorg van mijn departement kan bereikt worden dat deze afdeeling over het mate riaal de beschikking krijgt, hetwelk noodig is om landelijk die voorzieningen te tref fen, welke het meeste effect voor de jonge werkloozen kunnen sorteeren. Geleidelijk zal dan tevens een vorm van samenwerking ook voor de verwerking van het verzamelde materiaal kunnen worden verkregen, welke aan het gestelde doel zoo goed mogelijk be antwoordt. Een belangrijk uitvloeisel van een goed georganiseerd bureau voor jeugdregistratie is, dat de mogelijk heid tot plaatsing in het vrije be drijf wordt vergroot. Zulks is in de practijk reeds be wezen. Inschakeling bij de Arbeidsbeurs. Teneinde ook hier een zoo groot mogelijk resultaat te kunnen bereiken is het noodig, dat het bureau voor de jeugdregistratie in geschakeld wordt bij de arbeidsbeurs, waar door tevens de mogelijkheid bestaat om een bijzondere bemiddeling voor jongeren in het leven te roepen. Hierdoor wordt ook be reikt, dat voor aangelegenheden de aroeids- bemiddeling betreffende, weer nauw kan worden samengewerkt met den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids- verzekering en arbeidsbemiddeling. Een bureau voor jeugdregistratie bestaat uit een leider, benevens voor zooveel noodig uit één of meer assistenten. Het aantal hangt, voor de hand liggend, af van de grootte van de gemeente. Wan neer het bureau gaat werken, worden de namen van alle jongens van 14 tot en met 21 jaar uit de bevolkingsregisters gelicht en voor zoover zij niet schoolgaande zijn, of dit om andere redenen niet noodig is, persoon voor persoon naar het bureau geroepen, al waar de leider of een van zijn assistenten niet van achter een loket, doch aan een tafel in het bureau, met ieder van de jongens praat. Staat van dienst. Van alle jongens wordt een z.g. „staat van diepst" gemaakt. Deze gegevens komen in èen boekje te staan, dat den jongen wordt uitgereikt, terwijl de gegevens ook op het bureau voor de jeugdregistratie worden be waard. In het boekje wordt, ik moge hierop met nadruk wijzen, volstaan met zakelijke gegevens, terwijl een beoordeeling omtrent de jonge mannen er niet in wordt vermeld. Er moet verder voortdurend worden sa mengewerkt met de werkgevers, teneinde na te gaan, welke jonge mannen nog bjj hen werken. Dit is noodig, omdat telkens ner 2 maanden moet vast staan of een jonge stüur namens de vereeniging, die deze ver steviging van de kaspositie uitstekend zal kunnen gebruiken. Het programma werd vervolgens vlot afgewerkt. Begonnen werd met den vaan- delgroet en het bondslied, waarna de oefe ningen der leden volgden, die alle keurig en correct werden uitgevoerd. Door allen werd hard gewerkt en het resultaat was dan ook uitstekend. Verschil lende tableaux hadden veel succes. Medewerking aan den avond verleende voorts Wim Hakvoort als guitarist. tapdan- cer en zanger. Veel werk is verricht om den avond vlot van stapel te doen loopen en zonder aarze ling kan gezegd worden, dat Dasko hierin uitstekend geslaagd is. Na afloop sloot de voorzitter het offi- cieele gedeelte, de ouders opwekkend hun kinderen lid te laten worden van de ver eeniging. Hierna volgde nog een gezellig bal. HINDERWET. Heden zijn op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd verzoeken met bijlagen van den heer W. Schmidt, alhier, om vergunning tot het oprichten van een automobiel doorsmeer- en waschplaats, waarin gebezigd zullen worden twee electromotoren van elk 3 P. K., voor het aandrijven van diverse werktuigen, als mede van een benzinepomp-installatie, bestaande uit 2 ondergrondsche tanks elk inhoudende 6000 L. en een bovengrond- sche aftappomp, welke zal worden gedre ven door een electromotor van 1/3 P.K., in en naast het perceel Stationsweg 17; den heer H. Romijn, alhier, tot het op richten van een sigarendrooginrichting in het perceel Uitweg 4. Bezwaren tegen deze oprichtingen kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op DINSDAG 13 FEBRUARI a.s., voormiddags te ELF UUR en schrif telijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake inge komen stukken kennis nemen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijd vak van Woensdag 31 Januari tot en met Dinsdag 6 Februari 1940 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebons: witte kleur; Vetbons: bruine kleur; Vleeschbons: rose met roode streep. 1 D directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. man werkt en zoo ja waar, dan wel of bij niet werkt. De resultaten. Het resultaat van een dergelijk systeem leidt er toe, dat wordt verkregen: a. een volledige overzicht van de arbeids markt van de jongeren van 14 tot en met 21 jaar; b. dat de werkgevers beter in de gelegen heid zijn betrouwbare inlichtingen te krij gen bij sollicitaties van jonge mannen; c. dat aan de jonge arbeiders voorlichting wordt gegeven bij de keuze van een beroep, in verband met hun persoonlijken aanleg, doch ook in verband met de kansen op de arbeidsmarkt; d. dat de jongeren voortdurend worden herinnerd aan de mogelijkheden, welke voor hen bestaan om door het volgen van cursussen e.d. hun vakbekwaamheid te ver- grooten; e. dat werklooze jongens worden gewezen op de verschillende mogelijkheden, welke er voor hen zijn om in perioden van werk loosheid niet doelloos rond te loopen; f. dat de jongeren er in sterkere mate toe worden gebracht zich bij de arbeidsbeurs te laten inschrijven, waardoor, indien levens een speciale afdeeling voor arbeidsbemidde ling voor hen bestaat, de plaatsingmogelijk heid wordt vergroot. Verzoek tot medewerking. Ik meen mij op grond van vorenstaande uiteenzetting tot uw college te mogen rich ten met het dringende verzoek medewerking te willen verleenen, opdat ook in uw ge meente bij de arbeidsbeurs 'n bureau in het leven wordt geroepen als hiervoren is ge schetst. In de kosten van een en ander voor zoover deze door mij kunnen Worden goed gekeurd, draagt het rijk bij naar het objec tief percentage van het werkloosheidssub- sidiefonds, met dien verstande, dat ten min ste 50 procent van de kosten zullen worden vergoed. Voorwaarde voor het verstrekken van deze bijdrage is, dat regelmatig, behal ve de gegevens ter zake van de arbeidsbe middeling aan den dienst van werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, ge gevens betreffende de jeugdregistratie en de jeugdwerkloosheid, volgens een daartoe na der te verstrekken schema, zullen worden ingezonden aan de afdeeling cultureele zorg en jeugdwerkloozenzorg van mijn departe ment. Uiteraard zal het op prijs worden ge steld wanneer de opzet zoo eenvoudig mo gelijk wordt gehouden en de kosten zooveel mogelijk worden beperkt. Indien uw college, hetgeen ik ten zeerste wensch, in beginsel bereid is aan mijn ver zoek gevolg te geven, verzoek ik u mij dit wel te willen berichten. Alsdan zullen amb tenaren van de afdeeling cultureele zorg en sociale jeugdzorg en den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling met u in nader contact treden, ten einde de zaak verder voor te bereiden. De gemeenten, waarin wel een jeugdre- gistratiebüreau is gevestigd, doch organisa torisch losstaand van de arbeidsbeurs, heeft de minister verzocht, dit bureau aan de ar beidsbeurs te verbinden. STRAATLANTAARNS, DIE OVERDAG RRANDEN en 's avonds uit zijn! Al is het op deze wintersche dagen veelal minder licht dan in het hartje van den zomer toch lijkt het ons bepaald onnoodig, dat de groote dubbele lantaarn op het Waagplein de laatste dagen 'vrijwel geregeld overdag aan is terwijl het meermalen gebeurt dat de Wqagpleinbe- woners 's avonds of 's nachts moeten vast stellen, dat het ding zijn dienst weigert. Het schijnt méér voor te kómen met der gelijke automatische lantaarns, dat ze te weinig onderscheid weten te maken tus schen dag én nacht. Misschien weet men er bij de lichtbe- drijven raad op, dit euvel te verhelpen? IJSWEDSTRIDEN VOOR MILITAIREN. Door den kolonel-kantonnementscom- mandant Von Freitag Drabbe zijn voor de hier gelegerde militairen ijSwedstrijden georganiseerd, welke morgenmiddag van half twee tot half vijf op de IJsbaan Heiioo worden gehouden, waar daarna de prijs uitreiking zal plaats hebben. In verband met het overlijden van jhr H. van Foreest, voorzitter van de IJsbaan wiens teraardebestelling morgenmiddag te Heiioo zal plaats vinden, heeft de kolo nel zich tot de familie'Van Foreest en tot het bestuur van de IJsbaan gewend ten einde te informeeren of het niet beter was de wedstrijden een anderen dag te houden. Van de zijde der familie Van Foreest werd evenwel te kennen gegeven, dat het zeer zeker in den geest van den overledene zou zijn, dat jeen enkele wedstrijd werd uit gesteld en men ten volle zou profiteeren van daarvoor thans geboden gelegenheid. LICHTE AANVARING TUSSCHEN TVVEE NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN DUINS. Van het Nederlandsche s.s. „Berkel", dat op weg is van Huelva naar Amsterdam, is tijdens een oponthoud in Duins het anker gaan slepen, Waardoor het schip' tegen de „Montferland'/ van de Koninklijke Holland- sche Lloyd ié aangedreven en lichte schade aan den "boeg heeft opgeloopen. Of de „Montferland" beschadigd is,' is niet'bekend. De „Montferland" bevindt zich eveneens op de thuisreis. Het s.s. „Berkel" behoort toe aan de N.V. Houtvaar te Rotterdam. OP DEN WEG STAANDE TRAILER VEROORZAAKT BOTSING. Drie lichtgewonden. Gisteravond is op den weg Heerenveen- Lemmer, in het dorpje Sint Johannesga, een ongeluk gebeurd, dat nog zeer goed is afgeloopen, doch ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een autobus van den dienst HeerenveenLemmer is in botsing gekomen met een op den weg staanden treiler. Van de vijf inzittenden, de chauf feur en vier passagiers, werden er drie niet ernstig gewond. Zij konden met een personenauto naar hun respectie velijke woningen worden vervoerd, waar zij zich onder behandeling van den huisarts stelden. De autobus werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. SPOORWEGARBEIDER DOOR KOUDE BEVANGEN. Aan de gevolgen overleden. Een 64-jarige spoorwegarbeider A. Nymeyer te Meppel, diè Zaterdagochtend in verkleumden toestand en met drie ge kneusde ribben langs de lijn Meppel Groningen gevonden werd, is vannacht overleden. Nymeyer was 's morgens om half vijf uit zijn woning vertrokken. Hij moet door de koude bevangen zijn en in de sneeuw zijn neergevallen. Eerst na eenige uren werd hij gevonden. STORMEN EN LAWINES IN JAPAN. Ruim vijftig menschen hebben den dood gevonden als gevolg van lawines en instor ting van huizen onder het gewicht van de sneeuw tijdens zware stormen in de distric ten aan de Japansche Zee en in het noord westen. In de prefectuur Foekoei zijn pen dertigtal mijnwerkers levend begraven on der een lawine toen zij zich buiten de mijn in een kamp bevonden. De reddingswerk zaamheden hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Het treinverkeer ondervindt groote moeilijkheden. GERECHTELIJK ONDERZOEK TEGEN FATHER COUGHLIN. Het departement van justitie der Ver. Sta ten zal een onderzoek instellen naar de ge dragingen van den rev. Charles E. Coughlin, dén bekenden „radio-priester", als gevolg van formeele klachten welke tegen hem door het „Joodsche Volkscomité" zijn inge diend. Johns Rogge, de assistent United States Attorney General, weigerde den aard van de aanklacht te onthullen, doch zeide, dat deze te zijner tijd zou worden onder zocht. In zijn geregelde radiotoespraak van uit Detroit j.L Zondag, heeft Coughlin gezegd zulk een onderzoek rustig tegemoet te zien, Rogge 'a naar New York gekomen vanuit Louisiana, to® 17 aanhangers vati het „Christian Front" gearresteerd waren op een aanklacht van een samenzwering om de regeering omver te werpen. AFSCHUWELIJK DRAMA TE ENSCHEDE. Moord en zelfmoord. In den afgeloopen nacht heeft zich te Enschede een verschrikkelijk drama afge speeld. Een 51-jarige man heeft zijn zes tienjarige dochter in een vlaag van waan zin met een mes van het leven beroofd en daarna de hand aari zichzelf geslagen. De man was geruimen tijd in een zenuwin richting verpleegd doch zou juist a.s. Don derdag zijn werk hervatten. Hij stond algemeen bekend als een rustig mensch, van wien men zulke daden nooit had ver wacht. HeHt drama heeft zich midden in den nacht afgespeeld. Vermoedelijk is het meisjpe, dat eenig kind is, in de slaap ge vallen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. FÉLLE BRAND IN ENKHUIZEN. Grossieraerij geheel afgebrand. Vanmiddag'is een felle brand uitgebroken in de grossierderij in rookartikelen van de firma L. van Wagtendonk en Zn., hoek Wor- telmarkt St. Nicolaasstraat te Enkhuizen. Tn korten tijd stond het geheele complex in ichterlaaie. Een straffe Noordoosten wind vakkerde het vuur aan en de brandweer, die poedig ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat het kantoor en de magazijnen zoo goed als geheel uitbrandden. Een groote voorraad sigaren, tabak en sigaretten ging verloren, evenals een tijdelijk in^het gebouw opge slagen voorraad meubelen. De belendende perceelen konden door het krachtig optreden van de brandweer behouden blijven. De brand is vermoedelijk ontstaan in het ketel huis van de centrale verwarming. Verzeke ring dekt de schade. HITLER SPREEKT VANAVOND VOOR DE RADIO. Om 7 uur 20 Amsterd. tijd. Rijkskanselier Hitier zal vanavond om 8 uur (7 uur 20 Amsterd.. tijd) een toe spraak tot het Duitsche volk houden. Ds redevoering zal door alle Duitsche zenders worden uitgezonden. Jeugdregistratie. Minister Van den Tempel vraagt instelling van een bureau. De minister van sociale zaken heeft aan een 45-tal gemeenten, waar een Arbeidsbeurs gevestigd is en nog geen Bureau voor Jeugd registratie, o.m. dus de gemeente Alkmaar, een schrijven gezonden, waaraan we het volgende ontlee- nen: Hoewel de omvang yan de werkloosheid onder de jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar den laatsten tijd is verminderd, is deze toch nog van zoodanigen aard, dat de overheid verplicht is er volle aandacht aan te schenken. Juist thans, nu alle krachten moeten worden ingespannen om de toekomst zoo sterk mogelijk tegëmoet te kunnen tre den, dient in het bijzonder op de belangen van de werklooze jeugd te worden gelet. Ontegenzeggelijk geschiedt op dit terrein reeds veel door tal van organisaties, niet het minst door die, welke zich bewegen op het terrein der z.g. vrije jeugdvorming. Echter kan dit en overeenkomstig werk eerst ten volle van beteekenis zijn, wanneer rijk en gemeenten goede voorzieningen treffen ten behoeve van de niet-schoolgaande jongeren (mannen) van 14 tot 21 jaar, dat zijn dus zij, die den druk van de werkloosheid kun nen ondervinden. Zooals uw college ongetwijfeld bekend is, bestaan deze voorzieningen o.m. in cursus sen, kampwerk en centrale werkplaatsen. Zeer veel jongeren hebben in perioden van werkloosheid aan den hier geschetsten arbeid deelgenomen. Echter moet helaas worden vastgesteld, dat groote groepen jon geren dit nog niet deden. Nu kon echter de laatste jaren worden geconstateerd, dat in die gemeenten, alwaar de zorg van ge meentewege ten behoeve van cte hierbedoelde jongeren was samen getrokken in een bijzondere instel ling, n.l. een bureau voor jeugd registratie, het deelnemen van de jongeren aan den genoemden arbeid veel grooter werd dan voorheen het geval was. Een centraal i Het bureau voor de jeugdregistratie moei worden gezien als het centrale punt in eer» eén gemeente, alwaar de belangen van de niet-schoolgaande jeugd worden behartigd, in het bijzonder voor hét geval deze jeugd met werkloosheid heeft te kampen. Door goede kennis omtrent iederen jongen man, die bij het bureau staat ingeschreven, zal het mogelijk zijn, mede door zoo mogelijk gebruik te maken van voorzieningen op het gebied van voorlichting bij beroepskeuze, dat de leiding van het bureau den jongen

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2