DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Balkan-conferentie in Belgrado. Russische parachutisten in den strijd. De strijd in Finlond. De Siegfried-linie heeft voorde geallieerden geen geheimen meer. Bekende skiloopers nemen dienst in het Finsche leger. De algemeene toestand. Fransche legerberichten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 29 Dit nuramet bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 3 Februari 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang In de hoofdstad van Joego Slavië is de Balkanconferentie begonnen waaraan Turkije, Griekenland, Boemenië en Joego Slavië deelnemen. Er bestaat voor deze conferentie groote belangstelling, daar de meeste groote Europeesche staten er ten zeerste belang bij hebben, dat het in het Donaubekken en in den Balkan rustig blijft en er uit onderlinge conflicten geen toestand ont staat waardoor men het gevaar kan loopen, dat de groote oorlog naar het Zuid-Oosten van Europa verplaatst .wordt. Terwille van het gezamenlijke streven naar neutraliteit en eensgezindheid zouden Hongarije en Bulgarije bereid zijn hun aanspraken op Roemeensch gebied voorloopig te laten rusten. Uit Helsinki wordt bericht, dat de Russen bij hun aanvallen niet alleen gebruik maken van gepantserde sleden, maar ook van parachutespringers. De Finnen hebben al ontdekt, dat de stalen sleden evenmin tegen hand granaten bestand zijn als de tanks en de parachutisten worden onmiddellijk neergeschoten of gevangen genomen als zij op den grond komen of in boom takken blijven hangen.. Het Britsche ministerie van Luchtmacht heeft een serie foto's vrij gegeven waaruit blijkt, dat Engelsche vliegers de geheele Siegfriedlinie gefotografeerd hebben en dat er niets aan het Duitsche front gebeurt, dat voor de Britsche waarnemers verborgen kan blijven. Het Finsche lejjrberichf. j Het Finsche legerberieht van yBTr luidt: Op de landengte van Kareiië fleeft de vijand in den middag van 1 Februari een aanval gedaan na een voorbereidend artil lerievuur. Laat in den avond werd de strijd beëindigd en is de vijand teruggeslagen. Ook elders op de landengte was de artillerie actief. Gedurende den dag zijn een aantal pa trouilles parachutisten van den vijand, ■welke per vliegtuig waren aangevoerd, ge vangen genomen. De vijand heeft verder aanvallen gedaan op de eilanden in het Noordoostelijk deel van het Ladogameei, welke door de Finsche troepen zijn bezet. Deze aanvallen werden afgeslagen. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben in het Zuiden van Finland aanvallen gedaan op de steden Frederiksham en Lovisa in de vallei van de Kymmene en het gebied van Borgo, in het Zuidoosten van Finland op de districten Hangö, Jaris en Ekenaes en in het Noorden op de stad Rovaniemi. Voor zoo ver tot nu toe bekend is, is een burger ge dood en eenigen gewond. Gedurende den dag zijn verscheidene ge vechten in de lucht gevoerd. De Finsche jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie heb ben vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag ge haald, terwijl vermoedelijk nog drie ande ren vernield zijn. Te Helsinki is drie keer luchtalarm ge maakt. De eerste keer waren bij de kust twee vliegtuigen gehoord. Het alarm bleef gerui- men tijd gehandhaafd aan de Zuidwestkust De tweede keer hoorde men het geronk van talrijke vliegtuigen op verren afstand, ook hoorde men het vuur van de Finsche lucht doelartillerie. De activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht was gisteren intensiever dan den dag daarvoor. In het Zuiden van Finland werden 20 dorpen gebombardeerd, de meesten zonder militaire beteekenis. Rova niemi werd door een aanzienlijke lucht macht aangevallen, doch niettegenstaande het groote aantal bommen is de schade ge ring. Volgens de laatste berichten zijn twee burgers gedood en zeven gewond. Verschei dene branden zijn in de stad uitgebroken. Verder hebben Sovjet-Russische vliegtuigen op verscheidene plaatsen burgers met mi trailleurs beschoten. Gisteren werd medegedeeld, dat het plaatsje Hangö opnieuw werd gebombar deerd. Men vraagt zich af, waarom deze stad, welke geen strategische waarde heeft, steeds weer wordt gebombardeerd. Ver moedelijk is dit, omdat de Russen van mee ning zijn, dat Hangö de eenige ijsvrije haven is van Finland. Tijdens het luchtalarm te Helsinki zijn tien Sovjet-Russische vliegtuigen boven de stad gezien. Tot nu toe heeft men nog geen nadere aanduidingen over de activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht, doch men veronderstelt, dat deze zeer levendig is ge weest. Verder wordt vernomen, dat de president van de Finsche republiek, in zijn toespraak bij de opening van het parlement heeft ge zegd, dat niets het parlement zal weerhou den zijn werk voort te zetten, hij bracht ook hulde aan de Finsche vrouwen, die in de Lotta-organisatie en anderszins met alle kracht voor het vaderland werken. De een heid van het volk is de grootste kracht van Finland. Russische vliegers ondervraagd. Uit de ondervraging van Sovjet-Russiscne vliegers, die gevangen genomen zijn, is ge bleken, dat allen slechts weinig ontwikkeld zijn. Toch verklaren allen twee jaar te heb ben gestudeerd aan een soort universiteit en twee jaar een militaire school te hebben bezocht. Zij hebben er geen idee van, wat Finland eigenlijk is. Volgens hen hebben de Finnen Rusland aangevallen en bedreig den zij Leningrad en Moskou, daarom moest de Sovjet-Unie zich verdedigen. De vliegers hebben toegegeven, dat de Sovjet- Russische toestellen opstijgen van de vlieg velden in Estland. Op een plaats ten Zuiden van Tallinn bevinden zich volgens hen min stens tachtig Russische vliegtuigen. De vlie gers, die naar de vliegvelden in Estland zijn gebracht, bevinden zich hier in een volko men isolement. Sedert half December had den zij geen krant meer gelezen. Zij hebben alleen gestencilde papieren gekregen, waar in stond, dat de Russen vele gevangenen hebben gemaakt. De commissarissen letten er op, dat iedere verbinding met de buiten wereld voorkomen wordt. De krijgsverrichtingen hervat. Na eenige dagen van betrekkelijke kalm te zijn de militaire operaties in Finland aan bijna alle fronten hervat. Het schijnt, dat de Sovjet-troepen bezig zijn een nieuwe poging te ondernemen, zoo niet om den weerstand der Finnen te breken, dan toch op zijn minst om goede uitvalstellingen te veroveren voor het beslissende offensief in het voorjaar, terstond na den dooi. In ieder geval kunnen zij tenminste door voortdurende gevechten en vermoeienis de ondanks alles beperkte strijdkrachten, waarover maarschalk Man- nerheim beschikt, afmatten. De belangrijkste aanval, die- sinds drie dagen door de Russische generaals is ont ketend, is die, welke ingezet werd tegen den rechtervleugel der Mannerheimlinie, welke de Karelische landengte verspert. Deze aan val was voorafgegaan door vrij hevig artil lerievuur in de vorige dagen. Het zevende roode legercorps, dat op de Karelische land engte opereert, beschikt over zwaar geschut, dat weinig belangrijk is, vergeleken met de soortgelijke strijdmiddelen die gebruikt wor den aan het Westelijk front, maar Waar tegenover de Finnen geen gelijkwaardig geschut kunnen stellen. Het zouden achttien stukken zijn van 240 mm en drie zware stukken marinegeschut op een op rails loo penden draaischijf. Zooals men weet, liggen op de Karelische landengte, van het Zuiden naar het Noorden loopende, drie spoor lijnen, deze drie stukken marinegeschut bombardeeren dagelijks de stad Viipuri, ge legen op 25 km afstand van de Mannerheim linie. Het gedeelte van de landengte, waar de Russische aanval op gericht is, is het kwets baarste punt van de Mannerheimlinie. In het Oostelijke deel zijn de versterkte stellingen der linie gedekt, zelfs nu de meren toege- vroren zijn, door een lange gracht, gevormd door de meren Vuoski en Suvanto. Alle door de Russen over het ijs dezer meren ondernomen aanvallen zijn gestuit op de Finsche automatische wapens, maar in den sector van Summa, waar de operaties van gisteren zich afspeelden, strekt zich een vlakte zonder meren uit. Deze sector, waar van het dorp Summa het middelpunt vormt, strekt zich uit tusschen het meer Muola- jaervi en het meer Kuolaemajaervi. Ten Westen van Kuolaemajaervi strekt zich een zeer diep tusschen zijn oevers liggend meer uit tot aan de kust van de Finsche golf in een beboscht gebied, waar de Russen niets kunnen ondernemen zonder' onmiddellijk onder vuur te worden genomen door de zware Finsche kustbatterijen, die niet alleen opgesteld staan op de eilanden van de archi pel Koivisto, maar ook op het vasteland te Hunaljoki. Deze batterijen spelen in de ver dediging der landengte een zelfde rol als die van hef eiland Mantsi op de oevers van het Ladogameer. Door den sector van Summa loopt onge veer door het midden een belangrijke weg van Viipuri naar Terjoki. Eenige kilometers verder naar het Oosten loopt evenwijdig een spoorlijn. Tusschen het meer Kuolae- mijaervi en Gute strekt zich een moeras gebied uit, dat in het voorjaar en in den zomer moeilijk toegankelijk is, maar waar de vorst den grond verhard heeft. Een be langrijk moeras, dat op het oogenblik even eens bevroren is, lig.t. in het midden dei- laagte. Dit diende voor den oorlog als schiet baan voor het garnizoen van Viipuri, d.w.z. dat de Finsche artilleristen en mitrailleur troepen, die den toegang verdedigen, de minste terreinbochten kennen, en dat zij uiterst doeltreffend vuur kunnen plaatsen. Tusschen de spoorlijn en het meer Muola liggen uitgestrekte pijn bosschen, in het Zuiden gedekt door een groot moeras. Tegen dezen sector hebben de Sovjet troepen hun aanval ondernomen, gesteund door talrijke tanks, waarbij ook de befaam de parachutisten optraden, die door Rus sische vliegtuigen midden in de Finsche linies werden neergelaten. Drie groepen van deze luchtinfanterie, elk 20 man om vattende, kwamen zoo uit den bewolkten hemel vallen. Zij werden in de pan gehakt en ondanks den omvang van den Russischen aanval werden de roode troepen na zeer levendige gevechten tenslotte over de ge heele linie door de Finsche troepen terug geslagen. Voor het eerst sprake van Russische parachutisten. Het legerberieht sprak gister voor het eerst van parachutisten. Het schijnt, dat deze strijdwijze der Russen niet de resul taten heeft opgeleverd, welke men er van verwacht had. De valschermspringers, die gisteren boven de landengte van Kareiië uit Russische vliegtuigen zijn gesprongen, wer den, het zij eenvoudig als een stuk wild neergeschoten, het zij na in de takken der boomen te zijn terecht gekomen, gevan gen genomen. Volgens de tot dusver ontvan gen inlichtingen is een twintigtal neerge schoten en een gelijk aantal gevangen ge nomen. Het Russische legerberieht. Het Russische legerberieht van gister avond luidt: Op 2 Februari heeft zich niets van be lang voorgedaan aan het front. De Sovjet luchtmacht heeft met succes vijandelijke militaire doelen gebombardeerd. Elf vijan delijke vliegtuigen werden tijdens luchtge vechten neergehaald. Een Sovjet-vliegtuig keerde niet naar zijn vliegveld terug. Zweedsche en Noorsche skiloopers nemen dienst in Finland. Als gevolg van een uitnoodiging van den Finschen Olympischen skikampioen Veli Saarinen, gericht tot de beste Zweedsche en Noorsche skiloopers, he-bben verschei dene hunner besloten dienst te nemen bij een groep Finsche verkenners, de „Witte Duivels" geheeten. DE GEALLIEERDE HULP AAN FINLAND. In een schriftelijk antwoord op een vraag van den Britschen liberalen afgevaardigde Mander zegt Butler, de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, onder meer: „De regeering van het Vereenigd Koninkrijk heeft Finland zeer aanzienlijk geholpen door den uitvoer van oorlogsmateriaal te verge makkelijken. Ik meen te weten, dat ook de Fransche regeering aanzienlijken steun ver leent". De Balkan-conferentie is gister aange vangen, zij het dan nog met voorloopige be sprekingen, een officieele ontvangst en een noenmaal, waarmee conferenties van be langrijke staatslieden gewoonlijk beginnen. Volgens de bepalingen van het Balkan- pact wordt dit steeds voor perioden van zeven jaar verlengd, tenzij een der leden een jaar te voren te kennen geeft, dat hij zich wil terugtrekken. Dit is niet gebeurd en de conferentie kon dus beginnen met er haar goedkeuring aan te hechten, dat het pact van kracht blijft. Het is eigenlijk niets anders dan een gewone periodieke bijeenkomst van de afge vaardigden der Balkanstaten die het pact hebben gesloten, te weten Roemenië, Joego Slavië, Griekenland en Turkije. En wan neer Europa niet in een buitengewoon ge vaarlijke positie verkeerde, zou er in dat werelddeel van deze conferentie in Belgra do, waar het waarschijnlijk niet tot beslui ten van vèrstrekkenden aard zal komen, weinig notitie zijn genomen. Dat het nu anders is kan alleen al blijken uit het feit, dat de diverse ministers van Buitenlandsche Zaken op him doorreis naar Belgrado óveral bijzonder plechtig en fees telijk zijn ontvangen. Saradjogloe van Turkije, die ook in Grie kenland al feestelijk was ontvangen, is met zijn gevolg op het station in Sofia begroet door den Bulgaarschen minister-president en de gezanten der andere deelnemende staten en daarna zelfs door Kiosseivanof, den minister-president, tot aan het grens station begeleid en aan den anderen kant van de grens werd hij opgewacht door een vertegenwoordiger van een persagentschap, wien hij verklaard heeft, dat hij over het onderhoud met den Bulgaarschen premier zeer tevreden was omdat het gevoerd werd in den geest van een gezamenlijk streven naar het behoud van den vrede en de neu traliteit op den Balkan. Ook de Roemeensche premier Gafenco heeft op weg naar Belgrado zijn hart uit gestort tegenover een persvertegenwoordi ger en daarbij verteld, dat hij de vaste hoop had, dat de conferentie door een juist begrip der nationale en regionale belangen en haar vastbeslotenheid om die belangen te verde digen, eens te meer zal bewijzen hoe nuttig zij eigenlijk is, zoowel voor de aangesloten landen als voor hun buurstaten en daardoor voor geheel Europa, waarbij hij zijn diepe aanhankelijkheid voor het Zuid-Slavische volk heeft uitgesproken. Wanneer men dat alles leest, komt men onwillekeurig tot het besef, dat de Balkan, die wel eens het kruitvat van Europa ge noemd is, eigenlijk niet anders is dan een verzameling staten, die elkaar zoo liefheb ben, dat zij er niet over zouden denken iets te doen of te laten, dat de onderlinge vrede en vriendschap in gevaar zouden kunnen brengen. En wanneer hij dan weet, dat zoowel Hongarije als Bulgarije nog nimmer hun aanspraken op belangrijke deelen van Roe meensch gebied hebben prijs gegeven, dat beide staten groote waarde hechten aan de Duitsche vriendschap, terwijl de neutrali teit van Roemenië en Griekenland door En geland gegarandeerd is en Turkije zelfs een militair pact met de geallieerden heeft af- gesolten, dan mag men zich met eenige ver bazing afvragen waaraan die enthousiaste onderlinge vriendschapsbetuigingen nu eigenlijk zijn te danken. Wanneer twee buren ruzie hebben maar door het een of ander gevaarlijk individu gezamenlijk bedreigd worden, dan ziet men al spoedig, dat alle onderlinge geschillen worden vergeten of tijdelijk vergeten en men zich in de beste harmonie tegen den gemeenschappelijken vijand keert. Zoo is het ook op den Balkan, wel eens Het Fransche legerberieht van gisteravond luidt: niets te melden. Het Fransche ochtendlegerbericht luidt: „Niets te melden". DE GEZONKEN BRITSCHE DUIKBOOTEN. „Press Association" meldt, dat de volle dige bemanningen van de Britsche duik- booten „Starfish" en „Undine". welke de vorige maand bij Helgoland gezonken zijn, zich in Duitsche krijgsgevangenschap be vinden. een lappendeken van staten genoemd, maar waar men nu algemeen beseft, dat men geografisch in .een zeer gevaarlijken hoek van Europa is gelegen. Daar is niet alleen Duitschland, maar daar is bovenal Rusland van welken on- doorgrondelijken staat men alleen maar zeker weet, dat hij maar al te graag zijn in vloedssfeer niet alleen in de richting van de Baltische staten, maar ook in de richting van het Donaubekken en van den Balkan zou willen uitbreiden, een streven waarvan blijkbaar Duitschland niet gediend is en dat Italië desnoods met wapengeweld zal ver hinderen. Denk om Rusland, pas op, dat deze staat van de moeilijkheden in Europa geen mis bruik maakt door Hongaarsch of Roe- meensch gebied te bezetten. Dat is de alge meene waarschuwing van Italië geweest en minister Ciano heeft Graaf Czaky, den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken kort geleden in Venetië op het hart gedrukt, dat Hongarije verstandig zal doen, althans voorloopig, elke aanspraak op gebied van zijn Roemeenschen buurman achter wege te laten. Dergelijke waarschuwingen heeft men ook in Bulgarije gekregen al staat men daar blijkbaar nog eenigszins sceptisch tegenover de wederzij dsche betuigingen van onder linge vrede en vriendschap en al betuigt bet Bulgaarsche blad de „Mir" dan ook, dat men oude fouten zal moeten goedmaken om solidariteit op den Balkan te verkrijgen. Maar de ontvangst van Saradjogloe op zijn doorreis bewijst toch wel, dat ook Bulgarije op het oogenblik groote waarde aan de neu traliteit van den Balkan moet hechten. Italië is van meening, dat de heeren Stalin en Molotof binnen hun eigen grenzen precies zooveel kwaad mogen doen als zjj willen, maar dat het gevaarlijke bolsjewis me, waartegen men in Spanje al zoo vurig gestreden heeft, binnen de Russische gren zen moet blijven. Wanneer Rusland invloed op den Balkan krijgt, kunnen de gevaar lijke communistische theorieën gemakkelijk naar de rest van Europa overwaaien en Italië zal dan ook in geen geval eenige Rus sische agressie in den Zuid-Oosthoek van Europa tolereeren. Duitschland staat er weer eenigszins an ders tegenover. Daar kan men moeilijk van het verderfelijke communisme spreken sedert de anti-bolsjewistische lectuur ver brand is en vervangen is door boeken en brochures waarin de theorieën van den grooten bondgenoot in een heel ander dag licht gesteld worden. Maar toch heeft ook Duitschland groot belang bij een eensgezind en tot vrede ge neigd Balkanblok, niet alleen omdat men er allesbehalve op gesteld zal zijn, dat de ondoorgrondelijke buurman ook daar zijn macht gaat ontplooien, maar omdat een vredige Balkan voor Duitschland meer dan ooit een levensbehoefte is geworden. Duitschland kan nu eenmaal niet alles uit Rusland krijgen wat het gehoopt en ver wacht had. Het moet, na de blokkade in het Westen, zijn voedsel en grondstoffen van zijn buren in het Zuid-Oosten betrekken. Het moet die deuren wijd openhouden en een allereerste voorwaarde is daarvoor, dat de Balkan, ondanks alle garanties en pacten, buiten den Europeeschen strijd blijft. Daarnaast bestaat voor Duitschland het groote gevaar, dat, wanneer de oorlog in het Westen van Europa vastloopt en de geal lieerden een militaire beslissing willen for- ceeren, een militaire actie vanuit Turksch gebied niet tot de onmogelijkheden zou be- hooren. Duitschland, dat zijn verdedigings kracht naar het Westen gekeerd heeft zou dan op twee fronten moeten strijden met alle gevaren daaraan verbonden en het is daarom ook voor Duitschland van hefc aller grootste belang, dat er op den Balkan niets gebeurt, dat de thans zoo demonstratief tot uiting gekomen goede harmonie kan ver storen. Ook in Berlijn is men daarom van mee ning, dat onderlinge geschillen, zooals de aanspraken van Hongarije en Bulgarije op Roemeensch gebied veel beter in een rusti ger tijd onderzocht en tot een oplossing ge bracht kunnen worden. Duitschland allereerst heeft rust op den Balkan noodig en bovendien een vriend schappelijke verhouding met alle Balkan staten, zoodat er een nieuw Duitsch Turksch handelsverdrag kan worden geslo ten en ook dé Roemeensche petroleum in zoo groot mogelijke hoeveelheden naar Duitschland kan gaan. En de Balkanstaten zelf, vriendelijk be groet en op den schouder geklopt door machtige Europeesche staten, begrijpen maar al te goed wat er van hen verwacht wordt. Zij zullen zeker geen besluiten ne men, die Rusland welgevallig kunnen zjjn en zij zullen bovenal gemeenschappelijk streven naar een hecht verbond van vrede, .vriendschap en neutraliteit.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1