Schepen, die nietwederkeeren De strijd op de Karelische landengte duurt voort. REDEVOERING VAN STANLEY. positie der Finnen wordt ernstiger naarmate het jaargetijde vordert. Het Firtsche legerbericht luidt: Op de Karelische landengte richt de vijand zijn aanvallen dezen keer op Summa. De vijand leed zware verliezen. Op andere punten van de landengte was een soms hevige activiteit van de artillerie. Ten Noordoosten van het Ladoga-meer verover den de Finsche troepen eenige steunpunten. De vijand verloor 200 dooden en 70 krijgs gevangenen. De Finnen veroverden 25 strijdwagens, waarvan sommigen vooraf vernield waren, voorts drie kanonnen, ver scheidene machinegeweren en ander mate riaal. Tijdens de gevechten aan het Ladoga- meer vielen aan Russische zijde 150 dooden. De Finnen vernielden 11 strijdwagens, drie kanonnen en transportcolonnes. In de rich ting Salla sloegen de Finnen de Russische aanvallen af. De vijand liet op het front 200 dooden achter. Overigens aan het front acti viteit van patrouilles, waarbij verscheidene Russische patrouilles vernietigd werden. Een aantal bommen werden op Abo, Han- gö en Ekenaes geworpen. Vrijdag zijn drie ziekenhuizen in het Zuidwesten gebombar deerd. Ook de steden Raumo, Bjöneborg, Ekenaes, Hangö en Salo werden gebombar deerd. In Midden-Finland werden Kuopio en Pieksamaki verscheidene malen aangeval len. Twintig personen zijn gedood en dertig gewond. In totaal vlogen vierhonderd Sov jet-vliegtuigen over Finsch gebied. Ook op de Karelische landengte was de Russische luchtmacht actief. De Finsche vliegers maakten verkennings-, bombardements- en verdedigingsvluchten. Tijdens luchtgevechten en met hun luchtdoelgeschut haalden de Finnen dertien toestellen neer, waarvan de val werd waargenomen, en zes waarvan dit niet werd geverifieerd. Een onderhoud met den Finschen premier. De Finsche minister-president, Ryti, heeft in een onderhoud met Havas o.a. gezegd, dat de Russische aanval op Finland, hoewel in direct veroorzaakt door den Europeeschen oorlog, van het begin af een afzonderlijke gebeurtenis was. Wij verdedigen onze vrij heid en onze onafhankelijkheid, alsook het bestaan van ons volk en wij zullen het met al' onze kracht blijven verdedigen, aldus Ryti. Finland is zooals voorheen bereid met zijn machtigen buurman een overeenkomst te sluiten. Doch het kan dit slechts doen op een voorwaarde: dat zijn heilige rechten niet in gevaar worden gebracht. Indien de Sov jets hierin toestemden, zou de oorlog in Fin land afloopen, ongeacht of de Europeescr.e oorlog doorgaat of niet. Indien de oorlog in Finland voortduurt, zal hij vroeg of laat waarschijnlijk een deel worden van den Europeeschen oorlog. Daarna besprak Ryti het vraagstuk van Finlands economische en financieels stabi liteit, en zeide hij o.a. dat de productie in tenser wordt voortgezet in somimge opzich ten, dat in vredestijd. Ongetwijfeld, aldus Ryti, zijn buitenland- sche credieten en financieele hulp voor ons onontbeerlijk. De crediteuren kunnen ver trouwen stellen in onze betalingscapaciteit gezien het feit, dat wij in zes jaren tijds onze buitenlandsche schuld van tien mil liard mark verminderd hebben tot minder dan een milliard. De hulp van de leden van den Volkenbond is van zeer groote waarde, maar zal niet voldoende zijn. Finland heeft noodig munitie, vliegtuigen en alles wat onontbeerlijk is om oorlog te voeren. Fin land moet de middelen hebben om een overmaehtigen vijand af te slaan. Vooral hebben wij ook moderne wapens noodig. Ouderwetsch materiaal kunnen wij niet ge bruiken. Ook luchtdoelgeschut kan men ons verschaffen, alsmede moderne snelle vlieg tuigen en bombardementstoestellen. Door ons den hulp te geven, dien wij noodig heb ben, zou men ons een grooten dienst be wijzen en zou men een menschlievend werk verrichten. Hoewel dankbaar voor den buitenland- schen hulp ons verschaft, wordt, willen wij de geheele wereld nog eens de oude waar heid voorhouden: hoe sneller de hulp komt, hoe doeltreffender hij is. Finland heeft vliegtuigen noodig. De Finsche athleten Paavo Nurmi en Taitso Maki zijn te New York aangekomen. Nurme verklaarde, dat Finland het meest behoefte heeft aanvliegtuigen teneinde de burgerbevolking tegen de Russen te be schermen. De beide Finnen zijn naar de Ver. Staten gekomen om deel te nemen aan wedstrijden, waarvan de opbrengst aan Fin land ten goede zal komen. Na hun ontsche ping begaven zij zich naar het stadhuis, waar zij door burgemeester Laquardia ontvangen werden. Met dezelfde boot is hier aange komen een zuster van maarschalk Manner- heim, die in de Ver. Staten lezingen komt houden over Finland. Het Russische offensief in zijn beginstadium gestuit. Reuters militaire medewerker schrijft: De groote slag van Summa, op de Kare lische landengte, is door de Finnen in het beginstadium gestuit. De moderne oorlogstactiek vereiseht dat aanvallen van dezen aard in drie phasen ondernomen worden, willen zij slagen. De eerste phase is het optrekken met gepantser de divisies teneinde den weg voor de infan terie vrij te maken. De Russen probeerden dit wel, doch zij kwamen niet verder dan het niemandsland, waar de Finnen hun eiken meter grond betwistten. Het schitterende werk van de Finsche batterijen schijnt hier op van invloed geweest te zijn. Vijftien Rus sische batterijen zouden tot zwijgen zijn ge bracht. De tweede phase van den aanval, namelijk de doorbraak door de hoofdverde- digings'inie, werd daardoor tegengehouden, 'derde ~e zou bestaan in het bezetten van de stellingen en het aanvoeren van versterkingen. In verscheidene sectoren, met name aan het Ladoga-meer, schijnen de Russen hun aanvalspogingen te hebben prijs gegeven. Voorloopig schijnen de vergeefsche aanvallen op de Mannerheim-linie het Rus sische voornemen verijdeld te hebben. Russische tegenspraken. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad heeft de berichten tegengespro ken, als zouden Finsche vliegtuigen Sovjet districten hebben aangevallen en Russische oorlogsschepen in Kroonstadt hebben ge bombardeerd. Hoewel de Finsche lucht macht, aldus het hoofdkwartier, de modern ste vliegtuigen verkregen heeft uit Enge land, Frankrijk, de Ver. Staten, Zweden en Italië, heeft zij niet slechts geen aanvallen ondernomen, doch bleek zij niet in staat de Finsche punten te beschermen. Voorts spreekt het hoofdkwartier tegen, dat de Sovjet-troepen een groot offensief op de Karelische landengte hebben ontketend. Het betreft slechts schermutselingen van zuiver plaatselijken aard. In den nacht van 2 op 3 Februari vlo gen Russische vliegtuigen over het ge bied van Hangö, Ekenaes en Koivisto. Zaterdag ondernam de Russische lucht macht aanvallen op vele plaatsen. In het gebied van Petsamo bombardeerden Rus sische toestellen Noutsie en Ivalo. De bombardementen veroorzaakten branden en volgens tot dusver ontvangen inlich tingen werd een veertigtal burgers ge dood en een vijftigtal gewond. Op de landengte van Karelië was de activiteit der Russische luchtmacht groo- ter dan op voorgaande dagen. O. a. Wi- borg werd verscheidene malen gebom bardeerd. De Finsche luchtmacht heeft deelgeno men aan verscheidene gevechten en ver kenningsvluchten. Gisteren werden elf Sovjet-vliegtuigen neergehaald. Voorts zijn te Helsinki biljetten aange plakt, waarin bevolen wordt, dat de man nen van 18 tot 60 jaar, die nog niet be hulpzaam. zijn bij verdedigingswerken of werken van openbaar nut, zich voor 12 Februari bij de bevoegde bureaux moeten laten inschrijven, opdat van hun diensten gebruik kan worden gemaakt bij de ver dediging des lands. De strijd aan de Mannerheim- linie. De bijzondere correspondent van Reu ter bericht van de FinschZweedsche grens, dat de laatste aanval van de Russen op de Mannerheimlinie op zulk een we tenschappelijke wijze is gedaan, dat het de Finnen heeft verbaasd. Talrijke vlieg tuigen, een intens spervuur van de artil lerie, zwermen tanks, een regelmatig oprukken van de infanterie, dit alles toon de een samenwerking, welke tot nu toe in de aanvallen van de Russen heeft ont broken. In militaire kringen wordt erover gesproken, dat thans Duitsche deskundi gen zijn ingedeeld bij den Russischen generalen staf. Men schat de Russische macht, welke den aanval heeft gedaan, op een divisie infanterie, gesteund door talrijke tanks. Het slagveld, dat thans het aanblik van een chaotische inferno met bloedbevlekte sneeuw biedt, is een open vlakte, gelegen tusschen de meren Muolaa en Kuolama. Blijkbaar heeft de eerste aanval de Rus sen diep in de Finsche stellingen doen doordringen, doch de Finnen hebben zich hersteld en hebben een reeks tegenaan vallen gedaan te juister tijd, waardoor zij het verloren terrein teruggewonnen heb ben. Indien het waar is, dat de kracht van den Russischen aanval thans gebro ken is, dan blijkt hieruit, dat men rpti- mistisch kan zijn over de defensieve waarde van de Mannerheimlinie. De speciale correspondent van Reuter op de Karelische langengte meldt, dat in strijd met de verwachting het Russische offensief aldaar Zondag den geheelen dag is voortgezet met onverminderde kracht. Dit offensief heeft den Russen reeds on geveer 3000 dooden gekost. De Finnen strijden onder een enorme spanning, maar schijnen hun posities hecht te hand haven. Zij hebben nu geleerd, hoe zij moeten optreden tegen de nieuwe Russi sche tanksleden. De Russische aanval begon vroeg in den morgen. Tanks verschenen, met sleden achter zich. Des nachts hadden de Finnen nieuwe vuurposities in orde gebracht voor hun antitankgeschut en de Finsche solda ten hadden zich ingegraven onder dek- ding van de duisternis in diepe holen in niemandsland. Toen de tanks verschenen, werden zij niet alleen ontvangen door zwaar geschutvuur, maar ook door een regen van handgranaten, die uit deze ho len naar hen werden geworpen. Tegen den avond trokken de Russen terug. Zij schijnen krachtige versterkingen, zoowel op de landengte als aan het front bij het Ladogameer te hebben ontvangen. Se dert den aanvang van den oorlog zijn nog aanvullende defensielinies achter de hoofdlinie aangelegd, zooals in Frankrijk achter de Maginotlinie gebeurd is en wanneer de Russen zouden willen door breken, zouden zij zich een weg moeten banen door een terrein van dertig tot veertig km. achtereenvolgende verdedi gingswerken, die zich uitstrekken tot voorbij Viipuri. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van den staf van het militaire district Leningrad luidt: „op 4 Februari in hoofdzaak bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. In het gebied ten noorden van het Ladogameer zijn bot singen tusschen infanterie-afdeelingen begonnen. De Sovjet-luchtmacht heeft verkennings- en bombardementsvluchten ondernomen". Uit Helsinki wordt nog bericht, dat in den loop van den dag Ekenes en Abo door Sovjet-Russische vliegtuigen gebombar deerd. Op verscheidene plaatsen braken branden uit, maar er vielen geen slacht offers. Ook andere plaatsen in het noor den van Finland werden gebombardeerd. De schade was onbeteekenend. Zaterdag hebben de Russische luchtstrijdkrachten Sortavala gebombardeerd, ten noorden van het Ladagomeer. De schade was vrij ernstig en er vielen enkele slachtoffers. Voorts zou een door de Russen geworpen bom zijn neergekomen op een ziekenhuis in Oost-Finland, dat van duidelijke ken- teekenen was voorzien. Welingelichte reizigers, die onlangs te Stockholm uit Finland zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat de Finnen, wanneer zij geen aanzienlijke hulp ontvangen, om streeks Juni in een ernstige positie zullen komen te verkeeren. Wanneer de zomer komt zullen de Russen geholpen worden door de volgende factoren: ten eerste: het aantal uren daglicht zal toenemen, in het midden van den zomer i» het slechts ongeveer twee uur duister, zoodat de aanvallen van de Russen gedu rende 22 uur bij daglicht geschieden. Ten tweede: wanneer de dooi voorbij is, zullen de wegen begaanbaar worden voor het zware verkeer van de Russische troe pen en tanks. Ten derde: met het verdwijnen van de sneeuw zullen de Finsche skipatrouilles hun beweeglijkheid verliezen. Ten vierde: het gevaar voor bosch- branden zal toenemen. Ten vijfde: wanneer de Oostzee ijsvrij wordt, zal ook de Sovjet-Russische vloot vrij komen en kan men een feilen strijd ter zee verwachten in de Oostzee en de Bothnische Golf. Een hoopvolle factor voor de Finnen is evenwel dat door het ontdooien van de meren de Russische troepen slechts over betrekkelijk smalle strooken land kunnen oprukken. Vlammen in Viipuri. De speciale correspondent van Reuter seint: Een deel van Viipuri stond Zondag avond nog in vlammen, als gevolg van de vijfhonderd bommen, die door 47 Russi sche vliegtuigen Zaterdag op de stad zijn geworpen. De verliezen aan menschen- levens waren gering, aangezien 85 pet. der bevolking reeds geëvacueerd is. Hon derdveertig gebouwen onder welke de oude kathedraal, werden rechtstreeks door bommen getroffen. Een blok van tien huizen staat nog in lichterlaaie. De brandweerlieden werken bij een tempe ratuur van 22 graden onder nul. ZENDT DUITSCHLAND WAPENS NAAR RUSLAND? Een speciale correspondent van de Daily Telegraph in Stockholm meldt, dat Duitschland wapens zendt naar Rusland. De correspondent seint: Twee Duitsche schepen uit 'n Oostzee haven hebben, naar in Londen vernomen wordt, Vrijdagmiddag Noorsche loodsen aan boord genomen in de territoriale wa teren ten zuiden van Oslo. De schepen bleken geladen met geschut en munitie voor kleine wapens, bestemd voor de Rus sische troepen, die hun bases hebben in Petsamo en Moermansk. Men verwacht, dat deze stoomschepen aan het einde van deze week in Petsamo zullen lossen. Ik verneem, aldus de correspondent verder dat dit DuitschRussische ver keer, dat de laatste maand gaande is ge weest, deel uitmaakt van veel breedere ontwikkelingen, welke in verband staan met onderhandelingen, die thans in Ber lijn worden gevoerd. De terugkeer naar Duitschland van den Duitschen ambassa deur in Moskou, Schulenburg, staat naar men gelooft, in verband met deze onder handelingen. Er verluidt, dat Duitschland Russische duikbooten wil koopen. Rusland wenscht grootere Duitsche eenheden, ter vervanging van het verlies van den krui ser Kirof en van twee slagschepen, die beschadigd zijn door de Finsche kustbat- terijen te Hangö en later weer bij den luchtaanval op Kroonstad. Volgens in lichtingen zullen vijftien Russische duik booten ingeruild worden tegen een Duit schen kruiser en waarschijnlijk nog een oorlogsschip. ONVOORZICHTIGE UITLATING VAN LEIDER DER MINSEITO. In de bijeenkomst van den landdag te Tokio heeft de 70-jarige leider der Minsei- to, Saito, een duidelijke uiteenzetting van het Japat.sche oorlogsdoel in China ver langd. Hij zeide, dat de verklaring van December 1938, door Konoje afgelegd, te idealistisch was. De nieuwe Chineesche regeering is, aldus Saito, zonder leger te zwak om het bezette gebied te kunnen be- heerschen De geschiedenis heeft geleerd, dat slechts een sterk land vrede moet aanbieden. Na dat de andere partijen heftig geprotesteerd hadden, verklaarde minister-president, da de Japansche politiek in Cnina onveran derlijk is en dat de nieuwe Chineesche re geering gesteund zal worden. Japan hoopt, dat de regeering te Tsjoengking zoo spoe dig mogelijk in die regeering zal worden opgenomen. Het leger beschouwt de uitlating van Saito als een openlijke beleediging. De re geering, de partijen, het leger en de pers j staan op het standpunt, dat Saito de Ja pansche politiek m China heeft aangeval len. De minister van oorlof, Hata, heeft namens het leger verklaard, dat men door den oorlog tot een vriendschappelijke sa menwerking wil komen. Het communisme wil afweren en economische samenwerking met China en Mandsjoekwo tot stand wil brengen. De verklaring van Konoje heeft dit doel duidelijk aangegeven. In het ge loof aan deze idealen zijn reeds véle sol daten met vreugde gevallen, aldus Hata. Nader wordt gemeld, dat Saito een be zoek aan den president der Minseito heeft gebracht en hem heeft medegedeeld, dat hij uit de partij treedt. „Wij kennen slechts een oorlogs doel: den oorlog winnen, en een vredesdoel: den vrede blijvend te maken", aldus verklarde Oliver Stan ley, de nieuwe minister van oorlog, in een Zaterdag gehouden redevoe ring te Newcastle. Hitler, vervolgde de minister, heeft een verdediger in Hertzog, die in een onlangs gehouden rede de schuld vooi al onze zorgen op het verdrag van Versailles leg de. Dat verdrag, hoe onvolmaakt ook, werd geïnspireerd door het denkbeeld de vol keren van andere nationaliteiten te bevrij den van een Duitsche overheersching. Nu wij in de afgeloopen maanden gezien heb ben, wat een Duitsche overheersching be- teekent, kan iemand dan beweren, dat wij ongelijk hadden, en dat het denkbeeld verachtelijk was? Laten wij het vragen an de Tsjechen, wier land is overrompeld, wier studenten doodgeschoten, wier lei ders in concentratiekampen zijn, wier ar beiders moeten zwijgen en wier cultuur en bodem vertreden wordent. Laten wij 't vra gen aan de Polen, die behandeld zijn als geen ander land sinds de middeleeuwen, wier bevolking, als vee bijeengedreven, verhongert en omkomt. Laten wij het vra gen aan de Oostenrijkers, die den On- sehluss beschouwden als de intrede in het beloofde land, en bemerkten, dat het een land was overvloeiend van melk en honing allen voor de partijleiders en de bandieten in uniform. Laten wij het vragen aan de Joden, waarvan duizenden voor Duitsch land gewerkt en gevochten hebben, wier vaders voor Duitschlands gesneuveld zijn, en wier eenige fout hun ras was. Laten wij het vragen aan de katholieke en protestantsche geestelijken, wier gods dienst zoo schadelijk was, dat zij- met knuppels eruit geslagen moesten worden. Laten wij rondgaan in Europa en het vra gen aan de kleine neutrale landen, die elk oogenblik een aanval vreezen. Stellen zij vertrouwen in Hitier? Denken zij veilig voor hem te zijn, indien er geen werkelijke verschillen tusschen hun landen bestaan en indien hij geen werkelijke grieven heeft welke zij weigeren te herstellen, of voelen zij zich voor hem alleen veilig, indien zij niets hebben, dat hij wenscht of niets, dat hij kan krijgen? Voor ons zelf, zoo vervolgde Stanley, willen wij niets van Duitschland of van de Duitschers. Wij willen hun vernietiging niet, wij zijn niet afgunstig op hun wel vaart, wij willen van hen geen heloten maken, zooals zij er millioener gemaakt hebben, wij willen van hun land geen woestijn maken, zooals zij een vierde deel van Europa gemaakt hebben, wii wenschen hen te maken tot vreedzame, gelukkige leden van een vreedzaam, gelukkig Euro pa. Maar nooit weer, onder dezen leider of een anderen leider, onder dit bewind of een ander bewind, moet het hun mogelijk zijn de wereld te dompelen in ellende en lijden zooals zij tweemaal in ons leven ge daan hebben. De menschen praten over 'n vrede door onderhandelen. De hemel weet, dat niemand dezen oorlog een minuut lan ger wil laten duren, dan noodig is, en dat geen leven verloren gaat dat gered zou kunnen worden. Met beide handen dienen wij een vrede aan te grijpen, die gewaar borgd en blijvend is. Maar welk soort vrede zouden wij krijgen door onderhan deling? Een vrede, welke niets zou rege len, welke geen waarborgen zou geven voor het heden en geen veiligheid voor de toekomst, een vrede, welke de geschillen en gevaren onaangeroerd zou laten be staan. Wij zouden geen blijvenden vrede verkrijgen maar een zorgvollen wapenstil stand. Binnen enkele maanden of jaren zouden wij bemerken, dat wij niet den vrede gewonnen hadden, maar de over winning opgeofferd. Wij strijden tegen een dapper, meedoo- genloos, vastberaden volk. Er kan geen overwinning zijn zonder tranen. Wij, in Engeland, kunnen de waarheid onder cogen zien, wij behoeven niet, zooals de Duitschers, te worden afgescheept met sprookjes. De overwinning zal komen, maar als resultaat van vasthoudendheid, opoffering en moed. Alles, wat wij bezit ten moet in de schaal geworpen worden. Sprekende over het leger zeide Stanley: Bij al onze plannen 'moeten wij altijd twee dingen vasthouden: 1. Aan onze fiere bond- genooten een maximum aan militaire hulp verleenen, minstens evenzoo groot als in den vorigen oorlog. 2.* De vreeselijke fouten van den vorigen oorlog vermijden, toen duizenden in den strijd werden ge worpen zonder voldoende opleiding en uitrusting, teneinde wel moedig, maar met ontzettende verliezen te strijden. De vuurproef voor de Britsche troe pen in Frankrijk is nog niet gekomen, maar wanneer die komt twijfelt niemand eraan, of zij zullen zich de groote tradities van het Britsche leger waardig toonen. Na nog gewezen te hebben op den hulp uit 'het Britsche rijk, sprak Stanley ten slotte nog over zijn werk aan twee departementen: handel en oorlog. (Voor dat hij minister van oorlog werd, was Stanley minister van handel). Hij betoog de, dat de waarde van den Britschen ex port in December het maandelijksche ge middelde van voor den oorlog heeft over schreden en merkte op, hoe volkomen deze getallen de leugens der Duitsche propa gandisten weerleggen, die de wereld willen wijsmaken, dat wij op een belegerd eiland wonen en die onzen klanten over de ge heele wereld het denkbeeld willen opdrin gen, dat wij niet in staat zijn hun de goe deren te leveren, welke zij noodig hebben. Incidenten tijdens de rede. Tijdens de redevoering is herhaaldelijk tot interrupties gekomen van een kleine groep uit het gehoor, dat uit 3000 personen bestond. Na herhaalde waarschuwingen werden zes personen uit de zaal gezet. Pamfletten met „De oorlog is ijdel" wer den tweemaal van het balcon afgeworpen. Stanley onderbrak een oogenblik zijn rede en verwees onder daverend gelach naar de „misleidende Duitsche propaganda over een papiertekort in Engeland." Toen een man uit de zaal was gezet, zei de Stanley: Hij is de straat opgegaan. On der een ander systeem zou hij in een concentratiekamp gezet worden. Aan het eind van zijn betoog werd Stanley geest driftig toegejuicht. HERSTEL VAN BEPERKT VERLOF VOOR BRITSCHE TROEPEN. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat op 6 Februari een beperkt verlof voor het personeel van het Brische expeditieleger in Frankrijk hersteld zal worden, met bestem ming voor alle stations in het vereenigd koninkrijk. Het verlof werd opgeschort we gens het slechte weder en later hervat tot beperkte gebieden in Gr. Britannie. RUSSISCHE DUIKBOOTEN IN DUITSCHEN DIENST? Volgens berichten waarvan het moeilijk is de juistheid na te gaan, zouden de Sovjets aan Duitschland veertien duikboo ten geleend hebben, welke zouden operee- ren in de Noordzee met Duitsche beman ningen en onder Duitsche vlag. Russische marine-officieren zouden zich echter aan boord bevinden, teneinde op de hoogte te geraken van den duikbooten oorlog. SPAANSCHE VROUW VAN 112 JAAR GESTORVEN. In het Andalusische graafschap Roda is een der oudste vrouwen van Spanje gestor ven. Zij bereikte een leeftijd van 112 jaar. Tot aan haar dood toe is zij in het volle be zit van haar geestelijke vermogens gebleven. DE AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. De veelvuldige aanschokken in de buurt van Katerir.i bij Saloniki hebben zich ook in den Zaterdagnacht herhaald. De bewo ners zijn tot dusver niet in hun huizen te ruggekeerd, daar zij verdere schokken vree zen. BOMMEN IN GARAGES TE BIRMINGHAM. Zaterdagochtend zijn in de garages te Birmingham staande autobussen brandbom men gevonden, nadat er een was ontploft. Er is niemand gewond. Deensch schip tot zinken gebracht. Het Noorsche s.s. „Hroar" is te Stavan- ger aangekomen met 8 overlevenden van het Deensche schip „Vidar", dat Woensdag op de Noordzee tot zinken is gebracht. De „Vidar" was door bommen uit een watervliegtuig getroffen. Toen het schip begon te zinken, begaven de 24 opvarenden zich in de eenige sloep, die onbeschadigd was gerieven. De boot sloeg echter om, waarbij acht schepelin gen verdronken. De helft der overgeblevenen begaven zich weer op het schip, dat met hen in de diepte verdween. De acht mannen, die nu te Stavanger zijn aangekomen, hadden zich op een noodvlot weten te redden. Slachtoffers der Duitsche lucht aanvallen. Het Britsche kolenschip Yewdale (823 ton) is Zaterdag ongeveer 1 mijl uit de Britsche kust door twee Duitsche vliegtuigen met machinegeweren be schoten. De kapiteit werd gedood, ter wijl twee anderen gewond werden. In hetzelfde gebied werd een stoom- treiler „Rose of Engeland" (223 ton) door machinegeweervuur beschadigd, doch niemand werd getroffen. Twee aan de Britsche oostkust gesta- tionneerde reddingbooten zijn uitgeva ren op zoek naar de bemanning van het s.s. „Kildare" (3.877 ton), dat noodsei nen had uitgezonden, met de mededee- ling, dat het door vliegtuigen werd aan gevallen en dat de bemanning zich in de booten begaf. Bij den aanval werden 6 leden der bemanning gedood. Vijftien overlevenden zijn veilig aan land ge bracht. Een visschersvaartuig heeft een red dingboot binnengebracht met alle acht leden der bemanning van het s.s. Har- ley (44 ton), dat bij een aanval door vijandelijke vliegtuigen hadden verlaten. Noorsch schip tot zinken gebracht. Zaterdagmiddag is nabij de pier van een plaats aan de Noordoostkust van Engeland een boot gekenterd, welke de namen „Tempo Oslo" droeg. Twee der inzittenden werden dood uit het water gehaald, de derde werd in uitgeputten toestand naar 'n ziekenhuis gebracht. Hij herhaalde steeds het woord veertien. Vermoedelijk bedoelde hij, dat veertien personen in de boot hadden gezeten. De Britsche reddingboot heeft 2 opva renden van de Tempo uit Oslo aan land' gebracht, o.a. den schipper. Hij deelde mede, dat zijn schip door drie Duitsche vliegtuigen tot zinken was gebracht. De Tempo mat 629 ton. Noorsch schip na aanvaring ge zonken. Door een aanvaring met een Finsch vaartuig, is het Noorsche s.s. Pallas, ter hoogte van Haugesund gezonken. De be manning is gered.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5