DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Is de achttiende Russische divisie vernietigd Ghandi bij den Britschen onderkoning. Ruiling van schepen. De Finsche vliegers popelen om vleugels te krijgen. Het mag niet zoo ver komen, dat men den strijd moet opgeven. Dé algemeene toestand. Vrede en vriend schap op den Balkan. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en handelsdruk kerij v/h. EERMS. C-OSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 31 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 6 Februari 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Er komen tegenstrijdige berichten van de gevechtsterreinen in Finland. Volgens mededeelingen uit Helsinki zouden de Finnen er in geslaagd zijn de 18e Russische divisie, die meer dan een week ten Noorden van het Lado- gameer heeft gevochten, te omsingelen, waardoor de levensmiddelenaanvoer werd afgesneden. De Russen namen daarop de vlucht, maar zouden door de Finnen gedecimeerd zijn. Er zouden 15.000 a 20.000 man gesneuveld zijn dan wel gevangen genomen of van honger en koude zijn omgekomen. Men achtte deze overwinning van zoo groote beteekenis, dat men er de totale mislukking in zag van de Russische pogingen om de Mannerheimlinie te omsingelen. Inmiddels meldt de correspondent van het Zweedsche blad Stockholm Tidningen, dat het bericht als zou de 18e Russische divisie vernietigd zijn, uit officieele bron te Helsinki wordt tegengesproken en dat er bij Kitela slechts twee Russische bataljons verslagen zijn, zoodat nadere berichten over dit groote Finsche succes afgewacht moeten worden. Ghandi heeft een uitvoerig onderhoud gehad met den Britschen onder koning in New Delhi teneinde te bevorderen, dat Indië zoo spoedig mogelijk den dominion-status verkrijgt. De onderkoning heeft er op gewezen, dat het ontwerp voor een federale wetgeving een snellen overgang naar den dominion-status mogelijk zou maken. Ghandi was bevreesd, dat een en ander niet ten volle tegemoet zou komen aan de eischen der congrespartij en meende, dat het beter was de besprekingen op dit oogenblik te staken. Men hoopt inmiddels op een bijlegging der politieke geschillen, waardoor men tot de vorming van den dominion status zal kunnen overgaan. Duitschland en Rusland schijnen tot ruiling van schepen te willen over gaan. Rusland zou 15 duikbooten tegen een Duitschen kruiser beschikbaar willen stellen. Men concludeert hieruit, dat Duitschland groote behoefte aan duikbooten begint te krijgen. Onze medewerkster, een Noorsche vrou welijke arts, werkzaam bij den geneeskun digen hulpdienst, schrijft ons uit een plaatsje „eigens in Finland": Toen de Sovjet-regeering op 30 No vember 1939 's morgens voor de eerste keer bommenwerpers naar de Finsche open steden zond, was het hun onver schillig, hoe de wereld op dezen overval reageeren zou. Hoe weinig zij zich van de publieke opinie aantrokken, bleek ook hieruit, dat zij den avond van te voren, dus op 29 November plechtig officieel verklaarden, dat zij niet van plan waren om een oorlog tegen het Finsche volk te voeren. Het doel van deze verklaring was zeer zeker niet om de publieke opinie om den tuin te leiden, maar uitsluitend om de Finsche regeering en militaire over heid en vooral de bevolking in slaap te sussen, opdat de verrassing den volgen den dag des te deprimeerender en angst wekkender uitwerking zou- hebben. Hierin slaagden zij niet, want de Finsche gemoedsrust was daarvoor te stabiel. Hoe minder de Roode armee aan de ver wachtingen beantwoordt, die de Russen jarenlang gekoesterd hadden, terwijl zij zich voorbereidden op de zgn. „wereldrevo lutie", des te sterker concentreerden de bolsjewistische machthebbers zich op den luchtaanval op het Finsche volk. Maar of schoon het langzamerhand gebleken is, dat de Russische vliegers de zwakste en meest hulpelooze elementen van het volk uitzoch ten en vooral trachtten de kleine arbeiders- huizen in brand te steken met hun brand bommen, begrijpt noch de Finsche bevolking noch de wereldopinie, wat de bolsjewistische machthebbers bereiken willen met deze vrijwel doellooze wandaden. Men heeft gedacht, dat het feit, dat noch Stalin noch Molotof zich ooit buiten het machtgebied van de „komintern" gewaagd hebben, de oorzaak is, dat zij zulke gebrek kige, verwarde begrippen hadden van de mentaliteit van andere volkeren. En of schoon het vastgesteld is, dat het Russische volk voor ieder Finsch leven, dat de lucht- moordenaars vernielden, zelf heeft moeten boeten met het leven van twee Roode vlie gers en met zes neergeschoten vliegtuigen, heeft men toch van Russische zijde de slach ting voortgezet. En gedurende de weken, die voorbijgegaan zijn sinds de Finschgezinde regeeringen beloofd hadden Finland prac- tischen en vlugge hulp te verleenen, heeft de Finsche luchtverdediging vliegtuigen noodig gehad. Het Finsche volksleger staat alleen tesenover deze geweldige overmacht, die zelfs zestig mannen kan stellen tegen over één Finsche vaderlandsverdedigerl HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Niets te melden. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: Niets te melden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Niets bijzonders ge beurd". In het frontbericht van het Duitsche nieuwsbureau wordt gezegd: Aan de rijksgrens ten Zuidwesten van Eppenbrunn werd een vijandelijke ver- kenningsafdeeling teruggedreven. Aan den boven-Rijn ondernam de vijand korte over vallen met machinegeweren op den Duit schen oever. De activiteit in de lucht was uiterst gering. Ten Noorden van Kehl wer den twee Fransche verkenningsvliegtuigen bij de poging om op Duitsch gebied te vlie gen, door het luchtdoelgeschut genoodzaakt terug te keeren. GEEN TOESTEMMING VOOR DUITSCHERS IN FINLAND TE STRIJDEN. De Daily Express had beweerd, dat Duitschers toestemming hadden verkregen vrijwillig dienst te nemen in het Finsche leger. Van bevoegde zijde wordt hieromtrent vastgesteld, dat deze bewering iederen grond mist. NEDERLAND GEKOZEN IN DEN RAAD VAN HET INT. ARBEIDSBUREAU. Uit Genève wordt gemeld: In zijn laatste bijeenkomst heeft de raad van beheer van het Int. Arbeidsbureau België en Neder land aangewezen om resp. het uittredende Italië en het uitgesloten Sovjet-Rusland in den raad te vervangen. De eerstvolgende zitting van het I.A.B. zal in de eerste dagen van Juni te Genève wor den gehouden. ROME OVER DE BALKAN- CONFERENTIE. In Italiaansche politieke kringen is men voldaan over de resultaten der Balkancon ferentie, welke men beschouwt als een treffend gevolg van den voorbereidenden arbeid der Italiaansche diplomatie. Men zegt, dat Italië slechts streeft naar de handhaving van de neutraliteit der Bal- kanlanden en langs dien weg naar het be houd van den vrede in Zuid-Oost-Europa. Men juicht het toe, dat het Balkanpact zijn oorspronkelijken vorm zal behouden en niet zal worden tot een Balkan-Donau- blok, dat naar de in Rome heerschende meening de neutraliteit zou hebben be nadeeld. Italiaansche persstem. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft: De bijeenkomst van de Balkanentente is besloten zonder sensationeele resultaten, dat was trouwens voorzien. De positieve kant der overeenkomsten was gelegen in de ver nieuwing van het Balkanpact en in de be vestiging van den gemeenschappelijken wil, om den Balkan voor den oorlog te be hoeden. Wat de overige kwesties betreft, blijven de vier staten hun standpunten in nemen. Zuidslavië is vrij van garanties en heeft betrekkingen van samenwerking met al zijn naburen. Roemenië en Griekenland staan in een andere positie dan Zuidslavië en Turkije, omdat zij gegarandeerd zijn on der de verplichting van wederkeerigheid. Turkije blijft gebonden aan de verplichtin gen van het bondgenootschap met de groep der westelijke oorlogvoerende mogendhe den. De hulde, die door Markowitsj en Ga- fencu gebracht is aan de houding der Ita liaansche regeering wegens haar streven in den Balkan tot verdediging van den vrede, wordt naar voren gebracht als bijzonder en vol beteekenis. Van alle kanten erkent men, dat de positie van Italië versterkt te voor schijn komt uit de conferentie, omdat het 'n ieder duidelijk is geworden, dat de handha ving van den vrede op den Balkan in de eerste plaats te danken is aan het fascisti sche Italië. Intusschen blijven talrijke kwesties van het Danaubekken en den Bal kan nog onopgelost. VAN CAUWELAERT WIJST Oi1 NAUWE BANDEN TUSSCHEN BELGIE EN NEDERLAND. De voorzitter van de Kamer, van Cauwe- laert, heeft als spreker op een politieke bijeenkomst gewezen op de nauwe banden tusschen België en Nederland, ondanks het ontbreken van een bondgenootschap. Hij ontkende, dat de Belgische neutraliteit een, beletsel zou vormen voor een verandering van standpunt, indien Nederland door een vreemde mogendheid zou worden overval len. België heeft in het huidige conflict zijn neutraliteit verkondigd, doch het is niet ge bonden als het conflict zich uitbreidt. Dit be wijst echter, dat België vastbesloten is, te vermijden, dat het in den oorlog wordt be trokken, indien dit niet beslist noodzakelijk is voor eigen veiligheid. VERGADERING VAN DEN GEALLIEERDEN OORLOGSRAAD. Gister is te Parijs de vijfde vergadering van den oppersten oorlogsraad van de ga allieerden gehouden. Engeland was ver» tegenwoordigd door minister-president Chamberlain, Lord Halifax, Churchill, Kingsley Wood en Oliver Stanley. De raad heeft 's morgens en 's middags vergaderd. EEN SLOEP VAN DE ORAZIO GEVONDEN. Aan de kust van Sardinië tusschen Kaap Argentiere en Caccia is een sloep van de Orazio aangespoeld. Vermoedelijk is dit een van de drie sloepen, welke zich van het brandende schip verwijderden, voordat hulp het schip was genaderd. Waarschijnlijk zijn de inzittenden omgekomen. HET ZWEEDSCHE STOOMSCHIP „MERTAINEN" HEEFT WEINIG SCHADE OPGELOOPEN, Het Zweedsche stoomschip „Mertainen" dat Zaterdag door Duitsche vliegtuigen was gebombardeerd, heeft slechts onbe langrijke schade opgeloopen. Er zijn geen gewonden. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. Finland heeft tweehonderd tot driehon derd jachtvliegtuigen noodig, afweermachi- nes, waarmee de buitengewoon flinke Fin sche militaire vliegers de Russen van Finsch gebied kunnen weghouden. Inderdaad zijn er andere hulpmiddelen gekomen. Zij zijn binnengestroomd in zulk een rijkdom en overdaad en waren vergezeld van zooveei warme en hartelijke betuigingen van saam- hoorigheid met de Finnen, dat er nauwelijks één Finsche man en vrouw te vinden is, die niet hartstochtelijk wenscht hun dankbaar heid met daden te bewijzen. Maar als Finland niet de tweehonderd of driehonderd vliegtuigen krijgt, en ook niet I de afweerkanonnen, die het gedurende de geheele oorlogsperiode noodig heeft, dan zal het de Finnen slecht vergaan! Het kan ook de mogendheden, die een groote luchtvloot en ook genoeg reserve machines hebben, maar zich nu verontschul digen door te zeggen dat zij zelf in oorlog zijn en daarom gedwongen zijn om hun materiaal voor zich te houden, vroeger of later slecht gaan. Op den duur is het voor hen een gewaagde politiek om beloften om zich heen te strooien, die men niet k a n of wil houden; dit heeft al vele kleine naties het leven gekost. Maar zooveel vertrouwen moet men toch hebben in de menschheid, dat zij het hare wil doen teneinde de Finsche kinderen en ouderen, Finsche zieken en gewonde solda ten te behoeden voor den dood, verminking, verplettering onder ineengestorte huizen of in de vlammen, wanneer een van de bom men het doel bereikt. Er is maar één uitleg voor deze vele we ken durende systematische Russische moordpartijen. Dat is er een, die getuigt van de meest onmenschelijke onbarmhartig heid, waarvan de wereld getuige is geweest: Zij gaat er van uit, dat de Roode machtheb bers een bijzonder nauwkeurige kennis ver kregen hebben van het Finsche nationaal karakter en dat zij er juist op rekenen van de beste Finsche menschelijke gevoelens en eigenschappen gebruik te maken. Door de kinderen, ouderen, zieken en ge wonden te vermoorden wil men de werk en strijdkrachtigen van de Finsche ma: l'an en vrouwen tot vertwijfeling brengen over hun eigen machteloosheid. Juist omdat de Finsche vliegers popelen om vleugels te krijgen om daarmee kinderen en zwakken te beschermen,kan de omstandigheid, dat andere mogendheden hun deze vliegtuigen niet geven, de moed van de Finnen langza merhand fnuiken en hun zoo ver brengen, dat zij het als plicht beschouwen een strijd op te geven, waardoor juist de zwaksten van de natie lijden! Zou de wereld-opinie zoo weinig invloed hebben, dat zij niet kan verhinderen, dat zulk een duivelsch plan lukt? BRITTA BERNER. Het js haast te mooi om waar te zijn als men leest hoe broederlijk en eensgezind de ministers van Buitenlandsche Zaken der voornaamste Balkan-staten in Belgrado aan het confereeren zijn geweest. Het is of zij voor zoover een feestelijke maaltijd of een officieele ontvangst dat niet onmogelijk maakte niets anders gedaan hebben dan elkaar op den schouder slaan met den uitroep: wat ben je toch een beste kerel en wat zijn we het toch roerend eens. Werkelijk, wie het communiqué leest, dat na de slotzitting werd uitgegeven kan niet anders dan constateeren, dat de voornaam ste Balkanstaten nog nooit zoo vriend schappelijk en eendrachtig naar dezelfde doeleinden gestreefd hebben. Intusschen is er niemand, die er zich over verwondert dat zoo'n schitterend resultaat in een minimum van tijd bereikt werd. Zaterdagmorgen zijn de besprekingen in feite pas begonnen en Zondagavond was alles al weer achter den rug en trokken de deelnemers, voor zoover zij er nog niet voor eigen pleizier een dagje aan vastknoopten, al weer naar de hoofdsteden van hun eigen staten. En in dien korten tijd zijn er nog allerlei officieele dingen gebeurd, een maaltijd en een receptie enz., zoodat de tijd om te ver gaderen uiterst kort moet geweest zijn. Men krijgt daaruit wel den indruk, dat de vergadering zelf eigenlijk meer een vorm kwestie is geweest omdat er niets te bespre ken was waarover allen het van te voren al niet roerend eens waren. Niemand is er verbaasd over, dat alle leden der entente ontdekten, dat zij een ge meenschappelijk belang hebben bij de handhaving van den vrede, de orde en de veiligheid in het Zuidoosten van Europa. Niemand verwondert zich over het besluit de vreedzame politiek voort te zetten en aaneengesloten de gemeenschappelijke doel einden na te streven. En geen sterveling zou verwacht hebben, dat men in Belgrado zou verklaren, dat de entente tegen een der groote nabuurstaten gericht was of dat men andere betrekkingen met de buurstaten zou wenschen dan in den geest van wederzijds begrijpen en vreedzame samenwerking. Van meer belang was de verklaring, dat men de economische betrekkingen wil uit breiden door het handelsverkeer binnen de entente te vergrooten. En tevens de mede- deeling, dat men gemeenschappelijk zal wa ken voor ieders rechten, de onafhankelijk heid en het nationale grondgebied, wat de „Times" in zijn commentaar zóó uitlegt, dat een bedreiging tegen een der Balkanstaten eveneens als een bedreiging van de andere zal beschouwd worden, zoodat men eigenlijk min of meer tot een overeenkomst van we derzij dsche hulpverleening in tijd van nood zou zijn gekomen. Vooral dat laatste is van beteekenis om dat geen groote nabuurstaat er wat al te ge makkelijk toe zal overgaan tegenover een der Balkanlanden een min of meer agres sieve houding aan te nemen, temeer daar men weet, dat Italië het met de resultaten dezer Balkanconferentie in alle opzichten eens is. De zwakke broeder in het koor der jui chende Balkanstaten is Bulgarije, dat niet tot de entente behoort en dan ook niet aan wezig is geweest. Men heeft in de algemeene verbroedering ook Bulgarije min of meer meegesleept en men kan daar, tegenover het enthousiasme van al die andere Balkan staten, blijkbaar moeilijk vasthouden aan den eisch, dat eerst de kwestie met Roe menië aan de orde moet komen en er een herziening van de landsgrenzen ten bate van Bulgarije zal moeten' plaats vinden. Men begrijpt heel goed, dat Bulgarije de zwakke schakel van den keten is en er werd op de vergadering dan ook overeengeko men, dat Saradjogloe van Turkije, die toch over Bulgarije terugreist, onderweg nog eens even zou uitstappen om zijn ambtge noot Kiosseivanoff nog eens even te vertel len wat er op de conferentie zoo allemaal was besproken. Hij zou hem laten weten hoe enthousiast men er over de Bulgaarsche politiek was geweest, wat haar vredesge zindheid betreft en hij zou hem meteen nog eens even duidelijk maken, dat het heele- maal geen tijd is om nu territoriale eischen te stellen, die heel best in minder gevaar lijke omstandigheden besproken en gere geld kunnen worden. Ook Hongarije krijgt de boodschap, dat het zijn aanspraken op eventueele gebieds- deelen van den Roemeenschen broeder maar tot later moet uitstellen en Hongaarsche waarnemers zouden zich daarover min of meer met teleurstelling hebben uitgelaten. Wat niet wegneemt, dat men er ook in Hongarije in deze omstandigheden niet over denken zal gevaarlijke territoriale eischen te stellen. Daarvoor heeft men daar zelf een te groot belang bij de handhaving der neu traliteit nu Rusland door de Poolsche ge schiedenis een onverwacht en onbetrouw bare buurman is geworden. En bovendien heeft graaf Ciano niet te vergeefs een onderhoud met minister Czaky gehad. Men weet in Hongarije maar al te goed, dat een verstoring van de vriend schappelijke samenwerking der Balkansta ten het land in groote moeilijkheden met het militair krachtige Italië zal kunnen brengen. Intusschen heeft al die bedekte anti-Rus sische samenwerking' Bulgarije er niet van weerhouden om de vorige maand een nieuw verdrag van handel en scheepvaart met de Sovjet-Unie af te sluiten, wat geenszins be- teekent, dat Bulgarije een afzijdige positie tegenover de Balkanstaten wil aannemen, daar de volgende week reeds een Bulgaar sche handelsmissie naar Belgrado zal ko men, waarna een Zuid-Slavische delegatie weer op bezoek naar Sofia zal gaan. Het is min of meer vermakelijk te lezen hoe de vroeger altijd met elkaar overhoop liggende Balkanstaten zich thans over de beklonken en bedronken vriendschap heb ben uitgelaten. Vóór zij weer huiswaarts togen hebben de diverse ministers van Buitenlandsche Za ken de persvertegenwoordigers ontvangen en gaarne gebruik gemaakt van de gelegen heid van zijn land en van zijn buren. Hij gen. Gafenco van Roemenië heeft als zijn over tuiging uitgesproken, dat de entente steeds nuttiger wordt voor den vrede en de veilig heid van zijn land en voor zijn buren. Hij dankte zijn Zuid-Slavischen collega Marko witsj voor de hartelijke en broederlijke ontvangst. En Saradjogloe van Turkije sprak van schitterende resultaten nu en in de toe komst. De eens zoo rumoerige Balkan geeft, zoo zei hij, de wereld een voorbeeld van deugd en wijsheid, van weloverwogen heid, solidariteit, eenheid en waakzaam heid. De Grieksche minister Metaxas bracht dank aan het edele volk van Zuid-Slavië en sprak van de onvermoeibare activiteit van zijn vriend Markowitsj. En deze laatste bleef evenmin achterwege en wees op den geest van bereidwilligheid en harmonieuze samenwerking, zoodat de toeziende wereld mag constateeren, dat men in Belgrado een demonstratie van buitengewone broeder schap en eensgezindheid heeft gegeven. Italië kan er in alle opzichten tevreden over zijn en de heeren in Moskou hebben nu een duidelijke waarschuwing, dat men van hun belangstelling voor den Balkan niet gediend is en dat in den Zuidoosthoek van Europa een navolgenswaardig voorbeeld van gezamenlijke actie van zich bedreigd voelende neutralen is gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1