DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, De vergadering van den oppersten oorlogsraad. Nog steeds onzekerheid over het lot der 18e divisie. r No. 32 Woensdag 7 Februari 1940 142e Jaargang De toestand in Finland. Een pleidooi voor gemeenschappelijke actie der neutralen. Het staat wel vast, dat er duizenden Russen gedood zijn. De algemeerie toestand. De regeüng van conflicten. rptogm*. kenhuis- in ca{é Jg uitge- aan het vereeni- verkort •aden toe i met 10 iging gat is, d.i. 10 'erden 28 >men, n.L ïlisabeth- ouwen, 8 389 ver- ruik ge maal van aken van mstelveen zeer gun- ziekteda- ijfer was de finan- P. Hart controle- gekozen, gewijzigd, militairen s betalen elk onge- voor reke- lit artikel lid kan bij ziekte. Heringa i bijeen in den heer ten klank voor de eken, dus e regeling verlies van tweetal, in 16 dona- :n penning- begon niet .Z. was be- in een obli- as terugbe- tgescholden ing weinig het beste it te krijgen, an 1640.67, weer bijna geld uitge- herkozen Krom. Be lie aan den per bus om vergoeden. door den nen. er ont- sie over; de bestuur ge- vergadering lassen, kreeg ichtige leden lisatie direct heer R, Re- »e actie voor en personen. Nieuwe Pe- isch. echtgen. [er, naar 's- m, R.K., opz. S. F. Lawer- em. K. J. Eemond aan echtg. v. S. msterdam. er, naar Uit- anderwijzeres, möhlen, N.H., an de Griendt S. Post- H. P. 's-Gravenha- der, naar 's- (echtgen. B. ir 's-Graven» n, R.K., adj. aartensdijk. aar Alkmaar. >r, naar Zand- loemist, naar boerenknecht, :r, N.H., on- eelontste- ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Naar gemeld wordt is de dezer dagen in Parijs gehouden vergadering van den oppersten oorlogsraad een der belangrijkste van de vijf tot dusver ge houden vergaderingen geweest. Men heeft er uit diplomatiek, militair en economisch oogpunt alle aspecten van de huidige situatie bekeken. Dit was thans van bijzondere beteekenis, omdat er, nu het voorjaar aanbreekt, met velerlei mogelijkheden rekening moet worden gehouden. Bovendien schijnt men tot een oplossing te zijn gekomen van de moeilijke vraag op welke wijze men het beste gevolg kan geven aan de officieele besluiten van Londen en Parijs om daadwerkelijke hulp te verleenen aan Finland. Het is nog niet heelemaal duidelijk, hoe het in Finland met de 18de Russische divisie is afgeloopeu. Wekenlang wordt er ten N.O. van het Ladogameer heftig gevochten en tot dusver schijnen alle gevaarlijke aan vallen door de Finnen te zijn afgeslagen. Vast staat wel; dat de Russische divisie, zoo zij al niet vernietigd mocht zijn, volkomen uit elkaar gerukt is en dat de strijd tegen de onderdeelen daarvan met succes gevoerd wordt. Men schat, dat bij den slag bij Kitela ongeveer 5000 Russen gedood zijn. Een vooraanstaand Noorsch blad heeft zich verontwaardigd uitge sproken over den oorlog ter zee in verhand niet de neutrale scheepvaart en dringt op een gemeenschappelijke actie der niet-oorlogvoerende landen aan. De strijd bij Kitela. De Finsche generale staf schijnt ten aanzien van de successen bij Kitela de zelfde tactiek te volgen als bij de groote overwinning bij Suomusalmi, d.w.z. er worden geen mededeelingen verstrekt, alvorens de laatste resten der vijandelijke strijdkrachten vernie tigd zjjn. In de eerstvolgende dagen zal het legerbericht geen gewag van even tueel nieuws op dit punt maken. Maan dagavond heeft het Finsche persbureau het bericht over vernietiging van de 18de Russische divisie zelfs ongegrond genoemd: het meldde wel, dat de divi sie omsingeld was. Het staat vrijwel vast, dat, wanneer de militaire autori teiten den tijd voor volledige inlichtin gen gekomen achten, het zal blijken, dat, zooals Reuter geseind heeft, de ge heele divisie vernietigd is. De Finnen zuiveren langzaam en stelselmatig het terrein: in de afgeloopen veertien dagen hebber zij kleine afdeelingen ge- isoleerd en vernietigd of gevangen ge nomen. Zij hebben ook het hoofdkwar tier der divisie gevonden en vernietigd. Daarna viel de divisie uiteen, zoodat de deelen gemakkelijk vernield werden. De hulp der Finland. geallieerden aan Volgens den diplomatieken redacteur van de „Times" zouden op de bijeenkomst van den oppersten raad van oorlog ook de mo gelijkheden van hulpverleening aan Finland besproken zijn. Zweedsche sympathieën voor Finland. Prins Willem, een zoon van den Zweed- schen koning, heeft in een radiorede de Zweden opgewekt Finland financieel met een maandelijksch bedrag te helpen en de uitgewekenen op te nemen. Reeds de blik alleen van een uitgeweken kind, aldus de prins, moet het wereldgeweten wakker schudden. In Stockholm zijn groote betoogingen ge houden ter nagedachtenis van den grootsten Finschen dichter in de Zweedsche taal, Runeberg, wiens meesterwerk gewijd is aan den oorlog tegen Rusland van 1808-1809. In tal van steden worden inschrijvingen opengesteld voor het aanschaffen van lucht doelgeschut. Zoo heeft de bevolking van Malmö de vorige week een bedrag van een millioen kronen bijeengebracht. In alle lagen der bevolking is sinds eenigen tijd een be weging ontstaan om de nationale verdedi ging te versterken. Er worden schietvereeni- gingen opgericht en talrijke studenten heb ben zich opgegeven voor het houden van oefeningen met geweren en lichte mitrail leurs. Ook uit den arbeidersrangen meldt men zich bij de vrijwillige schietvereeni- ingen aan. Sedert de Zweedsche vakorganisatie op 17 December een anti-communistischen oproep heeft uitgevaardigd, wordt de anti-commu nistische actie voortgezet. De communisten worden verwijderd van leidende posten. Kajani gebombardeerd. De activiteit der vijandelijke luchtmacht was in het binnenland betrekkelijk beperkt. Met name de stad Kajani werd gebombar deerd. Twee burgers werden gedood, vijf gewond. Ten Zuidwesten van Pori aan de Botnisohe Golf zijn eenige huizen verwoest. Een burger werd gedood, terwijl acht zijn gewond. De strijd tegen de overblijfselen van de achttiende divisie. Ofschoon het hoofdkwartier der acht tiende Russische divisie vernield en de divisie zelf volkomen uiteengedreven is, zijn nog enkele op zich zelf staande afdeelingen overgebleven, met elk waarvan de Finnen thans afrekenen. De Finsche patrouilles moeten ten koste van alles vermijden, dat overblijfselen der divisie zich naar het noorden bege ven om zich te voegen bij de andere divisies ongeveer vier die zich in het uiterste Noorden en Noordwesten van Finlands „arm" ten Noorden van het Ladogameer bevinden. De dichtst bijzijnde groote Russische strijdmacht schijnt te Loimola (ten N.O. van Kitela) te zijn, doch de Finsche troepen hebben naar men gelooft, ook de verbindingen van deze strijdmacht afgesneden. Volgens het blad Allehanda heeft de Finsche luchtmacht ook de Russische verbindingen met de voornaamste ravi- tailleeringsbasis te Petrozavodsk ver broken. Hetzelfde blad schat'het aantal Russen, dat te Kitela gedood is, op vijf duizend. Het Finsche legerbericht. Na een voorbereiding door de artillerie hebben de Russen op verscheidene plaatsen in de Karelische landengte hevige aanvallen ondernomen, in het bijzonder bij Hatjalah- denjaervi en Summa. Zij werden hierbij door meer dan honderd tanks gesteund. Op een der Finsche stellingen heeft de vijand vijf aanvallen gedaan. Tegen middernacht waren de aanvallen overal met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den loop van den dag werden 22 tanks vernietigd. Ten N.O. van het Ladogameer werden aanvallen van den vijand afgeslagen, in het bijzonder bij de Pitkaeranta-eilandengroep. De vijand heeft hier eenige honderden dooden moeten achterlaten. In het district Lieksa en Kuhmo werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Gelijke resultaten werden verkregen bij Maerkaejaervi in het district Salla. De Finsche luchtmacht heeft vijandelijke bases op 5 Febr. met succes aangevallen en aanzienlijke vernietiging aangericht onder de vijandelijke troepen. De vijandelijke luchtactie was in den loop van den dag van geen beteekenis. Er zijn bommen neergekomen op Kajaani en Kaes- kö. Volgens beschikbare gegevens zijn twee personen gedood en eenige burgers gewond. In Noord-Finland heeft de vijand ver geefs geprobeerd parachute-afdeelingen te laten dalen. Het legerbericht maakt voorts melding van afgeslagen Ruisische aanvallen bij de Pitkaeranta-eilandep. Vermoedelijk doen de overblijfselen der ingesloten 18e divisie hier wanhopige pogingen om zich van Kitela een weg naar de Russische grens te banen. De eenige weg, die daarvoor bruikbaar is, volgt de noordelijke kust van het Ladogameer. Intusschen streven de Finsche patrouilles er naar, dat geen Russische afdeelingen door het Finsche troepencordon ontsnappen. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het militaire district Leningrad luidt: Op 6 Febr. bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. Treffen tus- schen kleine infanterie-detachementen ten Noorden van het Ladogameer. De Sovjet- Russische vliegtuigen hebben verkennings vluchten ondernomen. Russische luchtaanvallen. In -he nnenland is gister, volgens be richten uil particuliere bron, op eenige plaatsen alarm gemaakt. Zoo werd een luchtaanval gedaan op Hangö, juist op het oogenblik, dat vertegenwoordigers van de Zweedsche landbouwerspartij op bezoek waren. Voorts wordt uit officieele bron gemeld, dat de stad Roacieuïï Let voorwerp is gewor den van een bombardement, echter zonder dat belangrijke schade werd aangericht. Minstens 25.000 bedden noodig. Het hoofdkwartier van het Amerikaan- sche Roode Kruis heeft gister van zijn ver tegenwoordiger te Helsinki een telegram ontvangen, waarin deze mededeelt, dat on middellijk behoefte bestaat aan minstens 25.000 bedden voor steunverleening aan burgers. Voorts werd in het telegram gezegd, dat de Finsche ziekenhuizen stampvol liggen met gewonde Finnen en Russen. Zweedsch schip door Russische bom menwerpers aangevallen. Vernomen wordt, dat Russische bommen werpers het 701 ton metende Zweedsche schip Wirgo gisteren en vandaag hebben aangevallen. Het schip was onderweg van de Finsche haven Abo naar Stockholm. De be manning vluchtte over het ijs en nam de wijk naar een nabijgelegen eiland. Er vielen geen dooden of gewonden. Het schip is kort nadat de bemanning het had verlaten gezonken. Hulp van het Deensche Roode Kruis voor door den oorlog geteisterde landen. Het Deensche Roode Kruis heeft in twee maanden tijds ongeveer 1.2 millioen kronen bijeengebracht ten behoeve van door den oorlog geteisterde landen. Voor Finland al leen is 1.1 millioen kronen ingezameld. Dertien dokters en veertig verpleegsters zijn naar Finland gezonden. De Deensche ambulance aldaar bestaat uit 200 bedden. Zoo noodig kunnen dertig artsen en zestig verpleegsters worden gezonden. Voorts zijn 250 ton kleeren verzonden, voor het meerendeel naar Finland, doch ook naar de Poolsche vluchtelingen in Litauen en het district Wilna. De Wirgo gezonken. Het door Russische vliegtuigen gebombar deerde Zweedsche s.s. Wirgo is kort nadat de laatste opvarenden het hadden verlaten, ge zonken. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het avondlegerbericht luidt: „Plaatselijke activiteit onzer patrouilles in het gebied ten westen van de Saar". Het ochtendlegerbericht van heden luidt: „Niets te melden". AMERIKA EN DE OORLOGVOERING TER ZEE. Reuter verneemt te Londen, dat nog geen officieele bevestiging is ontvangen over het bericht uit Washinton dat de regeering der Vereenigde Staten besloten zou hebben op te houden met het zenden van nota's aan Groot Britarmië aangaande hangende vraag stukken, welke voortvloeien uit den oorlog ter zee,* Niettemin is het een feit, dat een aantal onderwerpen, welke aanleiding hebben ge geven tot klachten of critiek van de zijde der Amerikaansche regeering bij directe be sprekingen tusschen den Britschen ambas sadeur te Washington en het departement van staat aan de orde is geweest. De Amerikaansche scheepvaart en de rechten van den overzeeschen handel zijn bij deze persoonlijke besprekingen onder oogen gezien. Het schijnt, dat het nut dezer besprekingen aan beide zijden wordt ge waardeerd. ONTPLOFFINGEN IN ENGELAND. In de sorteerzaal van het postkantoor te Manchester is een bom, welke in een pakje was verborgen ontploft. Niemand werd ge deerd. De ontploffing- te Birmingham, Een ontploffing, welke zich heeft voorge daan op het hoofdpostkantoor te Birming ham, heeft geringe schade aangericht. Ontploffing bij standbeeld van miss Cavell. Kort na het middaguur heeft zich gister een ontploffing voorgedaan in het Londen- sche westend bij 't monument van miss Ca vell, de Eng. verpleegster, die in den wereld oorlog te Brussel werd gefusilleerd. Later werd vastgesteld, dat kortsluiting de ont ploffing had veroorzaakt. Het plaveisel was beschadigd, doch nie mand werd gedeerd. GöBBELS ZEKER VAN DE OVER WINNING. In een toespraak tot de leiders der rijks- propagandabureaux heeft minister Göbbels gister o.m. verklaard, dat het geheele Duit- sche volk doordrongen is van het gevoel, dat- de groote beslissing thans haar beslag moet krijgen. Op den voorgrond van alle be schouwingen, aldus Göbbels, staat het pro bleem „hoe winnen wij den oorlog?" Aan deze gedachte moet alles ondergeschikt ge maakt worden. De strijd met onze westelijke tegenstanders zal geen kinderspel zijn, doch het Duitsche volk heeft reeds uit den mond van Adolf Hitler vernomen, dat Duitschland ook de laatste vijf maanden niet geslapen heeft. Er is aan alles gedacht en voor alles gezorgd, zoodat geen twijfel meer mogelijk is aan de absolute meerderheid van Duitsch land. SCHIPBREUKELINGEN AAN LAND. De bemanning' van het tankschip British Councillor, dat op de Noordzee Zaterdag op een mijc was geloopen, is Woensdagavond in een plaats aan de Oostkust aan land gebracht. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. In Amerika heeft men een verstandig be sluit genomen. Men weet hoe de Amerikaansche regee ring den laatsten tijd nogal eens gepro testeerd heeft tegen de Britsche controle maatregelen waardoor Amerikaansche sche pen in Britsche vlootbases werden opgehou den en de Amerikaansche mail bestemd voor neutrale staten in beslag werd ge nomen en onderzocht werd. Dergelijke Amerikaansche protesten tegen het Engelsche optreden ter zee zijn natuur lijk in Duitschland met groote instemming gelezen en men schijnt thans in Amerika tot de conclusie te zijn gekomen, dat men daar om maar beter niet kan protesteeren. Beter gezegd, men zal wel protesteeren tegen ernstige schendingen van de Ameri kaansche neutrale rechten, maar men zal er voor zorgen, dat de heeren in Berlijn daar aan geen genoegen meer zullen beleven. Wanneer Amerika weer eens ontevreden is over het Britsche optreden ter zee, zullen de geschillen afgehandeld worden door per soonlijke besprekingen tusschen de ambte naren in Washington met den daar gezetel- den Britschen ambassadeur of wel in Lon den tusschen de Britsche ambtenaren en den Amerikaanschen gezant in Groot-Bri- tannië. Daarmee hoopt men dan te voorko men, dat de Amerikaansche openbare mee ning min of meer beïnvloed zal worden, dat er of een minder gewenschte anti-Britsche stemming ontstaat dan wel, dat de enthou siaste geestverwanten der geallieerden door het optreden der Amerikaansche regeering minder aangenaam gestemd zouden wor den. Wanneer men dus weer oneenigheid heeft zal dat niet op de openbare straat worden uitgemaakt, maar zal men zoo ver standig zijn, alle kwesties binnenshuis te behandelen, zoodat er geen Duitsche toe schouwers meer zijn die er eenige Schaden freude aan zullen beleven. Zoo is het optreden van Amerika tegen over Engeland met welk land en zijn groo- ten strijd men aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan in het algemeen sym pathiseert. Maar van Japansche zijde blijkt men nog allesbehalve geneigd zijn opinie terwille van de idealen der geallieerden onder stoe len en banken te steken. Daar is men nog altijd gepikeerd over het aanhouden van de Asama Maroe en eiseht men van Engeland, dat alle 21 gevangen genomen Duitschers weer losgelaten zullen worden. Ais men in Engeland voorzien had welke internationale conflicten door het aanhou den van deze kleine groep Duitschers ver oorzaakt zouden worden, had men wellicht een oogje dichtgeknepen en het schip onge hinderd laten varen. Maar thans staat men daar voor de moeilijke vraag, of men zijn rechten tegenover Japan ook met het oog op de handhaving daarvan tegenover kleinere neutrale staten zal laten gelden, dan wel of men, terwille van den lieven vrede en van de belangen in het Verre Oosten, aan de Japansche eischen voldoen zal. Men schjjnt thans een tusschenweg te willen bewandelen en de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Arita heeft in den senaat medegedeeld, dat de Britsche regeering een minnelijke schikking wenscht en daarom heeft voorgesteld om negen van de gevangen genomen Duitschers weer vrij te laten. Evenwel schijnt het conflict daarmede geenszins geëindigd, daar de minister er bij gevoegd heeft, dat de Japansche regeering niet voldaan is en op de vrijlating van alle gevangen genomen Duitschers blijft aan dringen. Dat Japan in de tegenwoordige tijdsom standigheden, nu het weet, dat Engeland in Europa de handen meer dan vol heeft, niet van plan is om eenig enthousiasme voor Groot-Britannië te demonstreeren blijkt uit het opnieuw afsluiten van de Brit sche concessie te Tientsjin door prikkel draad, dat bovendien onder electrischen stroom gezet is, zoodat de bewoners der concessie zich min of meer als gevangenen kunnen beschouwen. Met veel moeite heeft men gedaan gekregen, dat dagelijks althans 'n hoeveelheid versche levensmiddelen voor de opgesloten buitenlanders binnen de om heining gebracht mogen worden. Trouwens het zijn niet alleen de Britten, maar ook de Franschen waarmede men op het oogenblik in Japan heel weinig rekening blijkt te houden al zijn de onvriendelijke maatregelen dan ook allereerst tegen de Engelschen genomen. Dezer dagen hebben Japansche vliegtui gen tweemaal de spoorlijn tusschen Hai phong in Fransch Indo China en Yoen- nan gebombardeerd, welke spoorlijn door een Fransche maatschappij geëxploiteerd wordt. Daarbij zijn meer dan honderd per sonen gedood en hoewel, volgens de eerste berichten, de Fransche autoriteiten eerst niet voornemens waren daartegen te protestee ren, aangezien het bombardement werd toe geschreven aan een gebrek aan discipline bij de plaatselijke Japansche luchtmacht wat intusschen ook geen compliment is werd later bericht, dat de Fransche ambas sadeur in Tokio een krachtig protest inge diend had. Erg veel schijnen de Japansche autoritei ten zich daarvan niet te hebben aangetrok ken, want de vice-minister van Buitenland sche Zaken, Tani, die de kwestie te behan delen kreeg, heeft eenvoudig medegedeeld, dat het een strategisch belang was dezen spoorweg te bombardeeren al zou Japan dan ook wel bereid blijken tot een vriendschap pelijke oplossing der gerezen verschillen te komen. Dat men een beetje haast met die oplos sing zal maken is wel te verwachten omdat ook Amerika besloten heeft zich met deze kwestie te bemoeien. Amerika heeft in Tokio gezegd, dat het op dergelijke bombardementen niet ge steld is omdat er Amerikaansche goederen langs dezen spoorweg vervoerd worden en omdat Amerikanen, die naar Tsjoengking willen reizen geen last van Japansche bom men willen hebben. Japan heeft daarop laten weten, dat de spoorlijn uit militair oogpunt nu eenmaal gebombardeerd is geworden, maar dat de militaire autoriteiten alles doen om te voor komen, dat de belangen van non-combattan ten geschaad zullen worden. Men weet dat Amerika met het oog op het te sluiten handelsverdrag op het oogenblik in Ja pan met de grootste voorkomendheid wordt behandeld en het zal dan ook wel aan de Amerikaansche tusschenkomst zijn te dan ken, dat men een nauwkeurig onderzoek ter plaatse zal instellen en zoo mogelijk tot een vriendschappelijke regeling zal komen. Het zal nu wel blijken, dat het heele bom bardement eigenlijk niet anders dan ee; afschuwelijk misverstand geweest is. i

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1