Agenda WeeeAeiichi JlecfU&zakea Alkmaarsche Politierechter EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. DE SNEEUWMASSA. Vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon zijn hedenmorgen weer een 35 man aan den arbeid gezet om de straten van de sneeuw- proest te bevrijden. De sympathieke vrij- willigersploeg van zes man gaat onverdro ten voort met haar vrijwilligen arbeid ten behoeve van de gemeenschap en het is wel teleurstellend, dat niet meerderen deze sym pathieke daad volgen. Wij willen niet ont kennen, dat er wel theoretische bezwaren tegen zijn in te brengen, doch die behoeven o.i. niemand te weerhouden een goede daad te dóen en wat de zes vrijwilligers doen moet zeker een goede daad genoemd wor den. De dooi houdt gelukkig aan, hetgeen de sneeuwruiming ten zeerste vergemakke lijkt. De gemeentewerklieden ondervinden met het ruim maken van de putten nog de grootste moeilijkheden, zoodat verschillen de straten het karakter van vuile slootjes vertoonen. Het gemis aan een stoomtoestel bij ge meentewerken, doet zich wel geducht voe len. Met behulp van zoo'n apparaat zou het mogelijk zijn met stoom de putten in korten tijd open te maken. Wij vragen ons af of het niet mogelijk is ergens zoo iets te huren. Nu het dooit is het van het grootste belang de straten van de sneeuwmassa te bevrij den. De kans dat het weer gaat vriezen is er en dan is men met den tegenwoordigen toestand nog niet gelukkig. Onze nieuwe wethouder van publieke werken is een ener giek man. Hij neme maatregelen om de be volking van de sneeuwrommel te bevrijden. De bevolking zal hem er dankbaar voor zijn. Maandag betoogden wij reeds, dat het argu ment, dat de daarvoor op de begrooting uit getrokken post is overschreden, geen argu ment is. Bovendien beschikt de gemeente nog over een aantal plantsoenarbeiders, die al weken geen arbeid kunnen verrichten. Waarom deze menschen ook niet bij het sneeuwruimen zijn ingeschakeld, ontgaat ons. Het argument, dat ze daarvoor niet zijn aangenomen, moge in het algemeen gelden, doch thans staan wij voor een uitzondering die eischt, dat dit argument uitgeschakeld dient te worden. De sneeuwploeg heeft gisteravond nog goed werk gedaan, door in tal van straten de ergste smeltende sneeuw ter zijde te schuiven. Het valt ons op, dat, vooral in de buitenwijken, tal van burgers nalatig blij ven de trottoirs van de sneeuw te bevrijden. Wij hoorden zelfs van bewoners, die weige ren daarvoor voor 15 a 25 cent opdracht aan zich aanbiedende werkwilligen te geven en aarzelen niet dit als een gemis aan gemeen schapsgevoel te signaleeren. PURMEREND HEEFT EEN NIEUW ZIEKENHUIS. Geen tweede zoo in Nederland. Gistermiddag kwamen in hotel De Doele te Purmerend ruim 150 genoodigden bijeen voor een korte officieele plechtigheid, wel ke aan de ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis aldaar, voorafging. De burgemeester, de heer P. Kikkert, heette allen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het werkfonds en van den rijksdienst voor de werkverrui ming, alsmede de burgemeesters uit den omtrek. Spr. gaf een overzicht van de ge schiedenis van het oude ziekenhuis, welke tot de zeventiende eeuw teruggaat. In 1931 werd besloten tot verbouw van dit zieken huis, hetgeen, naar spr zeide, lapwerk was en een ton gouds kostte. In 1934 werd aan het werkfonds gevraagd om gelden beschikbaar te stellen voor ze ventig bedden. In het jaar daarop werd hierop gunstig beschikt, waarbij uit het werkfonds een maximum bedrag van 170.000 zou worden verschaft. De archi tecten Plas en Koning kregen opdracht plannen te maken, in overleg met de ge- neesheeren en de directrice van het zie kenhuis. Het werk werd gegund aan de ge broeders H. V. en J. de Vries en op 10 Jan. 1938 ging de eerste paal den grond in. Nu, na twee jaar, is het werk klaar en de ar chitecten hebben getoond voor dit werk bekwaam te zijn geweest. De uitvoering van rie aannemers was onberispelijk. De burge meester bracht de geneesheeren dank voor hun adviezen. Vervolgens voerde dr. Maas uit Leiden, lid van de commissie-Frederiks, het woord. Hij wenschte de gemeente met een derge lijk mooi gebouw geluk. Laat Purmerend, zoo zeide hij, niet denken aan het geld, dat het gebouw heeft gekost, doch weten, dat Purmerend een ziekenhuis heeft als er geen tweede in Nederland bestaat. Ten slotte gaf de architect, de heer Plas, nog een kort overzicht van de inrichting. Het ziekenhuis heeft in vorm en inrich ting meer van een sanatorium. Het is ge maakt van staal, beton en glas. Het com plex bestaat uit een hoofdgebouw, een zus- tergebouw en een lijkenhuis. De verschil lende deelen in het hoofdgebouw zijn ge lijkvloers om het trappenhuis geschaard. De eerste verdieping vormt een verpleeggele- genheid met tusschenwanden van glas. De ziekenzalen zijn naar het zuiden gebouwd. De tweede verdieping bevat eenzelfde ver- pleeggelegenheid als de eerste verdieping en bezit bovendien klassekamers voor één a twee patiënten. Beide verdiepingen heb ben een terras. Het zusterhuis is rond en met een glazen luchtbrug met het hoofdge bouw verbonden. De verwarming is langs de plafonds aangebracht. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het ziekenhuis, waar burgemeester Kikkert de deur met een zilveren sleutel opende. De genoodigden maakten daarna een rondgang door het gebouw, dat een sieraad voor Purmerend is. TEXEL IN DEN WINTER. Groote moeilijkheden. De strenge winter veroorzaakt op Texel veel ongerief. De verbinding met den vasten wal geschiedt nu slechts één maal per dag vanaf het Horntje (Texels zuidpunt). De sterke ijsvorming in zee maakt deze reizen soms uiterst moeilijk en het afleggen van den korten afstand door het ijs duurt soms uren. Bovendien is het Horntje, ongeveer 8 km. van Den Burg verwijderd en door de gladheid van de wegen en het verstuiven van de sneeuw waren vooral Zondag de wegen daarheen geheel onbegaanbaar. Men trachtte toen met een omweg, via Oude- schild, aan het Horntje te komen, doch de autobus met passagiers en post voor de boot bleef ongeveer halverwege in de sneeuw steken en de personen, die zich in de bus bevonden, moesten verder te voet door hooge sneeuwbergen naar de aanlegplaats van de boot gaan, terwijl ook de post op deze wijze vervoerd moest worden. De passagiers, die met de boot op Texel arriveerden, moesten eveneens dit eind door de sneeuw loopen. De post kwam daardoor eerst heel laat te Den Burg aan. De dokters, die ernstige patiënten moesten bezoeken, moesten urenlang te voet gaan om deze te bereiken. De kape laan van Den Burg, die in hei dorp Den Hoorn een kerkdienst zou hcuden, bleef halverwege met zijn auto steken en moest weer terugkeeren, zoodat deze dienst niet vervuld kon worden. Zelfs de sneeuw ploeg, waarmede getracht werd de hoofd wegen open te maken, moest met twee tractors uit de sneeuw getrokken worden. Het middagmaal van de soldaten op de verschillende posten buiten het dorp, dat te Den Burg gekookt wordt, moest met een arreslede naar de posten gebracht worden, hetgeen ook zeer veel tijd vorderde. Maar het ergst is het wel gesteld met het vervoer van zieken. Pastoor Brinkman van Den Burg, die 10 dagen geleden een auto-ongeval heeft ge had en daarbij o.a. een kaakfractuur heeft opgeloopen, moest voor de behandeling hiervan naar het Mariapaviljoen van het O.L. Vrouwengasthuis te Amsterdam ver voerd worden. Dit vervoer zou geschieden per vliegtuig van de K.L.M. Tot heden was er echter geen gelegenheid om dit vervoer te doen plaats hebben. De wegen naar het vliegveld waren onbegaanbaar, terwijl bovendien door mist en ijsvorming op de vleugels van het vliegtuig dit ver voer niet kon geschieden. Maandag deed zich hier een ernstig ge val voor, waaarbij een patient plotseling voor een operatie aan den blindedarm naar een ziekenhuis te Den Helder ver voerd moest worden. Eerst zou men trachten des avonds laat de boot een extra reis te laten maken, hoewel de we gen voor ziekenvervoer geheel onvoldoend waren. Ook heeft men zich met de autori teiten in verbinding gesteld over vervoer ten in verbinding gesteld over vervoer per per vliegtuig en toen dit alles onmogelijk bleek heeft men den patient, wiens toestand levensgevaarlijk was te Den Burg in een daartoe eerst ingericht vertrek van het Armengesticht geopereerd. Behalve de twee te Den Burg aanwezige doktoren heben twee militaire geneesheeren hierbij geassisteerd. De toestand van den patient was gister heel goed. Vanmiddag is pastoor Brinkman per am bulance-vliegtuig naar Schiphol vervoerd om in Amsterdam in een ziekenhuis te wor den opgenomen voor het ondergaan van de operatie. EEN LENTEBODE. Wij ontvingen een brief van ,,zes pa tiënten en twee hospitaalsoldaten", een brief die geschreven is in een hospitaal „ergen in Alkmaar". In dat hospitaal zoo schrijven de be woners heeft een blijde gebeurtenis plaats gehad en voor wie bij deze mede- deeling misschien eenigszins verbaasd zijn wenkbrauwen zal optrekken, willen we er dadelijk bijvoegen, dat er de lente is geboren. De lente in den vorm van een koolwitje, een geelwit vlindertje, dat dooi een te hard brandende hospitaalkachel misleid s geworden en dacht dat het al voorjaar was. Dit zeggen patiënten en verplegers is wellicht niet de eerste vlinder die in een hospitaal ter wereld komt, maar wel de eerste die dit jaar zijn zwakke vleu geltjes heeft uitgeslagen en „ergens" in Alkmaar op een raam is gaan zitten. Daar heeft het beestje naar buiten ge keken en een wereld van ellende, van sneeuw, van ijs en van water gezien. Eenige hospitaalsoldaten, zoo schrijft men ons, zullen voor het vlindertje zorgen. Helaas het is te vroeg geboren en in militaire hospitalen zijn er nu eenmaal geen couveuses voor vlindertjes. Ondanks alle goede voornemens en de aanwezigheid van medici en verplegend personeel, is deze lentebode op den dag van zijn geboorte overleden. „Wij sluiten hier het beestje maar in, want het bleek, dat het niet langer dan een paar uur kon leven", zegt de schrijver in een post scriptum, dat blijkbaar na het overlijden aan de mededeeling van de blijde gebeurtenis is toegevoegd. Aan de achterzijde van den brief is het stoffelijk overschot als bewijsstuk geplakt. Een groezelig vlindertje, dat aan de tijds omstandigheden ten offer is gevallen. INLICHTINGEN TE BEKOMEN. Aan het bureau van politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een mooien bouvier (rashond). Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer De ba rones en de butler (comedie); hoofdrollen Annabella en William Powell. Toegang bo ven 18 jaar. Harmonie-theater, half 8, hoofdn. Heerschers der zee (sens.); hoofdrollen D. Fairbanks Jr. en Margaret Lockwood. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Helene Wilfür (real.); hoofdrollen Made leine Renaud en Jean Louis Barrault. Toe gang boven 18 jaar. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Drie razende jockey's (hum.); hoofdrollen de Ritz Brothers, Richard Arlen en Phyllis Brooks. Vooraf Prairie-gangsters (sens.); hoofdrol Buster Crabbe. Toegang boven 14 jaar. BUSDIENST OPGEHEVEN. Bij beschikking van de Commissie Ver gunningen Personenvervoer is ingetrokken de aan de N.V. Maatschappij Alkmaar Packet te Amsterdam verleende vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Egmond aan Zee en de Hoorne over Heiloo. TRANSPORTCOLONNE AFD. ALKMAAR. In het gebouw de Unie heeft de transport colonne der afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis de jaarvergadering gehouden. Bij ontstentenis van den voorzitter werd diens functie vervuld door den waarnemen- den voorzitter, den heer A. v. d. Meulen. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren v. d. Meulen en Zwakman, werden bij accla matie herkozen. Voorgesteld werd het bestuur met 2 leden uit te breiden. Wegens vertrek naar elders van den heer Bulens is een vacature ontstaan. Gekozen werden mevr. v. Dalen en de heeren Hulst en Smorenberg. Voor de a.s. filmvertooning voor propa geering der bloedtransfusie werd de mede werking der leden ing" -.epen. Deze film zal gedurende 8 dagen ..i alle bioscoopthea ters te Alkmaar worden gedraaid. Bij de rondvraag werden verschillende interne aangelegenheden ter sprake ge bracht. De gestelde vragen werden door den voorzitter en door den medischen leider, dr. Steensma, op afdoende wijze beantwoord. VOLKSHOOGESCHOOL VOOR NOORDHOLLAND. In de laatste bestuursvergadering der Vi lkshoogeschool voor Noordholland is be sloten, elke maand een bijeenkomst te orga- niseeren in verschillende deelen van Noord holland. Op deze studiebijeenkomsten zullen onderwerpen van verschillenden aard be handeld worden, zoowel op historisch, eco nomisch, sociaal, kerkelijk godsdienstig als psychologisch, ethnologisch en kunstgebied. De eerste studiebijeenkomst zal 29 Fe bruari te Schagen gehouden worden, waar prof. W. Schermerhorn uit Delft zal spreken over „De taak van het platteland in het volksgeheel". De architect Jan Jans zal de plattelandsbouwkunst van Noordholland be handelen, toegelicht met lichtbeelden. Het secretariaat der school is gevestigd Vincent van Goghweg 2 te Bergen. JUBILEUMFUIF VAN THE A. D. S. „EVERYBODY". Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver- eeniging ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan een soirée in de dancing van de Harmonie. Een geheel gevulde zaal deelde in de feestvreugde, terwijl er een hoogst gezellige sfeer heerschte, zoodat de bena ming „fuif" hier zeer zeker op haar plaats was. Bergen serpentines en vele maskers getuigden, dat de carnavalstijd in het land is aangebroken. De voorzitter, de heer J. F. Godijn, heette alle aanwezigen, in het bijzonder de leden van afd. Haarlem, hartelijk welkom, wenschte allen een genoeglijken avond en gaf hierna het woord aan den heer Fr. van Hees, opzichter en oud-voorzitter van the Haarlem dancing society „Everybody". Deze memoreerde de moeilijkheden, die „Every body" hier ter stede heeft gehad, doch welke zoo goed als alle zijn overwonnen. Twee jaren zijn geen lange tijd en toch ook weer wel. Het is lang, vooral door datgene, wat de vereeniging meemaakte. Maar toch heeft het bestuur volgehouden en het zal blijven volhouden ook. „Everybody" wil ook in Alk maar beroemde bands brengen, maar dit kan het bestuur niet alleen; daarvoor is aller hulp noodig. De dansmuziek werd op uitstekende wijze verzorgd door „The Swing Charmers" o.l.v. W. Brouwer, terwijl als lady-crooner aan de band voor dezen avond was toegevoegd mej. M. Posthumus, die met charme haar songs voordroeg. „The Rythm Maniacs" ver leende^ gedurende eenigen tijd medewer king in een gig-bezetting met medewerking van de lady-crooner Lien de Wilde uit Haai-- lem. Zij gigde enkele old favorits en moder ne songs op uitstekende wijze, terwijl de lady-crooner over een prachtige getimbreer- de stem bleek te beschikken. De heer P. J. de Vries speelde enkele mooie Hawaiian- nummers op een electr. Hawaiian-guitaar. Het danspaar Will v. d. Brake-Henk Belt man gaf op bijzondere wijze enkele interes sante demonstraties van de moderne dan sen. Voor den croonwedstrijd was veel animo; niet minder dan 7 personen namen hier aan deel, terwijl onder enthousiasme der toehoorders mej. Dick Rieu en de heer J. d' Oliveira winnaars werden en ieder een gramophoonplaat in ontvangst mochten ne men. Hierna gaf de heer J. d' Oliveira eeni ge trompetsoli. Op een geweldigen goede, haast negroische wijze, speelde hij o.a. Na gasaki. Om twee uur moest noode deze gezellige fuif worden gesloten. Het bestuur van „Everybody" kan op een zeer geslaagden avond terugzien, terwijl met interesse de volgende soirée wordt tegemoetgezien. DE EXPORT VAN EIEREN. In het tijdvak 30 Jan. tot en met 5 Febr. 1940 zijn voor uitvoer goedgekeurd: versche Holl. kipeieren voor Duitschland 6.608.780, voor Engeland 16.947.720, voor andere lan den 322.590; versche Holl. eendeieren voor Engeland 580.680, voor andere landen 14.760. totaal 24.474.510 stuks. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Januari werden door de wijkverpleegster 625 bezoeken afgelegd bij 40 patiënten, waarvan 387 bij leden van het A.A.Z.A., 168 bij leden van het Wit-Gele Kruis, 68 bij stadspatienten en 2 bij particu lieren. De wijkkraamverpleegster legde 120 bez. af bij 10 patiënten en verleende 1 maal assistentie bij den dokter. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 30 JANUARI TOT 6 FEBR. 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: Nederlandsche Spaar Crediet Financiering „N. S. C. F.", Corfstraat 45, verstrekken van credieten. Den Helder: A. Coltof, Keizerstraat 95, winkel in damesconfectie enz., onder den handelsnaam S. Coltof. B estuurswijzigingen: Alkmaar: N. V. van onroerende goederen „Nooit Gedacht", Kennemerstraatweg 49. Boekhandel v.h. K. ter Burg, Koorstr. 1. Ver. van Ziekenhuisverpleging. Wieringermeer: Zaaizaadvereeniging Wie- ringermeer (Z. W. M.), Ulkeweg 13, Mid- denmeer. Wijzigingen: Alkmaar: firma Bruin en Zoon, Geester singel 55, timmer- en meubelfabriek, rechts vorm gewijzigd. Anna Paulowna: J. de Graaf, Molenvaart 101, timmerbedrijf; overgegaan aan N. de Graaf. Schagen: C. Straat, Regentenstraat D 49, broodbakkerij; overgegaan aan J. Dekker. Opheffingen: Anna Paulowna: A. en C. Zandbergen, Breezand, Koningsweg 9, bloembollenbe- drijf. Castricum: „De Concurrent", Heerenweg, hoek Bleumerweg Bakkum, kruideniers winkel. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.26 tot 7.02 uur licht op. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het noordoosten: Matige meest zuid oostelijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Voor het zuidwesten: Meest matige zuid oostelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, eenige regen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De algemeene luchtdrukverdeeling over Europa heeft zich langzaam gewijzigd. In het Middellandsche Zee-gebied is de lucht druk gestegen en de depressie-activiteit is daar verdwenen. Het maximum over het Iberische schiereiland verandert slechts wei nig. Ook over noordoost-Europa is nog steeds een gebied van hoogen druk gelegen met kernen van 1028 mbar over zuid- Scandinavië en de Baltische staten. Dienten gevolge werden oude maritieme luchtmassa's over Frankrijk naar ons land gevoerd, die bij zwakken wind boven de dooiende sneeuw aanleiding gaven tot zwaren mist. De oceaan depressie ten zu:dwesten van IJsland vulde verder op. Te Seydisfjord bracht zij nog 25 mm regen. Haar storingsfronten bewegen zich van het westen uit naar onze omgeving en onder hun invloed begon de luchtdruk te dalen. Daardoor nam de wind iets toe, waar bij de mistvelden in noordwestelijke rich ting werden afgedreven. Over den Balkan heeft zich een nieuw minimum van 1020 mbar ontwikkeld, welke in Hongarije plaat selijk zware sneeuw heeft gebracht. Ook aan de kust van Portugal en noord-Spanje vielen zware regens. In Denemarken en de Balti sche staten vriest het nog steeds matig tot streng. Aan d» kust van Noorwegen komt nog lichte vorst voor. DE WEG DEN HELDERALKMAAR- AMSTERDAM. De A.N.W.B. deelt mede, dat de hoofd wegen rondom Amsterdam goed te berijden zijn; ook naar het Noorden zijn de wegen weer vrij behoorlijk. AmsterdamAlkmaar wordt gereden via HaarlemVelsen. Op den weg AlkmaarDen Helder is voorzichtig heid nog steeds geboden. Zitting van Maandag 5 Febr. 1940. Huwelijkszwendel. Een Alkmaarsche weduwe van een goede veertig jaar voelde op zekeren dag wel iets voor een nieuwe kennismaking met een lid van de mannelijke sexe. Dies volgde zij den meer en meer gebruikelijken weg en plaat ste in een courant een huwelijksadvertentie, die blijkbaar aanlokkelijk genoeg gesteld was om reflecties te veroorzaken. Een van de reflectanten was een man uit Hilversum, die bij de weduwe in den smaak scheen te vallen; althans hij kwam al spoedig bij haar thuis. Misschien zou het een idylle geworden zijn, als de man in kwestie een echte Romeo was geweest inplaats van een klein wolfje in een schaapsvacht gehuld, zij het een na- maakwolfje. Hij was heelemaal niet iets ernstigs van plan met de weduwe, want hij was al lang getrouwd en vader van eenige kinderen. Hij was een arm man, ten einde raad en hij wilde in zijn wanhoop niets dan wat munt slaan uit de trouwlust van de weduwe, ten bate van zijn gezin. Zijn vrouw had hij er buiten gelaten, want anders zou hij natuurlijk nooit een kans hebben gekre gen tot deze zonderlinge escapade. Om kort te gaan: op zekeren dag kreeg de man uit Hilversum een kansje. Hij slaag de er in een gouden kettinkje en een paar ziiveren lepels te stelen uit het huis van de weduwe en dezen buit te verkoopen voor zes harde guldens. De weduwe was echter niet gek. Ze kreeg den man, die bovendien pogingen tot oplich ting deed, spoedig dóór en zoo gebeurde het, dat de stakker dat was hij Maandagmid dag bij rechter Krabbe op het gevreesde matje in het bekende gebouw aan den Gees tersingel stond als een der eerstezondaars van deze week. Hij beleed, met het hoofd gebogen, zijn schuld. Behalve de weduwe, die zei, dat de relatie uit was, was er ook een voorlichtings rapport van het Leger des Heils, waarin de man een oppassend huisvader werd ge noemd, een werkzaam man, waarop nooit wat aan te merken was geweest. De officier keek nog al even streng naar den delinquent, die nog blij mocht wezen alleen wegens diefstal vervolgd te worden, maar streek toch de hand over het hart, omdat het een ongelukkige noodsprong van den man was geweest. Vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf was de eisen, met een proeftijd van een paar jaar. Nadat mr. Leesberg, die voor den op het verkeerde spoor geraakten huisvader kwam pleiten, zich daarbij aangesloten had, wees de rechter conform vonnis. Een messenheld. Een beetje heel erg had een inwoner van Westerblokker het gemaakt. Die was op Zaterdagavond 2 December in Hoorn met een kennis wat jé noemt „uit" geweest. Daar bij had hij zeven glazen bier en eenige bor rels naar binnen gewerkt, met het gevolg, dat hij zin in een hartigheidje kreeg en naar een automatiek laveerde om zich wat har tigs te verschaffen. Hij en zijn vriend waren evenwel zóó aangeschoten, dat ze bij de automatiek op den grond rolden, hetgeen sommige omstanders een spottend lachje ontlokte. Een vijftig-jarige timmerman uit Zwaag betoonde zich niettemin een mensch- lievende 2iel door de op den grond gevallen bril van een der twee op te rapen met den eigenaar er bij. De geholpen aangeschotene had nog het besef een „dankjewel" te stame len. Maar toen de timmerman, die wachten de was op een bestelde auto, zich naar zijn gezelschap omwendde, smeet de man uit Westerblokker zijn overjas uit, greep een geopend zakmes van zwaar kaliber uit zijn broekzak en stormde op den vriendelijken timmerman af om die een diepe snee over diens slaap te geven. De timmerman zeeg in een en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het bleek, dat het slachtoffer een wond van acht centimeter aan den slaap had, dat een belangrijke spier was doorgesneden, waardoor de rechtergeziehtshelft voor altijd verlamd was en dat de man bovendien een flinke hersenschudding had. Beiden stonden thans voor den rechter, de een als verdachte en de ander, die gelukkig van de hersenschudding was hersteld, maar verlamd was in een deel van zijn gezicht, als getuige. Laatstgenoemde had een vorde ring van 118,45 wegens ziekenhuis-, dok ters- en andere kosten, welke vordering voor betwisting niet vatbaar bleek. Of ze ooit betaald zal worden, is een tweede. De messentrekker kende zijn slachtoffer niet, maar gaf toe te hebben gestoken. De rechter was heel nieuwsgierig naar de reden, waarom verdachte met een open mes in zijn zak liep. Het antwoord op een vraag des rechters was, dat verdachte bedreigd was geworden door een Fries. De rechter vond, dat verdachte zich bang had laten maken door kletspraat, maar daar was deze het niet mee eens. Overigens gaf hij als reden van zijn stekerij op, dat hij er niet tegen kon uitgelachen te worden! Het was een wat zonderling geval er» daarom besloot de rechter, in overeenstem ming met den officier, het zaakje maar vijf weken aan te houden voor een voorlich tingsrapport over den man, die zoo vlug was met zijn mes. De geringste straf. Een winkelier uit Medemblik kwam voor den rechter, omdat hij een leeljjk anti-so ciaal misdrijf zou hebben gepleegd, n.L prijs opdrijving. Het leek erg, maar het was niets. Lij had een busje zwai.c s een dubbeltje kostte, op een kwaden dag aan het dochtertje van een klant voor twin tig cent verkocht. De man zei zich vergist te hebben. Hij meende, dat hij met zijn peper aan den nieu wen voorraad toe was, die heel wat duurder moest kosten. De oude peper kostte 8V2 cent inkoop en tien cent verkoop, de nieuwe peper kostte 16^ cent inkoop en moest dan twee dubbeltjes opbrengen bij dezen klant, die voor zestig cent in het krijt stond. Nadat de theorie van de vervangingswaarde nog op het tapijt was gebracht, vroeg de rechter aan de juffrouw, die zich door twee dub beltjes gedupeerd had gevoeld en een klacht had ingediend, of ze inderdaad in het krijt stond bij den kruidenier. De juffrouw gaf geen rechtstreeksch antwoord, maar stelde de wedervraag: „Dan kan hij toch fatsoen lijk bij mij aan de deur komen, is het niet zoo?" De officier vond het een echte centen kwestie, want als je het precies uitrekende, had de winkelier, rekening houdende met den sterk verhoogden inkoopprijs, maar 18 cent mogen vragen inplaats van twintig. Het was wel erg kinderachtig geweest van de juffrouw, om voor twee cent naar de politie te hollen, vooral, waarneer ze zelf nog in het krijt stond. Dat pleitte niet voor haar. In het algemeen schreeuwt men veel te gauw, wanneer men maar meent 'n cent te veel te betalen. Een waarschuwing aan den winkelier, in den vorm van één gulden boete of één dag was den officier mans ge noeg. De rechter vond het nog te veel en redu ceerde de „straf"tot twee kwartjes.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2