DAGBLAD VOOR ALKMAM EM QM5TREKEM* Amerika onderzoekt de toestand In Europa. ïdutgen Geheime zittingen van de Fransche Kamer. Nieuwe aanvallen van Duitsche vliegtuigen. Informeele diplomatieke besprekingen tusschen neutralen. LOTERIJ No. 35 Zaterdag 10 Februari 1940 Niet de voorbode van een vredescampagne. Een mededeeling van Huil. De algemeene toestand. Japan in een moeilijke situatie. ft ft ft ft Daladier in de Fransche Kamer Twee Duitsche duikbooten vernietigd, ANSCHE ABRIEK. ynamiet- en a is een ont- personen ge- De ontplof- en weigeren sche vervaar- [NDIGD, ven is gister» itionale mijn- ring over had a zijn huis- ET NABIJE lagen geleden Ide, heeft daar nabij Beiroet nondende Bei- rs getreden en e Armeensche igevolge waar personen dak- rbindingen in verbroken. In zijn elf huizen het noodweer Icht. Meer dan jn van de bui» IN TURKIJE. zouden aan de urs, die sedert j den afbouw eebooten, ver den Gouden werven van egeven, dat zij gebruik meer dteiten zouden «zetten, de re- :1 zijn niet be- NSPRAAK. eau meldt in ■oordeeling van len Franschen het vol gen de p geen enkel n met welke bewering, dat voorzien heeft over Fransche derhalve uit de E BIJ DE POLITIE. an New-York, n van politie en k zullen moeten inlijst, waaarin zijn van het sch-Amerikaan- tische partij of nde organisatie, laatregelen be en zouden wor- tie, die lid zijn ities. NITIEFABRIEK IN AMERIKA. uit Wilmington ïe president van onthuld, dat de laatschappij het vooi den bouw ran een munitie- e productie naar egers zal worden .e productie bin- len aanvangen. el) e üjst i Februari 1940 en van f 30.000.— van f 3000.— 70.— 4 5592 5635 6859 6 15317 15709 15827 !0 20737 21829 :3 2791 ?4 4903 10 7063 10 9921 18 11604 tl 13656 57 16397 51 19146 78 20952 3018 5136 7081 10022 12226 14806 16674 19849 21080 3152 5152 7730 1007a 12376 14838 17183 21367 tKOO*»INGEN. 'e Heerhugowaard. gelegen tusschen: Swagerslijntje en it station Hugo- l. en in eigendom Dekafabriek te ren verkoop ten an der Heide over- Vagenaar te Heer- 1.65. .tlijnen. Nederland Genua 8 Febr. York 8 Febr. Calcuttta 8 Febr. terdam 8 Febr. more 8 Febr. ie Lloyd. 7 u. te Belawan. ar. 22 u te R'dam atavia n. E'datn. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. EERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060 Teiei. 3320, redactie 3330. Dit nuramei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Volgens den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, zijn informeele diplomatieke besprekingen met de neutrale regeeringen begonnen in verband met het algemeene verlangen naar herstel van een duurzamen wereldvrede. Medegedeeld werd, dat de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Sumner Welles door president Roosevelt naar Europa wordt gezonden om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in de oorlogvoerende landén en in Italië. Men ontkent het verband tusschen beide besluiten en verzekert, dat een en ander niets met vredesplannen heeft te maken. De oorlogvoerende landen hebben reeds géreageerd en blijk gegeven dat zjj in elk geval hun oorlogsdoelen willen verwezenlijken. De Fransche Kamer heeft gister tweemaal een geheime zitting gehou den, waarin over de nationale defensie gedebatteerd is. Hedenmorgen zou den de discussies die van algemeene groote vaderlandsliefde getuigden hervat worden. De Duitsche luchtmacht heeft weer aanvallen op de Britsche knst en op schepen in de Noordzee gedaan. Volgens lEngelsche mededeelingen zijn eenige Duitsche vliegtuigen^ neergeschoten of ernstig beschadigd. Vanuit de Duitsche luchtvaartbases op het eiland Sylt heeft men vijf esca drilles in Westelijke richting zien vertrekken. Tot dusver zijn van deze luchtactie nog geen berichten ingekomen. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft medegedeeld, dat informeele diploma tieke besprekingen zijn geopend met de neutrale regeeringen, ie. verband met het verlangen van alle neutrale naties naar herstel van den wereld vrede. Huil verklaaarde voorts, dat de be sprekingen zouden kunnen worden uitgebreid tot de oorlogvoerende na ties, zoover zij vraagstukken omyat- ten van een gezond internationaal economisch stelsel en een beperking der bewapening over de geheele wereld. Sumner Welles 17 Februari naar Italië. De onderstaatssecretaris Sumner Welles vertrekt op 17 Februari naar Europa met het Italiaansehe mailschip Rex, dat recht streeks naar Italië vaart. President Roosevelt heeft de mededee ling aangaande de reis van Sumner Wel les naar Europa gedaan op een perscon ferentie. Hij voegde hieraan toe, dat Sumner Welles opdracht heeft geen voorstellen te doen of verbintenissen aan te gaan in naam van de Vereenigde Sta ten. De verklaringen, welke hij zal ontvangen van de officieele personen van de Europeesche regeeringen zul len alleen bestemd zijn voor den pre sident en den minister van buiten landsche zaken, Cordell Huil. Presi dent Roosevelt zeide, dat deze verkla ringen' als strikt vertrouwelijk zullen worden beschouwd. Sumner Welles zal op zijn reis naar Europa vergezeld worden door een ambte naar van het ministerie van buitenlandsche zaken als persoonlijke hulp. Niet de voorbode van een vredes campagne? In de persconferentie heeft Roosevelt nog gezegd, dat Sumner Welles noch naar Finland, noch naar Rusland zou gaan. Zijn reis zou zoo lang duren als noodig is, en hij zou ook geen speciale boodschap bij zich hebben en geen medewerkers mee nemen. De algemeene indruk te Washington is, dat Roosevelt en Hull een gedetailleerd en vergelijkend rapport van een frissehen geest wenschen, en dat de reis van Sumner Welles niet de voorbode is van een vre descampagne. Huil Een verklaring van Huil, Huil heeft erop gewe zen, dat de met de neu tralen geopende bespre kingen „geen plan of plannen behelzen, .doch het karakter dragen van een voorbereidend on derzoek met betrekking tot een gezond inter- nationaal economisch stelsel en tegelijkertijd tot een wereldomvat tende beperking der bewapening. De bespre kingen konden, naar de staatssecret. er aan toevoegde, uitgebreid worden tot de oorlog voerenden, in zooverre deze twee gemeen schappelijke problemen van den toekomsti- gen vrede erbij betrokken zijn. Zij omvatten geen „zaken, waarbij de tegenwoordige oor logsomstandigheden betrokken zijn." Het staatsdepartement wijst erop, dat de besprekingen met de neutrale landen geen verband houden met het bezoek, dat Sumner Welles aan Euro pa zal brengen. De besprekingen met de neutralen. De besprekingen met de neutralen zijn, naar Huil nog heeft verklaard, begonnen met het ontbieden van de ambassadeurs en gezanten der verschillende regeeringen. Gisterochtend heeft Huil den Neder- landschen gezant ontvangen. Een vertegenwoordiger van het staats departement heeft verklaard, dat de be sprekingen niet er op gericht waren in Europa vrede tot stand te brengen, doch dat het onderwerp er van was, welke soort wereld na den vrede georganiseerd diende te worden. Ook Myron Taylor reist met de Rex. In een persconferentie heeft president Roosevelt nog medegedeeld, dat zijn per soonlijken vredesambassadeur bij het Vati- kaan, Myron Taylor, vermoedelijk 17 Fe bruari naar Italië zal vertrekken. Men ver onderstelt, dat hij eveneens met de Rex zal reizen. Britsche voldoening over het be zoek van Sumner Welles. Officieele kringen te Londen hebben met voldoening vernomen, dat Sumner Welles een bezoek aan Londen zal bren gen. Naar in gezaghebbende kringen wordt vernomen, kan Sumner Welles er zeker van zijn, dat hij hartelijk zal worden ver welkomd, en dat hij alle inlichtingen zal ontvangen, die de Britsche regeering hem kan verschaffen teneinde Roosevelt in staat te stellen, zich een duidelijker beeld De Japansche premier Yonai is aan het bewind gekomen in den tijd toen men ge noeg had van het kabinet Abe en om een „sterke man" begon te roepen. Die sterke -man had Japan hard noodig, want het staatsscheepje had tijdens twee vorige kabinetten een verkeerden koers gevolgd en men begon te begrijpen, dat men heel ergens anders te land was geko men dan waar men had moeten wezen. Men had frère-compagnon met Duitsch- land gespeeld in den strijd tegen het com munisme en was hartelijk begroet in de landen, die het anti-kominternpact hadden geteekend om later tót de verbijsterende conclusie te komen, dat de groote Duitsche kameraad het roer volkomen' gewend had en dat de heeren Hitler en Stalin plotseling tot de ontdekking waren gekomen, dat zij gezworen kameraden zijn. Dat was een van de groote vergissingen van de Japansche politiek, maar er waren er meer en de ergste daarvan was de strijd in China. Napoleon, de bekwame veldheer en een der grootste strategen van zijn tijd, heeft zijn ondergang in de Russische sneeuwvel den gevonden. Het land was te groot en het klimaat te ruw om het met zijn grenadiers te kunnen bezetten en de een na den ander is op dien barren veldtocht het slachtoffer van een groote militaire vergissing gewor den. Zoo is het Japan in China vergaan. Door steeds terug' te trekken en den zetel der regeering, naarmate de Japanners op rukten, meer naar het binnenland te ver plaatsen, heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek de Japansche troepen voor steeds grooter moeilijkheden geplaatst. Thans bezetten zij een front van niet minder dan 4000 K.M., een front, dat door zijn geweldige lengte niet sterk kan zijn en dat voortdurend door goed uitgeruste Chineesche benden bestookt wordt. En in Japan, waar deze expeditie schat ten van geld en menschenlevens gekost heeft, begint men te begrijpen, dat de groot ste weerkracht van het Chineesche rijk zijn onmetelijke oppervlakte is en dat de schat kist het experiment niet langer zal kunnen dragen. Men zal het thans met een nieuw cen traal bewind probeeren, waarvoor men Wang Tsjang Wei, een vroegere medewer ker van Tsjang Kai Sjek, als de meest ge schikte leider heeft uitgekozen in de hoop, dat de verhouding tusschen hem en de wet tige Chineesche regeering zoo goed zal zijn, dat men tenslotte tot een compromis zal kunnen komen. Maar Tsjang Kai Sjek en zijn medewer kers beschouwen den Japanschen gunste ling als een verrader van de Chineesche zaak en reageeren in geen enkel opzicht op de vriendelijke invitatie door diens bemid deling in contact met de Japansche regee ring te komen. Zoodat tenslotte Japan nog altijd tegen over een onoverwonnen China staat en voor de moeilijke keuze komt öf alle verdere pogingen tot verovering van Chineesch ge bied zoo spoedig mogelijk te staken, of den strijd voort te zetten met het vooruitzicht op een groote mislukking en nieuwe finan- cieele offers welke de verarmde staat niet meer zal kunnen dragen. Daarbij komt, dat Japan op buitenland sche hulp niet behoeft te rekenen of deze zou van Russische zijde moeten komen, dus van een land welks invloed in Chineesch gebied men tot dusverre hardnekkig heeft bestreden. Engeland, Frankrijk en voornamelijk Amerika, dat het handelsverdrag met Japan heeft opgezegd en waar men reeds een embargo op de levering van voor Japan noodzakelijke grondstoffen overweegt te vormen van den Europeeschen toestand. Ook is met belangstelling kennis ge nomen van de mededeeling van Huil, dat met de neutralen vredesbesprekingen worden gevoerd. De Britsche en Fransche regeeringen hebben volkomen duidelijk de omstandig heden uiteengezet, waaronder naar haar oordeel een einde zou kunnen komen aan de vijandelijkheden. Eveneens hebben zij de beginselen duidelijk gemaakt, waarvoor zij vechten, beginselen, welke naar zjj meenen, het volk der Vereenigde Staten niet minder dierbaar zijn dan die der Eu ropeesche democoratieën, welke de wapens hebben opgenomen om ze te verdedigen. hebben door hun steun aan de regeering van Tsjang Kai Sjek maar al te duidelijk bewe zen, hoe weinig zij met de Japansche ver overingspolitiek zijn ingenomen en ook dat maakt het voor de nieuwe regeering-Yonai uiterst moeilijk den tot dusver gevaren koers te blijven volgen. De minister van oorlog, Hata, heeft nu verklaard, dat het leger van plan is, zooveel mogelijk militairen steun aan het nieuwe bewind in China te geven, maar zoolang Tsjang Kai Sjek en zijn getrouwen die re- geering evenmin erkennen als de Finsche regeering dat doet met het communistische kabinet, dat door Stalin gevormd is, zal er van een Japansche overwinning in China moeilijk gesproken kunnen worden. Natuurlijk is Japan verstoord op de mo gendheden, die tot dusverre de agressie plannen in China gedwarsboomd hebben en naarmate het van die mogendheden minder heeft af te wachten, wordt die verbolgenheid duidelijker tot uiting gebracht. Zij komt naar voren in de omrastering van de Britsche concessie in Tientsin en in het bombardeeren van den Joennan-spoor- weg, welke door de Franschen beheerd wordt. Wanneer men alleen met Frankrijk had te maken, zou een opheldering van het inci dent misschien niet eens zijn gegeven. Nu ook Amerika daartegen heeft geprotesteerd, heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie een uitvoerige verklaring gege ven waarin wordt medegedeeld, dat Japan sche vliegers in een strijd met Chineesche luchtkrachten waren gewikkeld en daarom niet hadden opgemerkt, dat er een trein pas seerde. Het zou dus een vergissing zijn geweest, maar dat het dit inderdaad niet was, kan blijken uit de nadere mededeeling, dat via dezen spoorweg de weerstand van de anti- Japansche actie der Tsjoengking-regeering voor een derde deel gevoed wordt en dat vast staat, dat groote hoeveelheden wapens en munitie langs den spoorweg door Fransch-Indo-China naar Japans grooten tegenstander vervoerd zijn. Japan, zoo wordt gezegd, is dan ook niet van plan de aanvallen op dezen belangrij ken toevoerweg voor de regeering van Tsjang Kai Sjek stop te zetten, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat er van een vergis sing bij het bombardement geen sprake ge weest is. Intusschen wordt de verhouding tusschen Japan en de Vereenigde Staten slechter. Men schijnt in Japan rekening te houden met de "mogelijkheid, dat Amerika, wat de handelsbetrekkingen betre'ft, een veel scher per standpunt zal innemen en er is in dett Japanschen Landdag al gevraagd of men de Vereenigde Staten maar niet zal adviseeren alle Amerikanen China te doen verlaten. De minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, heeft deze kwestie te ernstig voor een direct antwoord genoemd en de minister president Yonai heeft verklaard, dat hij niet heelemaal afwijzend stond tegenover een verzoek om garanties voor Amerikaansche onderdanen in China, maar dat de kwestie nader moet worden bekeken als. Amerika zich tegen de Japansche politiek in het Verre Oosten blijft verzetten. Men is in Japan zeer ontevreden-over de tot dusver door Amerika aangenomen hou ding en wanneer de Vereenigde Staten pres sie op de Japansche aangelegenheden blijven uitoefenen, zal Japan een veel krachtiger houding aannemen. Waarmede bewezen is, dat de Vereenigde Staten die den laatsten tijd ook de moge lijkheid van een verbreking der diploma tieke betrekkingen met Rusland overwegen, bij de versterking van hun land- en zee macht niet alleen rekening met de gevolgen van den grooten Europeeschen strijd hebben te houden, maar ook met andere factoren waarvan het steeds driestere optreden van Japan wel een der 'gevaarlijkste mag ge noemd worden. Een geheime zitting'. De agenda van de -ochtendvergadering van het Huis van Afgevaardigden vermeld de gister het houden van verschillende in terpellaties over de oorlogvoering en de al gemeene politiek. Daladier, die het woord nam, vroeg de in terpellaties aan de orde te stellen. In ant woord op een vraag'van Leon Blum zeide Daladier, dat de regeering den plicht had aan de Kamer en het land te zeggen, waar om direct de beraadslaging over deze in terpellaties moesten beginnen. „Ik wil niet iedere week commissies laten bijeenkomen en moties goedkeuren, welke enkele dagen later min of meer worden tegengesproken". De regeering zal geen geruchten in om loop laten komen, welke in het leger een volkomen ongerechtvaardigde verwarring zouden kunnen verwekken. Men moet aan de andere zijde van de Maginot-linie weten, dat de pogingen, ondernomen om het mo reel d.es lands te vernietigen, vergeefsch zijn, omdat men den muur van mannen niet kan vernietigen. Een vragenlijst van de Gestapo. Daladier deed vervolgens voorlezing van een onlangs bij een huiszoeking in beslag genomen vragenlijst, waarop agenten der Gestapo in Frankrijk antwoord moeten ge ven. Agenten van de Gestapo moeten zeg gen of Daladier geliefd is bij het volk, hoe het men zijn prestige staat, wie zijn tegen standers zijn, hoe het vertrouwen van Frankrijk in de Arabische wereld is, welke beteekenis de Fransche politie heeft. Zij moeten de gestelde vragen direct be antwoorden, aldus voegde Daladier hieraan toe. Blum aan het woord. Blum, die hij den aanvang der vergade ring een geheime zitting had gevraagd, nam op zijn beurt het woord. Na een stemming over het houden van een vergadering in comité-generaal werd daartoe met 262 tegen 227 stemmen beslo ten. De openbare tribunes werden hierna, evenals de perstribunes, verlaten. De vergadering der Kamer heeft in co mité-generaal voortgeduurd tot 12 uur 40. Om half vier gistermiddag zou de bijeen komst hervat worden. Men verwachtte, dat de vergadering tot laat in den avond zou voortduren en misschien zelfs tot heden. De fractie der Fransche Volksunie, welke bestaat uit afgescheiden communisten, heeft besloten, dat geen harer leden aan het co mité-generaal zou deelnemen, gezien de po sitie van eenige leden over wier lot nog niet is beslist en ook om niet de verantwoorde lijkheid te moeten dragen voor indiscre ties, welke zouden kunnen worden begaan. De voorzitter van de Kamer heeft het volgende communiqué gepubliceerd: De Kamer is in geheime zitting bijeen ge weest en heeft twee vergaderingen ge houden. De debatten handelden .over de landsverdediging en gaven aanleiding Eén Britschè torpedoboot jager heeft Duitsche duikbooten vernietigd. Deze duikbooten deden een aanval op een convooi. De admiraliteit meldt, dat twee Duitsche duikbooten vernield zijn door een van de torpedobootjagers der Britsche vloot. Het is geen normaal gebruik van de admiraliteit om het tot zinken brengen van duikbooten bekend te maken, wanneer het voorkomt, maar een uitzondering wordt bij deze gele genheid gemaakt met het oog op het feit, dat de twee duikbooten tot zinken werden gebracht door een torpedobootjager, toen zij een aanval deden od een convooi. Van officieele zijde wordt gemeld, dat Britsche gevechtsvliegtuigen gister, even na den middag, een Duitsch vliegtuig hebben aangevallen. Het Duitsche toestel stortte bij de Firth of Forth neer. In een district in het Noord-Oosten heeft men, naar gemeld wordt, bij de kust een tweede Duitsche vliegtuig gezien. Britsche gevechtstoestellen stegen op. De Duitschers hadden sedert Zaterdag geen aanval ge daan. Men meldt nader dat de Duitsche vlieg tuigen, die gister een aanval op de Brit sche kust deden, schepen hebben gebom bardeerd. Het verongelukte Duitsche toestel is bij de stad Northberwick neer gekomen. Het bleek een Heinkelmachine te zijn. Behalve dat tijdens de luchtaanvallen van gister een Dftitsch vliegtuig is neergehaald, zijn, naar men gelooft, nog twee andere Duitsche vliegtuigen door gevechtsmachines ernstig beschadigd. Gisteravond werd vernomen, dat buiten de aanvallen, die Duitsche vliegtuigen ter hoogte van de N.O. kust en de Firth of Forth hebben ondernomen, andere vliegtuigen nog aanvallen hebben gedaan op verschillende punten tot Peterhead in het noorden. Brit sche gevechtspatrouilles bonden den strijd met de aanvallers aan en schoten o.a. een tankschip te hulp, dat nabij Peterhead werd gebombardeerd. Acht opvarenden van de Chagres, die brandwonden hebben opgeloopen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Gisteren zijn Duitsche bombardements vliegtuigen tot Peterhead aan de kust van Noord-Schotland doorgedrongen. Zij hebben een petroleumtankschip gebombardeerd. Britsche jachtvliegtuigen stegen op en ach tervolgden de Duitschers. tot diepgaande besprekingen, welke zonder incident in een eensgezind gevoel van vaderlandsliefde, waakzaamheid en Fransche saamhoorigheid verliepen. Te 19.35 uur werden de besprekingen ge staakt. Hedenochtend half tien zal de Kamer opnieuw bijeenkomen. Zie verder pagina 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1