Agenda NORTH CTATE ,MIJN REIS NAAR SPITSBERGEN". W&ec&edcht jBucgediikeMand. Causerie verlucht met lichtbeelden, door Jan P. Strijbos. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. AUTOBOTSING OP DEN HELDERSCHENWEG. Hedenmorgen heeft aan het Noordhol- landsch Kanaal onder de gemeente Bergen een autobotsing plaats gehad, waarvan de oorzaak waarschijnlijk moet worden gewe ten aan de door de locomotief der tram uitgestooten stoomwolken. De heer Keuss van het Verdronkenoord, stopte met zijn D. K. W.-auto, toen hem de tram tegemoet kwam. De achter hem rijdende bestelwagen der firma Krom reed door, de chauffeur zag de D. K. W. vóór hem niet, vermoedelijk tengevolge van de stoomwolken en ramde de kleine auto. De heer K. liep hierbij een hoofdwonde en mogelijk nog een hersen schudding op, tengevolge waarvan hij in het Sint-Elisabethsziekenhuis is opgenomen. FELLE BRAND OP TEXEL. De schilderijen uit het weeshuis, die de vorige week gered waren, thans een prooi der vlammen. Een felle brand heeft Zaterdagmiddag gewoed in een als pakhuis dienst doend woonhuis aan de Gravenstraat te Den Burg en eigendom van de N.V. firma Vlessing. In dit perceel waren een groote hoeveelheid meubelen, confectiegoederen en schilderijen geborgen. Het vuur, dat door onbekence oorzaak tegen 12 uur is uitgebroken, greep zeer snel om zich heen, en zette, aangewakkerd door den feilen wind, het gebouw spoedig in lichte laaie. De brandweer van Den Burg bestreed het vuur krachtig, doch kon niet voorkomen, dat het geheele gebouw vernield werd. In het huis waren 12 schilderijen uit het weeshuis, waarin de vorige week een brand heeft gewoed, in veiligheid ge bracht. Deze schilderijen zijn thans ook een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt vele duizenden gul dens. Zij wordt echter door verzekering gedekt. LOCAAL TELEFOONNET ALKMAAR. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand Januari 1940 tot stand gekomen: No. 3606 J. M. Holtes, Costerstraat 9; no. 3621 F. Romijn, Spoorstraat 45; no. 3731 N.V. P. Daalder's aannemersbedrijf. Ooievaarstraat 1. VOLKSUNIVERSITEIT. Film Kleur en Glorie onzer Tropen. Deze film heeft een zoo groote en laat ons daaraan dadelijk toevoegen volkomen ver diende belangstelling getrokken, dat de zaal lang niet allen kon bevatten. Aangemoedigd door dit gelukkige verschijnsel en overtuigd, hiermede aan den wensch van velen tege moet te komen, heeft het bestuur van de Volksuniversiteit gemeend nogmaals de ge legenheid te moeten bieden, om door middel van dit prachtwerk Tropisch Nederland te bezoeken. Voor nadere bijzonderheden zie men el ders in dit blad. „TURNLUST" IN DE CAN TINE. De gymnastiekvereeniging „Turnlust" heeft Zaterdagavond een zeer geslaagde turnde- monstratie gegeven in de cantine voor de alhier gelegerde militairen. Na de opening door den voorzitter, den heer J. Schotsman, die de militairen opwekte om aan het ver- eenigingsleven deel te nemen en de licha melijke ontwikkeling niet te verwaarloozen, gaven de afdeelingen meisjes, tweede en eer ste graad dames en eerste graad heeren mooie nummers vrije oefeningen te zien. De knotsoefening der dames werd zeer mooi uitgevoerd en er werd eveneens een demon stratie gegeven van het klassikaal werken aan drie hooge bruggen, door dames-en hee ren. Het slotnummer vormde het prachtige nummer hoogrek, gegeven door de afdeeling heeren. Dat het geboden'- door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd bleek wel duidelijk uit het hartelijk applaus, hetwelk de turnsters en turners na elk nummer in ontvangst mochten nemen. Na afloop sprak een der hoofdofficieren de leden van Turnlust hartelijk toe. Hij hoopte hen spoedig weer eens in hun midden te zien. IJS EN IJSSPORT. Gister-middag is er van de ijsbaan te Hei- loo een druk gebruik gemaakt.Het ijs was goed, de baan prachtig. Ook gisteravond be oefenden nog velen de ijssport. Hoewel 's morgens de wind uit het noor den naar het zuiden liep, draaide hij al weer spoedig door het westen naar het noor den. Ook in den afgeloopen nacht heeft het streng gevroren. Langs de kanten van het N.-H.-kanaal be vinden zich thans breede strooken waarop gereden kan worden. DIERENBESCHERMING. Wilde zwanen voor den Hout. Zondag ziin in zeer uitgeputten toestand 3 wilde zwanen neergestreken te St. Pancras. Door enkele inwoners zijn ze gegrepen en verzorgd. De dieren waren zoo uitgeput, dat een van de grootsten bezweken is. Dank zij de activiteit van den rijksveld wachter zijn deze dieren per auto door den inspecteur van dierenbescherming en per soneel van plantsoenen hedenmorgen uit St. Pancras gehaald en overgebracht naar de Hertenkamp om daar onder deskundige leiding weer op verhaal te komen. Te Koedijk is bij slager Middelbeek Za terdag een pl.m. 1-jarige hond komen aan- loopen. Dé kenteekenen zijn: reu, zwart dek, zwarte kop, buik, pooten en dijen zwart met witte stippels. Bioscopen. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Hoera, ik ben papa! (kom.); hoofdrollen Heinz Rühmann en Carola Höhn. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De rechtszaak Dokter Deruga (rom.-sens.); hoofdrollen Willy Birgel en Geraldine Katt. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Het meisje met dpn blauwen hoed (kom.); hoofd rollen Lou Bandy en Truus van Aalten. Toe gang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer Levens dans (rom.-dram.); hoofdrollen Bette Davis, George Brent en Humphrey Bogart. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 12 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, prof. Harry Son, begeleid door Jan Couvee, voor de Kamer- muziekvereeniging. 8 uur, vrijmetselaarsloge Nieuwesloot, voordracht over „Onzichtbare helpers" voor de Blavatskyloge theos. vereen. Ned. Afd. Woensdag 14 Februari. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot 111, film „De eeuwige poort" voor de Ned. Vereen, van spiritisten Harmonia. VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Jan. 101 patiënten en legde 1300 bezoeken af, waarvan 421 betalende, 767 voor 't AZA en 112 gratis. Er werd 1 keer een dokter geas sisteerd en 17 keer de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 11 patiënten, legde 210 bezoeken af en heeft 5 maal een dokter geassisteerd. FEESTAVOND EMAGOSAS. Zaterdagavond vierde de Alkmaarsche U. L. O.-schoolvereeniging in 't Gulden Vlies haar eerste lustrum. Onder de vereeniging van scholieren heeft Emagosas (Eendracht maakt goed samen spel) zich in deze vijf jaar een goede plaats weten te veroveren en haar feestavonden zijn steeds druk bezocht. Na de opening door den voorzitter, Nico Leeuwenkamp, werd de jubileerende ver eeniging gecomplimenteerd door de andere plaatselijke clubs van scholieren en werden bloemstukken aangeboden. Ook de directeur der U. L. O.-school, de heer Hoekstra, fe liciteerde het bestuur van Emagosas. Hierna volgde een proloog, waarin de verschillende gebeurtenissen gedurende de afgeloopen vijf jaar door Nelli Eldermans op verdienstelijke wijze werden gememo reerd. De zang van Gerie Boon was beschaafd en Nico Akkerman begeleidde haar uitste kend. Vóór de pauze werd nog een één- acter „De Spelbreker" opgevoerd. Ofschoon er weinig handeling in dit tooneelstukje zit, is de dialoog veelal geestig. Jacques Glas en Mint Postumus lieten als vader en moeder duidelijk de tegenstelling in beide karakters naar voren komen. Tine Semeins was de lieftallige dochter Lucie, terwijl Jan van Renen als de pretendent naar Lucie's hand herhaaldelijk door Zijn komisch spel de zaal deed lachen. Nico Leeuwenkamp was een vlotte verzekeringsagent en Truus Kamper een keurige dienstbode. Over het algemeen waren de verschillende personen goed getypeerd. I I BLENDED *JciGARETTES|_ Na de pauze werd een revue „Een We reldreis" opgevoerd. Deze was samenge steld door den heer Stein en toonde ons, wat een Hollandsehe reiziger op zijn tochten door Amerika, México, Afrika, Indië en Beieren zooal zag, hoorde en beleefde. Een revue met veel medespelenden vlot te laten verloopen, is een moeilijke opgave voor jeugdige dilettanten. Maar op enkele momenten na ging het toch vrij goed. De grime was uitstekend en de décors, door oud-leerlingen, de heeren Mulders en Beyers, ontworpen en gemaakt, waren aar dig. Van een revue met zooveel medewer kenden namen te noemen is moeilijk, daar zoo licht enkelen, die toch ook een ver dienstelijk aandeel hadden, worden verge ten. Toch mogen we eenige uitzonderingen maken. De conferencier, Jacques Glas, speelde vlot en zijn mimiek was vaak zeer komisch. De muziek klonk goed en de dan sen van de dames Dekker verwierven zeer terecht grooten bijval. De negerdans was zeer opwindend en viel in den smaak. Te loven waren o.a. de Mexicaansche, Beier- sche en Indische tafereelen. Na afloop van de revue werden mej. Du bois en de heeren Gerling en Grebe, die bij de regie hun medewerking hadden ver leend, door den voorzitter bedankt en werd hun een blijk van waardeering aangeboden. Een gezellig bal onder leiding van de Radio Swingers besloot dezen zeer geslaag den avond, waarop het bestuur en medewer kenden met voldoening kunnen terugzien. DE HAVEN TE OUDESCHILD WEER OPEN. De Texelsche haven te Oudeschildd, die ongeveer veertien dagen geheel door het ijs was afgesloten, is vanmorgen open geraakt. Door den hoogen vloed is in den afgeloopen nacht in den zwaren ijsdam vóór den havenmond een bres ontstaan. Verschillende kotters zijn reeds uitgeva ren. Hierdoor is de opening breeder ge worden. De „Dokter Wagenaar", de boot op Den Helder, is uitgevaren om nog meer ruimte te maken. Na dit werk kwam zij naar Oudeschild terug. Morgen hoopt men van Oudeschild uit den dienst op Den Helder te hervattep. Vandaag wordt de dienst op deze plaats nog van 't Horntje uit onderhouden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 stratenmaker, 2 stratenm.opperlieden, 1 stuc.opperman, 3 tegelzetters, 1 granietwerkei', 1 fundeering' werker, 1 uitvoerder, 8 betonvlechters, 7 voegers, 11 stucadoors, 27 opperlieden, 56 schilders, 36 metselaars, 126 grondwerkers, 103 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 5 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 boorders, 1 carosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 8 electriciens, 3 fitters, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 5 klinkers, 1 loodgieter, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 1 machineteeke- naar, 2 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 5 monteurs, 3 plaatwerkers, 3 rijwielherstel lers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 2 scheepstimmerlieden, 8 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwer kers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zand- bereider, 3 zandvormers. Groep verkeerswezen: 36 chauffeurs, 14 Voor O. en O. te Bergen aan Zee hield Jan Strijbos Zaterdag een lezing over zijn reis naar Spitsbergen. Spreker begon ter oriënteering van de toehoorders, een uiteenzetting te geven over de geschiedenis van Spitsbergen. Hoe Heemskerk en de Rijp in 1596 op Spitsbergen landden, bij hun poging een korteren weg naar Indië te vinden. Tot ongeveer 1700 bloeide de walviseh- vaart. Mede als gevolg van den roofbouw op de walvisschen gepleegd, was na 1700 een loonende walvischvaart niet meer mo gelijk. De Engelschen kwamen het eerst tot deze conclusie en stelden voor aan de be langhebbende naties elk een gedeelte van de kust te bevisschen. Nederland werd het Noordelijkste gedeelte toegewezen en zoo verrees de factorij Smeerenberg waar ge regeld 300 walvischvaarders ter vischvangst gingen, 's Winters geraakte de nederzetting in het ongereede, en overblijven was niet mogelijk gezien het veelvuldige optreden van scheurbuik, waartegen destijds niet een doeltreffende remedie bestond. De Engel schen trachten het bezwaar op een andere manier te ondervangen en lieten hun fac torij winters door ter dood veroordeelden bewaken. Na een winter hadden deze er ge noeg van en wilden liever gehangen worden dan nogmaals een winter in het barre Noor den doorbrengen. In 1920 werd Spitsbergen toegewezen aan de Noorsche regeering omdat deze bewijzen konden dat zij Spitsbergen reeds ontdekten in 1194. Spr. gaf dan een uiteenzetting over de typische eigenschappen van het klimaat. Het klimaat is geheel afhankelijk van den war men golfstroom die tot den 80en breedte graad doordringt, met zomertemperaturen van ongeveer 5 graden boven nul. De zon gaat niet onder tusschen 19 April en 24 Aug. Komt de zon weer boven de kim dan viert geheel Spitsbergen feest. Over het algemeen komt er weinig regen an mist voor. De zonnestralen zijn meest ultra-violette stralen, die de meest werk zame werking voor het menseheiijk organis me hebben. Spreker had zijn intrek genomen in het Poolhótel, een eerste rangs-hotel, waar 's morgens versch gebakken brood te krijgen was, en verder alle spijzen en dranken die ook in ons land in gebruik zijn. Vanuit Ny- Aalesund, het dorpje waar het hotel geves tigd was, ondernam spreker zijn onderzoe kingstochten. Ny-Aalesund ligt aan een baai, de Ko ningsbaai, en het brengt steeds weer nieu we verrassingen zegt spreker, met de boot erop uit te gaan. Ook waren voettochten over de toendra mogelijk. Verschillende lan taarnplaatjes bewezen hoeveel bloemen in rijke schakeering er nog op die breedte graad voorkomen. Prachtige natuur- en vo gelopnamen bewezen dat Jan Strijbos een cameraman bij uitstek is. Eén opname liet ons een broedende rot gans zien op een klein eilandje in de Ko ningsbaai. Spreker trof meer dan eens een paartje vorkstaart-meeuwen aan, doch het was niet mogelijk het nest te vinden. Nog heeft hij de overtuiging, dat er een nest aanwezig moe^t zijn. Als een echte na tuurliefhebber had hij al zijn zinnen gezet om dat zeldzaam voorkomende paartje vo gels bij het nest te fotografeeren. Met dit doel stak hij op een morgen weer de Ko ningsbaai over, trok de boot bij het land op, doch vergat deze vast te maken. Al de in strumenten en onmisbare dingen in een sneeuwgebergte liet spr. in de kano achter. Hoewel de boot een meter of tien boven het waterniveau getrokken was, gelukte het toch een vloedgolf haar mee te voeren tot midden in het fjord. Het gletscherijs is een der factoren die men nooit verwaarloo zen mag. Geregeld komen groote massa's gletscherijs bij de steile bergwanden neer storten en vallen met donderend geraas in het fjord. De uitwerking is soms geweldig, de brokken ijs doen het water tot ongeveer 20 meter hoog opspatten. De ontstane golven sleuren op hun beurt weer rotsblokken mee. Door een van deze golven werd de boot gegrepen en naar zee meegevoerd. Spreker zag alles voor zijn oogen afspe len, zonder dat hij ook maar iets tot redding kon doen. Hij was alleen in het bezit van een rugzak met een camera, een mes en een peddel. De peddel wordt getoond, doch er blijkt niet veel meer van over te zijn. Op hetzelfde moment, zegt spr., besefte ik in welk een moeilijke positie ik mij bevond. Aan weerszijden hooge gletschers die nog nooit door een mensch waren betreden of gepasseerd. Voorloopig was er niets anders te doen dan wachten op hulp, en zoo mogelijk op den Salsberg klimmen. Hemelsbreed gemeten lag het Poolhotel maar 35 K.M. weg. Met den kijker ontdekte de heer Strijbos, dat in den namiddag pogingen werden gedaan om hem op te sporen. In alle richtingen voeren boot jes weg. Met geen mogelijkheid gelukte het de aandacht te trekken. Spr. schetste nog, dat het mogelijk is ongeveer 500 K.M. ver te zien, als gevolg van het optreden der ultra-violette stralen. Den volgenden dag werd niet de naaste omgeving weer afgezocht, dus spr. moest nu zelf actief worden. Nu waren er twee moge lijkheden. De rechtsche gletscher, de Kings High Way bestijgen en dan via de hoog vlakte en toendra naar het hotel terugloo- pen, of de linksche gletscher, die tenslotte uitkwam op een landtong tegenover het hotel op een afstand van 20 K.M. Het bestijgen van de Kings High Way bood vele moeilijkheden, na zes uren klim men mocht het toch gelukken op de hoog vlakte te komen. Deze hoogvlakte bleek doorsneden te zijn met allerlei scheuren en barsten van een tot vier meter breed al of niet gevuld met sneeuw. Spr. was er eerst niet achter welke sneeuw boven een kloof zijn lichaamsgewicht kon dragen. Het ge beurde dan ook eenmaal dat hij door de sneeuw zakte en op zijn elleboogen bleef hangen, terwijl hfj onder zich de sneeuw in de kloof hoorde vallen. De wollen sokken over de laarzen aange trokken boden niet alng weerstand aan den gladden rotsbodem. Het hart klopte mij in de keel, aldus spr., wanneer ik weer over.een kloof sprong. Als gevolg van het vallen raakten de han den open en ontstonden blaren, echte vries- blaren. 's Avonds moest een breede glet scher overgetrokken worden, doch met de geringe hulpmiddelen was er geen kans op succes. De terugreis was een verschrikke lijke nacht, bovendien kwam er mist opzet ten. Oriënteeren op het kompas was niet mogelijk, het aardmagnetisme bij de pool veroorzaakte een onophoudelijke schomme ling van de naald. Steeds kon ik nog het ge schreeuw der vogels hooren rond den top van den Salsberg, zegt de heer Strijbos, en na zes-en-dertig uur was het punt van uit gang weer bereikt. Het parool was „doorloopen", want gaan 2itten zqu een zekeren dood tengevolge heb ben. De bril was verloren gegaan, waardoor sneeuwblindheid optrad. Bij den terugkeer bij den Salsberg was de toestand wel der mate precair, dat ik besloot een soort testa ment en een brief te schrijven aan mijn vrouw. De honger, deed zich geducht gelden, planten waren er te vinden en vogeleieren, Deze korte rust gaf weer nieuwe energie en dus nogmaals een kans wagen. De meest voor de hand liggende manier was wel om zich op een ijsschol te laten drijven en later op een grootere over te stappen. Dit was riskant. Nog maar een twintig meter uit den wal kantelde de ijs- schol, en mocht Jan Strijbos als slachtoffer door het ijskoude water naar den wal zwem men. De kleeren uitgetrokken en uitwrin gen en drogen, en vervolgens met de naakte boddy langs het strand rennen om de warm te te houden. Het komische van het geval was, dat een walrus steeds in het water mee heen en weer zwom. Nu bleef alleen de mo' gelijkheid nog om de Kongsbreengletscher te beklimmen en naar de baai te loopen Nooit wilde de spreker de gedachte verla ten, dat er toch op een of andere manier hulp zou komen opdagen, in den vorm van een boot. Ook blijkt weer overduidelijk, dat de mensch zoolang hij zijn wilskracht behoudt en de vonk tot levensbehoud er is, tot onge kende prestaties in staat blijkt, hoewel aan den anderen kant de zaak ook physiek be zien dient te worden. Op den vijfden dag zag spr. op. grooten afstand de boot, waarin de hoteldokter en nog een paar visschers. De dokter hield den kijker wel in zijn richting en ondanks veel armgezwaai en geroep wist S. niet de aan dacht te trekken. Bijna waren ze den laatsten bergkegel ge passeerd toen de dokter zich plotseling om keerde en nogmaals de gletschers afzocht, Toen kreeg deze hem in de gaten. Bij het aan boord stappen moesten ze eerst zijn kleeren en lichaam aanraken, om zich te overtuigen of hij inderdaad nog leefde, want alle hoop was reeds opgegeven. De boot bleek reeds twee dagen eerder gevonden te zijn, evenals de rugzak waarop geschreven S.O.S. In het dorp brulden de menschen „hoera", en „Strijbos is er weer". In het hotel werden armen en beenenverbonden en verdere nadeelige gevolgen hebben zich niet voorgedaan. Tot slot zeide spreker, dat hij als kleine mensch nog nooit zoo goed van zijn nietigheid overtuigd was als temid den van de onmetelijke gletschers en pool- gebergten. Had hij ook het vertrouwen in een macht die boven hem stond verloren, dan was het ook met zijn wilskracht en doorzettingsvermogen gedaan geweest. Aan het slot van den avond dankte lt. Adema namens O. en O. den spr. voor zijn gedocumenteerde causerie en drukte nog maals zijn voldoening uit over de mooie op namen uit het natuurleven. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Half bewolkt tot be trokken, sneeuwbuien, matige tot lichte vorst, zwakke tot matige veranderlijke wind. Voor het binnenland: Helder tot halfbe- wolkt, plaatselijk eenige sneeuw, des nachts hier en daar zeer strenge vorst, ove rigens strenge tot matige vorst, meest zwak ke veranderlijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Over IJsland heeft zich een gebied van hoogen luchtdruk ontwikkeld met barome terstanden boven 103G mbar, dat nog verder in beteekenis toeneemt. Ook het maximum over Scandinavië is in den nacht nog toege nomen, doch in zuid-Noorwegen daalt de luchtdruk weer. Na het passeeren der sto ringsfronten van een minimum over west- Duitschland, bouwde zich over onze omge ving een vlakke rug van hoogen druk op, waarvan de as nog juist ten noorden van ons land is gelegen. Daardoor ging de wind op nieuw naar het oosten. Mede door de nach telijke uitstraling nam de vorst vooral in de oostelijke provincies weer sterk toe. Vlieg veld Twente had hedenmorgen een tempe ratuur van -15 graden. Over de midden- Oostzee is een stationnair minimum gelegen. Aan haar noordzijde stroomt zeer koude lucht naar Denemarken. Kopenhagen meld de hedenmorgen een temperatuur die bijna 20 graden onder normaal is. Op het Iberische schiereiland begint de luchtdruk te dalen onder invloed van een langzaam naar het oosten doordringende oceaandepressie. Het maximum over den Balkan, dat zich Zondag nog snel opbouwde, neemt nu in beteekenis af. In Roemenië kwamen ten noorden van de Karpaten zware sneeuwstormen voor, plaatselijk zelfs vergezeld met onweer. De vorst nam daar tengevolge van den aanvoer van Russische koude toe tot -23 graden. In de Middellandsehe Zee ontwikkelt zich over de Golf van Genua een nieuwe depressie. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17 35 tot 6.52 uur licht op. schippers, 4 koetsiers, 1 exped.knecht, 1 kapt.binnenvaart, 1 emballeur, 24 pakhuis knechten, 17 magazijnbedienden, 4 loop knechten, 4 kellners. Groep voedings- en genotmiddelen: 44 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 tabaksbewer ker, 2 slagers, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, 4 zuivelbereiders, 9 bakkers. Groep houtbewerking: 10 meubelmakers, 2 stoffeerders, 4 mach.houtbewerkers, 1 borstelmaker, 1 beeldhouwer. groep handel: 20 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 2 colporteurs; groep boek- en steendrukkerijen: 2 boek drukkers, 1 drukker-zetter, 3 boekbinders; groep land- en tuinbouwbedrijven: 21 tuinlieden, 28 landarbeiders, 6 bloemisten; overige beroepen: 3 wasschers, 1 kleerma ker, 2 schoenmakers, 3 port. huisknechten, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huiden- zouter, 2 papierbewerkers, 2 verzekerings agenten, 1 incasseerder, 1 bedrijfsleider, 1 controleur, 1 reclame-teekenaar, 1 admi nistrateur, 2 boekhouders, 1 kantoorbedien de, 5 fabrieksopzichters, 1 magazijnmeester, 34 transport- en 242 losarbeiders; gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 4; vrouwelijk personeel: 1 leerling-verkoop ster, 1 inpakster, 1 fabrieksarbeidster: jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 14. Alkmaar, 10 Februari 1940. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. ALKMAAR. GEBOREN: Arie, z. van Lourens J. Schotvanger en J. A. Bieman. Divera H., d. van Leendert Boom en G. Twisker. Hendrika J„ d. van Theodorus W. Schoenmakers en M. Kaan dorp. Petrus N z. van Nicolaas C. Appel man en A. Rietveld. OVERLEDEN: Engeltje Kuilbóer wed. van J. Hoedjes, 65 jaar. Caineiia Liefhebber, gehuwd met S. de Groot, '47 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2