Jkovincuud Hieuws JUMicaties Jiidschciftea fxuids en JuUilouw £uchtoaact Jleck éi School Jngezonden Stukken SCHERMERHORN HENSBROEK HEILOO SCHOORL BERGEN BAKKUM KOEDIJK LANGENDIJK TWEEDE BLAD. 4 Zwemmen RAGNHILD HVEGER VERBETERT j HET WERELDRECORD 500 METER BORSTCRAWL. In het begin van dit jaar, op 3 Januari, heeft de Belgische zwemster Fernande Ca- roen te Oostende het wereldrecord 500 me ter borstcrawl, dat in het bezit was van Ragnhild Hveger, verbeterd en gebracht op 6 min. 28.4 sec. Zondagavond heeft de Deensche zwemster een poging gedaan het wereldrecord op dezen afstand te herove ren. Ragnhild Hveger is hierin geslaagd, zij verbeterde het record met 1 seconde en bracht het op 6 min. 27.4 sec. Nadat Ragnhild Hveger van de prachtige en onverwachte prestatie der Belgische had gehoorS, is zij onmiddellijk ernstig gaan trainen. Binnenkort zou zij te Kopenhagen en Aarhus tegen „Caroentje" uitkomen en men verwachtte, dat zij die gelegenheid zou aangrijpen om het record weer in haar bezit te krijgen. Zij heeft hier echter niet op ge wacht, doch gisteravond reeds een aanval op het wereldrecord gedaan. Ragnhild Hve ger is hierin geslaagd en wist het wereld record met een volle seconde opnieuw scher per te stellen. ZWEMFEEST TE AMERSFOORT. Gisteravond is te Amersfoort een zwem feest georganiseerd ten bate van O. en O. Voor deze wedstrijden bestond een enorme belangstelling. Opmerkelijke resultaten wer den er niet geleverd, doch te memoreeren valt, dat Alie Stijl opnieuw van Jo Waal- berg op de 100 meter schoolslag wist te win nen, zij het met een verschil van slechts 0.1 sec. De voornaamste uitslagen waren: 100 meter borstcrawl heeren: 1. Geerling (IJ) 1 min. 2.5 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Bep van Schaik (Meeuwen) 1 min. 10 sec., 2. Cor Kint (Z.C. Rotterdam) 1 min. 12.2 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. Korpers- hoek (R.Z.C.) 3 min. 0.6 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. Alie Stijl (Meeuwen) 1 min. 24.6 sec., 2. Jo Waaiberg (A.D.Z.) 1 min. 24.7 sec. Voetbal EEN COMPETITIEWEDSTRIJD GESPEELD. Er is zoowaar gisteren toch nog voor de competitie gespeeld. In Maastricht won voor de Zuidelijke eerste klasse M.V.V. met 21 van Juliana. FRANKRIJK—ENGELAND 1—1. De voetbalwedstrijd tusschen Frankrijk en Engeland, die in het Pare des Princes te Parijs werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel: 11 was het resultaat. Wielrennen. DE WEDSTRIJD ALCMARIA TEGEN VICTRIX. De Alkmaarsche Wielerclub „Victrix" heeft j.l. Zaterdag in de zaal van den heer van Gijzen haar feestavond gehouden. Hier bij was „Alcmaria" met een keur van ren ners als tegenpartij aanwezig. De zaal was flink bezet,,toen de heer W. Metz den avond opende met enkele woor den en daarbij de hoop uitsprak, dat het een sportieve kamp zou worden. En dat is het ook geworden. Niet alleen sportief maar ook voor wat de prestaties be treft is de avond een succes geweest. De Alcmarianen waren op de 1000 meter de sterkste, doch op de 500 M. waren het de Victrix-leden, die met de overwinning gin gen strijken. De tijden, welke gemaakt wer den, waren zeer scherp, waarbij Jan Pronk den snelsten tijd voor de 1000 M. maakte. Het zou te ver voeren iederen rit hier te vermelden. Noemen wij daarom slechts en kele namen als Pronk, Groot, Lute, Blok, Hiemstra, de Zeeuw en Karei Kush, waar bij wij geenszins de bedoeling hebben om de prestaties der anderen minder te waar- deeren. Alcmaria ging met den clubprijs naar huis toe. Met 4,4 sec. voorsprong wist zij te zege vieren. Zij heeft hiervoor een zwaren strijd rr' eten voeren en zeker zal Victrix op 9 Maart probeeren een sportieve revanche te nemen. In een der pauzes, de wedstrijden werden afgewisseld door dansen, is de Alkmaarsche elfstedentochtrijder Cees Jongert gehuldigd. Met enkele korte woorden werd Jongert een beker als herinnering aangeboden. Victrix heeft niet alleen waardeering voor goede prestaties op wielrengebied, maar ook voor successen in andere takken van sport. Mevr. Jongert moest een bloemstuk in ontvangst nemen. Waardeering werd uitge sproken aan het adres van Sam Schut, met de hoop dat men ook hem eens als winnaar zal mogen begroeten. Een gezellig bal, dat tot twee uur duurde, sloot den avond. Victrix kan op een goed geslaagden avond terugzien. De gedetailleerde uitslagen zijn: A.S.V. Victrix J. Schipper 2 x 500 m. 43.3 sec. K. Kusch 2 x 500 m. 41.4 sec. R. Hiemstra 2 x 500 m. 41.1 sec. Alcmaria Schilte 2 x 500 m. 44.2 sec. W. Visser 2 x 500 m. 44.2 Pater 2 x 500 m. 44 sec. A.S.V. Victrix W. de Zeeuw 2x1 k.m. 82.1 sec. H. Blok 2x1 k.m. 79.4 sec. J. Lute 2x1 k.m. 78 sec. Alcmaria Jan Pronk 2 x 1 k.m. 73.1 sec. P. Evers 2x1 k.m. 78.1 sec. J. Groot 2x1 k.m. 77.3. Totale tijd: A.S.V. Victrix 6.6 3/5 sec., Alcmaria 6.2 1/5 sec, verschil 4.4 sec. Eerste prijs persoonlijk werden gewonnen o*> de 500 m. R. Hiemstra en tevens een e re-prijs snelste renner A.S.V. Victrix, uit geloofd door de Krachtsportvereeniging S.S.S. 2de Prijs K. Kusch, 3de pr. J. Schip per. Eerste prijs 1 k.m. J. Pronk, 2de pr. J. Groot en 3de pr. P. Evers. De eere-prijs, u tgeloofd voor den snelsten renner van A S V. Victrix over de 1 k.m., werd gewon- n door J. Lute. Deze prijs was uitgeloofd dooi de Postduivenvereeniging „Alcmaria yictrix". Witte Kruis-vergadering. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling van het Witte Kruis onder leiding van den heer B. Meindersma. Slechts een gering aan tal leden was aanwezig. Ingekomen was een verzoek om daarvoor geschikte dames van den luchtbeschermings dienst op te leiden tot wijkzuster. Het be stuur besloot hieraan medewerking te ver- leenen. De secretaris gaf in zijn jaarverslag aan, dat het ledental met 4 is vooruitgegaan en 189 bedraagt. Aan materialen is aangekocht voor 65. De gezondheidstoestand is niet ongunstig, toch werd voor sanatorium- en huiselijke ziekenverpleging uitgegeven 940. In 1940 werd begonnen met de ver pleging van 2 patiënten, waarvan één in Hoog-Blaricum en één in Zonnestraal. Voor den patiënt in Hoog -Blai'icum wordt door het N.V.V. 540 vergoed. In 1939 is tot stand gekomen een consultatiebureau voor zuige lingen, waaraan de deelname een succes is. De leider, dr. ten Bruggencate, zal ook in deze gemeente een bureau stichten voor kin deren tot den schoolplichtigen leeftijd. De rekening van de afdeeling was groot in ontvangsten en uitgaven 394.68, waarin een batig slot van 92.32. De begrooting voor 1940 sloot met 408.82, voor t.b.c.-bestrij- ding met 1004.94, waarin een subsidie van de gemeente is geraamd van 415.11, een bijdrage van het N.V.V. van 184 en van den Raad van Arbeid van 90.96. De be grooting voor 1940 is geraamd op 1890 Uitgeloot werden de laatste 5 aandeelen van de ligtentjes, zoodat deze schuld van 320 is afgelost en 10 aandeelen van het gebouw. De gladde weg. Een onzer plaatselijke bakkers, de heer Kelder, kwam door de gladheid van den weg zoo ongelukkig te vallen, dat hij een tamelijk ernstige beenwond op liep, zoodat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Hij zal enkele dagen de menschen niet van brood kunen voorzien. Uitvoering ,,'t Viooltje". Zondagavond heeft onze tooneelvereen i- ging ,,'t Viooltje" haar laatste uitvoering gegeven in dit seizoen in café Kossen. De groote zaal was flink bezet. Opgevoerd wer den: „Het Kind" van Heijermans en „Sui kerfreule" van Henri van Wermeskerken. Beilde stukken werden buitengewoon goed gespeeld, wat zeker wel te merken was aan het applaus na ieder bedrijf. Het was, zooals we dat van ,,'t Viooltje" gewend zijn, een mooie avond met een gezellig bal na. Lustrum Tuindorp. Tuindorp met zijn bewoners is een aparte gemeenschap van burgers die er mag zijn. Als er wat gebeurt, dan is het altijd de moeite waard. Men ziet dit met den jaarlijk- schen verlichtingsavond, met de oranjefees ten, kortom bij elke gelegenheid komt men uit den hoek op een wijze die bewondering afdwingt. De jaarlijksche feestavond klinkt als een klok en die van Zaterdagavond heeft alle voorgaande overtroffen. En dat moest ook wat extra's wezen, want men vierde het eerste lustrum. Met veler mede werking was de feestzaal van de Rustende Jager zoodanig ingericht, dat zij een sprookje leek. Oudergewoonte was de zaal tot de laatste plaats bezet en toen om kwart over acht de voorzitter met een geestige speech allen het welkom toeriep, was het ijs gebroken, voor al toen de muziek de stemming bracht. „Abister Heili ben Tuini", waarin de ge schiedenis van Tuindorp werd gereleveerd, bracht een applaus dat door de zaal klater de. Mooie tooneeltjes, in revue-vorm naar voren gebracht, boeiden oog en oor. We noe men hiervan De nachtvlinder, rhythm-dan- sen, de The Blac Cats en niet het minst den zang van het dameskoortje. De klucht „Het Kikkertje" viel zeer in den smaak. Zij die hieraan meewerkten gaven blijk van gede gen studie en het werd vlot gespeeld. Een verloting met vele mooié prijzen en een ge zellig bal met vele attracties, onder leiding van den voorzitter, hield tot 5 uur in den morgen velen bijeen. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZERES aan de Vondelschool (hoofd de heer M. J. Lutterot). Bezit akte handenarbeid gewenscht. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Geen bezoek dan na oproeping. Seollicitatiestukken (adres op zegel) in te zbenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 24 Februari a.s. Overlegging van getuigschriften van zedelijk gedrag kan voorshands achterwege blijven. Alkmaar, 10 Februari 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Lezing voor het Witte Kruis. Begin 1939 hield dr. J. A. J. Barnhoorn, geneesheer-directeur van de St. Willibror- dusstichting te Heiloo, voor de afd. Schoor! van het Witte Kruis een lezing met als on derwerp „Geestelijke volksgezondheid voor heen en thans". Om den zeer grooten voor uitgang van de verzorging der geesteszie ken nader te accentueeren, zegde dr. Barn hoorn destijds toe, voor dezelfde vereeniging de film te vertoonen welke van de St. Wil- librordusstiehting te Heiloo was gemaakt. Donderdagavond nu werd deze film ver toond in de zaal van het café „De staande leeuw" van den heer P. Huiberts te Groet. De gladde wegen waren oorzaak, dat de be langstelling geringer was dan deze zeer be langwekkende film verdiende. Na een korte inleiding, waarin dr. Barn hoorn in hoofdzaak resumeerde zijn lezing van 1939 en er daarbij op wees, van welk een groot belang het is, dat de geesteszieken vanaf het eerste oogenblik worden gesteld onder goede en deskundige verzorging en leiding, werd op het witte doek den aanwe zigen een duidelijk beeld gegeven van die goede verzorging in de wel zeer moderne St. Willibrordusstichting. Duidelijk bleek die vooruitgang, terwijl daarbij in het bijzon der opviel het streven naar het scheppen van een sfeer, welke die van het eigen huis zooveel mogelijk benadert en het zoo be klemmende gestichtsidee volkomen uitscha kelt. Aan het einde der bijeenkomst dankte dr. Heringa, de voorzitter der afdeeling, dr. Barnhoorn voor hetgeen hij verteld en ge toond had. Een hartelijk applaus onder streepte dezen dank. Moeilijk begaanbare wegen. De vier dagen dooi van de vorige week hebben den open Bergerweg nagenoeg sneeuwvrij gemaakt, al komen er nog plaatsen in voor waar auto's elkander moeilijk kunnen passeeren. Het feit, cat men zich met 't sneeuwop- ruimen beperkt heeft door het rijden met een sneeuwploeg achter een auto, wreekt zich thans geweldig. In het centrum van het dorp zijn de wegen met druk verkeer als Dorps straat, Kerkstraat, Breelaan, Oldenburg- laan en een gedeelte van de- Ruïnelaan, thans in een toestand zooals niemand ze gekend heeft. Door het vei'keer zijn dooi- plekken tot het wegdek ontstaan, met daarnaast sneeuwijsbrokken, waardoor over een weg vol kuilen en hobbels gere den moet worden. Het is wel wenschelijk, wanneer er weer dooi optreedt, dat men op deze wegen het opruimen van sneeuw ter hand neemt. Nu verzei ei-den verschillende automo bilisten ons, da top deze wegen het weg dek bedroevender is dan in eenige ge meente in Noordholland. Schaatsenwcdstrijd Kennemer ijsbaan. De prachtig gelegen ijsbaan aan den Zeeweg naast het C.S.V.-voetbalveld, ge niet sinds haar bestaan een groote ver maardheid in geheel Kennemerland. Het was dus geen wonder dat de belangstelling voor den groote koppel- en afvalwedstrijd zoowel van de rijders als van het publiek groot was. Voor den halfuurskoppelwedstrijd kwa men 10 koppels aan den start. De rijders zetten er direct een geweldig tempo in, zoodat het leek of het een kortebaanwed- strijd was. De uitslag was: 1. Molenkamp- Kluft; 2, Heijnen-v. d. Berg; 3. Alb .de Wollf-de Wit; 4. de Haan-Martens. Er werd in het half uur ruim 13 km. afgelegd. Een afvalwedstrijd gaf tot uitslag: 1. Alb. de Wolff; 2. De Haan; 3. v. d. Berg. Onderling ondersteuningsfonds. Zaterdagavond vergaderde het Onder ling Ondersteuningsfonds. Medegedeeld werd dat de eere-bestuursleden Meyer en Beets verhinderd waren. De rekening van den penningmeester gaf als eindbedrag 23.59.89 y2, waarbij een winst van 274.42 Aan 33 leden werd over 900 ziektedagen 1138.78 uitbetaald, 4 leden ge noten de uitkeering over de volle 13 weken De aftredende bestuursleden, de heeren S. Klomp en D. de Waal, werden herkozen. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten de leden boven de 65 jaar en die min stens 25 jaar lid van het fonds zijn, vrijstel ling van contributie te geven omdat veel van hen van overheidssteun leven. De uitkeering gaat dan in de laagste klas van 6 per week; 25 werd uitgetrokken voor uitzen ding van het zwakke kind. Tafeltennis-demonstratie. Een vietral leden van de Alkmaarsche tafeltennisclub „L. U. T. O." heeft Zater dagavond in hotel Concordia te Noordschar- woude een demonstratie gegeven. Het doel was, ook aan den Langendijk een vereeni ging voor tafeltennis op te richten. De bijeenkomst werd geopend door den heer R. Schrieken van Oudkarspel, die de Alkmaarders hartelijk verwelkomde en L. U. T. O. dankte voor de toegezegde me dewerking. Spr. was er zeer verheugd over, dat de vier beste spelers van L. U. T. O. wa ren gekomen, om deze demonstratie te ge ven. Hierna heeft de heer De Lange, secretaris van L. U. T. O., in het kort het nut van het spel en de verschillende mogelijkheden er van verteld. Na deze inleiding traden een tweetal heeren van L. U. T. O. in het strijd perk om aanschouwelijk onderwijs te geven. Een en ander werd wel met belangstelling gevolgd. Het leek nog al eenvoudig, doch na de demon stratie, toen de aanwezigen in de gelegen heid gesteld werden, hun kunnen te toonen, bleek er toch nog wel het een en ander voor noodig te zijn, om het celluloid balletje op de juiste wijze over het groene vlak te doen suizen. Het was jammer, dat er zoo weinig be langstelling was voor deze demonstratie. De slecht begaanbare straten en de koude zul len velen wel hebben weerhouden, om naar Concordia te gaan. Het ligt echter in de be doeling, om door huisbezoek een voldoende aantal leden te krijgen, om tot de oprichting van een vereeniging te kunnen komen. Op den Uitkijk, no. 4. N. V. Gebr. Zomer en Keunings Uitg. Mij. Wa- geningen. Het boeiende, geïllustreerde maandschrift bevat weer een keur van artikelen uit de buitenlandsche pers. De Engelsche Nurse van de Ribbentrops doet haar verhaal. Volgt een beeld van het huidige leven in Palestina. Een Duitsch artikel behandelt moderne legerproblemen: het voedingsvraagstuk. Geestig behandelt een stuk met bijbelsche voorbeelden de zonde der provocatie (Abel, Nabotz en het lam uit de bekende fabel van Lafontaine), en hoe deze vergeeflijk is. in vergelijking van de misdaad, zich geprovo ceerd te achtenVleugelbreuk bij een vliegtuig. Wat er van wonderkinderen te recht komt, later. Helsinki. Oostenrijk. De Isetsevlieg. Een artikel, dat den geest van Frankrijk jegens Duitschland weergeeft. Het nieuwe Roemenië. De zwakke plek in het Duitsche leger. Japanners kunnen niet kolo- niseeren: zij brengen met aangeboren arro gantie hun „rassensuperioriteit" tot uiting. Het artikel van ds. Boerkoel over de vriend schap tusschen Duitschland en Rusland: „De band met Italië aanhouden en Rusland laten varen, óf: Rusland blijven omhelzen, met de kans, dat niet alleen in het Oosten, in Polen, maar straks ook in Scandinavië, zijn land omsingeld wordt door een macht, die niet met Duitschland samenspant, om Duitsch land ter wille te zijn, maar om eigen doel einden te verwezenlijken". En nog tal van ar.dere artikelen. De meeste van politieke beteekenis. Maar ook: wetenschappelijke op verschillend gebied. F. W. R. Alcmaria-Nieuws (Febr.-nummer). Het pas verschenen Februari-nummer van het Alcmaria-Nieuws opent met een enthousiast artikel van Bram Elte over hulpverleening aan Finland, onder den titel Helü Suomi! Fred Meinders schrijft over: Noodcompetitie en noodtoestand en over de training. Aardig zijn de aanhalingen van Jacques uit een brief van Geer Burger uit Curacao. In dichtvorm wordt een overzicht gegeven van de elftalverrichtingen, terwijl ook het artikel Moeilijke tijden (van L.) de aan dacht verdient. Een interessant nummer, al was er dan in. weken geen voetbal. Autokampioen. De „Autokampioen" brengt ditmaal een rijk geïllustreerde reportage van het ver keer in de afgeloopen wintersche dagen, en vraagt zich terecht af: „kan een nieuwe winter ons wederom verrassen?" Bijdragen over het doorsmeren van de auto, wintersport in Frankrijk en de uit breiding van het B. P. M.-proefstation te Delft, vinden evenals enkele verkeersarti- kelen een plaatsje in het nummer. Toeristenkampioen. De „Toeristenkampioen opent met een re laas van een reiziger uit den Balkan, die ver telt van ingesneeuwde treinen en anderen overlast, tengevolge van den daar massalen sneeuwval ondervonden. De aardig geschreven bijdrage toont ons aan, dat de sneeuwval hier te lande nog maar kinderspel is, bij dien in Bulgarije en omringende landen vergeleken. Voorts brengt de „Toeristenkampioen" een protest uit tegen de massale vogelver nietiging; welke thans plaats vindt. „Het barbaarsche ingrijpen van den mensch dient in de toekomst beslist voorkomen te worden, hetgeen b.v. mogelijk is door wijziging van de Jachtwet." Artikelen over een tocht naar Skylge, een beschrijving van de schoonheid der zilveren wegen in het onbekende Over- ijselsche waterland en een bijdrage over de Hollandsche Airesleden besluiten het num mer. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen heeft in „Bericht no. 503" alle ge gevens over het voorkomen van den Colo radokever in ons land in 1939 en over de tegen dit insect genomen maatregelen samen gevat. Dit geschrift is op aanvraag gratis bij genoemden Dienst verkrijgbaar. SCHEEPVAARTLIJNEN. Stoomvaart-Mij. Nederland Saparoea thuisr. te A'dam 12 Febr. Bloemfontein S.J.P.L. v. Bombay 10 Febr. Poelau Tello J.N.L. te Batavia 10 Febr. J. P. Coen, thuisr. te A'dam 10 Febr. Mapia thuisr. te A'dam 9 Febr. Rotterdamsche Lloyd. Dempo uitr. 12 Febr. van Suez. Kertosono uitr. 14 Febr. pass. Point de Galles Kota Agoe uitr. 11 Febr. pass. Perim. Kota Batoe J.N.L. 10 Febr. van Kaapstad. Kota Gedeh J.N.L. 11 Febr. van Kaapstad. Kota Nopan thuisr. 11 Febr. pass. Perim. Tapanoel 12 Febr. te Rotterdam. Marken uitr. 12 Febr. te Batavia. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis: Torenvalk (gezagvoerder van Dijk) te Singapore, 12 Febr. te Batavia ver wacht; Pelikaan (gezagvoerder Smirnoff) te Jodhpoer, 14 Febr. te Batavia verwacht. Thuisreis: Oehoe (gezagvoerder Viruly) te Basra, 13 Febr. te Napels verwacht. De oud-kath. bisschop van Haarlem reeft met ingang van 1 April tot kapelaan te Egmond aan Zee benoemd den heer Andr. Zwart, thans tijdelijk werkzaam in de oud- katholieke kerk van Zwitserland. SNEEUWRUIMEN. Geachte Redactie, Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Er is in de laatste weken hier ter stede nog al wat te doen geweest en terecht over de onbegaanbare straten, tengevolge van sneeuwval en vorst. De gemeente heeft geen geld genoeg om het sneeuwruimen op af doende wijze te doen geschieden. De be moeiingen in deze van het rijk bepalen zich tot de rijkswegen en zoodoende blijft de burgerij met de vuile boel op straat zitten en vooral de neringdoenden, zijn niet in staat, om hun weg door de besneeuwde straten te banen. In zulke omstandigheden zoekt men uitwegen en komt men soms, zooals in dit geval, tot onjuist en onredelijk oordeelen. Ik kan het althans niet verstaan, dat een inzender in de Alkm. Courant van 29-1-40 in zijn artikel „van droom tot werkelijk heid" de meening neerschrijft, dat dank onze sociale wetgeving de sneeuw in de straten blijft liggen. In de A.C. van 30-1-40 wordt door eenige werkloozen een oproep tot de werkloozen gericht, om vrijwillig en zonder vergoeding sneeuw op te ruimen. TerwijKeen dag later in een redactioneel bericht gewag gemaakt wordt van de aanmelding van een zevental vrijwilligers, die dan bereid zouden zijn om zonder vergoeding met het opruimen van de sneeuw te beginnen, in de hoop, dat meerdere zich zouden aanmelden. De inzender van dit artikel, die zeker schrijft in den geest van vele werkloozen, meent met nadruk, tegen het streven om werkloozen zonder vergoeding sneeuw te laten ruimen te moeten opkomen. Dit stre ven is redactionnair en onredelijk. Wij zeg gen dat niet, omdat de werkloozen te lui zouden zijn om te werken. Integendeel, er kan aan de hand van een jarenlange erva ring aangetoond worden, dat, wellicht' be houdens een kleine uitzondering, de tegen hun wil werkloos geworden arbeiders te allen tijde bereid zijn arbeid te verrichten, wanneer zij daarvoor een eenigszins behoor lijk loon ontvangen. En vooral sneeuwruimen is een zwaar, onaangenaam en vaak onge zond werk, dat betaald dient te worden, niet met een willekeurigen toeslag op den steun, neen, daarvoor moet een redelijke loonrege ling gelden, zooals trouwens ook in meer dere gemeente het geval is. Nog voor de winter intrad het vorige najaar, waren het B. en W. van de stad Nijmegen, die besloten met de oude methode bij sneeuwruimen te breken (de steun van M.H. plus 10 als contraprestatie) en voor dit werk een be paald uurloon vast te stellen, aangezien ge noemd college van meening is, dat sneeuw ruimen als normaal werk moet worden be schouwd. Het is onjuist, dat de sociale wetgeving een belemmering zou zijn om de sneeuw van de straten te krijgen. Als de goede wil bij de Rijks- en gemeente-overheid voorzit, dan is het mogelijk voldoende werklooze arbei ders bij het sneeuwruimen te werk te stel len. Het behoort tot de taak en de plicht van de overheid, om dat te doen. Geen geld, hooren wij sommigen zeggen. Wij laten nu hier maar in het midden, dat er in dezen tijd zoo ontzaggelijk veel geld wordt uitgegeven voor minder menschlie- vende doeleinden. Wij volstaan met er op te wijzen, dat er tot half December 1939 on geveer 60.000 werkloozen werkzaam waren bij de werkverschaffing. Deze werkverschaf fing staat nu reeds meer dan anderhalve maand stop, hetgeen voor de overheid een niet onbelangrijke bezuiniging beteekent. Als men zich niet op het standpunt stelt van B. en W. van Nijmegen, dat sneeuwrui men normaal werk is, laat men dan de sneeuw (hoewel ik dit systeem niet direct het juiste vind) in de werkvershaffing laten opruimen, waarvoor, zooals ik hier voor duidelijk maakte, het geld aanwezig is. Dan is het overbodig om den werkloozen den onredelijken eisch te stellen, dat zij sneeuwruimen zonder vergoeding. Met dank voor de opname. W. v. d. WAL. (Het kan inzender bekend zijn, dat de regeering geen toestemming geeft voor sneeuwruimen in werkverschaffing. En bovendien, dat er geen streven bestaat om werkloozen zonder vergoeding sneeuw te laten ruimen. Het groepje werkloozen, dat zich voor gratis sneeuwruimen beschik baar heeft gesteld, heeft daarbij alleen de overweging laten gelden, dat er moeilijke omstandigheden kunnen zijn, waarin de werkloozen met hun arbeidskracht ook eens steun aan de burgerij kunnen verleenen. Red. Alkm. Crt.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8