DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Mannerheimlinie wel bedreigd maar niet doorbroken. No. 38 Woensdag 14 Februari 1940 142e Jaargang De Britsch-Russische houthandel gaat niet door. Duitsche schepen trachten de blokkade te breken. De Russen drongen in versterkte stellingen van de Mannerheimlinie. Maar de Finnen hebben ze heroverd. Rede van Goebbels. De algemeene toestand. Een groeiend verzet in de Scandinavi sche staten. a ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ifflf PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330.' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Oe Russen, die aan de Mannerheimlinie met een geweldige overmacht aan mannen en materiaal strijden, schijnen er inderdaad in geslaagd te zijn een aantal vooruitgeschoven posten in den Summasector te bezetten, maar in Finsche kringen is men daardoor alles behalve verontrust omdat men het normaal noemt dat bij een grooten druk van vijandelijke zijde eenige stel lingen ontruimd moeten worden. Het zijn meestal machinegeweernesten welker verovering niets beteekent voor de hechtheid der 15 K.M. diepe Mannerheimlinie en de Finnen schijnen er, door succesvolle tegenaanvallen, in geslaagd te zijn de meeste van deze versterkingen weer te heroveren. In October is reeds eenige bevreemding gewekt door het Britsche be sluit Russisch hout te gaan ruilen tegen rubber en tin. Men kon toen reeds voorzien, dat de Engelsche troepen een deel van dat tin via Duitschland tn een minder aangenamen vorm wel terug zouden krijgen. Thans heeft de Britsche minister van Handel in het Lagerhuis meegedeeld, dat de over eenkomst niet door gaat. Opnieuw hebben Duitsche handelsvaartuigen order gekregen om naar Duitschland terug te keeren en de schepen tot zinken te brengen wanneer het gevaar dreigt dat zij worden aangehouden. Zes Duitsche schepen zijn uit de Spaansche haven Vigo vertrokken en trachten door de Britsche blok kade te breken. Vier schepen vertrokken uit Braziliaansche havens waarvan de Wakama door de bemanning reeds tot zinken is gebracht, nadat het door een Britsch vliegtuig was opgespoord. De strijd op de Karelische landengte. Uit Haparanda wordt gemeld: Noordelijk van het Ladogameer blijven de Finnen met succes druk uitoefenen op de Russische af- deeling, die van haar voorraadbasis is afge sneden. Bij Komoniemi dringen de Finnen de Russische troepen langzaam terug. Op de Karelische landengte daarentegen spannen de Russen zich tot het uiterste in. Door herhaalde aanvallen, gesteund door artillerie, groote hoeveelheden tanks en vliegtuigen, zijn zij er in geslaagd bij Summa binnen te dringen in eenige versterkingen van de voorste Finsche verdedigingslinie. Toen de Finnen in den nacht tot den tegenaanval overgingen, slaagden zij er in, de Russen uit vrijwel alle veroverde stellin gen te verdrijven. Maandagochtend duurde het Finsche tegenoffensief voort: er werd uiterst verbitterd gevochten. De Russen hadden ten koste van reusachtige verliezen aan menschen en materiaal eenige voordee- len verkregen, die spoedig weer verloren gingen. De Finnen hebben vele Russische vlieg tuigen neergeschoten. Bij de Mannerheimlinie. De 11de Februari is de bloedigste dag van den Finsch-Russisehen oorlog geweest. De Sovjet-troepen versterkt door vijf nieuwe divisies vielen langs het geheele front op de Karelische landengte aan. Zij trachten tus- schen Summa en het Vuorskimeer een wig in de Mannerheimlinie te drijven en tege lijkertijd de verdedigers op het ijs van de Finsche Golf ten Westen van het Ladoga meer, te overmeesteren. Bij het vallen van den avond waren de Russen in den sector Summa, waar zij sedert 13 dagen zonder ophouden hadden aange vallen, in de Finsche versterkte stellingen binnengedrongen. Bovendien waren zij op verscheidene punten tusschen het Muclameer en Vuorski binnen de stellingen gekomen. De pogingen tot omtrekking der Finsche vleugels mislukten. Gedurende den nacht gingen de Finnen bij ontzettende koude tot den tegenaanval over, maar zij konden de Russen niet uit alle bezette stellingen verjagen. In den och tend van den 12den duurde de strijd voort. De toestand was toen nog onzeker. Russisch offensief bij Salla mislukt. De correspondent van de „Berlingske Ti- dende" te Rovaniemi meldt, dat een Finsch officier, die daar Maandag is aangekomen, verklaard heeft, dat een nieuw groot offen sief der Russen aan het front van Salla, juist ten Noorden van de Finsche „Wespen taille" mislukt is. Honderden Russische para chutisten voorzien van automatische pisto len en ski's waren gedaald. De Russische verliezen. Volgens te Stockholm ontvangen berich ten hebben de Russen bij het offensief op de Karelische landengte dagelijks naa: schatting 3000 man verloren aan dooden, gewonden en gevangenen. Sedert het begin van dit offensief bedraagt het verliescijfer, naar men aanneemt, ruim 33.000 man. De Russen brengen enorme strijdkrachten in het vuur. Men noemt zelfs voor het Karelische. front het getal 300.000, doch het is twijfel achtig, of men op een betrekkelijk smal front zooveel troepen zou kunnen gebrui ken. Aan het Noordelijke front laten de Russen thans door middel van parachutes machine geweren, munitie en voorraden dalen, die bestemd zijn voor de in het uitgestrekte en verlaten „Nomansland" opereerende pa trouilles. Soms zijn Finsche patrouilles eer der bij deze parachutes, hetgeen tot gevech ten leidt. Luchtaanvallen in Noord-Finland. Uit Kirkeriaes wordt vernomen, dat de Finsche posities te Nautsi hevig door Rus sische bommenwerpers zijn bestookt. Het is nog niet mogelijk de uitwerking ervan vast te stellen. Na den zwaren sneeuwval der laatste dagen, worden de krijgsverrichtingen in dit gebied zwaar belemmerd, doordat de sneeuw wel tweè meter hoog ligt. Voorts wordt melding gemaakt van groote activiteit in het Russische hoofdkwartier te Salmi jaervi. De Finsche luchtmachtis den geheelen dag zeer actief geweest. r Scandinavische vrijwilligers in Finland. Volgens den correspondent van de „Da- gens Nyheter" vecht thans een deel van het corps van Zweedsche en Noorsche vrijwil ligers aan het Noordelijke front in de vuurlinie. Deze afdeelingen vallen de terugtrekkende Russen in den rug, aan. Het laatste legerbericht vermeldt: Op de. landengte van.Karelië zijn de vijan delijke aanvallen op 12 Februari met onver minderde hevigheid voortgezet. In het district Summa werden de aanvallen afge slagen en hebben onze troepen tal van suc cesrijke tegenaanvallen ondernomen. Min- stes 23 tanks zijn. buiten gevecht gesteld. De gevechten duren voort. Ten Noorden van het Ladogameer werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Te Pitkaranta werd het grootste deel van een vijandelijke colonne van honderd voertuigen vernietigd. Te Kuhmo hebben onze troepen verschei dene versterkte vijandelijke punten bezet. In den sector van Kuupasjarviraate werd een vijandelijke afdeeling welke probeerde in Westelijke richting over de grens te trek ken, een slag toebracht. Onze luchtstrijdkrachten hebben op 12 Februari deelgenomen - aan luchtgevechten, vijandelijke colonnes en bases gebombar deerd. In de oorlogszone heeft de vijand zijn activiteit in de lucht geconcentreerd op de frontlinie en de directe buurt daarvan, op de landengte en op het gebied ten N. van het Ladogameer. Wij hebben vier vijande lijke vliegtuigen omlaag geschoten. De krijgsverrichtingen in Finland. In de streek van Summa is de strijd uiterst hevig geweest. Volgens de Finnen kunnen de gevechten hier vergeleken worden met den strijd aan de Somme en bij Yperen in Minister Goebbels heeft het woord ge voerd op een conferentie van 500 sprekers der N.S.D.A.P. In zijn rede zeide hij o.m., dat het niet mogelijk is, en zich niet laat vereenigen met het begrip neutraliteit, een onderscheid te construeeren tusschen open bare meening, een staatsmeening en Duitsch land b.v. van staatswege de verzekering van neutraliteit te geven, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistisch exces tegen het Duitsche volk en zijn leiders te veroorloven. Goebbels keerde zich scherp tegen de En gelsche interpretatie van het begrip huma niteit, dat namelijk voor de oorlogvoering al datgene humaan zou zijn, waarin de Engel- schen zich de meerderen voelden, terwijl het als inhumaan gekenmerkt wordt, wanneer Duitschland gebruik maakt van de wapens, waarin zijn kracht ligt. De blokkade b.v., al dus spreker, moet voor humaan doorgaan, omdat de Engelschen de grootste vloot be zitten. Inhumaan daarentegen zou de vlie geraanval zijn, omdat onze luchtmacht vele malen de meerdere is van de Engelsche. De wereld moet begrijpen, zoo vervolgde Goebbels, dat de tegenwoordige oorlog een principieele strijd is tusschen de Duitschen socialen staat en de Britsche plutocratie. Minister Goebbels Wat Frederik de Groote begonnen is en Bis marck voortgezet heeft, nadert thans zijn voltooiing. Het nationaal-socialisme heeft eenvoudig voor de keus gestaan, voor Enge land te capituleeren'en daarmede zijn histo rische taak op te geven of aan den aanval van Engeland het h^ofd te bieden. den vorigen oorlog. Groote Russische detache menten en een enorme hoeveelheid mate riaal werden bij deze aanvallen gebruikt. De Finsche weerstand is echter intact gebleven. De Russen hadden de beste troepen van het roode leger in den strijd geworpen. Er wer den ware gevechten van man tegen man ge leverd, waarbij de Finnen met messen streden. Het optreden der Sovjet-Russische lucht macht was zeer intensief. Men berekent, dat sedert den aanvang van het offensief, d.w.z. sinds 1 Februari, de Russen 13.000 tot 14.000 man hebben verloren. De aanvallen werden gesteund door ruim 1500 tanks. De stad Lahti is gebombardeerd. Minstens drie burgers werden gedood. Ook Heinela is gebombardeerd, zonder dat men kan ver klaren waarom, aangezien deze stad alleen door geëvacueerden bewoond wordt. De Russen hadden slechts gedeeltelijk succes. Met betrekking tot de Russische be wering, dat 32 „defensiewerken" bij het offensief op de Mannerheimlinie zijn ver overd, hebben gezaghebbende kringen verklaard, dat de Russen tijdens felle gevechten tijdelijk zekere versterkte stellingen in hun bezit hadden gekregen, doch die werden vervolgens door de Finnen heroverd. Er is geen sprake van dat de Russen de Mannerheimlinie wa ren binnengedrongen. Gister heeft een groot aantal Russische vliegtuigen gevlogen over punten aan de kust. Men gelooft, dat er ook een belang rijke activiteit in de lucht boven het bin nenland was. De Finsche officieren vertrouwen, dat zij de Russen buiten hun sterke fortenlinie kun nen houden. Een waarnemer bij het front van Summa, dat het ergste van de Russi sche aanvallen te lijden heeft gehad, heeft de Finsche verklaring, dat de Russen ner gens in dezen sector de linie zijn binnen gedrongen, bevestigd. Op sommige punten der linie wordt thans gevochten op de sta pels lijken der Russische troepen, welke half bedolven liggen onder de versch ge vallen sneeuw. Hoe fel er wordt gestreden. Het Russische opperbevel heeft alle reser ves bij Summa in het vuur gebracht. Voort durend zendt het nieuwe troepen en nieuwe tanks naar voren. Verscheidene honderden vliegtuigen over de Finsche stellingen en het aantal projectielen, dat op één enkelen dag in dezen sector is terecht gekomen, wordt op 300.000 geschat. Volgens een schatting van den Fin- Het is nog niet zoo lang geleden, dat in het Noord-Oosten van Europa de Baltische staten in vrede en vriendschap samenleef den en zich als het ware leden van één groot gezin voelden. Niemand heeft kunnen voorspellen, dat deze nieuwe wereldoorlog waartoe de mach tigen in Berlijn, Londen en Parijs besloten, tot gevolg zou hebben, dat niet allereerst de strijdvoerende mogendheden, maar de vre delievende Baltische statengroep 't zwaarst zou worden getroffen. Want niemand had toen nog bijzondere aandacht voor den gevaarlijken half- Aziaat, die zich slapende hield toen de diplo maten der geallieerden zijn medewerking kwamen inroepen, maar die toen blijkbaar in het verstolen reeds een knipoogje aan Duitschland heeft gegeven als teeken, dat men elkaar binnenkort wel eens nader zou spreken. Het Duitsch-Russisch non-agressiepact kwam tot stand en onmiddellijk daarna is Vadertje Stalin met zijn getrouwen een actie ten eigen bate in, de kleine en thans volkomen onbeschermde Baltische staten begonnen. De Estlandsche minister van Buitenland- sche Zaken kon geen trein vinden, die hard genoeg reed om hem bij de eerste duidelijke wenk, dat zijn overkomst gewenscht was, naar Rusland te brengen. En zijn collega's van Letland en Littauen volgden weldra zijn voorbeeld, al maakten zij dan ook een beetje minder haast. Weldra kon men in Rusland den Balti- schen staatslieden zijn wenschen inzake Russische vliegvelden en vlootbases dictee- ren en slechts korten tijd daarna is men in al die kleine zelfstandige landen tot de ont dekking gekomen, dat men een Russische namaak van het zoo vermaarde paard van Troje binnengehaald had. Met Finland liepen de besprekingen vast omdat deze staat in een geheel andere posi tie verkeerde. Hij was grooter en sterker en bovendien voelde men zich in Finland eigenlijk nog meer verwant met de Scandi navische staten dan met de kleine Baltische landen, hoe nauw daarmede dan ook de vriendschappelijke betrekkingen waren ge weest. Maar Rusland dreigde. Finland kwam in een uiterst moeilijke positie en in de Scan dinavische staten was de vrees in dezen tijd in een Europeesch conflict te worden be trokken zoo groot, dat men op de con ferentie dér vier staatshoofden nog slechts hoopvolle verwachtingen durfde uiten. In dat alles is eenige verandering geko men. In Letland laat men zich tegenwoor dig zij het dan misschien noodgedwongen veel vriendschappelijker dan vroeger over Rusland uit en de redevoering welke de Letlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Munters, Maandagavond: voor de universiteit van Riga heeft gehouden, doet onwillekeurig denken aan het verhaal van den trouwen hond, die de hand van zijn meester likte nadat deze hem had gesla gen. - Ieder weet höe Letland noodgedwongen het baas zijn in eigen huis heeft moeten prijsgeven en daarom doet het vreemd aan den Letlandschen minister te hooren ver kondigen, dat het leggen van Russische gar nizoenen op het Letlandsch gebied en het onderhoud dier troepen tot dusver tot geen enkel onoplbsbare kwestie geleid heeft. De Sovjet-republiek, aldus de minister, bemoeit zich niet met onze binnenlandsche zaken, de betrekkingen met Rusland zijn zeer bevre digend en men vreest geen enkele ongeoor loofde inmenging in de toekomst. En vervolgens huldigde de minister Duitschland voor een gebeurtenis van histo rische beteekenis, namelijk de evacuatie van 45.000 emigranten en zeide, dat het verdrag over de repatrieering een groot werk tot stand bracht tot vestiging van goede be trekkingen tusschen de beide volken en hun regeeringen. Dat is in deze tijden een ietwat vr.eemd geluid uit den Noord-Oosthoek van Europa er> het bewijst, dat de klove tusschen de eertijds zoo nauw verbondenen wel heel groot begint te worden. Hoe men in Finland over den Russischen buurman denkt behoeven wij hier niet te verklaren en het is merkwaardig, dat sinds eenigen tijd de voorzichtige afzijdige hou ding in Noorwegen en vooral in Zweden een algeheele verandering ondergaat. Toen de Volkenbond tot openlijke hulp verleening aan Finland besloot waren de Scandinavische rijken nog zeer gereser veerd, wat men algemeen kon billijken om dat zij, wat de hulp aan Finland betreft, in de gevaarlijkste positie verkeerden, maar men schijnt daar sindsdien tot de conclusie te zijn gekomen, dat het veel verstandiger is openlijk partij te kiezen en den Fin- schen broeder met succes te helpen dan af te wachten tot deze onder den voet geloo- pen zou zijn om dan als volgend slachtoffer te moeten fungeeren. Thans stuurt Zweden niet alleen oorlogs materiaal haar Finland en heeft het Zweed sche volk voor dé bedreigde broeders vrij willig groote financieele offers gebracht, thans gaan er niet alleen meer ambulance auto's over de grens maar heeft men recru- teeringsbureaux opgericht, waar honder den zich reeds als vrijwilliger voor daad werkelijke hulp aan Finland hebben opge geven. Zondag hebben meer dan dertig Zweed sche vrouwenorganisaties, omvattende een half millioen Zweedsche vrouwen, 'n oproep tot haar sexe-genooten in de geheele wereld gericht om tegen den oorlog te protestee ren en te bewerken, dat het Finsche volk weer vrij en vreedzaam zal kunnen leven. De Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken heeft op de betrokken vergade ring openlijk gewezen op de barbaarsche mentaliteit, die den aanval mogelijk maakt op een klein en vreedzaam land en'.op de wreedheden welke in Finland geschieden en welke slechts afschuw kunnen wekken, al liet hij daarbij voorzichtigheidshalve nog uitkomen, dat hij niemand in het bijzonder beschuldigde. Maar hoezeer men in Zweden den laatsten tijd tot een openlijk partijkiezen en tot drastische maatregelen durft te komen, is bovenal gebleken uit de razzia welke men dezer dagen op de communisten heeft ge houden, waarbij tal van Russisch-gezinden gearresteerd werden en waarbij gebleken zou zijn, dat de Zweedsche communistische partij groote bedragen uit Rusland ontving met het doel den Zweedschen staat te on dermijnen. De Zweedsche pers keurt de razzia's openlijk goed. Het Svenska Dagbladet eischt zelfs een voortzetten van de actie „totdat het bolsjewistische onkruid volkomen is uit geroeid"., de Stockholms Tidningen wil de communistische ambtenaren afzetten en het blad Socialdemokraten zegt, dat het geduld van het Zweedsche volk is uitgeput en dat men zich tegen verraad en dictatuur moet beschermen. Trouwens, ook tegenover Duitschland be ginnen Zweden en Noorwegen een andere houding aan te nemen in verband met het torpedeeren van talrijke Scandinavische koopvaardijschepen. Zweden heeft reeds 5 pCt. van zijn schepen verloren. Het kan het voorbeeld van Amerika om de schepen bui ten de oorlogszones te houden niet volgen, men dringt op waarborgen der oorlogvoe renden aan en wenscht de tusschenkomst der regeering. Dat men in Noorwegen al eerder en hef tiger geprotesteerd heeft hebben wij on langs laten uitkomen. Het Noorsche blad Arbeidersbladet wijst er nogmaals op, dat men het land wil dwingen de handelsbetrek kingen met Engeland af te breken en dat deze oorlog tegen de neutralen in strijd met de internationale wet is, waarom zij hun rechten krachtig moeten handhaven. In Rusland heeft men de diplomatieke vertegenwoordigers uit Riga en Kaunas te ruggeroepen om verslag uit te brengen over hun bevindingen inzake de neutrali teit van Letland en Litauen en overweegt men voorzichtigheidshalve het verkrijgen van nieuwe neutraliteitsgaranties en ver sterking der Russische militaire bases in die landen. Zoowel in Rusland als in Duitschland zal men er evenmin op gesteld zijn, dat de Scandinavische landen steeds meer in de armen der geallieerden worden gedreven. In Rusland, waar men den strijd tegen Finland niet ptaken zal, kan men daaraan weinig veranderen. In Duitschland zal men zich ernstiger dan tevoren de vraag moeten stellen of het groeiend verzet in de Scandinavische lan den in de toekomst niet tot een verlies kan leiden, dat van veel grooter beteekenis is dan wat men door de vernietiging van de neutrale scheepvaart aan benadeeling der geallieerden zal kunnen winnen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1