PUROL WINTER 1940 SLOEG ALLE RECORDS. Onderzoek naar den weerstoestand uitermate moeilijk. EEN BEZOEK AAN HET K.N.M.I. TE DE BILT. De Waal met drijfijs overdekt. Ruwe schraie huid munhardt msn Torpedeering „Burgerdijk" „Artikel 23" zegt Berlij'n. Duikbootcommandant weigerde inzage der papieren. Eind Januari 295.383 werkloozen. Eerste Kamer J Dreigend tekort aan arbeiderswoningen. Critiek op hef beleid van minister van Boeyen. Luchtbescherming en gemeenfe- financiën. Twee dooden door gas- verstikking. TWEEDE BLAD. 2 In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het op het vliegveld Eelde 24 graden gevroren. Er is sneeuw gevallen en het regende, terwijl de thermomter niet boven het vriespunt uit steeg r alle lusten en lasten van den winter beleven wij en iederen morgen kijken wij, zoo mogelijk, door een raam om te zien welke verrassingen ons weer worden voorgezet. Is het een wonder, dat allen in dezen tijd meer dan ooit uitzien naar betrouw bare gegevens betreffende den gang van de temperatuur? Een bezoek aan De Bilt. Om eens precies te weten, waaraan wij ons hebben te houden voor de komende dagen hebben wij een bezoek gebracht aan het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instittuut in De Bilt, waar de „keuken van het. weer" is gevestigd. De hoofddirecteur, dr. H. G. Cannegie- ter, was niet bijster opwekkend, toen hij zeide, dat er in de geschiedenis vorstperio den bekend zijn, die tot Maart duurden. De ijswinter van thans kan het ook wel tot de lentemaand uit houden, al moeten we bedenken, dat de kansen snel en zelfs bin nen 24 uur kunnen keeren. Wan neer wij zocals nu strenge vorst krijgen, dan beteekent dit, dat een bepaalde luchtdrukverdeeling gun stig is voor aanvoer van koude winden uit het Poolgebied. De toevoer van warme lucht moet komen van den Oceaan, doch twee gebieden van hoogen luchtdruk, één boven IJsland, Schotland en Ierland, het tweede bover Scan dinavië, houden dien aanvoer tot nu toe tegen. „Dat gebied van hoogen luchtdruk boven Scandinavië zit als het ware vastgespij kerd en alle stormloopen van depressies hebben het onderspit moeten delven", zoo karakteriseerde dr. Cannegieter den toestand, waarin wij momenteel leven. Het is zeer goed mogelijk, dat wij nu en dan dan een korte periode van dooi meemaken, maar zoo lang het gebied van hoogen druk boven Scandinavië even krachtig blijft als nu het geval is, zoo lang zullen wij oosten winden hebben en dus vorst. En strenge vorst! Na den sneeuwval van Maandagavond volgde een opklaring, de wind ging liggen. Onder deze omstandigheden konden niet anders dan zeer lage temperaturen op treden. Ontbrekende berichten. Overigens zijn de weerver- schijnselen momenteel uitermate moeilijk te volgen. Er komen geen berichten van den Oceaan, even min van Frankrijk, Engeland en Duitschland, zoodat men in som mige opzichten het verloop van een depressie en van een gebied van hoogen druk moet gissen. Zeker is, dat er een scherpe scheidings lijn getrokken kan worden tusschen het gebied van oostenwind met vorst en wes tenwind met dooi. De vorst is nu alweer tot in de Middellandsche zee doorgedron gen en niets wijst er op, dat koning Thialf bij ons spoedig zal wijken. Daar komt nog bij, dat de omstandig heden voor het aanhouden van de vorst nu wel buitengewoon gunstig zijn. Dr. Can negieter wees bijvoorbeeld op het dicht vriezen van de Oostzee en het Kattegat, en op de sneeuwbedekking van bijna geheel Europa. Ontbraken deze factoren, dan zou den de Arctische winden zoowel boven land als boven water warmte opnemen, zoodat zij over ons land minder koud zou den aankomen. Het ijs- en sneeuwdek zorgt er wel voor, dat de grondtemperatuur niet boven het nulpunt stijgt. Zoo is de toestand van het oogenblik. Veel verbetering, of liever afnemen van de vorst, is niet te verwachten. Cijfers. Uiteraard bieden de temperaturen, die thans in ons land worden geregistreerd, tal van mogelijkheden tot vergelijking. Dr. C. Braak, directeur van de klimato logische afdeeling van het K. N. M. I., heeft een speciale manier om uit te rekenen hoe streng het nu wel gevroren heeft. Daartoe neemt hij het gemiddelde van de tempe ratuur om zeven uur 's avonds, de mini mumtemperatuur, waargenomer over de afgeloopen 24 uur en een tie de gedeelte van het maximum. Van de achtereenvol gende dagen worden vervolgens deze ge middelden opgeteld. Het blijkt dan, dat de winter van dit jaar gisteren alle strengste winters van 1849 af, ruimschoots heeft voorbijgestreefd: tot 13 Februari: 347 graden in 1890 totaal: 354 graden een verschil dus van slechts 7 graden, dat gisteren is ingehaald. Neemt rnen het ge middelde tusschen de dagelijksche maxi mum- en minimumtemperaturen, dan ont staat de volgende vergelijking: 1940: 252 graden 1890: 258 graden, waaruit even eens blijkt, dat 1940 het winnen zal van 1890. De koudste dagen. Dr. Braak noemde het moeilijk uit te maken, welke dagen nu van 1890 af le koudste zijn geweest. Dit hangt af van eenige bijkomende omstandigheden. Zoo herinneren zich vele menschen nog den 30en December 1890. Toen vroor het ge durende 24 uur tusschen 12.3 en 15.8 gra den, maar daarbij woei een krachtige Noord-Oosten-wind. Deze wind maakte een verblijf op straat vrijwel onmogelijk. Deze winter is kouder, maar wij hebben minder last van den wind daarom 1 ij k t het nu en dan minder koud. Ter vergelijking diene nog, dat het in stituut in De Bilt voor de jaren 1855, 1890 en 1940 de volgende laagste temperaturen opteekende: 18 Februari 1855 17.7 graden 30 December 1890 15.8 graden 13 Februari 1940 16.7 graden De laagste temperatuur ooit in De Bilt geregistreerd kwam voor op 3 Februari 1912. Het kwik daalde toen tot 20.0 graden Celsius beneden het nulpunt. Het is derhalve ondoenlijk om de koud ste dagen gedurende een reeks van jaren vast te stellen. Daartoe zou men waar nemingen op eenzelfde plaats noodig heb ben. De waarnemingen in De Bilt ge schiedden regelmatig, doch op andere plaatsen is dit niet het gtval geweest, zoo dat vergelijkingsmateriaal ontbreekt. Zeker is, dat de temperatuur in Eelde in den nacht'van Maandag op Dinsdag een absoluut record is voor ons land. Alle records worden geslagen. Deze winter zal alle records slaan en momenteel wijst, zooals gezegd niets er op, dat wij binnen korten tijd de kou voor goed achter den rug hebben. Dat konden wij, voor zoover onze leekenoogen daartoe in staat waren, zien in de afdeeling „Weer- dienst" van het K.N.M.I, Daar komen de berichten van de verschillende posten binnen, daar worden alle gegevens nauw- kturig gerangschikt en in kaart gebracht. Daar ontstaan ook de bekende blauwe weerkaartjes. Gedurende het geheele jaar 1939 wer den 680 inlichtingen over de weerver- wachting verstrekt. Thans, na zes weken in 1940, hebben de weerkundigen van De Bilt reeds 670 maal verteld, wat zij van het weer verwachten. Voegt men daarbij de speciale diensten voor de luchtvaart, voor marine en koopvaardij, den stormwaar- schuwingsdienst, dan zal 't duidelijk zijn, dat 't Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut, in het hart van het land, inderdaad in het middelpunt van aller belangstelling is gelegen. Dat zij, die hier dag en nacht werken, ons ook geen dooi en een beeltje warmte kunnen geven, ligt niet aan hen, want zoo als alles betrekkelijk is, is ook het epithe ton „keuken" relatief, want er wordt niets „gemaakt", doch men constateert slechts en deelt de resultaten mee aan ieder, die zich hiervoor interesseert. DR. WINCKEL UIT HELSINKI TE STOCKHOLM TERUG. Dr. Winckel is uit Helsinki te Stockholm teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met het Finsche Roode Kruis. Hij verklaarde, dat de Nederlandsche ambulance in Finland gestationneerd zal worden in het gebied ten noorden van het Ladogameer en beschikken zal over een ziekenhuis met hon derd bedden op eenigen, afstand achter het front. Deze ambulance, die zes of zeven artsen, ongeveer vijftien verpleegsters en ander personeel zal omvatten, zal waar schijnlijk begin Maart volledig met haar werkzaamheden aanvangen. Voorts zeide dr. Winckel, dat hij tijdens de week welke hij in Finland doorbracht, geen enkel lucht alarm had meegemaakt. Hij had gelegen heid de vernieling te zien welke is aange richt door de bombardementen van Abo. In Helsinki had hij niet veel teekenen van de bombardementen kunnen vinden. De be sprekingen met het Finsche Roode Kruis hadden een uitstekend verloop gehad en goede resultaten opgeleverd. Dr. Winckel zeide ervan overtuigd te zijn, dat er een goede samenwerking tusschen de ambulance en de Finsche autoriteiten zal heerschen. Ten slotte sprak dr. Winckel tegen, dat hij zelf als leider-chef-arts van de ambulance zal optreden. Zondag weer vast? Gistermiddag om vier uur was de Waal voor Nijmegen van 11 m. 96 teruggevallen tot 11 m. 91. Nadien evenwel steeg het wa ter weer langzaam. Tegen den avond was de geheele rivier met licht drijfijs overdekt. Het afdrijvende ijs loopt thans vast op de ijsvlakte op de Waal voor Deest. Deskundigen verwachten, bij voortdu rende vorst en bij langzame drift van het water, waarbij zich steeds meer ijs vormt, dat de Waal tegen Zondag'voor Nijmegen weer vast zal zitten. Gistermiddag hebben zes met steenkolen geladen aken, welke vanochtend uit Lobith naar Nijmegen waren afgezakt, een toe vlucht gezocht in de monding van het Maas- en Waalkanaal. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met GEEL en _WIT Doos30-ó0 ct. Bij Apoth.en Drogisten De directie van de Holland-Ame- rika-lijn deelt mede, dat uit de ver klaringen door den gezagvoerder van het s.s. Burgerdijk te Londen is gebleken, dat de kapitein van de onderzeeboot weigerde inzage van de papieren te nemen en slechts on der bewering, dat het schip en de lading voor een Engelsche haven bestemd waren, tot torpedeering is overgegaan, nadat de gezagvoerder, etat-major, bemanning en passa giers van de Burgerdijk in de gele genheid waren gesteld in de red dingbooten te gaan. Kapitein, officieren en bemanning van de Burgerdijk zullen eerstdaags met het s.s. Boskoop van de K.N.S.M. naar Amsterdam vertrekken. Gerechtvaardigd volgens Berlijn. Te Berlijn wordt van bevoegde zijde betoogd, dat het Nederland sche vrachtschip Burgerdijk door een Duitsche duikboot werd getor pedeerd overeenkomstig artikel 23 van de Duitsche prijzenverordening van September 1939. Volgens dit artikel moeten sche pen, die contrabande aan boord hebben en zich naar de Duins bege ven, worden beschouwd als sche pen, welke een vijandelijke haven aandoen. Het feit, dat zij zich om welke reden ook naar een vijande lijke haven begeven, wordt be schouwd als een „dolus eventuali" (een daad, welke de mogelijkheid biedt een wederrechtelijke hande ling te plegen), aangezien zulks het vermoeden doet opkomen, dat de goederen voor den vijand bestemd zijn. De werkzaamheid der Arbeidsbeurzen. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 22 tot en met 27 Jan. 1940. Arbeidsbemiddeling. Op 27 Januari 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 369.370 werkzoekenden (354.067 mannen en 15.303 vrouwen). Hiervan waren 295.383 (284.820 mannen en 10.563 vrouwen) werk loos en waren 58.486 personen ge plaatst bij werkverruimingen ook al konden zij tijdelijk wegens weers- of andere omstandigheden niet wer ken. Blijkbaar waren er dus 15.501 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 22 tot en met 27 Januari 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 594.250 per sonen, waaronder 75.273 landarbeiders. Van de 518.977 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 28.5 (in de vorige verslagweek van 8 tot en met 13 Januari 1940 was dit percen tage 27,5). Voor de 594250 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheids percentage 31,4 (vorige verslagweek 30.0). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidpercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 29.2 (28.0); 1933 39.7 (36.8); 1934 34.2 (31.8); 1935 36.0 (35.2); 1936 38.0 (36.8); 1937 36.1 (34.49; 1938 31.0 (30.3); 1939 27.7 (26.9); 1940 31.4 (28.5). Bij de beschouwing van deze percentages moet men in aanmerking nemen, dat de ver slagweek viel in een periode van aanhou dende strenge vorst. Werkzaamheid der Arbeidsbeurzen. Het aantal plaatsingen van werkzoekenden die door de organen der openbare arbeids bemiddeling werden tot stand gebracht, be droeg in 1939 359.251 (284.866 mannen en 74.385 vrouwen). Ten opzichte van 1938 toen het aantal plaatsingen 310.210 bedroeg, valt er dus een vooruitgang in de werkzaamheid der openbare Arbeidsbeurzen te constatee- ren, welke in een vermeerdering van het aantal plaatsingen met 49.000 tot uitdruk king komt. Dit spreekt te meer wanneer in aanmerking wordt genomen, dat het aantal in 1938 ongekend hoog was. Zesde slachtoffer van ontplof fingsramip overleden. - Gistermiddag is de soldaat J. de Vries afkomstig uit Soest, die op 15 Januari j.l. bij een ontploffing in Oost-Gro- ningen zwaar werd gewond en in het Aca demisch ziekenhuis te Groningen werd op genomen, aan de gevolgen van het ongeval overleden. Dit is dus het zesde slachtoffer dat door deze ontploffing is omgekomen. Prins Bernhard bij minister de Geer. - Prins Bernhard heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan den minister-president jhr. mr. D. J. de Geer. Vermiste botter weer thuis. - „H.D. 40", waaromtrent men zich gisteren In IJmuiden ongerust heeft gemaakt, omdat deze reeds gisteren had moeten binnenloo- pen, heeft omstreeks vier uur de haven be reikt. Door den Oostenwind was het scheep je verder de zee opgegaan dan de bedoeling was, zoodat het niet op den gewonen tijd binnen kon zijn. De Eerste Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1940. Het voorloopig verslag dat zij uitbracht, was niet erg pleizierig voor den minister. Er klonk, als we het wel hebben, een vrij wel algemeene klacht in door over een zekere besluiteloosheid van den minister, een gevoel van wrevel, dat er zoo weinig uit zijn handen komt. Wanneer dat allemaal zou koudweg op papier staat, lijkt het heel wat onaangenamer dan wanneer men de heeren in de Kamer de klachten en grieven hoort uiten. Het is de toon, die het doet; een standje van iemand met een vriendelijke stem, in beleefde bewoordingen, critiek in vragenden vorm, klinken heel anders dan verwijten op min of meer barschen toon. Het meest heeft de minister moe ten aanhooren over de woningbouw- politiek, de luchtbescherming en de financiën van de gemeenten. Het laatste punt is vrijwel doodgepraat en men verkeert in afwachting van aangekondigde wetsontwerpen. Vandaar dat daarover niet veel woorden zijn gevallen, maarelke spreker zei er toch iets van! Gistermiddag hebben we de heeren Rei- nalda (s.d.), de Rijke (n.s.b.), Bruineman (r.k.), Kropman (r.k.), In 't Veld (s.d.), Heldring (lib.) en de Jong (r.k.) gehoord. De laatstgenoemde leek ons nog het vrien delijkst, omdat hij zich in vele opzichten met de opvatting van den minister omtrent de plaats van den particulieren bouwer op het terrein van de volkshuisvesting kon vereenigen, maar deze afgevaardigde wilde nog wel wat verder gaan en aan de aanne mers dezelfde financieele faciliteiten ver schaffen als aan de woningbouwvereenigin- gen. Wanneer deze worden verleend en een bevredigende regeling wordt getroffen voor de tweede hypotheek is z.i. particuliere volkswoningbouw mogelijk. Dreigend woningtekort. Hoort men daarentegen den heer Reinalda (s.d.) dan kan men de woningvoorziening onmogelijk overlaten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten en is de toestand op de woningmarkt thans al zoo, dat er niet veel meer behoeft te gebeuren of we zitten weer midden in den woningnood, met alle gevolgen van dien, zooals we die hebben gekend ten tijde van den vorigen oorlog. Z.i. kunnen de particuliere bou wers niet in voldoende mate voor zien in woningen van 4% a 5 gld. per week, de arbeiderswoning, waaraan groote behoefte bestaat. De woningproductie is hard achter uitgegaan; in December j.l. was ze 73 pCt. lager dan in Dec. 1938. En hoe zal dat gaan als de bouwkosten, die sedert Augustus gestegen, nog verder omhoogloopen; de materiaal- prijzen voor arbeiderswoningen zijn met niet minder dan 55 pCt. geste gen. Met toeslagen voor de verbetering van bestaande woningen (welke zijn verhoogd van 240 tot 320 gld.) of met een toeslag op de huren van 50 cent per week, komt men er niet. De heer Reinalda kon derhalve de circulaires van resp. 6 en 17 Januari (resp. verlaging van de rente tot 2% pCt. voor bij dragen voor krotopruiming; verbetering van bestaande woningen) niet hoog aanslaan. De heer Kropman (r.k.), dë Amsterdam- sche wethouder, had hier meer waardeering voor; hij vond die circulaires wel van be lang. In het algemeen achtte hij de critiek (in het voorloopig verslag) over de „circu laire-politiek" overdreven, hetgeen niet wegnam dat dezelfde afgevaardigde den be windsman voorhield toch alleen maar in uiterste noodzaak met circulaires aan de ge meentebesturen te gaan werken! Het laat ste liet hij in het bijzonder gelden voor overwerk van gemeentepersoneel zonder vergoeding, dat in de. eerste moeilijke mo- bilisatiedagen spontaan werd aangeboden en dat later gelimiteerd werd. Luchtbescherming. Ook drong hij aan op een soepele toepas sing van bedoelde circulaires van 6 en 17 Januari en van de toegezegde regeling van een tweede hypotheek. De heer Bruineman (r.k.), die verklaarde door de memorie van antwoord met betrek king tot de volkshuisvesting weinig te zijn bevredigd en, in het belang vooral van de volkshuisvesting op het platteland (wonin gen voor groote arbeidersgezinnen) pleitte voor samenwerking tusschen het rijk en de gemeenten, was de eerste spreker gister middag, die zich langen tijd met de lucht bescherming, en ook met de evacuatie, be zig hield. Hij is voorstander van verplicht civiel dienen, zooals men ook verplicht mi litair dient, omdat de practijk uitgewezen heeft, dat ons volk vrijwillig niet gauw in actie komt. Ook was hij er voor om de lei ding van de luchtbescherming in handen van de militairen en niet in die van de bur gemeesters te geven Met den gang van zaken, tot nu toe, met de evacuatie, was hij evenmin tevreden. Hij was van oordeel dat de volwassen burgers, wien dit aangaat, niet voldoende en niet vaak genoeg worden ingelicht over hetgeen gebeuren gaat en wat zij doen moeten, als de streek waarin zij wonen ontruimd moet worden. Wanneer de organisatie der eva cuatie over de commissarissen der koningin en de griffiers in plaats van over provin ciale commissies had geloopen zou de zaak z.i. veel vlotter en ook goedkooper zijn ver- loopen. De gemeentefinanciën. Deze afgevaardigde zag de ver dere ontwikkeling van de gemeente lijke financiën somber in, al ver heugde hij zich er ook over dat aan het vèr gaande toezicht hier en daar een einde is gekomen, maar tochde minister hoede zich voor verder ingrijpen dan strikt nood zakelijk is! In verband met de gemeentelijke finan ciën vroeg de heer In 't Veld, Zaandam's burgervader, de bijzondere aandacht van de regeering voor de zeer moeilijke positie van havenplaatsen als Amsterdam, Rotter dam en Zaandam, nu het grootste deel van haar inkomsten inschrompelt; voor een plaats als Delfzijl daarentegen heeft de oorlogstoestand een geweldige opleving ge bracht. Met betrekking tot de luchtbescherming betoogde de heer In 't Veld, dat het moreel van de burgerbevolking voor het moreel van de troepen te velde in oorlogstijd van het hoogste belang is; daarom moet de lucht bescherming zoo goed mogelijk zijn. Er moet een hooge mate van zelfbescherming en ge zinsbescherming zijn, doch in de eerste plaats is het noodzakelijk, dat er eenheid komt in de voorschriften omtrent de open bare schuilplaatsen. Een moeilijke vraag is voorts: hoe ontwijken wij eenerzijds het ge brek aan belangstelling bij de burgerij eenerzijds en dat aan financieele middelen anderzijds. Wat het laatste euvel betreft, was deze afgevaardigde zeker niet van meening, dat de overheid alles voor haar rekening behoort te nemen. Om aan de noo- dige middelen te komen had hij gedacht aan een sort baatbelasting, gelijk hij wel in Zaandam zou willen invoeren. In elk geval moet er een alge meene belasting zijn, waaruit de geheele burgerij wordt beschermd, onverschillig het inkomen, met af trek eventueel van hetgeen men zelf al heeft laten verrichten. Vooral is bij de luchtbescherming centrale leiding en voorlichting noodig. Het schijnt nu in die richting te zullen gaan, o.m. door de instelling van rayon-inspecteurs, over wie de heer In 't Veld nog eenige inlichtingen wenschte. Tegenstander bleef hij van actie ve particuliere luchtbeschermig. Bescher ming door luchtdoelartillerie van belang rijke objecten, hetzij van militairen, hetzij van economischen aard is rijkstaak. De heer Heldring (lib.) klaagde even eens over het gebrek aan centrale leiding; dat de materialen nu centraal zullen wor den gekeurd, juicht hij, evenals de laatstge noemde spreker, toe. De heer Rijke (n.s.b.) kwam met oude klachten over de z.i. niet voldoende inrich ting van de stemhokjes bij verkiezingen, over burgemeestersbenoemingen, die slechts op politieke overtuiging en niet op be kwaamheid gebaseerd zouden zijn, over on- voMoend toezicht op het financieel beheer der Amsterdamsche burgerwacht en over de beweerde vorming van roode en roomsche vendels daarin. Hij achtte dergelijke instellingen eigen lijk „symptomen van burgeroorlog" Vandaag verder. De Tweede Kamer heeft gisteren in haar afdeelingsonderzoek ook het nieuwe lee- ningontwerp begrepen, vandaag is het wel licht al behandeld! Door uitlaatgassen omgekomen. Gisterochtend zijn te Tweede Exloermond (gem. Odoorn, Drente), de autoverhuurder Prummel en zijn knecht Sanders door gas- verstikking om het leven gekomen. Beide mannen waren tot laat in den nacht in de garage aan het werk geweest. Zij zouden hier het verdere deel van den nacht doorbrengen', nadat zij gewerkt had den aan de reparatie van een auto, waar mee een ernstige zieke naar Emmen zou den vervoeren. De huisgenooten van Prummel vonden de beide mannen ontzield achter de auto liggen. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat zij door gassen uit de uitlaatpijp van de auto waren bedwelmd en kort daar na om het leven zijn gekomen. Prummel was vader van twee kinderen en Sanders van drie kinderen. BEDROG BIJ LEVERING VAN MILITAIRE KLEEDING? Groote hoeveelheden fournitu ren in beslag genomen. De Amsterdamsche politie heeft gister avond in een winkel in de Utrechtsche straat een hoeveelheid voeringstoffen en aanverwante artikelen, welke bestfmd waren om te worden verwerkt in militaire kleedingstukken, in beslag genomen. Het zou hier een geval van bedrog betreffen bij de aflevering van militaire uniformen, waarbij men gebruik 'zou hebben gemaakt van fournituren van minderwaardige kwa liteit. Zoo heeft men o.a. in plaats van wol len en andere voeringstoffen, waarmede de uniformen moesten worden opgevuld, pa pier e. d. geleverd en op deze wijze heeft men de orders tegen, lage prijzen kunnen uitvoeren. Ook in een ander deel der stad werd een groot aantal van dergelijke goederen in be slag genomen. Een vijftal personen, bij deze zaak betrokken, is voor een verhoor naar het hoofdbureau van politie over gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6