Agenda AMSTERDAMSCHE BEURS |i Stad m Omgeving. i| TüeetBecicht Provinciaal Tlieuws ST. PANCRAS EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. 25-JARIG JUBILEUM BIJ DE GEMEENTE- REINIGING. Heden herdacht de heer P. Kroet, werk man bij de gemeente-reiniging, zijn vijf-en- twintigjarig jubileum bij dezen gemeente dienst. Te zijnen huize, Achterweg 45, werd hij dezen morgen gecomplimenteerd door weth. V. Keijsper, door den directeur der gemeentereiniging den heer Grootegoed, door de opzichters en door een deputatie der werklieden. De heer Keijsper sprak hem hartelijk toe en bood hem de eere-legpenning aan voor 25-jarigen dienst. Ook de dir. en de heer Schats namens de werklieden richtten har telijke woorden tot den jubilaris, waarbij zij hem verschillende cadeaux aanboden. Zoo werd het voor den heer Kroet een mooie dag, dien hij verder in den huiselijken kring doorbracht. AANRIJDING AUTO EN WIELRIJDER. Gistermorgen omstreeks 9.50 uur reed J. W. A. W., gelegerd alhier, als bestuur der van een militaire auto over de Koor straat alhier, in de richting van de Hei- looërbrug. W. haalde ter plaatse een voor hem rijdende bakfiets, bestuurd door een onbekend gebleven persoon in en remde daarbij. Tengevolge van de gladheid slipte het motorrijtuig naar links en kwam al daar in aanraking met een wielrijder, ge naamd W. B. Het rijwiel werd aan de voorzijde beschadigd, welke schade is ver goed door den autobestuurder. Geen per- sooonlijke ongelukken. Een en ander is te wijten aan een samenloop van omstandig heden. AANRIJDING BESTELAUTO EN MILITAIRE AUTO. Op het kruispunt Geestersingel-Geester- weg-Bergerbrug had gistermiddag om streeks 3 uur een aanrijding plaats tus- schen een bestelauto bestuurd door J. G. de J., wonende te Purmerend ei 'n militai re auto, bestuurd door F. W. G. L. J., ge legerd te Castricum. Doordat de bestuur der van de bestelauto geen voorrang ver leende kwam zijn wagen m botsing met de andere auto. Beide motorrijtuigen wer den vrij ernstig beschadigd. Geen persoon lijke ongelukken. Procesverbaal werd op gemaakt contra de J. ZANDSTROOIEN NOODZAKELIJK. Voor 't asverkeer is de Schermerweg naai den Omval hoogst gevaarlijk. Deze weg is nog bedekt met de oude kinderhoofdjes, die thans met een ongelijke sneeuwijslaag overtrokken zijn. Vooral op het punt waar de pas aange legde nieuwe afvoerweg den ouden Scher merweg nadert, kunnen ongevallen niet uitblijven. Hier maakt de weg een kleine bocht en door het sneeuwijs is de weg daar zoo ongelijk, dat elk verkeer er bijna slipt. Vanmorgen waren wij er nog getuige van hoe een uit den Schermer komende auto, daar dermate aan het glijden geraakte, dat de wagen bij het tot staan komen in om gekeerde richting stond. Zandstrooien is hier beslist noodzakelijk. GESLAAGD. De heer G. H. v. d. Molen alhier behaalde te Den Haag het diploma van bekwaamheid als privaat-docent in de handelswetenschap pen. EXAMEN COSTUMIERE. Voor het door de H.M.V. gehouden examen, te Haarlem slaagden voor costu- mière de dames A. Kamp, C. Bus en A. Mi- chielen te Alkmaar, A. Kops te Heiloo en N. Beets te Schoorldam. DE ONDERLINGE SCHIET WEDSTRIJDEN. Op den derden dag der wedstrijden was het aantal deelnemers nog sterk vermeer derd door schutters die van buiten Alk maar waren gekomen. Vanaf de openstel ling der banen tot aan het sluitingsuur was het een komen en gaan van heoefenaars der schietsport. En steeds worden de opengeko- men plaatsen bij den schietstand bezet. Men maakt als 't ware queue om aan de beurt te komen. Tusschen het vele „veldgrijs" teelcende zich het blauw van eenige Hollandsche Jantjes aardig af. Groot is het succes, dat de organisatoren nu reeds oogsten, ofschoon de wedstrijden eerst Vrijdagavond eindigen. Gisteren waren de uitslagen als volgt: Korpswedstrijd: 1. Burgerwacht I te Alk maar 278, 2. Politiecorps II te Alkmaar 268, 3. II Dep. afd. Lu. A. 255, 4. Burgerwacht IV te Alkmaar 230, 5. Luchtwacht te Alk maar 152; vaste baan officieren: 1. It. L. G. Bosma 164, 2. It. kol. IJ. Baan 152, 3. J. Ottenbros (B.V.L.) 149; personeel a: 1. Th. v. d. Aakster 59, 2. C. Visse 58-58, 3. C. N. Vrouwe 58-56, 4. K. v. d. Belt 58-54; personeel b: 1. J. Marbus 58, 2. v. d. Rovaart 57-60, 3. W. Hoyer 57-58, 4. W. Genefaas 56- 54; vrije baan a: 1. sergt. Drijgers 144-2 x 36, 2. Th. v. d. Aakster 144-36, 3. J. Grooten- breg 144, 4. L. v. d. Aakster 143, 5. Th. van Gijzen 142; vrije baan b: 1. korp. W. Ge nefaas 138, 2. korp. Posthuma 134-32, 3. C. Boersen 134-31, 4. A. v. Dijk 133, 5. A. de Kort 126; Buwania wisselbeker (Burger wachten): 1. B.W. Bloemendaal 377, 2:B.W. Amsterdam 325. De animo voor de dagprijzen is eveneens groot. Een afzonderlijk aantal prijzen is voor den onderlingen strijd der militairen (korporaals en soldaten) beschikbaar ge steld en velen wisten reeds een of ander geschenk te bemachtigen. Hedenavond wederom voortzetting der wedstrijden van 7 tot 11 uur in Het Wapen van Heemskerk, Breedstraat. TRAM ALKMAAR—WARMENHUIZEN. Dienst uitgebreid Met ingang van a.s. Maandag zal de tot dusver alleen op Zondagavond om 22.48 van Alkmaar naar Warmenhuizen rijdende tram alle dagen rijden. Deze tram zal dan ook eiken dag om 23.20 weer van Warmenhuizen naar Alkmaar vertrekken, zooals tot nu toe slechts op Zondagavond het geval was. ALKM. VRIJWILLIGE BRANDWEER. 60ste jaarvergadering'. In huize H. London hield de Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer haar zestigste jaar vergadering. Met hoofdlieden en manschappen waren daarbij aanwezig burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot, gemeente-secretaris mr. A. Koelma, inspecteur A. J. Stienstra (comm's- saris Ch. Walraven was wegens ziekte ver hinderd), eere-leden en oud-brandmeesters. Commandant F. Ringers opende de bijeen komst met een hartelijk welkomstwoord, waarbij hij ieder der gasten in het bijzonder begroette. Medegedeeld werd, dat in enkele gevallen, waarbij de brandweer hulp had verleend, de eigenaren van de bedreigde perceelen een bedrag voor de premiekas hadden geschon ken. Onder meer was dit het geval na den brand in de Kanaalstraat op 5 Febr. in don gladden ijzelnacht, toen de brandweer in de meest moeilijke omstandigheden bewees vol komen voor haar taak berekend te zijn. Met groot genoegen las spr. een schrijven voor van een militairen bevelhebber, waarin hulde werd gebracht aan den Alkmaarschen brandweerman Habbé, thans gemobiliseerd, voor diens kordaat en deskundig optreden bij een brand in een militair gebouw te Wasse naar. Jaarverslag secretaris. De secretaris van het korps, de heer J. Lutjeharms, bracht hierna het jaarverslag uit, zulks, zooals hij opmerkte, voor de laat ste maal, omdat hij wegens het bereiken van de leeftijdsgrens moet heengaan. In dit zooals altijd uitvoerig en belang rijk overzicht werden de gedenkwaardige gebeurtenissen gememoreerd: het zilveren huwelijksfeest van den commandant, de wegens de oorlogsomstandigheden niet door gegane gezamenlijke Septemberfeesten, het 60-jarig jubileum van de brandweer en al wat daaraan vast zat, de benoeming van een adjunct-commandant, enz. Uit het talrijke cijfermateriaal vermelden wij, dat tweemaal naar Egmond werd uitge rukt. In Alkmaar zelf waren 35 brandmel dingen, als volgt verdeeld: 9 schoorsteen- en 19 binnenbranden, 3 branden in een rook- hok bij slagers, 2 autobranden en slechts 2 uitslaande branden. Dat was op 3 Mei in de v. d. Kaaystraat en op 31 Juli in de lak fabriek aan den Helderschen weg. Met een dankwoord aan het gemeentebe stuur besloot dit luid toegejuichte jaarver slag. Nog grooter jubel ging er echter op, toen de commandant mededeelde, dat B. en W., in afwijking van den regel, den heer Lutje harms verzocht hadden nog een jaar aan te blijven. Welkom en afscheid. Daarna werd overgegaan tot installatie van nieuwe leden. Eerste aan de beurt was ir. C. Keesman, die op voordracht van de hoofdlieden door B. en W. voorloopig voor een jaar benoemd is tot adjunct-comman dant. De heer Ringers was vol vertrouwen, dat de brandweer in dezen technicus een uit stekend leider zou hebben. Ir. Keesman bedankte voor zijn benoeming en beloofde zijn best te zullen doen om de verwachtingen niet te beschamen. Nadat de heer K. Bijl als jong brandweer man officieel in den kring was opgenomen, moest ook een afscheid herdacht worden. De „dokter" gaat heen. Vele jaren heeft hij de opgeloopen schrammen, builen en andere ongelukjes opgeloopen bij het bluschwerk verholpen. Nu achtte hij het zijn tijd om deze taak aan een jongeren af te staan. Hartelijk dankte de commandant den heer Molenaar voor al dit werk en installeerde daarna diens opvolgens, den heer Verhoe ven. Zilveren jubilaris. Nog was het huldigen niet afgeloopen. De brandweerman, de heer P. Vennik, had het corps 25 jaar trouw en ijverig gediend. Na dat ook de echtgenoote en kinderen van den jubilaris waren binnengeleid, hield burge meester v. Kinschot een van groote waar deering getuigende rede tot den heer Ven- nik, aan het einde waarvan hij hem de medaille van den Brandweerbond op de borst speldde. Mevr. Vennik mocht een fraai bloemstuk in ontvangst nemen, terwijl commandant Ringers namens het korps „Kwiek" een in gelijste oorkonde aanbood. Deze zeer verdiende huldiging was het slot van het officieele gedeelte van den avond. TWEEDE OPVOERING VAN SCHOPPENAAS. In verband met het groote succes dat het Ruijs-ensemble met de opvoering van Schoppenaas bij de abonnementsvoorstel ling in het Gulden Vlies mocht beleven, wordt een tweede opvoering van dit bui tengewoon aardige blijspel gegeven op Zondag 18 Februari a.s. De eerste opvoering is een groot succes geweest en heeft bij de geheel gevulde zaal een enthousiast onthaal gevonden. De titel rol, als het ware voor Cor Ruijs geschreven, werd door dezen eminenten acteur op schitterende wijze gespeeld en werd luide toegejuicht. Ook voor het spel der overige medewerkenden had men niets dan lof. Het décor, vervaardigd naar ontwerp van Elly van Stekelenburg, is zeer geslaagd. Wij twijfelen er niet aan of ook deze tweede opvoering van Schoppenaas zal door vele tooneelliefhebbers worden be zocht. Bioscopen. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Hoera, ik ben papa! (kom.); hoofdrollen Heinz Rühmann en Carola Höhn. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater half 8, hoofdnummer De rechtszaak Dokter Deruga (rom.-sens.); hoofdrollen Willy Birgel en Geraldine Katt, Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, nalf 8, hoofdnummer Het meisje met den blauwen hoed (kom.); hoofd rollen Lou Bandy en Truus van Aalten. Toe gang alle leeftijden. City-theater, half 8, hoofdnummer Levens dans (rom.-dram.); hoofdrollen Bette Davis, George Brent en Humphrey Bogart. Toe gang boven 18 jaar. Vrijdag 16 Februari. 7.30 uur, de Unie, pianovoordrachtavond leerlingen Sim van Nieuwkuyk. 8 uur, dancing Harmonie, verg. afd. Alkmaar bond van werkverschaffings arbeiders; rede bondsvoorzitter. Zaterdag 17 Februari. 8 uur, Het wapen van Heemskerk, Breed straat, vertooning film Kleur en glorie onzer tropen, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, 't Gulden Vlies, eerste soiree-avond geh.onth. zangvereeniging D.O.V. BEEN GEBROKEN. Gistermiddag, toen eenige mannen bij de gasfabriek werkzaam waren met het schep pen van cokes, stortte onverwacht een groote hoop naar omlaag, waarvan een klein deel, circa 30 kilo, terecht kwam tegen het been van den werkman H. uit N.- Niedorp, maar thans hier ter stede wonen de. Het been werd hierdoor gebroken, reden waarom de man naar het Centraal Zieken huis werd vervoerd. PLAATSELIJK COMITÉ VOOR KLEEREN- INZAMELING VOOR FINLAND. De Finsch-Nederlandsche vereeniging heeft zich ten doel gesteld in den kortst mogelijken tijd een kleeren-inzameling te houden in geheel Nederland; hiervan is ook te Alkmaar een plaatselijk comité opge richt. Voorop staat, dat deze actie niet te kort moet doen aan de behoeftigen in eigen land. maar dat ieder voor het geteisterde Finland iets op zijde legt, dat men anders zelf nog gedragen zou hebben, Is dit niet mogelijk, koopt U dan eenige kleedingstukken of stelt ons geld ter hand om dit voor U te doen. Wij zorgen voor zeewaardige verpakking der goederen; vóór 1 Maart moet alles in Rotterdam aanwezig zijn voor inscheping. Ondergeteekenden zullen gaarne Uw goederen of giften te hunnen huize in ont vangst nemen. Deze inzameling moet vlug en spontaan geschieden. Tot Maandag, 26 Februari wachten we de kleedingstukken of giften in of halen het bij U af, na bericht Uwer zijds. Mevr. van KinschotDorhout Mees, Nieuwlandersingel 55, Alkmaar; mevr. Dun, Wilhelminalaan 25; mevr. van der Feen de Lille, Nassaulaan 9; mevr. Frielink, Rem- brandtstraat 17; mevr. Lind, Kennemer- straatweg 35; mevr. Massink, Wilhelmina laan 21; mevr. Paleari, Paul Krugerstr. 11; mevr. Prins, Bierkade 11; mevr. Smal, Ken- nemerpark 7; mevr. van Sonsbeek, Nassau laan 23; mevr. Stikkel, Corfstraat 5; en mevr. Boogman, Ewislaan M 3b te Heiloo. BURGERLIJKE STAND. Onder de gister vermelde overleden per sonen gelieve men te lezen Cornelia J. Jan sen, gesch. van D. Brauehmann, oud 73 jaar. TEXELSCHE BOOT IN EEN IJSVELD. Angstig avontuur van 150 opvarenden. 150 opvarenden van het s.s. „Dr. Wage- maker" van den dienst den HelderOude- schild hebben gister een angstig avontuur beleefd. Na een voorspoedige reis van Texel naar Den Helder verliet de boot omstreeks tien uur met honderdvijftig passagiers de haven van Den Helder voor de terugvaart. Halver wege, ter hoogte van het Horntje, stiet het schip op een uitgestrekt ijsveld, dat reeds eenige dagen geleden aan de zuidkust van Texel was gesignaleerd. De „Dr. Wagema- ker" wist zich niet uit de klem van het ijs te bevrijden en dreef met het groote ijsblok naar het Marsdiep af. Alle pogingen van kapitein List om het schip vrij te krijgen mislukten. Steeds verder geraakte de boot het Marsdiep op. Zoo worstelde zij bijna drie uur tegen het ijs, dat zich steeds nauwer om het schip sloot. Eindelijk kwam echter hulp opdagen. Van Den Helder af had men n.l. het schip gesig naleerd, waarna twee marinesleepbooten uitvoeren om assistentie te verleenen. In derdaad wisten zij het ijsveld, waarin de Dr. Wagemaker" vast was geraakt, te bre ken, zoodat het schip na ruim vijf uur on derweg te zijn geweest omstreeks half vier de haven van Den Helder kon binnenloopen. TE EEUWIGE POORT. De film als propagandamiddel voor de spiritische hypothese. De aankondiging van een filmvertooning als middel tot propaganda voor de spiri tische hypothese, door de vereeniging van spiritisten Harmonia, afd. Alkmaar, heeft gisteravond zeer velen hun schreden doen richten naar de vrijmetselaarsloge aan de Nieuwesloot. Er was geen enkele leege plaats meer in de zaal, toen de vooxzitter, de heer R i v i r e, een kort openingswoord sprak, zijn vreugde te kennen gevend over de groote opkomst. Hij wees erop, dat geen film zou worden vertoond zooals in de bioscopen, maar een film, welke is inge steld op de idee van propaganda voor het spiritisme, de idee, dat „dood" niet bestaat, maar dat ook na het sterven het „ik" blijft bestaan en dat er mogelijkheid is van con tact met het rijk van den dood. Als zij tot nadenken zou stemmen, zou het doel van den avond bereikt zijn. Spr. dankte de hee- VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Om het vriespunt tot lichte dooi, meest zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest noorde lijke wind. Voor het binnenland: Matige vorst tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest noordelijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië heeft in de afgeloopen nacht sterk aan beteekenis ingeboet onder invloed van depressie-aanvallen over de noordelijke IJszee en Duitschland, er is nog slechts een kern van 1025 mbar over zuid-Noorwegen overgebleven. De depressie over de IJszee vertoont een laagste luchtdrukwaarde van 998 mbar, zij beweegt zich in zuidelijke richting en is nog zeer actief. Aan haar ach terzijde worden weer zeer koude arctische luchtmassa's uit het Poolgebied naar de Noorsehe Zee getransporteerd, en er is nog een verdere koude-aanvoer te wachten aan gezien het arctische maximum over Groen land wëer belangrijk in beteekenis is toege nomen, Onder invloed van de Duitsche de pressie, die in haar kern een luchtdruk van 1005 mbar heeft, dalen de barometers in de Randstaten, terwijl de wind in ons land weer naar het noorden is gedraaid. Daarbij wordt ten onzent weer lucht uit de Noordzee aangevoerd, zoodat de temperaturen sinds gisteren belangrijk zijn gestegen. Aan de achterzijde van de depressie is de luchtdruk over Joegoslavië en Hongarije weer hooger geworden. De bewolking is daar tijdelijk licht geweest zoodat daar hedenmorgen weer zeer strenge vorst werd aangetroffen. Ook over noord-Italië en op de hoogvlakte van het Iberische schiereiland is de temperatuur nog onder het vriespunt en ten zuiden van Rome wordt zelfs nog sneeuw gemeld. Over de Britsche eilanden moet zich nog steeds een vrij uitgebreid gebied van hooge druk king bevinden, dat alle depressies op den oceaan tegenhoudt, overigens blijft de de pressie-activiteit nog gering. Slechts vlak bij de Amerikaansche kust bevindt zich een actieve storing, die daar zware stormen brengt, doch 't heeft er allen schijn van, dat zij zich naar de omgeving van Groenland gaat verplaatsen. Het Groenlandsche station, Torgilsbu, dat gisteren reeds zooveel regen had afgetapt, heeft in de afgeloopen 24 uur weer meer dan 40 mm gehad. De milde zuid oostelijke luchtstrooming blijft in deze om geving nog aanhouden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 15 Februari te 9.20 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentiesein neer". LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.41 tot 6.46 uur licht op. ren gebr. Gmelig-Meijling uit Bloemen daal voor de bereidwilligheid hun film te willen vertooonen en gaf één hunner het woord voor een toelichting vooraf. De heer M e ij 1 i n g begon met te zeg gen, dat zeer veel van zijn woorden niet zou kunnen worden begrepen, zeker niet door hen, die nog niet of nog maar sedert kort zijn begonnen met de studie van het spiritisme. De oorzaak daarvan is de onmogelijkheid om in een half uurtje te vertellen wat pas na jaren van studie is bereikt, In vlug tempo vertelde spr. dan van mediamiek schrift, boetseer- en schilder werk, van welk laatste hij tal van stukken vertoonde gewone krijtteekeningen en olieverf-schilderijen. Over de totstand koming ervan en den daaraan besteden tijd deelde hij een en ander mee: aan som mige was niet meer dan 3 a 4 minuten ge werkt en aan geen enkele meer dan drie kwartier. De beteekenis van elk der schil derwerken werd uitgelegd, terwijl er de nadruk op werd gelegd, dat waarheid en oprechtheid als boodschappen van „de overzijde" moeten worden aangemerkt, die ook door middel der schilderijen tot ons komen, evenals de mededeeling, dat het Licht altijd kan worden bereikt, als men begrepen heeft ingebouwd te zijn in verkeerde gedachten en men de waarheid wil zoeken. De boodschappen en uitleggingen bij de schilderyen waren doorgekomen in woord en geschrift, in het eerste geval vaak in een vreemde taal, die de teekenaars zelf nooit hadden geleerd. De bewering, dat men bü het mediamie ke schilderwerk te maken zou hebben met iets uit het onderbewustzijn wees spr. absoluut af op tal van gronden. Na deze uiteenzettingen, die circa een half uur in beslag namen, werd een pauze gehouden, gedurende welke het publiek een dankbaar gebruik maakte van de ge legenheid om de schilderijen meer van nabij te zien. Alvorens daarna tot de filmvertoooning over te gaan, werd ook daarvan een toe lichting gegeven. Zij bestaat uit drie deelen en begint bij het begin van het eigenlijke spiritisme in het Noord-Amerikaansche stadje Hydes- vill, waar de fam. Fox in 1848 door klop- toonen de volgende boodschap kreeg, die kort daarna over de heele wereld ver spreid was: „De menseh leeft persoonlijk voort, zelfs de diepst gevallene zal eens tot het Licht komen. De mehsch blijft ver antwoordelijk voor zijn daden en gedach ten. Onder gunstige omstandigheden is com pPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 15 Februari 1940. 84V, 831/4 H'Vis 85 857, 1663/, 1031/4 Vor. k. STAATSLEEN1NGEN. 3—3H Nederl. 1938 3 Ned-lndië 1937 5)4 Duitschl 30 tn verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank INDUSTR. OND BINNENL. Alö Kunstzijde Urne 38% Calvé Delft Cert. 571/, Nederl Ford 316 Lever Bros <>03/8 Philips Gloeil. Gem Bezit 116% INDUSTR OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda t Bethleh. Steel. a Cities Servies ...at General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm ...as U. S. Leather - - CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. a i Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. a i Kon Petr 381/, 21» 57»/, 3i/, 40i/16 28 183/, 16 a 5Uf 43:/, 43/, 3801/, 228 226 98 59 98 1 a 1 t t i t 221»/, 2443/, 8W/1Ö 87i6 Phillips Öil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadtadi a Interc. Rubber a SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—.larao lijn Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia s. Oude Deli i Senembab AMER SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Illinois Central f Southern Pacific a Southern Railw. Union Pacific Can Pac. a §Noteering per 50. tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 2'A, heden 2% WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET-OFFICIEEI. Vort se Koers 1.887, 189 1521/. 102 1231/, a 55 941/, 3% 1005/, 1133/, 108 1083/, 1281/, 182i/, 1411/, 181/, 97* 107, 131/a 737/8 37s 2.15-2.30 11% 83 38y,-% 316 905/8-7, 114!tri 21H/1» 57%-% 277,-% 15%-i 43%-% 380-3 226 9S 99 243-7, 29% 9-%, 87/is 102 121 94 37/s 101 114 1077, 10/1/, 12/1/, 182 140% 18% 74 3 x) ex-coupon New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 7.45'/» 75.55 4.22 31.81 42.22 V, 36.37 H 44.85 42.82)4 heden 1.88%, 7.427* 75.45 4.20 V 31 75 42 19 36.35 4J oo 42.75 municatie mogelijk tusschen de wereld van de stof en die van den geest. Er is geen dood." Ook vóór dien waren er wel teekenen voorgekomen, zelfs bij de oude Romeinen reeds, maar in de middeleeuwen hoorde men er niets van, doordat de mediamieke personen toen als heksen en toovenaars werden beschouwd en gedood werden. De geschiedenis en ontwikkeling van het spi ritisme wordt op de film weergegeven tot op heden, waartoe tal van foto's van be kende spiritisten zijn opgenomen, o.a. om den Italiaanschen prof. Bozzano, die door zijn regeering was belast met een onder zoek naar het spiritisme, met het doel het den kop in te drukken, maar die tot de erkenning kwam van de waarheden ervan en die zelfs in een door hem geschreven, boek verdedigde. Verder geeft de film foto's van o.m. jhr. Ortt, ds. Beversluis en mevr. Akkeringa, van wier vele psycho metrische seances een en ander te zien wordt gegeven. Nadat tenslotte de film heeft laten zien hoe schilderijen en boet seerwerk tot stand kwam, eindigt zij met eenige zinsneden, aangevende den kern van het spiritisme. In een kor. woord na de filmvertooning sprak de heer M eij 1 i n g de hoop uit, dat belangstelling zou zijn gewekt voor het spiritisme. Indien dit het geval mocht zijn, ried hij aan om niet te beginnen met het najagen van de verschijnselen, maar met de studie van de vele over dit onderwerp verschenen geschriften. Daama Ieere men door de verschijnselen heen te zien en de boodschap te zoeken, die daarachter schuil gaat. En dan: men stelle zich in verbin ding met het afdeelingsbestuur om voor lichting te krijgen. De voorzitter onderschreef een en ander en sloot daarna met enkele woor- den van dank de bijeenkomst. De strijd opgegeven. De tuinders, boe taai ook in hun volhar ding, hebben den strijd moeten opgeven te gen den barren winter. Vele weken aaneen is de vaargeul naar de veiling door hen opengehakt, thans echter heeft het bestuur besloten om den strijd te staken, tot de dooi invalt. Blijf bij het oude. Door eenige tomatenkweeKers is gepro beerd om de plantjes inplaats van op stel lingen, op den grond te kweeken. Door de fellé koude is deze teeltwijze echter geble ken een veel slechtere te zijn dan de tot dusver gevolgde. De plantjes hebben véél meer van de koude te lijden op den grond dan op de stelling.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2