f Tweede Kamer keurt leeriingsonfwerp goed. Op de mislukte Staatsleenirig werd voor f 96.859.900 ingeschreven. Duikboc V PARLEMENT De begrooting van Binnenlandsche Zaken afgehandeld. Minister van Boeyen beantwoordt de critiek. EERSTE KAMER. Nota van minister de Geer aan de Tweede Kamer. WlünfwfocWé -Jladiopcogmmttta ,fs tul ich 5 TWEEDE BLAD. TW Het ontwerp-leeningwet tot het aangaan van een geldleening van 300 millioen tegen een koers van 100 pet., een rente van 4 pet. en met een looptijd van 40 jaar heeft gistermiddag een spoedbehandeling in de Tweede Kamer genoten. Het ontwerp is, zooals te verwachten was, z. h. st. aangenomen. Er werd geen hoofdelijke stemming ge houden, maar de heer Effendi (comm.) die toen nog de eenig overgebieve van zijn fractie was, vroeg er aanteekening van ge acht te willen worden te hebben tegen gestemd. Gisterochtend kwam het verslag der Kamer er over uit, dat reeds gister middag vroeg door het antwoord van minister de Geer, in den vorm van een nota (met eenige wijziging) aai. de Kamer werd gevolgd. Om één kwam men bij een; nadat eenige hamerstukken waren afgedaan, werd de vergadering een uur geschorst en om twee uur kon de openbare behandeling van het wetsontwerp aan vangen. Vier sprekers hebben nog iets gezegd. De heer Rost van Toonningen (n.s.b.) nam de gelegenheid waar om het tot nu toe gevoerde financieele beleid te veroordeelen. Hij verweet de regeering o.m. dat zij bij de vorige leening geen middelen heeft aangewend om het groot- kapitaail tot zijn plicht te dwingen. Toch stemde zijn fractie voor het ontwerp om dat ze begrepen, dat 't geld er moest komen. Deze spreker meende voorts dat veel eerder tegen een rente van 2 54 geleend had kunnen worden. De heer Posthuma (c.d.u.) was van oor deel dat de regeering met een rente van 3 pet. had kunnen volstaan, nu zij toch den stok van een gedwongen leening achter de deur houdt. Z. i. moesten ook leenings- faciliteiten voor de provinciën en de ge meenten worden geschapen. Het betoog, dat mr. Teulings (r.k.) hield, ging grootendeels in tegen de opmerkingen van den heer Rost van Tonningen. Wel achtte hij het juist, dat, naast een aantal andere oorzaken, ook het ingebreke blij ven van de groote instellingen de staats- leening van December heeft doen mis lukken. Antwoord van minister de Geer. Minister de Geer ging op de critiek van mr. Rost van Tonningen niet in, omdat ze grootendeels op zijn ambtsvoorgangers be trekking had. Aan het adres van den heer Posthuma merkte hij op dat de provinciën tot nu toe gemakkelijk tegen een redelijke rente crediet hebben kunnen verkrijgen. Met de gemeenten gaat het minder ge makkelijk, maar als het 't Rijk gelukt tegen een lagere rente dan de gemeenten geld op te nemen, zal het misschien moge lijk zijn de gemeenten te helpen langs een weg die met de uitvoering van de Wo ningwet wordt bewandeld. De minister ontkende dat het rentetype van de nieuwe leening te hoog zou zijn. De eenige logi sche oplossing is eenzelfde rente als voor de Decemberleening, maar nu met den stok achter de deur dat de rente daalt als de leening gedwongen moet zijn. Tot het geven van de gelegenheid tot het storten in termijnen was de minister niet bereid geweest, omdat dit groote ad ministratieve moeilijkheden zou veroor zaken. Overigens verleent de Ned. Bank facili teiten aan hen, die op de leening moeten inschrijven en op dat oogenblik niet vol doende liquide zijn. Bij de behandeling van de artikelen kwamen nog enkele details ter sprake op het belangrijkste waarvan een amendement van de commissie van rapporteurs be trekking had. De persoonlijke inschrijvingen en belasting-betaling. Artikel 7 van het ontwerp luidt: De schuldbewijzen der 4 pet. Staatslee- ning 1940, uitgegeven krachtens de Lee- ningwet 1936 en de Leeningwet 1939, worden, bij de storting van het verschul digde wegens toegewezen schuldbewijzen, uitgegeven ingevolge de eerste afdeeling dezer wet, voor haar nominaal bedrag in betaling genomen. De opgeloopen rente, verschuldigd op de in betaling aangenomen schuldbewijzen wordt bij de storting ver rekend." Hieraan wenschte de commissie van rapporteurs het volgende lid toe te voegen: 2. „Aan houders van schuldbewijzen als in lid 1 bedoeld, die ten genoegen van onzen minister van financiën aantoonen, dat zij schuldbewijzen hebben verkregen krachtens persoonlijke inschrijving op de aldaar bedoelde leening, wordt op hun daartoe b'r v ic "d na dm a'nra van storting, in art. 6 bedoeld, bij een der door Onzen Minister van Financiën aan te wijzen kantoren in te dienen schriftelijk verzoek op de hun uit te reiken nieuwe schuldbewijzen aangeteekend, dat. deze, mits vergezeld van alle bijbehoorende, on- verschenen coupons en talon, onder ver rekening van de loopende rente, tegen den parikoers in betaling aangenomen worden- ter voldoening van de aanslagen in de Vermogensbelasting (met alle daarop ge heven opcenten) en de Verdedigingsbelas- ting I". Met deze bepaling meende de commissie billijkheid te betrachten jegens hen, die vrijwillig in December inschreven op de leening en toen hun stukken voor belas tingbetaling mochten gebruiken en die nu ook weer zouden moeten inschrijven. De minister had aanvankelijk eenige practische bezwaren, nl. dat het wel eens moeilijk zou zijn uit te maken of de houder van een schuldbewijs de persoonlijke inschrijver is geweest, omdat de stukken al eenige malen kunnen zijn verhandeld, maar zwichtte toch. Het amendement werd z. h. s. aangenomen. Een andere wijziging in het ontwerp, door den minister zelf bij nota van wijzi ging aangebracht, is verlaging van het provisie-percentage van 3/8 tot 1/4 pet. Deze verandering mocht dan volgens den heer Teulings niet reëel zijn, de minister echter meende had ze wel zoodanige be- teekenis omdat nu in de wet staat dat de provisie van de bankiers voor bemidde ling „hoogstens" 1/4 pet. zal bedragen. Zooals gezegd werd het ontwerp z. h. s. goedgekeurd. Vermoedelijk zal het van daag .of morgen door de Eerste Kamer in de afdeelingen worden onderzocht en na tuurlijk ook zoo spoedig mogelijk worden afgedaan. Aan de overzijde van het Binnenhof kwam men inmiddels gereed met de be grooting van binnenlandsche zaken voor 1940. Voordat de minister omstreeks twaalf uur het woord verkreeg, spraken nog mej. Ribbius Peletier (s.d.), over de achteruit zetting van de vrouw bij benoemingen (ze schijnt door den minister alleen in de lage baantjes te worden geduld); prof. Kranen burg (v.d.) over de juridische positie van de arbeidscontractanten, vooral wanneer het politiepersoneel betreft, dat daardor niet als» ambtenaren in den zin der wet kan worden beschouwd, hetgeen bij ambts misdrijven moeilijkheden kan geven; ten slotte, de heer von Bönninghausen (n.s.b.), diee er over klaagde dat in Overijsel enkele burgemeesters (hij sprak niet over dien van Ootmarsum langer in functie werden gehouden dan in verband met hun geschokte reputatie oorbaar mocht wor den geacht, in het bijzonder die van Tub- bergen en Vriezenveen; achter ce slap heid van den minister zocht hij de kracht van de r.k. staatspartij in het Tubbergen- sche geval. Minister van Boeijen aan 't woord. En toen was de minister aan de beurt. De heer van Boeijen was, tengevolge van zijn zachte stem, niet altijd even ge makkelijk te volgen. Hij verdedigde zich eerst tegen het verwijt, dat er zoo goed als niets uit zijn handen komt. Het verwijt houdt geen steek, als men weet dat in de lar.tste 3 a 4 maanden 15 wetsontwerpen het departement hebben verlaten, waaronder de wijzigingen van de bioscoopwet en de begrafeniswet. De heer Bruineman had geklaagd over gebrek aan voortvarendheid en voorlich ting bij de evacuatie die onlangs moest plaats hebben. Hem voerde de bewinds man tegemoet dat het hier ging om 500 personen uit 111 gemeenten en dat er zie kenhuis- of gestichtspatiënten bij waren, voor wie een onderkomen in soortgelijke irrichtingen moest worden gevonden. In gewikkeld was deze evacuatie derhalve zeker. Voor voorlichting zal worden ge zorgd binnenkort zullen er in een pers conferentie mededeelingen over worden gedaan. Aan de leden die zich bezorgd hadden gemaakt over de toekomst van de nood lijdende gemeenten, verklaarde de heer van Boeijen, dat de speling in haar be grootingen wel meevalt, terwijl het be- grootingstoezicht vanwege binnenlandsche zaken niet overdreven kan worden ge noemd. Zag de minister bij de komende wijziging van de financieele verhouding den toestand van deze gemeenten niet somber in, tegen overheveling van de ge meentelijke sociale uitgaven naar het Rijk moest hij zich blijven verzetten. Veel lust om op de aantijgingen van den heer von Bönninghausen in te gaan had hij niet; hij wilde alleen dit zeggen: met beleid maar ook met kracht wordt tegen onwaardige burgemeesters opgetreden. Zoodra in Tubbergen ingegrepen kón wor den, is dit gebeurd. De minister heeft de kwestie van de beperking van het aantal vrouwelijke arbeidskrachten niet principieel bezien en hij mag dit thans ook niet doen, maar wel moest hij zeggen, dat de zoo ge wraakte circulaire van minister de Wilde (van Maart 1934) een noodmaatregel beoogde, met het oog op de werkloosheid onder het mannelijk deel der bevolking. Dat deze circulaire thans niet werd in getrokken, was slechts gelegen in de om standigheid, de gemobiliseerden niet_ te verontrusten; als hulp op secretarieën worden nu ook vrouwen tijdelijk aange steld. Over de arbeidscontractanten wordt met de centrale commissie van georgani seerd overleg geconfereerd. Luchtbescherming. Wat de luchtbescherming b< t eft gaf de minister toe, dat er meer eenheid in de organisaties en in de voorlichting moet zijn. Daarnaar wordt ook gestreefd. Er zal een centrale leiding zijn, bijgestaan door provinciale inspecteurs; zoodra het cen trale apparaat werkt, zal aan verschillen de wenschen kunnen worden voldaan. Maar dan blijft nog het gebrek aan medewerking van de burgerbevolking bij verschillende diensten en de zelfbescher ming. De minister hoopte dat de menschen zelf zouden inzien dat dit gauw verande ren moet, anders zou de bepaling van de wet, volgens welke die hulp gevorderd kan worden, moeten worden toegepast. Tot in stelling van een burgerlijken diénstplicht, gelijk de heer Bruineman had bepleit, is de minister nog niet geneigd. Met betrekking tot de volkshuisvesting zeide de minister dat dé heer Reinalda (s.d.) hem eenige „zweepslagen" had toe gediend. Maar was dat wel noodig ge weest, vroeg hij zich af. Had deze afge vaardigde niet over het hoofd gezien wat in 1938 en 1940 ten behoeve van de volks huisvesting en de stimuleering van den wooningbouw was gedaan? Waarmede de minister doelde op de premies voor de verbetering van arbeiderswoningelf;*.' de renteverlaging voor bouwvoorschriften; bijdragen a fonds perdu voor den bouw van woningen voor groote gezinnen; ten slotte de reeds meermalen besproken cir culaires 'van 6 en 17 Januari 1940. De re geering wil actief blijven en zal zeker niet wachten tot de wagen in het moeras is geloopen, waarmede de minister bedoelde te zeggen, dat wanneer de particuliere woningbouw te kort schiet, ae regeering niet schromen mag diens taak over te nemen. Maar primair blijft de particuliere bouw, aanvullend is de overheidshulp. De statistieken wijzen het uit, dat nu nog voor redelijke prijzen door particulieren arbei derswoningen kunnen worden gebouwd. Er werd nog druk gerepliceerd, waarna de begrooting z. h. s. werd goedgekeurd met aanteekening dat de n.s.b. tegen was. In een nota naar aanleiding van het ver slag van de Tweede Kamer over de nieuwe leening, deelt de minister van financiën o.m. het volgende mede: Het 'verheugt den minister, dat algemeen erkend werd, dat het uit schrijven van een leening tot een zeer aanzienlijk bedrag onvermij delijk is, ten einde het hoog opge loopen bedrag der vlottende schuld te verminderen, en dat het in de gegeven omstandigheden noodzake lijk is, aan deze leening een semi- gedwongen karakter te geven. Ook hij was teleurgesteld over het ver loop der vorige leening. Hij bezit geen be trouwbare gegevens ter beoordeeling, welke groep van beleggers daarin relatief het minst heeft deelgenomen. De regeering meent het mogelijke ge daan te hebben om de vorige leening te doen slagen. Dit kan ook gezegd worden van de Ned. Bank. Op de vorige staatsleening is in geschreven voor een totaal bedrag van 96.859.900. Was aanvankelijk bij de Tijksfondsen en -instellingen geplaatst, ingevolge de beleg- gingswet, een bedrag van 60.000.000, door dat het ongeplaatst gebleven deel der lee ning ad 143.140.100 bij de fondsen is on dergebracht, bezitten deze lichamen thans 203.140.100 der 4 pCt. leening 1940. De bepaling van het bedrag der leening op 300 millioen vond alleen zijn motief in het streven, te groote spanningen op de ka pitaalmarkt te vermijden en het beleggend publiek het mogelijk te maken, zooveel doenlijk reëel-vrijwillig, en zonder op groote schaal vreemd geld op te nemen, aan de in schrijving deel te nemen. Aan een goede klasseering der leening komt dit ten goede, evenzeer als aan het staatskrediet, dat niet gediend is met een door sterk aanbod spoe dig intredende koersdaling. Een becijfering, welke in verband met het feit, dat de laatste statistische gegevens betrekking hebben op 't belastingjaar 1937/ 1938, geeft tot uitkomst, dat natuurlijke per sonen voor ruim 150.000.000 zullen moeten inschrijven. Het percentage van de leening. Met de meening van sommige leden, dat het beter geweest ware de rente van de thans uit te geven vrijwillige leening. op 3 procent te stellen, kan de minister zich aller minst vereenigen. Men ware daarmee zeer beslist gebleven beneden den huidigen rentestand en de vrijwillige leening zou het volle aspect ge had hebben niet alleen van een gedwongen leening, maar zelfs van een heffing. Ook tij dens den wereldoorlog is zulks nooit ge schied. Steeds is toen bij de aanvankelijke vrijwillige leening gezocht naar een reëel percentage, terwijl slechts bij de daarach- terstaande gedwongen leening de rente lager gesteld werd. In antwoord op de vraag, of de regeering niet van meening is, dat het op haar weg ligt te bevorderen, dat ook de lagere pu bliekrechtelijke lichamen voor hun nood zakelijke uitgaven tegen redelijke voor waarden kunnen leenen, zij er aan herin nerd, dat der regeering hiertoe geen spe ciale middelen ter beschikking staan. De looptijd van de leening. Het komt der regeering voor, dat er geen reden is, de normale kapitaalsuitgaven te financieren met een leening, die een. loop tijd heeft van 15 jaar. Indien het al moge lijk ware, door een korteren looptijd dan een iets lagere rente te bedingen, wat nog zeer onzeker is, dan zou deze bate toch in het niet verzinken bij den zwaarderen last, welken de versnelde aflossing gedurende de eerstvolgende 15 jaren op het budget zou leggen. De minister is van meening, dat voor de inschrijvers op de vorige leening de volle billijkheid is betracht. De door hem gevon den oplossing diende om hen, die aan de vorige leening geen deel zouden hebben ge nomen, indien zij den gang van zaken had den kunnen voorzien, daar zij dan hun vrij gemaakte gelden liever hadden bewaard voor de semi-gedwongen leening, uit deze impasse te helpen. Dit doel wordt door de voorgedragen regeling volkomen bereikt. De minister is van oordeel, dat ook bij deze leening de medewerking van bankiers,1 effectencommissionnairs en verdere tus- schenpersonen niet zal kunnen worden ge mist. De daarvoor toe te kennen provisie sluit aan bij de geldende tarieven. Tegen verlaging van de bepaalde vergoeding aan de guichetkantoren van 3/8 pCt. tot 1/4 pCt. bestaat geen bezwaar. Een nota van wijzi ging, waarin deze verlaging is opgenomen, wordt hiernevens ingediend. De bijzondere wijze van kredietverstrek king door de boerenleenbanken maakt het minder gewenscht haar in de verplichting van deze wet te betrekken, al zal uiteraard haar deelneming in de vrijwillige leening gaarne worden gezien. De vakvereenigingen zullen voor haar fondsen in de gedwongen leening moeten deelnemen. BRITSCH-INDISCHE ZEELIEDEN IN ONS LAND. Gisteravond arriveerde aan het station te Oldenzaal een extra-trein uit Duitsch- land met 283 Brits'ch-Indische zeelieden, die korten of langeren tijd in Duitsche ge vangenschap hadden doorgebracht. In de wachtkamer derde klasse werden allen van voedsel voorzien. Met een anderen extra trein werd daarna de reis, onder leiding van twaalf rijksveldwachters, naar Rotter dam voortgezet. HET TEKORT AAN BRANDSTOF OP AMELAND. In verband met den geringen voorraad brandstof op- Ameland hebben B. en W. be sloten alle openbare scholen op het eiland van Maandag a.s. af te sluiten. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hooldpijntabletten koker 60 cent Eaxeertabletten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. BESCHADIGING VAN WATERSTAATS WERKEN. Beperking der daaruit voortvloeien de gevaren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van bepaling ter beperking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van Waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provinciën Zuidholland, Noordholland en Utrecht, in verband met de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat met het oog op het uitzonder lijk belang, niet alleen uit een oogpunt van de landsverdediging, maar vooral ook voor de burgerbevolking, zich de wenschelijk- heid doet gevoelen aanstonds maatregelen te kunnen treffen ter beperking voor zoo veel mogelijk van gevaren, welke zouden kunnen voortvloeien uit beschadiging van Waterstaatswerken door calamiteiten in verband met de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden. In het bijzonder geldt zulks voor de Waterstaatswerken, welke zijn gelegen in een of meer van de provinciën Zuidholland, Noordholland en Utrecht. Het is duidelijk, dat zoo volledig mogelijke beheersching van den waterstand in bedoeld gebied een belang van de eerste orde is. Het is dus zeer gewenscht moge lijke ernstige nadeelige gevolgen van be schadiging van Waterstaatswerken in deze tijden zooveel doenlijk te beperken. Volgens het ontwerp berust het initiatief tot het nemen van de noodige maatregelen bij de provinciale besturen. Gedeputeerde Staten zullen in overleg met de regeering de maatregelen nemen, welke zij noodig oordeelen. Zij, die voor publiekrecht als rechtheb benden zijn te bescchouwen of zeggenschap hebben, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan waterschappen, zijn ver plicht de uitvoering van de maatregelen te gedoogen en moeten daartoe voor zooveel noodig medewerken. De kosten zullen 4 a 5 millioen bedragen. Zij kunnen, ten einde vertraging in de uit voering te voorkomen zoo noodig worden voorgeschoten uit rijkskas tegen een rente van 4 pet. Het rijk, de provincie en even tueel de gemeente of het waterschap zullen elk een deel der lasten moeten dragen. Herstel van den ouden toestand zal bij te rugkeer der normale omstandigheden mo gelijk zijn. VERKEER IN FRIESLAND ONTWRICHT. Trams ingesneeuwd. Tengevolge van de op sommige plaatsen opeengehoopte liggende sneeuw is gister middag het verkeer in Friesland opnieuw ontwricht. Tusschen Joure en Sneek zijn twee trams ingesneeuwd, welke tegen den avond nadat een z.g. werktram ter plaatse was gearri veerd, met groote moeite konden worden be vrijd, tot vreugde van de ongeveer vijftig passagiers. Op de lijnen Sneek—Joure, Gorredijk— Oosterwold, OosterwoldeAssen en Ooster- woldSteen wijk is het stoomtramverkeer weder gestremd. Het passagiersvervoer zal voor zoover mo gelijk met autobussen worden gaande ge houden. Vrijdag 16 Februari. HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4— en de VPRO van 7.30—9.—). 8.— ANP-ber., gr.pl. 10.VPRO-morgenwij ding. 10.20 Gr.pl. 10.40 Deel. 11.— Zang, piano en gr.pl. 11.30 Gr.pl. 12.De Palla- dians. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1.Avro- Amus.-orkest. 2.Voor de huisvrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.Viool en piano. 3.30 4.Avro-dansorkest. 4.05 Gr.pl. (met toe lichting). 4.30 Gr.pl. 5.Voor de kinde ren. 5.30 Gr.pl. 6.De Ramblers. 6.30 Let terkundig overzicht. 6.50 Zang en piano. 7.Cyclus „De grondslagen van het Dem. Socialisme". 7.18 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Voor de jeugd. 8.Pianovoordr. 8.30 „Ver worvenheden, die niet verloren mogen gaan", cyclus. 9.Radiotooneel. 9.25 Rosian-orkest. 10.— VARA-Maandrevue. 10.40 VPRO-a vond wij ding. 11.ANP-ber. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4012.Viool en piano. HILVERSUM, 301,5 M. (Alg. progr.KRO). 8.— ANP-ber. 8.05—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.45 ANP-ber: en gr.pl. 1.10 Paul Godwin en zijn solisten-ensemble. (1.30 1.40 Gr.pl.) 2.Orgelconcert en zang. 3. Pianovoordr. (3.153.30 Gr.pl.) 3.45 Gr.pl. 5.30 Paul Wijnappel's strijkensemble. 6. Zang met pianobegeleiding. 6.20 Paul Wijnappel's strijkensemble. 6.40 Neder- landsche arbeiders in het buitenland, cau serie. 7.— Ber. 7.15 Zelfstandigheidspoli- tiek, causerie. 7.35 Gr.pl. 8.ANP-ber, 8.15 R'damsch Philh. orkest en solist. 9.15 Rep. 9.45 R'damsch Philh. orkest. 10.20 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40—12.— Gr.pl. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Militair orkest. 1.05 German Exports, causerie. 1.20 Ber. 1.302.20 Het NorbertWethmar- pianokwintet. 3.20 Gr.pl. 3.50 Radiotoo neel. 4.20 Vocaal concert. 4.50 Jack Hylton ep zijn Band 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 BBC-Schotsche zangers. 6.20 Ber. 6.35 Act. progr. 7.05 „The Cavendish Three". 7.20 Mededeelingen. 7.40 Pianovoordr. 8.Cau serie: A Christian looks at the world. 8.20 Rep. 8.50 BBC-Schotsch orkest en solist. 9.20 Ber. 9.35 Weekoverz. 9.50 Radiotoo- neeL 10.50 Variété. 11.50 BBC-orkest. 12.05 Orgelspel. 12.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 M. 12.05 Pianovoordr. 12.20 Orkestconcert. 1.05 Viool en cem balo. 1.35 Zang. 2.— C-r.pl. 2.05 en 2.30 Cellovoordr. 3.20 Orgelconcert. 3.50 Radio tooneel. 4.50 Zang. 5.20 Chansons. 5.35 Het Loewenguth-kwartet. 6.35 Piano en zang (met toelichting). 7.20 Orkestconcert. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Tweede deel van de opera „Boris Godounow". 10.35 Cellovoor- dracht. 11.05 Chansons. 11.20 en 12.05 12.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 7.40—8.50 Mi litair orkest. 9.309.50 Zang en piano. 10.50 Gr.pl. 11.20 Concert. 12.20 Omroep- Amus.-orkest. 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.20 Zang. 2.45 Leo Eysoldt's orkest. 3.20 Omroeporkest en -koor en solist. 4.30 L. Eysoldt's klein- orkest en solisten. 5.45 Folkloristisch pro gramma. 6.05 Gr.pl. 6.50 Concert. 7.35 Gr.pl. 9.50 Tot sluiting: Zie D.sender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 2.20 en 5.55 Gr.pl. 6.05 Omroeporkest. 7.20 Grpl. 8.20 Voor de soldaten 8.50 Radio tooneel met muziek. 9.35 Pianovoordracht. 10.05 en 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Dansmuziek gr.pl.) 8.20 Voor soldaten. 8.50 Gr.pL 9.20 Omroepsymph.-orkest. 10.3011.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Folkloristisch progr. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.50 Kapel Grohrock-Ferrari. 10.20 Politiek ov rzicht. Hierna Omroep- okest. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nacht concert. 12.501.20 Militair progr. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijh 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.20; Parijs R. 8.20 8.35, Engeland 8.359.05, Brussel Fr. 9.05 9.20, Diversen 9.209.30, Keulen 9.30 9.50, D.sender 9.5Ó10.10, Diversen 10.10 11.20, Keulen 11.2011.50, Diversen 11.50—12.—, Keulen 12.—12.20, Brussel VI. 12,20—14.20, Motala 14.20—14.45, Keulen 14.45—16.20, Diversen 16.20—16.30, Keu len 16.30—17.20, Boedapest 17.20—18.05, Brusel VI. 18.05—20.20, Fr. 20.20—21.05, Parijs Radio 21.0522.05, Motala 22.05 22.20, Brussel Fr. 22.2022.40, Boedapest 22.4023.25, Diversen 23.2523.30, D.sen der 23.30—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Engeland 9.2010.20, Diversen 10.2010.35, Enge land 10.35—11.20, Danmarks Radio 11.20 12.20, Engeland 12.2013.05, Brussel Fr. 13.05—14.20, Danmarks Radio 14.20—14.35, Diversen 14.3515.05, Danmarks Radio 15.0515.50, Diversen 15.5016.20, Enge land 16.20—17.20, Brussel Fr. 17.20—18.50, Beromünster 18.5019.05, Engeland 19.05 19.20, Lond. Reg. 19.2019.30, Danmarks Radio 19.3020.20, D.sender 20.2021.20, Beromünster 21.2021.40, Danmarks R. 21.40—22.20, Brusel VI. 22.20—23.20, Enge land 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. <4* Gisteravond is „Boskoop" te A aan boord de o dagen geleden getorpedeerde s voerder van de de heer L. J. de belevenissen de mede, dat di Nederlandsch sc de het schip aa maar het voer tend voor reke: De bemannini derlanders, in 1 passagiers, die meemaakten, v, laaders. De lading va vierduizend tor Nsojaboonen, tw vijfhonderd ton stukgoederen. I de Nederlandse De stukgoedere uit vierduizend lende kisten m autobanden, ee deelen besteme Ford-fabrieken groote hoeveel ren, die niet v ring waren be alléén aan Nee neerd. De kapi kelijk, dat alle lijk uitsluitend land en niet v landen. De gel New York ingt Rotterdam. Op de heenr Januari zijn ls Het schip verv benevens post. Aan den En: had de kapite Burgerdiik nie vrijen wil van een Britsche c Er is geen e tinatie van de voor het vert Ook is er gee: verandering in Cognossemente vering in Nedt havens in bed De kapi bij bellige indruk kc goederen derland t Wat zich d: deed is een v geweest. Gedurende reis had de I kampen. Er c zondere gebei Op Zaterda 16.20 Greenw zich vlak bij „Ik stuurdt iets zuidelijkt sche territori beetje heiïg mijl. Hoewel ren de kente het sein „Hol ven de mach de campagne licht. Plotse! vlek., iets do: Op het ver te doen had koers om da ouden koers Om vijf ui boot aan ba die het beve Burgerdijk o boot kwam 1 geveer op d blijvende. H duikboot gai scheepspapie pitein gaf oc sloep aan bi met den eer vier matrozf seinde de dl vorige seine Uw radio r eigenlijk ov de duikboot pitein al to* de radio, d: bruikt was niet mocht De eerste heer Dijk, mandant, et burgerkleed wachtte Hi zijn naam, woordde: „i men, dat is

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6