Haansteen Schepen, die nietwederkeeren ""'Akkertje De Mannerheimlinie is niet te doorbreken. derde blad. De Finnen werpen de Russen weer uit vele veroverde stellingen. In Engeland is de aanwerving voor Finsche vrijwilligers thans vrijgegeven. SeuMetm Grieperig ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940. Finland protesteert tegen Russische oorlogsvoering. De Finsche regeering heeft allen buiten- landsche regeeringen een nota doen toe komen, waarin gezegd wordt, dat de Sov jet-Unie „de fundamenteele regelen van het oorlogsrecht ernstig heeft geschonden." De nota dring er op aan, dat de vijande lijkheden tot de militaire strijdkrachten en de militaire objecten beperkt blijft; zij geeft vele voorbeelden, die ten doel hebben „den barbaarschen aard" der Russische oorlogs voering aan te toonen. Zij spreekt van het gebruik van gas en ontplofbare kogels, het misbruik van de witte vlag, het bombar deeren van kerken, ziekenhuizen en weten schappelijke instellingen, het gebruiken van gevangenen en burgers als schilden voor de infanterie, aanvallen op menschen, die zich op zee in nood bevinden, aanvallen op sche pen van andere nationaliteit en het bombar deeren van onbeschermde steden en dorpen. De Finsche regeering voegt hieraan toe, dat zjj ondanks dit alles nog steeds wordt gedreven door het verlangen naar vrede. Geruchten over hulp aan Finland. Te New York doet het hardnekkige ge rucht de ronde, dat Engeland en Frankrijk drie divisies, een Fransche, een Poolsche en een Canadeesche, voorbereiden, die naar Finland zouden worden gezonden, wanneer de Russische aanvallen succes zouden heb ben hebben of Duitschland in Scandinavië tusschenbeide zou komen. Volgens de „New York Times" heeft men in diplomatieke kringen te Washington ver nomen, dat een reusachtig geoefend leger uit de Oekraïne, Wit-Rusland en Moskou naar de Finsche grens wordt gezonden. Men gelooft, aldus het blad, dat Stalin het Finsche avontuur zoo spoedig mogelijk wenscht te liquideeren, daar hij zich steeds meer bezorgd maakt over de opeenhooping van geallieerde troepen in het naburige Oosten en kwetsbare punten als de petro- leumvelden van Bakoe op doelmatige wijze wenscht te verdedigen. Britsche onderdanen mogen dienst nemen voor Finland. Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering aan Britsche onderdanen vergunning heeft gegeven dienst te nemen bij de Finsche strijdkrachten. Het te Londen gevestigde recruteerings- bureau mag zich met de werving bezig houden. Geslaagde tegenaanvallen der Finnen. Van officieele zijde is gistermiddag mede gedeeld, dat de Finnen gister aan het front op de Karelische landengte geslaagde tegen aanvallen hebben gedaan. De gevechten waren buitengewoon bloedig. De Russen hebben de Mannerheimlinie hevig gebom bardeerd. Russen doorgedrongen in de Mannerheimlinie. In het Finsche legerbericht van gister wordt toegegeven, dat de Russen vooruit geschoven stellingen van de Mannerheim linie hebben bezet. Het legerbericht. In het Finsche legerbericht over 13 Fe bruari wordt gezegd: Op de landengte van Karelië heeft ae vijand krachtige aanvallen gedaan, doch alleen in de richting van Summa is hij erin geslaagd enkele vooruitgeschoven Finsche stellingen te bezetten, de meer achterwaarts gelegen stellingen van de Finnen werden niet doorbroken. De aanvallen van de Russen werden met groote verliezen voor den vijand teruggeslagen, duizenden zijn gesneuveld en dozijnen tanks werden vernield. De strijd duurt onverminderd voort- In de richtingen van Kuhmo werd een bataljon in de pan gehakt en een aantal stel lingen bezet. De batterijen van Björkö hebben een divi sie van den vijand, welke over het ijs na derde, zware verliezen toegebracht, ook zijn talrijke tanks tengevolge van het artillerie vuur door het ijs gezakt. Oe Noordoostelijke kustverdediging heeft eveneens successen geboekt. In het achterland heeft de vijandelijke luchtmacht bommen geworpen, waardoor talrijke branden zijn ontstaan en verschei dene burgers zijn gedood of gewond. Aan het front was de activiteit van de vijande lijke luchtmacht levendiger, de stad Vii- puri werd opnieuw gebombardeerd. Naar schatting hebben enkele honderden vlieg tuigen van den vijand boven Finsch gebied gevlogen. Finsche jachtvliegtuigen en de luchtdoelartillerie hebben 17 vijandelijke toestellen neergeschoten, dit aantal is ge controleerd. In den strijd bij Summa zijn meer dan 30.000 Russen gesneuveld en meer dan 200 tanks vernield. De toestand bij Summa is ernstig, doch niet hopeloos, de stad Viipuri wordt nog steeds beshoten door het verdra gend geschut van den vijand. De vijandelijkheden duren dag en nacht onverminderd voort en naar schatting ge bruiken de Russen thans 56 divisies storm troepen. Naar vernomen wordt, gebruiken de Russische soldaten metalen schilden van ongeveer 60 cm. hoog om zich tegen het vuur van de Finnen te beschermen. De strijd duurt voort. Uit Stockholm wordt gemeld: De Berlijn- sche correspondent van het Zweedsche blad „Nya Daglicht" verneemt, dat de Russische troepen de Zuidelijke punt van het Suvanto- rneer zijn gepasseerd, waardoor zij meer doeltreffend druk kunnen uitoefenen op den sector van Taipale. De Finnen bieden niet alleen weerstand b-ger. de frontaanvallen, doch zij vallen zelf op de flanken van den vijand aan. De batte rijen van Björkö en aan het Ladogameer hebben de Russen onder vuur genomen en onder dekking van dit artillerievuur hebben de Finnen over het ijs aangevallen. Vernomen wordt, dat de strijd op de landengte van Karelië gister iets minder levendiger was, doch de activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht boven het front was zeer groot. Wiborg werd opnieuw gebombardeerd, evenals een aantal andere steden. Ook Abo werd gebombardeerd, doch zonder resultaat. Russen zouden in twee weken 40.000 man hebben verloren. Naar in het legerbericht van gister werd toegegeven, hebben de Russen enkele voor posten van de Mannerheimlinie bezet, doen het offensief kost den Russen enorme ver liezen aan mannen en materiaal. Het totale aantal dooden en gewonden, dat in de twee weken, dat de strijd hier duurt, aan Russi sche zijde is gevallen, bedraagt, naar men verklaart, 40.000. Rond de aanvallers liggen duizenden met sneeuw bedekte lijken. De Russen, die zich in de voorposten aan het front van Summa hebben genesteld, heb ben over een afstand van ongeveer 17 kilo meters nog niets dan blokhuizen, tankvallen en andere geweldige verdedigingswerken voor zich. Het offensief op de Karelische landengte schijnt thans meer een kwestie van het prestige der Russische generaals te zijn ge worden. Een commentator in Aftonbladet verklaart, dat de ontevredenheid in Rusland toeneemt en dat Molotov en Wordsjilov, naar men zegt, het „gevaarlijke gebied der zuiveringen" naderen. Weer een Russische divisie met omsingeling bedreigd. Wederom schijnt een Russische divi sie, de 45e divisie, die dwars door het smalte deel van Finland tracht op te rukken, gevaar te loopen, in de pan te worden gehakt, en wel in den sector van Kuhmo, ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Suomussalmi. De commandant der Finsche troepen ver klaarde: Te Kuhmo staat nauwelijks meer dan een divisie tegenover ons. Nadat de Russen zich hadden ingegraven, hebben wij terstond patrouille na patrouille uitgezon den om hun verbindingen af te snijden. Of schoon onlangs eenige versterking is aan gekomen, werd de. Russische divisie in haar geheel geïsoleerd. De strijd duurt reeds twee weken en ik kan den afloop ervan met voorspellen, doch tenslotte zullen de verbindingen der Russen worden afgesneden als zij niet krachtige versterkingen ontvan gen. Moskou blijft successen melden. Het heden uitgegeven legerbericht luidt: Op'14 Februari activiteit van verkenners. De hevige bedrijvigheid van artillerie-een heden en artillerie werd voortgezet in een aantal sectoren. Op de Karelische landengte duren de succesrijke acties der Sovjet-troe pen voort. De vijand is niet in staat de aan vallen der Sovjet-troepen te weerstaan en trekt terug, waarbij hij zware verliezen lijdt. Als gevolg van de succesrijke acties hebben de Sovjet-troepen op 14 Februari 16 vijan delijke verdedigingswerken genomen, waar onder acht ijzeren en betonnen artilleriefor ten. De Sovjet-luchtmacht heeft actief vijande lijke troepen en militaire doelen gebombar deerd en verkenningsvluchten ondernomen. De toestand der gewonden. Een Finsche militaire arts, die in Helsinki is teruggekeerd na aanwezig te zijn geweest bij de laatste aanvallen aan het Karelische front, heeft verklaard, dat het lot der Sov jet-Russische gewonden werkelijk drama tisch is, aangezien zij voor het meerendeel op het terrein achtergelaten worden en heel weinige hunner naar de Russische linies wor den vervoerd. Duizenden Russische gewon den liggen te zieltogen in het niemands land. De Britsche vrijwilligers voor Finland. De Engelsche pers keurt het regeerings- besluit ten aanzien van de Britsche vrijwil ligers voor Finland eenstemmig goed. Zij be toogt, dat het besluit in overeenstemming met de belofte aan den Volkenbond en met de Haagsche conventie is. Men merkt op, dat Rusland Finland niet den oorlog verklaard heeft, en herinnert aan de rol, die de Rus sen in den Spaanschen burgeroorlog ge speeld hebben. De „Times" zegt: „Een hulpleger voor een klein volk, dat voor zijn vrijheid vecht, zou zelfs in deze tijden niet volledig zijn zonder een aanzienlijk contingent Engel- schen". De „Daily Telegraph" schrijft: „Het is de duidelijke plicht van Engeland en alle vrienden van de vrijheid Finland allen mo- reelen en stoffelijken steun te verleenen, welken de wetten toelaten". De „Daily Mail" schrijft: „Finland, dat den strijd dep neutralen strijdt, kan een be langrijke sterkte in onze eigen verdediging blijken te zijn". Amerika en Finland Duizenden Amerikanen hebben hun diei sten aangeboden als vrijwilligers voor Fii land. De practische moeilijkheden van in Jienstnemen dezer mannen zijn echter z groot, dat het niet mogelijk geweest is hun diensten te aanvaarden. Twintig Canadeesche vliegers naar Finland. Het Finsche consulaat heeft onthuld, dat binnenkort twintig Canadeesche vliegers naar Finland zullen vertrekken. Zij zijn ge kozen uit vijftig vrij willigere, die, zoo wordt verklaard, er niet in konden slagen, een ver bintenis bij de Canadeesche luchtmacht aan te gaan. Postzegel --n het vad ;1. Heden zal in Finland een nieuwe postzegel in omloop worden gebracht, de „postzegel voor het vaderland". De verkoopprijs be draagt vier mark, de frankeerwaarde twee mark, de opbrengst is bestemd voor de landsverdediging. Belgische en Luxemburgsche hulp aan Finland. Het ten gunste van Finland op de bij het Belgische vakverbond aangesloten organi- De „Dalaro" getorpedeerd. Toen de bemanning van het Zweed- sche stoomschip „Dalaro" gister in een Iersche haven aankwam, werd beves tigd, dat het schip door een Duitsche duikboot was getorpedeerd en later be schoten. De „Dalaro" was Maandagavond in den Atlantisch Oceaan gezonken, twee uur nadat het schip was getorpedeerd. De bemanning, welke uit 29 koppen stond, heeft 17 uren in een reddingboot rondgezwalkt, voor zij door een Belgi schen treiler „Jean de Waele" werd op gepikt. Deensch schip tot zinken gebracht. Een Noorsch schip heeft de geheele bemanning van het Deensche schip .Chastine Maersk", dat Dinsdagochtend op de Noordzee door een Duitschen on derzeeër tot zinken werd gebracht, te Aalesund aan land gebracht De beman ning telde dertig koppen. De „Chastine Maersk" was met een lading kunstmest op weg van Marokko naar Denemarken. Scheepsbotsing ter reede van Brest. Op de reede van Brest is gisterochtend een visschersvaartuig in botsing geko men met een ander schip, tengevolge waarvan het met zijn vijf opvarenden in de diepte verdwenen. Noorsch schip vergaan. Een Duitsche duikboot is in Wilhelms- haven aangekomen met twee overleven den aan boord van het Noorsche s.s. Eika, groot 1503 ton, waarvan niets ver nomen is sinds het Duiten Kaap Finis- terre was gezien op 27 Januari. De Elka was op weg van Spanje naar Noorwe gen met een lading zout. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Een Deensch schip vergaan. Volgens een draadloos bericht van de reeders heeft een hunner schepen, welks naam niet bekend gemaakt wordt, vijf opvarenden gered van het Deensche s.s. „Martin Goldschmidt" buiten de noord westkust van Schotland. Britsch tankschip na gezonken. ontploffing Het Britsche tankschip „British Triumph (8.501 ton) is na een ontplof fing op de Noordzee gezonken. Van de opvarenden zijn er 42 in een haven aan de oostkust aan land gebracht, terwijl er, naar men gelooft, nog vijf vermist worden.. De „British Triumph" was twee we ken geleden door een vijandelijk vlieg tuig aangevallens IN LUXEMBURG OPTREDEN TEGEN EXTREMISTEN GEVRAAGD. Het „Escher Tageblatt" bespreekt in een hoofdartikel de krachtige maatregelen tegen de extremistische elementen in België en Zweden. Het blad vestigt de aandacht van de Luxemburgsche regeering op dit optre den en vraagt alle maatregelen te nemen om te voorkomen dat het groot hertogdom het tooneel van extremistische agitatie wordt. DE VERNIETIGING VAN TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Sedert op 9 Februari werd medegedeeld, dat twee Duitsche duikbooten door een Britschen torpedojager tofzinken waren ge bracht, zijn drie groote Engelsche koopvaar dijschepen, nl. het s.s. Gretafield, groot 10.191 ton, het s.s. British Triumph, groot 8.501 ton en het s.s. Sultan Star, groot 12.306 ton, tot zinken gebracht. Twee der betrok ken Duitsche duikbooten echter zijn even eens vernield. In het geval van de Sultar Star heeft de duikboot zijn slachtoffer slechts een half uur overleefd". De Sultan Star is het tweede blue star schip van het type mailvrachtschip, dat slachtoffer wordt van den vijand. Het schip had een bemanning van 70 koppen aan boord. GEEN VRIJWILLIGERS IN ZWITSERLAND VOOR BUITENLANDSCHE LEGERS. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap deelt mede, dat de generale staf van het leger heeft verklaard, dat den laatsten tijd tal- ijke Zwitsersche burgers stappen hebben •edaan om dienst te nemen als vrijwilliger n het Finsche leger. De staf herinnert eraan, dat het verbod om dienst te nemen in het leger van een buitenlandsche mogendheid niet alleen geldt voor Zwitsersche burgers, die in Zwitserland dienst moeten doen in het leger of de hulpdiensten, doch voor alle bur gers. Zij, die hiermede in tegenspraak han delen, kunnen voor den krijgsraad worden gedaagd. CREDSET VAN 95 MILLIOEN VOOR DE ZWEEDSCHE LUCHTMACHT AANGEVRAAGD. De Zweedsche regeering heeft een wets ontwerp ingediend, waarbij 95 millioen kro nen worden aangevraagd voor twee groepen jachtvliegtuigen, een escadrille verkennings vliegtuigen voor de marine en een escadrille verkenningsvliegtuigen voor het leger. saties gedane beroep heeft reeds 60.000 francs opgebracht. In Luxemburg is een bedrag van 410.000 francs voor Finland ingezameld. DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 16) Ik voelde, dat hij gelijk had, en na van. haar eerste verwondering bekomen te zijn, zag mijn meesteres eveneens de juistheid van zijn woorden in. „Is u overtuigd, dat dit onderzoek noodig is?" vroeg zij. „Het is de kortste weg naar het doel, me vrouw", antwoordde de rechercheur. Mijn meesteres stond op om haar kamer meisje te bellen. „U kunt aanstonds, met de sleutels van mijn kleerkasten in de hand, uw voorstel aan het personeel overbrengen" zei zij, doch voordat zij gevolg kon geven aan haar voornemen, hield Cuff haar met een onverwachte vraag tegen. „Zou het niet beter zijn ons te vergewis sen, of de andere heeren en dames in het huis met mijn plan accoord gaan?" vroeg hij. „De eenige andere dame is juffrouw Ve rinder", antwoordde mijn meesteres. „De eenige heeren zijn mijn neven, mijnheer Blake en mijnheer Ablewhile. Er bestaat niet de minste reden voor een weigering hun nerzijds". Ik herinnerde lady Verinder er aan, dat mijnher Godfrey spoedig zou vertrekken en' ik had nauwelijks gezegd, toen deze klopte en binnenkwam om afscheid van zijn tante te nemen, gevolgd door mijnheer Franklin die hem naar het station zou rijden. Mijn meesteres legde hem de zaak uit, waarop hij direct Samuel uit het raam toeriep, zijn valies weer boven te brengen en brigadier Cuff den sleutel overhandigde. „Zoodra het onderzoek is afgeloopen, kan mijn bagage mij naar Londen worden ge zonden", zei hij, waarop hij afscheid nam en een boodschap voor juffrouw Rachel achterliet, vervat in termen, die het voor mij duidelijk maakten, dat hij haar „Neen" niet als definitief had aanvaard en dat hij bij de eerstvolgende gelegenheid nogmaals op zijn huwelijksaanzoek wilde terugkomen. Mijnheer Franklin, die na zijn neef de ka mer verliet, deelde den rechercheur mede, dat op zijn kamer niets- was afgesloten en hij tegen zijn voornemen niet het minste bezwaar had. Nu behoefden wij slechts de toestemming van juffrouw Rachel, om het onderzoek naar het besmeurde kleeding- stuk te kunnen beginnen. „Nadat ik u juffrouw Verinder's sleutels heb gezonden, zult u mij voorloopig wel niet meer noodig hebben?" vroeg mijn meesteres. „Wacht u nog een oogenblik", verzocht Cuff. „Voor wij beginnen, zou ik graag even het waschboek willen inzien. Het kleeding- stuk zou van linnen kunnen zijn en als ik niets vind, zou ik graag een lijst willen zien van al het huishoudlinnen en al het goed, dat naar de wasscherij is gezonden Als er één stuk ontbreekt, zou het vermoe den kunnen rijzen, dat zich hierop een spoor van verf bevindt en dat het opzette lijk is verdonkeremaand". Rosanna Spearman bracht het wasch boek. Zij zag er bleek en vermoeid uit. maar was voldoende hersteld om haar werk te kunnen hervatten. Cuff nam haar aan dachtig op, keek daarop even het wasch boek in, dat hem geen reden tot commen taar scheen te geven en vroeg, toen Ro sanna de kamer verlaten had: „Is dat meisje al lang bij u in dienst?" „Waarom vraagt u dat?" vroeg mijn meesteres verwonderd. „De laatste maal, dat ik haar zag, zat ze wegens diefstal in de gevangenis". Mijn meesteres móest hem nu wel ver tellen, hoe Rosanna bij haar in dienst was gekomen, en legde hierbij sterk den nadruk op haar goede gedrag en het gunstige rap port, dat zij over haar van de directrice van het verbeteringsgesticht gekregen had. ,.U verdenkt haar toch niet, hoop ik?" ein digde zij. „Ik heb u reeds gezegd, lady Verinder. dat ik tot nu toe niemand in dit huis van diefstal verdenk", antwoordde Cuff. Hierna verliet zij het vertrek, beleefd uit geleide gedaan door brigadier Cuff, die de deur voor haar opende. Mijn meesteres huiverde, toen zij langs hem liep. Wij wachtten geruimen tijd op juffrouw Rachel's sleutels, toen Samuel ten laatste binnenkwam en mij een briefje overhan digde. Toen ik mijn bril opgezet had, bleek het slechts drie regels te bevatten, geschre ven door mijn meesteres, die het bericht be vatten, dat juffrouw Rachel pertinent wei gerde haar kleerkast te laten doorzoeken en toen haar om een verklaring was ge vraagd, was zij in snikken uitgebarsten en had slechts geroepen: „Ik wil het niet. Ik wil het niet. Alleen voor geweld zal ik bui gen, maar voor niets anders". „Is dat soms een bericht over juffrouw Verinder's sleutels?" vroeg Cuff. „De juffrouw weigert haar kleerkast te laten doorzoeken", deelde ik hem mede. „O!" merkte Cuff op. „Moet het plan nu worden opgegeven?" vroeg ik. „Ja", antwoordde de rechercheur. „Het onderzoek zal niet plaats hebben, aange zien de jonge dame zich niet, gelijk de an deren, er aan wil onderwerpen. Wij moeten alle kleerkasten onderzoeken of geen een. U kunt het valies van den heer Ablewhite met den volgenden trein naar Londen zen den en het waschboek aan de dienstbode, die het gebracht heeft, teruggeven, met mijn complimenten". Hij legde het waschboek op tafel en be gon met zijn zakmes zijn nagels schoon te maken. „Wat nu?" vroeg ik. Brigadier Cuff voltooide zijn werk aan den nagel, dien hij juist onder handen had, stak zijn mes in den zak en zei: „Laten we eens naar buiten gaan en de rozen bewonde ren". HOOFDSTUK XIII. Ik ben nogal koppig, en hoe meer geslo ten Cuff werd, hoe meer ik probeerde hem aan het spreken te krijgen. „Als ik in uw plaats was, zou ik werke lijk de kluts kwijt raken", begon ik. „Als ik in uw plaats was, zou u al uw opinie gevormd hebben en indien u soms voor dien tijd twijfel in u had voelen op DE ENGELSCHE CONTROLE TER ZEE. Shinwell heeft in het Lagerhuis aan den minister van marine gevraagd uit te leggen hoe het mogelijk was, dat vijf vijandelijke schepen, welke te Rotterdam een lading aan boord hadden genomenj hadden kunnen ontsnappen. Churchill antwoordde hierop, dat hij zich er van bewust is, dat de kustlijnen van Nederland en Duitschland aan elkander grenzen. Het is geen gebrek aan ijver of in zicht, waardoor vijandelijke schepen tot nu toe aan beslag of vernietiging zijn ontkomen. Shinwell vroeg hierna of Churchill wist, dat begin Januari te Rotterdam vijf Duit sche schepen waren geweest en dat zich thans nog slechts een schip in die haven be vindt. Deze schepen vervoeren Duitsche steenkolen naar Noorsche en Zweedsche ha vens en keeren met Ijzererts terug. Churchill antwoordde, dat dit geheele vraagstuk voortdurend wordt bestudeerd door de vlootautoriteiten. „Ik geloof, dat niemand van ons zou verwachten, dat wij een scherpe controle of blokkade handhaven bij de Duitsche kust met het oog op de enorme ontwikkeling sedert den laatsten oorlog van de luchtmacht in de kustbases. CHURCHILL OVER HULPVERLEENING AAN VERONGELUKTE DUITSCHE VLIEGERS. Churchill heeft in het Lagerhuis, in ant woord op de vraag „of hij met het oog op het vermoorden van ongewapende zeelieden door Duitsche vliegers zou willen overwegen op te houden schepen te zenden om deze Duitsche vliegers-op te pikken wanneer hun vliegtuigen op zee omlaag zijn geschoten" gezegd: „Gewone instincten van mensche- lijkheid vereischen de redding op zee van mannen, indien zij door Britsche schepen tijdens hun dienst worden opgemerkt". Het zelfde gold, naar Churchill hieraan toevoeg de, het uitzenden van schepen om hulp te verleenen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een aanval van den vijand ten westen van de Saar is mislukt. Een Duitsch koop vaardijschip is buitgemaakt en naar een Fransche haven opgebracht. JAPANSCHE VLOOT VAART UIT. Een gecombineerde vloot, bestaande uit de eerste en tweede vloten, welke voor anker hebben gelegen in Osaka sedert Vrijdag j.L is uitgevaren om dienst te doen op volle zee. 'n komen, dan zou die nu geweken zijn. Maar het doet er niet toe, wat die opinie is, mijn heer Beteredge. Ik heb u niet hier gebracht om mij te laten uithooren, maar om inlich tingen van u te verkrijgen. Heeft u, nadat het verlies van den diamant bekend was, onder de bedienden iets ongewoons opge merkt, afgezien van een in zoo'n geval na tuurlijke opgewondenheid of consernatie ik bedoel, onderlinge oneenigheid, per soonlijke zenuwachtigheid, of plotselinge ziekte?" Ik dacht juist aan Rosanna Spearman's ongesteldheid, toen ik Cuff plotseling naar het struikgewas zag kijken, waarop hij „Hé" mompelde. „Wat is er?" vroeg ik. „Rheumatiek", zei Cuff op luiden toon, alsof de mededeeling voor een ander be doeld was. „Ik kreeg ineens een scheut in mijn rug. We zullen wel gauw ander weer krijgen". We bereikten spoedig de andere zijde van het huis en toen wij in het midden van den tuin gekomen waren, waar niemand zich in de nabijheid zou kunnen verstoppen, hield hij mij staande. „Om nog eens op die Rosanna Spearman terug te komen", zei hij, „het is, haar uiter lijk in aanmerking genomen, wel niet erg aannemelijk, maar weet u soms of zij er 'n vrijer op na houdt?" Ik begreep het doel van zijn vraag niet en keek hem verbaasd aan. „Ik zag, dat Rosanna Spearman zich in het struikgewas verstopt had, toen wij daar net voorbijliepen", verduidelijkste Cuff. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9