^Boeken Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude GEMENGD NIEUWS. Uit Helsinki wordt een terugtrekken uit de eerste linie erkend. Opnieuw luchtalarm in Helsinki. Een rede van Göring. Schepen, die niet wederkeeren. TWEEDE BLAD. 3 Imp.v.Nederland. HART NIBBRIG GREEVE N V DEN HAAG parkstraat 9ia tel.117042 Agent voor Noordelijk Noordholland: Jan Moejes, Heer-Hugowaard, Tel. 26. EXPEDITIE NAAR HET WRAK VAN DE „FRIESLAND". Kan de lading worden geborgen? Gistermiddag hebben twee Amsterdam- sche metaalhandelaren, vergezeld van Vier personen, van Elburg uit, over het ijs een tocht ondernomen naai het op het IJssel- meer temidden van ijs en sneeuw wegge zonken wrak van het s.s. „Friesland" van de Reederij Koppe. Naar men zich herinnert is dit schip vier weken geleden verloren ge gaan, toen het met twee andere booten van genoemde reederij een poging deed om Kampen te bereiken. De expeditie van gister welke ten doel had na te gaan of het mogelijk zou zijn de la ding, bestaande uit tachtig ton blik, te ber gen, werd met twee auto's gemaakt, in elk •waarvan drie personen hadden plaats geno men. Om een uur werd de haven van Ëlburg verlaten en na twee uur rijden kwam men op de plaats van bestemming aan. Het was een moeizame tocht, waarbij tot zesmaal toe ijsbarrières, welke zich, evenwijdig met de kust, over een afstand van vele kilometers uitstrekken, moest worden gepasseerd. Daar bij moest men met behulp van bijlen een weg door de oneffenheden worden gehakt. Uit het onderzoek bij het wrak kwam vast te staan, dat dit tot aan de reeling in het ijs is weggezakt. IJsschotsen en sneeuw bergen stapelen zich rondom de „Friesland" op. De brug, de salonruimte, de schoorsteen en de voormast, steken boven de opper vlakte uit. De zes mannen hebben, zoo goed en zoo kwaad als het ging, aan boord een onderzoek ingesteld. Zij verschaften zich door een der gebroken ramen van de salon toegang tot het inwendige van het schip De salon, welke bij den ondergang van het schip onder water was geloopen, is thans met een dikke ijsvloer bedekt, waaruit kromgetrok ken stoelen en resten "an ander meubilair grillig omhoog steken. Men moest op handen en voeten naar binnen kruipen, omdat er tusschen bodem en plafond nog maar een ruimte van zestig centimeter was. De ma chinekamer is door ijs en water in een ruïne herschapen. Op het voordek, waar een dikke laag ijs zich eveneens overal heeft vastgezet, heeft men getracht tot de laadruimte door te dringen, doch daarin is men door tijdgebrek niét geslaagd. Men heeft een klein gedeelte van het bovenluik van sneeuw en ijs weten vrij te maken, waarbij bleek, dat boven het luik nög ruim een halve meter water staat. Na vijf kwartier op het wrak te hebben verbleven, is men naar Elburg teruggekeerd. De beidé handelaren zijn voornemens bin nen eenige dagen opnieuw naar het wrak te gaan ter voortzetting van het onderzoek. Volgens hun verklaringen zal het, indien dè vorst aanhoudt of wanneer er slechts êên lichte dooi intreedt, mogelijk zijn, de lading te bergen. Indien het weer echter omslaat en het ijs zou gaan kruien, dan zal van schip en lading niots meer kunnen worden gered. VIJF NIEUWE BOEKEN VAN RATH DOODEHEEFVER. AMSTERDAM. Deze boeken rangschikken zich ontegen zeggelijk onder het cultureele genre, want zij brengen de mensehen op het idee: hoe ieder voor zich zijn eigen „etiquette-der- woongezelligheid" kan samenstellen. En het materiaal, dat hiertoe noodig is. bevindt zich ook in diezelfde boeken, zoodat men desgê- wenscht dadelijk een keus kan doen. Het zijn behangboekeh. Waarom zulks ook verzwegen? Uitgever is de firma Rath Doodeheefver te Amsterdam en alle boven genoemde nieuwe vijf boeken zijn van af 1 Januari ter „lezing" en doorzage verkrijg baar bij iederen bonafiden behangerspa- troon. Dit zijn inderdaad méér dan gewone sta- lenboeken. Naast lezenswaardige, interes sante teksten, prachtige natuuropnamen en interieur-afbeeldingen, bevatten deze boeken heel veel practische raadgevingen, vaak leuk en onderhoudend. Het is goed, dat de roep naar meer licht zich allerwegen vermeere, ook op het terrein van het wonen. Méér licht in donkere wo ningen, méér licht in donker omwolkte har ten. Dan zal het vertrouwen winnen, dat het donker wijken gaat! Dat zoo velen de zegs wijze: „Achter de wolken schijnt de zonl" mogen vervoegen aldus: minstens wil ik wo nen in zonnig en licht behangen kamers! ■Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. DE WAAL ZIT REEDS VOOR EEN DERDE VAST. Gisteravond om half negen zat de Waal voor ruim een derde vast. Midden op de rivier is een deel van het ijs nog op drift. Van de richting Lent uit werd het door den noordwesten wind naar de Nijmêêgsche oevers der rivier opgestuurd. Het water wast langzaam. Gisteravond steeg de Waal drie centimeter per uur. Dit wijst er op, dat de rivier gaat zitten. Men heeft nog slechts hoop op de uitwer king van het ijsbreken door de schepen van den rijkswaterstaat, die vandaag zullen trachten de ijsdammen voor Druten te bre ken. Indien men daarin slaagt, bestaat er kans, dat de rivier open gaat. De ijsbrêkers kunnen dan snel verder werken, aangezien de werking van het (is minder is naarmate zij meer naar de bovenrivier komen. VRIJWILLIGE 4 NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1940 II. Maandag 26 Februari zal de inschrijving openstaan op een vrijwillige Staatsleening van 3ÓÖ millioen. Niemand echter, die op de hoogte is van den tegenwoordigen toestand, zal kunnen meenen, dat de regeering thans te veel te gelijk vraagt. De mobilisatie, die bestemd is ons land voor de vreeselijkste rampen te behoeden, verslindt dagelijks schatten geld. Daarom zullen wij thans allen onze schou ders er öhder moeten zetten om, al kost het dan inspanning, het gevraagde geld bijeen te brengen. Aan den één zal het vervullen van dien plicht momenteel moeilijker vallen dan aan den ander. Het slagen der leening zal daar om een bewijs temeer opleveren, dat bij al len, die eenig vermogen hebben, het besef levendig is van hun zedelijken plicht, dêh Staat aan de gelden te helpen, die hij be hoeft. De leening wordt uitgegeven in stukken van 1000, 500 en 100; ook aan den kleinen belegger biedt zij derhalve een aan trekkelijke belegging. De koers van uitgifte is 100 pet.; de rente bedraagt 4 pet. Jaarlijks zal door uitloting ten minste twee en een half pereent der leening worden afgelost. De inschrijving staat Open op Maandag 26 Februari a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en bij het Agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen belasten met de verzorging van inschrijvingen. Desgewenscht kan men voor zijn inschrij ving voorkeur vragen. De betaling moet geschieden op Vrijdag 8 Maart a.s. Daar het gevraagde geld er in ieder geval komen moet, heeft de wetgever besloten dat, indien onverhoopt de vrijwillige lee ning niet tot èen bevredigend resultaat mocht leiden, een gedwongen 3 pet. leening zal worden uitgeschreven, waaraan diege nen zullen moeten deelnemen, die niet of niet voldoende op de vrijwillige leening hebben ingeteekent. Daartoe mag het ech ter niet komen. Het landsbelang eischt, dat de vrijwillige leening zal slagen. Moge de paraatheid van ons land oók op deze wijze worden bevestigd! LOCOMOTIEF ONTSPOORD TE BÜSSUM. Het drukke forensenverkeer tusschen de hoofdstad en het Gooi heeft in den laten middag ernstige stagnatie ondervonden doordat even voor het station Bussum de locomotief van een uit Amsterdam komen den personentrein uit de rails is geloopen. Dientengevolge moesten de treinen tusschen Weesp en Bussum over een spoor geleid worden. Om het verkeer op laatstgenoemd baanvak te ontlasten, werd besloten, zoowel in de richting Hilversum, als in de richting Amsterdam, enkele treinen te laten uitval len. Het kostte groote moeite de reizigers- stroom, welke op dit uur zijn hoogtepunt bereikt, te verwerken. TOESTAND DER VISSCHERS TE STELLENDAM. Men schrijft ons: Tengevolge van den oor logstoestand, de maatregelen van defensie en den langdurigen winter is er te Stellen dam met name onder de schippers der gar- nalenvisschersvaartuigen zulk een noodtoe stand ontstaan, dat ingrijpen van regee- ringswege geen oogertblik meer wachten kan. Deze menschen immers zijn van eiken steun te eenen male verstoken en daar bij velen de verdiensten geruimen tijd zeer ge ring waren, is de toestand kritiek geworden. Aangezien de gemeentelijke finanGiën er niet rooskleurig bij staan, kan de gemeente niet veel doen. Van de regeering en het al gemeen steuncomité werd tot nu toe geen medewerking verkregen. Het bestuur van de visschersvereeniging zal in samenwerking met het gemeentebe stuur al het mogelijke doen om ten spoe digste iets van de regeering gedaan te krij gen. DE TOESTAND DER WEGEN EN HET RIJTIJDENBESLUIT. Gedeeltelijke ontheffing. De minister van sociale zaken heeft be paald, dat voor bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des rijks van 18 Febr. tot en met 2 Maart 1940 ontheffing wordt ver leend van het bepaalde in de artikelen 25. 26 en 30 van het Rijtijdenbesluit, voor zoover de toestand der wegen in verband met de weersgesteldheid afwijking noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en ge deelten van werktijden hiet meer dan 68 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen onafge broken rusttijd ten minste 11 uren moet be dragen. De koningin op inspectie. - De koningin vergezeld van de hofdame jonkvrouwe varl Tets en den adjudant generaal-majoor jhr, de Jonge van Ellemeet heeft zich gister middag per auto begeven naar den Tieler- waard. De koningin heeft aldaar de legering en werkzaamheden van eenige legeronder- deelen gezien en ten slotte van Tiel tot nabij Waardenburg den Noordelijken Waaldijk ge volgd om een indruk te verkrijgen van den huidigen ijstoestand, Wilde zwajnen in ons land. - Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeni- ging tot bescherming van vogels te Amster dam, deelt mede, dat er de laatste dagen veis berichten zijn ingekomen over wilde zwamen, welke onder invloed van den zeer lahgetl en strengen winter in Nederland zijn verschenen. Het hoofdbestuur doet een beroep op de vogelvrienden om te trachten den nood onder deze vogels te lenigen door brood en groente-afval beschikbaar te stel len. Daarnaast is het van groot belang deze zwanen zoo weinig mogelijk te verontrusten. In herinnering wordt gebracht, dat de jacht op alle soorten zwanen in Nederland reeds jaren lang is verboden. De boterheffing. - Het bedrag Van de heffing en steUnüitkeerlng op boter is, be houdens tusBchentijdsche wijziging, voor de week van 15 tot 22 Februari vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). Schaatsenrijden. INTERNATIONALE EXAMENS KUNSTRIJDEN. Op Zondag 18 Februari zullen, voor het eerst in Nederland, inl emotionele examens in het kunstrijden, naar de nieuwe bepalin gen der I.E.V., ep de kunstijsbaan te Amster dam Wórden gehouden. De Internationale Eislauf Verêinigung heeft dit jaar op het congres, gehouden te Amster dam, onder leiding van deil voorzitter, den heer G. W. A. van Laer, den chaos, die den laatsten tijd door het instellen van plaatse lijke examens in Europa, was ontstaan, opge heven en in de nieuwe paragrtdeh de gelden de bepalingen voor internationale examens in het kunstrijden vastgelegd. De vorderingen, die de Nederlandsche kunstrijders gemaakt hébben, stellen hen in staat om van de vier klassen van het inter nationale reglement er twee té rijden èn wel de vierde, de laagste en de derde. Het is een heugelijk feit, dat wij zelfs over eenige rij ders en rijdsters beschikken, die reeds zoo ver zijn, dat zij, Zonder een slecht figuur te slaan, ook een poging zouden kunnen wagen om de zeer moeilijke figuren van de tweede klasse rijden. Daar de bepalingen der I.E.V. echter voorschrijven, dat de examens door nieuwelingen in volgorde moeten worden ver reden, zouden de rijders op een dag drie van de vier klassen, tezamen 33 figuren, moeten afwerken. Dit is lichamelijk een zoo zware proef, dat het waarschijnlijk bij twee klas sen zal blijven. Voor het eerst zal in Amsterdam de „Offene Wertung", zichtbare beoordeêiing, door de juryleden worden toegepast. De examens beginnen Zondagochtend om half negen met de figuren voor de vierde klasse, waarvoor ongeveer twintig deelne mers hebben ingeschreven. Het legerberlcht. Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen voortgezet. Een poging' om bij Suomulathi het ijs over te steken, is door de Finsche troepen verijdeld. Aan het front bij Summa hebben de Finsche troepen eveneens alle aanvallen van de Russen af geslagen. Bij een aanval in de nabijheid van het Muola-meer heeft de vijand ongeveer 1000 man en dertien tanks verloren. Tusschen Muola en de rivier 'Vuoksi zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij Taipale is den geheelen dag fel ge streden, de achtereenvolgende aanvallen van den vijand Werden afgeslagen, de ver liezen van de Russen worden hier op 2500 man geschat. Ten N.O. van het Ladogameer hebben de Sovjets op verscheidene punten aangeval len. Behalve dat de aanvallen werden afge slagen, is nog een colonne van ongeveer 100 wagens door de Finnen vernield. Te Kuhmo schat men de verliezen van de Russen op ongeveer 500 man, de Finnen heb ben hier verscheidene detachementen ver nietigd. De Finsche kustbatterijen hebben met succes deelgenomen aan den strijd op de landengte van Karelië en hebben aanvallen van den vijand over het ijs afgeslagen, waar bij de Russen zware verliezen leden. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben met succes gestreden tegen de Sovjet-Rus sische bombardements- en jachtvliegtuigen. Wiborg werd gebombardeerd, evenals Will- manstrand. De brandweer van Wiborg werd door d'e Russische vliegers met mitrailleurs beschoten. In liet binnenland werd Frede- riksham gebombardeerd. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Zestien vliegtuigen van den vijand werden neergeschoten. Een aantal Sovjet-Russische vliegtuigen zijn onderling slaags geraakt. Luchtalarm in Helsinki. Gistermiddag is voor het eerst sedert veer tien dagen wederom luchtalarm gemaakt te Helsinki. De alarmtoestand duurde iets meer dan een uur. Naar vernomen wordt, vlogen 15 Russische vliegtuigen boven Kauklathi, ongeveer 20 k.m. ten Westen van Helsinki. De strijd in den sector van Sununa. Donderdagavond is in Helsinki ver klaard, dat met het oog op den ver- schrikkelijken druk der Russen op de Karelische landengte de Filmen Zich hebben teruggetrokken uit de eerste linie van stellingen op een aantal pun ten in den sector van Summa. Het Russische legerbericht. Het Russische legerbericht luidt: Op 15 Februari hebben de Sovet-troepen hun succesrijke acties op de Karelische land engte vooitgezet. De vijand trekt terug en laat wapens en oorlogsmateriaal achter. Hij lijdt ernstige verliezen. De Sovjet-troepen zijn nabij het station Kamara gekomen. Op 15 Februari hebben de Sovjet-troepen 53 verdedigingswerken bezet, met inbegrip van 21 stalen en betonnen artillerieforten. In de andere sectoren bedrijvigheid van verken ners en in een aantal gebieden botsingen tusschen infanterie-êenhedert. De Sovjet- luchtmacht heeft met succes vijandelijke troepen en militaire doelen bestookt. Zes vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten neergehaald. Gisteravond heeft maarschalk Göring 'n rede gehouden, die door de radio is uitge zonden. De oorlog, zeide hij, stelt thans de hoog ste eischen aan het landvolk. Het laatste jaar bracht een recordoogst aan graan, j aardappelen en suikerbieten. Dammen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteravond zijn twee partijen gespeeld van den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Van Dartelen verloor van Rustenburg, terwijl Jurg remise speelde tegen Keiler. „Het één of het ander", door J. VisserRoosendaal, bij J. H. Gott- mer en Co. te Haarlem. Zeer terecht hebben de uitgevers dit boek ingedeeld in de „Juweelenserie" het ver dient zijn plaats daarin volkomen en wie „Het laatste kwartier" van dezelfde schrijf ster heeft gelezen, zal zeker dit nieuwe boek ook begeeren. Ook dit draagt een lo caal karakter, n.l. dat van Westfriesland, in het hart waarvan zich de beschreven ge schiedenis afspeelt. In een paar woorden gezegd is het de ge schiedenis van een jonge huishoudster, die de liefde wint van haar „baas", een weduw naar met twee jonge kinderen, en met hem gaat trouwen. De wijze waarop de schrijf ster weet te vertellen maakt dat men niet voldaan is alvorens men het heele boek van eeh kieine 250 bladzijden heeft Uitgelezen. De beschrijving van personen en toestan den is zóó juist en zóó typeerend, dat men de menschen uit het dorp als het ware vóór zich ziet in hun zwoegen en hun zor gen, maar ook in hun genoegens op kermis sen en theevisites, hun uitgaan, hun vrijages en hun afmeten van iemands belangrijkheid of zijn of haar begeerenswaardigheid als „goede partij" naar de mate van het geld, dat ten huwelijk kan worden meegebracht of dat te wachten is kortom de menschen zooals zij zijn vooral in een kleinere ge meenschap, waar ieder door ieder gekend wordt en ieders gebreken en liefhebberijen en tekortkomingen bij allen bekend zijn, waarvan zoo noodig gebruik wordt gemaakt. Dit alles maakt, dat men „Het één of het ander" graag zal lezen niet alleen in Hollands Noorderkwartier, omdat - de dialogen in het Westfriesch zijn geschreven - maar ook in andere provincies, op het platteland in het algemeen, waar men de in het boek beschreven toestanden zoo goed kan begrijpen, omdat 2ij eigenlijk overal dezelfde zijn. Wij hebben slechts één bezwaar tegen het boek, en dit betreft de spelling, die noch oud, noch nieuw is, maar blijkbaar één, die op eigen houtje wordt beoefend. Göring De veestapel heeft zich op alle gebieden op verheugende wijze ontwikkeld. De door Engeland georganiseerde economische blok kade van Duitschland in dezen oorlog noemde Göring zwak en vol leemten. In het O., Z. en N. staan Duitschland de toevoer wegen open. Daarenboven stuit deze zware blokkade op een Duitsche volkshuishouding die in tegenstelling met 1914 met haar fun damenten diep in den vaderlandschen grond rust. Dat geldt niet alleen voor den land bouw, doch ook voor industrie en handel. Wij hebben de ons ontbrekende grondstoffen door inheemsche materialen vervangen. Voor zoover zulke natuurproducten niet ge mist kunnen worden, hebben wij groote voorraden aangelegd. Economisch zijn wij niet te overwinnen, militair zeer zeker niet en in onze houding in geen geval. 1 In den economischen strijd is Duitsch land niet te treffen. De hoop, het uit te hongeren en daardoor zijn weerstandskracht te breken, hebben de Engelschen blijkbaar zelf reeds opgegeven. Een bijzondere hoon is het, wanneer Engeland thans van de vet-blokkade tegen Duitschland spreekt van zelf gedwongen is een vetkaart in te voeren, die den Engelschman elk voor zich minder vet toebedeelt, dan de Duitscher heeft. De Engelschen beroemen zich op de reus achtige levensmiddelen-reserves van hun wereldrijk en vergelijken deze met den èngen Duitschen bodem. Een andere vraag is echter of deze reserves den Engelschen even zoo ter beschikking staan, als ons de zeven millioen ton graan, die als nationale reserve in pakhuizen en silo's zoo veilig zijn als in brandkasten. Voor de verdere oorlogvoering mogen wij echter niet alleen op onze voorraden reke nen, doch wij moeten alles doen om de pro ductie op te voeren. Göring besprak daarop de maatregelen, waardoor de landbouwproductie op bepaal de gebieden moet worden vergroot. Hij deelde o.m. mede, dat meer dan een mil lioen Poolsche landarbeiders, boven de reeds te werk gestelde krijgsgevangenen, naar Duitschland zullen komen. De eerste honderdduizend zijn reeds in Duitschland. Om de productie in het zuivelbedrijf op te voeren, zal de prijs van melk met twee pfennig per liter en die van boter met 20 pfennig per pond worden verhoogd. Dit geschiedt echter onder voorwaarde, dat door besoaring van melk in de bedrijven, 2 mil liard liter meik boven de hoeveelheid van thans aan de consumptie wordt toegevoegd. Wordt deze extra levering niet vervuld, dan zal de prijsverhooging weer ingetrokken worden. CHINEEZEN MELDEN SUCCES. De woordvoerder der Chineezen in. Tsjoengking heeft verklaard, dat de Japan- sche troepen in Zuid-Kwangsi op alle fron ten terugtrekken en dat de Chineezen con- vergeerend naar Nanning oprukken. Het gros Japansche troepen, dat Pingyan had bereikt, is door de Chineezen aangevallen en gedwongen zich over smalle bergpaden naar Nanning terug te trekken, achtervolgd door de Chineesehe colonnes. De Japannee- zen verloren in het gevecht 20.000 dooden en gewonden, doch ook de Chineesehe ver liezen waren aanzienlijk. Na eên bloedig gevecht hebben de Chi neesehe troepen Maandagochtend de stad Linho heroverd op de Japanneezen. De Chi neezen moesten nog in de straten der stad strijden tegen de achterhoede van het terug trekkende Japansche legér. In de stad wer den de lijken van meer dan 600 gesneuvelde Japanneezen gevonden. De Chineezen slaagden er in ten Oosten van de stad Japansche versterkingstroepen tegen te houden. HOE EEN NOORSCH SCHIP ONTSNAPTE. 33 Overlevenden van het motorschip „Snestad", dat 11 Februari j.l. tot zinken is gebracht, zijn te Bergen aangekomen. Het „Bergens Aftenblad" verneemt, dat het schip was getorpedeerd na waarschuwing en nadat de bemanning in de booten was ge gaan. Zij werd aan boord genomen door een Noorsch schip, dat van de. Vereenigde Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de opvarenden Van de „Sne stad" aan boord waren genomen, werd het aangehouden door een Duitsche duikboot. De bemanning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad" verdronken, toen zij over boord sprongen om naar een vlot te zwemmen. De onderzeeër maakte zich gereed het schip tot zinken te brengen, doch plotseling deed zich aan boord een ont ploffing voor, waardoor de duikboot zonk, voor de gelegenheid bestond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, doch men veronderstelt, dat het schip tot zinken is gebracht door een Britschen tor pedojager. De Noorsche zeelieden begaven zich wederom aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort, NOORSCHE HULP AAN FINLAND. Het .nzamelen van gelden en kleeren voor Finland wordt nog steeds op groote schaal voortgezet. Ook worden maatrege len genomen om vrijwillige brandweren uit Noorwegen naar Finland te zenden, be staande uit deskundige brandweerlieden met volledige uitrusting. Men hoopt, dat de eerste brigade binnen veertien dagen kan vertrekken. DUITSCHERS VAN PORTUGEESCH SCHIP GEHAALD. Het Portugeeseh s.s. Colonial is ter hoogte van Sierra Leone aangehouden door een Britsch oorlogsschip, dat zes Duitsche passa giers van boord haalde. Latér werd het schip nog eens door een Fransch patrouillevaar tuig aangehouden, dat vier andere Duit- schers van boord haalde. Italiaanse!) schip gezonken. Het 5649 ton metende Italiaansche vrachtschip „Giorgia Olhsein" is voor de oostkust van Engeland op een mijn ge loopen en gezonken. Op het oogenblik van de ontploffing bevonden zich 32 man aan boord. Het wrak van het s.s. Giorgia Ohlsein is later gevonden buiten de oostkust na bij de stad, waar een reddingboot in zee was gegaan. Zeventien leden der beman ning zijn gered.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7