T Schepen, die nietwederkeeren De Finnen op de tweede verdedigingslinie teruggetrokken. Hen rekent thans op krachtige hulp uit het buitenland. No. 43 -■ <- - DERDE BLAD. gedaan, maakte het voor de Britsche re geering onmogelijk niet onmiddellijk han delend op te treden om de gevangenen te bevrijden. Uit het feit, dat de Noorsche autoriteiten bij het onderzoek aan boord van de Alt mark hebben ingesteld, niets hebben ge merkt van de gevangenen, blijkt, dat dit onderzoek zeer oppervlakkig is geweest. De Britsche regeering zou reden hebben gehad om zich. ernstig te beklagen, indien de gevangenen, na dit onderzoek, terecht zouden zijn gekomen in de interneerings- kampen in Duitschland. Deze overwegingen zijn reeds ter kennis van den Noorschen gezant gebracht en thans worden vriendschappeilijke bespre kingen met de Noorsche regeering ge voerd. Dc Duitsche pers over het incident. Het D. N. B. meldt De onbeschrijflijke verontwaardiging, welke de Britsche overval op het Duitsche koopvaardijschip Altmark in de midden Noorsche territoriale wateren en de ver moording van weerlooze Duitsche zeelie den in Duitschland heeft gewekt, vindt haar weerslag in de commentaren in de geheele Duitsche pers. Zij doet vooral uit komen, dat de overval is geschied op bevel van de Engelsche regeering en verklaart, dat deze en de Britsche admiraliteit zich daarmede hebben schuldig gemaakt aan sluipmoord op matrozen van de Duitsche koopvaardij en de rechten van neutrale staten met voeten hebben betreden. Na een opsomming van de Britsche schendingen van het volkenrecht in dezen oorlog constateert de Völkischer Beobach- ter, dat alles door het gebeurde in de Joessingfjord diep in de schaduw werd gesteld. Het begrip neutraliteit is sinds den nacht op 17 Februari officieel geschrapt uit het Engelsche woordenboek. Men moet te Londen weten, dat de tra gedie in de Joessingfjord het geheele Duitsche volk met dit eene besluit vervult: Wij zullen de rekening presenteeren. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft o.a.: Bij deze gelegenheid blijkt wederom hoe de Engelschen de rechten 'er neutra len met voeten treden en met welke bar- baarsche methoden zij hun oorlog' voeren. De Engelschen hebben hiermede de po ging verbonden tot nu toe buiten den oorlog staande landen te betrekken in den oorlog, welken zij niet alleen kunnen Winnen. De Berliner Lokal Anzeiger ziet in den aanval van Engeland op de Noorsche sou- vereiniteit een oorlogsverklaring aan de tot nu toe niet deelnemende landen. Enge land is van meening, dat deze landen zich ter beschikking moeten stellen voor den Britschen oorlog. Het neutraal willen zijn zal een een zijdige farce worden, waarover Engeland slechts lacht, of waartegen het zijn torpe dojagers stuurt. Hoe men er in Frankrijk over denkt. In diplomatieke en maritieme kringen te Parijs heeft men Zaterdagavond zonder aarzelen volledig het Britsche optreden in het incident van de Altmark goedgekeurd. Men steunt daar de opvatting van de Britsche admiraliteit. De rechtvaardiging van het En gelsche optreden. Het Britsche officieele standpunt inzake het optreden tegen de Altmark is, dat En geland „de rol op zich genomen heeft van politie-agent, die zonder arrestatiebevel binnendringt in een huis, waarvan hij weet, dat daarin zoojuist een misdaad is gepleegd." Een persconferentie in Berlijn. De gebeurtenis met de Altmark is gis teravond het onderwerp geweest van een persconferentie tussehen een vertegen woordiger van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken en de vertegenwoor digers der neutrale pers. Dit was de eerste anaal, sedert het begin van den oorlog, dat men het noodig heeft geoordeeld ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers bijeen te roepen. Dit bewijst wel het belang van het incident met de Altmark. De vertegenwoordiger van het ministe rie van buitenlandsche zaken zeide in zijn verklaringen o.m. „De Engelsche regee ring wordt beschouwd als een misda digster." De Duitsche bladen, die zich met het ge beurde met de „Altmark" blijven bezig houden, wijzen erop, dat de gevolgen hier van niet te overzien zijn. Verklaard wordt, dat zich geen stari meer neutraal noemen mag, die dergelijke wandaden duldt of met protesten afdoet. De groots Duitsche bladen wijzen er in het bijzonder op, dat ieder dra len gevaarlijk is. Het gebeurde met de „Altmark" kan, zoo zegt men, een startschot worden voor den strijd van allen tegen allen. Een Belgische persstem. De Libre Belgique schrijft: „Het incident met de Altmark is betreurenswaardig, maar de verontwaardiging vol vertoon in Duitsch land maakt op niemand indruk. De schen ding van neutraal territoir door één oorlog voerende rechtvaardigt niet, zelfs niet als represaille, een schending van hetzelfde territoir door een ar deren oorlogvoerende, maar er is niets gemeenschappelijks tussehen het optreden van den Britschen torpedo- bootjager, die een gewapend Duitsch schip aanvalt, dat heimelijk krijgsgevangenen door neutrale wateren vervoert, en het op treden van een Duitsche duikboot, die een Nederlandsch schip torpedeert, dat tussehen peutrale havens vaart. De afleiding die door de Altmark gewekt is, hoe handig ook in Berlijn georkestreerd, zal de aandacht niet afwenden van het geval met de Burgerdijk. Een Engelsche mededeeling aan de Noorsche regeering. De Engelsche regeering heeft de Noor sche regeering een rr.ededeeling toegezon den betreffende de wijze, waarop de Noor sche autoriteiten ten aanzien van de Alt mark zijn opgetreden, toen dit. schip in de Noorsche wateren vertoefde. Het oordeel van Hambro. 1 Ten aanzien van het incident met de Altmark heeft Hambro, voorzittei van de commissie voor buitenlandsche zaken, het optreden der Britsche oorlogsschepen be schreven als „de meest flagrante schen ding van gebied van een neutralen staat, die in dezen oorlog is voorgekomen." De voorgenomen handelsregeling met Enge land komt er door in een nieuw stadium en eveneen s wordt de vraag uitgesteld over een meer actieve samenwerking tegen het Duitsche optreden ter zee. Het Engelsche protest bij Noor wegen. Reuter verneemt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, reeds besloten had een protest in te dienen bij de Noorsche regeering ten aanzien van de Altmark, lang vóór er sprake was van een protest van Noorwegen. Hoe de Altmark geënterd werd. Uit de nadere bijzonderheden, die om trent het enteren van de Altmark werden vernomen, blijkt, dat, toen de enterbe manning onder leiding van een jong offi cier, die met een revolver zwaaide, van de Cosack op het 2'A meter lager gelegen dek van de Altmark sprong, de ongeveer 3>0 matrozen van de Graf Spee, die als bewa kers van de gevangenen dienst hadden ge daan, onmiddellijk verschrikt de vlucht namen en over boord sprongen. Van de nabij gelegen rotsen begonnen zij blinde lings op de Britsche enterbemanning te wren. Pas toen begonnen de Britsche zeelieden bij wijze van represaille terug te schieten. Nog een gewonde overleden. Een der drie gewonden, die naar het ziekenhuis in Kristiansand. zijn overge bracht, is overleden. Daarmede is het to taal aantal dooden gestegen tot zeven. Zondag is gedregd naar de lijken van de verdronken Duitschers. Gemeld wordt, dat zij nabij de kust gevonden zijn. Uit Oslo wordt gemeld: De Duitsche ge zant, dr. Braeuer, is gisteravond naar de Joesingfjord vertrokken om Maandag middag aanwezig te zijn bij de rouwplech- tigheden voor de om het leven gekomen zeelieden van de Altmark. Een onderzoek tot interneering. De Britsche regeering heeft in haar pro test duidelijk laten uitkomen, dat het haar toescheen, dat de Noorsche regeering in deze aangelegenheid te kort was gescho ten in haar plicht als neutraal land en dat de Britsche regeering van oordeel was, dat de zaak tegen dit bijzondere schip van dien aard was ,dat zij met recht er op kon aandringen ,dat de Altmark werd geïnter neerd. EEN REDE VAN DE VALERA. Te Vacan heeft de Valera gisteravond voor een plaatselijke vergadering van zijn partij het woord gevoerd. Hij veroordeelde energiek de houding der leden van het Iersche republikeinsche leger, die, zoo zei- de hij, door de nationale instellingen aan te vallen de vrijheid des volks aanvallen. Hij wees er op, dat de leden dezer organi satie geenszins bijdroegen tot een oplos sing van het probleem der Iersche dee ling. Spreker bestreed een motie, waarin invrijheidstelling van alle politieke ge vangenen werd voorgesteld. Deze motie werd verworpen en een amendement aangenomen waarin de Iersche jongeren aangespoord worden de regeering te steunen. SOLDATEN DOORZOEKEN HOTEL TE DUBLIN. Zaterdagavond hebben '150 soldaten een hotel te Dublin omsingeld, terwijl twee machinegeweren gericht stonden op den voorgevel van het gebouw. Een half dozijn jongemannen werd weggeleid. NANNING BIJNA GEHEEL DOOR CHINEEZEN OMSINGELD. Uit Tsjoengking wordt gemeld: Be richten van het front, aldus meldt een bericht van het Chineesche persbureau uit Pinyang, wijzen erop, dat de Japan- sche tegenstand in het gebied van Nan- ning teekenen toont van algeheele ineen storting. In de stad zelf zou sedert Don derdag groote verwarring heerschen en de Japansche legerleiders zouden reeds naar Yamtsjau vertrokken zijn. De Chi neesche troepen zijn thans op schootsaf stand van de stad. Uit Lioetsjau wordt gemeld, dat Nan- ning practisch geheel door de Chineesche troepen is omsingeld. De Japanneezen trekken zich in wanorde op de stad terug. Zij zouden tegelijkertijd de omliggende dorpen in brand gestoken hebben en men vreest, dat zij talrijke burgers om het leven hebben gebracht. Langs twee wegen rukken de Chineesche troepen thans naar Nanning op, in de hoop, de in het gebied van Nanning achtergebleven burgers te kunnen redden. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. Het republikeinsche nationale comité publiceert het program der partij voor de presidentsverkiezingen. Het document legt den nadruk op den economischen nederlaag van de New-Deal. Het bevestigt een standpunt van nauwgezette neutrali teit in de buitelandsche politiek. Het wijst op den wil van het volk om niet deel te nemen, aan den oorlog in Europa en vraagt, dat de Vereenigde Staten opnieuw verklaren voorstanders te zijn van eerbie diging, handhaving en ontwikkeling van het internationale recht en van de heilig heid van verdragen. Ook bevestigt het de noodzaak van een defensieprogram, dat het westelijk halfrond dekt. ENGELSCHEN MAKEN DUITSCH SCHIP BUIT, Een Duitsch stoomschip, welks naam opgegeven wordt als Morea, groot 3000 ton, met een lading mangaanerts, is door een Britsch oorlogschip buitgemaakt en vandaag in een westelijke haven des lands binnengebracht. De zeven officieren en 23 manschappen worden geïnterneerd. Het aantal Sovjet-vliegtuigen, dat Zater dag boven Zuid- en Zuidwest-Finland heeft gevlogen, wordt op 300 geraamd. Het bom bardement was zeer krachtig, doch de schade gering. Aan het front op de landengte van Kare- lië zijn de aanvallen bij de Taipale en in hel Oosten in kracht verminderd, terwijl het of fensief bij Summa wordt voortgezet met alle kracht. De Russen brengen alle technische hulpmiddelen in het vuur. Dag en nacht wordt gestreden en de Finnen hebben zich op enkele punten genoodzaakt gezien de eerste verdedigingslinie prijs te geven. Tussehen de Finsche Golf en de Vuoksen hebben de Russen een krachtig artillerie vuur onderhouden, terwijl de luchtmacht de Finsche stellingen bombardeerde. Door de bomscherven zijn duizenden Finnen ge wond. Het schijnt evenwel, dat de actie van de tanks iets is verminderd. Het legerbericht %an gister. Het Finsche legerbericht van Zondag luidt: Op de landengte van Karelië is de door den vijand uitgeoefende druk tussehen de Finsche Golf en Vuoksi in den loop van den dag van gisteren verminderd. Aan den N.O.-oever van het Ladogameer hebben onze troepen vijandelijke aanvallen afgeslagen en steunpunten weggenomen. De vijand liet 570 dooden op het slagveld achter. Onze luchtmacht was zeer actief. De jachtvliegtuigen namen met succes deel aan talrijke gevechten. In de legerzöne was het optreden van de Russische luchtmacht het krachtigst op de landengte van Karelië. De Finnen trekken zich terug. Van de Finsche grens werd gemeld: De Finsche troepen hebben zich op 16 Februari in de beste orde teruggetrokken op de twee de verdedigingslinie. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het opperbevel in het militaire district Leningrad deelt mede: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zich Zaterdag overhaast teruggetrok ken onder den druk der Sovjet-troepen. De Finnen hebben zware verliezen geleden en dorpen in brand gestoken. De Sovjet-troepen hebben de stad Oinola, aan den Noordelijken oever van het Muolaa- meer, het station van Sainio op 6 k.m. ten Z.O. van Vipurii, de versterkte zone van Karhula en de steden Narja Muurila in het kustgebied bezet De Zwecdsche weigering tot hulp verleening aan Finland in verband gebracht met Duitschen druk. Te Parijs ontvangen inlichtingen bevesti gen, dat de weigering der Zweedsche regee ring, in te gaan op de verzoeken om mili tairen steun van Finland, een rechtstreeksch gevolg is van de houding van Duitschland jegens Zweden en de Scandinavische landen in het algemeen. Duitschland heeft de Scan dinavische landen namelijk duidelijk te ver staan gegeven, dat Duitschland, indien zij' Finland rechtstreekschen steun zouden ver- leenen, zich op het standpunt zou stellen, dat zij zelf hun neutraliteit ten aanzien van Duitschland hadden opgegeven. M.a.w. de overeenstemming tussehen Duitschland en Rusland is van dien aard, dat de landen, die den door de Sovjet-Unie aangevallen buur staat zouden helpen, geacht zouden worden, niet alleen partij te hebben gekozen tegen de Sovjet-Unie, doch ook tegen Duitschland. Tienduizend Garibaldianen naar Finland. Tienduizend Garibaldianen zullen naar Finland vertrekken, onder bevel van Mara- bini, president van de Garibaldianen, die den slag in de Argonnen overleefd hebben. Marabini heeft tegenover een medewerker van de intransigeant verklaard: „De Garibaldiaansche traditie maakt het ons tot een plicht, aan de zijde der Finnen tegen de Sovjet-aanvallers te strijden. Wij doen thans een beroep op alle in het bui tenland wonende Italianen. Wij zeggen tot hen: Als geestelijke erfgenamen van Giusep pe Garibaldi hebt gij niet het recht, een vrij en trotsch, doch zwak volk te laten wurgen door en vijftig maal zoo sterken tegenstan der. Wij gehoorzamen, zoo verklaarde Mara bini nog, aan een oude traditie, zonder op welke wijze ook te handelen in tegenstel ling met de regeering van ons land-. De diplomatieke redacteur van Stefani over Finland. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat uit dé berichten uit Svandinavië blijkt, dat de Russen bij hun aanvallen op de landengte van Karelië erin zijn geslaagd door te dringen in de verdedigingslinie van de Finnen. Hoewel deze successen beperkt zijn, wordt toch de algemeene verdedigings toestand van de Finnen moeilijk geacht en volgens sommigen hangt het lot van Fin land alleen af van buitenlandsche hulp. De democratische pers spreekt hierbij over de verplichtingen, welke de Scan dinavische landen op zich hebben ge nomen als leden van den Volkenbond, doch men kan opmerken, dat de groote Westelijke mogendheden dezelfde ver plichtingen op zich hebben genomen en deze mogendheden onderhouden nog diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie. Het is wel eigenaardig, dat men uit naam van den Volkenbond, welke iedere autoriteit mist, van de kleine staten opofferingen eischt, welke de groote mogendheden weigeren te brengen, onder voorwendsel, dat zij zorg moeten dragen voor het onihiddellijk verdedigen van hun eigen belangen. Een proclamatie van Mannerheim. Maarschalk Mannerheim heeft Zater dag de volgende proclamatie uitge vaardigd: „Ons volk strijdt van nu af aan niet meer alleen. In aanzienlijke hoeveelheid is er buitenlandsche hulp tot ons geko men en dagelij lts stroomen nieuwe con tingenten onder onze vanen. Het Fin sche volk blijft eendrachtig en vastbe raden achter zijn leger staan. Laat het vertrouwen hebben in ons en in God". Het legerbericht. Het legerbericht van 17 Februari luidt: De Russen hebben op de Karelische land engte hun aanvallen voortgezet tussehen de Finschen Golf en de rivier Vuoksi. Op som mige plekken hebben de Finnen zich in nieuwe posities van de tweede linie terug getrokken. De gevechten duren voort. De Finnen hebben verscheidene aanvalswagens vernield. Ten N.O. van het Ladogameer werd de vijandelijke aanval met groote ver liezen voor de Sovjet-troepen afgeslagen. Op het ijs van het Ladogameer zijn ver scheidene convooien met levensmiddelen, in totaal 180 voertuigen, vernield. In de rich ting van Kuhmo is vandaag een gevecht ten einde gekomen, dat drie dagen geleden door onze troepen begonnen was. De vijand is volkomen in de pan gehakt. Tijdens die ge vechten heeft hij achttienhonderd man ver loren, die allen gesneuveld zijn. Op het ijs van het Ladogameer heeft men sleden waargenomen voorzien van het roode kruisteeken, die het vuur geopend hebben op de Finsche stellingen. Een van deze sleden is door de Finnen buitgemaakt. In den nacht van 16 Februari hebben de f innen verscheidene kantonnementen van Russische troepen gebombardeerd. In het legergebied heeft de vijand des nachts op de Karelische landengte bombar dementen verricht. Overdag was de activi teit van de Russische luchtmacht aanzienlijk minder dan op de vorige dagen. Verklaring van minister Tanner. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, heeft Zaterdag ten stelligste de Vrijdag in Stockholm gepubliceerde be richten tegengesproken, als zou Finland een overeenkomst aangaan met de Westelijke mogendheden voor militaire hulpverleening. Tanner gaf deze tegenspraak in een telefoon gesprek met Aftonbladet. De strijd om de Mannerheimlinie. Van de ZweedschFinsche grens wordt gemeld, dat de Russische infanterie gis teren haar aanvallen gestaakt heeft. In Fin sche militaire kringen is men van meening, dat men hier te doen heeft met een pauze vóór de hervatting van het offensief, even hevig als het geweest is. De Russen kunnen namelijk de operaties niet in hetzelfde tem po voortzetten, zonder dat zij trachten in de door hen bezette nieuwe stellingen verster kingen aan te leggen. Zij ondervinden bovendien moeilijkheden bij het betrekken van de eerste linie. De Finnen hebben de vooruitgeschoven posten zóó goed vernield, dat het lang zal duren, vóór de Russen een voldoende beschutting genieten. De Finsche genietroepen zijn er verder in geslaagd in het ontruimde gebied honderden mijnen te plaatsen. Volgens zeer betrouwbare berichten hebben de Russen door ontploffingen aanzienlijke verliezen geleden. Onder meer zijn 15 tanks door mijnen vernield. Op de Karelische Landengte is de bedrij vigheid der Finsche luchtmacht de laatste dagen toegenomen. De Finsche vliegers, die nieuwe buitenlandsche toestellen hebben gekregen, opereeren met veel succes. Volgens bepaalde berichten zijn de Fin nen er zelfs in geslaagd de spoorlijnen van de Landengte naar Leningrad op verschei dene punten te beschadigen. Indien dit een feit is, bevinden de Russische troepen zich in een zeer moeilijke situatie, daar zij met hun 15 divisies enorme voorraden noodig hebben. Maarschalk Mannerheim heeft groote af- deelingen infanterie, voorzien van geschut, naar de Finsche stellingen gezonden. De li nie, die de Finnen thans bij Summa bezet hou den, is even sterk als de ontruimde stel lingen. Op deze tweede linie volgt een groot aantal andere, die onafhankelijk van de voorgaande liniën aangelegd zijn. De Finnen hebben in Februari 140 Rus sische vliegtuigen neergeschoten. Het Russische legerbericht Het Russische legerbericht van Zondag luidt: Op 18 Februari heeft ons offensief op de Karelische Landengte zich met succes ont wikkeld. Onder zwaren druk van onze troe pen blijft de vijand terugtrekken. Onze troepen hebben den westelijken oever be reikt van de Finsche Golf ten noorden van het eiland Bjorke. Op 17 en 18 Februari hebben onze troe pen 313 verdedigingswerken genomen, met inbegrip van 41 stalen en betonnen artille riefronten. JAPANSCHE VISSCHERSSCHEPEN AANGEHOUDEN, Er is in Tokio groote beroering gewekt door een radiobericht van 't Japansche vis- schersschip Fukuchi Maru, dat meldde, dat zijn zusterschip de Ryushin Maru (130 ton) met een bemanning van ongeveer zestig kop pen aan boord, door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit, ter hoogte van de Philippijnen, in den ochtend van den der tienden Februari was aangehouden. Man schappen van het oorlogsschip hebben zich toen aan boord van de Ryushin Maru be geven. Van de beide visscherssehepen heeft men niets meer vernomen. Te oordeelen naar verschillende omstan digheden gelooft men, dat het oorlogsschip een bodem der Vereenigde Staten is. POOLSCHE LUCHTVAART IN FRANK IJK. In de Poolsche ambassade te Parijs is door Quy La Chambre den Franschen minister van luchtvaart en Sikorslti, den Poolschen minister-president Zaterdag een accoord ge parafeerd, betreffende de opricthing van 'n Poolsche luchtmacht in Frankrijk. Dit ac coord vult de overeenkomst aan van vier Januari j.l. gesloten tussehen de leiders der beide regeeringen, inzake de oprichting van een Poolsch leger in Frankrijk. BESCHERMING VAN BRITSCHE ZEELIEDEN. De admiraliteit deelt mede, dat alle Brit sche schepen alvorens zij eenige havens in het vereenigd 'koninkrijk verlaten, moeten zijn voorzien van beschermings-middelen ten behoeve van het personeel, dat bloot staat aan machinegeweervuur van vijande lijke vliegtuigen. DE STAD NANNING IN BRAND? De Chineezen zouden snel de stad Nan ning naderen. Een belangrijk knooppunt van wegen, dat de provincie Kwangsi verbindt met Fransch-Indochina. Nanning was kort geleden veroverd door de Japanneezen. Deze geruchten, welke afkomstig zijn uit de Chineesche hoofdstad Tsjoengking, zeg gen voorts, dat Nanning in brand staat. SUMNER WELLES NAAR EUROPA VERTROKKEN Sumner Welles heeft zich heden inge scheept aan boord van de „Rex" om naar Europa te vertrekken. Hij was vergezeld van zijn vrouw en twee assistenten. Ook Myron Taylor, de persoonlijke am bassadeur van Roosevelt bij het Vaticaan, bevindt zich aan aan boord. REDE VAN SAMUEL HOARE. In een radiorede in Nottingham heeft de grootzegelbewaarder sir Samuel Hoare het volgende gezegd: Indien onze legersterkte niet handhaven, moeten wij den oorlog verliezen. Dit zijn twee opjecten, welke wij altijd in het oog moeten houden. Ik geloof dat het mogelijk is, de legersterkte op volle kracht te hand haven en tevens den exporthandel zelfs nog uit te breiden, maar om daarin te, slagen moeten wij zuinig omgaan met de arbeids krachten en met de arbeidsproducten. Voor deze economische politiek is het noodig: te produceeren voor de buitenlandsche mark ten, het verbruik te regelen, de belasting te verhoogen, onr.oodigen invoer te beperken, in eigen land meer voedsel te produceeren door nog twee millioen acres te bebouwen. Iraneesch schip getorpedeerd. Het Iraneesche s.s. Armanistan, dat van België op weg was naar Iran, is door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Een >Toorsch schip verloren be schouwd. De Noorsche Middellandsche Zee-lijn deelt mede, dat het motorschip Segovia, met een bemanning van 22 koppen en een passagier, thans als gevolg van de oorlogsmaatregelen als verloren be schouwd moet worden. Britsch schip gezonken. Het Britsche s.s. Baron Ailsa (3.656 ton) is Zaterdag tengevolge van een ont ploffing op de Noordzee gezonken. Za terdagavond zijn 34 leden der beman ning in een haven aan de oostkust aan gekomen, met de lijken van den kapi tein en een Arabischen stoker. Twee Zweedsche schepen ge zonken. Te Londen wordt vernomen, dat twee Zweedsche schepen, de Liana en de Osmid op de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Van de 39 koppen tellende be manning worden nog 22 personen ver mist. De Tietgen in brand. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Het Deensche stoomschip Tietgen is gisternacht te Aarhus ten gevolge van kortsluiting in brand geraakt. Daar de waterleiding bevroren was, was redding onmogelijk. Britsch schip na aanvaring ge zonken. Uit Durban wordt gemeld: De Britsche vrachtschepen Greystoke Castle (5.853 ton) en Cheldale (4.218 ton) zijn even voor middernacht met el kaar in botsing gekomen. De Cheldale zonk binnen drie minuten. Zestien op varenden, waaronder de kapitein, wor den vermist. De overige negentien, die bijna allen geen kleeren aan hadden, zjjn aan land gebracht. Britsche torpedobootjager getor- peederd en gezonken. 157 opva renden vermist. Officieel wordt te Londen medege- deel, dat de Britsche torpedobootjager „Daring" getorpedeerd en gezonken is. Negen officieren en 148 minderen worden vermist. Men vreest, dat zij omgekomen zijn. Een officier en 4 an deren zijn gered. Nader wc der Russisé van het La uiterst nete lijke verlie: in een toes nert aan di heel vemie bases zijn geschiedt d dezer eenb wanneer m in dit verb graden ond De verni is te opmei sche troep< tegenover Russen sto: wonnen da moed en he In den s« sen hun he Wat de li het aantal Finland ger naar schatt In het F gedeeld: Op de la vijand gis daan op de tussehen d aanvallen Ten Zuii Finsche tri verstrooid. Bij Taip. vijand, we voortgezet. meer hebb overwinnin meester va een sterke k Twintig ta: schillend 1 veldkeuku en nog mei

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10