Agenda STOMPETOREN HEILOO BERGEN EERSTE BLAD 'i Alkmaar, Maandag. GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID. Gisteren en heden gingen verontrustende berichten door de stad over uitgebroken nekkramp en roodvonk onder de alhier ge legerde militairen. Zooals het met derge lijke geruchten gaat, hoe verder die ver breid werden, hoe verontrustender ze wer den gemaakt. Bij informatie deelde men ons mee, dat ■onder de in verschillende scholen gelegerde militairen roodvonk is uitgebroken. In Egmond aan Zee is dat reeds drie we ken het geval, doch het verschijnsel is van zeer lichten aard. Toen gisteren een derge lijk geval in een lokaal van de christelijke school in de Doelenstraat geconstateerd werd, werden aanvankelijk de met verlof teruggekeerde militairen het gebouw weer te betrekken. Een patrouille bleek zelfs noo- dig om hen daartoe te bewegen. Nadat de militaire arts hen ook op de hoogte had ge bracht van den onschuldigen aard van het verschijnsel, was de rust volkomen weer gekeerd. De geruchten over de nekkramp-gevallen, zijn terug te brengen tot één vermoedelijk geval. In verband daarmede is een barak ge- 'isoleerd. Met nadruk waarschuwen wij er voor om bij eenig pijnlijk gevoel in den nek niet maar aanstonds aan nekkramp te denken. Verschillende dokteren en militaire artsen werden vandaag bij verscheidene patiënten, die vermoedden nekkramp te hebben, ont boden, terwijl het slechts een verkoudheid bleek. Reden tot ongerustheid is er aller minst. VERZOEK OM HOOGER STEUN. Het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat heeft aan den ministerraad het volgende telegram verzonden: Vergadering van leden van het Plaat selijk Arbeids-Secretariaat te Alkmaar, gehouden op 18 Februari 1940, bespre kende toestand waarin werkloozen en an dere behoeftigen ten gevolge van prijs stijgingen en heerschende strenge koude zijn komen te verkeeren, dringt er met klem op aan op korten termijn een extra toeslag op steun aan werkloozen en be hoeftigen te verstrekken met loslating van berekening volgens tabellen of ander half maal steunbedrag. Het telegram was onderteekend: G. Zwart, voorzitter; W. v. d. Wal, secretaris. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Het raadslid A. Eriks heeft aan Burge meester en Wethouders de volgende schriftelijke vragen gesteld: Ondergeteekende, A. Eriks, lid van den Raad, verzoekt aan Uw geacht College op de volgende vragen antwoord te mogen ontvangen: lo. Is het juist, dat tusschen de Minis ters van Onderwijs en van Defensie is overeengekomen zoodra mogelijk over te gaan tot een ontruiming van 50 pet. der bij het begin der mobilisatie door de mi litairen bezette schoolruimte? 2o. Zoo ja, geldt deze regeling dan ook voor de gemeente Alkmaar? 3 o. Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, is Uw College dan bereid mede te deelen in hoeverre deze maatregel in Alkmaar ten uitvoer is ge legd? 4o. Indien uit de derde vraag mocht blijken, dat in Alkmaar eventueel gedane toezeggingen nog niet tot algeheele uit voering zijn gekomen, is Uw College dan met ondergeteekende niet van oordeel, dat alle middelen in het werk dienen te wor den gesteld om in den tegenwoordigen onhoudbaren toestand verbetering te brengen en is het bereid mede te deelen, waaraan de vertraging bij de ten uitvoer legging moet worden toegeschreven? BEROEP AANGENOMEN. Ds. J. D. Kleijne te Oud-Beijerland heeft het beroep tot predikant bij de herv. gemeente alhier (vac. ds. van Dop) aangenomen. BODEMPRODU CTIEWET 1939. In verband met de onlangs gepubliceer de mededeelingen vanwege het ministerie van economische zaken, deelt de provin ciale productie-commissaris voor Noord holland, ir. G. J. Lienesch, mede, dat alle tot hem gerichte verzoeken om speciale teeltvergunningen zijn opgezonden aan den voedselcommissaris voor Noordhol land te Alkmaar. Verdere afdoening van bedoelde verzoeken zal reglementair die nen te geschieden. Aan de hierbedoelde aanvragers zal een voor hen passend for mulier worden verstrekt via het bureau van den Voedselcommissaris. DE OPVOERING VAN „SCHOPPEN AAS" IN HET GULDEN VLIES. De tweede opvoering van het boeiende stuk van het Ruys-Ensemble Schoppen Aas had gisteravond in het Gulden Vlies een groot succes. Het was prettig te mogen constateeren, dat zoovelen waren gekomen om van stuk en spel te genieten. Evenals bij de abonnementsvoorstelling had de opvoering ook nu een zeer vlot verloop. Men heeft zich bij deze avonturen van den grooten illusionist „Flucor 2000" of wel Schoppenaas kostelijk vermaakt. Cor Buys toonde zich in dit spel van fan tasie en werkelijkheid weer een bijzonder artist, niet alleen in de komische scenes, maar ook in die met meer ernstigen on dergrond. Ely v. Stekelenburg, Pierre Mijin (die weer een paar kostelijke typen maakte) en de overige medewerkenden stonden hem uitstekend ter zijde en na elk bedrijf moest onder luid applaus meerdere malen „gehaald worden" (zóö- als men vroeger zei). 'tWas voor de directie van het Gulden Vlies en voor het Ensemble Ruys een mooi 8W0M, GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 stratenmaker, 2 stratenm.-opperlieden, 1 stuc.opperman, 3 tegelzetters, 1 garnietwerker, 1 fundeering- werker, 1 uitvoerder, 9 betonwerkers, 7 voe gers, 11 stucadoors, 27 opperlieden, 58 schil ders, 38 metselaars, 125 grondwerkers, 102 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 5 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 boorders, 1 carosseriebouwer, 2 constructiewerkers, 8 electriciens, 2 fitters, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 5 klinkers, 1 loodgieter, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 2 maohineteeke- naars, 3 metaaldraaiers, 1 metaalslijper, 7 monteurs, 2 plaatwerkers, 2 rijwielherstel lers, 1 rijwiellakker, 1 scheepstimmerman. 8 smeden, 10 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 2 vuurwerkers, 3 wagenma kers, 4 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 3 zaal vormers. Groep verkeerswezen: 38 chauffeurs, 15 schippers, 4 koetsiers, 1 exped.knecht, 1 kapt.binnenvaart, 1 emballeur, 23 pakhuis knechten, 17 magazijnbedienden, 4 loop knechts, 4 kellners, 1 keukenknecht. Groep voedings- en genotmiddelen: 44 si garenmakers, 3 sigarensorteerders, 1 tabaks bewerker, 2 slagers, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, 4 zuivelbereiders, 10 bakkers. Groep houtbewerking: 12 meubelmakers, 2 stoffeerders, 4 mach.houtbewerkers, 1 beelhouwer, 1 borstelmaker. Groep handel: 20 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 2 colporteurs. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 druk- ker-zetter, 1 boekdrukker, 3 boekbinders. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 21 tuinlieden, 30 landarbeiders, 6 bloemisten. Overige beroepen: 3 wasschers, 1 kleer maker, 3 schoenmakers, 3 portiers, 1 verf- bereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 2 papierbewerkers, 1 klompeinschilder, 2 verz.agenten, 1 incasseerder, 1 bedrijfsleider, 1 controleur, 1 reclameteekenaar, 1 admi nistrateur, 2 boekhouders, 5 fabrieksopzich- ters, 1 magazijnmeester, 34 transport- en 245 los-arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Tabaksindustrie 8, overige beroepen 5. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar ir. diverse beroepen: 15. Vrouwelijk personeel: 1 leerl.costuum- naaister, 1 inpakster, 1 leerl.verkoopster, 1 fabrieksarbeidster, 1 werkster. Alkmaar, 17 Februari 1940. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. CABARET-AVOND „DE BONTE SPELERS". Wederom werd den manschappen van de 15e batterij Luchtd. Art. in de Egmon- dermeer een feestavond aangeboden. Het programma werd ditmaal verzorgd door het bekende Alkmaarsche cabaret-ensem ble „De bonte spelers", o. 1. van den heer M. Grondsma. Op bijzonder verdienste lijke wijze en vol enthousiasme hebben de opvoerenden een avond vol afwisseling gebracht. De heer P. Cloeck babbelde de diverse nummers op vlotte en geestige wijze aanéén. Van het rijk gevarieerde programma mogen extra vermeld worden de smaak volle dansen van de dames Jonker en Kühl, de geestige imitaties en vlotte goo chelkunsten van den heer Grondsma, een zeer gewaardeerde ernstige noot in den vorm van een prachtige declamatie door den heer Grondsma Sr., vroolijke zang door mej. N. Wijn, en tenslotte een gees tige Johnny and Jones-imitatie, door een tweetal Alkmaarsche soldaten, mr. Swing en mr. Sing. Een kleine swing-band met mej. Postumus als charmante lady-croo ner, verhoogde de stemming. De commandant en één der manschap pen vertolkten aan het slot de gevoelens van dankbaarheid, welke woorden verge zeld werden door een fraaie tuil bloemen, aan mevr. Grondsma overhangd. CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN TE ALKMAAR. Men schrijft ons: In de r.k. kerk aan de Nassaulaan zullen op de Donderdagen 22 en 29 Februari en 7 en 14 Maart telkens 's avonds om half negen door pater dr. C. F. Pauwels O. P. uit het Dominicanenklootser te Zwolle vier confe renties gehouden worden over leerstukken van het katholieke geloof. Deze conferenties zijn in het bijzonder be stemd voor niet-katholieken, die tot bijwo ning daarvan worden uitgenoodigd. Zij zijn echter niet polemisch bedoeld; zij willen al leen maar een uiteenzetting geven van wat de katholieken gelooven en waarom zij dat gelooven; op de meeningen van anderen gaan zij niet in. Zij beoogen alleen maar misvatting te voorkomen en verkeerde be oordeelingen recht te zetten. Daarom worden ook speciaal die onderwerpen behandeld, waarover door niet-katholieken nDg wel eens gesproken wordt: De onfeilbaarheid van den Paus, de Maria-vereeniging, de Aflaten, enz. De vierde en laatste conferentie zal bo vendien grootendeels bestemd zijn voor het beantwoorden van vragen. In de hedendaagsche verwarring is het meer dan ooit noodig, dat de menschen el kaar zooveel mogelijk begrijpen en waar- deeren. Principieele verschillen kunnen en mogen niet verdoezeld worden; maar alle Onnutte redenen tot wrijving moeten zoo véél mogelijk worden weggenomen- En een gebrek aan begrip voor elkanders gods dienstige overtuiging behoort toch zeker tot die onnutte redenen tot wrijving. Daarom 2ijn deze conferenies opgezet en op die manier hopen de organisatoren aan him medemenschèn een geestelijke dienst te bewijzen. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Das Lied der Wüste (rom.-dram.); hoofdrollen Zarah Leander en Gustav Knuth. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Ge vangenen der vrijheid (sens.); hoofdrollen Barton Mc. Lane en Glenda Farrell. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer De zee slag (rom.-sens.); hoofdrollen Merle Oberon, Charles Boyer en John Loder. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer De Iwee straatjongens van Parijs (rom.- sens.); hoofdrollen Annie Ducaux, Dorville, Serge Grave en Marcel Seurin. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Woensdag 21 Februari. 8 uur, zaal van Gijzen, jaarl. uitv. afd. Alkmaar Bond voor Staatsp.; optreden ge zelschap Wins. 8 uur, Wapen van Heemskerk, Volkszang- avond. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. Op a.s. Vrijdagavond om 8 uur belegt deze vereeniging in de dancing van de Harmonie een openbare bijeenkomst, waar dr. Bamhoorn uit Heiloo over het interessante onderwerp „Moderne behan delingswijzen in psychiatrische inrichtin gen" zal spreken. VIOLONCEL-ONDERRICHT. Men schrijft ons: Na den succesvollen cello-avond, gege ven door prof. Harrij Son, heeft hij het plan opgevat, in verband met z'n ge dwongen verblijf in Nederland, in Alk maar bij genoegzame deelname, violoncel- lessen te geven, ook voor meer gevorder den. Tevens wil hij, wanneer daar belang stelling voor bestaat, een klasse vormen voor ensemble-spel en kamermuziek. Daar wij hier in Alkmaar langen tijd een goed cello-leeraar hebben gemist, zal het zeker vele muziekliefhebbers op cello- gebied genoegen doen, een kunstenaar als Harrij Son te mogen begroeten. Wij ho pen voor hem dat een succes niet zal uit blijven. Inlichtingen over deze lessen geven mej. A. C. Gouwe, Steijnstr. 92 en Klooster en Kiebert, Mient. ïïucqedijke Stand ALKMAAR. GEBOREN; Rinsje T. M., d. van, Frans van der Leek en M. Volkers. OVERLEDEN: Lammerdina van Dijk, gehuwd met F. Se ven, 43 jaar. Hermann W. Frese, gehuwd met A. Winkel, 77 jaar. Geertje Zweerus, gehuwd met H. Zweerus, 84 jaar. LIMMEN (Januari), Geboren: Agatha Maria, d. v. A. J. J. Dijkman en M. M. Neefjes. Ondertrouw d:P. Stengs te Castri- cum en A. Dekker. Getrouwd: dezelfden. Overleden: P. Admiraal, 68 jaren. F. van Roode, 62 jaren. J.Roskam, wed. v. C. Boon, 79 jaren. jBcovwdaal Itieuws Afd. Zuivelbewerkersbond. Zaterdagavond kwamen de leden met hun dames in café Rensés bijeen, om het 15-jarig bestaan van de afdeeling feestelijk te vieren. Eén der leden, de heer LJ. Struif uit Alkmaar, hjeld een praatje bij plaatjes van de projectielantaam over het Vogelle ven in de duinen bij Schoorl en op Texel en de Veiuwe, waarvan men veel genoot. Het verdere gedeelte van den avond werd na het huishoudelijke gedeelte gezellig door gebracht. Gymnastickvvedstrijden. Zondagmiddag werden in het gym nastieklokaal van de school de onderlinge wedstrijden van „Voorwaarts" gehouden. Onder de belangstellenden bevonden zich burgemeester en mevrouw Posch. Als juryleden fungeerden de heeren G. de Rie en J. Mooy. De heer P. Schuijt vertegen woordigde de telcommissie. Prijswinnaars waren: meisjes A: 1. J. de Geus; 2. L. Hiemstra; 3. M. Pomper; Spelletjes; 1. J. Woltbuizen; 2. C. Kam steeg; 3. M. Posch; 4. K. Leegwater; 5. J. Kleistra; meisjes B: 1. A. Rein; 2. B. Wit; 3. C. Kamsteeg; 4. W. Verweel; 5. A. Leegwater; dames: 1. M. Plugboer; 2. T. Weder; 3. G. Vlaming; jongens A: 1. P. Blauw; 2. E. Wolthuizen; spelletjes: 1. J. Blauw; 2. J. Ens; 3. L. Langhorst; 4. J. Madderom; jongen? B: 1. Cr. Leeg water; 2. Ab. Brouwer; 3. H. Boonstra; 4. C. Renses; heeren; 1. P. Staassen; 2. C. Jonker. De wisselprijs van de dames kwam voor het eerst in handen van mej. Marie Plug boer, de heer Piet Staassen veroverde hem voor de tweede maal. Met een toepasselijk woord reikte de vice- voorzitter, de heer Langhorst, de prijzen uit Spr. dankte de juryleden voor hun rqedewerking. Daar de punten, behaald door de damesafdeoling, heel weinig ver schil aantoonden, kregen de onfortuiplij- ken elk een vulpotlood, al de kinderen ontvingen een reep chocalade. Verder werd medegedeeld, dat deelnemers voor het carnavalsbal zich kunnen aangeven in het café Renses. Ontwikkelingsavond voor de tuinders. Voor de tuinders uit de gemeenten Hei loo en Limmen is Vrijdag in de „Rustende Jager" een ontwikkelingsavond gehouden onder presidium van den voorzitter van de commissie tot steunverleening aan kleine tuinders te Heiloo. Onder de aanwezigen be vond zich o.a. de burgemeester van Lim men, de heer Nieuwenhuijsen. De rijkstuinbouwconsulent ir. v. d. Helm gaf een uiteenzetting van den aan kleine tuinders te verleenen steun over 1940 en wees erop, dat het departement van econo mische zaken heeft voorgeschreven, dat voor de tuinders, opgenomen in de steunregeling voor kleine tuinders, deze ontwikkelings avonden moeten worden gehouden. De steunverleening aan kleine tuinders geschiedt door de departementen van so ciale zaken en van economische zaken, waarbij het eerste speciaal tegemoet wil komen aan de gezinsbehoeften van de tuinders, door het verstrekken van geld en goedkoope levensmiddelen, terwijl het laatst genoemde departement vooral aandacht besteedt aan het blijvend verbete ren van de tuindersbedrijven door het ver strekken van steun in natura en het geven van voorlichting. Tot de blijvende hulp behoort ook het voorkomen van verschillende grondkwalen en spreker wekte de tuinders op hieraan hun volle medewerking te verleenen. Verder wees hij nog eens met nadruk op hetgeen op de verstrekte bons voor goederen in na tura vermeld staat en ried den tuinders aan deze bons niet eerder af te geven dan dat de goederen aan hun zijn verstrekt. Hierna werd gelegenheid gegeven, over de verstrekking van tuinderssteun vragen te stellen. De heer W. Bakker verzocht een gedeelte van den in natura te verstrekken steun in geld uit te keeren om dit te gebruiken als loon voor vreemde arbeidskrachten, nu door de aanhoudende vorst de tuinders in de on mogelijkheid verkeeren, tijdig hun grond voor het a.s. voorjaar behoorlijk te bewer ken. Ir. V. d. Helm antwoordde de mogelijkheid hiervan op het departement van economi sche zaken te zullen onderzoeken. De heer Bremmers, assistent van ir. v. d. Helm, hield een causerie over „De plant en haar behoeften". In verband hiermede wees hij erop dat het over het algemeen niet is aan te raden de gronden zeer diep om te werken; hierdoor toch wordt de humusrijke grond naar beneden gewerkt en komt het zand boven, dat een extra bemesting vraagt en veel arbeid vereischt, die inet in verhou ding staat met de opbregnst van de aldus bewerkte gronden. Spreker ging dan uitvoerig in op de sa menstelling van het zaad en de ontwikke ling van het plantenlichaam in den grond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Door den heer C. J. Hagernan werd de aanleg bepleit van slooten voor watertoe voer, omdat daarmede voor de tuinders een blijvende hulp zou worden geschapaen. De burgemeester van Limmen ging op deze opmerking verder in en zeide, dat door den Limmerpolder reeds stappen in die richting zijn gezet, terwijl voorts plannen worden beraamd, om door extra-bemaling het water naar de hooger gelegen tuinders- gronden op te voeren. Daarna werd nog eens de aandacht geves tigd op het afzanden van gronden in ver band met de wateronttrekking aan den grond door de provincie. De heer Bremmers zeide dat de te lage waterstand speciaal aan den duinkant een gevolg is van de water onttrekking door de provincie. De voorzitter besprak de mogélijkheid, aan de diverse polderbesturen te verzoeken, in hun verordeningen een bepaling vast te leggen, om de verlaging van de tuinders- gronden tot een zekere diepte te beperken. Ir. v. d. Helm zeide, dat de grondwater stand de speciale aandacht heeft van de provincie. Hierna sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan de sprekers en vra genstellers en de hoop uitend dat deze en ook de volgende ontwikkelingsavonden mogen bijdragen tot opbouw van den tuinders stand. Voor Finland. Alhier heeft zich een dames-comité gevormd, dat alle weinig of ongebruikte kleedingstukken of geld in ontvangst neemt voor Finland. Het comité bestaat uit de dames Bloemhoff-—de Geus, Barn- hoorn-^Dijkman, van de Wiel—v. Vucbt, Boogmanvan Gijn, Meijer, Le Mair en Koenis. Zeër tot haar spijt kan mevr. van Foreest—Beets wegens ziekte aan deze actie geen medewerking verleenen. Rede ds. Westmijse staatspensionneering. Zaterdagavond sprak ds. Westmijse, lid van het hoofdbestuur Bond voor Staatspen sionneering, over het onderwerp: „Oud en arm een gevaar ook voor den democratische» staat". Den voorzitter, den heer T. Kostelijk, viel het bezoek een honderdtal personen niet tegen, het weer en den gladden weg in aanmerking genomen. De spreker van den avond begon met te zegen, dat hij een negen tal jaren geleden, toen hij hier een rede voor staatspensionneering hield, niet had kunnen vermoeden, dat het nu nóg noodig zou zijn. Hij gaf toe, dat men thans den tijd niet méé heeft, doch waar een wil is om een onrecht uit de wereld te helpen, is ex ook een weg en die wordt gewezen door de tienduizenden, die roepen om staatspensioen. Door dat recht van hen, die op de levens avond zijn, te erkennen, heeft men eerbied voor den mensch persoonlijk. Spr. ging terug tot den tijd der Kaninefaten, toen de landheer zelfs het recht zijner lijfeigenen erkende en er niet aan dacht hen aan hun lot over te laten. Eenzelfde plicht bestaat thans voor de overheid. En het strekt den B. v. S. tot eer, dat hij zonder ophouden de regeering op dien plicht wijst. Dat er geen 11 a 12 millioen gulden zou zijn voor de oude afgeleefde tobbers, weet iedereen wel beter. Nu worden er enorme sommen ge vraagd voor andere zeker niet minder be langrijke doeleinden, doch voor heil blijft de noodzaak van hulp bestaan. En de plicht der regeering, nu ook de pijlers voor den middenstand wegvallen spr. zeide, dat honderden, die vroeger in dé rijksin komsten waren aangeslagen, nu de hulp van Maatschappelijk Hulpbetoon moeten inroe pen wordt des te dringender gevoeld. Waar uitzonderingsbepalingen noodig waren spreker noemde er eenige deed ook de regeering haar plicht en moet er nu om een Westfriesch woord te gebruiken om het luttele bedrag van een 12 millioen zoo „gewurmd" worden? Maar willen wij het doel van den B. v. S. verwezenlijken, dan moeten ook wij wat doen. Alle vrouwen en jongens en meisjes boven de 18 jaar moe ten lid worden, het getal van een 100.000 leden moet minstens verdubbelen, want hoe meer leden, hoe meer kracht. Laten zij, die de rechten van de ouden van dagen als een aalmoes beschouwen, ervan overtuigd zijn, dat het een recht is, omdat zij er voor heb ben gewerkt. Ook de christelijke Kamer leden, onderwijzers e.d. beschouwen hun pen sioen niet als een aalmoes en ook zij betalen niets of 2/3 van hun premie. Waarom dan vel de oude, arme tobbers een aalmoes? De deur staat op een kier, doch is moeilijk te openen Daarom moeten er tienduizende pro pagandisten voor premievrij staatspensioen bijkomen, opdat zij wagenwijd open komt- Hierna werd gepauzeerd en gaven zich eenige nieuwe leden op. Na de pauze volgde voordrachten in ernst en luim. De voorzitter heeft den spreker een harte lijk woord van dank gebracht. Hulp gewenseht. Een natuurbewonderaar vestigde onze aandacht op het bijzondere feit, dat in de basins van het Waterleidingbedrijf bij het pompstation thans allerlei wijde vogels, w.o. wel een twintigtal wilde zwanen, een toevlucht hadden gezocht. Het is een schouwspel, aldus onze zegsman, dat men hier nimmer te voren te zien kreeg. De wildste watervogels, die anders niet te ge naken zijn, zijn thans door dep honger zoo mak, dat ze zich bijna uit de hand laten voe ren. De terreinopzichter, de heer Min, voert zooveel mogelijk deze vogels en voor het landgoed de vogels die in ons duingebied thuis hooren. Het ontbreekt hem echter aan voldoende voer voor de uitheemsche vogels en wanneer geen hulp geboden wordt, zul len noodwendig tientallen wilde zwanen van honger omkomen. Reeds was een wilde zwaan, die aan een burger ten geschenke werd gedaan, om die op te zetten, gestorven. Deze mededeeling, die ons gisteravond ge werd, was voor ons aanleiding hedenmorgen een bezoek aan de reservoirs van het pro vinciaal waterleidingbedrijf te brengen. On derweg werden wij getroffen door de schoonheid van het smettelooze duinland schap. In de waterbasins zagen wij een twintig tal prachtige witte zwanen, knobbelzwanen, die moeilijk van onze tamme zwanen zijn te onderscheiden, wilde zwanen, de voor ouders van onze tamme; wij zagen er slob- en topeenden, taling en meerkoet vredig rondzwemmen en zich laten voeren door een kleine jongen en kregen allerminst den in druk, dat deze beesten dreigden te verkom meren. Voor zekerheid hadden wij echter een paar oude brooden meegebracht, die met graagte door de dieren werden verorberd. Na een poos kwam een terrein opzichter met een wilde zwaan aanwande len, dié hij uitgeput op den weg had gevon den. Het was verwonderlijk hoe snel het dier, teen het in het water terecht kwam, weer bijkwam en gretig het voedsel tot zich nam, dat werd toegeworpen. Ook de opzichter Min, die zich in hoofd zaak met het voederen van de vogels belast, verscheen en van hem vernamen wü, dat de nood onder de vogels zeer groot was. Inder daad had hjj voedsel te kort. Naar hij ver onderstelde waren de wilde zwanen uit Noorwegen naar ons alnd gevlogen om den barren winter te ontvluchten, dien ze hier echter niet konden ontloopen. De heer Min verzekerde ons, dat hij oud brood zeer op prijs zou stellen en 't hoogelijk zou waardee- ren wanneer wij 'n beroep op de burgerij deden dit te verstrekken. De beesten zijn uitgeput en hebben 't zeker ngodig, dat ze dogr de laatste moeilijkheden worden ge holpen. De chef, de heer Urbanus, dje bij het bedrijf woont, verklaarde zich gaarne bereid het voer in ontvangst te nemen. Wü vertrouwen erop, dat de burgerij zal mede werken om te voorkomen, dat de dieren ver kommeren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2