AMSTERDAMSCHE BEURS De Belgische Kongo is een rij'k land £aatste êetichtm Jiidscheiften Weecêecictd Machtszaken Jtacktbeuchim 5JV< 40 Het biedt groote mogelijkheden yoor kolonisten. Kantongerecht te Alkmaar. g* 8I/s EERSTE BLAD. 3 (Ongecorrigeerd.) EEN TRAGISCH ONGELIJK TE 'S-HERTOGENBOSCH. In den afgeloopen nacht heeft zich op het Hinthammereinde een tragisch ongeval voorgedaan, dat de 49-jarige mevrouw van der K. het leven heeft gekost. De heer J. van der K. kwam met zijn echtgenoote van familiebezoek per auto thuis. Bij het uitstap pen struikelde mevr. van der K. Haar echt genoot bemerkte dit niet en reed den wagen de garage in, waardoor zij de auto over het lichaam kreeg. In ernstigen toestand werd zij naar het Carolus-ziekenhuis overge bracht, waar zij in den loop van den nacht is overleden. Het slachtoffer was moeder van acht kinderen. TRIPLEX-OPSLAGPLAATS IN VLAMMEN OPGEGAAN. Door oververhitting van de centrale ver warming is vanochtend brand uitgebroken in een loods van de groote triplexopslag- plaats van de N. V. Hollandsche Luterma handel mij. in de Piekstraat te Rotterdam. Toen het de brandweer gelukte het vuur te bedwingen, bleek verreweg het grootste deel van de loods volkomen uitgebrand te zijn. Een groote hoeveelheid triplex was een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. 21-JARIG MEISJE VERMIST TE AMSTERDAM. Bij de Amsterdamsche politie is aanguce gedaan van de vermissing van een meerder jarig meisje, de 21-jarige Beatrix Orchu- desch. Haar ouders maken zich zeer onge rust, want Vrijdagavond is hun dochter, die dien ochtend als gewoonlijk van - huis naar haar werk is gegaan, niet thuis gekomen en sindsdien heeft men niets meer van het meisje gehoord. Zij was als boekhoudster werkzaam in een zaak in galanterieën in de Kalverstraat en heeft dezen winkel Vrijdag avond na sluitingstijd verlaten. Ofschoon den ouders niets bekend was van een omgang van hun dochter met mannen, wist een winkelmeisje te vertellen, dat Beatrix wel eens met een Duitschers uitging; men had haar tenminste wel eens gezien in gezelschap van een ongeveer 25-jarigen man, vermoedelijk een Duitscher. Men vermoedt, dat het meisje met dezen man is meege gaan. Het signalement van het meisje: lang 1.70 m., gezonde gelaatskleur, zij heeft een korten grjjzen mantel, een grijze wollen gebreide jurk en lage bruine schoenen aan, zij is blootshoofds. DE JUWEELENDIEFSTAL TE ROTTERDAM. Twee aanhoudingen te Amsterdam. De Rotterdamsche recherche heeft in Am sterdam twee mannen doen aanhouden, die verdacht worden medeplichtig te zijn aan de inbraak, die twee weken geleden gepleegd is bij den Rotterdamschen juwelier Siebel, waar voor een waarde van 60.000 werd ontvreemd. Bij de verdachten werd een aanzienlijk deel van de buit gevonden. De juwelier heeft de sieraden als zijn eigendom herkend. De mannen zijn naar Rotterdam gebracht en vandaag ter beschikking van den officier van justitie gesteld. DEENSCHE PERS OVER DE AAN HOUDING DER „ALTMARK". Naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Jossingfjord schrijft de „Social- Demokraten" onder meer: „Na overleg met de admiraliteit en op haar bevel drongen de Britsche oorlogsschepen de Fjord binnen, waarmede zij de Noorsche neutraliteit welbewust schonden. Wij hebben het torpedeeren van neutrale schepen door Duitsche duikbooten veroor deeld, doch wij n.oeten het ontketenen van een gevecht in de Noorsche wateren door Engeland evenzeer veroordeelen. Wat blijft er tenslotte van de rechten der neu tralen over?" De „Berlingske Tidende" zegt: „Niets zou ongepaster zijn, dan dat Noorwegen, welks wil tot onpartijdige neutraliteit al gemeen erkend wordt, in ernstige inter nationale moeilijkheden gewikkeld zou worden, omdat zijn rechten buiten zijn schuld geschonden zijn. De positie der neutralen zal waarlijk niet benijdenswaar dig zijn, als gevolgen van schendingen door de andere partij met zich brengen. In het volkenrecht kan daarvoor onmogelijk een rechtvaardiging gevonden worden. Intus- (Van onzen correspondent.) Brussel, 17 Febr. Wat niet is kan nog komen. Zoo kan het misschien ook zijn met de be langstelling der Belgen voor hun kolonie, want 'tot dusver is van deze eigenschap maar poover weinig bij hen aanwezig. Er ontbreekt eén koloniale geest. Dat uit zich niet slechts in de weinige be langstelling in de aangelegenheden en wederwaardigheden van Kongo, dat uit zich ook in het kleine aantal Belgen, dat bereid is him werkkring in de kolonie te zoeken, dat openbaart zich ook in de moeite, die het kost, om koloniale voortbrengselen in het moederland ingang te doen vinden, dat komt ook in het licht uit de veel te geringe uit buiting der aanwezige mogelijkheden. In alle drie opzichter, is er een reuzenver- schil met Nederland en zijn kolonies. Het is een bekend feit, dat, toen Koning Leopold IV ons Kongo aanbood (het was toentertijd zijn particulier eigendom) deze eerst geweigerd werd. Leopold H is dan, trots alle mogelijke tegenkantingen, zelf aan het werk getogen en is begonnen met eerst en vooral een spoorwegnet aan te laten leggen. Daarna heeft hij een beroep gedaan op groote financieele groepen, als Lever (Sun light), Union Minière, enz. welke zich in de Kongo onmetelijke gebieden hebben doen toekennen als prijs voor hun hulp. Hierdoor bezitten deze ondernemingen thans bij uit stek gunstige posities. Ondertusschen ontstond de legende, dat ons Kongo (in 1908 werd het gebied bij Bel gië aangehad- <- n h opbrengt. Deze bewering houdt echter geen steek; tot voor enkele jaren heeft de kolo nie ons 1 milliard 600 millioen gekost, ter wijl alleen in 1938 aan winsten, dividenden, pensioenen enz. anderhalf milliard frank weid ontvangen. Een indirect voordeel, dat toch ook zijn waarde heeft ,is de omstandigheid dat in België alleen reeds 400.000 arbeidskrachten werken voor de kolonie. Er zullen thans drie nieuwe schepen gebouwd worden voor de Kongo; dit al brengt aan Belgische arbei ders 80 millioen aan loonen op. Kongo levert thans een massa grondstof fen. In de eerste plaats aan België ruim 400.000 ton, aan Duitschland 43000 ton, aan Nederland 25000 ton, enz. Het levert bijv. 128000 ton koper aan het moederland en 31000 ton aan Duitschland. De houtuitvoer bedraagt 38000 ton naar België, palmolie 25000 ton, palmnoten 65000 ton, koffie 20000 ton, katoen 4000 ton. De invoer in Kongo is voor 48 pet. in Belgische handen (voornamelijk steenkool), Japan levert voor 12 pet., de Vereenigde Staten 8 pet., Neder land 3 pet. Het staat echter vast, dat, hoe aanzienlijk de productie ook moge wezen, zij nog sterk zou kunnen verhoogd worden. De kolonie zou bijv. heel wat meer koffie kunnen voort brengen, evenals katoen, mais, suiker, ba nanen; cacao. Men zou er gemakkelijk tot een opbrengst van 300.000, zelfs 500.000 ton palmolie kun nen komen. Verdubbeld, verdriedubbeld zou kunnen worden de productie van katoen, vertienvoudigd en zelfs meer, zoo men wil de en de Belgen zich meer aan de kolonie gelegen liggen, de uitvoer van versch fruit; bananen en landbouwproducten. Van alle kanten in het moederland stootte Kongo in den aanvang op een heftige tegen- kamping, een ongebreidelde concurrentie, een drakerige wetgeving. Met welk gebrek aan geestdrift zijn b.v. de koffiesoorten onzer- kolonie ontvangen op de nationale markt! Men is er tenslotte in het moederland toe moeten overgaan de importeurs te verplichten een zekere hoe veelheid van het koloniale product af ts nemen. En zoo is het met schier alles gegaan. Behalve het goud, waren de twee voort brengselen, die nog met eenige geestdrift werden ontvangen: caoutchouc en koper. Er zijn in de Kongo thans 9500 blanken, waarvan 5500 Belgen. Er is daar nog plaats genoeg voor werkers, maar dan alleen voor hen, die pioniersbloed in de aderen hebben. Daarom is het noodig een koloniale men taliteit aan te kweeken. Bij de jeugd moe ten meer de specifiek mannelijke deugden als ondernemingsgeest, durf, uithoudings vermogen en dergelijke worden ontwikkeld. Posities in de zeevaart, de vliegerij, de kolo nie spr.eken nog niet genoeg tot de jongeren van heden. De negerbevolking is betrekkelijk schaars (4.000.000 mannen), zoodat ontginning slechts mogelijk is in een streek waar men over voldoende inlandsche arbeidskrachten kan beschikken. Kongo heeft durvers noodig, welke zien voor altijd of minstens voor vele jaren ginds willen gaan vestigen. Kongo is een zoo rijk land, dat een bij-de- handsche kolonist om zoo te zeggen niets moet koopen, wijl men er werkelijk alles zelf kan voortbrengen voor zijn levenson derhoud. Het is ook een vruchtbaar land; het heeft twee oogsten per jaar. Oud-kolo nisten beweren, dat het eenige wat ze er moesten koopen petroleum en bloem was en dat ze het overige zelf kweekten met behulp van negers. Het is dus een feit, dat er in de Kongo nog groote mogeljkheden besltaan om aan werklustige menschen een toekomst te ver zekeren. Ook voor kapitalen zijn daar zeer veel belovende beleggingsobjecten. Er moeten nog voor onnoemelijke sommen in den bo dem liggen, die slechts wachten op kapitaal krachtige ondernemers-durvers. Vóór alle dingen zou men de onverschil ligheid der Belgenn voor hun kolonie moe ten wegnemen. De Staat doet op het oogen- blik een prijzenswaardige inspanning voor de koloniale propaganda. Maar de groote Kongoleesche maatschap pijen, wier hulp indertijd koning Leopold II heeft moeten inroepen, zijn thans de grootste hinderpalen voor een verdér door gedreven ontginning, omdat ze niet de minste afbreuk dulden aan hun, in noodtijd, ver worven ultra-bevoorrechte stellingen. Ondertusschen stellen wij ons de vraag: hoe zouden andere landen te werk gaan, als ze onze kolonie konden veroveren? Wij den ken dan ook, dat enkel onder den druk der openbare meening onze regeering zal doen, wat misschien die anderen onmiddellijk zouden doen. Maar bij de huldigt onverschilligheid te dien opzichte is daar vdorloopig weinig kans op. Zelfs gèen enkele politieke partij heeft het koloniale vraagstuk in haar programma staan, geen enkele partij beschikt over kolo niale specialiteiten. Er is dus wel een ver schil met Nederland:! schen zijn de werkelijke belangen der oor logvoerenden er niet mede gediend, wan neer alle overwegingen uit het oog wor den verloren en een met moeite tot stand gebrachte orde door een volledige anarchie vervangen wordt." VERONTWAARDIGING IN DE NOORSCHE PERS. De Noorsche bladen van alle richtingen veroordeelen de schending der Noorsche wateren door de Britsche vloot eenstem mig. Zij vertolken de verontwaardiging, die algemeen in Noorwegen heerscht. De conservatieve „Morgenbladet" schrijft: „Het Noorsche optreden ten aan zien van de Altmark" was volkomen correct. Noorwegen had het recht de „Altmark" vrijen doortocht toe te staan. Wij hadden noch het recht noch den plicht de Britsche gevangenen te bevrijden. Het spreekt vanzelf, dat de Altmark" niet te Bergen is doorzocht. Het schip is slechts aangehouden en de papieren zijn gecontro' leerd, toen de „Altmark" in de Noorsche wateren kwam. Indien de Engelsche schepen buiten de Noorsche wateren had den gewacht, zou de Duitsche boot vroeg of laat die wateren hebben moeten, ver laten, doch dan waren wellicht Duitsche schepen en vliegtuigen verschenen. Het was inderdaad eenvoudiger de zaak op te lossen door de Noorsche wateren te schenden. Niemand zal de Britsche daad als een heldhaftige toejuichen. Het Noor sche volk neemt er met ontmoediging kennis van, dat de schennis ir gepleegd door een westelijke mogendheid, die er aanspraak op maakt, de verdedigster van de kleine neutrale landen, hun vrijheid en onafhankelijkheid te zijn." WOODRING OVER DE AMERIKAANSCHE DEFENSIE. De Amerikaansche minister van oorlog, Woodring, heeft in een bijeenkomst van het nationale comité van reserve-officieren ge zegd, dat een nieuwe oorlog met de snel heid van een tornado kan uitbreken. Wij moeten, aldus vervolgde hij, ons in vredes tijd voorbereiden om een dergelijken schok te kunnen weerstaan. Wij zijn te zeer ge neigd te denken, dat een nieuwe oorlog op dien van 1914 zal gelijken. Wij kunnen niet de zekerheid hebben, dat in de toekomst vermoeide soldaten der geallieerde legers stand zullen houden, terwijl de Amerikanen zich voorbereiden. NIEUWE LUCHTAANVAL OP SPOORWEG VAN YOENNAN. Japansche watervliegtuigen hebben vol gens een telegram van „ergens in Zuid China" Zaterdag opnieuw een hevigen aan val ondernomen op den poorweg van Yoen- nan. DR. MARIA MONTESSORI IN BRITSCH-INDIE. Uit Madras wordt gemeld, dat het ge meentebestuur van deze stad ter eere van dr. Montessori een officieele receptie gehou den heeft, waarop de mayor dr. Montes sori verwelkomde en haar later een afschrift van zijn rede in een kostbaar kistje over handigde. TWEEDE BOOT VAN DE „LANGLEEFORD" AANGEKOMEN. Gisteravond is de tweede boot van het schip „Langleetord", dat door een duikboot tot zinken is gebracht, in een Iersche haven aangekomen. In de boot hadden zestien man gezeten, twee waren onderweg van uitput ting omgekomen. Onder de overgebleven veertien bevond zich de kapitein van het schip. Allen waren zeer uitgeput. ACHT AMERIKAANSCHE SCHEPEN AAN BELGISCHE REEDERIJ VERKOCHT. Acht schepen, o.m. de president Harding (13.869 ton) van de United States Lin zijn verkocht aan de Belgische reederij Societe Maritime Anversoise te Antwerpen. De schepen zullen dienst doen op de route New York, België, Engeland en Frankrijk. De koopsom zou ongeveer 4 millioen dollars bedragen. EEN MAUSOLEUM VOOR D'ANNUNZIO. De Italiaansche Kamer van Fasces en Cor poraties heeft een wetsontwerp aangenomen tot het oprichten van een Mausoleum voor d:Annunzio. De kosten, welke geraamd wor den op 5 millioen lire, komen voor rekening van den staat. Het Februari-nummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.-H., verscheen het Februari-num mer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan naturstudie, natuur bescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. Het opent met een fijne teeke- ning van Sj. Kuperus, wel zeer toepasselijk op dezen winter. Nol Binsbergen vervolgt bet relaas van zijn ervaringen bij de rei gerkolonie van Eben Haëzer, toegelicht met treffende foto's van het leven dezer vogels. A- Hallema begint een alleraardigst gedocu menteerd artikel over het gevaarlijke veld gewas: de Waterscheerling. Joh. P. v. d. Heide bracht een bezoek aan Hongarije's platteland, dat hij niet sentimenteel-roman- tisch maar nuchter en zuiver beschouwt. Hij constateerde, dat „de Hongaarsche sympa thieën zich in een andere richting bewegen, dan een gedwongen regeeringspolitiek zou doen vermoeden". Aan D. J. v. d. Ven is het wel toevertrouwd een en ander te ver tellen over den Vastenavond. A. Cotquit zet zijn onopgesmukt reisver haal over Zeeuwsch-Vlaanderen vpórt. Zijn eerlijke schrijftraant en goede penteeke- ningen doen ons dit schilderachtige en ty pische deel van Nederland beter kennen. Na zijn maandelijksch Sterrenhemel-over zicht vertelt dr. A. G. de Koek veel wetens- VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Des nachts strenge tot matige vorst, des mid dags lichte vorst, tot om het vriespunt, tijde lijk opklarend, geen neerslag van beteeke' nis, matige tot zwakke oostelijke tot noord' oostelijke of noordelijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Over Europa liggen thans vele storingen, zoodat mede tengevolge van de toegenomen depressieactiviteit op den oceaan de lucht- drukverdeeling zeer gecompliceerd is gewor. den. Een minimum, dat gisteren over Enge land werd vermoed, is naar België getrok ken. Zijn kern van 1000 mbar lag heden morgen iets ten zuiden van Vlissingen. On der invloed van dit minimum is de wind ten onzent weer naar het oosten gedraaid, en het storingsfront heeft heden over het zuide lijk gedeelte van ons land sneeuw en plaat selijk zelfs regen veroorzaakt. Over zuid en midden-Scandinavië stijgt de luchtdruk weer en er komt daar een hooge drukgebied tot ontwikkeling, dat vermoedelijk voor het weer in onze omgeving van de grootste be- teekenis zal zijn, al wordt het dan ook reeds in het noorden weer aangevallen door een IJszee-depressie. Over Spanje heeft zich een maximum van 1027 mbar ontwikkeld, dat thans door de depressie op den oceaan wordt aangetast. Achter de lage druk, die sinds Zaterdag van Frankrijk naar Italië is ge trokken ontwikkelde zich ook over centraal Europa nog een hooge drukking van 1020 mbar, die thans weer afneemt. Over centraal Europa blijft het nog buitengewoon koud, Ook over de Randstaten en Denemarken vriest het nog streng, terwijl over Noor wegen weer zeer koude arctische lucht wordt aangevoerd. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.48 tot 6.39 uur licht op. waardigs over de sterrenkunde in het le ven onzer voorouders. In zijn nieuwe militaire verblijfplaats vindt K. Hulsbos blijkbaar nog alle gele genheid, een innig contact met natuur- en vogelleven te onderhouden. Van een spoe dige nadering der lente valt nog niet veel te bemerken, zegt hij, maar de mooie foto van sneeuwklokjes, die ernaast is afgedrukt houdt er den moed bij ons in. De natuurliefhebbers zullen dit fraaie nummer als altijd weer met veel genoegen zien en lezen. „Toeristenkampioen". De „Toeristenkampioen" bevat ditmaal o.m. bijdragen over het gerestaureerde No tarishuis te Middelburg en de grillige ge schiedenis der Gooische grenzen. Een zeer lezenswaardig betoog is „Waar loopt een voetganger het veiligst?", geschreven door een politiedeskundige. C. Desschei vertelt van de schoonheid van Heusden en Dik van Geldermalsen van zijn belevenissen tijdens een verblijf met een tent op het ijs. Kees Hana verrast de lezers op een boeiende be schrijving van het natuurschoon van Chant- serbach en Ru du Bayehon in België. „Autokampioen". De „Autokampioen" acht de benzineprijs- verhooging in hooge mate ongewenscht. De autokosten zullen zóó stijgen, dat zij de fi nancieele draagkracht van menigeen zullen overschrijden. Justitius levert een rechts kundige bijdrage over het vraagstuk of een gesleepte auto rijdt. Voorts bevat het num mer o.m. een uitvoerig artikel met talrijke illustraties, waarin het „hoe" van het zuinig rijden wordt toegelicht. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 16 Februari 1940. Schiftelijke uitspraken: L. W. H. te Akersloot, overtreding van de Motor- en Rijwielwet, 3 boete of 1 dag hechtenis. Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de Mo- t o r- e n R ij w i e 1 w e t: J. de V. te Cas- tricum, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. H. P. te Alkmaar, J. H. te Heerhugowaard, C. R. te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. E. W. te Alkmaar, P. v. d. O. te Zijpe, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J, K. te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. D. te Oude-Niedorp, M. K. te Heerhugowaard, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. D. N. S. te Harenkarspel, 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. H. Z. te Warmenhuizen, 6 boete of 4 dagen hechtenis. N. A. D. te Warmenhuizen, 5 plus 3 boete of 3 plus 2 dagen hechtenis. J. K. te Schoorl, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. B. S. te Alkmaar, 10 boete of 6 dagen hechtenis. A. B. H. K. te Velsen, 12 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de Po litieverordeningen: J. M. te Alk maar, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. C. de K. te Dordrecht, 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. A. te Bolsward, 4 boete of 4 dagen hechtenis. P. v. d. E. te Uitgeest, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de IJk- wet: N. P. E. te Alkmaar, 0.50 boete of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen gewicht. Overtredingen van het Broodbesluit: H. W. te Alkmaar, 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de wet Autovervoer personen: G. V. te Heerhugowaard, 6 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Pol derverordeningen: N. K. te Zijpe, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ar beidswet: R. E. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 314 van het Wetboek van Strafrecht: H. de M. te Uitgeest, 8 boete of 4 dagen hechtenis. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 19 Febr. 1940. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 1 Paard prijs niet genoteerd; 111 Vette koeien f 130—310, handel matig; 5 Graskalveren 4070: 424 Nuchtere kalveren (slacht) 5—12; 61 Vette scha pen 2336; 353 Vette varkens per kg 56 62 cent. Handel kalm. AMSTERDAM, 19 Febr. 1940. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: NoordhoU. Bevelanders 2.80, Andijker blauwen en bonten 3.80, Zeeuwsche eigenh. 3.10 blauwen en bonten 4, poters 3, Duinzandaardappelen 4. Alles per H.L. Aanvoer 212000 kg. AMSTERDAM, 19 Febr. 1940. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prjjzen als volgt: 400 Vette koeien le kw. 8090 cent, 2e kw. 6070 cent en 3e kw. 52 64 cent per kg „lachtgew.; 100 Melk- en kalfkoeien 180—260; 2e kw. 7480 cent en 3e kw. 6472 cent per kg levendgew.; 155 Nuchtere kalveren 59; 79 Schapen 2326; 417 Varkens, vleeschvarkens, we gende van 90110 kg 6972 cent per kg slachtgewicht; 3 Veulens prijzen niet geno teerd. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Febr. 1940. (Langendijker Groentenveiling). 25400 kg Roode kool 6.50—7.50; 49700 kg Gele kool f 44.20; 72900 kg D. witte kool 4.20— 4.40; 14500 kg Uien 7.708.20, grove uien 6.30—6.60, drielingen 3—3.10; 600 kg Peen 3.50; 1300 kg Bieten 3.70. NOORDSCHARWOUDE, 19 Februari 1940. (Noordermarktbond). 65100 kg Roode kool 6.707.50; 53300 kg Gele kool 4— 4.50; 131600 kg D. witte kool 4.204.30; 14500 kg Uien 7.608.20, grove uien 7 7.20, drieling uien 3.30—3.60. WARMENHUIZEN, 17 Febr. 1940. 4900 kg Uien 7.70—8.50, drielingen 3.10—3.50; 130700 kg Roode kool 5.607.60; 17000 kg Gele kool 4—4.40; 54100 kg D. witte kool 44.50. pPGAVE AMSTERDAMSCHE BAMX M.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 19 Februari 1940. Vor. k STAATSLEENINGEN. 3—3)5 Neder!. 1938 3 Ned.-Indië 1937 5)4 Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN, Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank 164b Ned ind. Handelsbank 103% INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel a Cities Service t General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather s CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong a PETROLEUM. Dordtsche Petr. 84 82% 11% 90 84% 38% 56 310 90% 114% 38U/16 22% fht 28% 18% n>l/i 5% 42% 4%e 379% 225 222 99 58% 98 226 Kon. Petr. s 243% Phillips Oil. 2-V. Shell Union 8% Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber s Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia a Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. 4 Union Pacific a Can. Pac. t §Noteermg per 50. tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers '2)4, heden 2)5 WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET-OFFICIEEL. 188% 152% 1021/, 120 37/s 101 H4% 105% 106% 129 H9% 138% 18% 9% 10% 13 7f/s 3%« x) ex-coupon 2.15-2.30 90 38.% 39%-% 112% 22'Vïs 58 3% 40 15% 56/l6 42% 385-2 97% 242 /l6 139% 152 3% 93* 115 106 178 Vorige Koers heden New-York 1.88% 1.88% Londen 7.46)5 7.44 Berlijn 75.60 75.55 Parijs 4.23)5 4.21% Brussel (Belga) 31.69 31.65 Zürich 42.25 42.21 Kopenhagen 36.37)5 36.35 Stockholm 44.87)4 44 85 Oslo 42.82)5 42.80

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3