Honde ytfieepstijdwgea 1 Hefl HEERHUGOWAARD KOEDIJK Verdekt opgesteld, goed gecamoufleerd veldgeschut. EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN NOORDSCHARWOUDE OTERLEEK BAKKUM AKERSLOOT CASTRICUM NIEUWE NIEDORP r DERDE Britscl tot 400 vangen Duitsche Duitsch ton b De Altmar Noorsche ku 'bood tegenst, langszij kond konden bevri later op den verwacht. De Altmar Spec van trachtte blijk te komen. N< schei Het N< Britscl; met fla Noorsche ren, het Altmark schap I Duitschei De Nc Londen Iijkste wi De dn De Britsche z(j de oorlog gegeven de n varen bij het door vliegtuig toevlucht hac Josingfjord. De A maanden sche mai Admiral gegaan. drie stuk 25 knoop De Engelscl gende commu zich herinnen Spee in het 2 Oceaan voor koopvaardijscl bracht en dra De overige schepen, arerc een hulpsehip gens verklari: men met ver! gewapend wa tot 400 Engel: hard behande van de Altma schijnlijk wer Noorsche kus gevangenen d wateren naar Men kwam ei schip, dat Alt een toevlucht fjord nadat t waargenomen Britsch oorlog Met volledi gelsche regeer de neutrale w NEDE VAN 19) „Spoedig?" „Zoo gauw Yolland. „U zult u vei gesprek. „Als betrekking te ste plaats aan „Vergissen!" „Een uur geled dingen, die ze daar schiet mi wilde zeggen c duitjes", vervo „Zou èèn vi wanneer u thui „Ik zal met overbrengen", Iets had kunne Vrouw Yolla aantal shillings tergend langzaa uitlegde en ver bij het haar wa ne afstand van TWEEDE BLAD JUovUiciaal Hieuw* Propaganda-avond Landbouw en Maatschappij. Donderdag 15 Februari hield de afd. Heerhugowaard van den nat. bond „Land bouw en Maatschappij" een propaganda- avond in de zaal van den heer Rus. De op komst was niet erg groot, waarover de voor zitter, de heer van Graft, zijn teleurstelling uitsprak. Spreker van den avond was de heer J. Knollema uit Slochteren (Gron.), die zich voorstelde als een doodgewone boer, die begrepen heeft wat L. en M. voorstaat. Als onderwerp voor zijn rede had hij ge kozen „Weest cp uw hoede". In een helder betoog wist spr. het doel en het streven van L. en M. naar voren te brengen en toe te lichten. Met voorbeelden schetste hij de groote tegenstellingen der trusts en kartels tegenover den landbouw. Zijn wij nog wel zelfstandige boeren? vroeg spr. Misschien gelooft ge nog van wel, maar u vergist zich, want wij zijn niets dan nummers in de groote crisisorganisatie. Wij beleven weer hetzelfde als in 19141918, maar laat u niet misleiden, want toen die oorlog voorbij was en wij onze plichten had den gedaan heeft men ons vergeten en liet men ons wegzinken in armoe en ellende. Het platteland zal zelf moeten handelen want van anderen hebben wij niets te ver wachten. De tooneelvereeniging „Harmonie" ver leende hare medewerking met de opvoering van een drietal tooneelstukjjes en wel „Het goede voorbeeld", „Hermannetje is over spannen" en „De sigaar", welke stukjes werden opgevoerd zooals wij dat van „Har monie" gewoon zijn. Conflict opgehelderd, Zaterdagmorgen is aan de veiling te Broek op Langendijk een conflict gerezen tusschen een deel der leiding en aanvoerders van roode kool uit deze gemeente, naar aanleiding van het besluit van den veiling leider om voortaan de producten, die op monster werden geveild, te veilen zonder dat de naam van den verbouwer werd ge noemd. De reden was het reeds vooruit af spreken, dat dit product voor vastgestelde prijzen zou worden geleverd aan de hande laars. Uit een en ander ontstond echter een zoo danige warboel, dat en handel en de tuin ders alsmede de betaalmeester er in verward geraakten en de tuinders er financiëele schade door leden. Door eerstgenoemd besluit werd hieraan radicaal een einde gemaakt. Doch dit was niet naar den zin van de tuinders en ook een deel van het bestuur kon dit niet geheel onderschrijven, al waren zij unaniem van oordeel dat een en ander niet meer mocht voorkomen. De tuinders echter uit deze gemeente en vooral de aanvoerders van roode kool, meen den dat door dezen maatregel hun schade werd gedaan, daar het product hier ter plaatse van uitmuntende kwaliteit is. Daar om werden Zaterdagmorgen de monsters roode kool uit Koedijk alle ingehouden Avonds kwam het dag. bestuur van de markt bijeen en werd overeenstemming be reikt tusschen beide stroomingen in dit college, waarbij de vertegenwoordiger uit Koedijk de toezegging deed dat hij er per soonlijk voor instond dat de aanvoerders uit zijn woonplaats genoemde manipulaties niet zouden doen voortbestaan. Hiermede is dit conflict in de leiding, alsme de tusschen handei er producenten opgelost. Kostelooze inenting. Donderdag 27 Febr., nam. 3 y, uur zal in de openbare lagere school gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. Gemaskerd bal. Zondagavond werd op initiatief van de gymn. ver. Voorwaarts een gemaskerd bal gehouden, waaraan door 30 nummers werd deelgenomen. De jury bestaande uit burge meester Pesman en den heer Schut, alsmede de dames Buisman, Davids en Landman, had een moeilijke taak. De publiekprijs werd met 34 van de 140 stemmen toegekend aan vogelverschrikker (den heer P. Hart Fz.j Haan 70.3, N. Constant 77.2; C-klasse: P. Wanie 29.3, Zonneveld 29.3, Lute 30.1, Smit 32.2; Junioren: Pronk 33.3, Stroomber- gen 34.2, Horn 35, Ooijevaar 35.1, J. Wante 35.4, v. d. Aakster 38.1, Blokker 38.2. Het S.S. „ALKMAAR" van de K.N.S.M., dat gestrand is op een rots van South Cima Island (Santos groep), ,0. N. O. van Madeira. Dammen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen, Zaterdag te Amsterdam gespeeld voor de zesde ronde van het tornooi om het kampioenschap van Nederland luiden: HamJurg 20 SuykLochtenberg 20 LigthartVos 11 Dukelv. Dartelen 11 De uitslagen der partijen, gespeeld voor de zevende ronde van het tornooi om het kampioenschap van Nederland waren: van DartelenKalden 11 RustenburgBom 20 LigthartHam 11 Keiler—Vos 2—0 SuykDukel 20 De stand is thans: 1. Keiler 11 pt. (6), 2. Suyk 10 pt. (7), 3. Rustenburg 9 pt. (6), 4. Dukel 8 pt. (7), 5. Ham 6 pt. (6), 6, 7 en 8. Jurg, Kalden en Ligthart allen 6 pt. (7), 9. Lochtenberg 5 pt. (7), 10. van Dartelen 5 pt. (8), 11. Bom 4 pt. (5) en 12. Vos 4 pt. (7). Schaken BUSSUM—A.S.C. 4—6. De wedstrijd tusschen Bussum en de A.S. C., die de vorige week voor de eerste klasse a-competitie van den K.N.S.B. moest plaats vinden, doch werd uitgesteld, is gisteren te Bussum gespeeld. De ontmoeting eindigde in een 64-overwinning voor de Amsterdammers. Aan het eerste bord won dr. M. Euwe van G. R. D. van Doesburgh. Wielrennen BELGIE—NEDERLAND. Een officieuse landen wedstrijd tusschen België en Nederland werd gewonnen door België met 11 punten tegen Nederland 7. In de sprint deed zich een incident voor, waarvan van Vliet het slachtoffer werd. Scherens reed tegen van Vliet. De eindspurt van beiden was zeer scherp, doch men kon constateeren, dat onze landgenoot de race gewonnen had. Ook Belgische confraters waren die meening toegedaan. Niettemin gaf de jury de overwinning aan Scherens. In een achtervolging over 5 K.M., buiten het BelgiëNederland-programma om, won Clautier van van Amsterdam met 80 meter verschil in 6 min. 28.4 sec. De uitslagen van den BelgiëHollandwed strijd luiden: sprint: le rit: 1. van den Broek, 2. Deneef op twee lengten, 12.8 sec. over laatste 200 m. 2e rit: 1. Kaers, 2. Boeyen, halve lengte, 12.8 sec. 3e rit: 1. Bruneel, 2. van der Voort 13 sec. 4e rit: 1. Scherens, 2. v. Vliet 12.4 sec. achtervolging 5 K.M. Schulte haalt Vissers in na 4.9 K.M., tijd 6 min. 25.4 sec. estafette 2500 meter, vijf renners van elk land: 1. België met Kaers, Scherens, Bru neel, Deneef en Vissers, tijd 2 min. 38.3 sec., 2. Nederland met Boeyen, Schulte, van den Broek, van der Voort en van Vliet, 2 min. 39.4 sec. klassementwedstrijd over 3.75 k.m.: 1. Kaers, tijd 4 min. 50 sec., 10 pt., 2. Boeyen, 12 pt., 3. Bruneel 17 pt., 4. Deneef 19 pt., 5. en 6. van der Voort en van Vliet 22 pt., 7. Scherens 23 pt., 8. van den Broek 25 pt. 10 km. achter tandems: 1. Scherens in 11 min. 16.4 sec., 2. van Vliet op 110 meter. 20 Ion. achter kleine motoren: 1. Bruneel 19 min. 25.2 sec., 2. Kaers op 35 meter, 3. Vissers op een ronde en 60 meter, 4. Schulte op 4 ronden, 5. en 6. op 8 ronden: van den Broek en van der Voort, 7. en 8. Boeyen en Deneef op 9 ronden. lste prijs paren: orgeldraaier en vrouw (de heeren Couvert en Vingerling), 2e pr. Ranjo en Roja (mej. A. de Waal en mej. N. Schaak), 3e pr. man met aap (de heeren N. Verwer en Joh. de Waal); mooiste enkelin gen: 1. de nacht (mej. C. Zwaag), 2. de win ter (mej. Gerda Couvert), 3. bloemenmeisje (mej. E. Hart Pd.), 4. cowboy (de heer H. Kramer); origineelste: 1. krakelingen (mej. Joh. de Waal Kd.), 2. vogelverschrikker (P. Hart Fz.), 3. verpleegster (mej. H. Breg- man), 4. Amerikaansehe vlag (de heer Jn. Beets), 5. Esperanto (mej. T. Klomp Gd.) De muziek werd verzorgd door de band Hartland, Schut e.a. Lezing over „De hooge Vëluwe". De heer Memelink, rentmeester van De hooge Veluwe, hield Donderdagavond in den wintertuin van het Witte Huis een lezing voor de leden van het dep. Egmond der Maatschappij tot nut van 't algemeen. De zaal was goed gevuld, toen de heer Memelink zijn interessante en boeiende lezing aanving. Na een kort overzicht van de geschiedenis van De hooge Veluwe, ont staan uit particulier initiatief en in 1935 overgenomen door de stichting Het nationa le park, vertelde spreker aan de hand van talrijke fraaie lichtbeelden, van het doel: het instandhouden van een reservaat van natuur en kunst. Daartoe zijn in den loop der jaren 5500 ha. grond tusschen Otterlo en Hoenderlo aangekocht. Voor millioenen aan kunstschatten zijn hier in een voorloopig museum bijeengebracht, vooral schilderijen en beeldhouwwerk van bekende kunste naars. Daarnaast heeft men groote comple xen grond ontgonnen, in cultuur gebracht of ook slechts in stand gehouden. Lande rijen zijn aangelegd, vijvers gegraven, we gen gemaakt, bosschen aangelegd en onder houden, uitgestrekte heidevelden en zand verstuivingen zijn in stand gehouden enz. Daarnaast heeft men zich beijverd in de vrije natuur herten, reeën, wilde schapen en ander wild te fokken en vooral ook de vogels een kans te geven, zoowel roofvogels als de arend, de havik, de sperwer, de uil enz., als allerlei andere gewone en bijzondere, weinig voorkomende vogels. Zoo is De hooge Velu we in den loop der tijden een natuurreser vaat geworden, waar men dagenlang kan ronddolen en van de natuur genieten, tegen een zeer geringe vergoeding. Dit laatste is noodig, omdat de stichting niet uit eigen middelen dit alles kan financieren, al heeft zij eigen inkomsten uit boerderijen, op brengst van houtkap enz. enz.. Men kan door dit nationale park trekken per auto of per fiets langs de talrijke rijwielpaden, men kan er vooral wandelen, men kan er ook kampeeren. Verschillende vragen werden door spre ker beantwoord. Zoo weidde hij op verzoek van vele belangstellenden uitvoerig uit over den boschbouw en deelde mede, dat het rijk voor de kunstschatten een schuilkelder van f 20.000 heeft laten maken. Met groote aandacht hebben de aanwe zigen deze lezing, die ruim 2 uur in beslag nam, aangehoord, waarvoor zij den spreker met een hartelijk applaus beloonden. De voorzitter bracht na afloop dezen dank on der woorden en hoopte, dat velen na het geen zij gezien en gehoord hebben, eens een kijkje zullen gaan nemen. Aanbesteding r.k. schoolbouw. Vrijdag is door den architect A. v.d. Ham te Egmondbinnen namens het r.k. school bestuur alhier aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw met 5 lokalen, overdekte speelplaats, enz., met bijbehoorende wer ken, op een terrein aan den Heerenweg. Ingekomen waren 28 geldige biljetten. Laagste inschrijver was J. Apeldoorn te Egmondbinnen A (bij toepassing van kolli- zandsteen) 34.390, B (bij toepassing van best rood) 34.940. De daarop volgende inschrijfster was Male's aannemersbedrijf te Rotterdam A 35.590, B 35950. Hoogste inschrijvers wa ren gebr. Botman te Wervershoof A 42.900, B 43.500. De begrooting was A 35.684, B 36.184. Tafeltennisclub opgericht. In Concordia is Zaterdagavond een tafeltennisclub opgericht. Het bestuur be staat uit de heeren Jan Klinkert te Oud karspel, Cornelis Tansich te Harenkarspel en H. J. Friken te Oudkarspel. Het S.S. „AMELAND" van de N.V. Stoomvaart Mij. Rotterdam, dat Zondag morgen even ten Noorden van Schouwenbank door een explosie getroffen en gezonken is. Land- en Tuinbouwver. „Ons Begin". Bovengenoemde vereeniging hield Woens dagavond haar vergadering in het lokaal van den heer O. de Vries alhier. De voorzit ter, de heer S. Hoogvorst, betreurde het, dat zoo weinig leden waren opgekomen, daar deze avond een lezing werd gehouden door den heer A. van Herwijnen. De twee aftredende afgevaardigden naar de algemeene vergadering, de heeren O. de Vries en Jb. Moerbeek, werden herkozen. Vervolgens werd Artikel 3 der Statuten ge wijzigd. Hierna stelde de voorzitter aan de orde den beschrijvingsbrief. De heer Muntewerff deelde mede, dat hij een vergadering had bezocht van de Nederlandsche uienfederatie. welke vereeniging zich bezig houdt met het opsporen en onderzoeken van ziekten bij dit gewas, terwijl door haar tevens al vee] is gedaan wat betreft de selectie. Hij zou gaar ne zien dat de Langedijker Groentencen- trale lid werd van deze vereeniging en zou willen bewerkstelligen dat dit punt de vol gende maal op den beschrijvingsbrief werd vermeld. De heer D. de Vries deelde mede, dat het lidmaatschap dezer vereeniging f 100 per jaar kost. Dit werd icor de vergade ring, gezien het nut van deze vereeniging, geen bezwaar geacht. Bij de rondvraag zeide de heer J. Bas dat hij door den maatregel van de L. G. C., dat alles te Broek op Langendijk moest worden geveild, in een moeilijk parket kwam, daar hij verschillende artikelen verbouwde wel ke niet op die veiling pasten en waarvoor hij te Alkmaar veel hoogere prijzen ont ving. Hij vroeg aan het bestuur of deze maatregel inderdaad streng zou worden doorgevoerd. De voorzitter meende van niet. De heer van der Gragt klaagde over ver hooging van vrachtprijzen door den schip pers, zonder dat er tevoren over gesproken was. Besloten werd den vrachtschipper hier over te onderhouden. Niet meer aan de orde zijnde werd de vergadering te 8 uur gesloten en werd de heer A. van Herwijnen, die inmiddels ter vergadering was gekomen door den voor zitter hartelijk welkom geheeten. De heer van Herwijnen hield een lezing over het vruchtwisselingsvraagstuk den Planten- ziektenkundigendienst betreffende. IJswedstrijden. Onder buitengewoon groote belangstel ling hebben Zaterdag- en Zondagmiddag ijswedstrijden plaats gevonden. Zaterdagmiddag waren een 70-tal kinde ren present, die in behendigheids- en andere wedstrijden het publiek hebben doen scha teren. De vele prijswinners, alsmede zij die niet tot hen behoorden, werden na af loop op bonbons en chocolade getrakteerd. Zondagmiddag kwamen paren aan den start voor ringsteken. De uitslag was als volgt: 1. mej. Molenaar en Holleberg, 2. het echtpaar Ronk, 3. mej. Hohn en Bakker. Na afloop werd er een hardrijderij voor dames gehouden, met als uitslag: 1. mej. Polderman, 2. mej. Zonneveld, 3. mej. Lute. Het kan gezegd worden, dat de Kennemer Ijsbaan dit jaar een groot succes heeft ge had met haar wedstrijden. Het is daarom ten zeerste te betreuren, dat er weer op wordt aangedrongen in Castricum eveneens een ijsbaan aan te leggen. Herijk maten en gewichten. Op Maandag 26 Febr. zal in deze ge meente de herijk van de maten en gewich ten plaats vinden. Daartoe zal zitting wor den gehouden in een der lokalen van de openbare lagere school I (dorp). De uren zijn bepaald op 10 tot 12 uur voormiddags en 1 tot 4 uur namiddags. Er bestaat in onze gemeente een werk comité om giften, kleeren en wollen goe deren in te zamelen voor Finland. Dit comité, waarvan de burgemeester eere voorzitter is en dat uit 13 dames bestaat, heeft bij verschillende vereenigingen aan geklopt met het verzoek een gift te willen afstaan, waarvoor dan goederen zullen worden gekocht. Geldzendingen worden tegemoet gezien aan het adres van mevr. SeulijnKruijf, Overtoom 22. Plaatselijke vereenigingen geven een uitvoering. Zondagavond had in de Prins Maurits een uitvoering plaats van de plaatselijke vereenigingen Niedorps Gemengd Koor, de gymnastiekvereeniging Hébé en fan farecorps Excelsior. De uitvoering had zeker een grootere belangstelling ver diend, want het bleek dat genoemde ver eenigingen zeer zeker in staat zijn een avond te organiseeren, die op een uitste kend peil staat. Het uit 16 nummers bestaande programma werd op een vlotte, keurige wijze afgewerkt. De oudste inwoonster overleden. Zondagmorgen is alhier in het tehuis voor ouden van dagen de oudste inwoon ster dezer gemeente, mevr. de wed. D. Smit- Vader, in den ouderdom van ruim 96 jaar overleden. SCHEEPVAARTLIJNEN. Stoomvaart-Mij. Nederland Moena thuisr. te Amsterdam 19 Febr. Talisse uitr. van Djedda 18 Febr. Kota Radja J.N.L. te New York 17 Febr. Soemba thuisr. te Suez 19 Febr. Rotterdamsche Lloyd, Kota Baroe J.N.P 15 Febr. 23 uur pass St. Helena. Siantar J.N.L. 16 Febr. van New York. Buitenzorg uitr. 18 Febr. van Djeddah. Kota Radja J.N.L. 17 Febr. te New York. Palembang thuisr. 17 Febr. 17 uur pass. Point de Galle. Indrapoera thuasr. verwacht 25 Febr. 8 uur te Genua. A. S. V. VICTRIX. Zondag heeft bovengenoemde vereeniging haar negende competitiewedstrijd laten ver rijden. De opkomst der renners viel nogal mee. De A-klasse en B-klasse moesten 750 meter en de C-klasse en Junioren 250 meter rijden. De uitslag hiervan is: A-klasse: Jan Ottenbros 63, H. Blok 63, Jb. Lute 63.2, Hiemstra 65.2; B-klasse: de

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8