i NORTH CTATE Het incident met de „Altmark". "AKKER "TJ ES jrens moeheid en slapte, zenuwachtigheid en overspanning: tweede blad. \daiies. i mucin HOURY verdubbelt Uw energie wtmÊ—^mÊimÊÊÊimÊitmÊÊm Ernstige treinontsporing door railbreuk. Felle brand te Broek in Waterland. beroepsinbrekers te den haag geknipt. GEMENGD NIEUWS. Verkouden? De Noorsche regeering geeft een uitvoerig overzicht van het gebeurde. Het Noorsche parlement keurt unaniem de politiek der regeering goed. Buitenlandsche persstemmen. Buitenlandsch commentaar, 2 3 onze gs de zrster- i Lim- maken >je, we vaste llen 'n i ten n g de ndsche n'inglading .aar verge- wen", zoo jtpatröuille werden de hij door te antaarn de d*> zaak en later..» rleefd heb- aan beide Dst; wördt allen, dan meter ver- r den weg, jg oprijden ig„scherp", in tijd van stoere ser- oepen, die j opent éen ug. „Eerst ti, en daar- dit staatje, ijpje, even de er voor omt. Hup, cring geslo- brug nog ongeduldige sbaar in de bij wijze e gasten er morden. Ne- in het veen majoor en ppen, „niet niet. Als we iefst zelf in e kabelhas- den stfoom- we achter gen dekking taschje, dat der hangt? aan bengéit stopcantact brug...4' ie adem nu ge- elhaspel, ohstratie scheelt of de ij floe- kilo- er to en meer voorpagina", én een an- racatures el» alle sensatie weêr terug taschje ep nr! ig het met het drukbè» eeuwvlokken ;uiven langs er en daar aangelegd en er blijft van ver- halverwegé vliegt plotse» azer laat het langgerek- llend In dé jarak achter open aange- i, gasmasker brug, gooien [en weg, slui- [en het zoek- wie geen post, het gereed om te zou gedra- alarmsig- en en reeds ich op het geschreeuw, Weet wat ;chal: verza- even vlug wordt zij hekken gaan geweer NOURY f. 1.50 PER FLACON DUBBELE FLACON F. 2.25 Verbinding Den Haag-Utrecht verbroken. Vanmorgen is de électrische trein, welke om kwart over zes uit Den Haag naar Utrecht ver trekt, tusschen Oudewater en "Woerden geheel uit de rails ge- loopen, zoodat het verkeer over beide lijnen is versperd. In Gouda worden de treinen uit Den Haag en Rottérdam gecombineerd. De ontspoorde trein bestaat dan ook uit acht wagens. De wagenvoerder van den eersten trein uit Den Haag rapporteerde bij aankomst in Utrecht, dat hij tusschen Oudewater en Woerden een schokje had gevoeld. Zijn trein kon zonder ongevallen Utrecht be reiken. De volgende trein kreeg in Gouda opdracht, het bewuste stuk met zeer ge ringe snelheid af te leggen. Hierdoor is zonder twijfel een ernstig ongeluk voorkomen, want op het oogenblik dat de trein ont spoorde, was de snelheid niét grooter dan vijf kilometer per uur. De spoorwegtechnici vermoeden, dat railbreuk de oorzaak valt het ongeval is. Uiteraard is het verkeer van Den Haag en Rotterdam via Gouda naar Utrecht volkomen in de war. Aanvankelijk werden de treinen van Gouda af over Alphen tiaar Woerden en verder naaf Utrecht geleid. Een tweede ontsporing heeft deze ver» keersomlegging onmogelijk gemaakt. Op de lijn LeidenAlphen is een locomotief uit de rails geloopen, met het gevolg, dat ook deze baan versperd is. De reizigers van Den Haag en Rotter dam kunnen dus niet over Gouda naar Utrecht. Zij zullen resp. over Amsterdam en Dordrecht moeten reizen. Met het opruimingswerk en het onder zoeken van de baan zal wel een dag ge moeid zijn. I m BLENDED */CKAPFTTES[_ sectie het de er en haar pa- li Drie houten woningen afgebrand. Gisteravond om kwart over negen is óp nog onopgehelderde wijze brand uitgebro ken in een complex Van drie, onder één kap gebouwde, WOönhuisjes, gelegen in Wijk 1 te Broek in Waterland, op korten afstand van den dijk langs de Broekergouw. Dé brand moet in dê zich achter hét pand bevindende hooischuur zijn Ontstaan. Daarin lag echter geen hooi opgeslagen, doch was éen auto van den vrachtrijder K. Buurs gestald, ter wijl er zich een paard in bevond. Het dier kón tijdig gered worden, terwijl de auto, welke niet verzekerd was, geheel verbrand de. De vlammen, aangewakkerd door dett krachtigen wind, hadden spoedig vrij spél in het van hout opgetrokken perceel, dat bestond uit een gelijkvloersch gedeelte en een zolderverdieping en bewoond werd door de gezinnen van Rijn, Mijnders en van Keu len. De plaatselijke brandweer bestreed aanvankelijk het vuur, doch aangezien de brand dreigde over te slaan naar de omlig gende woningen, werd assistentie van de Amsterdamsche brandweer gevraagd. De drie woningen waren toen al geheel afge brand. Een uitbreiding van den brand werd voorkomen. Van den inboedel kon met behulp van een aantal militairen een gedeelte buiten in vei ligheid worden gebracht. Door dezen brand zijn zeven personen dakloos geworden. Zij zijn bij buren en in een leegstaand huis on dergebracht. Het meubilair van de drie gé- zinnen was verzekerd. De plaatselijke brandweer had in het be gin met pech te kampen, aangezien de motor spuit, vermoedelijk als gevolg van de vorst, defect was. Daarop werd een tweede motör- spuit gêrequireerd, waarmede de strijd tegen het vuur kon worden begonnen. HET VERMISTE MEISJE WEER TERECHT. Aangetroffen te Amsterdam, De 21-jarige Beatrice Örchüdesch, dié sinds Vrijdag jiL spoorloos Was vérdWenett, is weer terecht. Het meisjes werd gistermid dag door de politie aangetroffen in de Kal» verstraat te Amsterdam. Met de aanhouding van den 26-jarigen reiziger G, W. J. V., zónder vaste woon- of verblijfplaats, in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Haagsche politie een goede vangst gedaan. De man bezocht Donderdag een hem bekende familie aan de Gedempte Gracht, bij wie hij een kopje thee dronk. Toen zoowel de man als de vrouw, die een winkel hebben, een oogen blik uit de kamer waren, heeft de reiziger kans gezien een geldkistje uit een dressoir te nemen en daarmede de beenen te nemen. Er werd aangifte bij de politie ge daan en enkele rechercheurs togen er op uit met eén oude foto uit de foto-kast van de politie. Zij slaagden er in, den man in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Wagenstraat aan te houden en naar het hoofdbureau over te brengen, waar hij beweerde in zijn onderhoud te voorzien door het verduisteren van fietsen. Inder daad bleek dit Waar te zijn, doch nog voor vele andete feiten in talrijke gemeenten stond de man gesginaleerd. In Den Haag b.v. Voor verduistering van 2000 gulden ten nadeelé van zijn vader en voor een vijftiental andere feiten als oplichting en verduistering van geld, verduistering van rijwielen en diefstallen van grooterê en kleinere bedragen. De politie van Breda, Baarn, Tilburg, Amsterdam, Rotterdam, Alkmaar, Zaahdam, Wassenaar, Wageningén, Leiden en Haarlem zocht V. Hij zal nu worden overgebracht naar het huis van bewaring, waar hij achtereenvolgens van vertegen woordigers van de politiecorpsen dezer ge meenten bezoek zal krijgen. REEDS 11 CONFECTlONNEURS EN HELERS IN ARREST. Het aantal verdachten in de oplichtings affaire met watten, bestemd voor militaire jassen, stijgt met den dag. Na het eerste onderzoek werden acht cönfectiönneurs en helers aangehouden, die reeds in het huis van bewaring te Amsterdam Zijn opgeslo ten. Daarmee was het kwaad Zooals Wij meldden, nog niet uitgeroeid. De centrale recherche in samenwerking met de militaire autoriteiten zet de naspo ringen nauwgezet voort, daarbij in de over tuiging verkeerend, dat behalve de acht ge arresteerden nog andere cönfectiönneurs en opkoopers zich aan verduistering van wat ten hebben schuldig gemaakt. Dit voortge zet onderzoek heeft geleid tot de aanhou ding van twee cönfectiönneurs en een op- kooper, zoodat het aantal verdachte ar restanten tot elf is gestegen. En nog is de zaak niet ten einde. De mogelijkheid van meer aanhoudingen blijft bestaan. De in be slag genomen watten zijn tot een groote hoeveelheid aangegroeid. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indiëvliégtuigen Was giste- en: Uitreis: Emoe (Tepas) te Rangoon (21 Febr. te Batavia Verwacht), Thuisreis: Torenvalk (Van Dijk) te Me- dan (24 Febr. te Napels verwacht); Wiele waal (Frijns) té Athene (20 Febr. te Napels verwacht). Brand aan de Glashaven te Rotterdam. - Gisteren is te Rotterdam brand uitgebro- broken aan de Glashaven in een Winkel van verfwaren én teerpróducteii. Er bleek gêèti gevaar te bestaan voor Uitbreiding. De brandweer kon echter niet voorkomen, dat de verfwinkel geheel uitbrandde. Ondervoorzitter Zuiderzeeraad. Bij K.B. van 19 Februari is aangewezen als ondervoorzitter van den Zuiderzéeraad hét lid Vail dien raad dr. ir. Th. Van der Waar den, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Laren (N.H,). - Poet aan boord van het sa Afmetend. Aan boord ven het mail-vrachtschip „Ame land", dat is ondergegaan, bevonden zich zeepostzendingen voor Ned.-Indië, brief- en pakketpost bevattende, welke geheel ver loren zijn gegaan. Zeepostzendihgen, in Ne derland tusschen 3 Febr. en 10 Febr. ter ver zending aangeboden, kunnen zich op het ten ondergegane schip bevinden. De postkan toren kunnen hierover nadere inlichtingen verstrekken. Kind door vrachtauto aangereden en gedood. - Gistermiddag is in de Parelel- straat te Overschie het vijfjarig zoontje van de familie Kieboon uit de Terpstraat te Overschie door een vrachtauto aangereden en onmiddellijk daarop overleden. Engelschen op weg naar hun land. - Gistermorgen zijn op het station te Olden- zaal wederom een aantal Engelschen aange komen, t.W< elf dames en twee negerjon getjes, dié uit Duitschland waren gearri veerd. Het gezelschap reisde door naar Rot terdam, waar het Britsche consulaat-gene raal voor de doorreis naar Engeland zorgt. Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan Slaapt U rustig en tien legen één zijt ge morgen beter! helpen direct l SCHEEPVAARTLIJNEN, Stoomvaart-Mij. Nederland Soemba thuisr. te Suez 19 Febr. MarniX van St. Aldegonde Uiti'. te BataVia 18 Febr. Saiabangka thuisr. van Sabang 19 Febr. Klipfontein S.J.P.L. van Batavia 18 Febr. Tosari S.J.P.L. van Cebu 18 Febr. De Noorsche minister van buiten landsche zaken Koht over het gebeurde met de Altmark. De Noorsche minister van buiten landsche zaken, Koht, heeft in het Stor ting een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat Britsche oorlogsschepen in het geval' van de Altmark de Noorsche neutraliteit op .grove wijze hebben ge schonden. De Altmark was een „Reichs- dienstschiff' en had voor de Duitsche marine gevaren. Bijgevolg diende zij overeenkomstig het internationale recht als een oorlogsschip te worden be schouwd. Hij wees er op, dat oorlogsschepen niet verplicht zijn, Zich aan een inspectie te on derwerpen en de vertegenwoordiger van de Noorsche marine had alleen het recht vast te stellen of het schip inderdaad was, wat de kapitein beweerde dat het was. De Noorsche officier vergewiste zich zelf hiervan door de scheepspapieren in te zien. Hem werd mede gedeeld, dat de Altmark met luchtafweer- kanonnen was uitgerust. De commandant van het marinestation Bergen geloofde evenwel niet, dat hij volle dige was ingelicht en daarom werd de Alt mark op ongeveer 100 mijl ten noorden van Bergen den 15en Februari tegemoet gevaren door een ander Noorsch oorlogsschip, dat het recht éischte, haar te doorzoeken. Doch de kapitein weigerde en hij was daartoe wette lijk volkomen gerecl tigd, zoodat de eisch werd ingetrokken. Toen bleek, dat de Altmark gebruik maakte van haar radio, werd haar medege deeld, dat zij daartoe niet gerechtigd was, waaróp de kapitein zijn verontschuldigingen aanbood. Op 16 Febr. bevond de Altmark zich ter hoogte van Jaeren, toen vernomen werd, dat zich Britschi vliegtuigen in de buurt bevonden. Wij wisten niet precies, of zij zich binnen de territoriale wateren bevonden of niet. Zonder twijfel kenden de Engelschen de voorafgaande geschiedenis van de Altmark, terwijl Wij, aldus de minister, niet wisten, dat zich Britsche gevangenen aan boord be vonden. Koht deed vervolgens het relaas van het gevecht in de Joessiug-fjord, waarbij hij zeide, dat de Engelsehe oorlogsschepen zich na het Noorsche protest eerst teruggetrok ken hebben, doch, nadat zij van de Britsche regeering instructies hadden ontvangen terug kwamen, waarna een Britsche beman ning zich aan boord van de Altmark begaf en het gevecht begon. De Duitschefs gaven zich spoedig gewonnen. Zeven hunner wer den gedood óf i verleden aan bekomen ver wondingen. Een Engelschmah werd door een schot getroffen. De Engelschen haalden daarop de Britsche gevangenen van boord en trokken zich terug. Den volgenden morgen bereidde de Noor sche regeering een protest te Londen voor en ontving zij een Duitsch protest. In het laatste werd niet alleen geklaagd over de Britsche rechtsschending, doch tevens ver klaard, dat de Noorsche regeering het Duit sche schip niet zoo doeltreffend had bijge staan als mogelijk was geweest. Hierop kan ik slechts zeggen, aldus de minister, dat de Noorsche oorlogsschepen zich voor een overweldigende meerderheid in kracht geplaatst zagen en dat tegenstand nutteloos en onzinnig geweest Zou zijn. ïk bevond mij te Trondheim, ên de mi nister-president, die als minister van buiten landsche zaken optrad, ontving den Brit- schen gezant. Het Noorsche protest. „Ik heb verzocht te komen, aldus zeide de premier tot den Britschen ge zant, om uiting te geven aan de hevige beroering en verontwaardiging, welke wij gevoelen naar aanleiding van deze grove schending der Noorsche territo riale wateren, die niet goedgepraat kan worden door beweringen, dat de Noor sche regeering zich niet gedragen heeft, zooals hét behoort. Ons gezantschap te Londen heeft instructie gekregen, een krachtig protest in te dienen, doch ik verzoek U ook, Uw regeering mee te deeleri, dat wij niet de mogelijkheid van ztilk een gedrag der Britsche marine jegens een bevriend neutraal land had den verwacht. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat de Britsche regeering ter stond volledige genoegdoening zal ver schaffen". De Britsche gezant laakte het Noorsche beleid. De Britsche gezant trachtte het voorge vallene eenigszins te verdedigen of te ver ontschuldigen door te zeggen, dat de Alt mark in de Noorsche wateren haar radio ge- biuikte én tij gevolg aangehouden had moe ten worden. Doch het is onmogelijk, tegen een dergelijke overtreding zulke krachtige maatregelen te nemen, vooral daar de kapi tein terstónd de Noorsche instructies op volgde. De Britsche gezant wees er ook op, dat de Altmark gevangenen aan boord had en dat wij het schip op dezen grond hadden kunnen aanhouden. Hierop moesten wij antwoord den, dat het schip in elk géval het recht zou hebben, door de Noorsche territoriale wateren te vareH. De commandant van de Noorsche torpedobooten ln de Joessing-fjord had eveneens den Britschen commandant medegedeeld, dat, zelfs al zou de Altmark Britsche gevangenen aan boord hebben, dit den Britschen oorlogsschepen geenszins het recht gaf, hun wil door te zetten in de Noor sche wateren. Er bestaat in het internationale recht geen bepaling, die een oorlogvoerend land ver biedt, gevangenen te vervoeren over neu traal grondgebied, als de doortocht zelf maar wettig is. Het laatste rgument van den Britschen gezant was de bewering, dat Noorwegen had toegelaten, dat Duitsche duikbooten in de Noorsche wateren opereerden en zelfs Britsche schepen tot zinken brachten. Ik heb reeds eerder in het Storting een verklaring hieromtrent afgelegd. Wij hebben geen en kel bewijs kunnen vinden, waaruit blijkt, dat deze schepen in de Noorsche territoriale wateren zijn getorpedeerd. Koht noemde daarop de Duitsche nota, welke hieromtrent was ontvangen. De premier verklaarde dat het bijzonder pijnlijk is, dat een land als Engeland, waar mede men altijd vriendschappelijke betrek kingen wilde handhaven, een klein en neu traal land op zulk een manier behandelt. Noorwegen is een klein land en wij kun nen aan onze eischen niet met militaire machtsmiddelen kracht bijzetten, doch wij kunnen protesteeren tegen ongerechtvaar digd gebruik van geweld en dat hebben wij gedaan. Wij kunnen zulk een zaak ook voor den Volkenbond brengen, ten einde aan de ge- heele wereld duidelijk te maken, wat wer kelijk geschied is en wij kunnen een beroep doen op de wereldmeening. Wij hebben ge protesteerd tegen alle schendingen van onze neutraliteit, die te onzer kennis zijn ge bracht". Koht noemde vervolgens de instructies, die aan den gezant te Londen gegeven zijn voor het indienen van een protest. De ge zant werd 17 Februari door lord Halifax ontvangen. Deze voerde aan, dat Noorwegen zijn plicht als neutrale staat niet had ver vuld, omdat het de Altmark niet nauwkeurig had doorzocht. Halifax gaf toe, dat technisch de neutraliteit was geschonden, doch hij re deneerde, dat dit weinig of niets beteekènde vergeleken met het feit, dat de Duitschers 300 tot 400 Britsche gevangenen vasthielden onder meer dan hondsche omstandigheden. Het schijnt, dat de Britsche règeering van oordeel was, dat zij in dit geval gerechtigd was, het internationale recht terzijde té Stel len en zich niets aan te trekken van een klein land, dat in dezen oorlog geen ander doel had, dan zijn neutraliteit té handhaven. De Noorsche regeêring heeft er te allen tijde naar gestreefd, haar neutraliteitsver plichtingen in elk opzicht na te komen. De regeering moet wel aannemen, dat de Brit sche regeering, wanneer zij het voorgeval lene zorgvuldig heeft overwogen, zal toege ven, dat hetgeen gebeurd is in strijd is met hetgeen Engeland zelf bij vele gelegenheden plechtig heeft verklaard. Noorwegen is een klein land en het kan zijn rechten niet baseeren op geweld,, doch wij hebben gedacht, dat de groote mogend heden het als een eerezrak zullen beschou wen, de rechten van de Heine naties even zeer te eerbiedigen als de rechten van de groote naties. Wij zijn er zeker van, dat een schending der neutraliteit als die waaraan wij thans hebben blootgestaan, berecht zal worden door de openbare meening in alle landen. De geheel e natie achter de regeering. Na de rede van Köht verklaarde Hambro, dë leider der conservatieven, dat de geheelè Noorsche natie in de zaak van de Altmark achter de regeêring Staat en het protest steunt, In éen tijd, dat Zelfs het begrip van internationale Samenwerking gegrondvest op góede verstandhouding bedreigd wordt, be hoorden geen Willekeurige militaire hande lingen de oude vriendschap van twee demo cratische Volken in gevaar te brengen. Zij zijn beide gehouden, in elk conflict de ihtef- nationale rechtsregels na te leven, zij zijn beide gebonden door de verplichtingen voortvloeiende uit het lidmaatschap van den Volkenbond en het recht van een klein land kon niet meer worden geschonden dan dat Van een groot land. Storting keurt verklaringen goed. Het Storting heeft de verklaringen van Koht en Hambro met algemeene stemmen goedgekeurd. De sociaal-democratische rijksdag- fractie keurt regeer ingspolitiek goed. De sociaal-democratische rijksdagfractie heeft met algemeene stemmen haar instem ming betuigd met de politiek van de regee ring. De fractie keurt Scherp de aanvallen af in zekere persorganen geuit tegen leden der regeering en den premier in het bijzon der. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt tóede, dat het Noorsche gezantschap te Berlijn midden Januari aan de Duitsche re geering heeft verzocht, een onderzoek in te stellen inzake het zinken voor de Noorsche kust van 2 Britsche schepen en een Grieksch schip. Op 16 Februari heeft de Noorsche regee ring het Duitsche antwoord ontvangen, waarin gezegd Wordt, dat gèeh der bedoelde gevallen het gevolg is Vafl hahdeliftgeh der Düitsehê vloötgtrijdkraehten éh dat deze strijdkrachten instructie hébben öiltvangen. zich te weerhouden van alle gevechtshande lingen in neutrale wateren en de Noorsche territoriale wateren te eerbiedigen. De begrafenis der slachtoffers van de Altmark. De begrafenis der slachtoffers vïui de Alt» mark te Sogndal is onder groote belangstel ling geschied. Terwijl de zes kisten, aan land gebracht werden, bracht een detachement van het Noorsche oorlogsschip Olöv Trygg- vason de eerbewijzen. Ongeveer 75 auto's volgden de lijkauto's op weg naar het kleine kerkhof van Sogndal, waar zich een groote menschenmenigte had verzameld. E'en plaat selijk koor zong liederen, terwijl de Duitsche predikant van Oslo den dienst leidde. Er werden korte redevoeringen gehouden door den Duitschen gezant te Oslo, den kapitein van de Altmark en een kapitein van de Noorsche marinedie namens zijn land een laatsten groet bracht en een krans; met de Noorsche kleuren legde. Voorts zag men o.a. kransen van Hitler en van de Duitsche marine. Noorsche bladen, Dagbladet (liberaal) schrijft in een com mentaar op het gebeurde met de Altmark, dat de Britsche regeering niet over volledige inlichtingen heeft beschikt. Het blad ver trouwt, dat, wanneer de Britsche regeering volledig zal zijn ingelicht, zij zal toegeven, dat Noorwegen geen aanleiding heeft, gege ven tot deze grove schending van zijn neu» traliteit. Evenmin heeft Duitschland volgens het blad eenige reden tot beklag, daar Noorwe gen gedaan heeft, wat het kon. Het Noorsche Journal of Shipping; and Commerce (onafh.) schrijft: Zoowel Duitsch land als Groot-Britannië hebben een nieuwe toepassing van het internationale recht inge voerd, welke voor hen zelf passend was. Het blad stelt voor een onpartijdig hof van geschil door president Roosevelt te: doen benoemen. j Arbeiderbladet, het voornaamste orgaan van de arbeiderspartij, schrijft over de zaak met de „Altmark", dat Duitschland zich niet correct heeft gedragen, doch dat dit geen verontschuldiging is voor de flagrante schending der Noorsche neutraliteit door Groot-Brittannië. Britsche pers over de Altmark, Naar aanleiding van het verwijt, dat de Engelschen niet voldoende begrip voor de moeilijkheden der neutrale hebben, zegt de Daily Telegraph: „De Duitsche vloot heeft reeds gebruik gemaakt van alle moordda dige middelen, die zij kon bedenken, om de Noorsche scheepvaart te vernietigen. Van ons hebben de Noorsche zeelieden alle be scherming, die wij konden geven en die Noorwegen wilde accepteeren, ontvangen. Het is de politiek van het Hitlerisme, de Noorsche en alle andere neutrale vlaggen van de zee te doen verdwijnen". De Daily Herald schrijft: „Wij zouden de verbolgenheid van Noorwegen kunnen waardeeren, als alle andere feiten genegeerd zouden kunnen worden, doch dat ls niet mogelijk". De Diplo over het gebeurde met de Altmark. De Deutsche Diplomatiseh-Politische Korrespondenz wijdt een felle beschouwing aan het gebeurde met de Altmark, Deze be« schouwing eindigt als volgt: De Engelsehe overval in den Joesüing- fjord had in wezen ten doel de neutralen er opnieuw aan te herinneren, dat Enge land zijn overmacht tegenover kleineren te allen tijde weet te doen gelden. Zij allen zullen er daarom op bedacht moeten zijn soortgelijke, ja erger dingen over zich te zien losbreken. Het geheele Noorden is reeds vervuld van geruchten, dat Engeland besloten heeft het recht tot doortocht op grond van artikel 16 van het Volkenbondshandvest af te dwingen. Alle kleine staten, die thans ge»- tuigen zijn van den aanslag op de Noorsche neutraliteit, weten nu, wat gedacht moet worden van de aanspraken van Engeland om op te treden als „beschermer van de kleine volken". Zij zullen nu ook de „Fin- sche missie" van Engeland met nuchterder oogen kunnen doorzien. Belgische persstem. Over de zaak der Altmark schrijft de Denière Heure (liberaal) ó.m.: „De luid ruchtige en dreigende protesten van Berlijn werpen een schril licht op hetgeen Duitsch land van de neutralen verwacht. Noorwe gen zou niet alleen de oogen hebben moe ten sluiten voor den aard en de lading van 't gewapende Duitsche schip en hebben moe ten toestaan, dat het zijn krijgsgevangenen hield, maar bovendien zou het den strijd hebben moeten aanbinden met de Engelsehe vloot om een eerste schending van zijn neu traliteit door de Duitsche vloot te blijven dekken. De eerste achteloosheid, de eerste zwakheid sleept toenemende eischen met zich mede". Zweedsche persstem. De Bund schrijft: Duitschland heeft ge protesteerd bij de Noorsche regeering, om dat deze de Altmark geen voldoende be scherming heeft gegeven. Er zou reden Zijn om dit standpunt te bestrijden. Wanneer de Engelsehe bewering over de behandeling, die ten deel moét vallen aan een schip, dat krijgsgevangenen vervoert, juridisch juist mocht blijken, zou dit schip logischerwijze alleen hebben moeten worden gecönvoyeerd, wanneer de krijgsgevangenen in handeft wa ren gesteld van de Noorsche autoriteiten. Het Duitsche protest en de uit Duitsch land komende berichten spreken echter zoo min mogelijk over dit punt. De door Duitsch land geslaagde luide kreten kunnen ook ten doel hebben de algemeene aandacht hier van af te wenden. En men kan zich afvra gen hoe zouden de Duitschers zijn opgetre den in een soortgelijk geval? Amerikaansche persstemmen, De Amerikaansche dagbladen keuren bij na eensgezind de houding goed van de Engel sche admiraliteit in de zaax der Altmark. De New York Telegram schrijft, de Alt mark is stellig geen koopvaardijschip. Het is een hulpoorlogssehipDuitschland schreeuwt: „Houdt den mserctenaar" en be looft represailles. Wat zou Duitschland dan hebben gedaan, wanneer een van zijn eigên oorlogsschepen een Engelsch schip vol Duitsche krijgage-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7