AMSTERDAMSCHE BEURS £aalste Aedchien jftucgedijtie Stand lOeeréericht IV* ïV' Nederlandsch schip door ontploffing getroffen. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Woensdag:. COMITÉ VOOR FINLAND OPGERICHT. Plannen voor een grootsche inzameling. Nu in verschillende plaatsen reeds open bare inzamelingen ten behoeve van Finland zijn gehouden, vaak met verbluffend resul taat, heeft de burgemeester onzer stad ge meend, dat ook hier een collecte voor dat doel georganiseerd diende te worden, over tuigd als hij was dat er groote sympathie bestaat voor het door een overmachtigen buurman bedreigde land. Op zijn verzoek kwamen Maandagavond ten stadhuize ver schillende heeren, vertegenwoordigende de heelp burgerij, bijeen en uit him midden werd een comité opgericht, waarvan mr. van des Loos, rechter in de rechtbank alhier, als voorzitter werd aangewezen. De heer M. G. Grondsma nam het secretariaat op zich, de heer A. M. de Lange treedt op als penning meester. Overige leden zijn de heeren A. Conijn Sr., dr. A. J. Korteweg, Th. A. Rin gers en W. van de Vail. De burgemeester werd aangewezen als eere-voorzitter ook van het nog te vormen eere-comité, tot welks oprichting meteen werd besloten en waartoe bereids verschillende stadgenooten zijn uitgenoodigd. Vrijdag hoopt men alle ant woorden te hebben ontvangen, waarna de namen der leden van dit eere-comité zullen worden medegedeeld. In een gisteravond, weder ten stadhuize, gehouden en door den burgemeester gepresi deerde bijeenkomst van het dagelijksch be stuur van het comité met vertegenwoordi gers van de plaatselijke bladen werd mede gedeeld, dat de opbrengst der inzameling be stemd zal zijn rechtstreeks voor Finland (dus niet voor het Roode Kruis). Zij zal worden gehouden op Zater dag 2 Maart en collectriees en collec tanten boven 16 jaar kunnen zich nu reeds opgeven bij den secretaris (Nic. Beetskade 47, telef. 2859) en bij den penningmeester (Lange- straat 59). Vóór 2 Maart zuilen aan verschillende adressen in de stad lijsten ter inteekening worden aangeboden. Overigens werden nog eenige ideeën besproken om de actie zóó te doen zijn, dat de geheele stad wordt be werkt en ieders aandacht wordt bepaald bij de inzameling. Nadere mededeelingen over een en ander zullen te zijner tijd worden gepubliceerd. Wij meenen onze lezers reeds nu te mogen opwekken om hun gave af te zonderen voor het beoogde doel: zoo groot mogelijken financieelen steun te geven aan het met ondergang bedreigde land, dat niet anders wil dan in vrede en vrijheid leven. Dat de sympathie voor de Finnen in onze stad zeer levendig is, meenen wij zonder vrees voor tegenspraak wel te mogen aan nemen. UITVAART H. W. FRESE. Op de gemeentelijke begraafplaats, over- LU CHTBES CHERMIN GSDIENST. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst hier ter gtede schrijft ons: Zooals reeds verleden week werd mede gedeeld, zal voortaan iederen Zaterdag tus- schen twaalf uur en half één een proef met de sirenes worden genomen. De eerste proef had j.l. Zaterdag plaats en verliep naar wensch. Het is dus nu mogelijk geworden, in geval de L.B.S.D. in actie moet komen, de burgerij met sirenegeloei te waarschu wen, als luchtgevaar dreigt en met een scherpen hoogen toon der sirenes als het ge vaar voorbij is. Het klokgelui, dat alleen in de binnenstad hoorbaar is, behoort dus tot het verleden. Toch is de toestand nog niet ideaal. Er moeten, naar 't oordeel van 't hoofd v. d. L.B.S.D., nog sirenes bij en er werden dan ook reeds pogingen tot uitbreiding ge daan. Is de bevolking op die wijze op tijd van gevaar te verwittigen, de L.B.S.D. zelf moet ook over middelen beschikken berich ten aan de bevoegde instanties door te ge ven. De dienst beschikt daartoe over een eigen telefoonnet, waarvan de centrale pos ten zich op de Waag bevinden en dat buiten de automatische telefoon omgaat. Dit net geeft verbinding tusschen den commando post (Waagtoren), de standplaatsen der hoofden hulpdiensten (E.H.B.O.: Centraal Ziekenhuis, brandweer: brandweercentrale, opruimingsdienst: gemeentewerken, ont- smettingsdienst: keuringsdienst, politie: po litiebureau, licht: lichtbedrijven), de zeven vakposten (I Nassaugarage, n abattoir, III garage Met, Achterweg, IV gemeentewerf, V Kennemerautogarage, VI Alkmaar Packet, VII fabriek Krom, Schermerweg), de vier hulpziekenhuizen buiten de vakpost (in vakl: de wasseherij aan de v. d. Woude straat; in vak III: de Overdekte bad- en zweminrichting: in vak IV: de melkcentrale aan de Oudegracht; in vak V: het burger weeshuis), de acht uitkijkposten (Vondel school, r.k. lyceum, Waagtoren, gebouw Lichtbedrijven, Westerlicht, gerechtsgebouw, watertoren, fabriek Krom, Ambachtsschool). Het personeel van dezen verbindings dienst heeft theoretisch en praktisch reeds vele malen geoefend. Thans is een reserve-ploeg in opleiding genomen. Met de andere vrijwilligers wordt regelmatig doorgewerkt. Vrijdag a.s. doen weer 16 cursisten uit vak V examen voor het E.H.B.O.-diploma, terwijl in de afge- loopen week alle vrijwilligers uit vak III in de gaskamer zijn geweest. Deze week is vak IV aan de beurt. Er is echter nog steeds een tekort aan personeel, vooral aan gediplomeerde manne lijke E.H.B.O.'ers. Wie meldt zich daarvoor nu eens aan? Het kantoor op het Waagge bouw is alle werkdagen van 912 en van 2—6 geoxmd en 's Zaterdag tot 1 uur. U ziet aan Finland hoe noodig het kan zijn. Meldt u nu aan, nu kunt u en paraat zijn, als de dienst u noodig mocht hebben. Als u wordt aangewezen, staan uw handen wel klaar, maar u kent den dienst niet. Mogen we in de komende week op vele aanmeldingen rekenen? meeoefenen onverhoopt dekt met een smetteloos wit sneeuwkleed, waarboven de staande steenen, de boomen en heesters donker uitstaken, is gistermid dag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. W. Frese, wiens ver diensten jegens de samenleving wij dezer dagen in het licht hebben gesteld. In zeven auto's kwam de stoet tegen half 3 voor de poort Daarin kwamen, behalve de familie, o.a. mede de heeren Margadant en mr. G. A. de Lange, resp. voorzitter en secr.-penning- meester van de afd. Alkmaar van het Witte Kruis; J. Schoorl en P. A. de Lange, direc teur en commissaris van de Nutsspaarbank; van Deersum, voorzitter hoofdbestuur Witte Kruis en ds. G. S. van de Woude, predikant der Ev. luth. gemeente te Alkmaar, terwijl we voorts op de begraafplaats o.m. opmerk ten de heeren Figee, secretaris van den Ar menraad; W. Visser van Koedijk, Adolf var- de Spaarbank en Vóórhaar van het Witte Kruis, welke laatste twee langen tijd met den heer Frese hadden samengewerkt. Verschillende sprekers. Toen het ontzielde lichaam in de groeve was neergelaten en tal van kransen en an dere bloemstukken op het graf waren ge legd (van de Spaarbank, de afd. Alkmaar en het hoofdbestuur Witte Kruis, alsmede van familie en vrienden), sprak allereerst de heer vanDeersum een hartelijk woord ter nagedachtenis van hem, om wiens graf men geschaard stond. Hij herinnerde eraan hoe de heer Frese in 1898 den stoot gaf tot de oprichting van de afd. Venhuizen van het Witte Kruis, die de eerste was in dat deel dezer provincie, en hoe hij daarna met noes ten vlijt bleef ijveren voor vergrooting van het leeken-element in den strijd voor de volksgezondheid. Gedurende een reeks van jaren heeft het hoofdbestuur, waarvan de heer Frese toen deel uitmaakte, van diens inzichten en vooruitzienden blik een dank baar gebruik mogen maken; maar ook daar na, toen hij benoemd was tot lid van ver dienste, bleef hij met groote belangstelling het Witte Kruis-werk volgen. Spr. eindigde met een: Vaarwel, vriend Frese, je hebt niet tevergeefs geleefd. De heer Margadant stelde de groote werkkracht van den heer Frese in het licht, speciaal voor de afd. van het Witte Kruis en haar „dochter" het badhuis, terwijl hij tevens wees op het mooie gebouw van het W. K., als een kroon op het streven van den overledene, die om zijn groote stuwende kracht in herinnering zal blijven. De heer P. A. de Lange herinnerde dankbaar aan de rijke adviezen, die de heer Frese gedurende 21 jaren als lid van het be- bestuur der Spaarbank ten behoeve van die instelling had gegeven, wier belangen hij steeds met woord en daad voorstond. De heer W. Nordemann sprak een hartelijk woord ook namens een paar v af wezige familieleden, waarbij hij vooral wees op de groote harmonie, welke heerschtc in de geheele familie. Met het reciteeren van een paar dichtregelen eindigde spr. zijn van groote waardeering getuigend troost woord. Met een herinnering aan wat de heer Frese op maatschappelijk gebied heeft ge daan, sprak de heer J. Schoorl vol dankbaarheid over het feit, dat hij 20 jaren lang omgang met hem had mogen hebben, wiens werkzaamheid en groote stuwkracht een voorbeeld waren voor velen. Persoonlijke teleurstellingen zijn hem daarbij niet ge spaard gebleven, vooral toen de ouderdom kwam en hij stuk voor stuk zijn werk uit handen moest geven, maar dan was daar zijn vrouw om hem rust te geven. Spr. hoopte, dat de heer Frese, voor wien werkzaamheid en rechtschapenheid de grondslagen voor het leven vormden, thans de eeuwige rust zal vinden na zijn welbesteed leven. Laatste spr. was ds. vanderWoude, die namens de ev. luth. gemeente een af scheidswoord sprak aan den overledene, die jaren lang zijn zeer op prijs gestelde krach ten had gegeven aan genoemde gemeente. Ook namens een wegens ziekte afwezigen schoonzoon bracht spr. een laatsten groet. Een woord van dankbaarheid past hier aan 't adres van hem, die is heengegaan, zei spr., maar bovenal aan God, die hem met een zoo groot maatschappelijk medegevoel vervulde en die hem, naar wij mogen hopen, zijn fouten zal willen vergeven. Spr. ging hierna voor in het „Onze Vader", waarop hij eindigde met „Rust in Vrede. Amen". Namens de familie sprak de heer S t a- p e 1 uit Spaarndam een kort woord van df-nk voor de hartelijke woorden van vriend schap en waardeering en voor de betoonde langstelling. Hierop ging men langzaam weer naar den uitgang der begraafplaats, overtuigd dat een door velen hoog geacht werker in den besten zin van het woord zijn laatste rustplaats had gevonden. ZWEEDSCH DORP DOOR RUSSISCHE VLIEGTUIGEN AAN GEVALLEN. Russische vliegtuigen hebben vandaag het Zweedsche dorp Pa- jala, dat op vijf mijlen van de Fin- sche grens is gelegen, gebombar deerd. Vier gebouwen zijn in de asch gelegd, terwijl de kerk licht bescha digd werd. HET IJS IN HET NOORDHOLL. KANAAL, Morgen wordt het opengebroken. De vereeniging „IJsstrijd", vereeniging tot ijsbestrijding in Noordholland boven het Noordzeekanaal, zal in overleg met den rijks waterstaat en de Amsterdamsche vereeni ging tot ijsbestrijding morgen overgaan tot het openbreken van het Noordhollandsch Kanaal. „De Ijsbeer", van de Amsterdam sche vereeniging voor scheepvaartbelangen, vertrekt morgenochtend 7 uur van de Wil- lemssluizen te Amsterdam. De bedoeling is het ijs tot Den Helder open te breken. N.V. NOORDERBANK. In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders werden balans en verlies- en winstrekening per 31 Decem ber 1939 goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 5 pCt. De heer J. Valkering Tzn. te Limmen, af tredend commissaris, werd herkozen. COLLECTE NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De Zaterdag j.l. alhier gehouden collecte ten bate van Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een bedrag van 452 87 opgebracht. CABARETAVOND „DE BONTE SPELERS". In ons verslag over de feestavond van de 15e batterij Lua in de Egmondermeer, staat abusievelijk vermeld, dat mej. N. Wijn vroo- lijken zang ten gehoore bracht. Dit moet zijn mej. Matty Kommer. HET TEKORT AAN WAGONS OPGELOST. Een brief van minister Albarda. De meerdere toewijzing van wagons voor de verlading van kool is eerder reeds door ons vermeld. Daarbij is medegedeeld dat de heeren Jb. de Vries en A. Hoogland van Sint Pancras, resp. voorzitter en be stuurslid N. T. B. kring Langendijk, een audiëntie hadden aangevraagd bij den mi nister van waterstaat, waar het wagon- vraagstuk is besproken met gunstig resul taat. In meerdere kringen werd toen de meening verkondigd, dat het vraagstuk evengoed zou zijn opgelost, maar thans kun nen wij dit definitief tegenspreken, gezien het volgend schrijven van Zijne Excellen tie verzonden aan bovengenoemde heeren: Uw uiteenzetting ter audiëntie inzake de moeilijkheden, welke de afvoer van kool uit de Streek naar Duitschland en enkele an dere landen ondervindt, is voor mij aanlei ding geweest, mij tot de directie der Neder landsche spoorwegen te wenden. Deze heeft mij medgedeeld dat, aangezien reeds gebrek bestaat aan Nederlandsch materiaal voor de binnenlandsche voorziening, geen Neder landsche wagons voor transporten naar het buitenland beschikbaar gesteld kunnen wor den. Aan de Duitsche- en Zwitsersche spoorwegen is evenwel verzocht voor le vensmiddelentransporten naar/ de resp. lan den wagons te willen bijstellen. Op dit verzoek hebben de Duitsche spoor wegen welwillend beschikt, zij zullen dage lijks 50 Duitsche wagons voor transporten naar Duitschland, en bovendien éénmaal per week 40 Duitsche wagons voor trans porten naar Zwitserland zenden. Ook worden voor deze transporten ge deeltelijk aangewezen de reeds in Neder land aanwezig zijnde geschikte vreemde wagons. Het vervoer naar België kan bewerkstel ligt worden met de reeds in Nederland aan wezige vreemde wagons, terwijl voor mo gelijk vervoer naar Noorwegen ook de op onze lijnen aanwezige geschikte vreemde wagons gebruikt gesteld kunnen worden. Ongecorrigeerd.) Bij de directie van de N.V. Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam is van den kapitein van het s.s. „Tara" bericht ont vangen, dat het schip op 60 mijl zuidwest van Kaap Fir.isterre door een explosie is getroffen. Het schip is zinkende, de „Tara" was op weg van Bahia Blanca naar Rotterdam met een lading graan, geconsigi eerd aan de Nederlandsche regee'ing. Het schip is eigendom van de scheep vaart- en Steenkolenmaatschappjj te Rotterdam. Het meet 4760 ton. Het werd in 1929 op de werf van Piet Smit Jr. te Rot terdam gebouwd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing en het lot van de opvarenden is niets be kend. ONGEWONE BRIEFWISSELING. Op 14 Febr. werd door den tuinder S. Akerboom te Koedijk roodekool geladen op een auto met bestemming voor België. In de struik van één dezer kooien stopte hij een briefje met „de groeten uit Nederland". Op 20 Febr, ontving hij het volgende briefje als antwoord: „Ik heb het briefje in Uw kool gevonden en zend U hierbij een groet uit Antwerpen (België). Ik ben een soldatenvrouw met twee kleine kindjes, Suzane en Emeliën. Beste groeten van de familie Goethem Bolberg, Boterhamstraat 2, Antwerpen. Uw kool lekker opgegeten 19 Febr. Krijg ik ook nog een berichtje terug?" Uit deze zeker niet alledaagsche brief wisseling blijkt dat er weinig dagen noodig waren om het product van producent tot consument te brengen. EEN ACTUEELE RECLAME. De N.V. J. Zijlstra Hzn. te Amsterdam, waarvan een der zaken hier ter stede is ge vestigd, zendt ons een groote kaart van Fin land en omliggende landen. Deze mooie en duidelijke kaart van Noord-Europa wordt vanaf Vrijdag 23 tot en met Donderdag 29 Februari zoolang ds voorraad strekt voor een zeer klein be drag beschikbaar gesteld wanneer men in de levensmiddelenwinkels der N.V. voor 1 waren koopt, waaronder koffie, thee of cacao. De kaart heeft 6 kleuren en is volledig bijgewerkt. De spanning, waarmede iedereen de strijd in Finland volgt en de groote belang stelling, welke overal voor de kaart van Noord-Europa bestaat, maakt deze aanbie ding tot een zéér actueele. AANBESTEDING. Voor rekening van de Maatschappij tot Belegging en Beheer te Amsterdam werd door het Bouwbureau F. H. Ringers Zoon onderhands aanbesteed het verbouwen van het winkelhuis Langestraat no. 59 te Alk maar. Het werk werd gegund aan den laag- sten inschrijver, de heer R. J. E. Bot. aan nemer, alhier, voor de somma van 481(1. ALKMAAR. GEBOREN: Anna B-, d. van Petrus H. Leugfen en A. Bakker. GETROUWD: Jacob Korver en Anna Hedwig Thorke. Hermanus van den Berg en Stijntje Steen beek. Jacobus J. Pesser en Elisabethe M. Jakobi. OVERLEDEN: Pleter van Tiggelen, wedr. van M. de Wilde, 67 jaar. Klaas Brak, wedr. van G. Bouwens, 85 jaar. Gerrit Meijer, wedr. v. T. Brouwer, 77 jaar. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De regeeringspersdienst meldt, dat er hedennacht bij Den Helder door afdeelin- gen luchtafweergeschut op vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit is geschoten. DE BRAND IN DE MEUBELFABRIEK TE ROTTERDAM. Langdurige nablussching. Vanochtend omstreeks acht uur kon men aannemen, dat de brand zich zou bepalen tot de meubelfabriek en kantoorgebouwen, zoodat geen gevaar meer voor de naburige woningen bestond. Het blusschings- werk bepaalde zich er dan ook hoofdzake lijk toe om het vuur binnen in de gebouwen te bedwingen. De nablussching zal nog wel den geheelen dag duren, daar het vrijwel niet mogelijk is de vuurhaarden dicht te benaderen. De groote voorraden hout en ander brandbaar materiaal zijn n.l-. op vele plaatsen door de plafonds gezakt en vormen in het benedengedeelte van de fabriek com pacte massa's, waaruit nu eens hier, dan weer daar vlammen uitslaan. Op een der bovenste verdiepingen staat een lijmpers van 4000 kilogram, die nog slechts met één poot op stevige fundeering rust en dus elk oogenblik naar beneden kan storten. Over een juist bedrag van de schade, kon men nog geen mededeelingen doen. Vast staat echter, dat praktisch niet alle schade door verzekering kan worden gedekt. Groot is n.l. ook de immaterieele en moreele schade van dezen brand. Er zijn immers behalve materiaal ook zeer veel teekenin- gen, ontwerpen, dossiers en archieven ver nietigd. Of de inhoud van de brandkast ge spaard is gebleven, staat nog niet vast. He denochtend kon men daar nog niet bij. Bo vendien waren de opgeslagen goederen in de fabriek zeer groot in aantal. De fabriek legt zich n.l. toe op het vervaardigen van winkel- en scheepsbetimmeringen. Door de aanhoudende vorst konden zeer veel win kelbetimmeringen niet afgeleverd worden, daar men geen voortgang had met bouwen, zoodat zij in de fabriek opgeslagen bleven. Die groote voorraad is geheel vernietigd. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN DEFENSIE. Rost van Tonningen veroordeeld. Het Haagsche gerechtshof heeft heden in hooger beroep bevestigd het vonnis van de rechtbank aldaar waarbij mr. M. M. Rost van Tonningen, „hoofdopsteller" van het „Nationale Dagblad" is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd en een geld boete van 200 subs. 100 dagen hechtenis. Deze veroordeeling geschiedde naar aan leiding van een artikel in het „Nationale Dagblad" van 19 Juli 1939, getiteld: „De on ridderlijkheid van minister van Dijk", in welk artikel zinsneden voorkwamen, welke beleedigend voor den toenmaligen minister van defensie werden geacht. Het Hof heeft bij zijn arrest het beroep van verdachte op noodweer verworpen, ter wijl voorts werd overwogen, dat het opleg gen van een geldboete alleen geen voldoen de waarborgen biedt, om verdachte van noo- delooze krenkingen te weerhouden. BRAND IN EEN AMERIKAANSCH CIRCUS. Talrijke dieren omgekomen. Gisteravond heeft brand gewoed in het winterkwartier van't te Rochester (V.S.) ge vestigde circus Cole Brothers, waarbij alle gekooide dieren van de onderneming, waar onder leeuwen, tijgers, luipaarden, apen en eenige zeehonden, zijn omgekomen. Ongeveer 350 andere dieren; welke zich in stallen bevonden, waaronder twintig tot vijf-en-twintig olifanten, wisten los te bre ken en draafden in het wilde weg te stad in. Het enorme uit baksteen opgetrokken ge bouw, waarin alle dieren, uitgezonderd een tiental kameelen waren ondergebracht, werd een prooi der vlammen. De aangerichte schade werd geraamd op 150.000 tot 200.000 dollars. Ongeveer 300 paarden, waaronder fraaie rijdieren, voegden zich bij de olifan ten en kameelen om aan de vlammen te ontkomen, nadat zij waren losgemaakt door circuspersoneel, dat zich in een hoek van het gebouw bevond, -toen de brand werd ont dekt. Tijdens de reddingswerkzaamheden weerklonk het angstgeschreeuw van de die ren in de brandende kooien waaronder een nijlpaard. De tamme dieren wist men in vei ligheid te brengen. De eigenaars van de circusonderneming verklaarden nog niet te kunnen zeggen hoeveel dieren in het vuur waren omgekomen. Verscheidene olifanten en eenige paarden trachtten naar het bran dende gebouw terug te keeren, doch werden door het personeel tegengehouden, waarna de dieren in wilde vaart naar de stad terug renden. Ds. J. L. Brinkerink té Grootscher mer is beroepen tot predikant bij de herv. gemeente te Eext (Dr.) INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN LICHTING 1940. j De regeeringspersdienst meldt: In de dagbladen is eenigen tijd geleden bekend gemaakt, dat het in het voornemen lag om in het tijdvak 1524 April 1940 in te lijven de dienstplichtigen van de lich ting 1940: a. het 1ste regiment huzaren (geen paardenoppassers en -verzorgers); b. het 1ste, 2e, 3e en 4e regiment hu zaren, voor zoover betreft de paardenver- zorgers en -oppassers bij de Koninklijke Militaire Academie of rijschool. Nader wordt thans medegedeeld, dat de inlijving van genoemde ploege dienst plichtigen zal geschieden in het tijdvak 110 Mei 1940 (datum van inlijving 6 Mei 1940). VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 10 uur: Aanhoudende dooi, betrokken tot halfbe- wolkt, geen neerslag van bc teekenis, meest matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren over de Oostzee was gelegen, heeft zich naar centraal-Europa verplaatst, daar bij nog in beteekenis toenemend. In Honga rije komen thans barometerstanden voorho ven 1038 mbar. De temperatuur blijft over midden-Europa en de Balkan nog zeer laag. Daarentegen is de luchtdruk in zuid- en midden-Noorwegen belangrijk gedaald, waardoor de wind in onze omgeving naar het zuiden draaide, en wij in den aanvoer van zachte lucht komen, die de vorst definitief zal verdrijven. Opmerkelijk is, dat deze lucht zoo droog is, tengevolge waarvan het sneeuwdek eerder verdampt dan smelt. Het aardoppervlak vertoont dan ook niet het normale aspect, dat wij van een invallenden dooi gewend zijn. Ook in Denemarken is het veel minder koud geworden en de tempera tuur steeg daar plaatselijk 13 graden. Aan de kust van zuid- en midden-Noorwegen verdween de vorst eveneens. Het maximum over Groenland van 1037 mbar is gescheiden door een voor van lagen druk van het ma ximum over centraal-Europa. In deze voren ligt voor de Noorsche kust een afzonderlijk minimum van 995 mbar. Aan de noordzijden hiervan stroomt nog koude arctische lucht naar de Noorsche Zee. De depressie bü IJs land verplaatste zich slechts weinig, doch diepte zich tot 985 mbar uit. Aan de achter zijden van den oceaandepressie stroomt koude lucht naar het zuiden en onder dezen invloed is de temperatuur op de Azoren reeds gedaald. Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.52 tot 6.35 uur licht op. OPGAVE ANSnUDAMSCBS BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 21 Februari 1940. STAATSLEENINGEN. 3—3 34 Nederl. 1938 3 Ned.-ïndië 1937 534 Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL, Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service o i General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands a Steel comm. d U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur <- t Ned. Ind. Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong t t s PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon Petr. Phillips Oil. Vor.k 84 82%e 91 83 162 102 53*/a 309 881/, H3V, 38 223/, i 39»/, 271%. IS*/, 15% 5i/« 42'/, 41/, 383 225 222 97% 9S 222% 241% 2»'/* Shell Union 9 Tide Water 81/, RUBBERS. Amsterd Rubber i 1881/, Deli Bat. Rubber 150% Hessa Rubber102 Oostkust a 115 Rotterdam Tapanoeli_ 541/, Serbadjadi 95 Interc. Rubber 3a/ie SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 92% JavaChinaJapan lijn U4% Kon. Ned Stoomboot 1041/, Scheepvaart Unie 1051/, TABAKKEN. Deli Batavia 124% 1/5% 138 Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN, Atchison Iopeka 1°% Illinois Centra) Southern Pacific 10%s Southern Railw12s/, 12% Union Pacific 73% 73»/, Can. Pao. 3% 3% §Noteermg per 50. x) ex-coupon t Exclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 234, heden 234 WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET-OFFICIEEL. 2.15-2.30 11 92 162 101 310 114 39% 23!-% 58% 28% 16»/» 43J-9fls 382 225 222 98% 58 99 2423/,-S SJ-% 89/l6 101 116 95 3% 92% 114% 105 124% 138 Vorige Koers heden New-York 1.88%» 1.88%. Londen 7.43% 7.43% Berljjn 75.5734 75.55 Parijs 4.2134 4.21 Brussel (Belga) 31.69 31.6534 Zürich 42.22 42.19 Kopenhagen 36 40 36 35 Stockholm 44.85 44.80 Oslo 42.80 42.70

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2