IT* PIERPI-i Slaan's Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. Tweede Kamer over Economische Zaken. Liniment docdt fujn>! Tegengaan van pers excessen. Gewenscht, maar niet door den staat van beleg. Wettelijke regeling der zaaizaadleening gewenscht. De ijstoestand op de groote rivieren. De Rijn bij Lobith komt vrij. Te hooge stroooriizen. Kamerlid vraagt maat regelen. GEMENGD NIEUWS. PARLEMENT Volgens minister Weiter gaot het de n.s.b. in Indië óók slecht. Eeri pleidooi voor industrialisatie. Indische begrooting in de Tweede Kamer. TWEEDE BLAD. 3 heeft geen kans tegenover Sloan's! Sloan's doodt onverbiddelijk alle pijn, alle stramheid en moeheid. Sloan's zorgt, dat frisch bloed de pijnlijke plaatsen doorstroomt. Sloan's maakt spieren soepel en lenig. Sloan's moet U bij de hand hebben, zoodra het eerste vleugje spierpijn zich aanmeldt! In het verslag der Tweede Kamer betref fende het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot het doen voortduren van den bij Koninklijke besluiten van 1 en 6 November 1939 afgekondigden staat van beleg, lezen wij, dat sommige leden gaarne vernemen of de regeering bijzondere voorzieningen voor bereidt tot het tegengaan van persexcessen in die gebieden, waar de staat van beleg tot dusverre niet is afgekondigd. Uitbreiding van de gebieden, waar de staat van beleg geldt, alleen met het oog op het tegengaan van zulke excessen, zouden zij niet wensche- lijk achten. Toch meenden zij, dat hiertegen krachtiger dan tot dusverre opgetieden moet kunnen worden. Zij vroegen zich af of het niet mo gelijk ware met dit doel enkele artikelen van de reeds aangehaalde „oorlogswet" voor het geheele land van toepassing te verkla ren, terwijl dar. de toepassing van de wet in haar geheel tot de thans aangewezen ge bieden beperkt zou kunnen blijven. Andere leden zouden voorshands deze remedie erger achten dan de kwaal. Echter zouden ook zij gaarne ver nemen, of bij de regeering plannen tot krachtiger bestrijding van met 's lands belang strijdige uitingen in de pers bestaan en, zoo ja, of indie ning van één of meer hierop betrek king hebbende wetsontwerpen bin nenkort kan worden verwacht. Evenwel waarschuwden zij'bij voor baat tegen aantasting van de vrij heid van drukpers. Het lid der Tweede Kamer, de heer Droe- sen (r.k.), heeft aan den minister van eco nomische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen, ten gevolge waarvan de pogingen van de commissie-Rutgers om een heid in de keu ring van zaaizaad te brengen, mislukt zijn? 2. Is het den minister bekend dat ••en- gevolge van het mislukken dier pogingen de in 1932 met medewerking van de directie van den landbouw tot stand gebrachte een heid in de keuring van landbouwgewassen verloren dreigt te gaan? 3. Is, naar de meening van den minister, van dat gemis ar.n eenheid gevar voor een rationeele zaaizaadvoorziening en voor de bodemproductie te duchten? 4. Zoo ja, is de minister dan bereid te be vorderen, dat er zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling tot stand komt, waar door eenheid in de zaaizaadkeuring wordt verzekerd? 5. Wil de minister daarbij eens een rege ling overwegen, waarbij de keuring, d.w.z. de controle op de teelt en op de aflevering, onder toezicht der overheid, in handen wordt gelegd van het er bij betrokken be drijfsleven en waarbij met name den ge bruikers van zaaizaad een behoorlijke in vloed wordt toegekend? In den afgeloopen nacht is het ijs in den Rijn bij Lobith aan de Zuiderwal gaan schui ven, zoodat daar de rivier voor zeven-tiende blank staat. De Noorderwal zit nog voor drie-tiende vast. De eerste sleepboot met vijf schepen is uit Duitschland te Lobith aangekomen, Het ijs in de rivier bij Mil- lingen is thans ook los. Het water stijgt on geveer 3 c,m. per uur. Bij het ijsbreken op de Waal bij Winsen is gebleken, dat er zich een tweede zware ijsdam heelt gevormd tusschen Winsen én Ewijk. De ijsbrekers zijn hier gisteren op vastgeloopen, zoodat zij eerst vandaag in De waterstand bij Nijmegen is twee me- Nijmegen worden verwacht, ter hooger dan bij Ewijk. Het merkwaardi- geval doet zich voor, dat de rivier voor Nij megen gisteren vijf centimeter val had, bij een stand van 11.25 m. Keulen seinde een was van 158 c.m. Men verwacht nu, dat in den loop van van daag bij Nijmegen minstens een meter was komt. Dan bestaat de mogelijkheid, dat het ijs bij Nijmegen los komt en zich op den dam te Ewijk werpt. Het lid der Tweede Kamer, de heer van der Weijden (r.k.), heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend dat de veehou ders in de uitsluitende weidegebieden thans een wanhopigen strijd voeren om hun vee door den winter te krijgen, omdat, afgezien van de waardevolle distributie van kracht voer, door den zeer slechten hooioogst en door de hóoivordering groote hoeveelheden ruw voeder moeten worden bij gekocht? 2. Is het den minister bekend, dat hooi, waarvoor maximumprijzen zijn vastgesteld, (voor deze prijzen zeker) niet in voldoende mate voor de veehouders besohikbaar is en dat daarom nog groote kwantums stroo moeten gevoerd worden welk stroo in het midden en westen des lands mede door op slag voor defensie- en evacuatie-doeleinden zoozeer in prijs is gestegen dat het door de veehouders niet meer op redelijke voor waarden te krijgen is? 3 Is de minister bereid, op dit voor de vee houders thans onmisbare product de prijs- opdrijvingswet van toepassing te verklaren, zoodat het wederom voor redelijke prijzen en in voldoende hoeveelheid voor hen be schikbaar komt? GRANAAT SLOEG IN EEN SCHOOL TE AMSTERDAM. Zooals de regeeringspersdienst reeds heeft gemeld, is vannach1 ten Zuiden van de hoofdstad op vreemde vliegtuigen geschoten. Het blijkt thans, dat een der afgeschoten projectielen in de hoofdstad is neergekomen en, zonder te ontploffen, eenige materieele schade heeft aangericht. De granaat kwam terecht op het dak van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers, gelegen aan de Nieuwe Prinsengracht. Het projectiel sloeg door het dak en verbrijzelde vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veran derde de granaat van richting en sloeg toen door de zoldering en kwam in een daar on der gelegen klasselokaal terecht. De vaart van het projectiel was door de aanraking met de balk en den muur echter reeds zoo veel verminderd, dat in het klasselokaal slechts een me banken werden beschadigd. Het gevaarliike voorwerp kwam gelukkig niet tot ontploffing. Vanmorgen werd het projectiel in een hoek van het lokaal ge vonden. GEEN „LIEBESGADEN" MEER NAAR DUITSCHLAND? Naar het Vbld. verneemt, overweegt de regeering een nieuwe regeling ter beper king van de zending van z.g. „Liebesgaden" naar Duitschland. De omvang van deze zen dingen is niet meer in overeenstemming met de bedoeling, Het karakter van liefda digheid hebben de „Liebesgaden" langza merhand verloren. Het gaat nu veel meer om een voorziening met levensmiddelen op zoo groote schaal, dat de voorziening van ons eigen land de overweging van maatre gelen eischt. LICHTKOGELS WAARGENOMEN NABIJ ZEIST. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn in de omgeving van Amersfoort weer lichtkogels in verschillende kleuren waargenomen, aldus de „Tel." Luchtwacht- posten te Utrecht, Zeist en Woudenberg hebben na half één lichtisgnalen gezien. O.a. zouden zulke kogels omhoog zijn ge schoten uit een woning te Zeist, terwijl de politie bekend zou zijn welke woning dit is. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie van de Indië-machines der K. L.M. was gistten: Thuisreis: „Torenvalk" (van Dijk) te Bas- ra, 24 Februari te Napels verwacht; „Peli kaan" (Smirnoff) te Medan, 27 Februari te Napels verwacht. Het isolement van Ameland. - De „Riet vink" en van de K.L.M. vloog gister drie maal van Eelde naar Ameland en terug. Tien personen vlogen van den vasten wal naaT het eiland en in omgekeerde richting wer den 45 passagiers, voor het meerendeel mili tairen, vervoerd. Ook een hoeveelheid post werd overgebracht. Thans wordt overwogen een marinevaartuig naar Ameland te stu ren, doch het is de vraag, of dit plan kan Worden uitgevoerd, aangezien er alleen ten Noorden van Nes een kleine ijsvrije plek is. De Waddenzee vormt nog één ijsvlakte en het Amelandsche gat vertoont nog weinig openingen. Indien de dooi niet met harden wind gepaard gaat, zal aan den tegenwoor- digen toestand voorloopig nog geen einde komen. Explosie in een smeedrij. - Gisteren is door onbekende Oorzaak in de smederij van den heer Verhoeven te Ravenstein een lasch- aparaat geëxplodeerd, waardoor de ruiten in het geheele huis werden vernield. Het plafond van de smederij stortte gedeeltelijk in, terwijl de muren scheurden. Wetsontwerp ingediend. - Ingediend is een wetsontwerp in zake bijzondere regelen met betrekking tot schuldenaren, die in het Koninkrijk der Nederlanden geen woon plaats of Ktel hebben. Het onderhavige wetsontwerp betoogt tegen te gaan, zoo deelen de ministers van justitie en koloniën in de memorie van toelichting mede dat in het koninkrijk geschillen worden be slecht en schulden-worden verhaald, die aan deszelfs belangensfeer in den ruimsten zin des woord ten eenen male vreemd zijn. Het Duitsche vliegtuig boven Leeuwar den. - Het bericht van gisteren, waarin werd medegedeeld, dat een Duitsche mili tair vliegtuig van het Heinkel-type III Dins dagmiddag boven Leeuwarden heeft gevlo gen, moet tengevolge van een misverstand in zooverre worden gewijzigd, dat hier geen sprake is geweest van een Heinkelvliegtuig type III K, maar van het type J11K. Kapbrand in observatiehuis voor jon gens. - In het observatiehuis voor jongens aan de Vosmaerstraat te Amsterdam, ont stond gistermiddag door nog onbekende oorzaak brand op de zolderverdieping van den rechtervleugel, waar de schoenmakerij is gelegen. Het vuur nestelde zich in de kap en zocht zich van hier uit een weg naar buiten. De brandweer kon niet anders uit richten, dan de kap te sloopen. Dit vorderde veel tijd. Toen dit was gebeurd, was het vuur spoedig bedwongen. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Februari vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). Boternoteering. - De commissienotee» ring voor Nederlandsche boter is heden vast gesteld op 84 cent per kg. (2 cent hooger dan vorige week). 101-jarige overleden. - Gisternacht is de oudste ingezetene van de gemeente Utrecht, de heer W. Schulz, in den ouderdom van 101 jaar in het gemeentelijke tehuis voor ouden van dagen overleden. Het vreemdelingenverkeer in 1939. - In de ter perse zijnde twee afleveringen van het maandschrift van het Centraal bureau voor de statistiek zijn tabellen opgenomen betreffende het bezoek van buitenlandsche reizigers aan Nederland in het jaar 1939. Uit onderstaande cijfers blijkt, dat het reizi gersverkeer in 1939, vergeleken bij 1938. belangrijk is teruggeloopen. In totaal was dit aantal overnachtingen van vreemdelingen in het jaar 1938 648.288 tegen 782.695 in het jaar daarvoor. Vrijwel alle landen hebben in dezen teruggang hun aandeel gehad. Al leen uit de Ver. Staten is het aantal bezoe kers nog met 5 gestegen. Het aantal uit Afri ka steeg met 728. Van al de andere landen liep het bezoekersaantal terug. 139. Myra blijft in de hut en gaat de geit voeren. „Mè, mè, mè" zegt de geit, „wat is dat lekker Hoe kom jij hier? Ik heb nog nooit een mens met vleugels gezien". „Ik ben een boselfje uit het zuiden. Ik blijf niet bij je, want ik moet verder reizen met Peter." „Ik hoor iets buiten, wie kan dat zijn", vraagt de geit. „O, dat zullen de houthakkers wezen", zegt Myra blij. 140. Maar 'tzijn de houthakkers niet! Zie maar eens wie daar om een hoekje van 't geitenhok staan te loeren. Gelukkig dat Myra ze nog niet gezien heeft. Do Zwart- voeters zijn heel bang voor die grote geit en durven daarom Myra niet na te lopen. „Die kereltjes vertrouw ik niet", denkt de geit en houdt voor de zekerheid Myra net zo lang in 't oog, totdat ze in huis is. (Van onzen parlementairen verslaggever). Gistferen is het debat in de Eerste Kamer over de begrootingen van Economische Zaken en het Land bouwcrisisfonds voor 1940 tot het antwoord van minister Steenberghe genaderd. Aan de overzijde van het Binnenhof kon de minister van Koloniën reeds een begin aan zijn rede maken. Om met den Senaat te beginnen: zes sprekers hebben zich nog doen hooren. Of schoon het nog geen half vier was, had de voorzitter blijkbaar geen lust meer om den minister van wal te laten steken, of mis schien gaf deze zelf er de voorkeur aan vandaag te spreken. De heer van de Bilt (s.d.) sprak hoofd zakelijk over de bestrijding van de werk loosheid, waaraan deze bewindsman op zijn terrein een belangrijke bijdrage kan leve ren. Hij drong er op aan van bovenaf in te grijpen; hij bepleitte verkorting van den ar beidsduur en verdere industrialisatie. Wat dit laatste punt betreft, gaat er z.i. te wei nig van de regeering uit, al is er ook een maatschappij tot industriefinanciering. Prof. Diepenhorst (a.r.), die zich zeer goed met het economisch beleid van minis ter Steenberghe kan vereenigen, critiseerde de rede van den heer de la Bella (s.d.). De ze had het over de nieuwè economie gehad, maar had eigenlijk niets nieuws verteld, want ook op dit terrein was er „niets nieuws onder de zon". De Amsterdamsche hoog leeraar, achtte de politiek van minister Steenberghe aan de gunstige zijde van de nieuwe economie te zijn. In het algemeen prees hij diens werkelijkheidszin. Het moet voor den bewindsman toch ook wel een voldoening geweest zijn, uit libera len mond, van den heer Heldring (lib.) te vernemen, dat deze onder de huidige om standigheden met diens beleid instemde, waarop hij echter weer zijn vermaning van bezuinigen en nog eens bezuinigen her haalde. Hij zag vooral de uitbreiding van het groote aantal crisisdiensten met zorg aan en vroeg of het bedrijfsleven niet meer kan worden ingeschakeld. Ook wenschte hij te worden ingelicht omtrent het resul taat van de onderhandelingen met de oor logvoerende mogendheden met he.t oog op onzen handel en scheepvaart. R.K. repliek. De aandrang tot bezuiniging, door dr. Heldring uitgeoefend, bracht onmiddellijk den strijdbaren heer Bruineman (r.k.) in het geweer, die met een toespeling op het bankiersschap van den heer Heldring be toogde, dat deze wel in de laatste plaats van de menschen, die het zelf niet aan den lijve voelen, met vragen om versobering moét komen. Overigens gaf de burgemees ter van Druten zijn ontevredenheid te ken nen over de wijze waarop de schadevergoe ding bij inundatie is geregeld, met name wenschte hij ook de indirecte schade te zien vergoed. Hij woont in het land van Maas en Waal, waar hij met boeren te maken heeft die door de inundatie zijn getroffen, want verscheidene hectaren, die niet daarvoor waren aangewezen kregen last van het kwelwater, dat zich als gevolg van onder waterzettingen vertoonde. Hij wilde, dat de regeering de kleine boeren, die door het malen van hun erf zijn verdreven in de eer ste plaats voor het verkrijgen van grond in den nieuwen Zuiderzeepolder in aanmer king zou brengen. Nadat de heer Gelderman (lib.) geïnfor meerd had o.a. naar den stand van zaken met betreking tot het toegepaste natuur wetenschappelijk onderzoek kregen'we een rede van den heereboer Maarsingh (n.s.bl. Deze heeft natuurlijk ook veel critiek op het beleid van den- minister, speciaal wat den landbouw betreft; hij kon er geen sy steem in vinden, al zijn sommige maatrege len zeker doelbewust. Daarom pleitte ook hij voor een afzonderlijk departement van land bouw. In het bijzonder klaagde hij over den toestand van den landbouw Met hoeveel cri tiek ook geladen, blijft deze afgevaardigde toch rustig en over het algemeen ook zake lijk in zijn betoog. Hoe anders was dit weer met zijn partij genoot mr. van Bónninghausen. Deze ging al gauw buiten de orde, zoodat de voorzitter hem moest manen bij de begrooting te blij ven. Een vorigen keer, bij de begrooting van sociale zaken hebben we reeds medegedeeld hoe deze afgevaardigde over de regeering en haar beleid denkt, zoodat een herhaling daarvan, wat het speciale terrein van mi nister Steenberghe betreft, ons overbodig lijkt. Wanneer de n.s.b. hier de baas wordt zal alles beter worden; dan zal er over dit regeeringstijdperk gesproken worden als over de dagen waarin de regeering willoos, het volk werkloos en het land weerloos waren, zoo heette het. Een qualificatie die dusdanig de veront waardiging van den heer Hiemstra (s.d.) gaande maakte, dat deze interrumpeerde: „Het lijkt bijna landverraad". Een opmer king, die, naar het gemompel van verschil lende leden te oordeelen, hun uit het hart gegrepen was. De heer van Bónninghausen beweerde verder o.a. dat, toen de „Simon Bolivar" verging de geheele Twentsche industrie, door de vernietiging van zooveel katoen te gronde dreigde te gaan. Groote verbazing in de Kamer en bij den minister. Geen wonder, want dit ongeluk kige schip was niet op weg naar Nederland, toen het op een mijn liep, maar was juist op- weg van ons land naar de West! De heer Blomjous (r.k.) protesteerde dan ook tegen deze en dergelijke „onverantwoordelijke fan- tasterijen". Hoe kan Twente katoen te kort komen doordat een schip op de uitvaart ver gaat! De heer Bónninghausen wilde ook wel graag weten of de voorzitter een artikel van ir. Mussert over de goudpolitiek der regee ring in „Volk en Vaderland" had gelezen.».. De voorzitter: „Dat blad lees ik niet". Toen veronderstelde de heer von Bón ninghausen, dat de minister het dan wel zou kennen. Antwoord van minister Steen berghe: „Ik kan m'n tijd wel beter gebrui ken"! Enfin we zullen het relaas nu maar af breken; vandaag zou minister Steenberghe antwoorden. Over het verdere debat in de Tweede Kamer over de Indische begrooting kunnen we kort zijn, om dat de overige sprekers weinig nieuws meer in het midden hebben gebracht. Mr. Joekes (v.d.) staat op het standpunt, dat het streven naar een sluitend budget wel een.primaire eisch is, maar dat het 's lands belang kan zijn, om noodgedwongen, eeni- gen tijd met een tekort te werken; de sociale ontwikkeling moet de grondslag zijn voor een sluitende begrooting. De kwestie van de voedseltekorten had de regeering wat te op timistisch voorgesteld en wat het staatkun dig beleid aangaat sloot de leider der v.d.- fractie zich bij den heer van Poll aan, die betoogd had, dat het streven naar een vol waardig perlement in strijd is met de wer kelijkheid en met 's lands belang. Waarna hij mr. Rost van Tonningen, het leidersprincipe en de rassentheorie der n.s.b. bestreed, wel ker toepassing in een gebied als Indië fataal zou zijn. Wat zijn kijk op de financiën en het onge- wenschte van een drastische bezuiniging betreft sloot de rede van den heer Joekes geheel aan bij die van den heer van Poll, bij het standpunt der regeering dus, dat ook door den heer Teulings (r.k.) nog eens tegen over een passage in het voorloopige verslag, welke uitlating van den heer Wagenaar (a.r.) afkomstig had kunnen zijn, werd onder streept. De heer v. Houten (c.d.u.), die over het alge meen waardeering voor het economisch be leid der regeering in Indië zoowel als hier had, gevoelde voor het denkbeeld van den heer Stokvis (s.d.) om nog eens door een commissie de mogelijkheid van meer staat kundige vrijheid in den vorm van een parle ment te doen onderzoeken. Wanneer de heer Stokvis dus een motie mocht indienen hij heeft ze aangekondigd dan verwerft hij zich eveneens den steun van dezen afgevaardigde. De heer Kupers (s.d.). behandelde hoofd zakelijk het z.i. ontactvolle optreden van de politie op vergaderingen, waardoor het recht van spreken en vergaderen vrijwel illusoir wordt en de ontwikkeling van een gezonde volksontwikkeling wordt belemmerd. Antwoord van minister Welter. Dit was een van de punten, welke minister Weiter gistermiddag in het eerste gedeelte van zijn rede heeft b.ehandeld. De hoofd momenten van het debat bewaarde hij voor a.s. Dinsdag. De minister nu verklaarde, dat de klachten over ontactvol optreden van de politie stelselmatig in den Volksraad wor den geuit. Wanneer ze onderzocht worden, blijken ze niet gegrond of overdreven te zijn. De Volksraadsleden hebben het uit niet goed ingelichte bladen, of van hooren zeggen en zoo komen de onjuiste voorstellingen in de wereld. Hiermede wilde de minister niet be weren, dat de politie er nooit naast is; dat komt óók voor en dan wordt het verkeerde optreden ook gecorrigeerd. In Indië wordt de vrijheid van het woord en van vergade ring gewaardeerd tot op de grens van het toelaatbare; de minister had wel eens den indruk dat die grens overschreden werd. Reeds het vorige jaar heeft de minister medegedeeld, dat de Indische regeering het niet noodig acht ambtenaren te verbieden lid van de n.s.b. te zijn. Slechts enkelen zijn er lid van, van de officieren en van de politie niemand. De regeering is volkomen van de beweging op de hoogte en weet wie er lid van zijn. Op de Inlandsche bevolking oefent ze niet de minste aantrekkingskracht uit en op de Europeanen slechts weinig. Het kleine groepje dat zich er men bemoeit, kan in een geweldig gebied, dat zich geografisch gedacht uitstrekt van Ierland tot de Kas pische Zee onmogelijk veel uitrichten. De ministser voegde er aan toe geen geheim te verklappen als hij meedeelde dat óók in Indië de zaken voor de n.s.b. slecht gaan! Dankbaar was de bewindsman voor de waardeering van zijn beleid en ook voor de opbouwende critiek. Alleen voor den heer Effendi (comm.) maakte hij een uitzonde ring, want diens critiek ging zoo alle perken van de redelijkheid en van de werkelijkheid te buiten, dat hij zich volkomen bij het pro test van mr. Joekes daartegen kon aanslui ten, zonder er verder een woord aan te ver spillen. Wat het voedselgebrek en het voorkomen van hongeroedeem betreft, sloot de minister zich aan bij prof. Slotemaker de Bruine, die de oorzaak daarvan grootendeels toe schreef aan eenzijdige voeding. De voorlich ting op dit gebied is in Indië al aan het werk; de bevolking eet over het algemeen te wei nig groenten en te weinig vruchten. Dinsdag zet de minister zijn rede voort. Vandaag zat de Tweede Kamer in de afdee- lingen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7