Haansteen VRAAG EN AANBOD Oeuiiieton Vraagstuk terugkeer gemobiliseerden in het burgerleven in studie. Commissie zal adviseeren over te nemen wettelijke maatregelen. Geen verdere motorisatie von het leger. WOEHSDAGS EN ZATERDAGS 35 cent per vijf regels Nieuwe leider der ambulance voor Finland, Bagin Februari 295.907 werkloozen. W erkloosheidspercentage daalt. TWEEDE BLAD. 2 In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Defensiebe- grooting-1940 zegt de minister ten aanzien van de aanschaffingen ten behoeve van de landmacht, dat hij al het mogelijke doet om zoo spoedig mogelijk in het bezit van het benoodigde te komen. Van de aangeschafte batterijen lucht doelartillerie zijn er thans twee in ons land, terwijl gehoopt wordt, dat de overige zes ook spoedig in Nederland zullen aan komen. De munitievoorraad wordt nog geregeld opgevoerd. De minister is ten aanzien van de mo toriseering van ons leger van oordeel, dat voorshands niet verder behoeft noch moet worden gegaan, dan aanvankelijk in het voornemen lag. Van den bouw van ondergrondsche han gars op onze militaire vliegvelden is af gezien in hoofdzaak om drieëerlei rede nen: de zeer hooge kosten; het feit, dat de luchtaanval zich ook op het vliegveld zelf richt wordt dit getroffen dan is het voor opstijgen ongeschikt, waaraoor ook het nut van de ondergrondsche hangars verloren gaat; de vliegtuigen kunnen beter voor vernieling worden behoed door ver spreide gemaskerde opstelling en een groot aantal hulplandingsterreinen. De minister zal er voor waken, dat mili taire maatregelen op zoodanige wijze worden genomen, dat ze niet den indruk wekken van het bestaan van acuut gevaar indien dit niet bestaat. Zee- en luchtmacht. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië een dermate gewichtige zaak betreft, dat de regeering eerst een beslissing ter zake kon en mocht nemen, na grondige bestudeering van de verschillende mogelijkheden en na het advies van de Indische regeering en van de deskundigen te hebben ingewon nen,' waarmede uiteraard geruimen tijd g.moeid is geweest. De minister kan niet de meening doelen, dat de marinedeskundigen, vermits het hier een militair- technisch vraagstuk betreft, het Zorg dat hij ze bij de hand'heeft, want als hij 'n kou heeft^jeval, zich koortsig en grieperig voelt, dan knapt 'n "AKKERTJE" hem in één nacht weer heelémaal op I De heele com'pie gelsruikt ze bij hoofdpijn, kiespijn^rheumatiek. S&e MecC&i&zruiscAe laatste woord behooren te heb ben en dat de regeering zich daar bij zal hebben neer te leggen. Daargelaten nog, dat een belangrijke versterking van de zeemacht nauw ver band houdt met andere takken van regee- ringszorg welke buiten den gezichts kring en buiten de bemoeienis van marine deskundigen vallen blijft de regeering en zij alleen verantwoordelijk voor het plan, dat ten slotte aan de volksvertegen woordiging wordt voorgelegd. Medegedeeld kan worden, dat de regeering besloten heeft den aanbouw van eer drietal slag kruisers te bevorderen. Een wets voorstel ter zake zal, nadat de Volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van het parlement worden onderworpen. Aan verbetering en versterking van de vlootbasis wordt in de plannen van de regeering de noodige aandacht gewijd. De oorlogssterkte van de luchtstrijdkrach ten, zooals deze door zijn ambtsvoorganger werd vastgesteld, acht de minister voors hands voldoende. Hij stelt alles in het werk om die sterkte binnen den kortst mogelijken tijd te bereiken, daarbij tevens verouderd materieel door modern vervangende. De opleiding tot vlieger vindt regelmatig voortgang; hierbij wordt rekening gehouden met het aankweeken van een groote reserve. Opdracht tot een eerste aanschaf fing van sperballons is verstrekt. Extremistische invloeden. De minister heeft sedert zijn optreden het mogelijke gedaan om de weermacht tegen deninvloed van extremistische elementen te dekken. Hem zijn niet dé feiten bekend op grond waarvan bij verscheidene leden de vraag is gerezen of wel met voldoende kracht tegen bedoelde elementen wordt opgetreden. Er wordt streng op toegezien, dat officieren geen lid zijn van een voor ambtenaren ver boden organisatie. Ten aanzien van hen, die vroeger degens lidmaatschap van een dergelijke organisatie uit de weermacht zijn verwijderd en thans weder om toelating ver zoeken, wordt steeds een onderzoek naar hun huidige gezindheid ingesteld, alsmede naar het tijdstip, waarop de verboden organisaties de rug werd toegewend. Tot opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der n.s.b. gel dende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. De minister neemt gaarne aan, dat - vele aanhangers van de n.s.b. hun volledigen steun zullen geven aan de verdediging des lands tegen aan tasting van ons grondgebied, van welke zijde die ook moge geschie den, doch hij acht het twijfelachtig of dit voor allen geldt. Het ligt niet in het voornemen van den minister te bevorderen, dat overal kernen aanwezig zijn van die volksgroepen, die vanouds hebben getoond betrouwbaar te zijn. Hij wenscht, zoolang niet het tegen deel blijkt, de weermacht te zien als een eenheid welker trouw aan het wettig gezag boven verdenking staat, en hij kan dan ook niet medewerken aan een maat regel, waardoor op bepaalde onderdeelen of groepen van militairen een stempel van onbetrouwbaarheid zou kunnen worden ge drukt. De Amsterdamsche inspecteur van politie, die'naar verluidt, be trokken is geweest in de zooge naamde uniformkwestie, maakt nog deel uit van het korps reserve officieren. Deze zaak is nog in be handeling. Zuinigheid. De minister is voorshands van meening, dat thans voldoende instanties werkzaam zijn om toe te zien, dat ten opzichte van de defensie-uitgaven de grootst mogelijke zui nigheid betracht wordt. Wat de vergelijking tusschen de mobili- satiekosten in België en die in Nederland betreft, zij opgemerkt, dat het den minis ter niet bekend-is, welke factoren in België bij de berekening van het bedrag van 600.000 zijn medegeteld. Het moge echter genoegzaam bekend geacht worden, dat zoowel de tractementen van het kader als de soldijen der manschappen in Nederland boven de renumeratie -in België uitgaan, terwijl ook de kostwinnersvergoedingen, in- kwartieringsgelden, enz. in laatstgenoemd land op een lager peil staan dan in Ne derland. Tegenover de vergelijking met de jpobi- lisatiekosten in België moge de minister wijzen op Zwitserland,, waar de kosten per dag berekend worden op rond 5 millioen Zw. frs. 2.1 millioen). Kostwinnersvergoeding. Omtrent de aanvullende regeling voor de vrijgezellen kan hij mededeelen, dat deze de vaststelling zeer nabij is. Dat de regeling nog niet is verschenen vindt zijn oorzaak in het feit, dat de te ontwerpen regeling ge heel nieuw zijn en in alle opzichten zal verschillen van die der kostwinnersver goeding. Er is geen aanleiding, in het algemeen aan de stijging van de kosten van levens onderhoud verhooging van kostwinnersver goeding te verbinden. Het hoofdelement bij de berekening van de vergoedingsbedragen toch is het bedrag, dat door de afwezig heid' van den kostwinner aan het gezin wordt onttrokken. Ondergaat dit geen ver andering, dan is er ook geen reden tot wij- -iging van het vergoedingsbedrag. Heeft evenwel de prijsstijging een ver hooging van loon of van steunbedrag ten gevolge en is het aanwijsbaar, dat een ge zin, uit dien hoofde bij aanwezigheid van den kostwinner vermeerdering van inkom sten zou hebben gehad, dan is er ook re den om, voor zoover de gestelde normen het toelaten, tot verhooging van de vergoe ding over te gaan. In dezen zin wordt dan ook gehandeld. Verloven. Aangezien het verleenen van verloven in geen geval de paraatheid van de weermacht mag aantasten, kan voor het tegenwoordige bezwaarlijk aan de te verleenen zakenverlo- ven uitbreiding worden gegeven, Tegen het naar huis zenden van vaders van groote gezinnen bestaan bezwaren. On billijkheden zouden niet te vermijden zijn, o.m. omdat officieren, kader en gespeciali- seerden van dezen maatregel niet zouden kunnen profiteeren. De vervanging van de troepen, thans be last met de grens- en kustbeveiliging, door andere troepen, heeft de aandacht van den opperbevelhebber. Terugkeer gemobiliseerden. De minister kan- mèdedeelen, dat ongeacht wat dóór verschillende instanties ter zake 'reeds is 'verricht de regeering een commissie heeft samengesteld,' waarin zijn opgeno men een vertegenwoordiger van den minister- van financiën, sociale za ken, economische zaken,'binnenland- sche zaken, buitenlaridsche zaken en defensie, welke commissie opdracht heeft, der regeering te adviseeren omtrent het vraagstuk van den te rugkeer van de gemobiliseerden in het burgerleven, mét inbegrip van de eventueel te treffen wettelijke voorzieningen. Aangezien het vraagstuk in studie is, moge hij er zich thans van onthouden hierop diep in te gaan. Ten aanzien van de tegenwoordigheid van een Nederlandsch officier bij het bekende incident te Venlo, in November 1.1., moge de minister verwijzen naar de destijds in de dagbladen openbaar gemaakte mededeelin- gen. Daaruit bleek, dat die officier van zijn chef opdracht had in het belang van onze onzijdigheid toezicht te houden bij de be spreking, waarvan in die mededeelingen melding werd gemaakt. Meer valt omtrent deze zaak niet te zeggen. Ten einde te voorkomen, dat monumenten als militaire objecten kunnen worden be schouwd, worden, voor zoover mogelijk, deze niet voor militaire doeleinden gebruikt. De minister houdt Omtrent de verstrek king van boter aan de militairen voortdu rend contact met zijn ambtgenoot van econo mische zaken. Vooralsnog zijn de kosten een bezwaar om tot verstrekking van boter over te ga&n. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contain (Duwdags en Vrijdags inzenden.) Wegens plaatsgebrek ter overname aangeboden een in goeden staat zijnde Tigerkachel, tegen billijken prijs. Dr. SCHAEPMANSTRAAT 12. Naaimachines te koop: prima hand naaimachine m. garantie voor 6.50, Singer, Pfaff, Nauman, enz. (koopjes). Ook nog van 5. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: 40 Luiken 3 M. x 50 x 7 c.M., 46 Luiken 2.30 x 24 x 7 cM., 40 Luiken 2.80 x 28 x 7 c.M., 30 Luiken 1.60 x 50 x 7 c.M., 60 Schroden voor hekken 4 M. x 15 x 3 c.M. Alles zoo goed als nieuw. Electr. Wagenmakerij „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Telefoon 3939. Te koop: Motorrijwiel D.K.W.-N.Z. 250 c.c. (1939) zoo goed als nieuw en nog verzegeld met fabriekslood. Vol ledig uitgerust. Te bevragen FERD. BOLSTRAAT 20, Alkmaar. Te koop gevraagd Koffergramofoons, Gramofoonplaten. Heele of gedeelte lijke inboedels, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: zoo goed als nieuwe Dames- en Heeren Rijwielen, vanaf 16. J. HENSTRA, Laat 158—160. Prima Duitsche kruissnarige piano voor lagen prijs en Amer. orgel met 13 reg. 40.— bij D. BRUIN, Broek op Langendijk. Ongeveer 12 M3. zware oude eiken houten balken uit gedeeltelijk ver brand gebouw aangeboden. KAREL BOS N.V., Mient 7, Alkmaar. Te koop: klein Fornuisje, Kinder wagen,. Luidsprekers, Kachels, Schrijfbureau, enz. enz. VQORMEER 2. Het Naaimachine Huis. Handmachine als nieuw, koopje, 37.50. Gebr. Singers, Vesta, Pfaff, Titan, enz. van af/10, alle met gar. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. POSTVLUCHTEN OP LISSABON. K.L.M. breidt haar luchtnet uit. Voor het departement Rotterdam van de Nederlandsche maatschappij voor nijver heid en handel heeft de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M. gistermiddag een tafelreden gehouden, getiteld: „Luchtver keer over langen afstand". Hierin zeide de heer Plesman o.m.: Indien wij onder de huidige oorlogsomstandigheden het traject Amsterdam-Lissabon ongestoord kunnen bevliegen, zal reeds binnen zeer afzienba- ren tijd een tweemaal wekelijksche recht- streeksche luch'tverbinding Nederland Portugal worden geopend ten dienste van het postvervoer. Deze dienst geeft dan aan sluiting op de lijn van Pan-American Airways tusschen New York en Lissabon. Naar aanleiding hiervan kan worden me degedeeld, dat deze verbinding zal worden uitgevoerd door Douglas-toestellen van het type D. C. 3. HET ONGEVAL MET DE „ALKMAAR". Geen gevolg van de oorlogsomstan digheden. De directie van de K. N. S. M. heeft als nog bericht ontvangen van den gezagvoer der van het s.s. „Alkmaar", die zich nu op reis bevindt met het s.s. „Stuyvesant" naar Nederland, dat het ongeval van de „Alk maar" uitsluitend te wijten is aan een zeer te betreuren nautische oorzaak. Het ge rucht, dat het ongeval te wijten zou zijn aan de oorlogsomstandigheden, is dus van allen grond ontbloot. Zooals gemeld, is dr. Roos van den Berg om redenen van physieken aard op zijn verzoek ontheven van zijn benoeming tot leider van de Nederlandsche ambulance voor Finland. In zijn plaats zal thans worden benoemd dr. Belmonte. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Cen traal bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 5 tot 10 Februari 1940. Arbeidsbemiddeling. Op 10 Februari 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 371.842 werkzoekenden (356.895 mannen en 14.947 vrouwen). Hiervan waren 295.907 (286.017 mannen en 9.890 vrouwen) werkloos en waren 60.092 per sonen geplaatst bij werkverrui mingen, ook al konden zij tijde- lijk wegens weers- of andere omstandigheden niet werken. Blijkbaar warén er dus 15.843 personen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 5 tot en met 10 Februari 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas aangesloteg, 595.197 personen, waaronder 75.260 land-.-, arbeiders. - v .-•?> j - Van de 519:937 verzekerden buiten - de landarbeiders was het werkloosheidsper-, centage 27.9 (in de vorige verslagweek van 2-2 t/m. 27 Januari 1940 was dit per centage 28.5). Voor de 595.197 verzekerden, met in begrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage voor alle verze kerden in de laatste jaren als volgt (tus schen haakjes-zijn vermeld de percenta ges, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): (28.3); 1933: 36.3 (35.1); (30.0); 1935: 35.2 (36.0); (36.9); .1937: 31.2 (32.1); (29.3); 1940: 29.8 (27.9). 1932: 1934: 1936: 1938: 30.0 30.2 35.9 28.8 GEEN ACCOORD TUSSCHEN NEDERLAND EN ENGELAND AFGESLOTEN. Verklaring van minister Steenberghe. In antwoord op een vraag van den heer Heldring heeft minister Steenberghe gister middag in de Eerste Kamer verklaard, dat het accoord met Engeland niet is afgesloten. Hij kon hierover verder niets mededeelen, dan dat de optimistische persberichten, die den laatsten tijd in enkele kranten zijn ver schenen, niet voor de verantwoordelijkheid van de'regeering zijn. DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. H Uit ME Jr. 24) „Goed. Maar vóór u begint, moet ik, als haar moeder, verklaren dat zij niet in staat is te doen wat u veronderstelt. Uw kennis van haar karakter is gebaseerd op obser vatie van één of twee dagen, de mijne van haar geheele leven. U moogt uw verden king gerust uiten; mij zult u daarmee niet kwetsen. Ik kan u vooraf zeggen, dat u, on danks uw ondervinding,'" ditmaal een ver keerde conclusie hebt getrokken. Ik bezit geen speciale informatie. Mijn dochter heeft mij, evenmin als u, in vertrouwen geno men, maar ik hen zoo zeker van mijn op vatting, omdat ik mijn kind ken". Zij wendde zich tot mij en reikte mij zwijgend haar hand, die ik eerbiedig kuste. „U kunt verder gaan", zei zij, met een blik op Cuff. „Sedert de laatste twintig jaar", merkte deze op, „heb ik zeer veel familiekwesties in behandeling, gehad, waarbij ik de positie van vertrouwensman innam. Mijn onder vinding als zoodanig heeft mij geleerd, dat het meermalen voorkomt, dat jonge dames uit de eerste kringen wel eens schulden hebben, waarover zij niet met haar familie of intieme vriendinnen durven spreken. Het zijn soms schulden bij een juwelier of mo diste, en soms hebben zij het geld noodig voor doeleinden, die ik niet nader zal aan duiden. „Hier, denk ik bij mijzelf, is een jonge dame, die een kostbaar sieraad verloren heeft een jonge dame met een driftig temperament. Wat doet zij onder deze om standigheden? Zij schijnt hevig verbolgen op den heer Blake, inspecteur Seegrave en mij de drie personen, die ieder op hun eigen manier getracht hebben het sieraad terug te vinden. Ik ga nu den loop der ge beurtenissen na en vind daarin een verkla ring voor uw dochters raadselachtig gedrag. Dit brengt mij er toe, punten van overeen komst te vinden met die jonge dames, waar over ik u vertelde, en ik kom tot de con clusie, dat z(j dringende schulden heeft, waarover zij u niet durft te spreken en ik vraag mij nu af, of de diamant niet be leend moest worden om die schulden te be talen". Lady Verinder keek zwijgend voor zich. „Zoo staat de zaak met betreking tot juf frouw Verinder, mevrouw", ging Cuff voort. „Wat nu volgt, staat in verband met Ro- sanna Spearman". Ik moest even gaan verzitten, toen dit on derwerp ter sprake kwam. „Wie zou de aangewezen persoon zijn om juffrouw Verinder behulpzaam te zijn bij het te gelde maken van den diamant?" ver volgde Cuff op een toon, alsof hij aan het doceeren was. En antwoord gevend op zijn eigen vraag, zeide hij: „Rosanna Spearman. Niemand in de positie van juffrouw Verin der zou zoo'n delicate kwestie zelf durven behandelen. Zij heeft dus een tusschenper- soon noodig en wie is daar beter voor ge schikt dan Rosanna Spearman, vraag, ik weer. Ik weet dat zij in relatie stond met een van de weinige geldschieters in Lon den, die bereid zou zijn, op gemakkelijke voorwaarden en zonder lastige vragen te stellen, een groot bedrag té geven op zoo'n kostbaar juweel als de Maansteen"., Brigadier Cuff hield hier even op. Daar na vervolgde hij weer: „Ik heb u nu verteld, hoeik het geheele geval beschouw, en zal u zeggen wat ik van plan ben te doen. Ik zie twee mogelijkhe den om bij dit onderzoek tot een goed re sultaat te komen. De eerste lijkt mij een zekere methode om te zullen slagen; de tweede is vrij riskant. Ik laat de keus aan u over, mevrouw. Zullen wij met de eerste beginnen?" Lady Verinder beduidde hem, dat zij de keus aan hem overliet. „Dank u", zei Cuff. „Ik zal dan beginnen u een uiteenzetting te geven van het eerste plan, waar u zoo goed is het aan mij over te laten. Hetzij juffrouw Verinder te Frin- singhall blijft, hetzij ze hier terugkeert, stel ik voor, haar gangen na" te gaan haar te observeeren bij haar bezoeken, haar wan delingen of ritten te paard, en de brieven die zij ontvangt of schrijft, te onderschep pen en te lezen. Wij trekken zoo een kring om den Maansteen, dien wij telkens nauwer toehalen, tot wij hem in het bezit van juf-* frouw Verinder vinden, verondersteld dat zij hem wenscht te houden. Als haar schuld- eischers lastig worden en zij besluit hem te verzendén, hebben wij een mannetje klaar om hem in Londen op te vangen". Het griefde mijn meesteres ten zeerste een dergelijk voorstel in verband met haar dochter te hooren opperen en zij wees dit plan verontwaardigd van de hand. „Mijn andere methode", vervolgde Cuff, niet het minst uit het veld geslagen, „is ge baseerd op het oordeel, dat ik mij omtrent bet karakter van juffrouw Verinder heb gevormd. Naar mijn meening is zij best in staat ons brutaalweg een rad voor de oogen te draaien maar zij is te spontaan en te wei nig in bedrog geschoold, om deze houding in kleinigheden vol te houden en zich on der alle omstandigheden te-kunnen beheer- schen. Zij heeft zich verscheidene malen door haar gevoelens laten meesleepen, zelfs wanneer het in haar eigen belang was ze te verbergen, en mijn andere plan is geba seerd op deze eigenschap in haar karakter. Ik zal haar een plotselingen schok toe brengen, die. niet kan nalaten haar in haar diepste gevoelens te treffen; met andere woorden ik zal haar, onvoorbereid, over Rosanna's dood inlichten, waarna de kan? bestaat, dat zij, gedreven door betere ge voelens, alles opbiecht. Accepteert u dit voorstel, mevrouw?" Tot mijn groote verwondering stemde mijn meesteres hierin te. „De sjees staat klaar", zei Cuff hierop. „Ik wensch u goeden morgen, mevrouw". Mijn meesteres hield hem terug met een handgebaar. „Ik ga er mee accoord, dat een beroep op mijn dochters betere gevoelens gedaan zal worden", zei zij, „maar, als haar moeder, eisch ik'het recht op, haar zelf op de proef te stellen. Ik verzoek u hier te blijven en ik zal naar Frisinghall gaan". Terwijl Cuff stomverbaasd bleef staan, belde mijn meesteres en verzocht om haar regenkleeding. Het regende nog steeds en het gesloten rijtuig was met juffrouw Rachel naar Frisinghall gegaan. Ik trachtte haar te overreden, zich niet aan het ongunstige weer bloot te stellen, doch tevergeefs. Ik verzocht haar toen mee te mogen rijden, om de, parapluie op te houden, doch zij wilde daar niet van hooren. „U kunt er op rekenen", zei zij in de ves tibule tegen Cuff, „dat ik uw plan op de zelfde wijze zal uitvoeren, als u dat zelf ge daan zoudt hebben en dat ik u van het re sultaat mondeling of schriftelijk op de hoog te zal stellen,vóór het vertrek van den laatsten trein naar Londen". Hierop begaf zij zich naar buiten, stapte in de sjees, nam zelf de teugels en reed naar Frisinghall. HOOFDSTUK XXI. Intusschen wilde ik graag weten, of mijn heer Franklin bij zijn besluit" was gebleven om met. den middagtrein te vertrekken, doch toen ik hem over de conferentie in. lady Verinder's zitkamer inlichtte, besloot hij op bericht van Frisinghall te .wachten. De sjees kwam een half uur eerder terug dan ik had verwacht. Mijn meesteres had besloten bij haar zuster te blijven en had. twee brieven met den stalknecht, die haar had vergezeld, meegegeven, één voor mijn heer Franklin en één voor mij. Dien voor mijnheer Franklin zond ik naar de biblotheek, waar hij zich had terugge trokken en den mijnen nam ik mee naar mijn kamer. Toen ik den brief uit de enveloppe haalde, viel er een cheque uit, waaruit ik begreep, zelfs vóór ik den brief gelezen had, dat Cuff's opsporingswerk ten einde was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6