LBuitenland De werkloosheid daalde sedert 1936 met 29 pet. herwaardeering van den goudvoorraad. Ondergang van de „Tara", Ontploffing op motorschip te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. Eerste Kamer Minister Steenberghe verdedigt het regeeringsbeleid. Krachtige aanval op beweringen van de n.s.b. Nog geen accoord met Engeland. TWEEDE BLAD. H 3 Daling in de groep tot 18 jaar 61 pet. Op 1 Januari 1940 heeft weer een telling plaats gehad van de bij de gemeentelijke organen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven werkloozen (en de bij werkverruimin gen geplaatsten), gesplitst naar leeftijds groepen. De volgende cijfers geven een ver gelijking tusschen de thans verkregen resul taten en die voor den datum 1 Januari 1936, voor zooveel betreft mannelijke werkloozen. Uit deze cijfers blijkt, dat het totaal aan tal mannelijke werkloozen in een tijdvak van vier jaren is gedaald met 29 pCt., doch dat de daling in groep „jonger dan 13 jaar" 61 pCt. en in de groep „18 tot en met 24 jaar" 57 pCt. bedroeg. De in het staatje op genomen percentages doen dan ook zien, dat de jongere werkloozen thans een veel kleiner gedeelte vormen van het totaal aan tal werkloozen dan vier jaren geleden. 1 Jan. in pCt. van he' 1 Jan. in pCt. van het 1936 totaal aantal 1940 totaal aantal jonger dan 18 jaar 18.812 4.2 pCt. 7.280 2.3 pCt. 18 tot en met 24 jaar 71.667 15.8 pCt. 30.770 9.5 pCt. 25 tot en met 30 jaar 88.894 19.6 pCt. 49.002 15.2 pCt. 31 jaar en ouder 274.059 60.4 pCt. 235.962 73.0 pCt. Totaal 453.432 100.0 pCt. 323.014 100.0 pCt. Geen verdere devaluatie dan 18 In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer t.a.v. het wetsontwerp tot herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsehe Bank zegt de minister o.m., dat hij voor de door sommige leden tot uiting gebrachte vrees, dat met dit ontwerp een gevaarlijke weg zal worden ingeslagen, geen deugdelijken grond aanwezig acht. Het wetsontwerp beoogt niet anders dan een aanpassing aan den feitelijken toestand, zoo als deze zich ha het verlaten door Neder land van den gouden standaard in Septem ber 1936 ontwikkeld heeft. Het zou van wei nig practischen zin getuigen, op grond van een buiten de realiteit gelegen overweging af te zien van een regeling, die overigens logisch en wenschelijk is te achten. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van sommige leden zij er op ge wezen, dat de basis van 18 pCt. depreciatie gevormd wordt door het laagste peil der waardevermindering van den gulden sedert het verlaten van den gouden standaard en in zooverre derhalve niet geacht kan worden fictief te zijn. In hoeverre in het verschil tusschen het voorgestelde percentage en dat der huidige depreciatie nog een referve schuilt, zal de toekomst moeten loeren. Het egalisatiefonds zal zijn werkzaamheid op denzelfden voet als tot dusver blijven voortzetten. De bestemming van de boekenwinst. Blijkens het voorloopig verslag bestond op twee punten verschil van gevoelen omtrent de bestemming, welke aan het uit de her waardeering vrijkomende bedrag behoort te worden gegeven. Wat het eerste punt betreft de bestem ming van rond 116 millioen voor den kapi- taaldienst van het Leeningsfonds schaart de minister zich aan de zijde der leden, die, nu de oorlog is uitgebroken, de voorkeur gaven aan het besteden van het hierbedoelde bedrag voor dekking van militaire uitgaven boven de van andere zijde aanbevolen ver sterking van het sociale verzekeringsfonds. Omtrent laatstbedoeld vraagstuk, dat een uiterst ingewikkeld karakter draagt, moet de regeering haar standpunt nog bepalen aan de hand van het onlangs ontvangen rapport der betrokken staatscommissie. Het was niet mogelijk hieromtrent thans een beslis sing te nemen, zoodat ook uit dezen hoofde de regeering de meest voor de hand liggende en meest urgente bestemming heeft gekozen. Dat deze keuze zou leiden tot een verzwak king van het besef der bij uitstek zware offers, welke de mobilisatie van de burgerij zal vergen, kan de minister niet als juist erkennen. Het tweede punt betreft de bedragen, welke worden toegevoegd aan de reserves van de Nederlandsehe Bank. De minister blijft van oordeel, dat de door hem aanbe volen regeling zoowel uit het oogpunt van redelijkheid als om redenen van doelmatig heid, wenschelijk is. De eerste machinist vertelt. De eerste machinist van het s.s. „Tara", die de reddingboot commandeerde welke aanvankelijk werd vermist en later landde aan de Spaansche kust, verklaarde, dat zij den geheelen Woensdag op zee waren en ofschoon zij één of twee keer niet ver van, de kust waren, zijn zij er nimmer geheel in geslaagd den veiligen wal te bereiken. In den namiddag zagen zij op eenigen afstand een visschersboot, maar daar zij geen vuur pijlen hadden, konden zij de aandacht van deze visschers niet op zich vestigen. In den i nacht kwamen zij dichter bij de kust, maar wegens de duisternis stelden zij geen po gingen in het werk om aan land te gaan. Den volgenden morgen slaagden zij hierin en na twintig minuten te hebben geloopen, kwamen zij aan een landhuis, waar zij met de grootste hartelijkheid werden ontvangen. Later op den dag bracht een auto hen naar de kleine haven Le Corme. De Nederland- che consul te La Coruna was inmiddels van het gebeurde op de hoogte gesteld en had de auto gezonden om hen af te halen. De bemanning van de „Tara". De geredde bemanning zal van La Coruna i per trein via Parijs naar Nederland terug- keeren. Aangezien het nog wel eenige dagen zal duren, voordat alle paspoortformalitei ten zijn vervuld en de zeelieden van het eventueel noodige aan kleeren e.d. zijn voorzien, worden zij niet eerder dan over een week in ons land verwacht. Twee gewonden. Gistermiddag heeft zich op het motor schip „Avontuur" uit Zwartsluis, liggende aan de Ertstkade te Amtserdam, 'n ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij twee per sonen werden gewond. Bij het aanslaan van den motor is de luchtketel met een enormen knal uit elkaar gesprongen. De 25-jarige dochter van den schipper S. werd door weg springende stukken ijzer getroffen en tegen den grond geslagen. Zij werd met ernstige verwondingen aan hoofd en beenen en een gebroken arm in het Binnengasthuis opge nomen. De 23-jarige schippersknecht liep bij het ongeluk een verwonding op aan een arm Hij kon ter plaatse behandeld worden. EXTRA-BRANDSTOF-VERSTREKKING WEER MET EEN WEEK VERLENGD. De ministers van sociale zaken en van economische zaken hebben aan de ge meentebesturen bericht, den termijn, waarover de extra-brandstoffentoeslag aan kleine boeren en tuinbouwers, als bedoeld in hun rondschrijven van 29 Januari, mag worden uitgekeerd, we derom met één week te verlengen. DE ZOMERPLANNEN VAN DEN A. N. W. B. Hoewel het onder de huidige omstandig heden zeer moeilijk is toeristische plannen voor den aanstaanden zomer te maken, heeft d_ A. N. W. B. toch gemeend een programma op toeristisch gebied te moeten samenstellen in het vertrouwen, dat ben zinetoevoer en andere omstandigheden zoo zullen zijn, dat dit voorloopig programma zal kunnen worden verwezenlijkt. De monumententochten zoo wordt ons medegedeeld welke in 1939 een suc ces waren, kan men ook dit jaar maken. De „Elf Provinciëntocht" is opnieuw uitgezet en leidt langs 22 bezienswaardigheden en monumenten, over het geheele land ver deeld. Verschillende provinciale tochten staan op het programma. Dit jaar worden hieraan die van Noórdholland en Over- ijsel toegevoegd. Voor automobilisten staat een tocht met onbekende bestemming op het programma oj. 4 en 5 Mei a.s., waar schijnlijk in Z.-Nederland. In verband met het ontbreken van de wegwijzers zal het parcours op andere wijze worden aan gegeven. Ten behoeve van de wielrijders organiseert de A.N.W.B. een tocht rondom het IJselmeer. Het aantal tochten met onbekende be stemming voor wielrijders za1 dit jaar belangrijk worden uitgebreid. In Mei een tocht door het polderland van Noord- en Zuid-Holland; in Juni over de Veluwe; in Juli door Noord-Brabant; in Augustus door Drenthe en in September door Gooi en Eemland. OP EEN IJSSCHOTS AFGEDREVEN EN VERDRONKEN. Vanmorgen te ongeveer elf uur is de acht tienjarige J. van der Ploeg te Spijk (gem. Bierum) op een ijsschots afgedreven achter den zeedijk en verdronken. Een persoon, die het ongeval zag gebeu ren en hem zwemmende wilde redden, slaagde daarin niet en wist zelf ternauwer nood den wal te bereiken. DE „VIKING BANK" TE IJMUIDEN AANGEKOMEN. De geredden van de „Petten" aan boord. Precies om twaalf uur vannacht meerde de treiler „Viking Bank", IJmuiden 183, met de twaalf schipbreukelingen van de „Pet ten", IJm. 49, aan boord aan de Trawlerkade te IJmuiden. In het kantoor van de maatschappij Petten heeft schipper Jan Groen het een en ander omtrent de ramp verteld. Woensdagochtend om vier uur, zoo deelde hij mede, toen wij ons op 60 graden 15 min. N.B. en 3 graden 15 min. O.L. bevonden, be merkten wij tot onzen sohrik, dat ons schip zwaar lek was geworden. Zij zijn onmiddel lijk gaan „stakelen", d. i. vuurpijlen schieten, en vroegen tevens radiotelefonisch om assis tentie. Om zeven uur, toen de toestand aan boord al critiek was geworden, kwam de „Viking Bank" bij ons. Aan boord van dit schip wer den wij gastvrij ontvangen. Alles is zoo haastig 'in zijn werk gegaan, dat niemand iets van zijn bezittingen heeft kunnen red den. De „Petten" bleef nog drijven, zoodat de Viking Bank in de nabijheid bleef in de hoop het schip nog te kunnen bergen, maar de lekkage bleek zoo ernstig te zijn, dat het schip niet te behouden was. Woensdagavond om half zes dook het achterschip plotseling omlaag en vijf minuten later was de boot in de diepte verdwenen met tweehonderd kis ten visch aan boord. Men had op de Viking Bank nauwelijks tijd om de sleeptros te kappen. Over de oorzaak van de lekkage kon de sohipper ons niets mededeelen. DE „FRIESLAND EXPRESS" VOOR HET LAATST NAAR URK. De autobusdienst tusschen Lemmer en Urk werd gister voor het laatst onderhou den. 's Morgens zijn levensmiddelen naar Urk gebracht, terwijl eveneens passagiers werden vervoerd. Er stond op sommige plaatsen echter veel water op het ijs. Daar zich in Lemmer veel goederen voor Urk be vonden, werd gister de dienst nog onder houden. Als de dooi aanhoudt, zal de Fries- land-express vandaag niet meer rijden. Gep. luitenant-generaal H. J. A. Feber - Gisteren is te Den Haag in 72- jarigen ouderdom overleden de gep. luite nant-generaal der artillerie H. J. A. Feber, De huidige gevaren ter zee. - In ver band met het toegenomen aantal ongeluk ken met Nederlandsehe schepen in de laat ste dagen, heeft de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij te Rotterdam zich telegrafisch tot den mi nisterraad gewend. De commissie dringt er bij dit college op aan, te bevorderen, dat de door de commissie voor de veiligheid ter zee ontworpen extra maatregelen onmiddellijk van kracht worden. Rangeerder onder wagon gekomen. - Gistermiddag kwam bij het rangeeren van een goederenwagen, bestemd voor een zui velfabriek te Zevenbergen, de rangeerder J. Gils te vallen. Hij raakte onder den wagen en zijn linkervoet werd afgereden. Een inbraak verijdeld. - In den nacht van Dönderdag op Vrijdag hoorde de tuin der J. V. te Oegstgeest een man op zijn erf loopen en zag hem door de ramen van zijn slaapkamer met een zaklantaarn daarop lich ten. Toen de ongewenschte persoon naar achter het huis liep, is V. in nachtgewaad, gewapend met een jachtgeweer, door het raam geklommen en naar buiten gegaan. De indringer morrelde aan de achterdeur, blijk baar om deze te openen; toen V. plotseling voor hem stond. De man wilde de vlucht nemen, doch V. gelastte hem met de handen omhoog te gaan staan. Hieraan voldeed hij niet dadelijk, waarop V. langs hem heen schoot om vrees aan te jagen. Toen voldeed de man aan zijn bevel en werd hij door V. aan de politie overgeleverd. Later bleek, dat de indringer door het schot gewond was en een dertigtal hagelkorrels in zijn rechtex-- onderbeen had gekregen. De indringer was afkomstig uit 's-Gravenhage en bleek een goede bekende van de politie aldaar te zijn. LIJK VAN BEDIENDE VAN DE „DEN HAAG" AANGESPOELD. De reederij van het op 15 Februari j.l. door een explosie gezonken motortankschip „Den Haag" heeft van den Nederlandschen consul te Londen bericht ontvangen, dat te Falmouth het lijk is aangespoeld van den 29-jarigen C. van der Horst uit Rotterdam, bediende aan boord van het gezonken motor tankschip „Den Haag". Men zal zich herin- neren, dat een Engelsch schip dezer dagen 13 opvarenden van de „Den Haag" te Lon- - den aan land heeft gezet. De totale beman ning van het schip bestond uit 39 koppen, zoodat nog 25 schipbreukelingen, omtrent wier lot thans uit den aard der zaak zeer groote ongerustheid bestaat, worden vermist. DE VORST EN DE PLUIMVEE HOUDERS. Vragen aan den minister. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wijn koop (c.p.n.) heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat door de langdurige vorstperiode ook de pluimvee houders en speciaal de eendenhouders in een buitengewoon moeilijke positie varkee- ren, en dat daardoor ook de eierenproduc- tie in de eendenhouderij tot een minimum is beperkt? Weet de minister dat niet alleen de een denhouders uit Ermelo en andere streken hierdoor in een slechten toestand zijn geko men, maar dat ook vooral in Waterland en omstreken de sneeuwverschuivingen in dit laag gelegen land de eendenhouders ten sterkste hebben getroffen? Wil de minister voor al de door deze om standigheden zoo buitengewoon ernstig ge troffen bedrijven zoo spoedig mogelijk goed koop graan beschikbaar stellen, althans tot dat hun productie weer op normaal peil is gekomen? (Van onzen parlementairen verslaggever). Er was veel belangstelling op de tribui in het Eerste Kamergebouw toen ministc Steenberghe gistermorgen het woord vei kreeg om het uitvoerige debat over de be grootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds te beantwoorden. Diegenen onder de belangstellenden, die gekomen mochten zijn uit nieuwsgierigheid om aan te hooren hoe de slagvaardige be windsman den heer van Bönninghausen schaakmat zou zetten, zullen zich den tocht naar het Binnenhof niet hebben berouwd: zij zijn volledig „aan hun trek gekomen". Wij hebben minister Steenberghe zelden zoo fel hooren uitpakken tegen wat hij, ronduit, noemde de leugens, welke van die zijde'waren gedebiteerd! Toen de n. s. b.-ers von Bönninghausen en van Vessem hem trachtten te inter- rumpeeren, riep de minister met stemverhef fing uit: „Ik heb gisteren een half uur lang de leugens van die heeren moesten slikken, laat ik hun nu eens vijf minuten de waar heid mogen zeggen!" Dit viel in het laatste gedeelte van zijn rede voor, welke eindigde met het uitspreken van zijn vertrouwen, dat de Nederlanders, die in vroegere tijden door moeilijkheden niet neergeslagen konden worden, zich nu tegenover de economische moeilijkheden ook zouden weten te hand haven. Een krachtig applaus, waarmede ook op de publieke tribune werd ingestemd, ver tolkte de gelijkgezinde gevoelens van het overgroote deel der Kamer. Wij zullen nu eerst de voornaamste feite lijke mededeelingen van den minister ver melden. De kwestie van het toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek loopt goed; er is overeenstemming bereikt over de op richting van nijverheidsproefstations. Voor de keuring van zaaizaden is een commissie ingesteld. Aan het interdepartementaal over leg over een natuurbeschermingswet wordt de laatste hand gelegd. Al is de landbouw niet organisch in den Economischen Raad vertegenwoordigd, er zitten toch landbouw deskundigen in. Binnenkort zal, in overleg met Defensie, worden beslist of aan de boe ren, die inundatieschade lijden, de gebruiks waarde of de marktwaarde van het vee zal worden vergoed. De minister legde er nog eens den nadruk op, dat in 't algemeen de producenten in den landbouw een behoorlijke belooning moeten ontvangen. Over de verstrekking van boter aan het leger in plaats van margarine wordt overleg met Defensie gevoerd. Er doen zich echter verschillende moeilijkheden voor. Zullen de meerdere kosten, geschat op 2 a 3 millioen, ten laste van Defensie komen of geheel of ten deele van het Landbouwcrisisfonds? Voor den aanvoer van de boter in de warme zomermaanden, wanneer deze van het centrale punt van den étappedienst naar de kantonnementen 3 dagen onderweg is, is nog geen oplossing gevonden. Landbouw- kringen weten er ook geen. Van jaar tot jaar zal worden nagegaan of de kalver- en varkensteeltregelingen kun nen worden opgeheven. Wie verantwoorde lijkheid draagt, kan daartoe niet op goed geluk overgaan. Men behoeft zich er geen illusies van te maken, dat de boeren eigener beweging de teelt zullen beperken. Een wijziging van de Pachtwet heeft, na overleg met Justitie, 's ministers departe ment verlaten. Bij het uitbreken van den oorlog waren provinciale voedselcommissarissen noodig, teneinde alles in één hand te houden. De uit breiding van het suikerareaal geldt slechts voor één keer; de minister moet ook reke- ing houden met de belangen van Indië. Er orden voldoende consumptie-aardappelen leeld. Alleen als lands belang het ab soluut vereischt, zullen we tot autarkie moeten overgaan. Een voordeel is dit echter niet, want autarkie verlaagt het levenspeil, ook dat der boeren, hetgeen autarkische landen bewijzen. De minister protesteerde tegen het ver wijt van nationaal-socialistische zijde als zou hij een vernietigingspolitiek voeren. Het te gendeel is waar, want van hem is het initia tief tot het conserveeren van „doorge draaide" groenten afkomstig. De minister betuigde voorts dat hij tij dig de noodig geachte distributie-maatre gelen heeft getroffen. Hoe eerder hoe liever ziet hij de een of andere distributie weer verdwijnen. Als de erwten niet voor dis tributie waren aangewezen, zouden de boe ren ze aan het vee hebben gegeven. Het was den minister onbegrijpelijk hoe de heer Maarsisngh (n.s.b.) had kunnen spreken van een „fooi" aan den zuivel, als hij weet dat daarvoor over 1940 een bedrag van 58 millioen is uitgetrokken! Het verwijt van die zijde, dat de regee ring niet voldoende voorzorgsmaatregelen zou hebben genomen, om aan den oorlogs toestand het hoofd te bieden, wees Z. E. krachtig af. Heeft iemand in het land tij dens de ijsperiode bemerkt dat er voor de eerste levensbehoeften te weinig voorraden op de verzamelplaatsen waren opgeslagen? Hoe anders is dit in het buitenland geweest' Alleen voor bruine boonen kon de minis ter niet voor speciale verzamelpunten zor gen; toen de voorraden, die laat gedorscht waren, loskwamen, zaten we hier al mid den in de vorst. ■Wat de scheepvaart aangaat kon de minis ter nog niet zeggen hoe het met de crediet- voorwaarden zal gaan. Wel zullen de vaste lasten zoo gering mogelijk moeten zijn. Voor den bouw van schepen zijn nu al 16 millioen bestemd; 8000 arbeiders zullen daardoor gedurende 1 y2 jaar werk hebben. Geen accoord met Engeland. Op een vraag van den heer Heldring (lib.) deelde de minister mede, dat geen accoord met Engeland is gesloten. De optimistische persberichten daarom trent komen niet voor de verantwoordelijk heid der regeering. De minister zag de economische ontwikkeling van ons land onder de tegenwoordige omstandigheden somber in. Er zal versoberd moe ten worden, maar de minstbedeel den mogen daarom deze last niet dragen. Versobering 'wil echter niet zeggen, dat de consumptie van allerlei artikelen dan maar moet worden beperkt, want dat zou op den stand der werkloosheid wel eens een averechtsche werking kunnen hebben. Bij de replieken verklaarde de heer von Böonninghausen (n.s.b.) dat hij den vori- gen dag de „Spaarndam" bedoeld had, toen hij de „Simon Bolivar" noemde als het schip dat van een katoenlading van Twente in had. Ook beweerde hij dat Italiaansche tomaten zijn gebruikt voor de tomatensoep voor het leger, waarop de minister inviel met: „Dat is alweer eeax leugen!" In zijn dupliek voegde de bewindsman er nog aan toe, dat de heer Bönninghausen goed zou doen de zaken, welke hjj ter sprake wil brengen, eerst te bestudeeren. De tomaten voor het leger, zijn de hier te lande overgeschoten tomaten geweest, wel ke men tot soep heeft verwerkt. De begrootingen van Elconomische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds werden z. h. st. goedgekeurd, met de bekende aan- teekening van de n.s.b. tegen. Zonder discussie en z. h. s. werden daar na aangenomen de verhoogtng van de be- grooing van Economische Zaken voor 1939 (buitengewoon crediet van 100 millioen voor de voedselvoorziening) en het wets ontwerp tot goedkeuring van het Neder- landschDuitsch verdrag aangaande de re geling van het goederenverkeer, op 25 Maart 1939 te Berlijn gesloten. De Eerste Kamer komt vermoedelijk niet eerder bijeen dan Dinsdag over acht dagen. REDE VAN DE VALERA. De Valera heeft het word gevoerd in een bijeenkomst van de regeeringspartij te Ca- van. In deze gematigde rede zeide de Iersche premier, dat de regeering trouw blijft aan het plan der algeheele vereeaiiging van de 26 graafschappen, d.w.z. aan de aanhechting van Ulster aan den Vrijstaat, doch dat het standpunt waarop zij zich stelt het tegen deel is van verwezenlijking van dit plan door andere dan wettige middelen. D.e Vale ra voegde hieraan toe: onze sympathieën zijn met alle motieven, welke de Ira inspi- reeren, doch wij kunnen ons niet laten ver blinden door de gevolgen van deze terroris tische activiteit. REDE VAN CHURCHKLL. In zijn rede in de Gildenhal noemde Churchill de bevrijding van de Britsche gevangenen van de Altmark de „epiloog"' van den strijd op de La Plata-rivier. Huiï redding onder den neus van den vijand en temidden der valstrikken eener eenzijdige neutraliteit, juist op het oogenblik, dat deze ongelukkige mannen op het punt stonden voor onbepaalden tijd overgeleverd te wor den aan Duitsche slavernij, bewijst, aldus Churchill, dat de lange arm van de Brit sche macht ter zee zich niet alleen voor de vijanden kan uitstrekken, doch ook voor trouwe vrienden. BRITSCH ANTWOORD ONTVANGEN. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, heeft mede gedeeld, dat hij het Britsche antwoord op de Amerikaansche nota van 8 December 1939 heeft ontvangen, waarin werd ge protesteerd tegen de Britsche blokkade van den Duitschen uitvoer. Hij weigerde evenwel op het oogenblik commentaar te leveren. NOG ZESTIEN SLACHTOFFERS VAN DE AARDSCHOKKEN. Als gevolg van zes hevige aardschokken, die zich hebben voorgedaan in het district Kaysc-ri (midden Anatolië) zijn nog 16 per sonen om het leven gekomen. Er zijn nu 136 dooden. DE ONTPLOFFINGEN TE LONDEN. Na de ontploffingen, welke zich te Londen hebben voorgedaan, hebben ambtenaren van Scotland Yard den geheelen nacht in buur ten in het noordwesten van de hoofdstad ge zocht. Dank zij zekere inlichtingen kan de poli tie haar onderzoek voortzetten. NOORWEGEN WIL INZAKE ALTMARK ARBITRAGE VOORSTELLEN. De Noorsche regeering is, naar het Noor- sche telegraafagentschap verneemt, voor nemens, aan de Britsche regeering voor te stellen, de zaak van de Altmark aan een scheidsgerecht voor te leggen, indien de on derhandelingen, welke thans tusschen de beide landen worden gevoerd, niet tot over eenstemming leiden. NOENMAAL VOOR DE BEMANNINGEN. Churchill heeft het woord gevoerd aan het noenmaal, dat gistermiddag in den Gil denhal is aangeboden aan de bemanningen van de Ajax en de Exeter. De minister zeide, dat bijna 3000 men- schenlevens te betreuren zijn onder het per soneel der marine en hun kameraden van het kustcommando der luchtstrijdkrachten, in een harden strijd, welke zonder ophou den dag en nacht voortduurt. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGISCH GEBIED. Volgens berichten in de bladen hebben vreemde vliegtuigen Donderdagavond ge vlogen op groote hoogte boven het gebied van Charleroi. Zij wierpen vlugschriften uit, die als opschrift droegen: Slachting onder de minderheidsduitschers in Polen en als ondertitel: Tot dusverre ruim 58.000 slacht offers der Poolsche terreur. BRITSCH SCHIP AANGEVALLEN. Het Britsche schip Gothic (2429 ton) dat Donderdagavond was uitgevaren is een paar uur later teruggekeerd, na door Duitsche vliegtuigen te zijn aangevallen. De kapitein, en de tweede stuurman zijn gewond, de laat ste ernstig, door mitrailleurkogels. De bo venbouw van het schip werd door kogels gehavend. DEMOCRATISCHE UNIE VAN KAMERLEDEN. Te Parijs is gister de democratische unie van kamerleden opgericht, welke ongeveer 200 leden omvat. Ook is het ^rogramma van werkzaamheden opgesteld. Voorzitter van de Unie is de radicaalsocialist ElbeL Volgens het communiqué heeft de De mocratische Unie ten doel gedurende den. oorlog binnen het kader van de eeriheicl van de Fransche democratie, de parlemen taire instellingen en de traditioneele vrij heden te verdedigen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7