DEN PO [TATE Financieel Overzicht. HEILOO HEERHUGOWAARD BiROEK OP LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE SCHOORLDAM TEXEL UIT DE OUDE DOOS. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. orslje In mei ah dM helpt Dooi 30 et. nie-theater. reeds ver- ïdigd door ïilders heb- 1 van het Moeder al het blijven int de moe- ran alle tij— om was het ers in deze tot ieder die en toch niet een plotse- v en kinde een hevig tlarthe blijft nderen ach- ilie af, als L ontfermen, nd, dat de chtzinnig op 1 bemoeien zich maar jrdt door de lijk afgewe- rich houden i is toch de groote stad, it als wasch- at werkt om te geven, die lieg. Zij is inderen met zorg. Lang r loon, maar onzelfzuch- oekomst; zij ier het hoofd ige kinderen, doordat zij n hart weet naak ontroert door inhoud terende foto- wij nog wel bekende ac- prachtcreatie aul Hörbiger het Profilti- ,ng op onze ;ekleurde tee- ke film van en. toria-Theater. NOT-LINIE. imandant van in de Maginot- met zijn offi- nen Franschen van een der aangenaam ge- :an zich niet - ilke omstandig- en heeft, bal kennis met litein Bruschot. doordat zij gelukkig leven m toe. Kapitein op het balcon it en hij ver- ;eoorloofde ver- t. •den in een der ie Maginot-linie sa zijn metgezel n uit een auto- deraardsche net en een onder- n Bruschot, die hebben bedre- m ontdekt later, ere richting zijn schuld blijkt en het onderzoek in de kamer van Hij is blijkbaar in het Duitsch n verstopt daar ooi, dat na den weghaalt wordt kapitein en het ijkt, dat hij een baar acht en het •elke van de drie i wonen, de da- ilde scène na een laruit zijn vrouw komt de kapitein hij is ingeslapen e woning binnen, kapitein ontkomt id. Dan wordt de en bij een man- rdt hij gegrepen, e ruimte die door n hij schiet zich entenis blijkt dat schot's vrouw en uw tot wederzijds film met Victor in de hoofdrollen. sspeeld, vol span- it door de onze- dader zal zijn. nieuws o.a. een ijs in onze kruien- 'clcARlms]_ Vraagstukken in verband met de nieuwe staatsieening. Levendige handel in stortingsbewijzen. Jaarverslag van de Amsterdam' sche bank. Jaarvergadering van de IIolland-Amerika Lijn. Het rubberuitvoer-percentage voor het tweede kwartaal op 80 pCl. ge handhaafd. Voor de tinrestrictie wordt een verscherping verwacht. Dividendvooruitzichten voor de Billiton. Stemming op de aau- deelenmarkt nog zeer terughou dend. In het vorig overzicht konden wij nog de voornaamste bijzonderheden vermelden van de Staatsieening, die toen op handen was. Inderdaad is het prospectus Vrijdag j.l. gepubliceerd, zooals wij reeds in het vooruitzicht stelden, doch dit prospectus kon bezwaarlijk belangrijke onthullingen brengen, sedert de inhoud van het leening- ontwerp, dat inmiddels tot wet is verhëveri, bekend was. Dit neemt niet weg, dat zich in verband met de a.s. uitgifte op 26 Februari verschil lende vraagstukken hebben voorgedaan, waarvan men niet altijd in het prospectus een oplossing kan aantreffen. Zoo deed zich de vraag voor wat echtgenooten moeten doen, die afzonderlijk in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen. Het blijkt, dat de deelneming dan wordt bepaald naar geza menlijk inkomen. Wanneer een belasting plichtige vóór 8 Maart 1940 is overleden, dan kan de deelneming vervallen. Hetzelfde is het geval met iemand, die vóór 1 Januari 1940 het Rijk metterwoon heeft verlaten. Er bestond ook onzekerheid of instellin gen van weldadigheid, de diaconieën, kerk voogdijen en vereenigingen met een sociaal of cultureel doel op grond van hun bezit genoodzaakt zullen zijn om in te schrijven. Het blijkt echter, dat zulke instellingen zul len zijn vrijgesteld. Voor boerenleenbanken, hypotheekban ken, middenstandsbanken en maatschap pijen voor onroerende goederen geldt de bepaling, dat zij zullen moeten deelnemen op grond van de uitkeeringen bedoeld voor de deelneming van naamlooze vennoot schappen. Zulke instellingen worden dus niet tot de institutioneele beleggers gere kend. Van belang is ook nog eens vast te stellen, dat de inschrijvers op de in December 1939 uitgegeven 4 pCt. Staatsieening 1940 I de stukken daarvan in betaling kunnen geven bij de storting op de nieuwe leening 1940 II. Zij kunnen dan aanteekening vragen, dat de belastingfaciliteit op deze laatste worden overgedragen De desbetreffende aanvrage dient tijdig aan het Departement van Finan ciën te geschieden met aanvraagformulieren, die overal verkrijgbaar zijn. Wij merken ten overvloede nog eens op, dat de stukken door persoonlijke inschrijving moeten zijn verkregen Ter beurze aangekochte stukken kunnen dus niet voor dit doel worden ge bruikt. De bedragen waarvoor moet wor den deelgenomen door particulieren kunnen gemakkelijk worden vastgesteld uit tabel len, die daaromtrent zijn gepubliceerd, en waarvan men de grondslagen ook in het prospectus aantreft. Naar men weet, zullen zij, die een vermogen hebben van minder dan 30.000 vrijgesteld zijn van deelneming in een event, gedwongen leening. Op grond van de bepalingen in de Lee- r.ingswet, dat, indien deze uitgifte niet mocht worden volteekend, er een gedwongen lee ning zou worden uitgegeven, waarvan zij, die voor een voldoende bedrag op de huidi ge leening hebben ingeschreven zullen zijn vrijgesteld, ligt 't voor de hand, dat men, in dien men in het bezit is van het stortings bewijs, dat voor het verkrijgen van die vrij stelling moet worden overgelegd, op die ge dwongen leening niet zal behoeven in te schrijven Het gevolg nu is geweest, dat ve len, die zooveel vertrouwen hebben, dat deze leening zal slagen, bereid zijn deze stortingsbewijzen af te staan tegen een be paalden prijs, terwijl omgekeerd er weer an deren zijn, die het liefst van inschrijving zullen zijn vrijgesteld en die daarom bereid zijn 'n zekeren prijs voor zulk 'n stortings bewijs te betalen. Men beschouwt dien prijs dan als een premie om van gedwongen in schrijving gevrijwaard te zijn. Het gevolg is geweest, dat zich in de stortingsbewijzen, die natuurlijk eerst kunnen worden gele verd, indien de storting inderdaad op 8 Maart heeft plaats gehad, een levendige handel heeft ontwikkeld. Aanvankelijk werd er 35 betaald voor stortingsbewijzen voor obligaties van 1000. Later is de prijs terug- geloopen tot circa 10, waarbij de handel gestadig in omvang toenam. Voor hen, die op de vorige Staatsieening méér hebben ingeschreven, dan zij verplicht zouden zijn aan een gedwongen leening deel te nemen, is het een voordeel met deze stukken voor het volle bedrag op deze uit gifte in te schrijven en alleen die stortings bewijzen te behouden, die correspondeeren met het bedrag, dat zij van een event, ge dwongen leening zouden moeten nemen. De overige kunnen zij op de mag-kt verkoopen en dit is dan als zuivere winst te beschou wen, omdat verwacht mag worden, dat de koers van de stukken, waarop de belasting faciliteiten zullen worden aangeteekend (hetgeen zulke inschrijvers natuurlijk zul len laten doen) waarschijnlijk ongeveer ge lijk zal zijn aan die van de vorige Staats ieening, zoodat zij uit dit oogpunt geen boekverlies zullen hebben. Kortgeleden heeft de Amsterdamsche Bank het jaarverslag gepubliceerd en daaruit bleek, dat nog een zeer groot bedrag n.I. 16% millioen op oude verliezen moest worden afgeschreven. Dit bedrag wordt aan gewend om de effecten, deelnemingen en debiteuren tot een zoodanig peil te boek te stellen, dat daarop menschelijkerwijs ge sproken geen verlies meer is te duchten. Die afschrijving vindt plaats door het genoemde bedrag aan de reserve te onttrekken. Ook daarna is deze nog betrekkelijk hoog, n.I. 31)4 millioen bij een aandeelenkapitaal van 55 millioen. Men moet echter beden ken, dat die reserve voor een goed deel niet is gevormd uit de winst, doch uit het agio van aandeelenuitgiften is opgebouwd. Er zijn in het verleden bij deze bankin stelling, wat de credietverleening betreft, ernstige fouten gemaakt, maar aan den an deren kant dient natuurlijk in aanmerking te worden genomen, dat het karakter van de instelling medebracht, dat zij in sterke mate internationaal was georiënteerd. Hierdoor werd zij, toen de politieke spanningen toe namen en vooral toen de oorlog uitbrak, in ernstige mate gedupeerd. Ook de verliezen, die op de vroegere Stillhaltecredieten waren geleden, waren blijkbaar nog niet geheel af geschreven. Intusschen is de toestand wel van dien aard geworden, dat voortaan afge zien van de normale afschrijvingen en reser veeringen, die iedere bankinstelling toepast, het overgroote deel van de winst voor reser- veering kan worden bestemd, zoodat, indien de rentabiliteit van het bankbedrijf zich be vredigend blijft ontwikkelen, de toekom stige dividendkansen niet ongunstig zullen zijn. De beurs heeft hiermede reeds reke ning gehouden, zoodat de stemming voor de aandeelen eerder wat gunstiger is geworden. De winst over het afgeloopen jaar wijkt niet veel af van die van verleden jaar, daar bruto 11.2 millioen is verdiend, tegen vorig jaar 10.5 millioen. Ook de algemeene onkosten bleven met 5.88 millioen nagenoeg gelijk. Het dividend bedraagt, naar men weet, 4 Over het algemeen is het bankbedrijf thans iets meer rendabel geworden in verband met de hoogere rente en de uitbreiding van de credietverleening met het oog op de bedrij vigheid in sommige takken van industrie, Ook andere bankaandeelen worden daar door voor zuivere belegging weer iets meer gezocht. Overigens kan er van kooplust ter beurze nauwelijks worden gesproken. Zelfs scheep- vaartaandeelen trekken zeer geringe koop lust, hoewel toch aangenomen mag worden, dat de ondernemingen thans zeer behoorlijke resultaten boeken. Op de jaarvergadering van de Hol landAmerika Lijn, waar geklaagd werd over de lage uitkeering in verhouding tot de gemaakte winst, werd er door het bestuur nog eens de nadruk op gelegd, dat een al te liberale dividendpolitiek funest kan werken in een tijd als deze, hetgeen in de periode van den vorigen oorlog wel zeer duidelijk is gebleken. Naar men weet, heeft de Holland Amerika Lijn toen eenmaal 50 dividend uitgekeerd, doch men weet wat er later in den crisistijd van dit bedrijf is terecht geko- mn. Men kan thans tenminste de ervaringen van den vorigen oorlog als voorbeeld stellen om niet wederom in dezelfde fouten te ver vallen. Op deze vergadering is ook de kwes tie der bewijzen van deelgerechtigheid ter sprake gekomen, waarover wij reeds vroeger hebben geschreven. Het voorstel om van de winst op nieuwe rekening 41.000 te be stemmen voor uitkeering aan de genoemde bewijzen werd niet uit de vergadering ge steund en is derhalve verworpen. Verwacht mag nu worden, dat de houders van deze bewijzen de maatschappij in rechten zullen aanspreken. In de cultuurafdeeling bleef de handel eveneens binnen zeer beperkte grenzen en zelfs het bericht, dat het Rubbercomité be sloten heeft om het uitvoerpercentage voor het tweede kwartaal op 80 te handhaven, hetgeen niet anders dan gunstig voor de maatschappijen kan worden uitgelegd, was niet bij machte om eenige verlevendiging in deze afdeeling te brengen. Men houdt na tuurlijk rekening met de mogelijkheid, dat de rubbermaatschappijen onder de O.W. be lasting zullen vallen en dit vooruitzicht werkt min of meer deprimeerend. Voor de tin wordt een verlaging van het uitvoerpercentage verwacht. Op het oogen blik is dit percentage 120 van de standaardproductie. Zelfs indien het percen tage op 100 of 90 zou worden gebracht, dan zou de uitvoer nog gunstig afsteken bij dien van verleden jaar. Van Juli 1938 tot Juni 1939 is het uitvoerpercentage n.I. niet hooger geweest dan 40 Daarop is het ver hoogd tot 120, in October 1939 verlaagd tot 100 en in Januari 1940 weer gebracht op 120. Het dividend op de aandeelen tweede ru briek van de Billiton Mij. wordt over het afgeloopen boekjaar geschat op 12 tegen vorig jaar 25 Voor het nieuwe boekjaar, dat betrekking zou hebben op het werkjaar eindigend 21 Mei 1940 wordt echter een be langrijke hoogere uitkeering voorzien. Tabaksaandeelen hebben zich vrij goed kunnen handhaven en men verkeert in span ning welke prijzen er op de voorjaarsin schrijvingen zullen kunnen worden gemaakt. De ervaringen, die men in Deli heeft opge daan, stemmen wel tot eenig optimisme. In industrieele fondsen was eveneens wei nig te doen. Er wordt echter wel rekening gehouden met de mogelijkheid, dat bepaalde internationale arbitragewaarden in de toe komst van verdere buitenlandsche liquida ties te lijden zullen hebben sedert Engeland besloten heeft een belangrijk bedrag van het Britsche bezit aan buitenlandsche fondsen op te vragen en te realiseeren. Trouwens tot nu toe heeft zich telkens wederom aanbod van zulke fondsen voorgedaan, die door bui tenlandsche particuliere houders aan de markt werden gebracht. Dezer dagen heeft het Magazijn De Bijen korf 't jaarverslag gepubliceerd en dit heeft ongetwijfeld een. gunstigen indruk gemaakt, daar het dividend kon worden verhoogd van 9 tot 11 terwijl de uitkeering op de pre ferente aandeelen onveranderd 6 en op de prioriteitsaandeelen onveranderd 5 'be droeg. In dit winstcijfer is de uitkeering van de Hema begrepen. Medegedeeld wordt, dat de nettowinst gunstig beïnvloed is door een vermeerdering der gekweekte rente in ver band met belegging der in omvang toege nomen liquide middelen. Die liquiditeit spreekt duidelijk uit de balans, waarop ban kiers en schatkistpapier voorkomen met 2.65 millioen en de kas en giro met 712.564. Hieronder volgt een koersoverzicht van de afgeloopen week. 4 Nederland 1940, 101, 100 5/16, 100 3/4; Koloniale Bank 164 1/4, 161 1/4; Amsterdamsche bank 90, 91 y. Ned. Ford 310, 312; Philips 114 3/4, 1121/4, 113)4; Unilever 90 1/8, 88 1/8, 89 7/8; Anaconda 22 5/8, 23 5/8; Beth. Steel 57 3/4, 58 15/16, 58 5/8; Koninklijke Petroleum 243 3/4, 239, 242; Amsterdam Rubber 188 1/4, 189)4, 187 J4; Deli Batavia Rubber 152 1/4, 146 1/4; Koninklijke Boot 10534, 104, 104 3/4; Ned. Scheepvaart Unie 106 3/4, 103, 104)4: H.V.A. 379, 382, 385; Deli Batavia Mij. 129, 124 1/4, 124)4; Deli Mij. 189 1/4, 175y2, 179 3/4; Senembah 138, 137 3/4, 139. Wit-Gele Kruis. De Donderdagavond gehouden jaarver gadering van het Wit-Gele Kruis werd door 53 leden bijgewoond. De voorzitter deelde mede, dat de heer Joh. v. d. Wiel het secre tariaat heeft aanvaard en zuster van Hels- dingen in vasten dienst is benoemd. "Uit het uitvoerige jaarverslag stippen we aan, dat de verloting een bedrag heeft op gebracht van 138.52 en de Emmabloemcol- lecte (in samenwerking met het Witte Kruis) voor het Wit-Gele Kruis 34.08. De cursus voor dames E.H.B.O. is goed geslaagd daar 22 van de 23 een diploma hebben be haald. Het ledental is 531, de zuster heeft 2336 bezoeken afgelegd en 46 voor het con sultatiebureau. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven zijn 2740.93, nadeelig saldo 88.24. Er zijn 2 meevallers, de verhoogde subsidie van de gemeente en die van ziekenhuisverplegings- fonds, elk 100. De begrooting 1940 werd vastgesteld op 2775.50. Hieronder is begrepen de rijks subsidie a 300 en van de gemeente a 600; het salaris van de wijkzuster is bepaald op 1300. Alvorens de bestuursverkiezing aan de orde kwam, werd een voorstel van H. Pel c.s. ter tafel gebracht voor een arbeiders- candidaat, n.I. den heer J. M. Zeegers. De voorzitter wees af, dat men geen arbeidersafgevaardigde wil. De heer Pel, gesteund door het raadslid Opdam, stelde voor om het bestuur met één lid uit te breiden. De voorzitter meende, dat het beter was dat men er later op terug kwam; laat men het voorstel maar indienen. Daarna werden de heeren M. J. G. van Rossum, voorzitter, W. Brantjes en H. J. Garritsen met groote meerderheid herko zen. Op den heer Zeegers werden 26 stem men uitgebracht. Hierna bracht mevr. Brantjes het jaarver slag uit van de huis- en kraamverzorging. Het aantal is 109 en 32 donateurs. Mevr. Schretlen bracht verslag uit van de finan ciën van huis- en kraamverzorging. De ont vangsten ew uitgaven waren 926.80. Voor- deelig saldo 170.15. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van 756.64, na deelig saldo 28.39. Het bestuur deelde mede, dat het geen vrijheid meer kan vinden om tusschenper- soon te wezen voor bakerhulp. Wie hulp noodig heeft moet die maar bespreken. Zoo als het tot heden is gegaan, is te moeilijk. Gemakzucht speelt een rol. Het concept-statuten werd vervolgens be handeld en goedgekeurd en het bestuur mandaat verleend om kleine correcties aan te brengen en de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Bruggenbouw. Het maken van een betonnen brug in den Boterweg te Heerhugowaard en twee betonnen bruggen in den ontworpen ver bindingsweg tusschen den Boterweg en Broek op Langendijk, in de gemeente Heerhugowaard, met bijkomende werken, is na aanbesteding per 8 Februari j.l., waarbij de gunning was aangehouden, thans gegund aan den heer H. J. Brand te Beemster, die met 18250 op één na laag ste inschrijver was. Jaarvergadering Rundveefokvereen. „Samenwerking". Donderdagmiddag vergaderde bovenge noemde vereeniging in de zaai van café K. Rus onder voorzitterschap van den heer P. Blauw Sr. De voorzitter betreurde de ma tige opkomst. De controleur had bericht ver hinderd te zijn wegens ongesteldheid. De heer R. v. Lungen bracht verslag uit van de laatst gehouden bondsvergadering. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd herkozen de heer P. Blauw Sr., terwijl de heer W. Berkkum werd gekozen inplaats van den heer G. Oudman. Besloten werd de keuringsrondgang uit te stellen tot den nazomer. Jaarvergadering Chr. Nat. Schoolvereeniging. Deze vergadering werd Donderdag avond gehouden in de chr. school aan den Basserweg. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Wagenaar, bleek, dat er 't ver- loopen jaar één ouderavond was gehou den; de verbouw der school is naar genoe gen verloopen zoowel voor de schoolver eeniging als voor rijk en gemeente. De school telt thans 88 leerlingen. Met de tandverzorging en de lichamelijke oefe ning is niet erg opgeschoten. Met het be noemen van het nieuwe hoofd is het be stuur niet gelukkig geweest daar deze nog steeds in militairen dienst is, terwijl er nu reeds een half jaa-r een waarnemend hoofd is. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat de rekening sloot met een ontvangst en uitgaaf van 6338.43, terwijl de verbouwing een bedrag heeft gevorderd van 13296.13. Een financieel overzicht werd nog gegeven over den toestand der vereeniging, terwijl tevens de begrooting voor het jaar 1940 werd aangeboden. Bij de bestuursverkiezing, aftr. de heeren K. Leegwater wegens vertrek en J. Wagenaar wegens periodieke aftreding, werden gekozen de heeren D. Gootjes Cz. en J. Gootjes Jz. De scheidende secretaris, die 32 jaar be stuurslid was geweest, werd nog toege sproken door den voorzitter, den heer C. Wagenaar Cz., waarna de heer J. Leeg water de vergadering met gebed sloot. i chuttevaer. De algemeene vergadering van de vereeniging Schuttevaer op Donderdag in he tlokaal van den heer Vijzelaar alhier gehouden, was goed bezocht. De voorzit ter, de heer J. Hoogland, heeft in zijn ope ningsrede den huidigen toestand bespro ken. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kramer, werd goedgekeurd en vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Jb. Droog, sloot in ontvangsten op 163.54, in uitgaven op 139.73, met een batig saldo van 23.81. De heer C. van Schoorl wees er op, dat verscheidene bruggen aan den Langendijk verschijnselen van verzakking vertoonen. De secretaris deelde mede, dat op ver zoek van de gemeente Broek op Langen dijk adhaesie is betuigd aan het verzoek van deze gemeente aan de omliggende ge meenten, om een bijdrage in de kosten van den bouw van een nieuwe sluis. De concurrentie tusschen de verschil lende vervoersondernemingen werd be sproken. De voorzitter vestigde hierbij de aan dacht op een artikel van den oud-minister jhr. van Lidth de Jeude, waarin deze aan dringt op het gezamenlijk trachten een verbetering in den toestand te brengen, om tot een juiste coördinatie te komen. Laat ons hieraan medewerken, zeide de voorz., en onze vereeniging sterk maken De voorzitter heeft de mededeeling ont vangen, dat de doorvaart van de Broeker sluis naar Noordscharwoude verbeterd zal worden, achter Zuidscharwoude. Als ook het gedeelte achter Noordscharwoude ver beterd werd, zou men een groote ontlasting verkrijgen voor het verkeer langs de dorpen. Nadat verscheidene heeren hun ziens wijze naar voren hadden gebracht, besloot men de banne Noordscharwoude te ver zoeken, de vaart langs den Oosterdijk te verbeteren. In verband met een klacht over het verzakken van bruggen over de Voorburggracht langs de dorpen zal aan de vier Langendijker gemeentebesturen worden gevraagd, medewerking te willen verleenen en te willen toezien op het handhaven van de voorgeschreven hoogte der bruggen. De heer H. van der H-eerik werd als bestuurslid herkozen. De heer J. Plugboer werd gekozen tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering te Kampen. 10372.28 op booten en gebouwen, een winst geboek'. van 27202.76. Voorgesteld1 werd de volgende winstverdeeling: aan deelhouders 5 3802.75, tantième 5 1170, directeur 500, aandeelhouders 1 '760.55, storting in het reservefonds 20.969.46. Het s.s. Dr. Wagenmaker staat op de balans voor 6930.36 en het s.s. Marsdiep voor 500. De balans sloot met een bedrag van 130.094.59. Een en ander werd dooi de vergadering goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de N.V. de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer weer financieel in staat heeft gesteld op de jaarbeurs de marquette van Texel te exposeeren. Verwacht wordt weer een extra groot bezoek aan Texel in het zomerseizoen. Tot bestuurslid werd inplaats van den heer H. Keesom, die moest aftreden (doch herkiesbaar was) met 2 stemmen meer derheid gekozen de heer C. J. de Lugt. funds en luw&mim CASTRICUM. Omzet veiling. De omzet over 1939 van de voornaam ste producten, geveild aan de r.k. coöp„ tuinbouwvereemging „Ons Belang" U.A, te Castricum heeft bedragen: Peulen 1995 kg 291.88; doperwten 37.957 kg 3829.09; capucijners en raspers 57.820 kg 6464.28; tuinboonen 37.045 kg 1746.95; snij-boonen 25.233 kg 2164.48; pronksnijboonen 14.991 kg 554.92; tros- spercieboonen 22.022 kg 2880.50; enkele en dubbele spercieboonen 137.983 kg 12.327.68; aardappelen, groote bonken, drielingen, kriel 19.949 kg 719.30; spruit- kool 59.332 kg. 11.470.17; boeren- en savoyekool 9288 kg 294.49; glas- en natuursla 144.898 st. 1505.96; schorse- neeren 109.963 kg. 12.110.20; witlof 22.836 kg 3957.32; spinazie 22.833 kg 723.04; rabarber 7722 bos 310.43; to maten 837 kg 406.23; andijvie 21.137 st. 292.91. Voorts diverse kleinere hoeveel heden waschpeen, breekpeen, bospeen, knol- en bosselderij, postelein, spekboonen, prei, enz. enz. Fruit: aardbeien 1,96.371 kg 61.806.17; frambozen 1221 kg 598.99; zwarte bes sen 1434 kg 445.84; roode-, witte en kruisbessen 333 kg 67.69; appelen en peren 735 kg. 63.47. Totaal omzet aan groenten 64.490.47, aan fruit 63.013.52, samen 127.503.99. „Helpt Elkander". De vereeniging „Helpt Elkander" hield Donderdagavond haar algemeene jaarver gadering in het lokaal van den heer P. Kra mer. De belangstelling der leden was niet groot. De voorzitter, de heer C. Kramer Gz., opende de vergadering met de opmerking, dat de omstandigheden voor de vereeniging niet gunstig zijn; er zijn veel ziektegevallen. De heer Jb. Kramer bracht verslag uit van de vergadering der federatie van zie kenfondsen. In verband hiermede werd er de aandacht op gevestigd, dat het nuttig is, lid te blij ven van de vereenigingen. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde, dat het ledental is verminderd met 6. Er zijn twaalf leden onder de wapenen geroepen. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Jb. Kramer, vermeldde, dat de to tale ontvangsten 1550.08 hebben bedra gen, de uitgaven 1459.14, het batig saldo alzoo 90.94. Het bezit der vereeniging is gestegen van f 1541.37 tot 1632.31. Aan ziekengeld is uitgekeerd 1127.32. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren A. Kout en H. Schrijver met op één na algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werden contributie en uit keering besproken. Het bestuur stelde voor deze te bepalen op 7.50 uitkeering bij 20 cent contributie en 3.75 uitkeering bij 10 cent contributie, alles per week. De heer Jb. Kramer wees op het nut van verzekering der jonge menschen. De heer G. Koeman vroeg of de mogelijk heid bestaat dat personen, die uit Heerhu gowaard naar hier komen, na daar lid te zijn geweest, zonder entreé-geld hier lid kunnen worden. De voorzitter achtte dit niet mogelijk. Het kan echter worden overwogen. Na nog eenige besprekingen van intiemen aard volgde sluiting. Brugbouw gegund. Het verbroeden van de brug van ge wapend beton over de Damsloot te Schoorldam, met bijkomende werken on der Schoorldam en Warmenhuizen is na aanbesteding per 8 Februari j.l., waarbij de gunning was aangehouden, thans gegund aan den heer A. K. Pik te Barsingerhorn, die met een bedrag van 6483 laagste in schrijver was. De uitvoering van het werk geschiedt voor rekening van den rijkswa terstaat. T.E.S.O. had een goed jaar 1939. In hotel „De Oranjeboom" te Den Burg werd Woensdagavond de jaarlijksche ver gadering gehouden van aandeelhouders van den N.V. Tex. Eigen Stoomboot On derneming. De voorzitter, de heer W. H. Lap, bracht bij de opening raar voren, dat de vennoot schap, niettegenstaande de slechte tijden, zelfs ten recordjaar heeft gemaakt. Het aantal vervoerde passagier» bedroeg niet minder dan ruim 183000, terwijl aan vracht ruim 4000 méér was ontvangen dan in 1938. Hierna werd de balans overlegd en tevens de verlies- en winstrekening. Uit een en ander bleek, dat de voorzitter niet te veel had gezegd. Op de balans werd, niettegenstaande een afschrijving van WORTELEN EN BIETEN. De berichten over bevroren pro ducten waren zeer overdreven. In tegenstelling met een eerder bericht in de bladen over het bevroren zijn der wortelen, bieten en voerbietenkuilen, schrijft onze correspondent te Hensbroek het volgende: Toen werd gepubliceerd dat alles verloren was, maar nu de dooi is in gevallen en enkele tuinders tot opening der kuilen zijn overgegaan, blijkt dat het buitengewoon goed is afgeloopen. Persoon lijk heb ik bij enkele tl inders gekeken, die de kuilen leeg maakten. Aan den buiten kant zaten enkele bieten vast, maar ze waren niet bevroren. Ook was van iemand een wortelenkuil tot over de helft heele- maal goed, in de andere helft zat een enkele bevroren wortel. Er zullen bevroren kuilen zijn, zeer zeker, maar niet zooals het bericht van 1 yi maand geleden mede deelde, want toen was natuurlijk nog geen enkele kuil opengemaakt en waren het maar gissingen. Hoe het College van Burgemeester en Wethouders optrad tegen prijsopdrijvers in den strengen winter 1829 en 1830. Burgemeester en Wethouders der stad Alkmaar, tot hun gevoelig leedwezen verno men hebbende; Dat de vroeger dan gewoon lijk ingevallen vorst, den invoer van den gewonen winter-voorraad Turf, heeft onmo gelijk gemaakt, en dat de kooplieden van turf in deze stad woonachtig, van-deze om standigheid gebruik maken, om de nog aan wezig zijnde voorraad van deze noodzake lijke behoefte op zulk een hoogen prijs te stellen dat dezelve daardoor zoo goed als onverkrijgbaar is voor den geringen bur ger; En dezelve zoo veel in hun vermogen is, zelfs met eenige opofferingen van Stads wege willende tegemoet komen; Hebben goedgevonden en verstaan: Aan ieder ingezeten, welke zich zelf van Turf van buiten, hetzij uit de Veenen van Assendelft of elders bij geringe hoeveel heden, met wagens of sleeden, zoude willen voorzien, vrij te laten en toetestaan, om zich aan den Heer Burgemeester in per soon of schriftelijk te adresseeren om Vrij dom van de Stedelijke Import, voor een bepaalde kwantiteit van deze brandstof, dewelke aan hem al of niet, naar mate zijn omstandigheden, dit zullen voorkomen te billijken, zal worden toegestaan. Reserveerende Heeren Burgemeester en Wethouders aan zich om nader te delibire- ren, op welke wijze het best, maatregelen zullen kunnen wordefi genomen, waar door aan de Kooplieden van Turf, wordt beledt een schreeuwend misbruik te maken van de ongelegenheid, waarin zich hunne me de-burgers bevinden. Alkmaar 5 Dec. 1829. Burgemeester en Wethouders De Staatsraad Burgemeester FONTEIN VERSCHUUR ter ordonnantie van dezelven, FONTEIN VERSCHUIR Van Wegens de Heer Staatsraad Burge meester dezer stad, wordt bekend gemaakt, Dat de behoeftige gemeente, welke dit verlangt, zoo lang zijne voorraad strekken de is, zich van stonden aan, zal kunnen voorzien van Assendelfer Turf, tegen één Cent per stuk, mits in een geringe hoeveel heid en zich vooraf daartoe aanmeldende ter Stads-Secretarie. Alkmaar, den 10e December 1829. Namens den Heer Staatsraad Burgemeester voornoemd, de Secretaris der stad Alkmaar De Dieu FONTEIN VERSCHUIR.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9