I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Viborg nog altijd in het bezit van de Finnen. Finland betreurt het verlies van de batterijen van Koivisto. Zal Duitschland bemiddelen tusschen Moskou en Helsinki? Sumner Welles vertrekt naor Berlijn. Zweden zal 1000 gewonde Finnen in zijn ziekenhuizen opnemen. Nieuwe Staatsleenirig van f 300.000.000 ruim volteelcend. De aigemeene toestand. Vreemde vliegers hoven ons land mende n. Dat irin in adelijk BIJEEN. .etsraad duur- lats onder lei- het volgende een algemeen len economi se dringende tsraad de ba- zullen worden g zullen wotf- ainisterraad. IERS IN OMEN. :ust van Enge- 5t eerste esca-> ïacht aangeko- 46 verschillen-» i van Canada. Fransch-spre- jfficieren is 28, ITDEKT. ige Knlin heeft waarvan de er ligt. :eft toch ge- vandelingen iere, dat ik t nemen. or. 9.35 Piano- Legrand's jazz- r.pL 7.40—8.50 >1. 11.20 Orkest 12.35 Omroep- schenspeL 1.35 Eysoldt's orkest t-Duitsch strijk- ch progr. 5.20 lie Deutschland- 322 M.: 11.20, 0 en 6.20 Gr.pl. ir.pl. 8.20 Om- ïn en het ge- -10.20 Gr.pL 484 :n 12.30 Radio- .35 Pianokwartet Lit.-muz. progr. Radio-orkest en met toelichting, en. 1571 M. 7.35 ;n solisten. 8.35 Ber. 9.50 Oswald 'olitek overzicht. Hierna tot 12.20 ODISTRIBUTIE. Hamburg 8.20 D.sender 9.50— 1,20, Brussel VL 20—13.35, Keulen. 1.2014.45, Keu- 16.20—16.30, D.- den 17.50—18.20, Danmarks Radio ter 19.30—21.30, Diversen 22.20 22.40, Boedapest .20—23.30, D.sen- .20, Engeland 8.20 05, Parijs Radio ..20—11.50, Brus- lundborg 13.20— 3.40—15.50, Enge- 1 VI. 16.20—18.10, 0—19.20, Fr. 19.20 Pr. 21.30—2150, VI. o 22.20—22.50, En- 3e 23.20—24.—. I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. A PRIJS DER GEWONE ADVERTEN1TEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON, Voordans C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. n©. 49 v Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 27 Februari 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 142© JnargQüg De Finnen ontkennen niet langer, dat zij het eiland Koivisto hebben ont ruimd en dat beteekent een belangrijke verzwakking van hun stellingen. Het was al eenige dagen te voorzien, dat het eiland niet was te houden daar het door de Russische actie op het vasteland van de Finschc linies was afgesneden. Op Koivisto lagen de zware batterijen waarmee men de vijandelijke oorlogsschepen elke landingspoging kon beletten en waarmede ook de omtrekkende bewegingen der Russen over het ijs verijdeld konden worden. Het schijnt dat men deze batterijen heeft kunnen verplaatsen. De stad Viborg houdt nog altijd stand, maar is door de langdurige beschieting in een puinhoop veranderd. Wanneer deze stad in de handen der slechts op weinige kilometers afstand strijdende Russen is gevallen, is dit voor dezen meer een moreele overwinning dan een belangrijk militair voordeel, omdat wel vaststaat dat de Finnen in hun nieuwe versterkingen denzelfdcn weer stand blijven bieden. Er wordt de laatste dagen over een mogelijke interventie tusschen Rusland en Finland gesproken. De ministers der Scandinavische landen hebben op hun medewerking daarvoor ni hun Zondag gehouden conferentié gezin speeld en men meent in Stockholm teekenen te zien, dat eenerzijds» Duitschland niet ongenegen tot bemiddeling zou zijn en anderzijds Rus land de mogelijkheid van een deelnemen aan den strijd door de geallieerden vreest en daarom ook bereid tot een compromis zou kunnen blijken. Sumner Welles heeft de conferenties met graaf Ciano en Mussolini achter den rug en vertrekt vanavond naar Berlijn waar hij met spanning verwacht wordt en waar alles gereed is om hem een eervolle ontvangst te bereiden. Het legerbericht. Het Finsche legerbericht van gister luidt: Op de landengte van Karelië hebben onze troepen de Koivisto-eilanden verlaten. Op 25 Februari heeft de vijand zijn aan vallen op het Westelijk deel van de land engte voortgezet, de aanvallen werden af geslagen door het vuur van de Finsche artil lerie en infanterie, de vijand leed hierbij groote verliezen aan menscbenlevens. Te Salmenkaita werden de aanvallen van .den vijand afgeslagen na een geheelen dag strijden. Op het Oostelijk deel van de landengte is de dag kalm verloopen, afgezien van een levendige activiteit van de artillerie. Een vijandelijke batterij werd tot zwijgen ge bracht en verscheidene geïsoleerde vijande lijke afdeelingen werden vernietigd. Op 25 Februari heeft onze luchtmacht bombardementen uitgevoerd en verken ningsvluchten gemaakt boven de achterhoe de van den vijand. Ook is een aantal ge- vechtsvluchten uitgevoerd, waarbij de Fin sche vliegtuigen een aantal succesvolle ge vechten hebben geleverd. De activiteit van de vijandelijke lucht macht bleef beperkt tot enkele bombarde menten, o.a. op Hangö. Boven de oorlog-zóne was de activiteit in de lucht levendig, vooral in het Noorden en ten Noordoosten van het Ladogameer. Kuusamo, Kajana en Sotkamo werden ge bombardeerd. Volgens bevestigde rapporten zijn vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn ver nield. Viipuri een verwoeste stad. Een correspondent, die in Helsinki is aan gekomen, heeft medegedeeld, dat Viipuri •gefheel verwoest is. Deze correspondent, die •den Spaanschen burgeroorlog medegemaakt heeft, is van meening, dat de vernielingen te Viipuri grooter zijn dan die in de meeste Spaansche steden. Eenige historische monu menten staan nog overeind, doch het groot ste deel der stad is een puinhoop. Vooral de 'luchtaanvallen moeten deze verwoestingen veroorzaakt hebben. Bovendien heeft de Russische artillerie de stad alle nachten ge bombardeerd. Alle bewoners zijn vertrok ken; in de straten ziet men nog slechts en kele patrouilles van de passieve verdediging. Na de ontruiming van het eiland Koivisto. Na het verlaten van het fort op het eiland Koivisto wordt gemeld, dat de Finnen voor bereidingen treffen voor de evacuatie van de stad Sakkijaervi, tegenover Viipuri aan den anderen kant van de Viipuribaai, Dit beteekent waarschijnlijk alleen een evacua tie der burgers. De stad is rechtstreeks blootgesteld aan het bombardement der Russen die Koivisto thans bezetten. Het verlies der batterijen van Koivisto wordt in Helsinki als ernstig beschouwd. Met haar vuur hebben zij de Russische oor logsschepen op een afstand gehouden en landingspogingen achter de Mannerheim- linie voorkomen. De Russen, die probeerden een omtrekkende beweging te maken door over het ijs in de Finsche Golf te gaan, werden ook door de kanonnen van Koivisto verspreid. Zoowel de Russen als de Finnen hebben hun troepen op de landengte ver sterkt. Tot nu toe is geen enkel bericht te Helsinki ontvangen, dat de Russen er ergens in geslaagd zouden zijn door te dringen tot de tweede verdedigingslinie op de landengte. Luchtalarm te Helsinki. Van 14 uur 50 tot vier uur is gistermid dag voor den tweeden keer te Helsinki luchtalarm gemaakt. Bij het eerste alarm werden veertig Russische vliegtuigen waar genomen, welke op zeer groote hoogte ten Westen van de hoofdstad in Noordelijke richting vlogen. Gisteravond is tweemaal luchtalarm ge maakt- De Sovjet-luchtmacht is gister in het bin nenland actief geweest. Talrijke gebouwen werden door de bommen vernield of bescha digd. Een burger werd gedood in Lahti en er vielen eenige gewonden. In het strijdge bied zijn Willmansstrand en andere plaat sen bestookt. Volgens niet-geeontroleerde berichten werden twee burgers gedood en een twintigtal gewond. Het Russische legerbericht. Het gister uitgegeven Russische legerbe richt luidt: Maandag zijn de Sovjet-troepen op de Ka- relische landengte voortgegaan de vijande lijke sterkten te vernietigen. De vijand trachtte een tegenaanval te ondernemen, doch werd teruggeslagen, waarbij hij zware verliezen leed. Bij een tegenaanval werden vijf vijandelijke tanks beschadigd, drie er van werden door de Sovjet-troepen buit gemaakt. Volgens nadere gegevens hebben de Sov jet-troepen, behalve de trofeeën, vermeld in het communiqué van 24 Februari, pp het eiland Koivisto 26 vijandelijke, verdedigings werken, met inbegrip van 15 gewapend be tonnen artillerieforten genomen, evenals twee kazematten, vier opslagplaatsen voor munitie en voorraden, 10.000 granaten en ruim 5 millioen patronen. In de andere frontsectoren heeft zich niets bijzonders voorgedaan. De Sovjet-luchtmacht heeft aanvallen ge daan op de vijandelijke troepen en militaire doelen. Negentien vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald in luchtgevechten. De Zweedsche hulp aan Finland. De Zweedsche regeering heeft het parle ment verzocht een crediet van een millioen kronen terstond in te willigen om Zweed sche ziekenhuizen in staat te stellen voor bereidingen te treffen voor het opnemen van ongeveer duizend gewonden, die bin nenkort uit Finland zullen komen. Een eventueele bemiddeling der Scandinavische landen. Een Finsche woordvoerder te Londen heeft, sprekende over uit Stockholm ontvan gen berichten volgens welke de drie Scandi navische landen bereid zouden kunnen zijn in den Finschen oorlog te bemiddelen, tegen over Reuter verklaard: Finland is steeds bereid tot vrede. Wij zouden van iedereen bemiddeling aanvaar den, indien ons een eervollen vrede zou worden gebracht, want daarom hebben wij aldoor gevraagd. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT AAN MUSSOLINI. Amerikaansche diplomatieke kringen verklaren, dat de boodschap, die president Roosevelt door Sumner Welles heeft doen overhandigen aan Mussolini, een eenvou dig schrijven is, waarin tegenover Musso lini gevoelens van hartelijkheid van den president tot uitdrukking worden gebracht. Dezelfde kringen wijzen er op, dat het document Sumner Welles accrediteert als persoonlijk afgezant van president Roose velt en is opgesteld volgens de protoco- laire regels zonder eenige politieke verkla ring te behelzen. Het onderhoud met Mussolini. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft een onderhoud van een uur gehad met Mussolini, 's Ochtends heeft hij een bespreking van anderhalf uur met den Ita- liaansehen min. van buitenlandsche zaken graaf Ciano, gehad. Onmiddellijk na het onderhoud met graaf Ciano begaf hij zich naar het Palazo Venezia waar hij een half uur verbleef om het onderwerp van zijn besprekingen aan Mussolini voor te leggen. Sumner Welles weigerde iets te zeggen, toen hij na het onderhoud met den Duce in zijn hotel terugkeerde, doch hij beloofde morgen de pers te zullen ontvangen. De Italiaansche pers toont thans meer belangstelling voor het bezoek van Sumner Welles. In officieele kringen toont men zich terughoudend, doch vriendelijker gezind, dan bij het beroep van Roosevelt op Euro pa óm den vrede te' bewaren in het voor jaar van 1939. De persoonlijke afgezant van president Roosevelt naar het Vatikaan, Myron Taylor, heeft een onderhoud van een half uur met den kardinaal-staatsseci'etaris Maglione gehad. Heden zal hij door den paus worden ontvangen om zijn geloofsbrieven te over handigen. Een Finsche scherpschutter. De Finsche bladen publiceeren bijzonder heden over den Finschen scherpschutter Sino Hayha, die tot dusverre met zijn ge weer 419 Russen heeft neergelegd en twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten heeft. De ontruiming van Koivisto. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finnen er in geslaagd zijn de kanonnen en alles, wat den Russen van voordeel zou kunnen zijn, van Koivisto te verwijderen, alvorens zij het eiland ontruimden. Het geschut zal op nieuw tegen de Russen gebruikt -worden. De kazematten en alles, wat niet kon wor den medegenomen, werden vernield. Hoewel de ontruiming van het eiland te Helsinki zeer betreurd wordt, is men van meening, dat de batterijen van Koivisto haar dienst gedaan hebben en zelfs meer, dan verwacht kon worden, gepresteerd heb ben. Naar- wij van bevoegde zijde w- nemen, is de 4 Staatsleening 1946, ad f 300 millioen, waarvoor de gele. genheid tot inschrijving tot giste renmiddag vier uur openstond, ruim volteekend, zoodat eenige korting op de bedragen, waarvoor werd ingeschreven, wil moeten worden toegepast. EVENTUEELE BEMIDDELING IN HES FINSCH-RUSSISCH CONFLICT. Ten aanzien van de uit Kopenhagen ont vangen mededeelingen, dat de Scandina vische landen bereid zouden kunnen zij® te bemiddelen in het Russisch-Finschn conflict verneemt de diplomatieke con- respondent van Reuter, dat de houding* welke Londen tegenover deze suggest» zou moeten aannemen, noodzakelijk gere serveerd moet zijn. Groot-Britannië zelf staat buiten dezen stap en de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de Britsche regeering sedert den oorlog in Finland is begonnen, geen bemiddelings aanbod heeft gedaan. Recente uit Moskou ontvangen persbe richten schijnen er niet op te wijzen, dat Rusland, althans voor het oogenblik, gun stig staat tegenover een bemiddeling. In dien Britsche kringen den stap tot bemid deling zouden aanmoedigen, zou dit ki vijandelijke kringen in het buitenland zeer zeker worden uitgelegd als het uitoefenen van pressie op Finland om water in den wijn te doen. Indien Groot-Britannië den stap zou afraden, zou deze houding wor den voorgesteld als een streven de vijande lijkheden in het noorden te verlengen ten dienste van andere bedoelingen. Daarom kan voor het oogenblik op deze suggestie geen commentaar worden geleverd. DE COMMUNISTEN VOOR DEN KRIJGSRAAD. Op het paleis van justitie in Parijs meent men te weten, dat de vroegere communisti sche afgevaardigden, die beschuldigd wor den van overtreding van het decreet van 26 Sept. 1939 en de ontbonden partij wilden herstellen, Maandag 18 Maart a.s. voor des krijgsraad te Parijs zullen verschijnen. Zie verder Buitenland pag. 3, Ze blad. Wij staan de laatste dagen weer in het teeken van de vreemde vliegtuigen, die, op zoek naar den kortsten weg naar huis, zoo nu en dan over ons land vliegen. Veel last hebben wij er niet van, want de bestuurders vliegen op zoodanige hoogte, dat de toestellen vrijwel niet te hooren en nog minder te zien zijn en men zou ge makshalve kunnen zeggen „laat ze maar vliegen", als Nederland niet juist de staat was, die naar alle zijden verkondigt, dat het zich tegen elke schending van zijn ge- gebied ten krachtigste zal verweren. Met het oog daarop moeten wij dus wel een zwakke poging doen om op een donke ren avond in een bedekte lucht met onze kostbare projectielen iets te raken met de zekerheid, dat wij volkomen zullen mis schieten. Als wij wat raken, dan is het, zooals en kele dagen geleden, de een of andere wo ning in een kustplaatsje of zooals Vrij dagnacht het dak van een huisje in Rijsoord waarin door een stuk van een granaat, een gat is geslagen. Niet dat wij dat dak met schieten geraakt hebben, maar de munitie vgn luchtafweer geschut blijft natuurlijk niet in de lucht hangen en niemand kan voorspellen waar ze bij het neervallen zal terecht komen en wat er door getroffen zal worden. Schijnbaar is dus het gevaarlijkste van die hoogvliegende vreemde machines, dat wij bij het schieten meer kans hebben eigen landgenooten dan vreemde piloten te raken. Maar er zit natuurlijk een veel gevaarlijker kwestie aan vast, namelijk dat beide oorlog voerenden het ons verwijten wanneer wij geen maatregelen nemen om te bewijzen, dat wij de schending van ons gebied hebben opgemerkt en althans getracht hebben ons er tegen te verzetten. Tot dusver heeft elk geval bij den betrok ken staat tot een formeel protest geleid, maar, voor zoover daarop geantwoord is, heeft men hier niet kunnen constateeren, dat de schuldige mogendheid diep onder den indruk van het begane onrecht geweest is en beterschap voor de toekomst beloofd heeft. De laatste dagen hebben de Engelschen met trotsch gemeld, dat lange afstands- vluchten tot zelfs boven Oostenrijksch ge bied zijn gemaakt en dat er in Praag tal- looze pamfletten zijn neergeworpen, blijk baar bestemd voor het Tsjechische deel der bevolking. Hoe langer die afstandsvluchten worden, hoe noodzakelijker het, met het oog op den daarvoor beschikbaren tijd en de benzine voorraad, is, dat de kortste weg wordt geko zen en wij vreezen, dat men het in Londen heelemaal niet zoo erg vindt als enkele ma chines daarom dézer dagen boven Neder- landsch gebied hebben gevlogen. Evenwel, in Duitschland vindt men dat wel erg en men gaat nauwkeurig na waar de Britsche vliegers het Duitsche territoir hebben verlaten om, aan de hand daarvan, te kunnen bewijzen, dat zij hun weg over ons land hebben moeten vervolgen. Men zou kunnen zeggen, dat Nederland een dergelijk protest voor kennisgeving zou kunnen aannemen omdat wij practisch toch niets kunnen uitrichten maar daar zit deze gevaarlijke kant aan, dat men in Duitschland al heel gauw tot de conclusie zal komen, dat wat de een mag, ook den ander gepermitteerd is. Men kent dat systeem uit den oorlog ter zee, waar het torpedeeren van neutrale schepen goedge praat wordt met de opmerking, dat het een gevolg is van de actie van Engelsche zijde en waar het niet onmogelijk is, dat de luchtoorlog binnen afzienbaren tijd een zeer grooten omvang zal krijgen» dienen wij er zeker op bedacht te zijn onze lucht niet tot het slagveld van Europa te maken, al is de beeldspraak in dit geval dan ook een beetje kreupel. Hoe meer vliegtuigen er van het Oosten of van het Westen over onze grens komen, des te meer kans is er op vergissingen bij het loslaten van bommen en ook op het elkaar toevallig of minder toevallig ont moeten van escadrilles der strijdende par tijen, die in de omstandigheid, dat zij zich boven neutraal gebied bevinden geen be zwaar zullen zien om elkaar te bestoken. Om dat te voorkomen blijft uiterste waakzaamheid en voortdurend protesteeren geboden. Trouwens, ook het feit, dat wij ons althans van Duitsch standpunt bezien niet erg druk hebben gemaakt over de schending van ons gebied door Engelsche vliegtuigen van gezaghebbende zijde was onzerzijds opgemerkt, dat bij de geconstateerde vlieg tuigen misschien wel Engelschen ge weest waren, maar dat wij het niet zeker wisten heeft het Duitsche Nieuwsbureau tot een minder aangename opmerking over de beweringen van het Hollandsche A.N.P. verleid. Ook tegen de dezer dagen geconstateerde schending van ons gebied door Duitsche vliegers is geprotesteerd en de Duitschers hebben ontkend, dat hun vliegtuigen hierbij waren betrokken. De regeeringspersdienst heeft daarna zelfs de gesignaleerde machine als een Heinkel III beschreven en de Duitschers hebben medegedeeld, dat een type Heinkel-drie in hun land ten eenenmale onbekend is. Dat hier geen Heinkel-drie, maar een Heinkel-honderd en elf bedoeld is, schijnt niet tot de heeren te zijn doorgedrongen, voor zoover wij dan mogen aannemen, dat men geen uitvluchten gemaakt heeft, welk woord in de onderhavige kwestie nog een zeer toevallige beteekenis heeft gekregen, In verband met de Duitsche bemerkingen over de schending van ons gebied door de Engelsche vliegers kan overigens onzerzijds aan het oude Hollandsche spreekwoord van den pot en den ketel worden herinnerd. Immers, het staat vast, dat een Heinkel- honderd en elf gistermorgen op 8000 meter hoogte over Noord-Brabant heeft gevlogen waar het achtervolgd is door een Hollandsch jachtvliegtuig, dat er volkomen terecht op gevuurd heeft. De Duitscher heeft daarna teruggeschoten en het Hollandsche vlieg tuig door verschillende treffers beschadigd, waarna de Duitsche piloot met zijn toeste! over de Belgische grens is ontkomen. Een duidelijker bewijs van grove en blijk baar opzettelijke schending van onze neu traliteit kan moeilijk worden gegeven en waar er ook gister weer op klaarlichten dag boven Utrechtsch gebied een Duitsch vlieg» tuig is verschenen, waarvan men moeilijk kan aannemen, dat het verdwaald zou zijn, is het te begrijpen, dat er opnieuw in Ber lijn en ditmaal zeer ernstig geprotes teerd zal worden. Een neutraal schip, dat noodgedwongen naar de Duins vaart, rechtvaardigt in de oogen van den tegenstander het torpedeeren van een ander. Eén Britsch vliegtuig boven ons land al kunnen wij ook dat niet verhinderen rechtvaardigt anderzijds blijkbaar de aan wezigheid van Duitsche vliegtuigen boven Nederland en zelfs de beschieting van hen, die tegen de schending onzer neutraliteit daadwerkelijk protesteeren. Dat is de oorzaak, dat wij voortdurend waakzaam moeten blijven en dat wij het be wijs moeten blijven geven, dat ons afweer geschut zelfs in den stikdonkeren nacht zijn plicht heeft gedaan. Wanneer er geen enkele aanleiding kan zijn om ons van partijdigheid te verdenken, zal men die niet voor ongeoorloofde schen ding van ons rechtsgebied kunnen gebrui ken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1