knecht of werkman. RINGERS 2 a f Openbare Vergadering. Weec&eeicM Alkmaar koopt Schagen's gasbedrijf. Jjacktèecicfiten .AduettenÜën Loopjongen Voor Jong KALFSVLEESCH H.H. Witters1 Witte Week 10 tot 15 korting Modelslagerij Kenn.str.weg 50, h. WETTERAUW. LUTO'S TAFELTENNIS TOURNOOI BERGEN GEMEENTERAAD SCHAGEN. De gemeenteraad van Schagen keurt met algemeene stemmen den verkoop goed. Dr. MEYER LOOPMEISJE of LOOPJONGEN. Leerling Rijwielhersteller. Kersen eitje BOUVIER (reu). PRIJSOPGAVE Verdr.oord JJ7 RUGGEG RAAT EERSTE BLAD. 3 Vergadering facult. vereen, voor lijkverbranding. Gisteravond sprak in het Oranje-Hotel te Bergen de heer J. J. Deggeler, lid van het hoofdbestuur van de Vereen, voor facultatieve lijkverbranding, voor de afdeeling Bergen, die in het begin van dit jaar haar eerste lustrum vierde. De voorzitter, dr. van Gelder, heette allen welkom, in het bijzonder den spreker. Hij wees met enkele woorden op de snelle ont wikkeling, die de afdeeling in de afgeloo- pen 5 jaar doormaakte. Het ledental groeide van 47 bij den aanvang tot 150 op het oogen- blik. Speciaal bracht spr. dank aan het vele werk, dat de secretaresse, mevr. Boschv. Werkum, heeft verricht. Hij bood haar, als blijk van erkentelijkheid, bloemen aan, evenals de voorzitter van de „moederafdee- ling" Alkmaar. Mevr. Bosch wees op haar beurt op de uit stekende leiding van den voorzitter in de afgeloopen periode, die ook een groot aan deel in den bloei van de afdeeling heeft gehad. De heer Deggeler wenschte allereerst de afdeeling Bergen met haar 5-jarig be staan geluk namens het hoofdbestuur. Hij hoopte, dat de bloei en de groei der vereeni- ging in de afgeloopen 5 jaar zich in de toe komst ook zou voortzetten. Komende tot zijn onderwerp zeide spr., dat hij zich wel eens heeft afgevraagd of in dezen tijd propaganda voor de crematie gedachte nog wel noodig is, omdat al zoo- velen hiervoor zijn gewonnen. Hoe dit zij, spr. wilde toch nog weer een keer opnieuw de voordeelen van de lijkverbranding boven 't begraven uiteenzetten. Daar is, allereerst, het economisch voor deel: het is onnoodig om groote, kostbare begraafplaatsen te stichten en te onder houden, terwijl een crematie in dezen tijd niet duurder meer hoeft te zijn dan een nor male begrafenis. Van bepaalde dogmatische zijden ondervindt de crematie-gedachte tegenwerking. Door katholieken en ortho- dox-protestantschen wordt dikwijls betoogd, dat de idee der crematie het Godsgeloof aan tast. Deze bewering kan echter worden weer legd door het feit, dat verscheidene geeste lijken zich lieten cremeeren en 't feit, dat geen enkel christelijk leerstuk zich kant tegen de lijkverbranding. De crematie werkt, door de extra-nauwkeurige lijkschouwing, de mogelijkheid van spoediger ontdekking van misdrijf in de hand. Bezwaren kunnen dan ook uit justitieel oogpunt evenmin be staan. Zoowel ethische als aesthetische argumen ten pleiten voor de crematie. Door de ideëele beteekenis is de zuiverende vlam verre te verkiezen boven de langzame, organische ontbinding in de aarde. Uitvoerig lichtte spreker deze gedachte toe met verschillen de citaten van gezaghebbende persoonlijk heden, die zich allen voor crematie uitspra ken. Het is daarom thans een gebiedende eisch, aldus spr., dat eindelijk de lijkverbranding wettelijk toelaatbaar zal worden gesteld. Niet alleen het economische, maar ook en vooral het aesthetische, piëteitvolle in de crematiegedachte, moet ons voor deze idee doen uitspreken. Een idee, waartegen noch zakelijke, noch gevoelsargumenten kunnen worden ingebracht. Dr. van Gelder dankte vervolgens den spreker, waarna de film over het cremato rium te Westerveld werd vertoond. Na de pauze beantwoordde de heer Deg geler nog verschillende vragen. CORRESPONDENTIE. Door plaatsgebrek moeten enkele inge zonden stukken tot een volgend nummer blijven liggen. Red. Alkm. Crt. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest matige, aanvankelijk aan de kust krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Een langgerekt gebied van lagen lucht druk met minima van 995 mbar in Scan dinavië, 1000 mbar over Engeland en 1010 mbar voor de kust van Portugal, ligt in het westen en. volgt de kustlijn van het vaste land. Naar de westzijde vult het snel op en wordt het begrensd door een rug van hoo- gen luchtdruk, die een oceanisch maximum van 1030 mbar ten noordwesten van de Azo- ren verbindt met de stationnaire Groenland anticycloon. Op het continent neemt de luchtdruk naar het zuidoosten regelmatig toe tot 1030 mbar aan de westkust van de Zwarte Zee. Ver in het westen nadert een nieuwe oceaandepressie die langs het zuide lijke deel van de oostkust van Groenland zware luchtdrukdalingen brengt. In het bin nenland van centraal-Europa wil de vorst nog niet wijken. In Hongarije komt plaatse lijk nog strenge vorst voor. In de Balkan- staten vriest het nog slechts op enkele sta tions. In Italië wordt het een weinig war mer, in Spanje en Portugal verandert de temperatuur weinig. Zware neerslag viel lapgs de Noorsche kust en in Portugal, Ver schillende stations melden hoeveelheden bo ven 20 mm. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.04 tot 6,20 uur licht op. De gemeente Schagen, die het vorig jaar besloot haar G.E.B. aan het P.E.N. over te doen, heeft thans ook het voorbeeld gevolgd van War- menhuizen door haar gasbedrijf aan Alkmaar te verkoopen. In een gis terenavond hiertoe gehouden spoed vergadering besloot de gemeente raad van Schagen met algemeene stemmen tot verkoop voor een be drag van 70.000. Na opening deelde de voorzitter mede, dat de heer Blaauboer verhinderd was, waarna hij het voorstel tot overdracht aan de orde stelde. De voorwaarden voor overname. Aan de voorwaarden, waaronder Alkmaar behoudens goedkeuring van raad en Ged. Staten en onder voorbehoud, dat Alkmaar erin slaagt op redelijke voorwaarden de le vering te verkrijgen van de materialen noo dig voor de persleiding, bereid is het gasbe drijf van Schagen over te nemen, ontleenen wij het volgende. Alkmaar neemt per 1 Maart a.s. alle be zittingen van het gasbedrijf te Schagen over met uitzondering van geldmiddelen en vor deringen op debiteuren doch met inbegrip van gebouwen, terreinen enz. van de op 1 Maart in voorraad zijnde gaskolen, cokes, teer en gas, aanwezige voorraden nieuwe en gebruikte magazijngoederen, een en ander voor de som van 70.000. Al deze zaken gaan op 1 Maart vrij van lasten in eigendom van de gemeente Alkmaar over. Schagen verbindt zich tot 1 Maart van de voorraden dezer goederen niets te verkoopen met uit zondering, dat de voor eigen bedrijf benoo- digde kolen en het voor eigen gebruik en dat van aangeslotenen benoodigde gas tot 1 Maart van den voorraad mogen worden af geleverd. De gaskolen welke nog in bestelling zijn neemt Alkmaar over. De tegenwoordige meterhuren zullen vervallen, waardoor aan de tegenwoordige gasverbruikers een totale reductie van f 1500 per jaar zal worden verleend. Alkmaar verzorgd de straatver lichting in Schagen voor 26 per lantaarn per jaar, vermeerderd met 2.50 per nacht voor alle lantaarns voor het doorbranden der lantaarns wegens bijzondere omstandig heden; deze laatste vergoeding vervalt bij het ophouden van deze bijzondere omstan digheden wanneer de lantaarns 's nachts niet meer zullen doorbranden. Het personeel per 1 Januari 1940 werk zaam in vaste of tijdelijke dienst wordt overgenomen op tenmjnste het tegenwoor dige salaris of loon of op wachtgeld gesteld volgens de te Schagen geldende wachtgeld regeling, zulks ten laste van Alkmaar. Alkmaar belast zich met de inning van de op de d.d. van overneming nog uitstaande niet aan haar in eigendom overgedragen vorderingen op debiteuren zulks voor reke ning en risico van Schagen; Alkmaar brengt hiervoor geen" incassokosten in rekening. Aan Schagen zal gas geleverd worden van de kwaliteit als in Alkmaar wordt gedis tribueerd. Voor Schagen zullen dezelfde leverings voorwaarden gelden als voor de ingezetenen van Alkmaar, behoudens hetgeen hierna volgt over de tarieven. Schagen verleent vergunning voor het leggen, hebben en onderhouden van gasbui zen in gemeentegrond zonder opleggen van retributies hiervoor. Onder deze vergunnin gen zijn ook begrepen die voor buizen, voor het transporteeren van gas naar andere ge meenten. Schagen onthoudt zich van zelf gas te gaan' produceeren, van anderen te betrekken of anderen vergunning te geven tot het leg gen van gasbuizen voor het leveren of transporteeren van gas. Alkmaar verplicht zich na het opbreken van straten enz. deze tot genoegen van Schagen te herstellen. Alkmaar verzorgt gratis het deskundig toezicht op de huisinstallaties van de aange slotenen en verricht daartoe gratis de even tueel noodige kleine werkzaamheden en kleine herstellingen. Alkmaar krijgt het alleenrecht voor de levering en het transport van gas, waar onder begrepen de aanleg van gasleidingen en het transport van gas naar andere ge meenten. Schagen verklaart zich bereid de kosten van reperatie van nader vast te stel len defecten in het hoofdbuizennet en buis aansluitingen, huis regulateurs, gasmeters en gashouders aan Alkmaar te vergoeden. De tarieven. voor Schagen zullen dezelfde zijn als de te genwoordige resp. toekomstige Alkmaarsche tarieven, echter met dien verstande, dat be houdens onderstaande kolen-clausule geen van de tegenwoordige verbruikers voor ge lijke of hoogere gas-afname dan in 1939 in de toekomst meer aan Alkmaar zal ver schuldigd zijn dan door den betrokken ver bruiker aan het gasbedrijf Schagen volgens het thans bestaande tarief voor dezelfde hoeveelheid zou zijn betaald moeten wor den. Alkmaar behoudt zich echter het recht voor om enkele thans te Schagen geldende grootverbruikers-tarieven, zooals het tarief voor warmwaterbereiding, verwarming en industrie en voor hotels en café's te hand haven. De aan de tegenwoordige verbruikers te verleenen reductie op grond van de eerste alinea gegeven garantie zal bij een stijging van den kolenprijs boven 12.50 per ton, franco loods, fabriek Alkmaar worden ver minderd met 1/4 cent per M3. voor elke overschrijdig van den kolenprijs met 1 of een gedeelte daarvan, terwijl Alkmaar ge rechtigd zal zijn in dat geval de in de twee de allinea bedoelde gehandhaafde tarieven van Schagen te verhoogen met 1/4 cent per M3. voor elke overschrijding als vorenge noemd. In de over te nemen goederen zijn niet begrepen die welke Schagen in consignatie beeft van de firma R. S. Stokvis en andere firma's; het verdient aanbeveling, dat deze goederen voor 1 Maart a.s. ter beschikking van de eigenaars worden gesteld. De besprekingen over het voorstel. De heer J. de Veer (PI. Belang) voelde in principe voor overdracht, waarin hij een belang voor de gemeentenaren ziet; reeds jaren geleden zag spr., dat kleine gasbedrijven niet rendabel zijn in de toe komst. Spr. heeft bezwaar tegen de voor waarde, waarin staat, dat defecten voor re kening van Schagen door Alkmaar worden hersteld; waar blijft de grens tusschen her stellingen en vernieuwingen? Spr. stelt een aanvulling voor, dat deze onkosten niet hooger mogen zijn dan het gemiddelde over de laatste vijf jaar. Wethouder mr. Buiskool (PI. Belang) wees er op, dat het gaat over bestaande de- j fecten aan leidingen e.d. Dat kan niet in de papieren loopen. Het gaat er om een be drijf zonder defecten over te doen. Van be talingen voor vernieuwingen is geen spra ke; zoo moet de leiding op het Noord wor den vernieuwd, doch deze komt voor reke ning van Alkmaar. Het voorstel-de Veer beteekent een verruiming; de gemeente zou daardoor meer te betalen kunnen krijgen dan bij de bestaande reductie. De heer De Veer bleef bij zijn meening, dat de transactie begrensd moet zijn. Spr. is door de toelichting van mr. Buiskool niet van zienswijze veranderd; spr.'s zienswijze moet ook voor Alkmaar acceptabel zijn. Wethouder Buiskool herinnert eraan, dat onderhoud steeds uit den gewonen dienst betaald is. De grens van het gemid delde onderhoud over de laatste 5 jaar wordt daardoor onjuist hoog opgevoerd; zelfs vernieuwingen werden als onderhoud geboekt. De heer v. d. Veer gaat weer te rug naar de aanbieding van Alkmaar van 1 Febr. De heer Folk erts (s.d.a.p.) voelde niets voor het voorstel-de Veer. De heer Niestadt (PI. Belang) herin nert eraan, dat het gasbedrijf met zorg en offers in stand is gehouden voor de ge meente; verkoop is alleen wenschelijk als een exploitatie-tekort of tariefsverhooging te vreezen is; daar dit het geval is, wil spr. ofschoon hij er voorheen steeds een sterke tegenstander van was zich niet verzetten tegen aansluiting bij een groote fabriek, ofschoon het spr. spijt voor Scha gen. Spr. vond twee dagen te kort, om het voorstel juridisch te bestudeeren, doch spr. volgt in dezen graag het advies van B. en W. Spr. vroeg tenslotte, of het mogelijk is een limiet te stellen aan het bedrag, dat voor herstel van defecten betaald moet wor den. Alkmaar maakte haast. De voorzitter zeide, dat Alkmaar niet langer kon wachten met een besluit te nemen, zulks met het oog op aankoop en aanleg van de persleiding; vandaar deze spoedvergadering. Wethouder Buiskool achtte stellen van een limiet, zooals de heer Niestadt noemt altijd fictief. B. en W. houden al tijd medezeggings-kracht; er is een gevaar, dat de limiet te hoog gesteld wordt. De heer De Veer had gesproken van normaal onderhoud, d.i. het herstellen van defecten, waarvan de kosten uit de boeken zijn te vinden. Wethouder Buiskool: onder normaal onderhoud is ook begrepen het verven, te ren, menieën, enz., doch met defecten heeft dit niets te maken; volgens het voorstel-de Veer worden er onkosten in betrokken, die er buiten vallen. De heer De Veer vond het nog steeds beter een onzekere factor uit de transactie weg te nemen. Wethouder Buiskool zeide, dat in de notulen de woorden van den heer Hofman, directeur van het bedrijf te Alkmaar zijn vastgesteld, dat onder defect wordt ver staan, alles wat het normale leveren van gas via de leiding tegenhoudt. De heer De Veer bleef bij zijn meening en wil in comité met cijfers zijn betoog sta ven. Wethouder Wissekerke zeide, dat het gaat om gebreken, welke tengevolge van de vorst in den grond n u niet geconsta teerd kunnen worden; Spr. heeft het volle vertrouwen in de heeren Hofman en Keijs- per. Wethouder Buiskool wees er op, dat, als het bedrijf niet werd overgedragen, Schagen toch zelf de kosten van reparatie van defecten zou moeten dragen. Spr. is geen voorstander van besprekingen in co mité, om bij de koopster niet den indruk te wekken, dat de raad van Schagen iets te ver bergen heeft. Spr. waarschuwde daarom tegen comité. De heer De Veer had vernomen, dat het gemiddelde bedrag aan onderhoud over de laatste 5 jaar gemiddeld 481 was en spr. zou hier niet boven willen gaan. De voorzitter: in dat bedrag is zeker niet het onderhoud van den gashouder be grepen. Wethouder Buiskool: en de loonen van dat onderhoudswerk zijn onder „loo nen" geboekt en niet onder „onderhoud", het bedrag van den heer De Veer kan dus niet juist zijn. De heer de Veer trok zijn voorstel in. De heer W. Dekker (R.K.) verwacht overplaatsing van personeel en vroeg of daar een regeling voor is getroffen. Weth. Buiskool: Voorloopig blijft het personeel in Schagen werkzaam en het behoeft niet te vreezen op wachtgeld te wor den gesteld. Eventueele overplaatsingen van stokers, gaan volgens de bepalingen van het Alkmaarsche ambtenarenreglement. De heer Folkerts zou het toejuichen, als Alkmaar de verhuiskosten betaalt. De voorzitter: We zouden dit als voorwaarden bij overname kunnen stellen. Weth. Buiskool wees er op, dat overplaatsing naar Alkmaar voor het perso neel salarisverbetering beteekent; voor het personeel dat in Schagen blijft, is de toe komst zeker. De heer de Veer zou het toejuichen, als de straten door stratenmakers van Schagen gerepareerd zouden worden. Weth. Buiskool: Dat gebeurt ook. De heer Niestadt zou niet graag zien, dat Alkmaar in Schagen toonkamers zou instellen voor verkoop van apparaten. Spr. zag graag, dat B. en W. dit onder de oogen zien. De voorzitter: we kunnen de aan dacht er op vestigen, doch het niet meer in de voorwaarden opnemen. Daar niemand meer het woord verlangde, werd het voorstel hierna met alg. stemmen aangenomen, waarna sluiting volgde. AMSTERDAM, 28 Febr. 1940. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt; IJpolder Bevelanders 2.50 en blauwe en bonte 3.30; Bintjes 3.10; Zeeuwsche eigenheimers 3 en bblauwe en bonte 3.50 en poters 4. Alles per hl. Aanvoer 473000 kg. AMSTERDAM, 28 Febr. 1940. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 139 Vette kalveren, le kw. 84—90 cent, 2e kw. 7682 cent 3e kw. 70— 74 cent enkele hooger per kg levendgew.: 105 Nuchtere kalveren 58; 95 Varkens 6770 cent per kg slachtgew.; 3 Veulens prijzen niet genoteerd. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Febr. 1940. (Langendijker Groentenveiling). 24500 kg Roode kool 5.707.40; 23400 kg Gele kool 44.10; 68500 kg D. witte kool 3.50 f 4.10; 24800 kg Uien 4.505.30, grove uien 2.903.50, drielingen 1.701.90; 1200 kg Peen 2.60; 1000 kg Bieten 2.30— 3.80. NOORDSCHARWOUDE, 28 Febr. 1940. (Noordermarktbond). 59400 kg Roode kool 5.50—7.60; 35300 kg Gele kool 4— 4.10; 71300 kg D. witte kool 3.50f 4; 16000 kg Uien 4.304.60, grove uien 3.303.60, drieling uien 2.20; 1800 kg Bieten f 2.50—3. WARMENHUIZEN, 27 Febr. 1940. 5950 kg Uien 4.604.80, drielingen 2; 55100 kg Roode kool f 5.10f 7.70; 4500 kg Gele kool 4; 29100 kg D. witte kool 3.504. TEXEL, 26 Febr. '40. (Veemarkt). 2 Vette kalveren 75f 90; 14 Nuchtere kalveren 712; 7 Rammen 1530; 14 Biggen 10—14. TEXEL, 26 Febr. 1940. (Eierenveiling). 33000 stuks kipeieren, prijzen: 5056 kg (per 100) 4.60—5.10, 58—62 5.10—5.30. 62—64 5.25—5.40 66—70 5.50—5.75. Advertenties voor het nummer van denzelfden dag bestemd, worden tot UITERLIJK HALF ELF UUR 's morgens aangenomen, uitgezon derd des Zaterdags. Wegens het vroeger verschijnen des Zaterdags is het wenschelijk dat de advertentiën, voor dit nummer bestemd, zoo mogelijk des VRIJDAGS, en wel uiterlijk ZATERDAGS MORGENS HALF NEGEN in ons bezit zijn. Chris F. G. van der Meulen en Janny M. van der Meulen Hartog zeggen langs dezen weg, mede namens wederzijdsche familie, har telijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Hoofddorp, 28 Februari 1940. Voor stoornissen van harten bloedsomloop geregeld te eonsulteeren, NA AFSPRAAK. Koninginneweg 44, A'dam. Tel. 2m)58. GEVRAAGD fa. HIKE BREÏJER, Mient 17. Bjedt zioh aan FL. BOERENKNECHT op gemengd of bouwbedrijf, in N.-Holland, liefst Wieringermeer, Br. fr. J. P. DE JONG, Tram straat 73, Marssum (Fr.) Gevraagd een W. BALTUS, Westdijk 9, Alkmaar. gevr. 15 a 16 j. Aanmelden 7-8 uur ZAADNOORDIJK, Waagplein. GEVRAAGD JOH. TON, Varnebroek 40. J Evenals de beroemde Ringers Kersenbonbons het hoogst bereikbare in fijnen smaak en kwali teit; per ons 47 cent. Gesorteerde, gevolde eitjes van 26 tot 47 ets per ons. Spaart Riitgcr® plaatjes „Flitsende Vinnen" Lei op den naam VERMIST: Inl. verz. KENN.STRAATWEG A 178. Tel. 3598. De Directeur der Gem. Plant soenen te Alkmaar vraagt vóór 7 MAART 1940 voor het spitten van grondstrooken aan de Nassaulaan alhier. Voorwaarden en inlichtingen zijn van heden af verkrijgbaar aan de Stadskweekerij 's middags tus schen 2 en 3 uur en aan het Be graafplaatskantoor 's middags 12 uur. De Dir. voornoemd, B. HOEK. Alkmaar, 26 Febr. 1940. Gevraagd door Zakenman Br. letter O 823 bureau v. d. blad. naar de Telefoon 3554. LAPPEN 35 ct. per pond GEHAKT 30 ct. per pond FRICANDEAU 45 ct. per pond NIERSTUK 45 ct. per pond ROLLADE 45 ct. per pond OESTERS 55 ct. per pond BIEFSTUK 55 ct. per pond DIKKE KLUIVEN 25 ct. per pond Beleefd aanbevelend, om het Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken te houden op Zondag 10 Mrt„ aanvang 10 uur 's morgens, in de zalen van „De Unie", Koorstraat. Inschrijfgeld: Enkelspel f 0.35 Dubbelspel - 0.20 p. persoon. Militairen 0.20 Inschrijfformulieren verkrijgbaar bij A. BRUIN, Vrouwenstraat 3, Inschrijving sluit 6 Maart, laatste post. Alkmaar. Op Donderdag 29 Februari a.s., om 8.15 uur, zal in het gebouw „De Unie", te Alkmaar, een inleiding worden gehouden door den Heer E. H. EVERS, Directeur der N.V. Bouwkas „Rohyp", te Amsterdam, over het onderwerp: „Hoe komt men in het bezit van een onbelast huis." Entrée vrij. Gelegenheid tot het stellen van vragen. G. NANNIS, Heiloo, Groenelaan L 25b, Inspecteur. C. B. BALDER P. VAN DER BORDEN - M. ROL P» SCHERMER Vertegenwoordigers te Alkmaar. Linnen- en Haltlinnen Tafelgoederen Handdoeken Keukendoeken Baddoeken - Badlakens Lakens Sloopen Juist nu een speciale gelegenheid lol bijvul ling der linnenkast en voor aanschaffing van een Huwelijksuitxet M achter de Vischmarkt eau elk goed redame-ploa COURANTENRECLAME

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3