Minisl Een felle strijd om het lot van Viborg. 3000 vrijwilligers meldden zich in Londen. Churchill bespreekt de neutralen in het Lagerhuis. VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. TWAALF DOODEN. Schepen, die niet wederkeeren. No. Bi Amer C Sumner na< TWEEDE BLAD. Het Finsche legerbericht luidt: Op het W. deel van de landengte van Ka- relië heeft de vijand de aanvallen op de eilanden ten Z. en O. van Viipuri voortge zet. Op vele plaatsen hebben de Russen zware verliezen geleden. De Finnen hebben een groote hoeveelheid wapenen buitge maakt. Bij de Taipale hebben de Finnen de Russen tot hun uitgangstelling teruggesla gen. Ten N.O. van het Ladogameer is de activiteit van de artillerie groot geweest. Bij Kuhmo zijn verscheidene versterkingen van den vijand vernietigd. De buit, welke op 25 Februari door de Finnen is behaald door het nemen van een Russisch steunpunt bestond uit twee tanks, vijf mitrailleurs, twintig automatische ge weren, andere infanteriewapens, vier auto's en twee veldkeukens. In de richting van Petsamo zijn de aan vallen den geheelen dag door den vijand voortgezet, de Finnen hebben hun stellingen verplaatst naar Nautsi. De bases van de vijandelijke luchtmacht en opslagplaatsen van oorlogsmaterieel zijn ver achter het front gebombardeerd. De Finsche vliegtuigen hebben met succes ver scheidene malen den strijd aangebonden. Talrijke plaatsen in het binnenland zijn door groote vijandelijke formaties gebom bardeerd. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Op enkele punten hebben de bombardementen van de Sovjet-Russi sche luchtmacht branden veroorzaakt en materieele schade aangericht. Volgens ge controleerde berichten zijn zeventien Rus sische vliegtuigen omlaag geschoten, van een achttiende is het verlies nog niet be vestigd. De Russische troepen oefenen hun druk op Viipuri uit op een zoo breed mogelijk front, teneinde de punten op te sporen, waar de weerstand der Finnen zou kunnen breken onder hun aanvallen. In golven vielen de Russen aan op de versterkte eilanden in de Golf van Viipuri, evenals langs de geheele frontlijn tot Sal- menkaita in de nabijheid van Vuoksen. Het lot van Viipuri is van dezen slag afhanke lijk. De Finnen houden zich nog steeds goed en de Russische aanvallen worden met on verstoorbare koelbloedigheid opgevangen. De vijand heeft enorme verliezen aan man schappen en materieel geleden in den loop van Maandag. De eerste Zweedsche vrijwilligerstroepen zijn naar het Noordelijke front gezonden ter vervanging van Finsche troepen. Een klein Noorsch detachement is bij de Zweedsche troepen gevoegd. Andere min of meer be langrijke groepen vrijwilligers zijn even eens gezonden naar verscheidene sectoren om de aflossing in sneller tempo te doen geschieden en weldra zullen allen deelnemen aan de operaties. In totaal vijfhonderd Russische vliegtuigen omlaag-geschoten. Het aantal in Finland sedert liet begin der vijandelijkheden omlaag geschoten Russi sche vliegtuigen bedraagt thans vijfhonderd Van het Poolfront. De Finnen bieden nog weerstand tegen de zware Russische aanvallen ten Zuiden en Oosten van Viipuri. doch staan thans tegen over een nieuwe bedreiging aan het Pool front ten Zuiden van Petsamo. De verwoede strijd, die Maandag tot ontwikkeling kwam bij Hoejenjaervi, op 80 km. ten Zuiden van Petsamo, is des nachts voortgezet. De Fin nen moesten terugtrekken op nieuwe stellin gen te Nautsi, ongeveer 15 km. naar het Zuidwesten, langs den grooten Poolweg, die Zuidwaarts doorloopt tot het spoorwegkop- station te Rovaniemi. Volgens berichten uit Kirkenes hebben zich verscheidene groote luchtgevechten voorgedaan en zijn voor de eerste maal Finsche gevechtstoestellen op dit front verschenen om den strijd aan te binden met de Sovjet-Russische vliegtuigen. Het Russische legerbericht. Het gisteravond uitgegeven Russische legerbericht luidt als volgt: Op 27 Februari hebben de Sovjet-troepen op de Karelische landengte, door de ver sterkte zóne van den vijand heenbrekende, 13 verdedigingswerken bezet, waarbij artil lerieforten van gewapend beton. In een aantal streken heeft de Sovjet luchtmacht met succes de vijandelijke troe pen en militaire doelen gebombardeerd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in luchtge vechten neergehaald. Engelsche vrijwilligers naar Finland. De Daily Telegraph meldt, dat een voor uit reizende groep Engelsche vrijwilligers op weg is naar Finland. De mannen zijn eenigen tijd geleden vertrokken. Zij reizen als particuliere burgers. Zij hebben de ba gage met zich meegenomen van andere vrij willigers, die wachten op een gelegenheid om uit Engeland te vertrekken. De Britsche eenheid zal onder leiding staan van Britsche vrijwillige officieren en het commando zal in handen gelegd worden van een „zeer eminent officier". Ruim 3000 vrijwilligers hebben zich laten aanwerven bij het Lon- densc-he bureau voor hulp aan Finland en verscheidene honderden zijn reeds voor den dienst aangenomen. Zij zullen de vooruitge- reisde groep volgen zoodra de faciliteiten dat mogelijk maken. De Noorsche steun aan Finland. „Kalevala-dag", een soort nationale feest dag, die altijd op 28 Februari in Finland ge vierd wordt, zal dit jaar voor de Noordsche landen een speciale dag voor Finland zijn. Naar schatting heeft Noorwegen tot dus ver aan Finland meer dan 30 millioen kro nen gegeven, zoowel in geld als in goederen. Churchill heeft gister in het Lagerhuis bij de indiening van de begrooting voor de ma rine gezegd, dat de Duitschers einde 1939 door alle mogelijke oorzaken minstens de helft van hun duikbooten hadden verloren, n.i. 35. Hij betwijfelde of zelfs ook maar tien nieuwe duikbooten in die periode zijn in ge bruik gesteld. Churchill In de laatste twee dagen is een Duitsche duikboot zeer zeker tot zinken gebracht, ter wijl het vrij zeker is, dat twee duikbooten zijn tot zinken gebracht. Wij zien de mogelijkheid de magnetische mijnen en haar varianten baas te worden. Bij aanvallen op onze scheepvaart en op de neutrale scheepvaart, aldus Churchill, heb ben de Duitschers iederen regel, welke tot nu toe door de wereld was aanvaard voor de regeling van den mijnoorlog, geschonden. Met den zomer zal het aantal nieuwe duik booten toenemen. Wij verwachten daaraan het hoofd te kunnen bieden met een zeer groot aantal nieuwe bodems, welke bijzonder geschikt zijn deze duikbooten te vernietigen. Churchill zeide verder: de neutrale bladen maken meer ophef, wanneer ik hun in een toespraak op hun plicht wijs dan wanneer honderden van hun schepen worden tot zin ken gebracht en meer dan duizend van hun zeelieden worden vermoord (applaus). Het schijnt, dat Duitschland volgens de tegen woordige leer der neutrale staten een reeks voordeelen wil behalen door alle regelen te schenden en ter zee gemeene aanslagen te plegen en voort gaat en een nieuwe reeks voordeelen verkrijgen door, wanneer het 't past, aan te dringen op de meest strikte in- terpretantie van de internationale code, welke het in stukken heeft gescheurd. Het is geenszins vreemd, dat de Britgche regeering er genoeg van krijgt (applaus). Ik begin er mijnerzijds genoeg van te krij gen. Zonder aarzelen zeg ik, dat bij de uit legging van regelen en conventies, welke de neutralen raken, eerder menschelijkheid dan wettelijke muggenzifterij ons richtsnoer moet zijn en te oordeelen naar de episode met de „Altmark", welke verleden week zoo veel genoegen heeft verschaft, schijnt dit niet alleen de meening te zijn van de Brit sche natie, doch van de beschaafde wereld. Churchill deelde mede, dat het slagschip Barham", dat door een torpedo is getroffen, spoedig weer zeeklaar zou zijn. Het slag schip Nelson, dat in December door een magnetische mijn is beschadigd, zou zich spoedig weer bij de vloot voegen. Behalve de Royal Oak en de Courageous zijn sedert het uitbreken van den oorlog geen groote schepen meer beschadigd of tot zinken gebracht. Nieuwe slagschepen, welke thans in aan bouw zijn, zullen in staat zijn stand te hou den tegen luchtbommen en veel beter be stand zijn tegen ontploffingen onder water. Sprekende over de blokkade zeide Chur chill, dat de noordelijke patrouille 1000 mijl moet dekken van Schotland tot Groenland. Daarom was het niet verrassend, dat een zeker aantal vijandelijke schepen in het verre noorden naar de Noorsche kust konden komen en dan 800 mijl territoriale wateren naar het zuiden varen. Niettemin hadden de meeste Duitsche schepen, welke geprobeerd hadden naar huis terug te keeren, zich zelf tot zinken ge bracht of waren zij buitgemaakt. De blokkade zou doeltreffender kunnen worden gemaakt, doch „er moet een middel v/orden gevonden tusschen volledige doel matigheid der zeecontrole en de hardheden, welke zij bevrienden neutralen veroor zaakt". Na zes maanden oorlog. Hoe staan wij er nu na zes maanden oor log voor? Wij hebben oorlogsschepen ver loren tot een inhoud van 63.000 ton of onge veer de helft van de verliezen in de eerste zes maanden van den vorigen oorlog. Ten slotte hebben wij minder dan 200.000 ton koopvaardijschepen verloren op een to taal van 21 millioen ton schepen van ver schillende soorten of 17.500.000 ton den oceaan bevarende schepen, welke de Britsche vlag voeren. Dit getal van minder dan 200.000 ton schepen in zes maanden kan vergeleken worden met de 450.000 ton, welke wij alleen reeds in April '17 zijn verloren. Wij hebben naar de tonnage gerekend méér schepen, welke voor den vijand waren buit gemaakt, dan wij zelf hebben verloren. Churchil heeft verder nog besproken over de begrooting van zijn departement, de sterkte van het Duitsche duikbootwapen, den bouw van koopvaardijschepen en mag netische mijnen. DE BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT AAN DEN PAUS. De boodschap van president Roosevelt aan den Paus luidt als volgt: Heilige Vader, In mijn schrijven van 23 October 1939 had ik de eer te verklaren, dat het voor mij een groote voldoening was aan Uwe Hei ligheid een persoonlijke vertegenwoordiger te zenden, teneinde onze paralel-loopende pogingen voor den vrede te coördineeren en het lijden te verlichten. Uwe Heiligheid was zoo beminnelijk mij te doen weten, dat de keus van Taylor haar welgevallig was. Ik geef dus Myron Taylor, die een oud vriend van mij is en in wien ik groot vertrouwen stel, een bijzondere opdracht. Uwe Heiligheid kent de menschlievende pogingen, welke hij in het werk stelde om hen, die door politieke omwentelingen zon der toevlucht kwamen, te helpen. Ik zou mij gelukkig prijzen, te weten, dat hij een verbindingspunt zal vormen voor alles, wat Uwe Heiligheid en ik willen bespreken in het belang van de eensgezindheid onder de volken. Ik heb Myron, mijn ouden en goeden rviend, verzocht mij hartelijke groeten over te brengen aan Uwe Heiligiheid in de oprechte hoop, dat ons gemeenschappe lijk ideaal van godsdienst en menschelijk heid tot uitdrukking kan komen door het tot standbrengen van een meer duurzamen vrede op de grondslagen van vrijheid en levensveiligheid voor alle volken onder Gods bescherming. Uw oprechte vriend Roosevelt. DE BRIEF AAN TAYLOR. De brief waarin president Roosevelt Myron Taylor zijn opdracht geeft, luidt als volgt: Waarde heer Taylor. Aangezien ik in U een bijzonder vertrou wen stel, verzoek ik U zoo spoedig moge lijk naar Italië te reizen als mijn persoon lijken vertegenwoordiger met den rang van ambassadeur bij Zijne Heiligheid Pius XII mijn voornemen U dezen opdracht te geven komt tot uiting in de brief, welke ik op 23 December aan den Paus heb gezonden en waarvan een copie hierbij is gevoegd.' Ik verzoek U bovendien een persoonlijken boodschap aan Zijne Heiligheid te overhan digen. Ik zal U van tijd tot tijd -verzoeken te dienen als verbindingspunt voor het uit wisselen van denkbeelden met den Paus. Gijzelf moet mijn regeering mededeeling doen van alles wat Uw aandacht zou kun nen trekken bij het vervullen van Uw taak en wat naar Uw meening de belangen van de Vereenigde Staten kan dienen. Met beste wenschen voor het succes van Uw zending, geheel de Uwe, Roosevelt. DE BRITSCHE HANDELSVERDRAGEN MET DE NEUTRALEN. Cross, de minister van economische oor logvoering, heeft in het Lagerhuis ten aan zien van de handelsverdragen met de neu tralen verklaard, dat het doel in de eerste plaats was, voldoende waarborgen te ver krijgen, dat de overzeesche invoeren, en in zonderheid de invoeren van levensmidde len en grondstoffen, uitsluitend gebruikt worden voor de binnenlandsche behoeften en -niet naar Duitschland zullen worden doorgevoerd. Wat betreft de goederen, die deze neutra len zelf produceeren, zeide Cross, dat de lan den gewoonlijk als eisch stellen, dat de goe deren, die van zuiver binnenlandschen oor sprong zijn, naar beide belligerenten uitge voerd mogen worden in dezelfde mate als in vredestijd. Men dient te bedenken, dat het handhaven van een dergelijken uitvoer een levensbelang is voor de neutralen, en in vele gevallen profiteeren wij zelf van dezen uitvoer in minstens dezelfde, zoo niet in grootere mate, dan Duitschland. Zelfs wat deze goederenklasse betreft, streven wij ernaar, de uitvoeren naar Duitschland zoo veel mogelijk te verminderen. Over het algemeen, aldus Cross, hebben de oorlogshandelsverdragen ten doel, waar borgen te verkrijgen tegen heruitvoer van contrabande naar Duitschland, om aldus het optreden van deze contrabande-controle te vergemakkelijken, en tegelijkertijd de be trokken neutralen in staat te stellen, hun eigen binnenlandsche economische leven in stand te houden. Ik moet er echter op wij zen, dat niets in deze oorlogshandelsverdra gen ons belet, ten aanzien van eventueele zendingen, waarvan wij de bewijzen heb ben, dat zij voor den vijand bestemd zijn, onze rechten als oorlogvoerende volledig uit te oefenen. DE BESTRIJDING VAN MAGNETISCHE MIJNEN. De vlootdeskundige van de „News Chro nicle" verklaart te kunnen mededeelen, hoe de Britsche marine er in geslaagd is de door de magnetische mijnen aSngerichte verwoes tingen te beperken. Volgens hem hebben de Duitsche deskundigen aan de constructie dezer mijnen vier jaar gewerkt, terwijl de Engelschen vier weken noodig hadden om de geheimen te ontdekken. Toen de eerste magnetische mijn was opgevischt, werden experts uit Portsmouth gewaarschuwd. Zij naderden de mijn voorzichtig en zorgden er voor, dat er geen metaal in de nabijheid kwam. De leidende officier beval allen man schappen zich te verwijderen, waarna hij alleen de mijn onschadelijk maakte, zoodat zij kon worden onderzocht. Men heeft een methode uitgewerkt om de magnetische mijnen op te sporen, aan de oppervlakte te brengen en onschadelijk te maken. BINNENKORT AANVANG VAN PROCES TEGEN BEST EN STEVENS? De Berlijnsche correspondent van Ber- lingske Tidende meldt, dat de volgende maand waarschijnlijk met gesloten deuren het proces zal beginnen tegen Georg Eiser, die beschuldigd wordt de dader te zijn van den te München gepleegden aanslag. Het is mogelijk, dat binnenkort ook de beide in Nederland ontvoerde Engelschen Best en Stevens, wier namen door de Duit schers met dezen aanslag in verband zijn gebracht, terecht zullen, staan. DE BRITSCHE VERKENNINGS VLUCHTEN BOVEN DUITSCHLAND. De Reutercorrespondent bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de bom menwerpers, die gisternacht verkennings vluchten boven Duitschland hebbèn ge maakt, o.a. boven Keulen en Dusseldorp, aan een hevig vuur van het luchtafweer geschut hebben blotgestaan. Enkele brand- verwekkende granaten, die op de bommen werpers werden afgeschoten, waren verbon den door kettingen, die zich om de vlieg tuigen moesten wikkelen om ze aldus bran dend te doen neerstorten; doch zij misten alle doel. Boven Berlijn lieten de Britsche machines pamfletten vallen, alsmede para chutefakkels om zich te oriënteeren. Boven enkele straten, zooals Unter den Linden en de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een paar duizend voet, doch er werden geen zoeklich ten ontstoken. Andere machines wierpen pamfletten uit boven Keulen en vlogen over Emden, Duisburg en Dortmund. BERICHTEN UIT NOORD-FINLAND. Naar men zegt, hebben Finsche skipa trouilles aan de kust van de noordelijke IJs zee gemeld, dat in een ijsvrije haven ten noorden van Petsamo Duitsche schepen, waaronder tankbooten, liggen. Verder komen langzamerhand berichten over Russische troepenconcentraties en andere Russische bedrijvigheid in deze streek, vooral rondom het nikkel- en kopercentrum Salmyaervi, binnen. REDE VAN LORD HALIFAX. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft als kanselier van de universiteit van Oxford, gister een rede gehouden tot de leden van de universiteit. Hij zeide, dat het werkelijke conflict van thans was een conflict tusschen tweeërlei jeugd, dit is het kernpunt van de toekomsti ge vraagstukken. De Duitsche jeugd is de drijvende kracht geweest achter de natio naal-socialistische beweging. Deze jeugd heeft men weloverwogen de elementen van een waar oordeel ontnomen en zij heeft de beweging gemaakt en steunt deze nog. Deze jeugd heeft haar eigen idealen, welke vol gens de Britsche meening misvormd zijn, doch waarvoor honderdduizenden ber.eid zijn zonder aarzeling hun leven op te offe ren. „Er is een schijnbaar onoverkomelijke hinderpaal tusschen u en hen, en deze moet op een of andere wijze uit den weg worden geruimd". Ten slotte spoorde lord Halifax zijn hoor ders aan zoo trotsch te zijn op hun ras, dat zij even bezorgd zijn voor zijn eer, als voor zijn veiligheid. DE NEDERLANDSCHE HANDELS DELEGATIE NAAR LONDEN TERUG. De Nederlandsche handelsdelegatie naar het vereenigd koninkrijk, welke onlangs een bezoek heeft gebracht aan de Nederlandsche handelsdelegatie in Frankrijk is thans te Londen teruggekeerd. Verwacht wordt, dat zij daar zal blijven hangende het resultaat der besprekingen tusschen Londen en Parijs over vraagstukken, welke verband houden met den Nederlandschen handel met de ge allieerden. GRANAAT VAN DE LUCHTDOEL ARTILLERIE DOODT EEN PERSOON. Tijdens het luchtalarm Maandagavond is een granaat van de luchtdoelartillerie, om streeks kwart voor negen, ontploft bij een fation van de Metro te Parijs. Het projec tiel sloeg ongeveer 50 c.m. in den grond, de scherven beschadigden een school en ver wondden zes personen in de omgeving. De gewonden werden onmiddellijk naar het zie kenhuis vervoerd, waar één is overleden; de overigen konden, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. ONDERZEEEJl TOT ZINKEN GEBRACHT. De Fransche torpedojager „Simoun" heeft voor Kaap Finisterre een Duitschen onder zeeër tot zinken gebracht. BRITSCH VLIEGTUIG OMLAAG GESCHOTEN. Gistermiddag is een Britsch vliegtuig van het type BristolBlenheim, boven de Duit sche bocht door Duitsche jachtvliegtuigen omlaag geschoten. DE TOESTAND IN HET NABIJE OOSTEN. Russische persstem. Het orgaan van het commissariaat van marine, de „Krasni Flot" houdt zich weder om bezig met de diplomatiek: militaire actie der westelijke mogendheden in het nabije oosten. Het schrijft o.m.: De Britsche agenten willen de landen in het naburige oosten wijsmaken, dat voor hen een „vreeselijk gevaar" uit het Noor den dreigt. Daarmede wil de Britsche diplo matie bereiken, dat het defensieve pact van Saadabad veranderd wordt in een militair bondgenootschap. Het geschreeuw over de beweerde bedreiging van het naburige oos ten door de Sovjet-Unie dient het Engelsch- Fransche imperialisme er alleen toe zijn eigen duistere kuiperijen in het nabije oos ten te verbloemen. Op den achtergrond staat het Engelsche plan om in het oosten evenals op den Balkan een nieuwe oorlogshaard in het leven te roepen. Het is echter de vraag of de Mohammedaansche bevolking van het nabije Oosten haar oude haat tegen de Brit sche onderdrukkers zal laten varen, ook al verspreidt men alle mogelijke sprookjes over het beweerde gevaar voor de Moham medaansche wereld van den kant der Sov jets. BELGISCH BLAD OVER HET COMMUNIQUE VAN KOPENHAGEN. Bij de bespreking van het communiqué, dat na afloop der te Kopenhagen gehouden conferentie is gepubliceerd, meent het katholieke blad La Libre Belgique, een aarzeling in de Scandinavische solidariteit te kunnen vaststellen. Het onrechtvaardige lot, dat Finland ten deel is gevallen, be droeft en verontwaardigt de buurstaten, doch, aldus het blad, de houding van Scan dinavië wordt bepaald door zorg voor de eigen toekomst. De Scandinavische staten en vooral Zweden hebben blijk gegeven van groote edelmoedigheid jegens Finland, Op 18 k.m. van Buscamaranca (Columbia) is een passagiersvliegtuig, dat gisterochtend van Bogota was vertrokken, omlaag gestort. Twaalf passagiers zijn om het leven geko men. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Plaatselijke activiteit van onze contact elementen en van de artillerie. Een van onze torpedojagers heeft een vijandelijke duik boot aangevallen en tot zinken gebracht. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: Bedrijvigheid van patrouilles en eenig geschutvuur op verschillende punten van het front. SENATOR UIT COMMUNISTISCHE PARTIJ GETREDEN. Senator Noel, waarvan gemeld was, dat hij uit de communistische partij was ge- stooten, heeft verklaard, dat hij uit eigen beweging uit deze partij is getreden, omdat hij het als een lafheid beschouwde lid te zijn van een partij, die op het oogenblik ge leid wordt door elementen, die moreel ver dorven zijn. EXPLOITATIE VAN NIEUW PETROLEUMGEBIED. De Moskousche radio heeft medegedeeld, dat de Sovjetregeering het voornemen heeft, de uitgebreide petroleumgebieden tusschen den Oeral en de Wolga, volgens een ver sneld plan te gaan exploiteeren. Dit nieu we industriegebied, dat de Russische omroe per een „nieuw Bakoe" noemde, zou een grootere productie moeten gaan leveren dan dat aan de Kaspische zee. VREEMD VLIEGTUIG BOVEN GEMMENICH. Gisterochtend heeft een buitenlandsch vliegtuig op geringe hoogte boven de dorpen Gemmenich en Plombierres gevlogen. Het toestel vloog ongeveer 7 km. over Belgisch gebied en keerde daarna in de richting van de Duitsche grens terug. DE CANDIDATUUR VAN ROOSEVELT. In politieke kringen gaat het gerucht, dat president Roosevelt voor den derden keer candidaat zal worden gesteld bij de presidentsverkiezingen, ten einde te verze keren, dat de Ver. Staten vertegenwoordigd zullen zijn op de vredesconferentie na den oorlog in Europa. Deze geruchten worden door het Witte Huis noch tegengesproken, noch bevestigd. U-BOOT DOOR EEN NOORSCH SCHIP GERAMD? Volgens het te Bergen verschijnende blad Gula Tidend is het Noorsche s.s; Arnfinn gisteravond in botsing gekomen met een Duitsche duikboot, die waar schijnlijk gezonken is. De Arnfinn is bij de botsing met de duikboot ernstig lek geslagen. De periscoop- werd afgerukt, doch nadere bijzonder heden ontbreken. De Arnfinn kon met de pompen drijven de worden gehouden. In het gezicht van de Noorsche kust ter hoogte van de Sognefjord, nabij de Solundeilanden, ver liet de bemanning het half gezonken schip, waarna zij door een Deensch schip werd1 gered. De Arnfinn drijft thans naar het noor den af. Een bergingsvaartuig is uitgeva ren ten einde te trachten het schip op sleeptouw te nemen. MEER DAN HONDERD RUSSISCHE VLIEGTUIGEN BIJ HELSINKI GEZIEN. Maandag zijn in de buurt van de hoofd stad meer dan honderd Russische vliegtuigen waargenomen. Volgens inlichtingen uit goe de bron zou de Finsche luchtdoelartillerie verscheidene vliegtuigen hebben omlaag ge schoten. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN. Het min. van luchtvaart deelt mede, dat „Een Duitsche bombardementsvliegtuig, een Heinkel-toestel, is gister even voor 13 uur voor de monding van de Firth of Forth door een escadrille Britsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en neergeschoten". Een tweede vliegtuig neergehaald. Het ministerie van lucht deelt mede, dat bij de kust van Northumberland gistermid dag een tweede Heinkel-toestel door Engel sche gevechtsmachines is neergehaald. Men zag drie inzittenden van het Duitsche toe stel in een rubberboot plaats nemen. HET PRESIDENTSCHAP DER VEREENIGDE STATEN. De Senaat van den staat New-York heeft een motie aangenomen, waarin het congres gevraagd wordt een wet aan te nemen, die presidenten der Vereenigde Staten verbiedt naar een derde ambtsperiode te dingen. Zweedsch schip geramd? Een Britsch oorlogsschip heeft vandaag in een Schotsche haven 17 opvarenden aan land gebracht van het Zweedsche s.s. Nor dia, dat, naar verklaard wordt, in de duis ternis voor de Noorsche kust door een nood lottige samenloop van omstandigheden ge ramd en gezonken is. Twee opvarenden wor den vermist. Engelsch schip vergaan. Een Nederlandsch schip heeft negen tien opvarenden van het Britsche s.s. Efos (1245 ton) aan land gebracht. De Efos is, naar men gelooft, Maandag avond op een wrak geloopen. Alle op varenden zouden gered zijn. De Duitsch gister in M besloten hc rede heeft volkomen - dat de opei ten opzichl een militai: neutraliteit Corde] regeeringe betere wei reeds geoi'j de krachte oorlog kui lottige wij: Een gi Viborg doo elders latei Ladogamet Sumner Welle van buitenlandsi Staten, is gisten aangekomen. Hjj werd op 1 kaanschen consu reis via Zwit voortgezet. De bedoeling houd in Zürich, een rustpoos te nadenken tussct en Berlijn. Er sc speciale besprei les zal hedenmit wagen, die door zijn beschikking ken. Verwacht van twee of dri door Zwitserlam gaan. De groots: tracht ten aanzi is hier geen ver strekt. De Amerikaai Sumner Welles een bezoek brei Sur De Amerikaai son, is vanocht- Hfj heeft onmi< Sumner Welles EEN VERKI In een intervi ter van buiten! klaard, dat Noo: de pogingen var te oefenen. N gehandhaafd t kingen met En; Britsche ministi voering heeft e gen het recht b met Duitsehlanc wordt de overe voldoening gezi lingen met Dui zijn irechten ge De minister Noorsche standi voegde hieraan sche zijde erop gissing heeft gi deze vergissing een ondergescl invloed heeft o] dat Engeland gevraagd voor schepen door d dit. geen verbar Het vervoer boord van een schouwd als er we voorstellen door arbitrage bestaande trac om te pogen al regelen, wanne HET WEI RE De Lord Ma; een rede uitgei ring van het R tution. Hij bra bemanningen d zoo zeide hij, schenlevens do red. Tot 19 Fel maal uitgevare: het leven

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8