Aqmda AMSTERDAMSCHE BEURS lüeecêedciït 28 VULPENREPARATIES P.O.A. n.v. PAYGLOP 18. Vernieuwing van 't L.O. in de practijk. Lezing van den heer L. Welling. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Donderdag. STEUNT DE INZAMELING VOOR FINLAND. Men heeft ons gevraagd in de courant van heden de inzameling welke door het Comité ,.Hulp voor Finland" te dezer stede wordt gehouden met een enkel woord te willen aanbevelen. Die aanbeveling kan inderdaad kort zijn, omdat wij niemand behoeven te overtuigen, dat het geld, dat men voor deze actie af draagt, nuttig besteed is. Hoe de oorlog Europa ook in volksgroepen met verschillende belangen mag verdeelen. er is één ding, dat niet aan grenzen of volksaard gebonden is en dat is de natuur lijke reactie in ieder mensch wanneer hij ziet, dat een kleine en zwakke door een veel grooteren tegenstander wordt bedreigd en mishandeld. Het is hier niet de plaats en de tijd om over de verontwaardiging tegen den grooten geweldenaar te spreken, maar wel om te ge tuigen van het medelijden en de sympathie met den kleine, die zijn leven zoo dapper verdedigt, dat het ieders bewondering af dwingt. Dien kleine te helpen en zijn krachten te schragen, niet alleen door woorden van sympathie, maar ook door daden, dat is het doel van alle comité's, die in alle deelen der wereld een hulpactie georganiseerd hebben. En wie het kleine, sympathieke volk in het land, dat door zijn kunst en zijn sport een vooraanstaande plaats inneemt, wil hei pen, moet vlug en goed werk verrichten, omat de toestand van dag tot dag ernstiger wordt en het gevaar dreigt, dat door te lange aarzeling de steun niet meer noodig zal blijken. Wanneer er een huis brandt, wacht men niet tot de vlammen uit het dak slaan om de bewoners te redden. En wanneer Finland aan alle kanten bedreigd wordt, mag men niet lijdzaam toezien tot door gebrek aan weerstandskracht de verdediging zoo ver zwakt is, dat redding niet meer mogelijk of uiterst moeilijk zal blijken. Nog is het niet te laat en zooals wij zelf zouden wenschen, dat men in tijd van nood op ons hulpgeroep zou reageeren, zoo moe ten wij thans bereid zijn Finland den steun te geven, welke men van ons kan verwach ten. Dat is een steun in geld, dat volgens de oude spreuk „Pecunia nervus belli" de zenuw van den oorlog is. Dat is het onont beerlijke geld, dat men op velerlei wijzen kan besteden en dat, naar ons inzicht, be stemd zal zijn om den nood te lenigen van de millioenen, die door den oorlog van huis en haard zijn verdreven en het allernood zakelijkste moeten ontberen. Wij weten wel, dat er overal hulpbehoe venden zijn, maar in ons land, hoe veel ar moede er ook geleden wordt, in ons land is het nog vrede, daar heeft men nog de be schutting van een eigen huis, den steun, al is het vaak, noodgedwongen, den schamelen steun, der gemeenschap. Het Finsche volk, dat bewijzen van onver gelijkelijke dapperheid en uithoudingsver mogen heeft gegeven, verdient ten volle de hulp van allen, die met zijn strijd sympathi- seeren. Niet alleen omdat dit volk in zeke ren zin voor de vrijheid van alle neutralen tegen den drang van een allen bedreigend gevaar strijdt, maar allereerst omdat het 't schuldelooze offer van het recht van den sterkste dreigt te worden. In den tijd, waarin recht en onrecht helaas hun scherpe omlijning hebben verloren, blijft in elk menschenhart toch de behoefte den kleine en verdrukte de helpende hand toe te steken en het is daarom, dat wij van harte hopen, dat ook onze stadgenooten zul len bewijzen, dat men voor een goede en rechtvaardige zaak niet tevergeefs een be roep op hun medewerking gedaan heeft. DE VREEMDE HONDENZIEKTE. Een lid van de Dierenbescherming schrijft ons: Naar aanleiding van het bericht over de vreemde hondenziekte het navolgende: In dien men hier inderdaad met de zoo zeer ge vreesde hondenziekte, n.l. de vreesziekte te doen heeft, loopt men de kans dat vele honden na een vreeselijk lijden aan deze ziekte zullen bezwijken. Slechts enkele ras sen komen deze ziekte te boven. Bij onder vinding heb ik echter geleerd, dat deze ziek te in de kiem te bestrijden is en wel op de volgende wijze: zoodra de hond angstig wordt, door het huis loopt en hier en daar zelfs tegenaan, sluit hem dan op in een don ker hok en beneem hem zooveel mogelijk het zonlicht. Dat is een eerste vereischte. De zon werkt zeer nadeelig op deze ziekte. Geef hem direct verandering van voer (lever worst) en geeft hem 's ochtends op de nuch tere maag een in mootjes gesneden zoute haring. Laat hem alleen 's ochtends en 's avonds na zonsondersgang uit en zorg, dat hij een goeden afgang houdt. Is de ziekte in een begin-stadium, dan zal de hond binnen 3 10 dagen de oude weer zijn. Het is echter niet mijn bedoeling om de hond te laten op sluiten in een kast of anderzins, waar zoo'n dier geen bewegingsvrijheid heeft. Deze moet hij onder alle omstandigheden behouden, doch het zonlicht dient vermeden te worden. \VERKLOOZE VERLIEST STEUNGELD. Een werklooze heeft gister op weg van de Laat via Limmerhoek en Voormeer naar de Uitenboschstraat een briefje van 10 van zijn steungeld verloren. De eerlijke vinder kan zich op ons bu reau of aan het politiebureau melden. GEMEENTERAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den bur gemeester om tegen Donderdag 7 Maart een raadsvergadering te beleggen, des avonds te half acht. SOIREE DANSANTE IN 'T GULDEN VLIES. A.s. Zondag 3 Maart is het Mi-Carême en ter gelegenheid daarvan heeft de directie van 't Gulden Vlies een bijzondere soiree- dansante in de groote zaal georganiseerd En natuurlijk moest er ook een bijzondei Bansorkest aanwezig zijn. Nu, daarvoor is pok gezorgd, want het bekende Haagsche dansorkest „The Wanderers" zal voor de dansmuziek zorgen. Deze groote band, die ivoor The American Club in Haarlem, voor de dansacademie Rocco Dubois in den Haag cn bij de Dansacademie Martin in Haarlem speelde, zal ook hier stellig een groot suc ces behalen sö lader «eMoen» VOOR FINLAND. Collectrices en collectanten voor de straatcollecte, ten bate van Finland, op Zaterdag 2 Maart, kunner zich melden: Vrijdagavond 8 uur ten Stadhuize. Alle verdere inlichtingen bij den secretaris van het comité Steun aan Finland, M. G. Grondsma. Nic. Beetskade 47, tel. 2859. Ook diegenen, die zich reeds opgaven, worden morgenavond om 8 uur ten stad- huize verwacht, aangezien dan de collecte bussen en speldjes verstrekt zullen worden. DE SPION AGE AFFAIRE. In verband met het bericht betreffende nieuwe arrestaties in zake de spionnage- kwestie wordt ons van de zijde der Gro- ningsche politie nog medegedeeld, dat na de arrestatie van een zevental verdachten in Groningen en elders, die allen ter be schikking van de justitie zijn gesteld, het vanzelf spreekt, dat het onderzoek met kracht wordt voortgezet, en dat vele per sonen door de politie zijn verhoord. Zoo zijn gisteren twee personen voor de com missaris van politie te Groningen geleid. Zij waren aangehouden in een der groote steden van ons land. Een van hen is na verhoor op vrije voeten gesteld. De andere is in bewaring gehouden en zal aan de justitie worden overgeleverd. Bioscopen. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Mid dernacht-taxi (rom.-sens.); hoofdrollen Brian Donlevy en Frances Drake. Toegang boven 14 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer Kouwe drukte (amus.); hoofdrol George Formby. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Spionnage in de Magir.ot-linie (rom.-sens.- militair): hoofdrollen Victor Francen en Vera Korène. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 29 Februari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Huis vol herrie", met Johan Kaart e.a 8.15 uur, de Unie, inleiding E. H. Evers over „Hoe komt men in het bezit van een onbelast huis?" 8.30 uur, r.k. kerk Nassaulaan, tweede con ferentie niet-katholieken. Vrijdag 1 Maart. 8 uur, café de Vries te Oterleek, alg. verg. Wijkverpleging De Rijp e.o. onder garantie „IJSSTRIJD". De vereeniging „IJsstrijd" gevestigd te Alkmaar, die zoodra de dooi intrad, onmid dellijk weer het geheele Grootnoordhol- landsch Kanaal heeft laten openbreken, heeft haar werk inmiddels krachtig voort gezet. Zij bevorderde n.l. dat inmiddels ook het Langendijker Groente-district, alsmede de vaarwegen De Kooijvan Ewijcksluis AmstelmeerDe Haukes (Haven) en terug naar Kolhorn uit de ijsboeien zijn bevrijd, zoodat ook de Wieringermeerpolder thans weer per schip bereikbaar is, waarmede on getwijfeld aan handel, industrie en scheep vaart een grooten dienst is bewezen. COLLECTIE ISRAEL. ARMBESTUUR. De opbrengst der heden door het Israël. Armbestuur gehouden collecte bedraagt 310.21. GESLAAGD. De heer D. A. Wittop Koning alhier is te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie. HET COLLECTIEF CONTRACT VOOR HET VISSCHERIJBEDRIJF. Na zeer langdurige onderhandelingen bestaat thans eindelijk kans op althans voorloopige overeenstemming tusschen werk gevers en werknemers in het visscherijbe- drijf, betreffende het nieuwe collectieve contract voor 1940. Was reeds direct na het uitbreken van den oorlog, in afwijking van het collec tieve contract voor 1939, door de reeders met het oog op de groote gevaren aan de Noordzeevisscherij verbonden, een verhoo ging van de vaste gage voor alle opvaren den der trawlers met 50 pet. toegestaan, thans wenschten de opvarenden ook hun aandeel in de gemaakte besomming met 50 pet. verhoogd te zien. De reeders gaven te kennen dat hiervan geen sprake kon zijn, omdat de uitkomsten der visscherij niet van dien aard waren, dat daaruit naast de toch reeds veel zwaarder drukkende lasten van verzekering e.d., ook nog de gevraagde loonsverhooging kon worden betaald. Terwijl het jaar 1940 thans reeds 2 mpan- den oud is, was nog steeds geen overeen stemming bereikt, behalve dan ten aanzien van de schepen, die reeds uitvoeren, waar voor overeengekomen werd, dat het resul taat der loopende onderhandelingen ook voor de gemaakte reizen zou gelden. Als uiterste concessie hebben de reeders er thans in toegestemd, dat het procentelij k deel der besommingen tot 5400 met 10 pet. verhoogd zal worden, waardoor het matro- zendeel van 8.50 per 1000 besomming op 9.35 gebracht wordt en voor de andere rangen naar verhouding. Voor besommingen boven de 5400 blijven de normale percen tages gelden. Bovendien werd toegezegd dat aan de schippers vanaf de eerste reis 5 pet. der be somming zal worden betaald, terwijl dit percentage thans eerst bereikt wordt bij een gemaakte besomming van 40.000 of meer. Daar de reeders in geen geval verder wenschten te gaan, stellen thans de organi saties van werknemers hun leden voor het gedane aanbod te aanvaarden. Zij wenschen daarbij echter het voorbehoud te maken, Gisteravond sprak de heer L. Wel ling, hoofdinspecteur van het L.O. in de derde onderwijsinspectie en voorzitter van de Vereeniging voor Paedagogiek in de Dancing van de Harmonie over het tweede gedeelte van den door de inspectie samenge- stelden leidraad voor het Lager Onderwijs. Een leidraad, die tot doel heeft, zich ba seerend op de moeilijkheden van het oogen- blik te komen tot een door zoo velen ge- wenschte vernieuwing van het onderwijs. De heer M. J. Lutterot sprak als voorzitter van de afdeeling Alkmaar, van het N.O.G., mede namens het bestuur van de afdeeling van de Vereeniging van Paedago giek, een kort inleidend woord. Aan het betoog .van den heer Welling ontleenden we het volgende: Het tweede deel van den leidraad omvat de vakken aardrijkskunde en geschiedenis. Het was vooral voor het geschiedenis-onder wijs moeilijk algemeene richtlijnen te geven, omdat hier de richting van het onderwijs en het persoonlijk inzicht van den onder wijzer sterk spreekt. Het was daarom hierbij niet mogelijk in details te treden. Het vak aardrijkskunde. Voor aardrijkskunde kon dat wèl. Om een eind aan het volstoppen met topografi sche kennis te maken geeft de leidraad hier een lijst, die, naar het inzicht van de samenstellers, voldoende parate kennis op dit gebied geeft. Men ging hierbij uit van de ge dachte, dat de leerling zich op de kaart en in den atlas moet kunnen oriënteeren. De topografie moet middel zijn, geen doel. Het is een onmogelijke eisch van de kinderen zooveel plaatsnamen te verlangen beter is een goedgevulde atlas, die het kind behoorlijk gebruiken kan. Gewenscht is bij het leeren van topografie zooveel mo gelijk het totaalbeeld te handhaven om den natuurlijken samenhang van het landschap te laten zien. Voorts geeft de leidraad een „begrippen lijst". Hierop is veel critiek uitgeoefend, veelal doordat de bedoeling niet is bcgre- Qb de middelbars scholen wordt dik wijls veel te wetenschappelijke en te ver reikende stof gegeven, waardoor een groot deel van de leerlingen deze niet meer kunnen verwerken. De oorzaak van dezer overspecialisatie van de leerstof is het feit, dat vergeten is bij de keuze van de stof de vraag te stellen: waarom wordt dit geleerd, welk doel heeft 't? Deze vraag moet ook gesteld worden bij het lager onderwijs. De stof in de hoogere leerjaren dient te worden beperkt. De ener gie en de tijd, die hierdoor vrij komen moe ten anders gericht worden: Bij het aardrijks- kunde-onderwijs moet de leerling worden geactiveerd en werkelijk nuttige kennis, ge baseerd op inzicht worden aangebracht. De vakkenindeeling moet, naar het oor deel van de samenstellers van den leidraad gehandhaafd blijven, maar niet streng, om dat verscheidene vakken aanrakingspunten met elkaar hebben. Het geschiedenis-onderwijs. Als doelstelling werd gekozen: Het kweeken van een gepast nationaliteits gevoel, vrij van chauvinisme; het ontwikkelen van het zedelijk bewust zijn en den socialen zin van de leerlingen; den leerling belangstelling doen krijgen voor den ontwikkelingsgang der beschaving en de wording van ons land en het Neder- landsche volk; hem kennis doen krijgen van de voor naamste historische feiten en personen (uit cultuur- en krijgsgeschiedenis); hem begrip te doen krijgen van Neder lands positie in Europa, voor de groot-Ne- derlandsche gedachte en voor de voornaam ste instellingen van onze staatsinrichting. De samenstellers meenen, dat deze grond slagen door elke richting niet alleen aan vaardbaar zijn, maar ook principieel aan vaard moeten worden. De nadruk is dus gelegd op het wekken van belangstelling voor en het geven van in zicht in de geschiedenis. De „histoire de ba- taille" komt op den achtergrond. De hoeveelheid jaartallen, die de leerling on middellijk tot zijn beschikking moet hebben, wordt beperkt tot 50, hoogstens 75. Het uitgangspunt is, het aanbrengen van parate kennis-zonder-meer (die toch in een minimum van tijd wordt vergeten!) tot het uiterste te beperken om aan het aanbrengen van nuttige kennis en inzicht, de werke- 1 ij k e ontwikkeling van het kind dus, die aandacht te kunnen schenken die dit onder deel verdient door zijn primaire beteekenis. Na de pauze was nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Met dank aan den spreker sloot de heer Lutterot vervolgens de bijeen komst. dat bij intredende bijzondere omstandighe den het recht verkregen wordt tot het hou den van tusschentijdsche besprekingen. De reeders hebben zich daarmee accoord ver klaard in dien zin, dat het collectief con tract wordt aangegaan voor 1940. Hebben zich echter vóór 1 Juni 1940 bijzondere om standigheden voorgedaan, waardoor de gage- regeling sterk ten nadeele der opvarenden wordt beïnvloed, dan zullen nieuwe bespre kingen mogelijk zijn vóór 1 Juni 1940. Wordt geen nadere overeenstemming be reikt, dan zullen de vakorganisaties het recht hebben het contract op 1 Juli 1940 te doen eindigen. Over deze voorstellen moeten de werk nemers zich thans uitspreken. GEVAL VAN ROTKREUPEL. Onder de schapen van den heer C. Moeijer te Oterleek is een geval van rot- kreupel geconstateerd. De eigenaar heeft de dieren onmiddellijk laten afmaken. DIRECTEUR DER GEMEENTEREINIGING TE DEN HELDER ONEERVOL ONTSLAGEN. Na gedurende twee en een half uur in geheime zitting bijeen te zijn geweest, be sloot gisteravond de gemeenteraad van Den Helder, op voorstel van B. en W. met alge meene stemmen den heer P. H. L. Maas, directeur der gemeentereiniging, oneervol te ontslaan met ingang van gister. Wij herinneren eraan, dat B. en W. den heer Maas op grond van een tegen hem in gesteld gerechtelijk onderzoek uit zijn functie hadden geschorst, welk besluit door het scheidsgerecht voor ambtenaren was vernietigd. De officier van justitie te Alk maar had inmiddels geen aanleiding gevon den tot vervolging van den heer Maas, die verdacht werd van fraude. Naar wij vernemen zal de heer Maas bij het scheidsgerecht voor ambtenaren in be roep komen tegen het besluit van den ge meenteraad. ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJDEN. Officieele prijsuitreiking. Onder buitengewone belangstelling heeft gisteravond in de schouwburgzaal van het Wapen van Heemskerk de officieele prijs uitreiking van de jaarlijksche schietwed strijden voor leden van den bijz. vrijw. land storm, politiecorps en burgerwacht plaats gehad. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. G. C. B. v. d. Feen de Lille, mr. J. P. Bosman, de heer R. P. Goettsch, tal van officieren en onder officieren en minderen, alsmede leden van verschillende burgerwachten. De commis saris van politie, de heer C. C. Walraven, was wegens ziekte vertegenwoordigd door den inspecteur, den heer Stienstra. Vele damesleden der Alkmaarsche burgerwacht waren in uniform. De avond werd geopend met een tableau vivant, voorstellende onze weermacht ge flankeerd door een burgerwachter en een lid van den B.V.L., dragende de vaandels dezer corpsen. Op den achtergrond waren de nationale en Alkmaarsche kleuren op smaakvolle wijze gedrapeerd, gesierd met de woorden „Ik zal handhaven". Door alle aanwezigen werd het Wilhelmus staande ge zongen. Hierna heette de voorzitter der regelings commissie, de heer A. J. A. Genefaas, alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker merkte op, dat de commissie zeer voldaan is over den gang van zaken. De wedstrijden hebben zich gekenmerkt door een prettigen geest en door verbroedering. Voor de mili tairen zijn het eenige aangename dagen ge weest en spreker roemde de officieren, die dagelijks aanwezig waren om hunne man schappen aan te moedigen. Vervolgens gaf spreker een kort over zicht van de deelname aan de diverse wed strijden, daarbij o.a. dankende het groote aantal schenkers van prijzen. Tenslotte verzocht spreker den burge meester om de behaalde prijzen uit te rei ken. Alvorens hiertoe over te gaan deelde de burgemeester mede, dat Alkmaar de goede gewoonte heeft om elk jaar deze schietwed strijden te organiseeren en zooals altijd zijn deze ook nu wederom volkomen geslaagd. Vooral dit jaar stonden de wedstrijden in een bijzonder teeken. Spr. was verheugd, dat een zeer groot aantal militairen heeft medegekampt en het is zeer juist gezien speciaal van den voor zitter der wedstrijdcommissie, om den band tusschen de militairen en burgerij te ver sterken. Spr. memoreerde de zeer goede verstandhouding tusschen het militair ge zag en spreker persoonlijk, welke van zeer groot belang is en die door dit schutters feest nog versterkt is. Vervolgens getuigde spr., dat de Alkmaarsche burgerij alles in 't werk stelt om het den militairen zoo aan genaam mogelijk te maken en hiervan zijn deze wedstrijden een bewijs: het groot aan tal prijzen dat door de burgerij is geschon ken toont het op ondubbelzinnige wijze. Tot siot dankte spreker den kantonn.-comman- aant voor diens medewerking, alsmede de commissie en allen die hebben medegewerkt dat deze wedstrijden op zulk een prachtige wijze zijn geslaagd. Hierna reikte spreker de behaalde korps- prijzen uit; de prijzen van do vastebaan- wedstrijden voor officieren ve*den over handigd door den kantonnemwtscomman- dant. De overige prijswinnaars ontvingen de behaalde lauweren uit handen van majoor Haremaker, die der traditie getrouw, zulks op de van hem bekende humoristische wijze deed. Hierna was de beurt aan het cabaretge zelschap „de Lua", dat onder leiding van den heer M. Vischjager eèn uitgebreid pro gramma ten beste gaf, afgewisseld met rhythmische turnnummers door dames- en heerenleden van de chr. gymn.vereeniging Advendo, onder leiding van den heer F. G. Nol. Vermelden wij nog, dat alle medewerking geheel welwillend was. VERWACHTING: - Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Des nachts lichte tot matige vorst, overdag om of even boven het vriespunt, afnemende bewolking, overwegend droog, meest matig» noordelijke tot oostelijke' wind. BUITENLANDS CH WEEROVERZICHT. De belangrijkste wijziging in de alge meene luchtdrukverdeeling is de ontwikke ling van een uitgebreid hooge drukgebied, dat met een kern van omstreeks 1030 mbar ten zuiden van de Faroer is gelegen. De ba rometers zijn hier nog stijgende en thans breidt de hoogedruk zich sterk uit over zuid-Scandinavië en de Randstaten. De voor van lagen luchtdruk, die gisteren van de Britsche eilanden over Scandinavië naar Finland liep, heeft zich naar het zuiden ver plaatst en is daarbij aanzienlijk korter ge worden. Hedenmorgen is de wind to de Randstaten, zuid-Scandinavië en Denemar ken reeds overal naar het noordoosten ge draaid. In zuid-Noorwegen daalde de tem peratuur plaatselijk tot -18 graden, en in Denemarken is de temperatuur weer onder het vriespunt gekomen. De vrij koude lucht- massa's bereikten vannacht en vanmorgen ook ons land. Te de Bilt daalde de thermo meter tusschen vier uur en zeven uur van 6 graden tot 2 graden. Het zuidoosten van ons land was vanmorgen nog niet onder in vloed van dezen kouden luchtstroom geko men. Maastricht meldde nog een temperatuur van 7 graden met westenwind. Het verdrin gen van de warme lucht ging met slechts weinig neerslag gepaard. Groningen meldt met 2 mm de grootste hoeveelheid. Over noord-Scandinavië blijft de luchtdruk laag, zoodat langs het midden van de Noorsche kust het luchtdrukverval groot is en daar krachtige noordwestelijke winden voorko men, die rechtstreeks uit het Poolgebied koude lucht aanvoeren. Plaatselijk vallen hier sneeuwbuien. Ten westen van Portugal ligt een depressie van ongeveer 1005 mbar. Deze dringt zeer langzaam door naar net Iberisch schiereiland. Op den Balkan blijft de luchtdruk hoog en zijn de hoogste lucht drukwaarden boven 1030 mbar. Plaatselijk komt hier mist voor. WAARSCHUWING. Het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut waarschuwt degenen, die daarbij belang hebben, voor het optreden van lichte tot matige vorst in de komende nachten. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.06 tot 6.18 uur licht op. jOPGATE AMSTKÜDASCGCHE BANK M.T. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 29 Februari 1949, Vor.k.12.15-2.30 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 II 3—3'A Nederl, 1938 3 Ned.-Indië 1937 514 Duitscbl. m. verkl. ÏU/»" 1U/J BANK-INSTELLINGEN, Amsterd. Bank 885/, 88 Handel Mij, Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank .104 1027, INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 3?__ 387/g Calvé Delft Cert. 86 117, 885/, 85 162 104 39 -56'/« Nederl. Ford3141/, Lever Bros 92 Philips Gloeil. Gem. Bezit 115 INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda Bethleh. Steel Cities Sérvice General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i Redjang Lebong i i i PETROLEUM. Dordtsche Petr. .ito Kon. Petr. Phillips Oil. 4 a Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber a Hessa Rubber Oostkust o Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia t Oude Deli Senembah t AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific i Southern Railw. Union Pacific i Can. Prolongatie vorige koers 2*4, heden 2*4 §Noteertog per 50. x) ex-coupon tExclaim. #Exdividend. NIET-OFF1CIEEL. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 92'/, 115-6 36'/, 22»/8 22'/, 56'VIP 56'/,-7/8 3'/s 37, 39'/, 39 ifv, 16 167,-V, 5i/j, 5Vl« 427, 42'/,-»/, 47, 391 393 2277, 227 223 997, 98 57'/, 95 2317, 24o7, 250-49* 287, 8'/, 8'/,-% S8/8 B7l« 1887, 190 1527, 102 1157, 115 55 997, 3»/w 35/, i 92 115 1065/, 107 106»/, 1077, 123 121-2 178 178-7, 134 1337, is 9l/1# 10'/l6 12'/s 73'/, 3u/is Vorige koers heden New-York 1.87ï3/i8 1.88s/, Londen 7.42s/» 7.41s/, Berlijn 75.45 75.45 Parjjs 4.20s/, 4.20)4; Brussel (Belga) 31.70 31.75 Zurich 42.16 42.21 Kopenhagen 36.30 36.35 Stockholm 44.70 44.85 Oslo 42.70 42.75

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2