haansteen f Samenwerking burgerlijk en militair gezag. NORTH CTATE Welke uitvoeringsorganen zijn of worden ingesteld. DE TAAK DER COMMISSIE BURGERBEVOLKING. Toewijzing op de nieuwe Staatsleening. De spionnage-affaire. Regeling der „Liebesgaben" gewijzigd. Verzending alleen door particulieren. Hulp aan het Finsche Roode Kruis. Herwaardeering van den goudvoorraad. Aantal verkeersslachtoffers Ware dagen"? Akkertje HeuMetcm Prijsregeli ing TWEEDE BLAD. VACUA TIEPROBLEMEN. De evacuatie is een onderwerp, waarbij burgerlijk en militair gezag elkaar moeten vinden. In onze Nederlandsche evacuatie regeling komt dit op verschillende wijzen tot uiting. Allereerst reeds hierin dat de regeling is vastgesteld door den minister van defensie, doch met instemming van den minister van binnenlandsche zaken. Duidelijker blijkt dit nog uit de organisatie van de evacuatie. De eigenlijke ontruiming geschiedt vol gens de aanwijzingen van het militair ge zag. Zij wordt echter voorbereid en zoo noodig geëffectueerd door de burge meester der te ontruimen gemeenten. De zorg voor het vervoer berust bij een militaire instantie, de directie van den etappen en verkeersdienst (D.E.V.), echter met bijstand in bepaalde gevallen van de burgemeesters der in en uitlaadstations en van de provinciale voedselcommissarissen. Huisvesting en verzorging. De derde phase de huisves ting en verzorging van de bevol king in de vluchtoorden is voor de burgerbevolking de meest be langrijke, ook al omdat zij van meer langdurigen aard is. Daar om overweegt in dit stadium het burgerlijk gezag, maar toch ook hier weer in voortdurende samen werking met de militaire autori teiten. Zoo stelt de regeering de vluchtoorden vast, maar op voorstel van den opperbe velhebber. De ratio van deze verdeeling van bevoegdheden ligt voor de hand. De keuze van de vluchtoorden moet zoo zijn, dat zij strategisch verantwoord is. De be oordeeling daarvan komt uiteraard toe aan de hoogste militaire instantie, den opper bevelhebber. De algemeene leiding gedurende de derde phase berust bij de Commissie Burgerbevolking, in gesteld dooor de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Defen sie, doch die ressorteert onder Binnenlandsche Zaken. De evacuatie raakt vooral in deze derde phase het maatschappelijk leven in al zijn geledingen. Er is haast geen onderdeel van ons maatschappelijk organisme, of het komt bij de evacuatie op de eene of an dere wijze aan de orde. De meest voor de. hand liggende zijn: Openbaar Bestuur, Militaire belangen, Burgerlijke wetgeving, Voedselvoorziening, Volkshuisvesting, Geestelijke verzorging, Onderwijs, Volks gezondheid, Financiën, enz. Zeer belangrijk werk heeft de Subcom missie Volksgezondheid onder leiding van den directeurgeneraal van de Volksge zondheid verricht, o.m. door het ontwerpen van een evacuatieplan voor de talrijke in het te ontruimen gebied gelegen gestich ten en van een regeling voor het vervoer der thuisliggende zieken. Ook da voorzie ning in voldoende ziekenhuisruimte in de vluchtoorden is een onderwerp, dat deze sub-commissie regardeert. Van niet minder beteekenis is de Sub commissie Registratie onder leiding van het Hoofd der Inspectie van de Bevolkings registers. Verder is er een Sub-commissie voor de Financiën ingesteld. Uitvoeringsorganen. De Commissie Burgerbevolking is vol gens de haar verleende opdrachten belast met de algemeene voorbereiding en, mocht het ernst worden, met dt algemeene lei ding van de huisvesting en verzorging van de geëvacueerde bevolking in de vlucht oorden. Daarnaast zijn echter ook uitvoe ringsorganen noodig. Tal van onderwerpen zullen echter plaatselijk geregeld moeten worden. Daarom zijn aan de commissie een aan tal regionale commissarissen toegevoegd, de commissarissen Afvoer Burgerbevol king, die ieder in een door de commissie aangewezen rayon te waken hebben voor de belangen der geevacueerden. De re geering is zoo gelukkig geweest in elke provincie voor deze functies vooraan staande figuren te vinden, die hun taak mét groote toewijding vervullen. De onmiddellijke zorg voor de huisvesting en verzorging der geëvacueerden berust bij de burgemeesters der vluchtoord gemeenten. Een maatregel, welke zeer ten goede kan komen aan een efficiënte uitvoering van hetgeen in de vluchtoorden is en wordt voorbereid, is het contact, dat de commis sarissen afvoer burgerbevolking sinds de totstandkoming van de gewijzigde evacu atieplannen op verzoek der commissie hebben gelegd tusschen de burgemeesters der te evacueerer. gemeenten en die der vluchtoorden. Het is van groote beteeke nis, dat de burgemeesters der vluchtoord gemeenten en hunn medewerkers reeds nu zoo veel mogelijk van tal van bijzonder heden op de hoogte komen van de bevol king, die hun wacht. Op de niet-preferente inschrijvingen 13.7 korting Naar wij vernemen is op de vrijwil lige 4 pet. Staatsleening 1940 II inge schreven voor 339.083.100, in welk bedrag 54.193.500 is inbegrepen, waarvoor voorkeur is verzocht. De ingeschreven bedragen waarvoor voorkeur werd verzocht, zullen ten vojle worden toegewezen. Op de overige inschrijvingen wordt een korting van 13.7 pet. toegepast, met dien verstande, dat bij de toewijzing resten van 50, en minder worden ver waarloosd en resten van meer dan 50 naar boven tot 100 worden afgerond. Wellicht ten overvloede zij hieraan toegevoegd, dat thans niet tot uitgifte van een gedwongen leening zal wor den overgegaan. Nog drie personen aangehouden. In verband met de spionnage- affaire in Westfriesland en Groningen, waarvoor dezer dagen een zestal personen in arrest zijn gesteld, zyn thans nog drie per sonen aangehouden, n.l. twee uit het havengebied en een ten plattelande. HET EILAND AMELAND UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST. Nadat de postboot „Waddenzee" sinds 5 Januari j.L door het ijs niet heeft kunnen varen, is deze gisterochtend om half twaalf van den steiger te Nes vertrokken en gister middag om drie uur te Holwerd aangeko men. Het traject, waarover de boot in nor male omstandigheden een uur doet, werd nu in drie en een half uur afgelegd, tengevolge van het vele ijs, dat zich nog op deze route bevindt. Ameland is dus thans na 55 dagen uit zijn isolement verlost. De regeeringspersdiensts meldt: De rege ling betreffende geschenkzendingen van le vensmiddelen naar het buitenland is gewij zigd en luidt thans als volgt: Zonder dat daartoe bij de desbetreffende instanties uitvoermachtigingen behoeven te worden aangevraagd, is het geoorloofd bij postpaketzendingen van particulier tot par ticulier, levensmiddelen naar het buiten land uit te voeren tot een maximum van 3 k.g. per paket, en met dien verstande, dat van de hierna genoemde levensmiddelen niet meer dan de daarbij vermelde hoeveel heid per paket mag worden verzonden: Boter 1 kg.; kaas 1 kg.; gebrande koffie, verpakt en onverpakt y, pond; cacaopoeder, chocolade en chocoladepro ducten tezamen niet meer dan K pond; worst, vleesch in blik, spek, reuzel tezamen niet meer dan 1 kg.; gecon denseerde melk 1 kg.; slaolie 1 liter; harde zeep, zeepvlokken of zeeppoeder 1 pond. Er wordt de aandacht op geves tigd, dat, in overeenstemming met het karakter dezer zendingen, de ambtenaren van de posterijen alleen zendingen van particulier tot parti culier zullen aannemen, zoodat post- paketten, zooals hierboven bedoeld, welke door firma's of winkeliers worden aangeboden, al geschiedt zulks ook in opdracht van een par ticulier, zullen worden geweigerd. Tevens moge worden vermeld, dat de verzending van de hierboven bedoelde pro ducten, anders dan per postpaket, niet zal kunnen geschieden dan met uitvoermach- tiging van de desbetreffende instantie. Deze nieuwe regeling geldt met ingang van 1 Maart. i 100.000.- bij de Kamer aangevraagd. Bij suppletoire begrooting van buitenland- sche zaken voor 1940 is het reeds aangekon digde bedrag van 100.000 voor hulp aan het Finsche Roode Kruis aangevraagd. Ter toelichting schrijft de minister: De Finsch-Nederlandsche vereeniging, daarbij gesteund door het Nederlandsche Roode Kruis, heeft een inzameling georganiseerd ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, ten einde het leed, dat de vijandelijkheden in Finland hebben veroorzaakt, te helpen verzachten. De oproep dezer vereeniging vond onder het Nederlandsche volk alom weerklank. Reeds werd een niet onbelang rijk bedrag aan giften bijeengebracht, de actie wordt voortgezet. De Nederlandsche regeering heeft zich de vraag gesteld, of er aanleiding bestaat, dat, naast hetgeen reeds door het particulier initiatief is gedaan, ook de Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel, het hu manitaire werk ten behoeve van Finland zal steunen. De regeering heeft gemeend deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Onze internationale positie brengt niet mede, dat de Nederlandsche staat uitsluitend aan zijn burgers zou moeten overlaten, het lijden, door Finland geleden, zooveel moge lijk te helpen verzachten, integendeel staat het hem vrij, ook tot dit doel bij te dragen. Door daartoe over te gaan, wordt mede ge handeld in den geest van de resolutie, on langs aangenomen door de op verzoek van Finland bijeengeroepen twinstigste vergade ring van den Volkenbond, waarin een be roep wordt gedaan op de leden van den bond om aan Finland den materieelen en humani- tairen bijstand te verleenen, welken men in de gelegenheid is te verschaffen. De minis ter merkt hierbij, zij het ten overvloede, op, dat deze hulp geen deelneming is aan eenige collectieve actie van den Volkenbond. In dezen gedachtengang acht de minister het gewenscht, dat uit 's lands kas een bedrag van 100.000 door tusschenkomst van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van het Finsche Roode Kruis wordt beschikbaar gesteld. Nota van wijziging ingediend. Bij tweede nota van wijziging worden in artikel 2 van het wetsontwerp voorloo- pige voorziening ten aanzien van de waar debepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening, de aangekon digde wijzigingen voorgesteld. Ter toelichting schrijft de minister van financiën: De strekking van de wijziging is, aan den Staat, naast de voorgestelde 116.549.410,07, mede alsnog uit te keeren een bedrag van 10.119.515,74, zijnde de totale schade, welke de staat tusschen 1932 en 1939 geleden heeft ten gevolge van de geleidelijke afschrijving van het pon- denverlies en de hieruit voortgevloeide vermindering van de verdeelbare winst. In December weer gestegen. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt het aan tal verkeersslachtoffers voor de maand De cember 1939 meer dan in December 1938, schrijft de K.N.A.C. De cijfers van de laatste zes gepubliceer de maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van het voor gaande jaar): Juli 54 (71) 461 (401) Augustus 92 (68) 513 (429) September 68 (68) 421 (452) October 76 (90) 606 (408) November 59 (68) 378 (365) December 55 (42) 341 (312) Een groot gedeelte der verkeersongeval len blijkt nog immer te worden veroorzaakt door het op onoordeelkundige wijze links afslaan. Ten onrechte bestaat nog bij velen de meening, dat men door het tijdig geven van een teeken, dat men van zins is links af te slaan, eenig recht van voorrang zou kunnen doen gelden op het achterop komen de verkeer. Niets is minder waar. Te allen tijde dient de weggebruiker zich er eerst van te overtuigen of de voorgenomen rich tingverandering voor het overige verkeer op den weg geen gevaar oplevert. In het al gemeen geldt derhalve op den doorgaanden weg „recht door gaat voor" (welke bepaling in het nieuwe wegenverkeersregle ment meer uitvoerig is opgenomen). De regel „rechts gaat voor" geldt slechts voor verkeer op twee verschillende wegen, die elkaar kruisen of zich met elkaar vereeni gen en dan nog altijd slechts voor zooveel een der wegen niet een voorrangsweg, een onverharde weg of een uitrit is. Het verkeer van onverharde wegen of uit ritten moet altijd voorrang geven aan het overige verkeer. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag is op de spoorbrug over de Oude Maas de 44-jarige brugwerker P. van Etten uit Dordrecht door een electrischen trein gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. De man, die werkzaamheden ver richtte aan de brug, had den naderenden trein niet bemerkt. MOTORSCHIP LEK GESTOOTEN EN GEZONKEN. Gistermiddag is 't motorschip „Theodo ra", schipper van Helden bij de Maas band, gemeente Stein (L.) gezonken. Het schip was met een lading fosfaat op weg van België naar Wageningen. Het is bij de Maasband lek gestooten en binnen vijf minuten gezonken. De schipper en een loods konden zich met een roeiboot red den, De „Theodora" meet 290 ton. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Oehoe (V. Weyrother) te Basra wordt 3 Maart te Batavia verwacht; Bui zerd (Verhoeven) te Bandoeng. Thuisreis: Gier (Scholte) te Jodhpoer wordt 2 Maart te Napels verwacht. 1 BLENDED CIGABFTTESj WIJZIGING VAN HET RIJKSAMBTENARENREGLEMENT. Nieuwe bezoldigingsbepalingen vastgesteld. Gisteren zijn uitgegeven ,de Staatsbladen no's 343 en 344, respectievelijk een Kon. be sluit van 28 Februari 1940 tot wijziging van Art. 19 van het rijksambtenarenreglement en een Kon. besluit van 28 Febr. 1940 tot wijziging vai Art. 17 van het Arbeidsover- eenkomstenbesluit. Beide besluiten treden 1 Maart 1940 in werking. De wijziging heeft de strekking nieuwe bepalingen vast te stellen voor de bezoldi ging van ongehuwde ambtenaren, die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden ver plichten werkelijken dienst verrichten. Voor ge h u w d e ambtenaren wordt de bestaande regeling gehandhaafd, evenals voor de ongehuwde ambtenaren, die als eenige kostwinners worden beschouwd. De overige ongehuwde ambtenaren zullen gedurende 30 dagen de volle aan hun ambt verbonden, bezoldiging genieten en daarna hetgeen 70 procent van die bezoldiging meer bedraagt dan hun militaire belooning. Voor ongehuwde ambtenaren, die reeds voor 1 Maart 1940 verplichten werkelijken dienst verrichten, wordt deze verlaging ge leidelijk toegepast en wel in dien zin, dat voor het tijdvak van 1 Maart tot 1 Mei 1940 gerekend wordt naar 90 procent en voor het tijdvak van Mei tot 1 Juli 1940 naar 80 procent van de bezoldiging, zoodat voor deze ambtenaren de nieuwe regeling volle dig op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Eenzelfde regeling is getroffen, voor het loon der ongehuwde arbeiders, die onder het Arbeidsovereenkomstenbesluit vallen. TWEE BOTSINGEN, DRIE GEWONDEN. Ongelukken op den rijksweg te Haarlem. Op den rijksstraatweg in Haarlem-Noord z(jn gistermiddag twee -verkeersongelukken gebeurd, waarbij een 35-jarige sergeant en twee jongetjes van acht en tien jaar ernstig gewond werden. De sergeant, in dienst bij het korps motordienst te Haarlem, botste met zijn motorfiets, doordat hij te weinig oplette, toen hij den rijksstraatweg opreed, tegen een personenauto. Hij werd tusschen auto en motorfiets bekneld. Nadat men hem bevrijd had, werd hij haar een ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werd, dat het linkerbeen verbrijzeld was. Waarschijnlijk zal dit lichaamsdeel geamputeerd moeten worden. Op dezelfde plaats gebeurde eenigen tijd later opnieuw een ongeluk. Een vrachtauto, bestuurd door den 54-jarigen P. B. uit Wer- vershoof, trachtte een personenauto te pas- seeren, juist op het moment, dat deze naar links een zijstraat wilde inrijden. Om een botsing te voorkomen draaide B. ook een zijstraat in, doch reed daar twee broertjes van acht en tien jaar, die op deze manoeuvre niet verdacht waren, aan. Zij werden tegen den grond geslingerd. De oudste brak het rechterdijbeen, de jongste kreeg een zware hersenschudding. Beiden werden naar een ziekenhuis overgebracht. BOTSING VAN PERSONENAUTO'S OP DEN HEMWEG. Twee personenauto's zijn gisteravond op den Hemweg onder Amsterdam met elkaar in botsing gekomen, terwijl zij met matige snelheid reden. Een der wagens, bestuurd door den heer B., kwam uit de richting Amsterdam, de tweede auto met den heer V. aan het stuur keerde uit Alkmaar naar Amsterdam terug. Door de gladheid van den weg slipten de wagens nabij de olie haven. De bestuurders konden de macht over hun stuur niet houden, zoodat de auto's hevig slingerend over den weg reden. Een botsing kon niet uitblbijven. De linkerzijde van beide wagens werd opengescheurd. De vijf inzittenden kwamen er gezien de he vigheid van de botsing, vrij goed af. De heer B. uit Alkmaar klaagde over pijn in de borst. Hij ging evenwel op eigen gele genheid naar zijn woonplaats verder. De auto's werden totaal vernield. DOOR W1LKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 28) Het bleek uit hun verklaring, dat een heer, volgens de beschrijving degene, die mijnheer Godfrey had opengedaan, den vorigen dag beide étages voorbeen week, bij vooruitbetaling, had gehuurd. Hij had hun verteld, dat de kamers bestemd waren voor drie Oostersche prinsen, vrienden van hem, die voor het eerst een bezoek aan Engeland brachten. Op den morgen van het gebeurde hadden deze heer en twee van de Oosterlingen hun intrek bij het echtpaar genomen. De derde zou spoedig volgen, evenals de bagage, die nog ingeklaard moest worden. Niet langer dan tien minu ten voor de komst van mijnheer Godfrey was de derde vreemdeling komen opdagen en tot ongeveer vijf minuten geleden, toen zij de drie vreemdelingen, vergezeld van hun vriend het huis zagen verlaten en rus tig in de richting van Strandroad zagen verdwijnen, was er niets bijzonders voor gevallen. De hospita had gezien, dat er een bezoe ker gekomen was, en toen zij het viertal huurders uit zag gaan en niet had opge merkt, dat de bezoeker weer vertrokken was, besloot zij eens poolshoogte te nemen, met het reeds gemelde resultaat. Bij onderzoek in de kamer bleek de in houd van mijnheer Godfrey's zakken in al le richtingen verspreid te liggen, doch er ontbrak niets, evenmin als aan de inventa ris van het huis. Ze hadden echter niet ver geten hun Oostersch manuscript mee te ne men. Wat moest dit beteekenen? Men zou kun nen denken, dat mijnheer Godfrey het slachtoffer was geworden van een vergis sing; dat een complot onvermoed in ons midden gesmeed werd en dat onze geliefde vriend in de draden ervan verstrikt was ge raakt. Om op mijnheer Luker terug te komen deze heer was, na zijn bezoek aan de bank, voor zaken naar verschillende deelen van Londen gegaan en had bij terugkeer in zijn woning een brief gevonden, die daar kort tevoren doof een jongen was afgegeven. Ook dit schrijven was in een hem onbe kend handschrift gesteld, doch de naam die in den brief genoemd werd, was die van een cliënt. De schrijver, die voorgaf in opdracht van dezen cliënt te schrijven, deelde hem mede, dat deze onverwacht naar Londen was geroepen en van de gele genheid gebruik wilde maken, mijnheer Septimus Luker over een belangrijke order te spreken. Hij had zijn intrek genomen in Alfred Place, Tottenham Court Road, waar hij mijnheer Luker gaarne zou ontvangen. Het verging mijnheer Luker niet beter dan het mijnheer Godfrey was vergaan, be halve dat bij het controleeren van den in houd van ztjn gefouilleerde zakken Week, dat een regu ontbrak voor een kostbaar ju weel, dat hij dien dag bij de bank had ge deponeerd. Dit stuk was evenwel waarde loos, indien de bedoeling voorzat er fraude mede te plegen, daar er was overeen geko men, dat het juweel slechts aan den eige naar persoonlijk, tegen overgave van het regu, zou worden afgegeven. Zoodra hij zich hersteld had, haastte de heer Luker, zich naar de bank, daar de kans bestond, het juweel zouden opvragen, nu zij het regu in handen hadden. Zij waren echter niet verschenen en lieten zich daarna ook niet meer zien. De politie, die hiervan op de hoogte werd gesteld en de zaak grondig onder zocht, kwam tot de conclusie, dat de die ven, toen zij den diefstal beraamden, over onvoldoende gegevens beschikten en niet zeker wisten of de heer Luker, toen hij toe vallig met mijnheer Godfrey in een gesprek gewikkeld werd, zijn kostbaar sieraad aan een ander had toevertrouwd. Ik was Dinsdag precies op tijd aan de lunch bij tante Verinder. Mijn tante ont ving mij vriendelijk, zooals ik van haar gewoon was, doch ik merkte al gauw op, dat haar iets hinderde. Zij keek telkens be zorgd naar haar dochter en toen het maal was afgeloopen, zei zij: „Denk er aan, dat de dokter je gezegd heeft, dat je na iederen maaltijd rustig moet gaan lezen, Rachel". „Ik zal naar de bibliotheek gaan, mama", antwoordde zij, „maar laat mij direct we ten als Godfrey komt, want ik ben erg be nieuwd naar verdere bijzonderheden na zijn bezoek in Northumberlandstreet". Zij kuste haar moeder op het voorhoofd en keek mij toen onverschillig aan. „Tot ziens, Clack", zei ze luchtig. Ik maakte mij niet kwaad over haar ongemanierdheid en toen wij alleen waren, vertelde mijn tante mij de heele geschiedenis van den Indi- schen diamant. „De doktoren hebben Rachel veel aflei ding en beweging voorgeschreven en heb ben mij aangeraden, alles te doen om haar het verleden te doen vergeten. Ik doe mijn best, maar dit avontuur van Godfrey komt wel heel ongelegen. Rachel is zoo opgewon den, sedert het oogenblik, dat zij er van hoorde, dat zij mij niet met rust liet, totdat ik hem gevraagd heb hier te komen. Zij stelt ook zoo'n belang in dien mijnheer Lu ker, hoewel zij hem heelemaal niet kent". „Uw kennis van de wereld, lieve tante", merkte ik bescheiden op, „is grooter dan de mijne, maar er moet toch een reden zijn voor Rachels eigenaardig gedrag. Zij houdt iets voor u verborgen, waarmee zij niet voor den dag durft komen. Zou door de ge beurtenissen van de laatste dagen haar ge heim misschien geopenbaard kunnen wor den?" „Geopenbaard?" herhaalde mijn tante. „Wat bedoel je? Openbaring door mijnheer Luker of door mijn neef?" De Voorzienigheid, in den persoon van den huisknecht, die mijnheer Godfrey Able- white aandiende, kwam hier tusschenbeide, zoodat ik op deze vraag geen antwoord be hoefde te geven. HOOFDSTUK II. Een oogènblik later stapte mijnheer God frey de kamer binnen en nadat mijn tante den huisknecht gezegd liad, haar dochter van de komst van haar neef te verwittigen, informeerden wjj belangstellend, of zijn gezondheid door het vreeselijke avontuur van de vorige week niet had geleden. Hij haalde met een geringschattend ge baar zijn schouders op en gaf als zijn mee ning te kennen, dat het een geval van per soonsverwisseling was geweest, waarover hij niet verder wilde uitweiden. Op dit oogenblik werd de deur opnieuw geopend en juffrouw Verinder kwam met slordig haar en onbehoorlijke haast binnen. „Ik bert erg blij je te zien, Óodfrey", zei ze met ongepaste warmte. „Ik had graag gezien, dat je mijnheer Luker had meege bracht. Jullie zijn op het oogenblik de twee meest interessante persoonlijkheden in Lon den. Het geeft misschien blijk van een zie- kelijken geestestoestand, dit zoo te zeggen, en een evenwichtig mensch, zooals juf frouw Clack, zou de schouders over mij op halen, maar dit laat mij koud. Vertel mij direct het geheele voorval in Northumber landstreet. Ik weet zeker, dat de kranten een deel hebben verzwegen". „Lieve Rachel", antwoordde hij, „de kranten hebben alles vermeld en het veel beter gedaan, dan ik het zou kunnen doen". „Godfrey denkt, dat wij te veel ophef van de zaak maken", merkte mijn tante op. „Hij heeft juist verteld, dat hij er niet ver der op in wil gaan". „Waarom niet?" „Om de eenvoudige reden, dat het geval mij niet interesseert". „Het interesseert jou niet? Beste Godfrey, nu moet ik toch een opmerking maken". „Wat dan?" Wordt vervolgd. TWE1 Naar wij van ofi hebben de tot dusv economische zaken met betrekking tot redelijke prijzen n gehad, welke daan minister heeft zich zien de reeds in ee bruari aangeroerde te roepen. Met ingang van vervoerverbod voo werking treden. V handelaren of and stellen personen o: worden verleend i biljetten, indien m stroo te zullen koe meer bedragen var levering af boerde ringscondities tege eenkomenden prijs verkoopen tegen pi gen da,n de hiervoi met een redelijk 1 winst. Voorts vernemer ring van stroo teg< bovenbedoelde, is 1 BEMANNINi BEHOUDEf Volgens een gist te Groningen ontv vijf personen bestr motorschip Ida, dal dag op Dinsdag on< hoogte van Pembri houden geland. De opvarenden 1 weersomstandighed een sloep op zee het hun gelukte m te gaan. Vaststaat, de „Ida" niet op e ten. Binnen een r zonken. De bemanning z; Batavierbooten na ren, met uitzonderi die voorloopig nog Strengere coi verdoovende middi een nieuw ministe als uitvloeisel van tot stand kwam te tionale opiumconvi morgen zal de insp heid nauwlettende recepten en aflevei vende middelen, w len. De apothekers deze middelen afz waren en in een d moeten inschrijver lettende controle volledigheid der i schreven is in de oefening der genei door den minister stelde bepalingen. Vrijd HILVERSUM, 18" 4.—7.30 en 9.—12. 13.—4.— en de V ANP-ber., gr.pl. ding. 10.20 Gr.pl. piano en gr.pl. 11 Palladiahs. 12.45 Avro-Amus.-orke: de vrouw. 2.10 D v voordr. 3.30 Avr (met toelichting) 5.05 Voor de kinc gelspel. 6.30 Lezi kunstbeoordeelinj 7.Cyclus „He 5.D.A.P." 7.18 A Voor de jeugd. 8 8.30 Cyclus „V verloren mogen i 9.30 Gr.pl. 10.— 10.40 VPRO-av< ber. 11.10 Jazzmi Gramofoonplaten. HILVERSUM, 30 8.— ANP-ber. 8 11.30 Bijbelsche KRO-melodisten ANP-ber., gr.pl.) Gr.pl. 3.30 Piano' Pianovoordr. 4.11 piano. 4.45 Gr.pl. KRO-orkest en KRO-orkest. 7.— Anthony Fokker, ber. 8.15 KRO-Ni pl. 9.30 KRO-£ 10.30 ANP-ber. Godwin en zijn i 12.Gramofoon] ENGELAND, 391 12.45—1.20 BB Dansmuziek. 2.5C de forellenvissch Militair orkest. 4 gramma. 4.50 Kh Lichte muziek. 5 deelingen. 6.40 R at the world, car BBC-Wels koor. 8.35 Causerie „O: zei: Koorconcert, Radiotooneel. 10. Berichten. RADIO PARIS, dracht. 11.20 Lie 12.35 Vioolvoord Hobovoordracht. Variété. 3.50 Pia guth-kwartet. 5,3 muziek. 6.50 R;

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6