Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. Huisvesting en verzorging in de vluchtoorden 2 Tiet l"riCO-mehA op Jococdl, Bfoco aan, wcu*hfx?Mj. vuvt JUvotit&fc LAFFE ROOFOVERVAL TE SOESTERBERG. lis te Volendam over den dijk. De vreemde vliegtuigen boven ons land. Duurtebijslag kleine grond gebruikers verlengd. 2 paarden en 10 koeien omgekomen. Het gezindte en volksaard wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. Een half millioen menschen moet over 223 gemeenten worden verdeeld. 772^rific^t€Lt9A xe/yuj.75ct jP/xazeeAjtaA&zii&Ay 60c^ 50ct-> TWEEDE BLAD rrïco Vier dagen gebonden zonder voedsel. De echtgenoote van den bekenden adju- dant-onderofficicr-instructeur-vlieger, mevr. van der Griendt te Soesterberg, is Zater dagmiddag het slachtoffer geworden van een laffen aanslag. Mevrouw van der G., die honderd meter achter haar woning aan den Amersfoort- schestraatweg een zomerhuisje heeft, had dit huisje veertien dagen geleden verhuurd aan een man, L. genaamd. Zaterdagmiddag vervoegde zich aan haar woning een leverancier met een boodschap voor L. Mevr. van der G., die alleen thuis was, ging met deze boodschap naar L., doch toen zij aan het huisje kwam, werd zij door den man aangevallen. Eerst begon zij hevig om hulp te roepen en dit is haar noodlottig geworden, want toen greep de man een stuk ijzer en sloeg daarmede zijn bezoekster op haar hoofd. Daarna greep de onverlaat een mes; hij bracht zijn bezoekster eenige zware won den toe aan achterhoofd, gelaat en armen. Vervolgens bond de man zijn bezoekster met talrijke touwen op den divan vast en stopte haar een prop in den mond, waar door het haar onmogelijk werd te schreeu wen om zoodoende de aandacht te trekken van omwonenden. Hevig bloedend aan gelaat en handen en half bewusteloos, is mevrouw Van der Griendt onder de meest laffe bedreigingen vier dagen gevangen gehouden. In dien tijd ging de man in de woning van de familie Van der Griendt op onderzoek uit en eigen de zich daar allerlei waardevolle voorwerpen toe, waaronder talrijke gouden voorwerpen, welke Van der Griendt als militair vlieger bij ver schillende gelegenheden heeft ge wonnen. In de woning waren nog vele levensmid delen aanwezig, zoodat de man de woning niet behoefde te verlaten om zich eten in het dorp Soesterberg te v'erschaffen. Ge durende dezen tijd heeft de man zijn ge vangene niet van voedsel voorzien, waar door mevrouw Van der Griendt geheel uit geput geraakte en bovendien half bewuste loos op den divan vastgebonden bleef lig gen. Verscheidene malen is de man in de wonig geweest en heeft daar alles over hoop gehaald en zich voorwerpen van waar de toegeëigend, welke in talrijke kasten aanwezig waren. Toen de man Woensdag middag wederom een bezoek aan de wo ning bracht, zag mevrouw Van der Griendt, die' nog steeds vastgebonden op den divan in het zomerhuisje verbleef, kans zich los te maken van de touwen waarmede de man haar had gebonden. Door 'n raam kon zij uit 't huisje komen. Zij begaf zich vervolgens naar kennissen, die onmiddellijk de politie en een dokter waarschuwden." In ernstigen toestand werd het slachtoffer, dat al dien tijd geen voed sel had gehad, naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" vervoerd. De dader van dezen laffen overval is voortvluchtig. In verband met dezen overval verzoekt de burgemeester van Soest de opsporing en voorgeleiding van Johannes Leeuwenkamp, oud 66 jaar, recidivist, zwerver. Signale ment: flink postuur, lang 1.78 meter, grof, ongeschoren gelaat, geen baard of knevel, rossigblond haar, vermoedelijk gekleed in grijs costuum, grijze overjas en dito gleuf- hoed. Een nauwkeurig onderzoek in volks logementen is gewens.cht. Verbinding met Edam verbroken. Gistermiddag heeft de krachtige noorder- wind het ijs in het IJselmeer in beweging doen komen. Te Volendam schoven de ijs- schotsen dientengevolge over een lengte van vijf a zeshonderd meter over den dijk. Hij ijs stapelde zich op den verkeersweg, beneden aan den dijk, op. Het verkeer tusschen Volendam en Edam is door dit opstakel gestremd. De boerderij van den heer van der Laan loopt eenig ge vaar, doordat het ijs zich op korten afstand ophoopt. De werking van het ijs, dat op en kele plaatsen een halve meter dik is, duur de ongeveer een half uur, waarna het ijs weer is gaan zitten. DRIE CENTEN STEUN. „U moet niet schrikken, hoor Met de uitbetaling van den steun op di verse producten is deze week een aanvang gemaakt, aldus de Vrije Westfr. Een der geldbezorgers van „De Tuin bouw", die met de uitbetaling van dien steun belast zijn, kwam dezer dagen bij een tuinder te Andijk. De vrouw van den tuinder liet den bren ger van deze welkome aanvulling op het schraal beschot met vreugde in haar kamer en schonk hem een kop koffie in. „Juffrouw, u moet niet schrikken, hoor", begon de man. „Ik ben niet erg schrikkerig", was het weerwoord. „Jawel, maar ik kom met steun". Dat had de juffrouw al gedacht en daar van zou ze heusch niet schrikken. De looper haalde een zwaren buidel voor den dag en deed een greep. Toen ging hij tellen: één, twee, drie centen! En daarna hield hij op, Toen schrok de tuindersvrouw toch wel, Drie centen steun..... Van Duitsche zijde worden sedert eenigen tijd berichten verspreid over schendingen van onze neutraliteit door Britsche vliegtuigen, welke des nachts over ons 'and zouden vliegen. Andermaal wordt er daarom van be voegde zijde op gewezen, dat de na tionaliteit van vreemde vliegtuigen des nachts zelden kan worden vastge steld. Dit kan toch alleen geschieden door beschijning met zoeklicht, doch hetzij het wolkendek, hetzij de zeer groote Vlieghoogte, welke ook het modernste zoeklicht niet meer be reiken kan, onttrekken de vliegtui gen meestal aan herkenning. Zou men moeten uitsluiten, gelijk van Duitsche zijde gesuggereerd wordt, dat zich onder de vliegtuigen van vreemde natioonaliteit, welke des nachts boven Nederland gesignaleerd worden, ook Duitsche toestellen bevinden, dan zou zich de vraag voordoen, waarom Duitsche vliegtuigen alleen bij dag- ilcht boven onos grondgebied zijn verschenen. DE „LIEBESGABEN"-PAKKETTEN. Ook thee tooegelaten. De regeeringspersdienst meldt: In aansluiting aan het communiqué be treffende de nieuwe bepalingen ten aan zien van het verzenden van z.g. „Liebes- gaben"-pakketten, kan nog worden mede gedeeld, dat aan de lijst der voor verzen ding toegelaten levensmiddelen nader is toegevoegd het artikel thee, verpakt of onverpakt, tot een hoeveelheid van maxi maal y3 pond. De ministers van sociale zaken en van economische zaken hebben de regeling inzake toekenning van een duurtebijslag aan kleine grondge bruikers, welke regeling 2 Maart a.s. zou afloopen, tot nadere ken nisgeving verlengd. Boerderij afgebrand. Gisteravond is brand uitgebroken in de hofstede van den veehouder H. v, Bruchem (Z.-H.) De brand, welke zeer waarschijnlijk door kortsluiting is ontstaan, is uitgebroken in de schuur, waarin vele stuks vee waren gestald. De eigenaar, die de eerste was, die bemerkte, dat er brand was, bracht onmid dellijk zijn gezin in veiligheid en ging daar na de koeien lossnijden. Spoedig kwam hulp opdagen. Echter werd de vuurgloed zoo he vig, dat de reddingspogingen moesten wor den opgegeven, wat tengevolge had, dat twee paarden en tien runderen in de vlam men zijn omgekomen. De hofstede, welke met riet was gedekt, stond in minder dan geen tijd in volle vlam en de wegspringen de gloeiende rietstengels van het dak le verden een fantastischen aanblik op. De aangrenzende perceelen lagen gunstig, wat de windrichting betreft, daar anders de ge volgen ernstiger zouden zijn geweest, want eerst ongeveer drie kwartier na het uitbre ken van den brand verschenen de motor brandspuiten uit Meerkerk en Noordeloos. De heer van B. heeft bij het reddingswerk brandwonden aan het hoofd opgeloopen, welke echter niet van ernstigen aard waren. Van den inboedel, zoomede van het geld, dat in de woning aanwezig was, kon niets worden gered. De woning, schuur en hooi berg zijn tot den grond toe afgebrand. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt ongeveer 15.000 gulden. TENTOONSTELLING „ONZE KUNST VAN HEDEN" GESLOTEN. Meer dan 38.500 bezoekers. De tentoonstelling van werken van le vende Nederlandsche schilders en beeld houwers „onze kunst van heden", die op 18 November j.l. geopend werd, is gisteren middag te vier uur definitief gesloten, na dat zij tot tweemaal toe verlengd was. De tentoonstelling is bezocht door 38.518 be zoekers. In een kleine bijeenkomst, waar aanwe zig waren de leden van de tentoonstellings commissie en het bestuur van de Neder landsche federatie van beeldende kunste naars heeft dr. Schmidt Degener, de direc teur van het Rijksmuseaum verklaard dat 245 stuks der geëxposeerde werken of 8 procent van het totaal aantal inzendingen zijn verkocht. De particuliere aankoop be droeg 112 stuks, waarvoor 12.617 werd besteed. Door 't rijk werd bij drie verschil lende gelegenheden voor 15.252 aange kocht, in totaal 133 werken. 61 schilderijen, 26 teekeningen, 34 grafieken en 12 beeld houwwerken. De voorzitter van de Ned. Fed. van bee! dende kunstenaars, de heer Jelle Troelstra, dankt den heer Schmidt Degener voor de gelegenheid tot exposeeren, welke hij den Nederlandsche beeldenden kunstenaars had geboden en verzocht hem, dien dank ook aan den minister te willen overbrengen. BURGERBETREKKINGEN. Interdepartementale commissie geïnstalleerd. De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie heeft gister een interdepartementale commissie geïnstal leerd, wier taak zal zijn: ten eerste aan de regeering advies uit te brengen omtrent de voorzieningen, welke noodig zullen zijn om voor de gemobili- seerden zooveel mogelijk gelegenheid te scheppen, bij hun terugkeer in de burger maatschappij een middel van bestaan te vinden: ten tweede voor deze voqrzieningen, voor zooveel noodlig, wettelijke regelingen te ontwerpen. Deze commissie is gemachtigd om voor zoovr zij dit voor het vervullen van haar taak nuttig acht, inlichtingen ot raad in te winnen bij niet tot de commissie behooren- de ambtenaren van de parlementen van algemeen bestuur en bij organisaties van werkgevers of werknemers. Tot voorzitter, tevens lid der commissie is benoemd mr. Dr. A. L. choltens, secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. DE INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE ENSCHEDE. Drie personen aangehouden. In verband met de inbraak, welke in den nacht van 1 op 2 Februari j.l. werd gepleegd in de juwelierszaak van de firma A. P. Bouman te Enschedé, zijn thans drie personen gearresteerd. Het zijn een man en zijn vrouw uit Den Haag en een man uit Rotterdam, die allen naar Enschede zijn overgebracht. Zij ontkennen met klem iets met de inbraak te maken te hebben. Bij confrontatie bleek eveMnwel, dat zi; in elk geval op den avond voor de in braak in Enschede zijn geweest. Het on derzoek der politie wordt met kracht voortgezet. Zooals men zich herinnert, werd bij deze inbraak voor vele duizenden guldens buitgemaakt. EVACUAT1EPRUBLFMEN. SCHETSEN VAN KALVEREN. Met het oog op de omstandigheden, dat, naar reeds werd bekend gemaakt, ingevolge beslissing van den minister van economische zaken tot nader order geen kalveren en/of ossen ingevolge de toewijzing 1940 zullen worden geschetst, is de gewichtsgrens, bo ven welke kalveren van een identiteitsbe wijs voorzien dienen te zijn, voor de maand Maart 1940 op 200 kg. gesteld. Alle kalveren, welke in de genoemde maand minder dan 200 kg. wegen, kunnen derhalve zonder identiteitsbewijs worden aangehouden. DE LUCHTBESCHERMING IN DE GEBIEDEN IN STAAT VAN BELEG. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft in het belang van de algemee- ne veiligheid eenige wijzigingen aange bracht in de wettelijke bepalingen betref fende de bescherming van de bevolking te gen luchtaanvallen, voor de in de staat van beleg verklaarde gebieden. Toegevoegd is de bepaling, dat een ieder verplicht is hierbij gevolg te geven aan de algemeene en bijzondere voorschriften, in tijden van oorlogsgevaar handelingen te voorkomen, welke, naar het oordeel van dat gezag, van nut kunnen zijn bij de voor bereiding van luchtaanvallen. Voorts is toegevoegd, dat met betrekking tot de voorschriften, gegeven door het mi litair gezag op grond van de wet betreffen de bescherming tegen luchtaanvallen, me de tot opsporen zijn belast de officieren en onderofficieren der land- en zeemacht en de daartoe behoorende andere militairen. Deze laatsten voor zoover zij deel uitmaken van wachten of patrouilles, alsmede het per soneel van de militaire politie. „WADDENZEE" EN „AMELAND" BLEVEN STEKEN. De „Waddenzee" en de „Ameland", sche pen van den passagiersdienst NesHolwerd, vertrokken gister op den gewonen tijd van Holwerd voor de terugreis, geladen met post en stukgoederen. Beide schepen raak ten evenwel op 2 K.M. afstand van Ameland in een ijsveld. Zij bevinden zich dus op on geveer acht K.M. van Ameland. De „Wad denzee" heeft twintig passagiers aan boord. De beide schepen konden gisteravond niet meer uit het ijs komen, zoodat men den nacht op het ijs heeft moeten doorbrengen. Er bevindt zich evenwel voldoende mond voorraad en brandstof aan boord. Wij hebben in onze eerste artikelen voor namelijk gesproken over de beide eerste phasen van een eventueele evacuatie van een deel der burgerbevolking, n.l. de ont ruiming en het vervoer. Thans iets meer over de derde phase, de huisvesting en ver zorging der afgevoerde burgerbevolking. De huisvesting. In de gemeenten waar de te evacueeren bevolking zal worden onderbracht, de „vluchtoorden", moeten rond een half millioen bur gers, afkomstig uit rond 100 ver schillende gemeenten worden on- degebracht. De voor een bepaald geval aangewezen uchtstreken omvatten in totaal 223 ge senten, ressorteerende onder 5 verschil- "ende commissarissen afvoer burgerbevol king. Het probleem van de onderbrenging is lang niet eenvoudig. De aanwijzing van een zoo groot aantal vluchtoorden wijst er reeds op, dat verschillende kleine gemeen ten in het vluchtgebied zijn gelegen, met het gevolg dat er niet aan te ontkomen zal pijn, dat de bevolking van verschillende te ontruimen gemeenten over een aantal vluchtoorden zal moeten worden verdeeld. Kort na de mobilisatie werd aan de com missarissen Afvoer Burgerbevolking ver zocht op korten termijn gegeven te verza melen over de bergings mogelijkheid in de verschillende gemeenten. De burgemeester verstrekte daartoe globale gegeven over de bergings-capaciteit, gesplitst naar: onder brenging in bewoonde huize b) onder brenging in leeg staande woningen, c) on derbrenging in openbare gebouwe, d) onder brenging in schuren, fabrieken en derge lijke gebouwen. Er bleek dat ongeveer ge rekend mocht worden op een opname-ca paciteit van pl.m. 70 pet. van de normale bevolking. Een nader onderzoek wees uit, dat het mogelijk was de te evacueeren personen onder te brengen in de bewoonde en leeg staande woonhuizen. De opname capaciteit bedroeg dan gemiddeld 40 pet., al is m sommige gemeenten dit percentage veel hooger. Onderbrenging in barakken bleek 200 per persoon of 100.000.000 te kosten, een te hoog bedrag, waar van de onderbrenging in gezinnen werd geaccepteerd. Vervolgens werd overgegaan tot onderzoek naar de gezindten en den bevolkingsaaard (landbouwers, fabrieksarb., enz., der vluchtoorden en te evacueeren gemeenten onder zooveel mogelijk te doen overeenstemmen. Een opgesteld „Voorschrift Evacuatie" in de te, ontruimen? gemeenten beoogt een stelselmatige indeeling van de bevolking bij de ontruiming, waartoe een tweetal kaarten werd ingevoerd. De af te voeren bevolking wordt ingedeeld in groepen van ongeveer 50 personen onder een groepslei der, terwijl over elke 20 groepen een hoofd geleider wordt aangewezen. Op een der De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 29 Februari tot 7 Maart vastge steld op 80 cent per kg. (onveranderd). Boternoteering. - De commissienotee- ring van Nederlandsche boter is gister vast gesteld op 81 cent per kg. (3 cent lager dan vorige week). kaarten staan vermeld de namen enz. der geleiders, die tot een hoofdgroep behooren, terwijl de andere kaart de namen bevat van de in een bepaalde groep ingedeelde perso nen. Gezins- en „buurtverband" wordt zoo veel mogelijk gehandhaafd. De kaarten zullen dus dienst kunnen doen als appel-lijst, terwijl ze tevens ruimte bie den voor het stellen van aanteekeningen van belang voor het vluchtoord. Bovendien wordt gebruik gemaak van de dirstributie- stamkaart, waarop de indeeling van de be volking in bepaalde categorieën staat aan gegeven, terwijl deze tevens zoo noodig als identiteitskaart dienst moet doen. Het registratie-voorschrift in de vlucht oorden beoogt een stelselmatige opname, terwijl op de daartoe strekkende kaarten straks tevens vermeld kan worden welke personen in een bepaald perceel zijn onder gebracht. De ingevoerde registratiekaarten, die reeds op de plaats van vertrek zooveel mo gelijk moeten zijn ingevuld, zullen in de vluchtoorden, wanneer die kaarten bij el kaar worden opgeborgen, als hulp-bevol kingsregister kunnen dienst doen. Een duplicaat van deze kaarten gaat dan naar het Bureau Evacuatie in Den Haag, welk bureau dus een inlichtingen-bureau zal kunnen worden voor alle geëvacueer- den. De verzorging. In de „aanwijzingen voor de burgemees ters in de vluchtoorden" worden wenken gegeven aan de burgemeesters zooals: het instellen van commissie voor voorbereiding en ontvangst; het doen van een onderzoek naar: legering, verwarming, kookgelegen heid en het inrichten van speciale schaftlo kalen, de mogelijkheid van de opname van zieken, enz. Doordat de registratiekaarten uit de te ontruimen gebieden aanslui ten aan de kaarten in de Vlucht oorden, zal het gezinsverband ook hier zoo veel mogelijk worden bewaard, doch moet dit indien dit - onverhoopt in eerste instantie niet heeft plaats gehad, zoo spoedig mo gelijk worden hersteld. Een 200.000-tal beddenzakken en hoofd kussens zal moeten worden aangemaakt, teneinde zoonoodig aan de geëvacueerden uit te reiken. Voorts zal de benoodigde hoe veelheid, noodig voor het vullen hiervan te allen tijde aanwezig zijn op verschillen de depots. Bij de aanschaffing van kachels en kook- tafels (resp. 2700 en 600) zullen zich geen bijzondere moeilijkheden voordoen, daar hier een voldoende voorraad aanwezig is. De burgemeesters in de vluchtoorden hebben bij de voorbereiding alle mogelijke medewerking verleend. Ze zijn ervan over tuigd aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, al zullen er nog allerlei vraagstukken aan de orde komen indien de evacuatie een feit is geworden, zooals on- derwijsaangelegenheden, wettelijke rege lingen ten aanzien van huwelijken en ge boorten, verkiezingsmaatregelen, distribu tie, en nog vele andere. Op initiatief van prof. Slotemaker de Bruine heeft zich een college gevormd, dat de noodige maatregelen zal treffen opdat een ieder in de vluchtoorden zooveel moge lijk die geestelijke verzorging zal kunnen vinden die door hem gewenscht wordt. 17-JARIGE WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Op slag gedood. In de groote Houtstraat te Haarlem is gistermiddag een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Het 17-jarige meisje de W. fieste meteen vriendinnetje rechts van den weg, toen eep zwaar beladen truck met oplegger van een expediteur uit Beverwijl wilde passeeren. De bestuurder moest naar rechts uitwijken voor eenige links geparkeerde auto's. Hier door raakte de oplegger de fiets van het 17-jarige meisje. Zij viel juist voor het rechterwiel, dat haar over het hoofd ging. De dood trad onmiddellijk in. Dit zijn hartvormige cachets tegen kou en pijn} FABRIKANT MUNHARQT-Z&ST ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indië-vliegtuigen was giste ren: Uitreis: Oehoe (von Weyrother) te Jodhpur (3 Maart te Bandoeng verwacht). Thuisreis: Gier (Scholte) te Basrah (2 Maart te Napels verwacht); Emoe (Tepas) te Medan (4 Maart te Napels verwacht). 151. Kijk, daar gaan de ondeugende Zwartvoeters ge boeid naar 't paleis van Koning Wipneus. „Nu komen jullie nooit meer los", zegt Peter blij. „Heerlijk, dat Myra en ik nu veilig verder kunnen reizen. Nu zal Myra mij helpen mijn vader en moeder terug te vinden". „Dat zal jullie niet lukken", zeggen de kereltjes nijdig, terwijl de tranen over hun wangen lopen. 152. Intussen zijn ze bij Koning Wipneus gekomen. Als ze in de troonzaal zijn, staat deze op en buldert van kwaadheid. „Direct op jullie knieën, en vergiffenis vra gen!" De Zwartvoeters doen verschrikt wat de Koning beveelt. „Wat doen jullie in mijn rijk? Aardige elfjes ontvoeren is geen werk voor een goede kabouter. Jullie worden streng gestraft en komen hier voorlopig niet vandaan".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6