heiiimiiei haansteen 11, 7lededand Ooeezee HeuUletan BERGEN ZUIDSCHARWOUDE Pas op voor van HENSBROEK DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 MAART 1D40. De raad kwam gisteravond ten 8 ure on der leiding van wethouder Macdonald bij een, die mededeelde, dat de burgemeester en de secretaris om gezondheidsredenen af wezig waren. Spr. uitte de beste wenschen voor hun herstel. Met kennisgeving was voorts afwezig de heer den Das en zonder kennisgeving de heer Voute. Als secretaris fungeerde de heer J. Fijn. Een adres van de Oudercommissie der O. Ulo-school, waarin om een centrale verwar ming in de school werd verzocht, werd om bericht en raad in handen gesteld van B. en W. Voor kennisgeving werden aangenomen een besluit van Ged. Staten tot verdaging van de goedkeuring op het raadsbesluit tot overdracht van het onderhoud van eenige wegen aan de polders; een besluit tot goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche aankoop van een stukje grond aan den Groenenweg van den heer J. de Clercq; de goedkeuring op de verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting en een schrijven van den heer C. Zwakman, waarin hij bericht zijn herbenoe ming tot lid van het B.A. aan te nemen. De verslagen van de K. v. K., en dat van den schoolarts, de rekening, de begrooting en het jaarverslag van de V.V.V., alsmede het vonnis van de Haarlemsche rechtbank inzake het electriciteitsproces tusschen Alk maar en de Provincie, werden ter visie van de raadsleden gelegd. Nieuwe uitgaven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten voor verbetering van het Bureau van Sociale Zaken 350 uit te trek ken; 35 per jaar aan het Roode Kruis voor de bloedtransfusiedienst beschikbaar te stellen en 40 voor het aanschaffen van een tasch met benoodigdheden voor de wijk verpleegster. De heeren Dingerdis en Swaag wa ren van oordeel, dat het beter was geweest het onderhoudswerk op de begrooting te brengen. De voorzitter: Dat was niet mogelijk, omdat het pas in Januari was gerapporteerd, daar het verband hield met de sneeuw- ellende. Vaststelling van het bedrag per leerling. Besloten werd voor het gewoon lager on derwijs voor 1940 de kosten per leerling vast te stellen op 12.11 en die voor het Ulo- onderwijs op 27.44 De heer Ellis vond de berekeningen niet juist, omdat niets berekend was voor arbeid van den plantsoenarbeider en het toezicht op het onderhoud van de gebouwen. Dit is ten nadeele van het bijz. onderwijs. Dr. Hemelrijk wilde in het belang van het onderwijs de posten ruimer nemen, om dat ook de leermiddelen in prijs stijgen. De voorzitter is om die reden niet tegen verhooging, maar vond het niet juist te berekenen hoeveel de kosten door het toezicht van den directeur op het onderhoud hooger worden. Weth. Miltenburg: Men zou voor eens den tijd, dien de directeur daarvoor geeft, in geld kunnen omzetten. Dr. Hemelrijk vond dit wat gezocht. De heer Ellis zeide, dat het bijz. onder wijs daarvoor 50 per school uittrekt. Spr. oordeelde het wel billijk. De heer Swaag vond het principieel wel juist, dat er iets voor werd berekend, doch oordeelde f 50 wat hoog. Dr. Hemelrijk oordeelde de zaak niet voldoende voorbereid. Spr. wilde weten wat in het algemeen usance is. Spr. zeide nog, dat de commissie het wen- sehelijk vindt, dat onafhankelijk van de stijging van de papierprijzen voor de leer middelen per leerling een hooger bedrag wordt uitgetrokken. Spr. weet, dat men for meel verplicht is voor 1 Maart de cijfers vast te stellen en stelde voor daartoe over eenkomstig het voorstel van B. en W. te be sluiten en in een toelichting de zienswijze van den raad kenbaar te maken. Besloten werd het voorstel van B. en W. aan te nemen en later te beslissen over het voorstel van den heer Ellis. Voorts zal ken baar worden gemaakt, dat de raad het be drag voor de leermiddelen te laag vindt. 2.60 per leerling is, gezien de verhooging van de papierprijzen te laag. Op een vraag van den heer de Jonge zegde de voorzitter toe, dat aan het hoogere gezag de zienswijze van den raad over de verhooging van het bedrag voor de leermiddelen, kenbaar zal worden gemaakt. De slachthuisverordening. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten werd besloten eenige redactioneele wijzigingen aan te brengen op de nieuwe ,;Verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het slachthuis". Tengevolge hiervan is de oude verordening van 9 Febr. 1932 tot 31 Dec. 1939, van kracht gebleven, hetgeen de ge meente een voordeel, doch den slagers een r.adeel bracht. De nieuwe weg naar het vliegveld. Aan de orde was hierop een voorstel van E. en W. om van den heer W. Moerbeek 750 M2. grond aan den hoek NesdijkMeer weg aan te koopen voor 1500, den verkoo- per voor waardevermindering van het hem toebehoorende overblijvende bezit 500 toe te kennen en 165 voor het maken van een hek. De heer Swaag vond de afdoening niet zooals hij die wenschte. Spr. vond de 500 voor waardevermindering niet juist en had dit beter in de prijs willen uitgedrukt zien. De voorzitter zeide, dat de taxateurs 200 daarvoor hadden uitgetrokken. De hypotheekhouder vroeg 1000 en de clau sule voor schade aan het huis, die later van het werk voor den dag zou komen. Tenslotte is de clausule vervallen en zijn wij het op 500 eens geworden. De heer Dingerdis verheugde zich over de totstandkoming van de transactie, omdat wij den grond zoo noodig hebben. De heer Swaag had geen bezwaar tegen het bedrag. Z.h.s. conform besloten. Verhuur postkantoor. Besloten werd aan het rijk opnieuw on- derhandsch het postkantoor te verhuren voor 1206.60 per jaar. Voorts werd besloten aan den heer J. Hol- lenberg, pachter van 't grasgewas aan den Nesdijk, 4 restitutie op de pachtsom te verleenen, in verband met aan dien dijk verrichtte werkzaamheden. De heer Schmidt vroeg hoe lang de termijn was. De voorzitter: Eén jaar. Men had huurverlaging gevraagd, doch na taxatie bleek de huurwaarde juist. De heer Dingerdis vond 4 restitutie aan den heer Kollenberg gering. De voorzitter: Het wordt voorgesteld op advies van den directeur van gemeente werken. De heer Swaag verzocht voorlezing vafi het adres, waaruit bleek, dat adressant aan het gewas niets gehad heeft. De voorzitter: Hij had alles al ge oogst op 1/5 na. De heer Dingerdis stelde voor om 8 restitutie te geven. Dr. Hemelrijk verzette zich daartegen aangezien er geen protest was. Spr. nam aan, dat de directeur overleg met den be trokkene gepleegd heeft. Z.h.st. werd hierop conform besloten. Hierna sluiting. De gemeentebegrooting vastgesteld. Subsidie aan het Centraal Zieken huis te Alkmaar. De gemeenteraad vergaderde Donder dagavond onder leiding van den loco-burge meester, den heer J. du Burck. Wegens een lichte ongesteldheid was de burgemeester verhinderd. Na vaststelling der notulen kwam de ge meentebegrooting 1940 aan de orde. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd geen ge bruik gemaakt. De heer P. de Geus deelde als rapporteur mede, dat op de begrooting van het Maat schappelijk Hulpbetoon geen aanmerkingen zijn gemaakt. Ook de gemeentebegrooting heeft geen aanleiding tot veel opmerkingen gegeven De meerderheid der commissie stelde voor, het Centraal Ziekenhuis te Alk maar wel een subsidie te geven. De com missie vond het bedrag, dat uitgetrokken is voor de aanschaffing van schoolbehoeften voor de lagere school, te laag. De voorzitter antwoordde, dat het maxi mumbedrag, dat uitgetrokken is, niet kan worden overschreden. Men zal de grootste zuinigheid moeten betrachten. Wat het subsidieeren van het Centraal Ziekenhuis betreft, daarover zijn B. en W. het niet eens. De burgemeester en de heer Kramer oordeelden, dat de subsidie niet langer kon worden verleend. De heer Kramer lichtte zijn standpunt uitvoerig toe. Het Centr. Ziekenhuis is een instelling van de gemeente Alkmaar, waar over de buitengemeenten niets te zeggen hebben. Zij moeten zich beperken tot het doen hooren van een adviseerende stem. Alkmaar heeft door de vestiging van het personeel, doktoren en van het bezoek aan de patiënten voordeel. Spr. wees er o.m. op, dat slechts 23 gemeenten subsidieeren, ter wijl in Alkmaar patiënten uit 95 gemeenten worden verpleegd. Op de vraag van den heer Kramer, waar om de gemeente Alkmaar zelf niet met een verzoek om subsidie is gekomen, antwoord de de voorzitter, dat de commissie voor de buitengemeenten zich op verzoek van Alkmaar tot de buitengemeenten gewend heeft. De voorzitter meende, dat het Centr. Ziekenhuis geen instelling der gemeente Alkmaar is, doch zelfstandig geëxploiteerd wordt. Daar spr. van de wenschelijkheid van de instandhouding van het ziekenhuis overtuigd is, achtte hij een tegemoetkoming in de exploitatiekosten wel te verdedigen. De heer Blom deed zich kennen als voorstander van het verleenen van een subsidie. Wanneer de gemeenten niet meer subsidieeren, zou men riskeeren, dat de ver- pleegkosten worden verhoogd. De heer Weel was het geheel met den heer Kramer eens, terwijl de heer de Geus zich bij den voorzitter aansloot. De voorzitter heeft in zijn beant woording er nog de aandacht op gevestigd, dat Alkmaar een aandeel in de exploitatie kosten betaalt, dat zes maal zoo groot is dan dat der buitengemeenten. Met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Kramer, Weel en van Kleef, werd het voorstel van B. en W. verworpen en besloten, het Cen traal Ziekenhuis wel een subsidie te verleenen. De begrooting werd hierna vastgesteld. Op voorstel van den voorzitter ging de raad in comité, daar de voorzitter eenige mededeelingen wenschte te doen over den stand der onderhandelingen e.d. ten aanzien van den aankoop van landerijen en gebou wen voor den aanleg van den nieuwen weg. Na de schorsing deelde de voorzitter mede, dat verscheidene eigenaren hun me dewerking hebben verleend. Er zijn er een paar, waarmee dit niet zoo vlot verloopt. Het is echter zoo, dat wanneer men niet goedschiks wil, het kwaadschiks zal moe ten. De „veelvragers" zijn volgens het col lege de heeren Jb. en W. Verkroost en K. de Boer. Op verzoek van den voorzitter ver leende de raad B. en W. machtiging de noo- dige stappen te doen om te komen tot ont eigening, wanneer een en ander niet goed schiks tot een oplossing komt. Bij de rondvraag heeft de heer Blom de aandacht gevestigd op het weggooien van vuilnis. Kan daaraan niet iets worden ge daan? De voorzitter antwoordde, dat dit bij B. en W. in onderzoek is. De heer P. de Geus wees op het groote gevaar, dat verbonden is aan de scherpe punten op de hekken. Kunnen daartegen geen maatregelen worden getroffen? De voorzitter zegde toe, hiernaar een onderzoek te zullen instellen. Op aandringen van den heer Kroon zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenschelijkheid van aansluiting bij den Ar menraad te Alkmaar. Nadat nog eenige besprekingen zijn ge voerd, volgde sluiting. Maart de maand met de negen zomer- sche dagen maar voor de rest wissel vallig en Iberisch guur de maand voor Uwe Rheumatische Pijnen. Daarom, neem nü Kruschen Salts. Om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die Uw pijnen verwekken en de oorzaak zijn van al Uw leed. Een dankbare dochter schrijft: „Mijn vader gebruikt nu al een paar jaar Kruschen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij compleet krom van de Rheumatische pijn. Hij probeerde alles wat hem aangeraden werd, zonder eenig resultaatTotdat Kruschen een nieuw mensch van hem maakte en hij is toch bijna 70 jaarMevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Kruschen's aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden maakt deze organen weer jeugdig en actief. Ze gaan krachtiger wer ken en reinigen zoodoende Uw bloed van de pijnverwekkende zuren, die zich nu op- hoopen in spieren en spierweefsels en ge wrichten. Koop vandaag een flesch Kruschen en begin dadelijk Uw verlossen de kuur! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. De raad vergaderde Woensdagmorgen te 9 uur onder voorzitterschap van burge meester Kooiman. Aanwezig waren alle leden. Bij de opening van deze eerste ver gadering in 1940 sprak de voorzitter de beste wenschen uit voor gemeente, land en volk in 1940. Hij wekte op tot het gezamen lijk inspannen van alle krachten voor het behoud van het vaderland. In verband met het bouwen van een der de lokaal aan de openbare school is door B. en W. overleg gepleegd met Ged. Staten, de inspectie van het l.o. en den minister van binnenlandsche zaken. Aangezien de minis ter nog geen beslissing heeft genomen over de ingediende plannen, kan nog niet tot aan besteding worden overgegaan. Ingekomen stukken. Van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar de begrooting voor 1940; bijdragen der gemeente is bepaald op 7.5 ct. per inwo ner; van Ged. Stalen eenige administratieve opmerkingen inzake de gemeenterekening; zullen worden aangebracht; van het P.E.N. een schrijven aangaande de kosten van de straatverlichting, welke in totaal met 161.75 worden verminderd. verzoek van J. P. Leegwater om verhoo ging van salaris als ambtenaar ter secreta rie (dit was 500 en een toeslag van f 250 in verband met de steeds toenemende werk zaamheden). B. en W. stelden voor om het salaris te stellen op 900 en den toeslag te laten vervallen. Werd goedgekeurd met al gemeene stemmen; van den heer C. Dekker een verzoek om zijn landarbeiderslaatsje te mogen verkoo- pen of verhuren wegens vertrek uit deze gemeente, voorloopig voor 1 jaar bij ver huring. B. en W. stelden voor dit verzoek toe te staan met de beperking, dat het alleen voor ingezetenen van de gemeente is en de huurder aan de door B. en W. gestelde eischen zal voldoen. Goedgevonden. Het Wieringermeerland. Aangezien dit land, groot ruim 2 ha. door den vroegeren huurder niet meer mag wor den gebruikt, hebben B. en W. nieuwe ge gadigden opgeroepen; aangemeld hebben zich 3 personen. De huurprijs is 90 per ha. plus kosten voor drainage enz. Gezien de slechte resultaten van het vorig jaai-, is door de Directie der Wieringermeer voor '39 60 restitutie verleend. De ge meente moet dus 188 betalen. Aangezien men voor eventueel nieuwe huurders méér zekerheid wil hebben, werd bepaald, dat de huurder bij verbouw van tuinbouwproducten een cessie op de veiling moet teekenen en bij akkerbouwgewassen moet de eerste helft der huur betaald wor den vóór Augustus en de laatste helft na het dorschen der producten, in ieder geval vóór 25 Dec. Het land wordt toegewezen aan C. Heilig en Th. Korfage, de heer Hoogewerf (de derde gegadigde) heeft reeds 1 ha. in huur. Benoemingen. Als lid van de commissie van toezicht op het l.o. werd mevr. Bommezij-Lagrand met algemeene stemmen herkozen; in de vaca- ture-mevr. Wit is gekozen mevr. Zwager- man-Hagtingius. B. en W. stelden voor een hooisteker te benoemen op arbeidscontract tegen een loon van 25, ingaande 1 Jan. 1940, waarmee de raad zich vereenigde. Benoemd werd de heer Th. Koopman. Heffing opcenten. Voorstel van B. en W. tot het heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Aangezien geen lager percentage mogelijk is als noodlijdende gemeente, werd aldus besloten. Ongewenschte censuur. Weth. Wit had vernomen, dat het voor komt, dat de brievenbus aan het raadhuis vol is. Hiervan wordt door personen mis bruik gemaakt door met hun vingers brie ven uit de bus te halen, deze door te lezen, weer vast te plakken om ze daarna weer in de bus te deponeeren. Hier moet een einde aan komen, deze bus is te klein. De voorzitter zegde toe hieraan aandacht te zullen schenken en ter bevoegder plaatse op verbetering te zullen aandringen. TIJGER SLAAT EEN EUROPEAAN NEER. In het Bat. Nbl. van Febr. lezen wij: Maandag was in de buurt van Tambesi, in het Djambische weer eens een tijger gesig naleerd. Door de heer Stucker, te Tebesi woonachtig, werd een varken geschoten en dit in het bosch als aas achtergelaten. Dinsdag ging de heer Stucker eens kijken en nauwelijks was hij in het bosch, of ook de tijger verscheen. Door de dichtheid van het bosch was schieten vrij moeilijk, langzaam naderend wist hij den tijger beter onder schot te krijgen en schoot hem in den borst. De tijger vluchtte het bosch in, een bloed spoor achterlatend. Het volgen van dit spoor werd den jager bijna noodlottig, met het geweer in den aan slag, het licht van de jachtlamp op den grond gericht werd het spoor gevolgd tot plotseling van opzij de tijger uit de struiken sprong en de beide klauwen in de linker arm van den heer Stucker sloeg. Geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verliezend liet deze zich met den tijger medevallen en bleef dood stil liggen. De tijger, eenigszins beduusd door deze „mee vallende" prooi hield slechts de arm stevig omklemd en bleef een oogblik zijn slacht offer met open muil aanstaren, dit was het oogenblik van ingrijpen voor den tweeden jager den heer Patiwael, die vlak achter Stucker liep. Koelbloedig richtte deze en schoot in no time zijn mauser leeg op den aanvallenden tijger, aldus het leven van den heer Stucker reddend. De gewonde werd direct naar het N.I.A. M.-hospitaal te Badjobang vervoerd, Men hoopt dat, indien zich geen infectieverschijn selen voordoen, alles wel weer in orde zal komen. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling te Uitgeest gehouden bij opbod op Woensdag 28 Februari 1940 ten overstaan van den notaris mr. C. J. de Lange, van de volgende perceelen te Uitgeest: 1. Weiland, aan de Vogelmeer en de Hem- sloot, in den polder De Uitgeester- en Heems kerkerbroek, gr. 5.16.40 h.a. f 5680.40 2. Weiland, aan den Provincialen weg en Derde Brugsloot, groot 3.35.80 h.a. 5809.34 3. Weiland, nabij den Provincialen weg, aan de Derde Brugsloot, groot 1.87.50 h.a. 3037.50 Totaal 14527.24 De afslag en combinaties blijven bepaald op Woensdag 6 Maart a.s. v.m. elf uur, pre cies, in het hotel „De Ooievaar" te Uitgeest. •-fg&i'.,;' - DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 29) „Je verkeert te veel in damesgezelschap en daardoor heb je twee slechte gewoon ten aangenomen, namelijk om je wel voor allerlei nonsens te interesseeren en de menschen van alles en nog wat op de mouw te spelden. Je kunt nu eenmaal je aanbid sters niet oprecht behandelen, maar je hebt nu met een ander te doen. Ga zitten. Ik heb een heeleboel vragen te stellen, waarop ik een rechtstreeksch antwoord verwacht". Zij nam hem hierop bij zijn arm en trok hem naar een stoel bij het raam zoodat het licht op hem viel, en begon haar vragen af te ratelen, zonder eenige verdere notitie van haar moeder of van mij te nemen. „Heeft de politie iets gedaan, Godfrey?" „Absoluut niets". „Er bestaat zeker geen twijfel, dat de drie mannen, die jou overvielen, dezelfde wa ren, die mijnheer Luker in de val lokten?" Menschelijkerwijze gesproken, is dat bui ten kijf'. „En er is geen spoor van hen gevonden?" „Geen spoor, lieve Rachel". „Ik wil iets meer weten van mijnheer Luker, Godfrey". „Dat spijt mij, Rachel, want ik ken hem heelemaal niet". „Heb je hem nooit eerder gezien, voor je hem in de bank ontmoette?" „Nooit". „En heb je hem sedert dien ook niet ge zien?" „Jawel, wij zijn bij de politie geweest, om gezamenlijk en afzonderlijk ondervraagd te worden". „Mijnheer Luker werd een regu ontstolen, dat hij van de bank had gekregen, niet waar? Waarvoor was dit recu?" „Voor een kostbaar juweel, dat hij bij de bank gedeponeerd had". „Dat stond ook in de dagbladen. Die aan duiding is misschien voldoende voor het groote publiek, maar ik ben daarmee niet tevreden. Er stond op het regu toch zeker een nadere beschrijving van het juweel?" „Voor zoover ik weet, werd er alleen melding gemaakt van een kostbaar juweel, toebehoorende aan den heer Luker, en zoo heb ik het ook hooren beschrijven". „Het schijnt, dat de kranten iets van on ze familieomstandigheden te weten zijn ge komen". „Ja, helaas". „Er zijn van die nietsnutten, die verband zoeken tusschen hetgeen bij ons sin York shire gebeurde en wat sedert dien hier is voorgevallen". „Dat is nu eenmaal de nieuwsgierigheid van het publiek". „De menschen, die rondstrooien, dat de drie onbekenden, die jou en mijnheer Lu ker hebben aangevallen, de drie Indiërs zijn, vertellen ook, dat het kostbare ju weel. de Maansteen is, niet waar?" Toen zij over den Maansteen sprak, zag ik dat een diepe blos op het gelaat van mijn waarden vriend kwam. Hij verloor een oogenblik zijn gewone kalmte en veront waardigd antwoordde hij: „Dat zeggen ze inderdaad. Er zijn men schen, die niet aarzelen' mijnheer Luker er van te beschuldigen, dat hij opzettelijk een valsche verklaring heeft afgelegd, zonder dat zij daarvoor het geringste bewijs kun nen aanvoeren, Zij houden vol, dat hij goe de redenen moet hebben voor zijn geheim houding en weigeren, geloof te hechten aan zijn onder eede afgelegde verklaring. Schande!" Rachel keek hem op een vreemde manier aan, terwijl hij sprak en zei toen: „In aan merking genomen, dat je mijnheer Luker nauwelijks kent, maak jij je nogal warm om zijn partij op te nemen". „Ik hoop, Rachel", antwoordde hij hier op, „dat ik tegen alle onrechtvaardigheid steeds met vuur zal optreden". Zij keek hem met een medelijdenden blik aan en ging zelfs zoo ver zijn hand in de hare te nemen. „Ik geloof", zeide zij, „dat ik de werke lijke reden gevonden heb, waarom je niet over deze zaak met mij of mijn moeder wilt spreken. Door een ongelukkig toeval is jouw naam aan dien van mijnheer Luker verbonden. Je hebt me verteld hoe de pu blieke opinie over hem is. Wat wordt er over jou gezegd?" „Nu je er op aandringt, Rachel men zegt dat de Maansteen bij mijnheer Luker beleend is en dat ik de persoon ben die hem daar in onderpand heeft gegeven". Zij uitte een kreet en sprong overeind uit haar stoel, waarna zij beurtelings haar moeder en mijnheer Godfrey met een wil den blik aankeek, zoodat ik werkelijk dacht, dat ze haar verstand had verloren. „Geen woord meer! Raak mij niet aan!" riep zij uit. „Dit is allemaal mijn schuld! Ik moet deze fout herstellen. Ik heb mij zelf opgeofferd waartoe ik het recht had, als ik dat wenschte. Maar om een onschul dig man in opspraak te brengen en een ge heim te bewaren, dat zijn carrière dreigt te vernietigen o, het is verschrikkelijk! Ik kan het niet langer dragen!" Mijn tante deed een poging om op te staan, doch bedacht zich blijkbaar en wenk te mij. - „Vlug!" fluisterde zij, op een flesch je in haar naaidoosje wijzend. „Zes druppels, in water. Laat Rachel het niet zien". Als ik tijd had gehad om na te denken, zou ik dit vreemd gevonden hebben, doch het afmeten van de medicijn nam al mijn aandacht .in beslag, en Godfrey, aan het andere einde van de kamer, hielp mij onbe wust door Rachels aandacht af te leiden en haar kalmeerend toe te spreken. „Kom, kom, je overdrijft", hoorde ik hem zeggen. „Mijn reputatie is te goed gevestigd om door een op losse schroeven geuit vermoe den te worden geschaad. Over een week praat men al weer over wat anders. Laten wij er nu maar niet meer over spreken". Zij scheen zijn gezichtspunt echter niet te kunnen deelen en wond zich nog meer op. „Ik moet en zal er een eind aan maken!" riep zij uit. „Mama, luister naar wat ik u te zeggen heb! U ook, juffrouw Clack! Ik weet wie den Maansteen heeft weggeno men en ik weet" hier legde zij een bij zonderen nadruk op haar woorden „dat Godfrey Ablewhite onschuldig is. Breng mij naar een rechterlijk ambtenaar, God frey, dan zal ik dit onder eede bevestigen!" Zij zweeg, begaf zich snel naar het an dere einde van het vertrek en viel op haar knieën voor haar moeder neer. „O, mama, mama! Ik moet wel krankzin nig zijn, niet waar, nu niet de heele waar heid te vertellen?" Zij was te opgewonden om acht te slaan op haar moeders toestand, sprong weer op en stond het volgende oogenblik voor mijn heer Godfrey. „Ik wil niet dat een onschul dig man door mijn toedoen beschuldigd en in opspraak gebracht wordt. Als je mij niet bij een rechterlijk ambtenaar wilt brengen, maak dan een verklaring op, waarin je on schuld wordt aangetoond, dan zal ik die on derteekenen. Doe dit nu, Godfrey, anders schrijf ik zelf aan de dagbladen, of ik ga de straat op en schreeuw het uit!" Mijnheer Godfrey vond het blijkbaar ver standig, toe te geven, en schreef de ge- wenschte verklaring, die zij haastig onder- teekende. „Laat het overal lezen denk niet aan mij", zei ze, toen zij hem het pa pier overhandigde. „Ik vrees, Godfrey, dat ik je vroeger niet voldoende op prijs heb gesteld. Je bent edelmoediger je bent een beter mensch dan ik dacht. Kom wanneer je lust hebt en je werk het toelaat, dan zal ik probeeren het jou door mij gedane onrecht te herstel len". Voor iemand een woord had kunnen zeg gen, had zij reeds de kamer verlaten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9