VRAAG EN AANBOD Tweede Kamer Ontwerp-herwaardeering Goudvoorraad door de Kamer aangenomen. Minister De Geer nam amendement- Teulings over. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Nieuwe faciliteiten der spoorwegen. Paaschretours en vacantiekaarten. Zwitsersche vrouwen een voorbeeld voor de Hollondsche. Wettelijke regeling dier lijkverbranding. Crematie voortaan bij de wet geoorloofd. De Vreemde gesign Toestellen en ach* Het weer Gemiddeld te TWEEDE BLAD. De Leeningfonds-wet. (Van onzen parlementairen verslaggever a.i.) Er waren gister enkele politieke naïve lingen -op de publieke tribune, die meen den, dat er gistermiddag misschien iets „mis" ging loopen in de Kamer, vanwege 't verschil van meening tusschen minister De Geer en een deel der Kamer over de besteding van de goudwinst via de deva luatie. Zooals men weet was j.l. Woensdag het wetje tot herwaardeering van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank aan de orde gekomen, waarvan de be handeling echter geschorst werd vanwege het geharrewar, dat ontstaan was door het tot uiting gekomen verzet tegen het voor nemen der regeering, een deel van den goudwinst te besteden voor vergoeding van het in '31 door de Nederl. Bank gele den verlies door de plotselinge devaluatie van het Pond Sterling. De heer Schouten (a.-r.) was de „gangmaker" dergenen, die betwistten, dat de Bank eenig recht heeft op vergoeding. De minister legde verband tusschen pondenverlies en devaluatie, maar de anderen zeiden, dat de Nederl. Bank tijdig de ponden had moeten liquideeren, de Zwitsersche Bank is namelijk wél vlug ger geweest en ontsprong den dans! Minister De Geer hield vol, dat de Nederl. Bank gehandeld heeft gelijk zij deed juist omdat zij een publieke functie vervult, omdat zij destijds alles wilde doen om te voorkomen, dat de in 1925 her stelde Gouden Standaard weer zou weg vallen, hetgeen zeer waarschijnlijk werd als men openlijk wantrouwen ging toonen in het Engelsche Pond, door verkoop van het ponden-bezit. Dat Engeland tóch spoe dig ging devalueeren was natuurlijk een groote ontgoocheling. En toen Nederland niet onmiddellijk meedevalueerde, zat de Bank met een fameuzen „strop"! Thans wilde de regeering dus alsnog aan de Nederl. Bank de vergoeding uitkeëren, welke zij zou gekregen hebben, als ons land dadelijk, mèt Engeland, de Gouden Standaard had laten vallen. Zij vindt dat logisch. Minister De Geer wees er gistermiddag verder nog op, dat ook Indië destijds ver liezen heeft geledén, maar de Indische Bank putte uit haar reserves. Nu thans ook in Indië herwaardeering van den goudvoorraad geschiedt heeft niemand be zwaar tegen- aanvulling van de reserves met een gedeelte van de goudwinst, als of dat principieel eenig verschil maakt met wat men hier met de Nederlandsche Bank wil doen, die toen niet uit Öe reser ves kon putten. „Want zoo riep exc. De Geer uit als de Nederlandsche Bank toen haar eigen boontjes gedopt had zouden de reserves aangevuld hebben moeten wor den en zou de Staat immers tóch hebben moeten meedoppenEn meedokken!" De Kamer lachte hartelijk om de woord speling. Mr. De Geer zei voorts, dat voorgaande ministers van financiën schriftelijk aan de Bank hebben doen weten, dat zij vergoe ding van het verlies rechtvaardig achtten. Ook las de minister enkele notulen op van de vergadering der advies-commissie der Nederlandsche Bank, waaruit bleek, dat vooraanstaande financiers in '31 tegen verkoop van het pondenbezit gekant wa ren. De directie,van de Nederl. Bank han delde dus zeker niet „op eigen houtje." Zoo moest de minister het amendement- Schouten, dat uitkeering aan de Neder landsche Bank wilde schrappen, „onaan- nemlijk" noemen. De op sensatie beluste klantjes der openbare tribune likkebaard den... Tóch „ministersbloed?!" Maar 't liep gelukkig anders. Mr. De Geer kondigde aan, het wetsontwerp te zullen intrekken, als de heer Schouten overwon, hetgeen echter niet tengevolge zou hebben, dat Z. Exc. zich „al te zeer in zijn werkzaamheden be lemmerd" voelde. Dus van „politieke con sequenties" geen sprake! Intusschen was er nog het gewijzig de amendement-T lulings (r.-k.) Dat wel iets afknabbelde van wat de regeering aan de Bank wilde geven, doch ten slotte ongeveer 14 millioen beschikbaar stelde, méér nog, dan minister Oud indertijd aan bood. Welnu, mr. De Geer zou 't de Kamer die in meerderheid de herwaardeering wenschte niet te moeilijk maken en verklaarde tegen de denkbeelden-Teulings geen bezwaar te hebben. Zelfs nam Z.Exc. het amendement kalmpjes over! De heer Schouten liet zich echter niet uit het veld slaan en ging vrij heftig te keer tegen het ministerieele standpunt. Hij toch wenschte met de herwaardeerinö lie ver te wachten tot de stabilisatie van den gulden en dus schrikte hem het idee, dat het wetsontwerp zou worden ingetrokken bij aanneming van zijn amendement in 't geheel niet af. Z. i. krijgt de Ned. Bank al genoeg winst door de herwaardeering zelf. Een wederwoord van den minister hielp niets, de heer Schouten wenscht stemming over zijn amendement. Naar reeds eerder gebleken was had het absoluut geen kans: de sprekers van de grootste partijen, de r.-k. en s.-d„ hadden ondubbelzinnige ver klaringen afgelegd. En zoo werd de motie met 2063 afgewezen. Alle anti's stemden voor en de Kamer had wel wat schik om den steun, welke de partij van dr. Colijn kreeg, namelijk van de n.s.b., de s.g, en de c.d.u. Waarna het geheele ontwerp zonder stemming met tegen-aanteekening der n.s.b. werd aangenomen. Toen kwam aan de orde het ontwerp tot instelling van een Leeningfonds, dat beoogt, de uitgaven, verband houdend met de buitengewone omstandigheden, maar die toch ten laste van den gewonen dienst moeten komen over 15 jaar te ver doelen. De heer Wagenaar (a.-r.) maakte verschillende critische opmerkingen en was ietwat bezorgd, dat de controle van de Staten-Generaal in de verdrukking zou komen. De heer De Marchant (n.s.b.) meende in het voorstel een mogelijkheid tot camou flage te zien, om het budget mooier te doen lijken dan het in werkelijkheid is. Een en ander zou een gevolg zijn van hét niet-voeren van een actieve welvaart- politiek. Minister De Geer herinnerde aan het „Leeningfonds-1914", dat uitstekend ge werkt heeft en de ontwikkelingsgang van het gewone budget bleef overzichtelijk. En natuurlijk blijft de openbare controle in stand, want het Leeningfonds is „pu bliek eigendom", zoo liep de minister uit. Aanneming volgde. Voortzetting Indisch debat. Op een later deel van den middag werd toch minister Weiter weer geroepen, om maar weer een verder stukske van zijn begrooting af te doen. Een viertal leden kreeg gelegenheid, hun gemoed te luchten. Inderdaad: te luchten, want zoowel de heeren Van Sleen (s.d.), Meyerink (a.r.), als Stokvis (s.d.) en Effendi (comm.) klaagden steen en been over het Indische volksonderwijs. Zoo te hooren bleef er van het onderwijs daar ginds bitter weinig goeds over, tenminste, wat het dessa-on- derwijs betreft. Vooral werd geklaagd over het openbare onderwijs en de heer Stokvis voorzag zelfs herleving van den ouden schoolstrijd, als het zoo doorgaat. We zullen maar eerst eens afwachten, wat de minister er a.s. Dinsdag van zeggen zal. Te oordeelen naar de opgewekte wij-" ze, waarop Z. Exc. gistermiddag achter de groene tafel zat te kijken zal zijn antwoord wel wat minder sombe en alarmeerend zijn dan de sprekers naar voren brachten. HET JAARLIJKSCH GESCHENK VAN DE BOEKENWEEK. Zooals bekend wordt de telkenjare ge houden boekenweek waarin het Neder landsche volk aangespoord wordt om min stens één goed boek te koopen ditmaal van 2 tot en' met 9 Maart gehouden. In deze week wordt door alle boekhande laren ih Nederland, voor ieder, die voor minstens 2.50 aan boeken besteed, weer een bundel novellen aangeboden. De commissie, bestaande uit de letterkun dige Emmy van Lokhorst en Victor E. van Friesland, heeft deze novellen van Holland- sche auteurs uitgekozen. Het zijn: „De Ge tuige" van Egbert Eerwijck, „Deez' kleine hand", van Jan Campert en „Onweer", van M. Vasalis, welke laatste schrijfster tot dus ver alleen poëzie geproduceerd heeft. Wij lazen deze drie novellen met groot genoegen, voornamelijk de eerste, die' het meest spannend is. De laatste is eigenlijk minder een novelle .dan een zeer knappe milieu-schildering uit een klein Zuid-Afri- kaansch hotel. Ijsberg beschadigt badhuis te Harder wijk. - Door het kruien van het ijs op het IJselmeer heeft zich voor de Bruggepoort te Harderwijk een ijsberg gevormd, die het badhuis van de vereeniging Zuiderzeebad vrij ernstig heeft beschadigd. Men heeft in allerijl de kano's en booten, die zich onder en bij het badhuis bevonden, in véiligheid moeten brengen. Het torpedeeren van de „Sliedrecht". - De raad voor de scheepvaart zal Woensdag 6 Maart, 's middags te half drie, een onder zoek instellen naar de oorzaak van de scheepsramp, overkomen aan het motor schip „Sliedrecht", dat op 16 November 1939 op 150 mijl bewesten Ierland verloren is ge gaan. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) Het Naaimachine Huis. Handmachine als nieuw, koopje, 37.50. Gebr. Singers, Vesta, Pfaff, Titan, ènz. van af 10, alle met gar. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar, Ter overname gevraagd een dames fiets. HOLLEWEG 44 G, Heiloo. Chevrolet Stan. Coach 215, D.K.W. Auto, bestel. '37 f 575, Luxe D.K.W. Auto v. '36275, B.M.W., 2 cyl., Mo torrijwiel '38, in goeden Staat, zeer bill. SCHAGEN, Loet.'Tel. 251. In goeden staat verkeer^nde Kinder wagen te koop. Adres te bevragen bureau van dit blad- Mooie Frisiahaard met dubbele circu latie te koop en prima Godinkachel 109 onder volle garantie en lagen prijs. S BAKKER, Smederij, Achterstraat Alkmaar, tel. 3571. Z. g. a. n. piano te koop D. M. uit. pr. 300. Brieven onder letter IJ 831 aan het bureau van dit blad. Te koop zoo goed als nieuwe wieg, prijs 4. Bevr. HOLLEWEG G 93, Heiloo. Pracht Heerenrijwi.el „Gazelle" 25, Heerenrijwielen 17.50, 16, 13.30, Damesrijwielen 17.50, 16.50, Meis- jesfiets 13.50. NIERQP'S Rijwiel handel, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop uit netten inboedel: Canapé met 2 crapauds (rood pluche), pracht Veerenbed, Kamerclosetstoelen, enz. (koopjes). DEKKER, Spoorstraat 5, Inkoop inboedels enz. Naaimachines te koop: prima Hand naaimachines m. garantie voor 6.50,' Gritzner 16, Pfaff 9; enz. Ook nog van 5, Naumann 15. DEKKER, Spoorstraat 5. Gevraagd gebruikte kleine gasradiator, of Gaskachél. Brieven franco letter C 835 bureau van dit blad. LIEFDE BIJ DEN EERSTEN WINDSTOOT. DE KWESTIE DER SLAGKRUISERS. Volksraad komt in buitengewone zitting bijeen. Op de vragen van ;-,éihr. De Savornin Lobman, betreffende spoedige afdoening van het in te dienen wetsontwerp in zake de voorgenomen verster king, van de vloot met slagkruisers hebben de minister president en.de-minister van defensie en van koloniën- geantwoord, dat afdoening van dit wetsontwerp inderdaad zooveel mogelijk dient te worden bespoedigd. Waar „spoedeischend" een relatief begrip is zullen bij het gebruik, maken van de -in art, 71 der Indische Staatsregeling ver leende bevoegdheid steeds tegen elkaar afgewogen moeten worden het belang, dat gelegen is in een spoedige afdoening, en het belang, dat gediend -wordt door het het hooren van den volksraad over de be treffende materie. Gezien het voor Neder- landsch-Indië buitengewoon gewichtig karakter van het onderhavige wetsontwerp kan bij het afwegen van die beide belangen ditmaal de beslissing geen oogenblik on zeker zijn. De bedoeling is, kort na Paschen, tot dit- t.oel den volksraad in bui tengewone zitting bijeen te roepen, Toen vlak voor Pinksteren het vorig jaar de wilde busdiensten verdwenen, heeft de directie der Nederlandsche spoorwegen daarop gereageerd, door onmiddellijk een belangrijke faciliteit aan de reizigers te ver- leenen m den vorm van Pinksterretours. De week-eind-retours zijn kort daarop gevolgd en ondertusschen heeft men ook de. zomer-, de winter- en zelfs de Sinterklaas-retours leeren kennen. Thans zullen de spoorwegen ook Paaschretours verkrijgbaar stellen, welke veertien dagen geldig zullen zijn en wel van Woensdag 20 Maart tot en met Dinsdag 2 April. In het zelfde, tijdvak zullen ook vacantie kaarten verkrijgbaar zijn. De dames E. van R. en M. van L, te Den Haag verzoeken ons opname van het volgende- Een onzer was als Hollandsche in Zwit serland woonachtig en keerde kortelings met haar gezin in het vaderland terug. Van gedachten en indrukken wisselend over den heerschenden geest, trof ons een groot verschil tusschen beide kleine neu trale, democratische landen. Het lijkt ons de moeite waard, nu de indrukken nog scherp zijn, deze weer te geven. - - Met het vertrek der dienstplichtige mannen naar hun mobilisatie-post, besef ten de vrouwen in Zwitserland, dat ook. op haar een mobilisatie-taak rustte dat haar houding van haast even groot belang was zij het indirect voor de paraat- Minister van Boeyen stelt voor: Overheid zal de crematie niet bevorderen. Slechts één crematorium toegestaan. Ingediend is bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp, houdende aanvulling en wijziging van de wet van 10 April 1809 tot vaststelling van bepalingen „betrekkelijk het begraven van lijken, de begraaf plaatsen en de begrafenisregten". Ter toelichting schrijven de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie: Voor een goed begrip van zaken lijkt het van belang zich allereerst rekenschap te geven van den bestaanden toestand. De re geering acht dezen onbevredigend. De eer bied voor de wet en het gezag der overheid werden ondermijnd, indien een stellig ge bod, als het eerste lid van artikel 1 der Begrafeniswet bevat, stelselmatig wordt overtreden. Daarin kan niet worden berust. Anderzijds is het, waar het hier een toe stand betreft, welke reeds sedert jaren be staat, niet mogelijk om in deze, zonder een toespitsing van de tegenstellingen tusschen de verschillende bevolkingsgroepen, zonder meer terug te keeren tot handhaving van het beginsel van de bestaande wet. Is wetswijziging mitsdien noodig, de vraag rijst onder welke waar borgen de overheid lijkverbranding dient toe te laten. In het wets ontwerp is uitgegaan van de ge dachte, dat begraving als de nor male vorm van lijkbezorging zal moeten blijven gelden. Lijkver branding zal alleen zijn toegestaan, indien de overledene aldus bij uitersten wil heeft beschikt. Geldt het minderjarige kinderen onder de achttien jaren, zoo moeten beide ouders of, bij natuurlijke niet door den vader erkende kinderen, de moeder schriftelijk den wensch kenbaar maken of gemaakt hebben, dat het kind verbrand wordt. Lijk verbranding mag bovendien niet plaats hebben indien blijkt, dat bij het kind daartegen bezwaar heeft bestaan of kan hebben bestaan. Bovendien zal verbranding van een min derjarig kind niet mogen plaats vinden, in dien overeenkomstig regelen vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, blijkt, dat het. kind tot een kerkgenootschap behoorde, dat tegen lijkverbranding be zwaar heeft. Het ligt in de bedoeling voor het tot stand komen van den Algemeenen Maatregel van bestuur de kerkgenootschappen in de gele genheid te stellen aan den minister van bin nenlandsche zaken te doen blijken, dat bij hen tegen lijkverbranding bezwaar bestaat. Een verplichting om verbranding te be werkstelligen, wordt niet erkend. Een rechtsvordering terzake zal niet zijn toege staan. In het vijfde lid wordt voorgesteld slechts één verbrandingsinrichting te gedoogen, d.w.z. alleen dus Wes- terveld. Zulks strekt tot consolideering van den bèstaanden toestand. Tevens voorkomt een voorschrift, als hier bedoeld, dat de zaak der lijkverbranding in de vergaderingen der lagere openbare lichamen een twistappel zal vormen. Misdrijf. Het ontwerp ïoudt voor het geval van verbranding bijzondere waarborgen in met het oog op de mogelijkheid, dat misdrijf of gewelddadige dood in het spel is. Op het treffen van deze waarborgen is met klem aangedrongen door de deskundigen geraad pleegd door den toenmaligen minister van justitie, daar door verbranding bewijsmate riaal wordt-vernietigd. Deze waarborgen, zijn tweevoudig. Van een aanvrage om verlof tot verbranding moet kennis worden gegeven aan den Of ficier van Justitie bij de arrondissements rechtbank, opdat deze, indien uit eenige om standigheid vermoeden van misdrijf voort vloeit, lijkschouwing door een gespeciali seerd gerechtelijk geneeskundige zal kunnen uitlokken. Bovendien is voor gevallen, dat zoodanige lijkschouwing niet plaats vindt een meer eenvoudige schouwing voorge schreven, te verrichten door een geneeskun dige, die niet gedurende de laatste vijf ja ren den overledene of, betreft het een dood geboren kind, de moeder van het kind ge nees-, heel- of verloskundigen raad of bij stand heeft verleend. Ook deze geneeskun dige zal, indien aanwijzingen in de richting van misdrijf og gewelddadigen dood blijken, een meer ingrijpend onderzoek kunnen uit lokken. Het ligt in de bedoeling in een Algemee nen Maatregel van Bestuur o.a. vats te leg gen, welke stukken .voor het schriftelijke be wijs in aanmerking kunnen komen. Daarbij kan tevens worden voorgeschreven, dat de ambtenaar van den Burgerlijke Stand, in geval hem een „codicil" wordt voorgelegd, zich er zoo noodig van overtuigt dat het stuk van den overledene afkomstig is. Geen bevordering tér crematie. Het ontwerp stelt buiten twijfel, dat lijk verbranding van overheidswege in geenerlëi opzicht mag worden bevorderd. Door de openbare machten zullen mitsdien ook geen crematoria of columbaria mogen worden ingericht, noch zal voor dezer inrichting of 'gebruik door haar subsidie mogen worden verleend of anderszins ver goeding gegeven. Aschbijzetting in welken vorm ook, op deopenbare begraafplaatsen zal niet worden toegelaten. Het voorschrift sluit, uiteraard niet uit, dat van overheidswege het door de wet voorgeschreven toezicht op de lijkverbran ding wordt uitgeoefend en verdere uitvoe ring aan de wet wordt verleend. .Het ontwerp gaat uit van het algemeen begrip lijkbezorging, welk begrip iedere be schikking over een lijk van geheel of goed deels definitief k- -akter omvat, dus begra ven, .verbranden, geheel of: ten .deele .ontle den,..bewaren en andere uiteindelijke be stemmingen. Het ontwerp, stelt voor straf baar te stellen het bezorgen van een lijk op een wijze, niet voorzien in artikel 1, ar tikel 2 of de voorschriften, gegeven inge volge artikel 3, onder 1; alsmede'het bezor gen van een lijk op een wijze wel voorzien in deze artikelen en voorschriften, zonder, dat voldaan is aan de daarin gestelde eischen en voorwaarden. Ieder, die een handeling verricht in strijd met deze bepalingen, zal daardoor strafbaar zijn. Voor .strafbare feiten, begaan door of vanwege rechtspersonen, is zekerheidshalve nog een bijzondere bepaling opgenomen: ar tikel 43. Door dezen opwet zal, naar ver wacht mag worden, lijkbezorging in .strijd met de Begrafeniswet in. de toekomst met goed gevolg kunnen worden achterhaald. Ter aanvulling regelt het. nieuwe artikel 9 wat moet geschieden, indien noch door na bestaanden of betrekkingen, noch' door arm besturen in lijkbezorging wordt voorzien. heid van hét land. Er was geen tijd voor veel praten want de praetische taak wachtte. Alle persoonlijke belangen traden op den achtergrond. De Overheid nam de leiding en het initiatief. De bevolking volgde niet slechts gewillig, maar geestdriftig nam, waar mogelijk, het initiatief over De geest, die van hen verwacht werd, was begrepen en overgenomen. Hoe uitte die zich? Laten wij met de kleinsten beginnen. Op de scholen kregen de meisjes gedurende het handwerkuur opdracht, een paar sol daten-kousen te breien. De wol werd op school beschikbaar gesteld, maar kon vrij willig vergoed worden. Met hartstocht togen de kinderen aan hun taak. Van dat moment af, zag men geen meiske meer zonder breikous. Lachend, babbelend en breiend, stonden ze in het vrije kwartiertje bij elkaar. Binnen een week hadden de meesten het eerste paar-sokken klaar en vroegen wol voor het volgende paar. Zij vormden clubjes, om gedurende de vrije middagen ook andere kleedingstukken voor de soldaten te breien. Wat klaar was, werd op school ingeleverd en het meisje mocht er een brief bij schrijven. Van een centraal punt uit werd alles weggestuurd. Klee- dingstuk en briefje bereikten een of ande ren „Schutzmann". Spontaan en vol dank baarheid schreef deze zijn kleine geefster terugen het contact was gesloten. Bij ieder van die kinderen is hierdoor het be wustzijn wakker geroepen, een levend, medewerkend lid te zijn van de groote volksgemeenschap. De vrouwen waren reeds eenigen tijd vóór de mobilisatie, van Overheidswege opgeroepen, om zich voor een, haar pas sende functie, op te geven. De opleiding voor de z.g. passieve luchtbescherming was voor ieder verplicht. De veel meer tijd- roovende actieve luchtbeschermings dienst, vrijwillig. De vrouwelijke leden van dezen dienst werden bij de mobilisatie, gelijk met haar mannelijke collega's, be- ëedigd. Reeds in September waren zij gë- hee opgeleid. Weer and"' "u kwamén bij- het Roode Kruis in functie. Huismoeders, of zij wier. groote persoonlijke -taak niet toeliet, zich bij bovengenoemde actieve diensten te verbinden, voegden zich "bij den Vrijwilligen Hulpdienst. Deze func- tionneert over het gehééle land en wordt van Overheidswege geleid.. De dienst be staat uit: le. Hulp aan gemobiliseerden (o.a. was- schen en repareeren van ondergoed, inrichten er. verzórgen van militaire .tehuizen enz. enz.) 2e.' Hulp "in allerlei vorm, aan gezinnen van gemobiliseerden. 3. Het vrijwillig vervangen van gemo biliseerden, in hun (burger) werk kring. Dit houdt dus in, dat bij demo bilisatie, dé plaats wéei verlaten: wórdt en ter. beschikking staat, Nu komt de vraag boven: werkt al deze, van hooger hand georganiseerde hulp, niet remmend en neutraliseerend op den spon- tanen geest van bereidwilligheid? Daar dit zéér oordeelkundig geschiedt, kunnen wij hierop volmondig „neen integendeel" ant woorden.. leder ziet dat haar hulp op doel treffende wijze ingeschakeld wordt in de grootsgemeenschappelijke actie en zoo doende het' aandeel, hoe klein ook, tot zijn recht komt. Het is „populair" geworden, om te helpen. Wie niet ertoe verplicht is, doet het hare vrijwillig, aangespoord door het algemeene voorbeeld. Dit geldt niet slechts voor de vrouwen en meisjes, maar ook voor de niet gemobiliseerde mannen, b.v. voor alle werkloozen! Het steunt het moreel der militairen, te beseffen, dat zij niet alleen en vergeten op hun kouden wachtpost staan, maar dat ieder burger, groot en klein, achter hen staat. Op deze wijze werkt in Zwitserland de mobilisatie niet deprimeerend en demora- liseerend. Er is een actieve 'geest van saamhoorigheid ontstaan, die zich op alle gebied uit. Wij twijfelen er niet aan, of de bereid willigheid en vaderlandsliefde van de. Nederlandsche vrouwen en burgers, doet niet ondèr voor die der Zwitsers Maar is die aanwezige kiem hier tot bloei gebracht? De vo De zorg voor den, die de volk dragen aan een onder leiding van de volksg Berg. De subcomm deel der te evz len worden get zoridheidszorg, schenken aan vluchtoorden. Wat het onderscheid schen de gebrekkigen ziekenhuizen enz. Van de eerste blijfplaatsen steed: gemeesters, die station zorg dra, taak op zich nee: den zij ondergel ziekenhuizen. Van de zieke: deel kunnen wo opname in een noodig is. Het lancetrein of auto Het vinden van cueeren gestichten verpleegden in waarbij aan de moeten worden gebouwen gevon Voor de bewoi zooals tehuizen men zich met die aan redelijke heeft de commissi gestichten met onj Wat de gez vluchtoorden dacht worden zekere niet voor de uitb lijke ziekten Bacillendragers en paratyphus a concentreerd en Reeds thans wore tot inenting op gi eeren bevolking, andere besmettelijke Een coördinatie op ziekenhuisgebied voor voldoende gene ruimsten zin van gezorgd. Voor de met isolement wc eilanden) moeten den genomen, in gezorgd voor spe sche) hulp. Tenslotte moet dacht nog schenken der ziekenfondsen neesmiddelen, depi voorziening, den afvoe De regeering: dat gistermiddag de vliegtuigen, liteifc niet kon zich boven het hebben bevonder verschillende batterijen lucl schoten. Boven patrouilles opg: ben de vreem- rechtsgebied ve Gemiddeld over de Februari de ochtendt beneden normaal, s' te De Bilt. De grool voor op den 13den velijk 16.5 graad b£ boven normaal. De temperatuur was 4.5 de minimum 4 graden aantal ijsdagen (met ratuur beneden het v Bilt 11 tegen 2 nor tal vorstdagen (met het vriespunt) 20 bi maal. De neerslag w provincies 5 tot 40 pC de Bilt werden 46 genomen tegen 76 nor Wat de strengheid 1940 betreft, is reeds dat men tot 1829/183 een kouderen winter gelijking geven wij termaanden de afwi.jl delde maandtempera maal, volgens de waai en Zwanenburg. Dec. 1939/1940 -1.6 gr. f 1829/1830 -6.9 gr. De wintermaanden deld in 1829/1830 koi nog komt, dat de vo November is begonn 1939 warmer is gewee

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6