BRAND' wanden KLOOSTERBALSEM NOTITIE-BOEKJE. Jkoviitciaai Tlieums HEILOO KOEDIJK UIT MIJN DE HOND. OBDAM EGMOND AAN ZEE CASTRICUM LANGENDIJK TIJDSCHRIFTEN. AKKER'S fumU en lutM&aum DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MAART 1940. Laatste ontwikkelingsavond. Andermaal hield voor een goed bezette tooneelzaal in de Rustende Jager de heer C. ten Bruggencate een causerie met licht beelden over onze overzeesche gewesten. Deze „reis" ging dwars door Atjeh, een vrij wel voor ons Nederlanders onbekend ge bied. Op 4 Maart zal de gouverneur-gene raal van Indië een tournee door dit gebied maken, zoodat we hem nu reeds voor zijn. Een reis van Kotah-Radjah (de hoofdstad van Atjeh) naar Medan (hoofdstad van Deli) is geen kleinigheid. In Atjeh wonen ongeveer een millioen menschen, waarvan een „handjevol" nog geen duizend Europeanen. De spreker die daar met zijn gezin ruim 10 jaar in de rimboe woonde en werkte, vertelde van de zeden en gewoon ten van de inlanders. Zij zijn volgens onze westersche begrippen niet zindelijk, doch in werkelijkheid is het een flink volk, dat 40 jaar heeft gevochten voor zijn zelfstandig heid. Waf voor onze begrippen „afkeurens waardig" is, vinden zij gewoon, ook al om de booze geesten te verdrijven. Dit merk waardige volk heeft een groote vereering voor van Heutz, waarvoor een standbeeld is opgericht. We maken kennis met dit mooie land, rijk aan natuurschoon met de monumentale gebouwen, met den beroem den dierenvanger Ali en met de „bescha ving" (waardoor afbreuk werd gedaan aan het ongerepte land en bosch). Tot de za ken van westersche beschaving behooren de gouvernementsgebouwen (fabrieken) waar hars en terpetijn wordt gemaakt. Het publiek was na de causerie gul met het applaus. Ned. Tuindersbond. De Ned. Tuindersbond afd. Koedijk ver gaderde Donderdag bij Groot. Bij de opening wees de voorzitter erop, dat er nog veel hapert aan de afzetmogelijk heden van de tuinbouwproducten en men dient dan ook als organisatie elk oogenblik paraat te zijn. Bij de mededeelingen, gaf de heer Jongs- ma als vertegenwoordiger in den kring Langendijf; 'n overzicht van de vorderin en bij het afsluiten van het looncontract in dien kring. Voor de Noordelijke plaatsen in dien kring, t.w. Schoorldam, Warmenhuizen, St. Maarten, Heerhugowaard, Harenkarspel en Zuidscharwoude, is overeenstemming be reikt. Oudkarspel en Noordscharwoude, die pok tot die groep behooren, doen niet mee, omdat men eerst de richtprijzen wil zien vastgelegd, zoodat men daar wel door mid del van arbitrage tot de overeenkomst ge bracht zal worden. Het loon is vastgesteld op 6 mnd. 16.50 en 6 mnd. 17, wat een loonsverhooging van 1.25 per week betee- kent. In de zuidelijke groep, t.w. Broek op Langendijk, Sint Pancras en Koedijk, is de overeenkomst nog niet geheel voor elkaar. Het aanbo'd is daar 6 mnd. 16.50, 4 mnd. 17 en 2 mnd. 18. Dit is voor die plaatsen behalve Koedijk een verhooging van 90 ct. per week. In Koedijk is het echter een loonsverla ging en de plaatselijke loonen gaan hier ook al tot 20 per week voor 1 jaar vast, zoodat dit nog wel eenige moeilijkheden zal ople veren. Kinderbijslag vervalt. Duurteclau- sule wordt opgenomen. Hierna werd behandeld de agenda voor den provincialen bond. Tot afgevaardigde voor deze vergadering werden gekozen de heeren A. Jongsma en W. Butter. Bij de rondvraag drong de heer Jb. Stam erop aan, dat aan tuinders, die een werk paard hebben en die juist in 1939 geen ha ver verbouwden, in de gelegenheid worden gesteld, voeder voor eigen dier te bouwen. Dit zal ter bevoegder plaatse onder de aan dacht worden gebracht. De secretaris deed mededeeling van kool- zaad-ontsmetting op Maandag 4 Maart hij L. C. Butter. Tevens zal getracht worden om aanvraag formulieren voor den verbouw van tuin- bouwzaden in ééns aan te vragen, welke dan bij den secretaris afgehaald kunnen wor den. In huis en hof. De jongen heeft twee weken geleden ge lezen wat ik hier in mijn notitieboekje ge schreven had over den hond. Hij vond 't nog wel „leuk". „Maar" zei hij „als je nu in de Alkmaarsche over Erdad zelf begint, dan moet je maar niet vertellen, dat hij wel eens hard blaft Enkel, dat hij toch zoo'n aardig dier is Weet je wel, vader, dat honden ook verstandiger zijn dan men schen? Als ik tegen Erdad zeg: „kom hier" dan begrijpt hij me, want dan komt hij. Maar een mensch verstaat nooit wat de honden zeggen En dan moet je er ook inzetten, dat een hond mooier is dan 'n mensch. Kijk maar eens wat een fijne, dunne beenen hij heeft en kijk dan ineens naar al die broeken met lompe menschenpooten erin Komt er ook in je verhaal, dat hij van mij is? Zullen de jongens lachen De jongen heeft nu namelijk den tijd om rustig voort te denken over zijn nieuwen vriend. Hij ligt in bed, omdat hij kou gevat heeft vermoedelijk wel toen hij den eer sten ochtend zoo in zijn pyjama en 's avonds direct van den warmen haard zonder jas den tuin is ingegaan om Erdad uit te laten en 'n hortje met hem rond te draven door den Algeimeene vergadering „De Tuinbouw". De coöp. tuinbouw- en handelsvereeni- ging „De Tuinbouw" alhier hield Donder dagavond een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer H. P. de Wijs. In z'n openingswoord heette deze in 't bij zonder welkom den burgemeester en den heer Klant, secretaris van den Bond van veilingen in Noordholland. Spr. wierp een terugblik over den tuinbouw in 't afgeloo- pen jaar. De witlof kende een abnormaal hoogen prijs. In een korte spanne tijds is de witlofveiling alhier er een van naam gewor den. De herfstproducten waren wisselvallig in prijs. De tuinbouw zal, vanwege z'n be hoefte aan export, onder de oorlogsomstan digheden geen gunstige toekomst tegemoet gaan, al wijzen ook de stappen ter bevor dering van het binnenlandsch verbruik van de tuinbouwproducten in een gunstige richting. Het bestuur kwam met een aanbeveling voor augurkenbouw om de veiling alhier te kunnen handhaven, evenzoo voor witte kool, daar dit product meer en meer voor den tuinbouw in aanmerking komt. In verband met kostenstijging van 't levensonderhoud is besloten de salarissen van 't veilingpersoneel met 10 op te voeren. In het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer P. Dekker, werd o.a. mèdegedeeld, dat het aantal leden 115 is. De totaalomzet bedroeg 302.000. Financieel gedeelte: ontvangsten totaal 54.644,79; de uitgaven aan salarissen en arbeidsloon waren 4339,45. De balans gaf aan: onroerende goederen 46000 en aan inventaris 800. Besloten werd deze beide posten voor het volgend jaar op respectievelijk 20.000 en 1 te stel len, door de reserve a 31862,01 hiervoor aan te spreken. De fondsvorming is 8553,09. Het actief en passief der balans geeft aan 58015.10. Van de prov. comm. voor de veilingen in Noordholland was bericht ingekomen, dat de Ned. G.- en F.-Centrale straks bij open vaarwater de kool niet zal afnemen, waarom op monster geveild moet worden. Het te storten bedrag bij uittreden werd wederom gesteld op 100. Als bestuursleden werden de heeren C. Henselmans en J. Munster herbenoemd. De vergoeding voor 't bestuur werd weer vastgesteld op 1/10 van den omzet. Het marktgeld werd verlaagd van 4 op 3 zulks met ingang van de aardappel periode. Het voorstel om het bedrag der fonds vorming te storten in de kas der vereeniging werd vervolgens door de vergadering goed gekeurd. Goedgekeurd werd de aankoop van een strook grond van de gemeente om met even- tueele uitbreiding der veiling niet in het nauw te komen. Rondvraag. De heer P. Leek dacht aan het bouwen van een overkapping op 't parkeerterrein, daar regen soms veel last berokkent. De voorzitter deelde mede, dat dit punt de volle aandacht van het bestuur heeft. De heer Tromp vroeg inlichtingen over de geruchten inzake het stichten van een lagere tuinbouwschool te Obdam, waarop de voor zitter zei, dat de kansesn gunstig staan en veiling- en gemeentebestuur alles in 't werx zullen stellen om tot stichting te kunnen komen. De kiezerslijst. Volgens de nieuw vastgestelde kiezers lijst bedraagt het aantal kiezers in onze ge meente 1850, tegen 1711 in 1939. Mazelen. In deze gemeente komen verscheidene gevallen van mazelen voor. De ziekte komt haast niet bij kinderen voor, maar voorna melijk bij jonge menschen van omstreeks 20 jaar. Jan Zwart met pensioen. Jan Zwart, de bekende huisknecht in de kolonies van Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. wo nende te Egmond aan Zee, verlaat met in gang van 1 Maart den dienst met pensioen. Hij was ongeveer 30 jaar in dienst van Hét Centraal Genootschap. Bestuur, perso neel en de kinderen hebben den scheidén den functionaris bij -zijn afscheid hartelijk gehuldigd. killen mist; dan weer gelaten te blijven wachten tot de hond van iederen druipen den boom zijn eigen individueelen „aard geest" snuffelend getracht had te doorgron den. Tja en Erdad ligt er nu welbehagelijk bij, waardoor hij me met die raadselachtig vragende oogen 'n beetje verlegen maakt om over hem voort te schrijven. Vooral om dat ik in dit roerloos mij aankijken iets zoo beschamend vergoelijkends voel, van: „toe dan maar, ik zal je waarachtig dat stumpe rige gemier over mij niet kwalijk nemen in de groote goedertierenheid van mijn voor jullie wel heelemaal ondoorgrondelijke hon- denziel. 't Wriemelen met een stokje, dat zwart afgeeft, over de papieren, is blijkbaar nu eenmaal jouw baantje En je meent 't immers wel goed met me. Want toen je straks zat te ontbijten, heb je me de korstjes van je boteram en van de kaas mededeel zaam toegeworpen. Op den duur moet je al leen nog leeren, dat ik geen oudbakken kropbrood zonder boter lust, en ook geen eierschalen. Maar dat je me, nu 't kleine baasje ziek ligt, meeneemt op je ochtend kuier, vind ik aardig van je al moest je me wat langer de geneugten van alle palen, boomen en hekspijlen gunnen. En schrijf nu dan maar vlijtig voort, hoor hoe innig menschelijk dom, dwaas en verwaten 't voor zeker ook zijn zal wat je daar zit te spinnen achter je plechtige brilleglazen. Want des te eerder je je behoefte gedraaid hebt, ben je 'm weer kwijt voor vandaagen dan kun nen we samen nog eens naar buiten." Erdad, ik vind je wel gezellig in mijn werkkamer en ook heel decoratief. Want op dat Perzische kleedje voor de deuren kleur Jaarvergadering Centraal Genoot schap vacantiekolonies. Donderdagavond heeft in hotel Bakker de jaarvergadering plaats gevonden van bo vengenoemde vereeniging. Na goedkeuring van de notulen werd het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Jacobs,, onder dankzegging aanvaard. Aan de penning- meesteresse, mevr. Muller-Arnold, werd dank gebracht voor haar accuraat beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Jacobs en H. Westermun, werden met alge meene stemmen herkozen. Na vaststelling van de bijdragen aan het hoofdbestuur werd bij de rondvraag de kwestie van het Fin- landcomité behandeld. Het bestuur achtte zich gerechtigd hierop zonder meer in te gaan. Hoewel doel en idee sympathiek zijn, zal het hoofdbestuur gevraagd worden welk standpunt moet ingenomen worden. Het bestuur deelde nog mede, dat het. Ge nootschap in het afgeloopen jaar een subsi die van de gemeente heeft gehad. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen wij aan, dat de gezondheidstoestand der kinderen in het afgeloopen jaar gunstiger is geweest dan het vorig jaar. Er waren 139 verpleegdagen tegen 345 in 1938. Binnen kort zullen drie kinderen voor eigen reke ning en vijf kinderen voor rekening van het Bio worden uitgezonden. De ouders dra gen naar vermogen in de kosten bij, terwijl nier en daar kleeding en schoeisel moet verschaft worden. Op 10 Nov. moest ontijdig een uitzending worden onderbroken en moesten de kinde ren worden teruggehaald, omdat het Roode Kruis besalg op de gebouwen had gelegd, doch na eenigen tijd werden de kleintjes weer uitgezonden. Het aantal leden bedraagt nu 285. Jaarvergadering van de V. V. V. Castricum Vooruit. Donderdagavond heeft de V. V. V. Cas tricum Vooruit haar jaarvergadering gehou den. Evenals vorige jaren was de belang stelling klein. Het jaarverslag van den secretaris, den heer van den Berg, werd onder applaus aangenomen De ingekomen stukken gaven veel stof tot bespreking. Er was o.a. een schrijven van B. en W. over de kermis, als mede een schrijven van den burgemeester over huipverleening en toetreding tot den burgerdienstplicht. De kascommissie had de boeken en be scheiden in orde bevonden. De begrooting 1940 sloot met een bedrag van 787.50. De bestuursverkiezing gaf als uitslag, dat de beide aftredende leden werden herbenoemd. Het jaarverslag van den administrateur genoot aller waardeering. De rondvraag, welke ruim een uur in beslag nam, ging over de volgende punten: De treinhalten aan den Slotweg, het post verkeer met expresse brieven van en naar Bakkum, de bestrating Vinkebaan en Bak- kummerstraat. Voorts werd nog o.m. critiek gevoerd op de verordening op tuinhuisjes, waarvoor men 6 moet betalen. Bepleit werd het in het leven roepen van een vas ten busdienst op Bakkum met aansluiting op eiken trein. Betoogd werd, dat het bestuur zich met B. en W. in verbinding zal stellen om de hier geuite grieven bij het college van B. en W. en de P. T. T. en eventueel andere in stanties kenbaar te maken. Lang werd stil gestaan bij het onderwerp of het strand weer vrij zou zijn voor baden, doch dit kon het bestuur direct niet toezeg gen, doch wel, dat er reeds onderhandeling gaande was, om onder bepaalde voorwaar den het strand vrij te krijgen. Het jaarlijksch organiseeren van een feestweek zal in ernstige overweging wor den genomen. Het Witte Kruis. De afd. Langendijk van Het Witte Kruis vergaderde Donderdagavond in „Concor dia". Het aantal aanwezige leden was gering. De voorzitter, de heer Jb. Rutsen, heeft in zijn openingsrede op het nut gewezen van de kruisvereenigingen, hierbij eenige cijfers van gemiddelden levensduur in verschillen de landen en op verschillende tijdstippen noemende. De gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk is wel verbeterd. De verkiezing van aftredende hoofdbe stuursleden zal in een volgende vergadering aan de orde worden gesteld. je warm. Je bent zelf een voorname versie ring van 'n welige plastiek volkomen af- gestileerd en harmonisch. Ik begrijp nu niet dat ik eerder mijn kamer zonder jou niet direct leeg, onaf en 'n beetje atmosfeerloos heb gevonden. Maar eerlijk gezegd: de ware inspiratie gaat er niet van je uit. Ik ben zoo nooit gewend geweest mijn modellen direct var 't lijf af op te schrijven, begrijp je? Al die min of meer uitzonderlijke schepselen, die ik van mijn leven zooal in den inkt heb gezet nou ja, die had ik eerst zoowat bekeken en aan den praat gebracht, maar als ik ze dan inmaakte in mijn feui'- letons, dan ging ik er bij zitten in m'n ééntje, omdat wat je denkt van ze begrepen te hebben, gemeenlijk aardiger, leesbaarder moet worden dan wat ze zelf zijn. Hierom mogen ze er vooral niet bij wezen als ik ze opschrijf. Want dat zou verbleekend, ver schalend en verschainelend werken op 't uit beelden van zoo als je ze aannemelijk wiU maken, moet maken, voor de lezers, die anders gauw zouden zeggen, dat ze er niets aan vinden, niets bijzonders. Mijn rubriekje is er nu eenmaal óók om gelezen te worden, nog altijd; mijn vulpen alléén weet hoe eindeloos veel jaren hier en elders nu al, Erdad. En ik snap niet hoe ik in die vijf dagen met jou zóó openhartig geraakt ben. Mogelijk, omdat ik 't in je waardeer, dat je niet spreken kunt en me dus niet beschamen met directe woorden van critiek of ver wijt; me ook niet beroddelen of ven-aden. Maar enkel zoo eindeloos gelaten begrijpend naar mij kijkt, alsof jou hondsche wijsheid geen verwondering meer kent en al wat i s derhalve aanvaardt zonder te veroordeelen, zij 't 'n beetje weemoedig. De heer F. Moeijes legde rekening en ver antwoording van zijn beheer af. De totale ontvangsten van het Witte Kruis waren in 1939 4114.30 geweest, de uitgaven 3357.81. De ontvangsten van de wijkver pleging beliepen 3910.25, de uitgaven 4416.57. In kas was 250.17. De reserve is met 129.28 verminderd tot 350.17. De begrooting 1940 voor het Witte Kruis werd vastgesteld op een totaal van 2597, voor de Wijkverpleging op 4265. In het jaarverslag van het Witte Kruis herdacht de secretaris het verscheiden van wijlen den heer W. Koeman, magazijnmeester. Het ledental is met acht teruggeloopen tot 1431. De keuze, welke het bestuur voor een nieu wen magazijnmeester heeft gedaan, is een goede gebleken. De wijkverpleging had op het einde van 1939 een lid méér dan einde 1938, n.l. 1099. De wijkzusters hebben in totaal 8890 bezoe ken afgelegd, waarvan 7476 voor de wijk verpleging, 260 voor de t.b.c.-bestrijding, 1134 zuigelingenzorg en 20 voor maatschap pelijk werk. In 1939 werden 190 patiënten verpleegd. Bij het consultatiebureau ston den 184 zuigelingen ingeschreven. De voorzitter heeft een uitvoerig verslag uitgebracht van de gehouden alge meene vergadering van het Witte Kruis. De heer C. d e B o e r Wz. heeft naar aan leiding van dit verslag geïnformeerd naar de werkzaamheden van de commissie van samenwerking tusschen het Wit-Gele en Witte Kruis. De voorzitter zeide, dat hierover op de algemeene vergadering geen mededee lingen zijn gedaan. Men kan er wel eens naar vragen. Ook vroeg de heer de Boer of wel eens is nagegaan, of men „Vechtoever" niet aan een andere vereeniging op hygiënisch ge bied in gebruik kan geven. Hierop antwoordde de voorzitter, dat mede in verband met het onvoldoende on derzoek naar dergelijke mogelijkheden het voorstel tot verkoop van „Vechtoever" is opgeschort. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Uitgeest. 4 In de op Woensdag gehouden verkooping ten overstaan van notaris mr. Van der Heide te Alkmaar zijn bij opbod verkocht eenige landerijen toebehoorende aan de nalaten schap van wijlen mej. G. Noort. De uitslag hiervan luidt als volgt: weiland, groot 5.16.40 h.a., genaamd De Noker, hoogste bieder Klaas Terra te Uitgeest voor 5680,40; weiland, groot 3.35.80 h.a., gedeelte van het perceel genaamd Derde Berg, hoogste bieder D. Straathoff te Rinnegom voor 5890,34; weiland, groot 1.87.50 h.a., gedeelte van het perceel genaamd Derde Breg, hoogste bieder A. Tuinman te Amsterdam voor 3037,50. De afslag zal plaats hebben op 6 Maart. Te Lijnmen. Onder overweldigend groote belangstel ling werd in het café van wijlen den heer C. Groot Wzn. door notaris Hilbrand te Obdam geveild het bekende café met vergunning aan den rijksweg bij de brug. Hier werd aangeboden (terwijl de bezoe kers als haring in een ton stonden) het woonhuis met café a. d. Voort, zonder grond (het huisje staat op grond van de gemeente Limmen ter grootte van 7.80 aren). Er werd geboden door vele bezoekers en uiteindelijk haalde G. F. Res c.s. van Castricum op een bedrag van 4310. De verkooper vroeg er 3000 boven en tot aller verbazing werd het onmiddellijk gemijnd door den heer Jos. Henselman te Limmen. De opbrengst is 7310 buiten den inventaris. Astra", geïll. maandschrift. Het Maart-nummer van „Astra" heeft weer een rijke verscheidenheid van verha len voor ieders smaak. Een Nederlandsch detective- en spookverhaal uit de buurt van Haarlem is „Fluisterstemmen in den nacht" van B. J. Intse, een griezel-verhaal is „Ge nerale repetitie" van Jan Apon, een interes sant spionnenverhaal, echt Amerikaansch, is „Model M-8" van J. F. Warren met illustra ties van W. Bielkine; een verhaal uit den tegenwoerdigen tijd in Berlijn is „De laatste zet" van William C. White, een detective verhaal van Guus Betlem Jr. is „Huize Son- nevanck". Verder zijn er verschillende kor tere verhalen, alsmede verzen, een puzzle- rubriek, mooie foto's en een beschrijving van de nieuwste Warner-film „Het particuliere leven van Elisabeth en Essex" met Bette Davis en Errol Flynn in de hoofdrollen. Zoo, en wil je nu maar liever bij me van daan? 't Is jammer dat je baasje dit nieuwe „kunstje" van je vergeef me 't woord niet kan zien. Zooals je daar overeind staat tegen de deur en met je gematigde wolven- klauwen dien gladden koperen knop om draait, zij 't ten koste van een paar kras sen in 't witte lak van de posten, waar ik tot heden 'n kleine eer in had gesteld 't oor spronkelijk grauwe groen van den huisbaas met deze kleur van glansverf op m'n eigen kosten te hebben laten wegstrijken 't Is nu tóch een verluchting, dat Erdad mij uit dien ban van zijn roerloos mij on derzoekende oogen heeft bevrijd al is er meteen iets van luchtledigs om mijn schrijf tafel heen, waarin ik mij moeilijk weer op hem kan bezinnen. Want ik had zoo ge dacht, dat ik hiervan nog wel iets aardigs zou kunnen schrijven Hoe had ik dit ook alweer willen doen? Nee, ik ben er uit. Morgen probeer ik 't wel verder. Maar dan houd ik hem buiten de kamer. Al weet ik niet, waar ik hem laten moet, dat hij niet gaat janken. Want de troostelooze aanklacht van zijn gejank ui* de verte is toch nóg ontmoedigender dan zijn starende bijzijn onder 't werk. Ik geloof wéér, dat wij beter geen hond hadden kunnen nemen, 't Gezinsleven geeft eigenlijk al genoeg verwikkelingen om er nu nog rekening te moeten houden met de voorzeker boeiende individualiteit van een dier dat je evengoed in de waarde van zijn aard en wezen zoo onbeperkt mogelijk met je zou willen laten samenwonen. Uit een zeker gevoel van verwantschap? En zou dit dan niet vooral dat verder en ver der verdrongen instinct zijn van je onbedild vereischen onmiddellijk goede verzorging! Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laa,g AKKER'S Kloosterbalsem eiu. wègis de pijn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zuivert en geneest en ia door zün weefsel-herstellende werking een ware balsem voor brandwonden en brand blaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel bij schaafwonden, ontvellingen, open huid, schrale huid, gesprongen handen, kloven* winterhanden, wintervoeten, winterooren, Per pot van 25 Gram f 621/2, pot van 50 Gram f 1.04 VOEDERPROEF MET KALVEREN. In het Friesche landbouwweekblad lazen wij het verslag van den rijksveeteelt-consu lent voor Friesland, over een voederproef met kalveren, genomen op de proefboerderij der F. M. v. Landbouw. De proef liep over de resultaten van het voeren met ondermelk eenerzijds in vergelijking met karnemelk en wei aangevuld met een meelmengsel, ander zijds. Het resultaat van deze proef achten wij voor de Noordhollandsche veefokkers van belang, omdat er nog velen zijn, die een zekere antipathie tegen ondermelk heb ben. De proef heeft geloopen van 3 Juni tot 8 October 1939, met twee groepen kalveren elk van 6 stuks. Het totaal gewicht van beide groepen was op 3 Juni precies gelijk, n.l. 472 kg., de ver strekte hoeveelheid voedsel van de karne- melk-weigroep vanaf 3 Juni tot 8 October bedroeg 68 liter vollemelk, 1723 liter karne melk, 5442 liter wei en 375 kg. meel. Het meelmengsel had de volgende samenstelling 12% pCt. havermeel, 25 pCt. lijnmeel, 15 pCt. geplet lijnzaad, 15 pCt. magere melk poeder en 2'A pCt. mineralen. De ondermelkgroep heeft in diezelfde pe riode geconsumeerd 72 liter volle melk en 7238 liter ondermelk. Wanneer de verstrekte hoeveelheden voer worden omgerekend in verteerbaar eiwit en zetmeelwaarde en dit wederom berekend per dag per dier, blijkt het navolgende: De karnemelk-weigroep ontving per dier per dag 0.22 kg. vert. eiwit en 1.05 kg. ï.w. De ondermelkgroep ontving per dier per dag 0.305 kg. vert. eiwit en 0.938 kg. z.w. De 6 kalveren van de ondermelkgroep hebben dus in totaal in 123 dagen ruim 66 kg. verteerbaar eiwit méér ontvangen en ruim 86 kg. zetmeelwaarde minder. Gedurende de proef hebben de kalveren steeds in dezelfde goede weide geloopen. Bij de laatste weging op 8 Oct. bedroegen de groepsgewichten: Karnemelk-weigroep op 8 October 1033 kg., op 3 Juni 472 kg., gewichtstoename 561 kg,; ondermelkgroep op 8 Oct. 1080 kg., op 3 Juni 472 kg., gewichtstoename 608 kg. De ondermelkgroep was dus iets méér ge groeid. De kosten, van volle melk, karnemelk, wei en meel hebben bedragen 67.08, die van de ondermelkgroep aan volle melk en on dermelk 59.47. Per kg. gewichtsvermeer dering bedroegen dus de kosten bij de kav- nemelkgroep 12 cent en bij de ondermelk groep 9.8 cent. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. de Vries. BERGEN (Febr.) Geboren: Emilie Margaretha Maria, d. v. Johannes Bakker en Emilie Wagner. Overleden: Elizabeth Strooker, oud 72 jaar, weduwe van Willem Bak. m vrijheid uit te leven? Maar zoo'n nieuw opkomende genegenheid mag je daar eigenlijk nóg weer aan toe geven? Heb ik nog onlangs niet zelf hier zoowat den gek gestoken met die teederder relaties tusschen 'n man of 'n vrouw en hun hond, in den grond, omdat ze hun zielig heid uit vereenzaming Joch maar fierder in zich zelf moesten verknoersten dan er naar buiten sentimenteel door te worden. Want al 't hunkeren naar die inniger gemeen zaamheid, die je wezen eindelijk harmonisch vervult blijft tóch immers op den duur onbevredigend, niet alleen door het dier, mogelijk wel, omdat je nu eenmaal niet iederen ochtend wakker kimt worden zonder wat wij, in onderworpenheid zelfs nog wel verheerlijkend: „illusies" noemen. Maar daar breekt Erdad ongeduldig krab bend de deuren open en legt bezwerend z'n felle pooten op mijr schouders. Wat ik van honden niet wist, is, dat zij ook het zintuig hebben van de bevrijdende ironie: Ik moet er warempel om lachen, zoo uitge laten als hij me nu weg wil sleuren uit mijn gedaas. Hij bijt me spelend in den pols van mijn schrijvende hand en rukt en rukt dat ik werkelijk bang voor z'n roofdier on stuimigheid niet dürf te blijven zitten. Toe dan, koest dan, mejongen mooi, hij is braaf. Waar is je riem?" Hij legt zijn kluister onderworpen aan mijn voeten en trekt me dan op een on plechtig drafje van 't trapje af den tuin in. Meteen jubelt 't me door den kop: voor 't eerst van m'n leven heb ik 'n schepsel ont moet, dat er gerechte maling aan heeft of ik 'm in de krant zet of niet Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9