DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Betere weersomstandigheden leiden tot grootere luchtactie. De fraaie stad Viborg is nog slechts een puinhoop. De oorlog in Finland. Britsch-lndisch passagiersschip getorpedeerd. De Finnen blijven optimistisch. De algemeen© toestand. Sumner Welles en de verlangJjsiies. ALKMAAR COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ne. 54 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Maandag 4 Maart 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Nu de weersomstandigheden voor de vliegers beter worden, is een grootere actie in de lucht te constateeren. Boven Duitschland en Noord-Frankrijk hebben verschillende luchtgevechten plaats gehad waarvan de resultaten verschillend worden voorgesteld, waanneer men daarover de Britsche en de Duitsche communiqué's leest. Evenals boven Nederland hebben de laatste dagen herhaaldelijk vreemde vliegtuigen boven België gevlogen. Een daar van, een Duitsche bommenwerper, heeft een der hem omringende Belgische verkenners neergeschoten, waarbij een Belgisch militair werd gedood. Na het Belgische protest heeft men in Duitschland van een vergissing gesproken, maar gisteren werden opnieuw vreemde vliegtuigen boven Belgisch gebied gesignaleerd. Een Britsch-Indisch passagiersschip, de Domala, dat Zaterdag uit Ant werpen was vertrokken met 253 Britsch Indiërs en 48 Engelschen, waarvan de meeste Britsch Indiërs op weg naar hun vaderland waren, nadat zij lan gen tijd in Duitschland gevangen waren gehouden, is door een Heinkel bommenwerper aangevallen en daarna zwaar gehavend in een Engelschc haven binnengebracht. Niet minder dan 108 opvarenden, waaronder 20 Engelschen, worden vermist. Aan de redding der overige opvarenden heeft een Nederlandsch vaartuig deelgenomen. Twee Hollandschc schepen, de St. Annaland en de Schieland, zijn Zaterdag op weg van Engeland naar Holland door een bommenwerper met een mitrailleur beschoten, maar hebben geen schade van beteekenis gekregen, In Finland hebben de Russen het Zuidelijk deel van de stad Viborg bezet. De geheele stad is niet meer dan een puinhoop, die geen groote strategische beteekenis heeft. De Finnen handhaven zich in hun nieuwe stellingen en hebben bij het afslaan van verscheidene aanvallen, den Russen zware verliezen toegebracht. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand ver scheidene plaatselijke aanvallen gedaan tus- schen de Golf van Viborg en de Vuoksi- rivier. Op het Oostelijk deel van de land engte is een aanval van den vijand aan de Taipale afgeslagen, gedurende den dag ver nielden de Finnen vier tanks. Ten Noorden van het Ladoga-meer werd 1 Maart gekenmerkt door het vernielen van de 34ste brigade tanks van het roode leger uit Moskou. Deze brigade was via Uoma op gerukt over de 18e divisie te hulp te komen, de brigade werd evenwel gelijk met deze 18e divisie omsingeld. Door de hardnekkige volharding van de Finnen werd op 29 Fe bruari het laatste steunpunt van deze bri gade ingenomen en Vrijdag is de zuivering van het terrein geëindigd. 2050 Russen wer den gedood. De Finnen hebben hier tol nu toe 100 tanks, 12 pantserauto's, 6 stukken geschut, 5 lucihtdoelmitrailleurs met viervoudigen loop, 200 vrachtauto's, 28 auto's, 25 ladingen munitie en ander infanterie-materieel. Door het innemen van dit steunpunt is de defen sieve kracht van de Finnen ten Oosten van het dorp Uoma op de Uuksunjoki-lijn aan zienlijk versterkt en de Finsche troepen heb ben thans een stelling, welke gelijkwaardig is aan die, welke zij bij het begin van den ocrlog innamen. Op 1 Maart bombardeerde de Finsche luchtmacht marcheerende Sovjet-Russische afdeelingen en wagentreinen, alsmede luchtvaartbases. De spoorlijn van Leningrad naar het front werd verscheidene malen ge bombardeerd. De Russen zetten in den nacht van 1 Maart hun activiteit boven de ge vechtszone voort, in den ochtend werd de strijd hervat. Volgens tot nu toe ontvangen berichten werd materieele schade aangericht. 12 Bur gers werden gedood en 13 werden gewond. Volgens bevestigende mededeelingen zijn acht Russische vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk zeven toestellen werden vernield. 100 Russische vliegtuigen boven Helsinki. Meer dan 100 Russische vliegtuigen heb ben Zaterdag boven Helsinki gevlogen. Twee keer werd luchtalarm gemaakt, een keer duurde de alarmtoestand drie uur. Een oog getuige heeft in een uur tijds dertig toe stellen in twee formaties, gevolgd door 70 in meerdere formaties boven de stad gezien. De toestellen vlogen op groote hoogte. Straatgevechten te Viipuri. In de straten van Viipuri werden Zater dag hevige gevechten geleverd. De stad ligt in puin. De Finnen zijn van plan haar te ver dedigen als een „voor-kazemat" van hun derde linie. De Russen nemen aan de rest van het front langzaam contact van hun nieuwe stellingen uit Nieuwe linies achter Viborg. Uit Stockholm wordt gemeld: Zoodra de Russen zich van Viborg meester hebben ge maakt, zullen de Finnen zich terug moeten trekken op de nieuwe linies achter de stad, die pas zijn aangelegd. De snelheid van den Russischen opmarsch in het W. deel van de landengte kwam als een verrassing. De zware verliezen aan manschappen, die de Finnen geleden hebben, zijn ongetwijfeld voor een deel het gevolg hiervan, dat de verdedigingswerken op sommige punten van de Mannerheimlinie tot eiken prijs be houden moesten'worden, terwijl in de ach terhoede in allerijl nieuwe verdedigingswer ken werden'aangelegd. Het tragische lot van Viborg is voornamelijk te wijten aan twee oorzaken, te weten het gebrek aan man schappen en het gebrek aan artillerie. De Finsche verliezen bij de verdediging van Viborg zijn grooter geweest dan op eenig ander tijdstip van den oorlog. Gister schatte men ze te Stockholm op 17.000 man. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt in een communiqué mede: Op 2 Maart werd het offensief der Sovjet-troepen op de Karelische landengte met- succes voortgezet. De Sovjet-troepen hebben een depot van het spoorwegstation van Viipuri en het Zuidelijk deel dezer stad bezet. De Sovjet-troepen, die Viipuri van het N. en Z. uit omsingelen, hebben het sta tion Tammisuo ten N. van Viipuri, kaap Keihasniemine, het eiland Turkingsaari, ten Z.W. van Viipuri bezet. Ten O. van Viipuri hebben de Sovjet troepen de steden Kaamtyma en Lapinlahti bezet. De Sovjetluchtmacht heeft vijandelijke troepen en militaire doelen beschoten. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden bij lucht gevechten omlaaggeschoten. De Russische buit. De cijfers, welke in het Russische leger bericht worden genoemd over de Finsche materieele verliezen, worden door den Fin- scben generalen staf belachelijk genoemd. Het Finsche legerbericht. Het laatste Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië duurde de druk van den vijand Zaterdag voort. Over het al gemeen werden de aanvallen afgeslagen, op enkele punten trokken- de Finsche troepen zich volgens een vooraf opgesteld plan terug op hun nieuwe stellingen. In het Oosten van de Karelische landengte verspreidde de Fin sche artillerie vijandelijke strijdkrachten. Zij leden zware verliezen. Ten N.O. van het Ladogameer levendige activiteit van artillerie en patrouilles. Po gingen van den vijand, op te dringen, wer den verijdeld. Te Kollaanjoki verloor de vijand ongeveer duizend dood en. In de rich ting van Kuhmo werd een aanval van Sov- jet-infanterie afgeslagen, terwijl enkele ver sterkte punten werden genomen. De Finsche luchtmacht heeft vijandelijke colonnes en spoorwegen gebombardeerd. De activiteit van de Russische luchtmacht in de zónes der operaties richtte zich voorname lijk op de landengte en op den sector ten N.O. van het Ladoga-meer. Ook in het bin nenland werden bommen geworpen. Volgens tot dusver ontvangen inlichtingen werden acht burgers gedood en een tiental gewond. Volgens gecontroleerde rapporten werden in den loop van den dag 17 vliegtuigen neer gehaald. Massa-aanvallen der Russen. Uit Helsinki wordt gemeld: De Russen zenden voortdurend troepen naar voren en herhalen him massa-aanvallen aan de West zijde van de Karelische landengte steeds vaker. De'Finnen bieden wanhopigen tegen stand. Met hun moorddadig vuur breken zij ■talrijke aanvallen, doch op enkele plaatsen zijn zij gedwongen zich terug te trekken, willen zij niet door de aanstormende massa's onder den voet geloopen worden. Ten koste van groote offers zijn de Rus sen er in geslaagd vasten voet in de ruïnes van Viipuri te krijgen, doch de Finnen ver dedigen hun stellingen energiek in overeen stemming met hun gewone taktiek: nooit terrein afstaan zonder den vijand zoo groot mogelijke verliezen toe te brengen. Nog steeds dalen Russische parachutisten achter de Finsche linies, doch geen enkele ontsnapt aan de verdedigers. Viipuri. Wat nog slechts een maand geleden een fraaie stad met moderne gebouwen was zelfs nog na de zware Sovjet-Russische lucht aanvallen en artillerie bombardementen is niet meer dan een hoop puin. De Finnen zijn vastbesloten, dat niets van belang den Sovjet in handen zal vallen. De ruime voor raden levensmiddelen en artikelen, die nog in Viipuri waren, zijn weggehaald. Alle groote gebouwen zijn opgeblazen of ver brand. Zelfs het oude slot van Viipuri, waarboven de Finsche vlag heeft gewapperd, is volkomen leeggehaald. Finsche kringen leggen er den nadruk op, dat het verliezen van Viipuri veeleer van gevoelswaarde dan van strategisch belang is. De stad zelf vormt geen militaire sterkte. De volgende twee weken zullen een ern stige beproevingstijd zijn voor de Finnen, die dan nieuwe nog niet op de proef gestelde linies zullen verdedigen, welke liggen tegen over een meer open gebied dan tegenover Viipuri het geval was. Wanneer de Finnen deze twee weken stand houden, is het moge lijk, dat de Maartsche sneeuw en dooi hen zal redder,. Bij hun offensief tegen Viborg ondervin den de Russen moeilijkheden, doordat zij geen grootscheepsche aanvallen kunnen doen over het ijs. Finsche vliegers hebben name lijk het ijs in de golf voor de stad gebro ken, waardoor de Russen voor een onover komelijke waterbarrière staan. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van Zondagavond luidt: Op 3 Maart gingen de Sovjet-troepen op de Karelische landengte voort de stad Viipuri HET FRANSCHE LEGERBERICHT VAN GISTERAVOND. Het Fransche legerbericht van Zondag avond luidt: bij een overval ten westen van de Vogezen maakte de vijand eenige krijgsgevangenen. Van onzen kant hebben wij in den sector van de Lauter een hin derlaag gelegd die slaagde. Duidelijke activiteit der luchtstrijdkrachten van weerszijden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT VAN GISTER. Het Duitsche opperbevel der weermacht maakte gister bekend: Het luchtwapen heeft Zaterdag in den tijd tusschen de ochtendschemering en den namiddag verkenningen gemaakt boven de geheele Noordzee. Vooor de Britsche oost kust werden twee patrouillevaartuigen en elf gewapende of in convooi varende koop vaardijschepen aangevallen en ten deele tot zinken gebracht, ten deele zwaar be- raakt. Overdag werden verkenningen gedaan boven noordoost Frankrijk tot in de buurt van Parijs. Bij de grenscontrole werden verscheidene luchtgevechten geleverd aan de Duitsch- Fransche grens. Hierbij werden drie Fran sche vliegtuigen door Duitsche jagers om laag geschoten. te omsingelen. Zij bezetten het gehucht Saarela ten Noorden van Viipuri, maakten vier stukken geschut van 76 m.m. buit en het volledig uitgeruste hoofdkwartier van een groote militaire formatie. Ook bezetten zij het eiland Tuppuransaari ten Zuiden van Viipuri, waar zij 6 verdedigingswerken buit- maakten, waarbij 5 gewapend betonnen ge- schutforten met zwaar kustgeschut, dat in goede orde werd bevonden. Tien vijandelijke vliegtuigen werden In luchtgevechten neergehaald. De Finsche nota aan den Volkenbond. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad heeft een mededeeling uitgegeven betreffende de Finsche nota aan den Volkenbond. Het spreekt in deze mede deeling over de „zoogenaamde Finsche regee ring" en verklaart, dat deze nota, waarin de door de Urss toegepaste oorlogsmethoden worden veroordeeld „geheel bestaat uit doorzichtig valsche, fantastische bewerin gen". Kermit Roosevelt. Officieel is medegedeeld, dat Kermit Roo sevelt benoemd is tot bevelhebber van „het Britsche contingent van het internationale expeditiecorps voor Finland" met den rang van kolonel. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De heer Sumner Welles behoort niet tot het genre staatslieden, die zich na elk on derhoud met een der groote mannen van dezen tijd laten interviewen en hij is er blijkbaar evenmin voor te vinden zijn in drukken per radio weer te geven. Hij heeft Mussolini een persoonlijken brief van zijn grooten lastgever aan den overkant van den oceaan gegeven en hij bleek er ook een in zijn zak te hebben voor den heer Hitier. Hij zal er trouwens nog wel een paar bij zich hebben, al behoeft hij ze niet als visite kaartjes te gebruiken omdat iedereen pre cies weet wie hij is, wat niet zeggen wil, dat men ook precies weet wat hij komt doen. Maar men kan er zeker van zijn, dat hij diverse verlanglijstjes van de groote poli tieke figuren van dezen tijd mee naar Ame rika zal nomen -en, naar men in Berlijn meent te weten, zouden er op het Duitsche verlanglijstje al zulke groote geschenken vermeld zijn, dat het de vraag zal wezen wat er, na een mogelijke interventie van Ameri- kaansche zijde, nog van over zal blijven. Op het Duitsche verlanglijstje zouden o.a. de vóór 1918 in Duitsch bezit zijnde kolo niën voorkomen, alsmede nog een paar an dere dingen, zooals het blijvend bezit van Bohemen, Moravië en Polen en het oprui men van de groote Engelsche piratennesten zooals ze althans in de Duitsche wenschen genoemd worden waarmede de heer Hitier dan oorlogshavens als Malta, Gibral tar en Singapore op het oog heeft. Boven dien schijnt men dan in Duitschland ook nog voor zooiets als een Duitsche Monroe- leer, naar Amerikaansch voorbeeld, te ge voelen en zou men dus bepaald willen zien, dat Duitschland voor de Duitschers moet zijn, waarbij men dan bij het dicteeren van den vrede blijkbaar nader zal aangeven wat men onder Duitschland in Centraal Europa blijkt te verstaan. De heer Sumner Welles blijkt een zeer hoffelijk man te zijn, die op groote verras singen natuurlijk wel eenigszins voorbereid is, en hij zal het Duitsche verlanglijstje daarom wel met een ernstig gezicht in den zak hebben gestoken en het waar zijn reis slechts informatieve beteekenis schijnt te hebben ook niet in Londen laten lezen om er daar eens over te discussieeren. Hij zal nu wel spoedig op weg gaan naai de groote stad aan de Theems, waar men reeds bezig is een geheel ander verlang lijstje samen te stellen. Hoe dat er zal uitzien is nog niet ver meld, maar, dank zij de breedsprakigheid van de Engelsche politieke kopstukken, weet iedereen wel, wat het zoo ongeveer zal be vatten. Om het geheugen der wereld nog even op te frisschen, heeft de Britsche kanselier van de schatkist, sir John Simon, Zaterdag in Londen nog even een radiorede gehouden en daaruit blijkt, dat Engeland als allereerste wensch zal opschrijven, dat het Hitlerdom voorgoed moet verdwijnen. Hij wees daarby nog eens op de wreedheden welke Duitsch land, volgens de Britsche informaties, in Polen bedrijft en op de wijze waarop zelfs neutrale schepen en lichtschepen ter zee worden aangevallen en vernietigd. De overwinning, zoo heeft deze invloed rijke minister gezegd, zal niet gemakkelijk en niet goedkoop wezen en hij heeft zijn landgenooten daarbij aangeraden niet te veel geloof te slaan aan mogelijke verhalen, die van binnenlandsche oneenigheden in Duitschland zouden getuigen. Het Fransche verlanglijstje zal niet zoo heel veel van het Engelsche verschillen, want de heer Simon heeft in zijn rede nog eens duidelijk laten uitkomen, dat Frank rijk en Engeland thans eigenlijk één zijn omdat zij eenheid van commando, eenheid van politiek, eenheid in de financiën en een heid in de bevoorrading hebben. Of de heer Sumner Welles, wanneer hij over Rome terug gaat, ook nog een verlang lijstje van Mussolini zal meekrijgen, is niet bekend, maar wanneer hij er een krijgt zal dat ongetwijfeld de meeste belangstelling hebben omdat het iets meer van de Ita- liaansche toekomstplannen zou kunnen ont sluieren dan er thans van bekend is. Rusland staat niet op het reisprogramma. Men kent blijkbaar in Amerika de Russi sche indrukken en verlangens wel en voor zoover men ze niet kent, schijnt men er zich ook niet voor te interesseeren. Amerikanen in Europa schijnen altijd haast te hebben en ook de heer Sumner Wel les heeft nog geen dag verloren laten gaan. Ware het anders, hij zou zijn bezoeken nog eens even kunnen uitstrekken naar de kleine neutrale staten en ook van hen de noodige verlanglijstjes in zijn portefeuille kunnen bergen. Want al voeren die staten geen oorlog en al hopen zij niets vuriger dan dat er morgen vrede zal worden gesloten, toch zijn zij het, die tot dusver, naar verhouding, de zwaarste klappen hebben gekregen. De mobilisatie hunner weermachten heb ben schatten gekost en vragen nog dagelijks nieuwe kapitalen en ter zee zijn het, naar verhouding tot die der groote staten, hun koopvaardijvloten geweest, die de zwaarste verliezen hebben geleden aan schepen en aan menschen. En bovendien leven al die kleine volke ren onder de voortdurende dreiging van wat de naaste toekomst hun zal kunnen bren gen en is de algemeene toestand zoo ver ward en zoo onzeker, dat elke nieuwe agres sieve daad het teeken kan zijn, dat een der strijdende partijen het er op toelegt, hen rechtstreeks in den oorlog te betrekken. Ondanks al hun protesten worden hun rechten niet meer ontzien wanneer het eigenbelang der grooten door het erkennen van deze rechten ook maar op eenigerlei wijze geschaad zou kunnen worden. Duitschland protesteert tegen de controle op Italiaansche kolenschepen omdat vol gens de Duitsche opvatting deze schepen niets anders doen dan van de eene neutrale haven naar de andere varen. Maar wanneer Hollandsche, Belgische of Scandinavische schepen precies hetzelfde doen, blijkt in Duitsche oogen hun tonnage nuttig voor den vijand te kunnen zijn waar om de schepen zonder meer getorpedeerd worden. SÉ Duitschland protesteert tegen het verlee- nen van de zoogenaamde navicerts omdat cok deze contrabande-vervoer mogelijk kun nen maken en het protesteert nog sterker tegen het feit, dat Britsche vliegtuigen over neutraal gebied vliegen. Maar herhaaldelijk wordt daarnaast ge constateerd, dat niet alleen Britsche, maar ook Duitsche vliegtuigen zich aan deze neu- traliteitsschending schuldig maken en zeker in nog ernstiger mate. Wat kort geleden in ons land is voorge komen, waar een Nederlandsche verkenner door een Duitsch vliegtuig boven ons eigen gebied werd beschoten, heeft men Zaterdag in België kunnen meemaken, met het gevolg dat minstens twee dappere Belgische vlie gers daarbij het leven hebben verloren. België heeft bij den Duitschen gezant zeer scherp geprotesteerd en men heeft van Duitsche zijde van een betreurenswaardige vergissing gesproken. Er kan natuurlijk geen enkele waarborg worden gegeven, dat zulke dingen zich in de toekomst niet zullen herhalen. Trouwens, reeds gister zijn op nieuw vreemde vliegtuigen boven België verschenen. Sumner Welles zal niet in Den Haag, in Brussel, in Bern, in Oslo, in Stockholm en in Kopenhagen verschijnen, maar misschien zullen de staten waartoe deze hoofdsteden behooren verstandig doen hun verlang lijstjes in één groote enveloppe te sluiten en rechtstreeks naar Amerika te sturen, zoodat de president in Washington ook daarvan eens kennis kan nemen. En het allerverstandigste zal zijn ze mee te geven met het schip, dat den heer Welles naar Amerika terug brengt, omdat men dan de grootste zekerheid zal hebben, dat het vaartuig niet getorpedeerd wordt en dat de brief even veilig in Washington zal komen als de man, die dan van zijn Europeesche zakenreis naar de nieuwe en betere wereld terugkeert.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1