o oeruostuw N.V. Alkmaarsche Exportveiling, NAAR MAAT DUURT NOG SLECHTS TOT 15 MAART volrijp L Maatk&&eXtnake>us De veiling had een goed jaar 1939, maar de - tuinbouw floreerde niet. Probeer nu soep van geplukte tomaten te nieuwe EERSTE BLAD. I 2 Alkmaar, Maandag. P. SEVENHUIJSEN Gz. TE WARMEN- HUIZEN. Zondagmorgen bereikte ons de droevige tijding dat na een korte ongesteldheid is overleden den heer P. Sevenhuijsen Gz., In den ouderdom van bijna 68 jaar. De overledene was directeur van de zui- velfabriek De Eendracht, welke functie een lange reeks van jaren door hem werd ver vuld. Een en veertig jaar heeft hij de kaas van deze instelling in Alkmaar aan de markt gebracht. Op 23 Febr. j.l. is deze taak door hem voor het laatst verricht. Vrijdag j.l. moest hij tegen wil en dank zijn werk overdragen aan zijn zoon. Om zich van den goeden gang van zaken te verge wissen, liet hij Donderdag een partij kaas aan huis bezorgen om te beoordeelen, wel ke partij gemarkt moest worden. De kaas- fabriek beteekende voor hem alles. Aan zijn kennis van het vak en zijn uitermate goede koopmanschap heeft de zuivelfabriek veel te danken. Tevens was de overledene secretaris van de banne Warmenhuizen, welke functie hij ruim 40 jaar bekleedde. Ook was hij mede oprichter van de Schager Paaschtentoon- stelling en heeft hij jaren deel uitgemaakt van het bestuur. Lang, zéér lang, zal hij bij velen in aan gename herinnering blijven. Een goed en rechtvaardig mensch is heengegaan. DE COLLECTE VOOR FINLAND. De opbrengst van de geldinzameling voor Finland heeft ruim 4000 bedragen. Het juiste bedrag wordt nader bekend gemaakt. BAKFIETS TE WATER. De bestuurder van een bakfiets genaamd J. K., wonende alhier reed Zaterdagmiddag omstreeks 3.30 uur vanaf het Waagplein over de Schapenbrug met de bedoeling om linksaf den Voordam op te rijden. Bij het nemen van de bocht naar links, geraakte hij het stuur kwijt, doordat hij te snel reed. In de bocht remde hij plotseling krachtig, waardoor de bakfiets een slipper maakte naar links en in het water van den Voor- dam terecht kwam. De bestuurder J. K. kon er nog tijdig af springen. Geen persoonlijke ongelukken en geen schade. De bakfiets is weer op het droge gebracht. WOONSCHIP IN ZINKENDEN TOESTAND. Zondagochtend omstreeks 9.35 uur kreeg de politie mededeeling dat het in het Afge sneden Kanaalvak bij het Texelschehek liggende woonschip van J. M. alhier in zin kenden toestand verkeerde. Assistentie van de brandweer werd inge roepen en wist deze het schip leeg te pom pen en het lek zoo goed mogelijk te dichten. AANVARING IN HET KANAAL. Zaterdagochtend omstreks 8.30 uur kwam door het Noordhollandsch Kanaal bij de Bierkade alhier het motorschip „Sperenza" schipper P. A., wonende te St. Filipsland aanvaren en kwam daarbij in botsing met het aldaar liggende motorschip „De Firma", eigendom van de firma E. te Oudkarspel, schipper P. K. Laatstbedoeld motorschip lag naast de stoomboot „Texelstroom", schipper D. M., wonende te Texel, waarvan de be manning bezig was hout over te laden. De „Firma" werd aan bakboordzijde en de „Texelstroom" aan stuuurboordzijde inge deukt. De oorzaak van deze aanvaring is dat de „Sperenza" met de achtersteven in vast ijs liep en niet meer bestuurd kon worden. De schipper kon toen de aanvaring niet meer voorkomen. De schade is onderling gere geld. KLEEREN VOOR FINLAND. Mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees schrijft ons: Namens het Alkm. Kleeren-Comité voor Finland wil ik U allen bedanken, die op eenigerlei wijze hebben medegeholpen tot het welslagen van deze actie. Het is een groot succes geworden waarvoor velen, die door den oorlogstoestand alles moesten achterla ten, U dankbaar zullen zijn. Een groot aantal kisten kon ik vanuit Alkmaar voor dit doel verzenden met het meest practische degelijke goed. Onze gemeente heeft weer eens getoond, hoe goed het haar taak begrijpt in tijden van nood. Hartelijk dank voor Uw zoo spontane hulp. BRAND TE SCHERMERHORN. Brandweerman door het ijs gezakt. Zaterdagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in den vijzelberg van J. Dekker in Mijzen. De brandspuit kon door een defect aan de slang van den zui ger geen water geven en daar de brand een ernstig karakter begon aan te nemen, werd de brandweer uit Beemster gealar meerd, die vrij spoedig ter plaatse was en uitbreiding wist te voorkomen. De spuit van hier was intusschen weer hersteld en kon het nablusschingswerk overnemen. De vijzelberg en het daarin aanwezige hooi verbrandden geheel, de daarnaast gelegen veestalling bekwam veel scha de. Het woonhuis bleef behouden. Bij het uitleggen der slangen over het Swet zakte de oudste brandweerman van Beemster, die reeds 50 jaar aan de brand weer aldaar verbonden is, door het ijs. Het hooi was tegen brandschade ver zekerd. de vijzelberg niet. GEMEENTEREKENING 1938. Na beantwoording van verschillende be merkingen over de rekening 1938 door de financieele commissie stellen B. en W. den raad voor deze rekening voorloopig vast te stellen. In elke serie een keur van de allernieuwste Voorjaarsstoffen uit een hoogere prijsklasse. LITERAIRE AVOND. Ter gelegenheid van de boekenweek zal Woensdagavond in de kleine zaal van de Harmonie de door de radio-boekbe sprekingen zeer bendke letterkundige dr. P. H. Ritter van Utrecht een voordracht gehouden worden. Het onderwerp is: Onze nationale romankunst in de laatste 50 jaar in ver band met doel en streven van de Sala manderreeks-uitgave. Voor bijzonderheden zie men elders in dit blad. EERVOL ONTSLAG NOTARIS VERHOEFF. In verband met het op zijn verzoek aan notaris H. J. J. Verhoeff te Avenhorn verleende eervol ontslag vernemen wij nog, dat hij sinds 1896 het notarisambt aldaar vervulde, na te voren als cand.- notaris te Hoorn werkzaam te zijn ge weest ten kantore van notaris Sannes, Hij won al spoedig het vertrouwen van de bevolking en mocht zich verheugen in een druk kantoor. In den kring van collega's genoot hij aller achting en vriendschap. Vele jaren was hij secretaris van den Ring Alkmaar van de broederschap van notarissen en tevens was hij lid van de Kamer van toezicht op notarissen en cand.-notarissen. Notaris Verhoeff, wiens verdiensten door de regeering werden erkend door benoeming tot officier' in de Orde varf Oranje-Nassau, werd 6 Febr. 1862 te Alkmaar geboren en heeft dus tot op hoogenleeftijd zijn belangrijk ambt waar genomen. Mogen nog jaren van rust volgen! GYMNASIUM. In verband met het aan dr. P. Brommer verleende eervol ontslag -dienen B. en W. dè volgende aanbeveling in: a. als conrector den heer dr. J. C. Kamer beek; b. als leeraar in de oude talen den heer dr. L. Kukenheim, die reeds als leeraar in de Fransche taal (voor 16 lesur.en per week) aan het gymnasium verbonden is en thans een 9-tal lesuren van dr. Brommer zal over nemen. HET ONTSLAG TE DEN HELDER. Naar wij vernemen, heeft het college van B. en W. te Den Helder besloten bij den raad van beroep te Utrecht in beroep te gaan te gen de beslissing van het ambtenarenscheids- gerecht te Den Helder, dat de besluiten van 8 en 16 December van B. en W. tot schorsing van den heer P. H. L. Maas, als directeur van de gemeente-reiniging en plantsoenen had vernietigd. AFDEELING ALKMAAR N. R. V. Woensdag houdt de N. R. V., afdeeling Alkmaar, een buitengewonen avond met het onderwerp: Wandel- en bergsport; spr. de heer J. G. Beurs. Beelden van bosch en hei; van planten en bloemen in de natuurlijke kleuren; van de Reeuwijksche plassen; van het prachtige landgoed „de Hooge Veluwe"; films over de Voetreis-reünie op Duinrell in 1939, waarbij door den cameraman met kunstenaarsoog de veelheid van bloesem en bloemen werd vastgelegd; over Saanen en Kandersteg zullen aandacht vragen. Het programma biedt „elck wat wils", zoowel voor den beginnenden wandelaar als den all-round-alpinist. THE WANDERERS IN HET GULDEN VLIES. Het Mi-Carême-bal dat gisteravond in het Gulden Vlies werd gegeven, mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Er heerschte een uitnemende stemming, die in de eerste plaats werd gewekt door de uitmuntende band, die voor de dansmuziek zorgde, n.l. The Wan derers onder Leiding van Jack Silver. Deze band uit den Haag heeft de goede reputatie volkomen bevestigd en gaf de danslustigen, die onvermoeid bleken, vol op gelegenheid tot dansen en de show- nummers, o. a. bij de Rumba deden het uitstekend. Zoo werd het een welgeslaagde avond en een succes voor de directie. Aan aandeelhouders wordt 5 pet. uitgekeerd. In de Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering bleek uit het jaarverslag een brutowinst van ruim 12.739. In verband met de tijdelijke bezetting van de kistenloods dreigen moeilijkheden ten aanzien van den aanvoer. De vergadering was schaarsch be zocht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer G. van Slingerland, de door de gemeente aangewezen commissa ris, en de heer Nijssen, van het Centraal Bureau uit de Veilingen. De voorzitter, de heer S. v a n der Stok uit Nieuwe-Niedorp, betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomst. Hun, die opgekomen waren, heette spr. hartelijk welkom, speciaal den heer Nijssen. Spr. stelde de positie der tuinders in het licht, Waarbij hij constateerde dat zij te kampen hebben met alle mogelijke tegenvallers, w.o. in de eerste plaats de maatregelen van het buitenland tegen over den export genomen en waartegen geen hulp baat. De Nederlandsche regee ring helpt wel, maar dit buitenlandsche optreden kan er niet ongedaan mee wor den gemaakt. Spr. hoopte, dat de vredesgeruchten, die 1hans weer iets hoopvol stemmen, werke lijkheid mogen worden. Jaarverslag. Nadat de notulen van de vorige alge meene vergadering waren gelezen en goed gekeurd, bracht de heer E. Mak, directeur der veiling, het jaarverslag over 1939 uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Door de herkiezing van den heer C. Kluft als commissaris was het bestuur on gewijzigd gebleven. Er zijn één alg. ver gadering en zeven bestuursvergaderingen gehouden. De omzet was 337.060.78 tegen 313.292.65 in 1938, alzoo met 23.768.13 gestegen, waarmee dus de stijgende lijn in de omzetten is voortgezet. Teleurstellend is, dat, evenals vorige jaren, de oorzaak hiervan niet is gelegen in een algemeene verbetering van het prijspeil der producten, doch moet ge vonden worden in een steeds omvangrijker en een zich nog steeds uitbreidenden aan voer, hetgeen op zichzelf voor de Alk maarsche veiling een verheugend feit is en de toenemende belangrijkheid van deze instelling als verkoopgelegenheid voor tuinbouwproducten uit Alkmaar en omgeving demonstreert, doch welk feit voor de tuinders in 1939 niet de gewensch- te betere financieele resultaten heeft op geleverd, welke voor den tuinbouw zoo noodig zijn. Als bewijs voor den toene- menden aanvoer geeft het verslag een over zicht van het aantal aaangevoerde colli in de jaren 1934 tot en met 1939; in 1934 waren het er 436.133, in het daarop vol gende jaar 410.802 en daarna ging het steeds crescendo tot 518.287 in 1939. Van de voorjaarsproducten brachten sla en spinazie slechte prijzen op en groote hoe veelheden hiervan bleven onverkocht. Dit weinig hoopgevende begin is de inzet ge weest voor een seizoen van over het alge meen lage prijzen, welke, behoudens enkele schommelingen en met uitzondering van enkele producten, kenmerkend waren voor het geheele jaar. De productiekosten over troffen in vele gevallen de opbrengsten. Weliswaar trachtte de ïegeering hierin tegemoet te komen door maatregelen, als verhooging der minimumprijzen en steun - uitkeeringen, doch een volledige compen satie kon dit niet geven. Druiven- en tomatenprijzen waren ab normaal slecht te noemen. Desondanks was de hoeveelheid van het laatste product, welke onverkocht bleef niet zoo schrik barend groot, daar van regeeringswege groote hoeveelheden werden opgekocht ten behoeve van het inblikken voor toma tensoep, terwijl de geldelijke opbrengst naderhand nog eenigszins werd verzacht door een ruimen steun op deze beide artikelen. Het grove fruit werd in tegenstelling met verleden jaar in groote hoeveelheden aangevoerd, doch de prijzen ervan waren daarmede omgekeerd evenredig. Verder heeft de internationale toestand met de daaruit voortvloeiende export moeilijkheden ertoe bijgedragen, dat de opleving in den tuinbouw, waar steeds op gehoopt wordt, ook in 1939 is uitgebleven. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Balaus en winst- en verlies rekening. De balans, door den heer Mak voorge lezen, sloot op een bedrag van 90.178. De winst- en verliesrekening gaf een brutowinst aan van 12.739.30. De raad van commissarissen stelde voor om hier van 1064 aan aandeelhouders uit te keeren (5 pet. op alle volgestorte aandee- lent en de rest te gebruiken als volgt; af schrijving op gebouwen 3500, op inven taris 284.25 en op emballage 4875.62; te reserveeren voor noeuwbouw 1879.43; aan de reserve toe te voegen 255; uit te keeren aan commissarissen 238; tan tième directeur 85 en op dubieuze credi teuren af te schrijven 500, waarna nog een saldo overblijft van 58. Het rapaport van den accountant van het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland omtrent deze rekening werd eveneens voorgelezen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een en ander, waarmee dus ook het voorstel omtrent de uitkeering van dividend was goedgekeurd. De emballage, die op 1 Jan. 1939 een boekwaarde had van 6000 en in den loop van dat jaar werd uitgebreid met 9040 bakken en 4300 zakken ter waarde van gezamenlijk 4862.27, staat nu de afschrijving te boek voor 5986.65. Bestuursverkiezing. De aftredende commissaris, de heer G. van Slingerland, die door de gemeente Alkmaar weder candidaat was gesteld, werd met 52 van de 60 uitgebrachte stem men herkozen. Rondvraag. De heer Blaat w vroeg of het ééne procent, dat van de opbrengst wordt ge heven, nog noodig is. Gevraadg werd door den heer Bruin hoe het bestuur denkt te handelen, als straks een tekort aan opslagruimte zal ontstaan, als de aanvoeren op de veiling weer sterk toenemen. Dezelfde spreker klaagde over ondui delijkheid van het merk op het fust. Er is toch, meende spr., reeds eerder besloten tot het aanbrengen van nieuwe merken. De voorzitter antwoordde, dat de heffing van 1 pet. geschiedt ten behoeve van het door het Centraal Bureau uit de veilingen gestichte fonds voor reclame. De klacht over de zwaarte van de krat ten, door één der leden nog ter tafel ge bracht, werd door den directeur ont zenuwd. De kratten op zichzelf zijn niet zoo zwaar, het is de bloemkool, die ze zwaar maakt. Indien er nieuwe zouden komen, zal men naar sptvs meening toch nog evengoed de oude gebruiken, die hebben bewezen sterk te zijn. Zou men lichtere nemen, dan krijgt men zeer veel reparatie. Er zal intusschen een proef worden genomen me teen honderdtal lich tere kratten, die steeds aan denzelfden tuinder zullen worden afgegeven. De merken op het fust moeten niet ge makkelijk zijn na te maken, maar 't zal nog wel een jaar duren vóór dat een nieuw merk kan worden aangebracht (een brandmerk), omdat er nog zooveel kisten niet weer terug zijn. Wat de ruimte betreft, zei spr., dat de kistenloods ten gebrukie van Defensie moest worden ontruimd, waartegenover op het terrein van het slachthuis nieuwe ruimte werd afgestaan. Daarna is spr. overeengekomen, dat de loods door Defen sie zal worden ontruimd tegen 1 April, maar hij vreesde, dat er niet veel van te recht zal komen. Spr. was dan ook over tuigd, dat er ten aanzien van de beschik bare ruimte een moeilijke tijd zal komen; hij riep de medewerking van aanvoerders en koopers in om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, opdat de veiling blijft functionneeren. Welke maatregelen zullen moeten worden genomen, had spr. nog niet uitgemaakt, hij zal die nog nader moeten overwegen. Het voornaamste is, dat de aanvoeren zoo vroeg en zoo gelei delijk mogelijk geschieden. Dit geldt spe ciaal voor de vrachtrijders, die vaak pas tegen half 12 komen. Hoe vroeger de aan voer geschiedt, hoe vroeger alles ook kan worden gelost, in het voordeel ook van de aanvoerders zelf. De heer B 1 a a u w meende, dat goede sorteering en verpakking van het fruit betere prijzen waarborgde en vroeg of het goed verpakte fruit apart geveild werd. De directeur antwoordde hierop ontkennend, maar verzekerde, dat goede verpakking zeker een paar centen méér opbrengt dan het minder goed verpakte. De heer Bruin vroeg of het geen overweging verdient om een wettig gede poneerd merk op het fust aan te brengen. Voorts betoogde spr., dat het voor de vrachtrijders zeer moeilijk zal zijn om vroeger te komen. De directeur maakte duidelijk, dat wettig gedeponeerde merken in zooverre niet aan het doe lbeantwoorden, dat het fust evengoed voor andere (niet bedoelde) doeleinden wordt gebruikt. Spr. zette voorts uiteen, dat met goeden wil medewerking der vrachtrijders moge lijk is. De aanvoerders, voor wie de vrachtrijder moet laden, hebben vaak mede schuld. De heer N ij s s e n (van het Centraal Bureau uit de Veilingen) herinnerde aan het instellen van het fonds, waarvoor de veilingen 1 pet. van den omzet storten. Het is bestemd om den afzet van product te bevorderen. De directeur deelde nog mede, dat de heffing geschiedde over 1938; nog eenige dagen zal moeten worden geheven, dan is het toegezegde bijeen. Intusschen zal men moeten bedenken, dat steeds weer wegen moeten worden gevonden om den afzet zooveel mogelijk te bevorderen. De voorzitter sloot hiema de ver gadering met de hoop, dat in 1940 de op brengst en de afzet van de producten goed zullen zijn. Alleen de beste volrijp» tomaten werden verwerkt. De tomatensoep is dit jaar nog heerlijker en voed' zamer. Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar SIRENEGELOEI. Wat moet men doen als er een projectiel inslaat? Vele bewoners onzer gemeente zijn Za terdagmiddag opgeschrikt door sirenegeloej en hebben zich angstig afgevraagd wat dit waarschuwingssein kon beteekenen. Het was een brandweer, die meewerkte aan de collecte voor Finland. Hedenmorgen zijn wij eenige malen opge beld door ongeruste stadgenooten, die infor meerden waarom thans weer de sirenes op verschillende plaatsen onzer gemeente aan het loeien waren gegaan. Het bleek ons bij informatie, dat er en kele defecten waren geconstateerd, dat hief en daar de sirenes gerepareerd werden en, dat zjj zoo nu en dan moesten proefhuilen. Alles heel begrijpelijk, maar wij leven nu eenmaal in een tijd, dat niemand vandaag weet wat er morgen kan gebeuren. Men heeft de bevolking onlangs medegedeeld, dat Zaterdags tusschen den middag de sire nes geprobeerd worden, zoodat men zich dan niet ongerust behoeft te maken. Laat men het dan ook even bekend ma ken, als sirenegeloei op andere tijden ver wacht kan worden zonder dat dit het sein van mogelijk gevaar is. Anders zou het inderdaad wel eens kun nen gaan als met den herdersjongen, die zoo lang onnoodig om hulp geschreeuwd had, dat men hem niet meer geloofde toen er wer kelijk een wolf verscheen, die hem daarna heeft verslonden. In verband met het feit, dat er ook in onze omgeving luchtdoelgeschut is, dat zoo nu en dan in werking wordt gesteld, nemen wij hier nog de volgende mededeeling over, welke door den commandant van den lucht verdedigingskring Amsterdam is medege deeld. Bij inslag van projectielen van eigen afweergeschut in woningen of andere plaatsen wordt medegedeeld, dat ver moedelijk geen gevaar voor ontploffing meer bestaat, wanneer deze tien minu ten na den inslag niet plaats heeft ge vonden, mits men het projectiel rustig op zijn plaats laat. Aanraking of ver wijdering van het projectiel mag slechts geschieden door deskundig personeel. In geval van inslag moeten bewoners hun getroffen woningen gedurende ten minste tien minuten verlaten. Nadien kunnen zij deze weer betrekken, tenzij de bouwmuren zoo ernstig getroffen zijn, dat gevaar voor instorting bestaat, een en ander ter beoordeeling van het gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht. Het publiek wordt verzocht, wanneer weer een geval van projectielinslag ge schiedt, onmiddellijk de politie daarvan in kennis te stellen, onder verstrekking van zooveel mogelijk gegevens, waarna vanwege de politie de verschillende instanties zullen worden gewaarschuwd. VIERKLEUREN POTLODEN vanaf f 1.25 tot f 12.50 P.O.A. n.v. PAYGLOP 18. EEN ADRES AAN DEN RAAD. Aan Burgemeester en Wethouders van Alkmaar is het volgende adres gezonden: De vier plaatselijke Vakcentrales, t. w. de Alkmaarsche Bestuurdersbond, de Afd. Alkmaar van den R.K. Volksbond, Bestuurdersbond Alkmaar en de Christelijke Bestuurdersbond, domicilie kiezende ten huize van den heer H. Ha- biecht, Rochdalestraat 11, alhier, ver zoeken U bij deze beleefd hen te willen inlichten, waarom nog altijd de B. steun niet aan de werklooze arbeiders is ver strekt. Zij zijn van meening dat er wel zeer ernstige redenen moeten bestaan om niet tegenstaande de felle koude in de afge- loopen maanden en het nijpende gebrek aan dekking en kleeding in de gezinnen der werkloozen het verstrekken van den B. steun is achterwege gebleven. Zij geven voorts te kennen dat door verschillende arbeiders, uitgezonden via de Arbeidsbeurs naar Veenendaal (werk Defensie) tengevolge van het omwaaien der tenten en zware regens dekens en verschillende kleedingstukken worden vermist. Dat door den aannemer van het werk aan deze menschen is beloofd, dat een en ander zou worden vergoed en ge regeld door bemiddeling van de Arbeids beurzen, die voor de uitzending der arbeiders hadden zorg gedragen. Dat indien het bovenstaande juist en aan Uw college bekend is, zij U tevens beleefd verzoeken hen ook te willen inlichten, wanneer de verstrekking van die vergoeding kan worden verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2