Aqwda flMSTERDAMSCHE BEURS 55ucquGièe Stand £aaiste éedchtea EERSTE BLAD. Nederl. Tuindersbond. Nederlandsche schepen door vliegtuig beschoten. Geen schade, niemand gedeerd. Alkmaarsche Politierechter RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Alkmaar vergadert op Donderdag 7 Maart 1940 namiddag 7.30 uur. De punten van behandeling zijn: 1. Vaststellen der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor Centraal 7e en 8e leeraar en van een onderwijzer aan de Tesselschade- school (bijl. nr. 9). 3. Benoeming van een conrector en van een leeraar in de oude talen aan het Murmel- lius-Gymnasium (bijl. nr. 22). 4. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Murmellius-Gymnasium (bijl. nr. 23). 5. Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van het Heilooërpad (bijl. nr. 10). 6. Idem tot toepassing van artikel 36, lid 4, der Woningwet, ten aanzien van het uit breidingsplan „Alkmaarder Hout e.o." (bijl. nr. 13). 7. Idem inzake verhuring van het speel terrein aan de Uitenboschstraat (bijl. nr. 14). 8. Idem tot verkoop van een strookje grond aan de Houtmanstraat (bijl. nr. 19). 9. Idem tot verkoop van grond aan de Ree kerstraat (bijl. nr. 21). 10. Idem tot het verleenen van de mede werking der gemeente tot verbetering van een aantal arbeiderswoningen door het toe kennen van een bijdrage in de kosten van verbouwing (bijl. nr. 18). 11. Idem tot afwijzende beschikking op een verzoek van het Hoofdbestuur van den Al- gemeenen Nederlandschen Politiebond tot herziening van de salarissen van het Politie personeel (bijl. nr. 12). 12. Idem tot voorloopige vaststelling der gemeenterekening en van de rekeningen der bedrijven over 1938, met rapport der raads commissie van onderzoek (bijlagen nrs. 161 van 1939 en 15). 13. Idem tot het toekennen van voorschot ten op de gemeentelijke vergoedingen voor 1940 in de kosten van instandhouding van het bijzonder lager onderwijs en in de kosten' van vakonderwijs bij dat onderwijs (bijl. nr. 16). 14. Idem tot vaststelling van de gemeente lijke vergoeding ex art. 101 (oud) der lager onderwijswet 1920 over 1937 en van het be drag, waarop ingevolge dit artikel over de jaren 1934, 1935, 1936 en 1937 aanspraak kan worden gemaakt (bijl. nr. 17). 15. Idem tot overneming van het gasbedrijf der gemeente Schagen (bijl. nr. 20). JAARVERGADERING VAN DE V.A.R.A. District Noordholland-Noord. In de zaal ,,'t Wapen van Heemskerck" hield het district van de V.A.R.A. Zondag zijn jaarvergadering. Van de aangesloten afdeelingen Waren er 69 vertegenwoordigd, toen de voorzitter, de heer Swierstra, zijn openingswoord sprak. Spr. memoreerde de moeilijke omstandig heden, waaronder deze vergadering bijeen komt. Evenals andere organisaties heeft ook de V.A.R.A, met moeilijkheden te kampen, zij het dan misschien in mindere mate. Ver der gaf spr. een kort overzicht van de inter nationale omstandigheden, welke de mensch- heid beroeren. Hoopvol blijven wij echter zoo zei spr. de toekomst onder de oogen zien, zeker dat wij zijn dat uiteindelijk ons beginsel zal overwinnen. Een woord van afscheid werd gesproken aan den overleden secretaris van de afdee- ling Nieuwe-Niedorp. Het jaarverslag van den secretaris gaf blijk van een opgewekt vereenigingsleven. De groei van het ledental kon, evenals in andere districten, ook in Noordholland wor den geconstateerd. Op 31 December 1938 was dit 7462, en op 31 December 1939 was het 7680, een vooruitgang van 218. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester werden hierna goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur om de jaar- lijksche afdracht aan het district te verhoo- gen van 10 cent tot 14 cent per lid en per jaar, werd na uitvoerige toelichting van den voorzitter met op één na algemeene stem men goedgekeurd, echter niet dan nadat door enkele afgevaardigden werd gewezen op de moeilijkheden, die daardoor in de af deelingen kunnen ontstaan. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden bij enkele candidaatstel- ling werden herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer Cramer (Den Helder) werd gekozen de heer Kick (Den Helder) met 3460 stem men, tegen 3332 stemmen op den heer Speur (Heiloo). Als leden van den Vereenigingsraad wer den herkozen de heer Swierstra, Kaagman en Vas, terwijl tot plaatsvervanger werd ge kozen mej. Krul te Schagerbrug. De aftredende hoofdbestuursleden werden opnieuw gecandideerd. Het jaarverslag van het hoofdbestuur en het omroeprapport gaven aanleiding tot langdurige besprekingen, waarbij verschil lende wenschen naar voren werden gebracht en critiek geoefend. Naast deze critiek werd echter wanne waardeering uitgesproken voor de omroepleiding. Door den vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, den heer F. Hof, werden de verschillende opmerkingen op afdoende wijze besproken, waarbij hij gelegenheid vond op verschillende vragen uitvoerig in te gaan. Het jaarverslag en het omroeprap port werden hierna goedgekeurd. Nadat bij de rondvraag enkele onderge schikte zaken' naar voren waren gebracht, werd de vergadering met een opwekkend woord door den heer Swierstra gesloten. LEERAAR GYMNASIUM. Voor de benoeming tot leeraar in de oude talen, voorloopig voor het tijdvak van 1 April 1940 tot 1 April 1941, aan het gymna sium bevelen curatoren aan de heeren: 1. H. Bolkestein te Middelburg; 2. E. B. J. Postma te Leeuwarden. EEN BOUVIER, Belanghebbenden bij een weggeloopen bouvier kunnen aan het politiebureau na dere inlichtingen krijgen. In de „Unie werd Zaterdag om 11 uur de algemeene vergadering gehouden van het district Noordholland van den Nederland schen Tuindersbond, onder voorzitterschap van den heer A. Schermer. In zijn openingswoord besprak deze de bezorgdheid die ook in ons land heerscht over het uitbreken van den wereldbrand. Nationale welvaart is mogelijk, als deze internationaal is verwezenlijkt. Lichtpunten voor onzen landbouw zijn zelfs door den grootsten optimist niet te vinden. De export is steeds méér belemmerd geworden. Enge land verbiedt nagenoeg geheel den uitvoer van onze landbouwproducten en Duitsch- land, eertijds onze grootste afnemer, stelde voor 1940 een contingent vast, gelijk aan het beperkte in 1938. Onze regeering staat machteloos en toch staan wij weer klaar om met alle energie onze arbeid te verrichten. En dit moet ons uitgangspunt blijven. Met leedwezen constateerde spr. dat de re geering bij de vaststelling van de erwten- prijzen voor den tuinbouw met de be langen van de tuinders onvoldoende reke ning is gehouden. Nu land- en tuinbouw zich voor de voed selvoorziening van ons volk beschikbaar moeten stellen, dient de leiding hierover niet in handen te blijven van menschen buiten de bedrijven, doch dient deze te worden gelegd in handen van de vertrou wensmannen van den tuinbouw. Het zijn thans vooral de kleine tuinders, die den minsten weerstand hebben, de dupe wor den van de door den Haag vastgestelde groote lijnen. Het wezen van ons bedrijf is in belangrijke mate ontwricht geworden. Krachtige steun voor onze bloemenkwee- kers te Aalsmeer wordt een vereischte. On danks de 15 millioen gulden steun in 1939 als tuinbouwsteun blijft er sprake van te kort. De regeering is niet bereid verder te gaan. De tuinbouw is de regeering dank baar voor den geboden steun doch de regee ring mag den tuinbouw niet ten onder la ten gaan en juist de laatste loodjes wegen het zwaarst. Voor 100 pet. moet de be staansmogelijkheid veilig worden gesteld. Onze strijd zal zwaar zijn, maar is nog niet beëindigd. Met den wensch, dat de aanwezi gen bereid zullen zijn dezen strijd tot het einde te voeren, opende spr., onder applaus, de vergadering. Jaarverslag, financiën, bestuursver kiezing. De heer Vennik bracht hierop een uitge breid jaarverslag uit, dat ook allerminst optimistisch kon worden genoemd, maar toch van waardeering getuigde voor de vergoeding aan de gemobiliseerden. Uit het jaarverslag bleek, dat 1939 over de ge- heele linie teleurstelling bracht. Tot lid van een financieele commissie werd de afd. Blokker aangewezen. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1541.21, met een voordeelig saldo van 212.37. De aftredende bestuursleden, de heeren N. Kaan en W. Vennik, werden herkozen. De begrooting voor 1940 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op ,f 1593. De contributie, per lid 0.90, is geraamd op 1593. Verschillende voorstellen. De geringe middelen waarover de bond beschikt, zijn voor de afdeelingen geen be letsel geweest om voorstellen te doen die den indruk vestigen, dat in de afdeelingen de veronderstelling leeft, dat het bestuur met deze geringe middelen wonderen kan doen. Niet minder dan 15 voorstellen waren inge komen en voorzien van een prae-advies, in gestencilden vorm, aan de leden toegezon den. Uit de voorstellen van de afdeelingen Andijk, Oudkarspel en Berkhout bleek, dat een waardeeringsbedrag van 17.50 per 100 kg voor de landbouwbedrijven bevredi gend kan worden genoemd, doch voor de tuinbouwbedrijven beslist onvoldoende is, waarom werd aangedrongen op een actie om voor deze bedrijven een toeslag op de producten te verkrijgen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur reeds in deze richting werkzaam is, en gaarne bereid is daarmee door te gaan. te gaan. De afgevaardigde van Andyk keurde het in scherpe bewoordingen af, dat de regee ring een vervoerverbod voor de peulvruch ten had ingesteld, zonder daar iets tegen over te stellen. Dank bracht hij voor het geen het bestuur had gedaan. Bepaalde maatregelen vorderen tijd, doch het lange gezeur er mede was niet noodig. Spr. oor deelde, dat veel stagnatie voorkomen had kunnen worden, wanneer de vertrouwens mannen van de landbouwers waren inge schakeld. Het verschil tusschen hetgeen de producent ontvangt en de consument moet betalen, oordeelde spr. te groot en met na druk verklaarde spr. dat de betaalde prijs geen productieprijs was vo:r de tuinbouw.De peulvruchten van den tuinbouw zijn beter dan die van den akkerbouw en de handel betaalde daarvoor steeds 2 of 3 gulden hoo- ger. Spr. oordeelde het billijk wanneer nog een toeslag met terugwerkende kracht werd betaald en voor de toekomst oordee de hij het noodig, dat het product direct na de vordering tegen een loonenden prijs wordt betaald. Wij zijn bereid, aid. spr., mede te werken aan de voedselvoorziening van ons volk doch niet bereid dit tegen een hongerloon te doen. Van ons mag niet verlangd worden, dat wij bij een akker vol voedsel geen eten hebben. Voorkomen moet worden, dat de pro ducten clandestien tegen hoogen prijs wor den verhandeld. Wij willen die richting niet uit, maar dan dient de regeering er ook voor te zorgen, dat wij die richting niet moeten gaan. Verschillende spr.s uitten zich in gelijken geest. De heer Bors t, Oudkarspel, betoog de, dat het antwoord van den minister on bevredigend was geweest en wees op de stichting van het fonds voor economische verdediging, dat weer bewijst, dat wij daar door de mobilisatiekosten mede moeten be talen. Wij gaan weer den weg op, die in de vorige periode de N.U.M. is opgegaan. Een woord van protest is noodig. Spr. drong aan Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Kouwe drukte (amus.); hoofdrol George Formby. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer Bel Ami (rom.); hoofdrollen Willy Forst, Johannes Riemann, Olga Tschechowa e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Donderdag geen voorstelling. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Sterren gaan naar Hollywood (rom. revue film); hoofdrollen Joan Crawford, James Stewart, Lew Ayres en Lewis Stone. Toe- gang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Mr. Moto op het eiland des doods (detective verhaal) hoofdrol Peter Lorre. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Woensdag 6 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V.-avond, licht beelden en films wandeltoerisme en berg sport. 8.15 uur, dancing Harmonie, - literaire avond; spreker dr. Ritter. Kapelkerk, uitvoering Johannes Passion door Toonkunst. 8 uur, „De oude Prins" te Bergen, verg. afd. Roode Kruis voor Bergen en Schoorl. ALKMAAR. GEBOREN: Johannes P., z. van Petrus J. A. Schoen maker en A. G. M. Tames. Joost M. O., z. van Barend J. Leeuwenberg en P. H. Huddleston Slater. Jan W., z. van Jacob Deutekom en T. Kooii. Lambertus J., z. van Lambertus J. Boshuizen en L. C. Wol- ters. OVERLEDEN: Adrianus C. Baltus 1 jaar. Willem J. van de Veen, gehuwd met H. Vos, 47 jaar. Wintje Strijbis, gehuwd met T. Appel, 67 jaar. Frederik Moeijes, gehuwd met E. Klos, 71 jaar. Hendrik G. Burger, ge huwd met H. van Jaarsveld, 78 jaar. (Ongecorrigeerd.) Gisteravond zijn twee Nederlandsche vrachtschepen de Belgische haven van Oostende" binnengekropen, die rapporteer den, dat zij op de Noordzee door vliegtui gen waren beschoten. Het betreft het vrachtschip „Limburg" van de N. V. scheepvaartmaatschappij Lim burg te Terneuzen, metende 345 ton, en het vrachtschip „Schieland" van de scheepvaart en steenkolen maatschappij te Rotterdam, metende 2.249 ton. Beide schepen kwamen met een lading steenkool uit New-Castle. Zij werden ver scheidene malen met machinegeweren der vliegtuigen beschoten. Gelukkig werd nie mand gedeerd. Er werd geen schade aange richt. NOG GEEN SPOOR VAN VERMIST MEISJE. De dienstbode Theodora Goossens, die sinds Woensdagavond spoorl. verdwenen is, is tot heden niet teruggekeerd. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing omtrent haar ver blijfplaats. Wel is gebleken, dat zij Woens dagavond circa 7 uur 20 in de Boschstraat te Breda gesproken heeft met een veel ouderen man, die een overjas, een gleufhoed en been kappen droeg. WELLES' BEZOEK AAN HITLER. Volgens den correspondent van de „Journal" te Zürich wordt van verschil lende kanten bevestigd, dat Hitier bij zijn onderhoud met Sumner Welles beslist heeft geweigerd, ook maar een deel van het in Polen en Tsjecho-Slawakije bezette gebied terug te geven. Hij heeft restitutie van de koloniën geëischt en beschuldigde Engeland er van, slechts de vernietiging van het Duitsche rijk en de verdelging van het Duitsche volk als doel te hebben. De correspondent verklaart te gelooven, dat er aanleiding is om aan te nemen, dat Hitlers plan in hoofdzaak berust op het bombardeeren en verwoesten van de Britsche Oostkust. Hij is er van overtuigd, dat de Duitschers gedurende den winter een speciale vloot van groote bombardementsvliegtuigen hebben gebouwd, waarmede zij alle ha vens aan Engelands oostkust denken te vernietigen om de ravitailleering van het land te belemmeren. op het organiseeren van een protestdemon stratie. De voorzitter zeide, dat ook het be stuur van oordeel is, dat de tuinbouwers nog recht hebben op een toeslag voor de geteel de erwten en zegde toe, dat het bestuur daarvoor het mogelijke zal doen en ook wil trachten om voor het komende jaar een betere regeling te krijgen. Een der aanwezigen had zijn dure zakken nog niet terug ontvangen en vreesde, dat ze in een verkeerden toestand terug zouden komen. De secretaris zeide, dat iedere tuin der recht heeft zijn zakken onmiddellijk van den handel terug te krijgen. De handel zegt, dat hij voor een vergoeding van 2 j/. cent voor 100 k.g. per week niet bereid is zakken beschikbaar te stellen. Van regee- ringswege stelt men daar tegenover, dat de handel het daarvoor heeft aangenomen, maar de zakken blijven tot nog toe weg. Het bestuur zal ook hieraan aandacht Schenken. Hierop werd gepauseerd. (Slot volgt). VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Stormachtige tot krachtige westelijke tot noordelijke wind, wisselende bewolking, en kele buien, des nachts weinig verandering in temperatuur, kouder overdag. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Sedert Zaterdag is het gebied van hoogen luchtdruk over den oceaan, de Britsche eilanden en onze omgeving voortdurend in beteekenis afgenomen. De kern, waarin barometerstanden boven 1030 mbar voor komen, is in westelijke richting naar den oceaan getrokken. De as van dezen hoogen druk, die Zaterdag over de Duitsche Bocht was gelegen, heeft zich tegelijkertijd naar het zuiden verplaatst, en is in den loop van den Zondag ons land gepasseerd. Tenge volge van de opklaring, waarmede het pas- seeren van de as gepaard ging, vroor het in den vroegen Zondagochtend in Twente acht graden. Thans is de wind hier overal weste lijk, zoodat in den afgeloopen nacht geen tem peraturen onder het vriespunt meer voor kwamen. Bij IJsland ontwikkelde zich gis teren een actieve depressie, die sterk in diepte toenemend zich in ongeveer zuid oostelijke richting verplaatste. Hedenmor gen ligt zij met een laagste luchtdrukwaar- de van omstreeks 980 mbar over zuid- Noorwegen. Op IJsland en de Faroer stijgt de barometer weer snel. In deze omgeving worden koude polaire luchtmassa's met stormsnelheden naar het zuiden getranspor teerd. Op IJsland daalde de temperatuur sedert gisterenavond van +5 tot 6 graden, op de Faroer van +8 tot 1 graden. Tus schen Jan Mayen en noord-Scandinavië ligt nog een oude depressie van omstreeks 990 mbar, die zich langzaam in zuidelijke rich ting verplaatst. Op Groenland herstelde zich de hooge druk weer tot 1035 mbar. Het minimum van 1002 mbar bij de Azoren trekt steeds verder weg naar het westen. Het heeft daar nog wat regen gebracht. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.14 tot 7.09 uur licht op. DE ITALIAANSCHE NOTA AAN ENGELAND. In de Italiaansche protestnota over het belemmeren van het kolenvervoer naar Italië worden de Britsche controlemaatre gelen in strijd met het volkenrecht ge noemd welke de neutrale scheepvaart ernstig belemmert. De nota becritiseert den maatregel welke slaat op den uitvoer van Duitsche goederen naar neutrale landen, die het internationale handelsverkeer ont wricht. De Britsche regeering weet, dat de betreffende steenkool een levensbehoefte voor Italië is. In die omstandigheden is de door de Britsche regeering genomen maatregel van dien aard, dat hierdoor de econo mische- en politieke betrekkingen tusschen Italië en Groot-Britannië, zooals vastgelegd in de overeenkom sten van 16 April 1638, verstoord en in gevaar gebracht worden. Terwijl de fascistische regeering haar formeel protest vernieuwt, wil zij van heden af nawkeurig de gegevens en feiten vastleggen voor de verantwoording met betrekking tot een latere ontwikkeling van den toestand. TWEE NEERGESCHOTEN DUITSCHE VLIEGTUIGEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart bevestigdt, dat Zaterdag een Duitsch Dor- nier toestel werd neergeschoten in Frankrijk en dat een Messerschmitt is neergestort ach ter de vijandelijke linies. (Zitting van Vrijdag 1 Maart). Vrijdagmorgen niet anders dan Texelaars bereikt. Strandjutterij. In tegenstelling met zijn gewoonte, hield de Alkmaarsche politierechter dezen keer eens op Vrijdagmorgen zijn strafzitting, en om de zaak nog wat merkwaardiger te ma ken: de zondaars van deze week kwamen al lemaal van Texel. De eerste twee waren landarbeiders uit Eierland, die er van werden beschuldigd drie nieuwe balken te hebben gejut van het schoone Texelsche strand. De gemeente veldwachter was op 28 November met een assistent op speurtocht gegaan en had daar bij waargenomen, dat balken van het strand werden gehaald en even later in het duin werden begraven. Hij kon niet direct zien wie dat misdrijf pleegden, maar toen hij dichterbij kwam ontmoette hij genoemd tweetal, dat hij meteen voor de daders van de jutterij aankeek. De twee verdachten be weerden, dat de veldwachter hun ten on rechte beschuldigde. De officier geloofde meer in de gevolg trekkingen, die de veldwachter op zijn speurtochten had kunnen maken dan in de ontkentenis van de twee Texelaars, te gen wie hij, 30 boete of 15 dagen hechtenis vorderde. De politierechter, die op het terrein der jutterij altijd een hoop voetangel en klem men tegenkomt, wierp als van ouds de twistvraag op, of dat aangespoelde hout nog een eigenaar had of slechts prijsgegeven goed was, waarover ieder die het vindt, vrij- lijk mag beschikken. De veldwachter kon niets ander vertellen, dan dat er sinds de drie maanden, dat het hout aanspoelde, geen reclame over was geweest en de officier ging van de veronderstelling uit, dat alles een eigenaar heeft en dat in ieder geval de termijn van één jaar, gedurende hetwelk het aangespoelde ter beschikking van den eigenaar is, nog niet was verstreken. De politierechter bleef twijfelen en ver wees het juridisch puzzeltje naar de meer voudige strafkamer. Handige redeneering. Heel mooi glipten twee andere bewoners van het eiland er tusschen door. Die waren door den veldwachter van het vorige zaakje ook betrapt op het jutten van een paar nieuwe balken. Het tweetal erkende ronduit bezig te zijn geweest met het bergen van ge noemde waar, doch, zeiden ze, niet om het OPGAVE AMSTSBDAMSCHK BANK JLV. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 4 Maart 1940. Vo STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 33% Nederl. 1938 85% 3 Ned.-lndië 1937 83% 5Duitscbl. m. verkl. 11'/, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank87 Handel Mij. Cert. v. 250 86'/« Koloniale Bank161 V« Ned Ind. Handelsbank 103 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 381% Calvé Delft Cert. 56% Nederl. Ford316% Lever Bros 91% Philips Gloeil. Gem. Bezit 115 INDUSTR. OND. BUITENL, Am. Smelting 36% Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Phillips Oil. o a Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac. 22%6 567% 37% 39'/, wA 15% 5%, 42%« 47s 390 225 218 97% 56% 90 I V 9 a 9 231% 247 28 8% 87% 188 154% 100»/, Ill 55% 98% 3% 92% 115 106% 107% 121% 176% 132 A,77/* 91% 103% 12% 74 4 2.15-2.30 11% 37%-% 90%-l H3%-; 22»/,-% 56|-7% 39% 27% 15f-% 5l/i« 42.W,S 387% 225 2441-51 8%-% 8% 188 101 98 lOfrï-% 176 10% 74% 4 Prolongatie vorige koers 2%, heden 214 §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. 'Exdividend. NIET-OFFICIEEL. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers heden New-York 1.88% 1.887a Londen 7.40 7.36^ Berlijn 75.55 75.50 Parijs 4.19% 4.18 Brussel (Belga] 31.84 31.78 Zürich 42.21 42.20 Kopenhagen 36.37 36.35 Stockholm 44.80 Oslo 42.80 42.75 voor eigen gebruik aan te wenden, maar om het naar den strandvonder te brengen. De veldwachter, als getuige gehoord, ge loofde dat foefje niet, want vlak bij het tweetal was op het strand de hulpstrand vonder met paard en kar bezig hout te ber gen. Ze hadden het hout, als ze het zoo goed meenden, wel meteen aan dien vonder kun nen geven. De heeren waren door deze redeneering niet uit het veld geslagen. Ze betoogden, dat het best kon zijn, dat de vonder bij hun in de buurt was, maar bij de Slufter is het strand zoo bochtig, dat ze den man onmoge lijk hadden kunnen zien, zelfs al zouden ze naar hem uitgekeken hebben. De veldwachter lag knock-out, want hij kon niet bewijzen, dat ze den strandvonder hadden moeten zien. De officier kon daardoor op zijn beurt niet aantoonen, dat het tweetal kwade be doelingen had met het hout en vroeg vrij spraak. Het vonnis was conform. Prijsgegeven goed? Een tweetal broers van Texel, waarvan er maar één was verschenen, zou op 27 No vember zich hebben schuldig gemaakt aan het jutten van nieuw hout. Ze werden bij het wegsjouwen betrapt door een brigadier rijksveldwachter en een militaire patrouille, die samen op contróletocht waren in een voor burgers verboden gebied. De gebroe ders beweerden bij die gelegenheid, dat ze slechts brandhout weghaalden ze hadden zelfs een zaag bij zich maar dat brand hout bestond uit nieuwe, zware baddings, waarvan ze er maar één tegelijk weg kon den sjouwen. De rijksveldwachter rede neerde er daarom maar niet lang over en maakte proces-verbaal op. De eenige der verschenen broeders trachtte nu ook klaar te komen met het verhaaltje, dat hij en zijn broer het hout naar den strandvonder hadden willen brengen, maar het werd niet erg geloofd. De officier vorderde nu ook 30 of 15 dagen, maar de rechter, die in het eerste zaakje het mogelijk vond, dat er sprake was van prijsgegeven goed, twijfelde weer op nieuw en verwees daarom ook dit zaakje naar de meervoudige kamer. Hij wilde contant betalen. Een veertigjarige koopman uit Oudeschild had verzuimd zijn voorraad binnen- en bui tenbanden, zooals is voorgeschreven, op te geven aan het rijks-rubber-bureau. Hij verweerde zich tegenover den politie rechter met de bewering, dat hij niet had geweten, dat hij zijn voorraad moest opge ven. Nu had hij het maar gauw gedaan. De officier herinnerde er aan, dat deze koopman al eenige keeren was veroordeeld wegens heling en thans nog in een proeftijd liep wegens schuldheling, met een voor- 1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3