ïBiiUe*ilaad Veiligheidsvoorschriften voor schepen. De aanslag te Soesterberg. GEMENGD NIEUWS. De oorlog in de lucht. Gevecht tusschen Belgische en Duitsche vliegtuigen. 3 Maatregelen tegen gevaar op zee Staatsblad no. 5G7 bevat een besluit van 1 Maart 1940 tot wijziging van het schepen besluit. Onder meer is aan genoemd besluit een nieuwe bijlage XVIII toegevoegd met als titel: „bijzondere maatregelen in drei gende oorlogsomstandigheden" Hierin wordt o.m. bepaald, dat 1. Aan boord van schepen, waarvoor twee of meer reddingsbooten zijn voorgeschreven, voorzoover deze schepen niet vallen onder artikel 58 van het schepenbesluit, tenminste een boot voorzien moet ziju van een ruw- oliemotor van voldoend vermogen als voort stuwingswerktuig en van een inrichting om te sleepen. Dit voorschrift is niet van toepassing op schepen, welker reizen beperkt blijven tot de Oostzee, de Noordzee en het kanaal be- 1 grensd door de lijnen Peterhead-Ekersund en lands end-kaap St. Mathieu. 2. Aan boord van elk schip, geen passa giersschip zijnde, moeten beven het voorge- schrevene in artikel 56 van hel schepenbe sluit, reddingvlotten of sloepen aanwezig zijn naar den volgenden maatstaf: voor de eerste 10 opvarenden voor 100 voor de volgende 20 opvarenden voor 60 voor de volgende 2 opvarenden voor 40 en voor de overigen voer 25 van het aantal. Bo vendien moeten drijvende toestellen voor ten minste 25 van het aantal opvarenden aan boord zijn. Aan boord van passagiersschepen moeten, boven het voorgeschrevene in de artikelen 56 en 57 van het schepenbesluit, redding- vlotten of sloepen voor tenmb -.te 10 en drijvende toestellen voor tenminste 25 van het aantal opvarenden aanwezig zijn. Al de vlotten en sloepen moeten vrij kunnen opdrijven. Aan boord van elk schip moeten, boven het aantal reddinggordels, aangegeven in artikel 54 van het schepen besluit, een aan tal reddinggordels aanwezig zijn, overeen komende met 25 van het aantal opvaren den aan boord van passagiersschepen en 50 van het aantal opvarenden aan boord van schepen, geen passagiersschepen zijnde. f De kapitein, die van een oorlogsschip of militair vliegtuig bevel krijgt te stoppen, moet daaraan onmiddellijk gevolg geven en tevens de aart uit het schip doen halen. Het is verboden, wanneer een militair vliegtuig of onderzeeboot in het zicht is, zonder nood zaak koers en/of vaart te wijzigen. Zig-zag varen is verboden, evenals het gebruik van de radiotelegraaf of telefooninrichting. Noch in Nederland, noch op zee mogen buiten- landsche vlaggen worden geheschen in bui- tenlandsche havens slechts indien het ter plaatse is voorgeschreven. De kapitein van een passagiersschip is verplicht vóór het vertrek uit de laatste ha ven, voordat gevaarlijk gebied wordt bin nengevaren, een sloepenrol te doen houden, waarbij de booten moeten worden uitge draaid en zoo noodig tot het inschepingsdsk gevierd, en de passagiers en bemanning met aangetrokken reddinggordels in de- booten moeten plaats nemen." Voorts beval de bijlage nog talrijke voor schriften met betrekking tot de uitrusting van schip en reddingbooten, de radio-instal latie, de plichten van den kapitein en voor schriften van technischen aard. 0 Dader te Den Haag gearresteerd. Door een zeker toeval, doch ook door de oplettendheid en tegen woordigheid van geest van twee Haagsche rechercheurs is men erin geslaagd de dader van den laffen aanslag op mevr. van der Griendt te Soesterberg te arresteeren. Omstreeks zes uur Zaterdagavond zagen twee in burger gekleede surveilleerende agenten in de boschjes van Poot, nabij den Nieboerweg te Den Haag, een man op den grond liggen slapen. Zij maakten hem wakker, waarop de man als een bezetene te keer ging en vertelde, dat hij een paar glaasjes bier hau gedronken, nu zijn roes uitsliep en. naar Wassenaar wilde. De agenten wien het signalement van J. Leeuwenkamp, den dader van den aanslag bekend was, meenden Leeuwenkamp in den aangehouden man te herkennen. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij echter een anderen naam op waarop de agenten den man meenamen naar het bureau Duinstraat. Hij weigerde daar op iedere vraag ant woord te geven, waaarop hij gefouilleerd werd en de politie een portefeuille op hem vond, waarin een kaart van de Ar beidsbeurs in Amersfoort werd aangetrof fen, ten name van J. Leeuwenkamp. Ook na deze vondst weigerde de man iets te verklaren. Hij werd hierna meegenomen naar het hoofdbureau van politei, waar de justiti- eele dienst C, in tegenwoordigheid van den hoofdcommissaris van politie, den heer N. G. van der Mey en hoofdinspecteur N. D. Pool hem een voorloopig verhoor afnam. Tijdens dit verhoor is de man aan het praten gegaan, doch op zulk een verwarde wijze, dat men uit zijn verhalen nauwelijks wijs kon.. Tenslotte gaf hij toe Leeuwen kamp te zijn, doch een directe bekentenis, dat hij den aanslag heeft gepleegd, gaf hfj niet. Leeuwenkamp is op transport naar Soest gesteld. Militair met zijn motor geslipt. - Zater dagmiddag is in de Parkstraat te Den Haag de 22-jarige militaire motorrijder H. P. bij het remmen met zijn motor geslipt en ge vallen. Met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde is hij naai' het militaire hospitaal overgebracht. GEEN NAVICERTS MEER VOOR SMEEROLIE. Engelsche maatregel met onjuiste motiveering. De Britsche ambassade te Washington heeft de Amerikaansche petroleum-maat- schappijen ervan in kennis gesteld, dat voor onbepaalden tijd geen navicerts zul len worden verstrekt voor scheepsladin gen smeerolie, die op weg zijn naar N e- derland, België of Denemarken en die zoodoende de Britsche blokkade moeten passeeren. Van Britsche zijde wordt verklaard, dat deze maatregel is genomen aangezien men zou hebben nagegaan, dat de voorra den smeerolie in genoemde landen „meer dan voldoende zijn voor de komende maanden", en dat dientengevolge de ver dere aanvoer van deze olie zijn weg naar Duitschland zou vinden. De Britsche regeering tracht thans met de Nederlandsche, Belgische en Deensche importeurs tot overeenstemming te ko men inzake het terugbrengen van den olie-import tot het normale peil. De Britsche ambassade voegt hieraan toe, dat slechts exporteurs in de Vereenig- de Staten tot nu toe navicerts voor olie hebben aangevraagd. Reeds enkele weken geleden is de En gelsche regeering over deze kwestie met de Nederlandsche importeurs in contact getreden. De importeurs hebben in de afgeloopen maanden getracht zoo groot mogelijke voorraden te vormen en zijn daarin voor een deel ook geslaagd. Voor loopig verwacht men dan ook geen moei lijkheden voor 't binnenland, aldus het Hbld. Het Reuterbericht is in zooverre on juist, dat gezegd wordt, dat de verder aangevoerde olie naar Duitschland zou gaan. Dit immers is, tengevolge van het uitvoerverbod van alle olieproducten, onmogelijk. Voorts wordt het vermoeden geuit, dat de Engelsche maatregel niet alleen smeer olie, maar alle olieproducten zal be treffen. ALGEMEENE VERGADERING VAN „KERK EN VREDE." Jaarrede prof. Heering. Zaterdag werd de algemeene vergade ring van „Kerk en Vrede" voortgezet met het uitspreken van de jaairede door prof. dr. G. J. Heering. Uit de booze daad 1914- 1918 aldus zeido hij o.m. is de nieuwe booze daad 1939 voortgekomen. En nog altijd zijn er menschen, die van den oor loguitkomst en een betere wereld ver wachten. De meer.ing, dat wij esn politieke or.twapemngspartij zijn, is toch wel ver dwenen aldus spr. Wij staan op den bodem van het evangelie en ons beginsel is nooit anders geweest dan de volstrekte onveresnigbaarheid van evangelie en oor log. Onze houding is slechts consequentie van dat beginsel. En ons eigenlijke werk terrein is de keilt, die veel te nauw ver bonden is met den staat om de christelijk^ waarheid te kunnen handhaven. Omdat de oorlog zonde is, daarom verwerpen wij hem. Duizenden christenen, aldus prof. Heering, die nog meedoen, zijn tot de over tuiging gekomen, dat oorlog „eigenlijk zonde" is. Ter bestrijding van booze ideo logieën is de oorlog geen deugdelijk middel, omdat deze voor een groot deel juist uit den oorlog voortvloeiden. Kerk noch christendom, aldus spr., kunnen worden verdedigd met bestiaal geweld. Na prof. Heering hield ds. H. J. Mispel blom Beijer, remonstrantsch predikant te Leiden, een inleiding over de pacifistische volksverdediging. Ds. M. Hinlopen sprak vervolgens, daar ds. Buskes door ziekte verhinderd was, over de beteekenis van het rapport over het vraagstuk van oorlog en vrede, samenge steld ir. opdracht van de Nederlandsche afdeeling van den wereldbond voor inter nationale vriendschap door de kerken. Na te hebben verklaard, dat elke oorlog in be ginsel zonde is, meent de meerderheid dat in bepaalde situaties nalaten van den oor log grooter zonde kan zijn. De minderheid is van meening, dat geen enkele oorlog middel kan zijn tot rechtshandhaving, dat iedere oorlog zonde is in den pregnanten zin. STOP OP MILITAIRE SOMMATIE! De K.N.A.C. waarschuwt automobilisten voor de gevaren, welke zijn verbonden aan het niet direct gevolg geven aan het stop- teeken van militaire wachten. Aangezien verwacht mag worden, dat onder de tegen woordige omstandigheden bijzonder gelet zal worden op automobilisten, vooral des avonds en in den nacht, houde men ernstig rekening met de mogelijkheid, dat bij niet direct stoppen de militairen gebruik zullen kunnen maken van hun recht tot schieten. Men lette dus terdege op. Gevaarlijke kwajongenstreek. - Twee Haagsche ex-ambachtscholieren prutsten Vrijdag een uitermate gevaarlijk projectiel in elkaar zonder eigenlijk te beseffen welke noodlottige gevolgen dit had kunnen hebben. Een stuk ijzeren gasbuis vulden zij met 150 gram salpeter, 20 gram houtskool en 20 gram zwavelpoeder, deze stoffen onderling ver bonden zij met metalen draadjes en laschten vervolgens de buis dicht. Met het aldus ge fabriceerde projectiel gingen zij de straat op. Zij legden het in een portiek bij een nooduit gang van een bioscoop in de Boekhorststraat te Den Haag. Het werd verbonden met een lange lont, waarna Vrijdagavond de inhoud van de gasbuis tot ontploffing werd ge bracht. Met een donderende knal sprong het proectiel uit elkaar en luchtdruk was zoo groot, dat de nooddeur aan de onderzijde grondig werd vernield. In de Loorenstraat sprongen elf etalageruiten. Een van deze ruiten bevindt zich op 60 meter afstand Van het portiek, waar het projectiel ontplofte. He pubhek in de bioscoop hield zich rustig. De jongens zijn aangehouden. Verschillende vliegtuigen neergeschoten. Uit Berlijn werd gister gemeld: Het Duitsche lucht wapen heeft Zaterdag ver kenningen uitgevoerd in de buurt van Parijs en boven noordoost Frankrijk. Op de terugvlucht werd een Duitsch vliegtuig door zeven Engelsche Hurrican- jachtvliegtuigen aangevallen. Bij het lucht gevecht werd een Britsche jager omlaag geschoten. Het Duitsche vliegtuig is behou den weergekeerd. Uit Londen werd gemeld: Twee Britsche gevechtsvliegtuigen werden Zaterdag aan gevallen door zes Messerschmidt-toestel-i len, toen zij boven Duitsch gebied zeven Heinkels achtervolgden. Een Messer- schmidt werd brandend neergeschoten, terwijl de andere hoogte verloor en naar het schijnt niet meer bestuurbaar was. De beide Britsche vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Luchtactie boven Frankrijk, Een Duitsch Dorniei'vliegtuig werd aan gevallen en achter de eigen (geallieerde) linies tot daling gedwongen. Drie van de vier inzittenden van het toestel werden gevangen genomen. Duitsche vliegtuigen verdreven. Vier Duitsche vliegtuigen, zoo wordt uit Londen bericht, die Zaterdagavond op de Noordzee bij schepen bommen hadden laten vallen, werden door het vuur van luchtdoelgeschut verdreven. Deze medeaeeling is afkomstig van schippers van treilers, die gister in een haven aan de N.O. kust zijn terugge keerd. De Duitsche vliegtuigen waren, naar zij zeiden, in twee groepen gekomen, de eene kwam uit hst noorden, de andere uit het zuiden. De treilers werden niet ge troffen. Wederom Engelsche vliegtuigen boven Berlijn. Voor de vijfde maal in zes dagen hebben gisternacht, naar uit Londen wordt ge meld, Britsche bommenwerpers bove Berlijn gevlogen. Van den grond werd he vuur geopend, doch "de toestellen slaagder er in, wederom strooibiljetten boven de Duitsche hoofdstad uit te werpen. Alle vliegtuigen keerden veilig op hun bases terug. Engelsch vliegtuig haalt ander Engelsch vliegtuig neer. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een Britsch vliegtuig, doordat men zich in de identieteit ervan vergiste, hedenmid dag in de nabijheid van Gravesend door een Britsch gevechtsvliegtuig is neergeschoten. Heinkel neergehaald. Het ministerie deelt voorts mede, dat Brit sche gevechtsvliegtuigen in Frankrijk van middag een Heinkel LU hebben neergescho ten. Het Duitsche toestel viel tusschen de li nies en men kon zien, hoe twee leden der bemanning de machtine in brand staken al vorens naar de Duitsche stellingen te ont snappen. Fransch vliegtuig neergeschoten. Uit Berlijn wordt gemeldt. Gister hebben 4 Duitsche Messersciimidt-viiegtuigen den strijd aangebonden met 12 Fransche jagers van het type Morano. Het gevecht speelde zich af ten Z.O. van Diedenhofen, en duur de gcruimen tijd. De Fransche machines na men ten slotte de vlucht, nadat een Morane was neergeschoten. Alle Duitsche machines keerden behouden terug. HET BOEG-DNJEPR KANAAL. Uit Moskou wordt gemeld: Op het oogen- blik werken 15.000 arbeiders aan de verbete ring van het Boeg-Dnjepr kanaal, een deel \an den waterweg van de Zwarte Zee naar de Oostzee bij Danzig, een afstand van 15.000 k.m., welke de voornaamsie verkeersweg zal worden. Vijfjarig jongetje redt een driejarig vriendje. - Zondagochtend werd te Nieuw kuyk vermist de driejarige Fransje var Liempde. Eerst 's middags werd 't kin thuis gebracht. Het bleek, dat het ventj. met twee vriendjes van zeven en vijf jaai was gaan wandelen. De jongens zijn bij een sloot gaan spelen. Fransje raakte te water. Zijn zevenjarig vriendje zette het op een loopen, doch het vijfjarige jongetje van Sou heeft met veel moeite zijn makkertje, dat reeds tweemaal was ondergedompeld, gered. „Tara"-bemanniug op weg naar ons land. - De bemanning van het getorpedeerde s.s. „Tara" is Zaterdagavond om elf uur van La Coruna via Parijs naar Rotterdam ver trokken. Politietoezicht op „De Adelaar" geëin digd. - Naar wij vernemen, is het .politie toezicht op de krachtvoederfabriek „De Adelaar" te De Bilt beëindigd. Zaterdag werden de sleutels door de politie aan de directie teruggegeven. De fabriek is geheel ontsmet. De aanwezige voorraden zijn van regeeringswege vernietigd, waarbij de fa briek schadeloos werd gesteld. Tot dusverre is evenwel het vervoerverbod nog niet in getrokken. Onverwacht den weg overgestoken. - Zaterdag is het vierjarige meisje de Hartog te Dordrecht door een autobus aangereden en gedood- Het kind stak plotseling den weg over, waardoor een aanrijding niet meer te vermijden was. Sportvliegers mogen weer vliegen. - Overleg tusschen militaire- en luchtvaart autoriteiten heeft ertoe geleid, dat met in gang van Zaterdag het vliegverbod voor sportvliegers is opgeheven. De vlieglessen der N.L.S. op Schiphol kunnen thans wor den hervat. Natuurlijk blijft het vliegen in verband met den bij zonderen toestand aan verschillende beperkende bepalingen onder hevig. Het vliegen is slechts toegestaan aan sportvliegers van Nederlandsche nationali teit. Gevlogen mag slechts worden boven de Haarlemmermeer en op geen grootere hoogte dan maximaal 500 meter. Belgisch toestel neergeschoten. Zaterdagmiddag is tijdens een lucht gevecht tusschen Belgische en Duit sche vliegtuigen, een Belgisch toestel neergeschoten. De Belgische regeering zou hierover een communiqué publi- ceeren. Nadere berichten. De persdienst van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Zaterdag tegen 12.15 uur ontmoette een afdeeling van drie Belgische één persoonsvliegtuigen, die op verken ning waren boven de provincie Luxemburg, in de omgeving van Saint Hubert een Duitsch militair toe stel van het type Domier 17, plaats biedend aan verscheidene inzittenden en sterk bewapend. De Belgische pilo ten omsingelden het Duitsche toestel, plotseling opende dit op hen een aan houdend vuur. Een der Belgische vliegtuigen werd herhaalde malen geraakt. Van een ander toestel werden de machinegeweren beschadigd. De leider der patrouille, onderluitenant Henrard, zette de achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten. Hen rard werd gedood en zijn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, de minister van buitenland sche zaken, den Duitschen ambassa deur ontvangen en jegens hem een krachtig protest geuit namens de Bel gische regeering wegens den daad van agressie, waaraan de Duitsche vlie gers zich hebben schuldig gemaakt. Vreemde vliegtuigen in België gesignaleerd. Officieel wordt medegedeeld, dat gister ochtend vele vliegtuigen, welker nationali teit niet kon worden vastgesteld, over België zijn gevlogen. Het luchtafweergeschut trad in werking. Duitsche verontschuldiging aan België. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat •h op den terugweg bevond van noord- ankrijk, werd gisteren door zeven vlieg- ligen van het Engelsche Hurricane-type angevallen. Daar de vliegtuigcommandant geloofde, dat hij zich boven Fransch gebied bevond, en daar het Hurricane-vliegtuigen betrof, hield de Duitsche vliegtuig-comman dant deze voor Engelsche jachtvliegers. Bij het zich ontwikkelende gevecht werd een Hurricane-toestel neergeschoten, terwijl het Duitsche vliegtuig ongedeerd zijn thuisha ven bereikte. Naar thans is vastgesteld, heeft het lucht gevecht zich afgespeeld op enkele minuten vliegers van de 'Fransche grens boven Bel gisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Belgisch jachttoestel van het Engel sche Hurricane-type. Den Belgischen am- basasdeur Vicomte d'Avignon, die een bezoek bracht aan het departement van buitenlandsche zaken, werd de spijt van de rijksregeering te kennen gegeven over deze gebeurtenis. Simon spreekt over „een half jaar oorlog". De Britsche kanselier van de schatkist, Sir John Simon, heeft Zaterdag een radio rede gehouden over de resultaten van het eerste halfjaar oorlog. Zes maanden rust zonder groote militaire bedrijvigheid zijn voor En geland van groot nut geweest.Hier door zijn wij ruimschoots in staat ge steld onze voorbereidingen en uit rusting te verbeteren waarna Simon aldus vervolgde: Deze zes maanden hebben ons van elke overzeesche dominion de verzekering en het bewijs gebracht, dat zij inderdaad onze wapenbroeders zijn. Wij hebben gelegen heid gekregen om onze goede verstand houding met de Franschen zoodanig te versterken, dat de Britsch-Fransche sa menwerking nooit zoo hecht geweest is al; 'hans. De neutrale meening in de geheek vereld heeft gelegenheid gekregen haai ympathie te toonen voor onze zaak. Duitschland heeft zijn vrienden verlorer ter.zij Rusland zijn vriend geroemd mag worden. De wreedheid, waarmede de nazi's de Polen behandelen, de vermetelheid, waarmede zij neutrale schepen tot zinken brengen en zeelieden en lichtschepen be schieten laten geen twijfel bestaan, waar de sympathie moet liggen van de fatsoen lijke toeschouwers. Terwijl Duitschland de neutralen op deze schandelijke wijze behandelt, is er geen neutraal schip en geen neutrale zee man, die ooit door een opzettelijke actie van ons of onze bondgenooten gedeerd zijn. Er zijn wellicht neutrale landen, die Duitschland vreezen,, maar is er een neu traal land, dat Duitschland den oorlog wil zien winnen? De redenen, waarom Groot- Britannië zes maanden geleden de wape nen opnam zijn thans nog sterker dan toen. Simon waarschuwde tegen de gevaar lijke misleiding, dat de overwinning goed koop en gemakkelijk verkregen zou kunnen worden. Wanneer mij gevraagd wordt, aldus Simon, om onderscheid te maken tusschen de Duitsche leiders en het Duit sche volk, antwoord ik, dat ik bereid ben zulks te doen, wanneer het Duitsche volk zelf dit onderscheid duidelijk maakt. Maar ik kan de gewone Duitsche burgers niet vrijspreken van hun verantwoording aan de Duitsche agressie, want indien zij niet in de politiek van hun leiders hadden toe gestemd, zou deze noo t zijn doorgevoerd. Voor ons is de eenig mogelijke uitslag va., den oorlog, dat 't Hitlerdom zal ver dwijnen. DE SCHADE IN HET ZWEEDSCHE DORPJE PAJALA. De door Russische bommenwerpers in het Zweedsche dorp Pajala aangerichte schade wordt na een onderzoek geraamd op 75.000 kronen. Het a.s. Italiaansche protest in Londen. Het steenkolen-vervoer. Over de a.s. Italiaansche protestnota in Londen publiceert Stefani den volgenden tekst, die door de avondbladen zonder com mentaar doch groot opgemaakt wordt weer gegeven: „als gevolg van de door Groot- Britannië tegen den Italiaanschen buiten- landschen handel en in het bijzonder tegen den aanvoer van steenkool genomen maat regelen, wordt op het oogenblik een protest nota opgesteld. De nota zou gister door de Italiaansche regeering aan de Engelsche re geering worden overhandigd". Het Turijnsche blad Stampa schrijft: men moet niet vergeten, dat Italië een dienover eenkomstig antwoord zal weten te geven, wanneer het hier om een Engelsche dwang maatregel zou gaan. Uit gezaghebbende bron worden de in buitenlandsche organen verspreide berichten tegengesproken,' als zou Italië besprekingen geopend hebben met de Vereenigde Staten voor het aankoopen van steenkool. Bevoegde kringen merken evenwel op, dat deze Ita liaansche tegenspraak niet beteekend, dat Italië niet overweegt later met de Ver. Sta ten te onderhandelen, indien de thans aan den gang zijnde" handelsbesprekingen met Engeland een negatief resultaat zouden ople veren. In Rome heeft men de hoop niet op gegeven met Engeland tot een accoord te komen voor de levering van drie tot vier millioen ton Engelsche steenkool, welke on ontbeerlijk is om de leveringen aan te vul len, welke Italië gewoonlijk uit Duitsch land ontvangt en welke tot dusver zeven millioen ton bedroegen. Havas verneemt voorts via Brussel uit Berlijn, dat Duitschland, volgens een ver klaring van bevoegde Duitsche kringen, alle middelen zal aanwenden om Italië met de levering van steenkool te helpen. De steenkool zal over land vervoerd wor den, doch het zal uiteraard niet mogelijk zijn per trein een even groote hoeveelheid te vervoeren als tot dusver over zee. SUMNER WELLES BIJ HITLER. Ook von Ribbentrop aanwezig'. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, is Zaterdag door den Führer en rijkskanse lier ontvangen. De chef van het protocol, von Dörnberg, haalde den Amerikaanschen bezoeker in ho tel Adlon af. Bij de rijkskanselarij bracht een compagnie van de lijfwacht de eerbe wijzen. Bij Sumner Welles' onderhoud met Hitier waren ook de Amerikaansche zaakgelastigde, Kirlc, de Duitsche minister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, staatsminister Meissner en dr Schmidt, die als tolk fun geerde, aanwezig. Sumner Welles is gisteravond na een verblijf van drie dagen uit de Duitsche hoofdstad vertrokken in de richting van Bazel. In opdracht van den rijksminister van buitenlandsche zaken waren op het station aanwezig de staatssecretaris in het departement van buitenlandsche za ken, von Weizsaecker, en de chef van het protocol, gezant von Dörnberg. Van Amerikaansche zijde waren de Ameri kaansche zaakgelastigde, Kirk en de leden der ambassade verschenen. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: De Amerikaansche onderstaatssecretaris Sumner Welles werd Zondagochtend door den plaatsvervanger van den leider der N.S.D.A.P., rijksminister Rudolf Hess, ont vangen voor een onderhoud van een uur. Vervolgens werd hij door generaal-veld maarschalk Göring in Karinhall voor een langdurige gedachtenwisseling ontvangen. HET BELGISCHE HANDELSVERKEER MET FRANKRIJK EN ENGELAND. Accoorden geteekend in Parijs en Londen. In Parijs en Londen zijn accoorden ge teekend, welke op 13 Februari geparapheerd waren en tot doel hebben het Belgische han- telsverkeer vast te stellen in verband met en oorlogstoestand. Deze accoorden vormen een aanvulling op is, welke in de beide zelfde hoofdsteden it stand zijn gekomen op 11 December. Het aat niet om formeele verdragen maar eer- er om preciseeringen teneinde de moeilijk eden, welke de Belgische handel onder vindt van controlemaatregelen en beperkin gen, waaraan de contrabande is onderwor pen, weg te nemen of te verminderen. In de overeenkomsten van 11 December was een bepaald aantal producten niet begrepen en wel juist die producten, welke voor eenige der voornaamstse Belgische industrieën van belang zijn, als niet-ijzerhoudende metalen, leder, meststoffen en chemische producten. Hiermede is jegens Engeland en Frankrijk de werking van den Belgischen buitenland- schen handel vastgesteld rekening houdende met de omstandigheden ontstaan door den oorlog en de door België aanvaarde politiek van neutraliteit. Tevens wordt contact onderhouden met de Duitsche regeering teneinde het handelsver keer te doen aanpassen aan de huidige om standigheden in het kader der overeen komsten van 1935. NEDERLANDSCHE MILITAIRE MISSIE IN ROME. Een uit negen officieren bestaande Nederlandsche marine-commissie, onder leiding van vice-admiraal Vos, die zich in Italië bevindt, is voor een bezoek van verscheidene dagen in Rome aange nomen. TERRORISTISCHE ORGANISATIE IN SPANJE ONTDEKT. Uit Bayonne werd gister gemeld: In Span je is een terroristische organisatie ontdekt. De Spaansche bladen melden, dat de politie te Spuente de Vallecas overgegaan is tot arrestatie van 33 personen, die tot verschei dene klandestiene organisaties behoorden en van plan waren te Madrid terreur te zaaien door het plaatsen van tijdbommen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7