DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zweden en Noorwegen ongerust over de hulp der geallieerden aan Finland. Donderdag 7 Maart 1940 142# Jaargang Russen vallen niet meer over het ijs aan. Italiaansche kolenschepen in Duins. De Men verwacht dat de betrekkelijke rust een nieuw Russisch offensief voorafgaat. Roode Kruisteeken van ae ziekenhuizen verwijderd. De reis van Sumner Welles. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. ÜS PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van i5 regels 1.2S, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdruk* kerïj v/h. KERM8. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Na. 57 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In Zweden en Noorwegen vraagt men zich de laatste dagen af voorname lijk na het opzienbarend artikel van de Times, waarin op directe hulp aan Finland werd aangedrongen of de steun der geallieerden aan Finland indirect, door het zenden van grooterc hoeveelheden oorlogsmaterieel zal zijn, dan wel of men den bedreigden staat directe militaire hulp wil ver- leenen. In het laatste geval zullen Zweden en Noorwegen voor de vraag gesteld worden om troepen der geallieerden doortocht te verleenen, waaraan zij, als neutralen, niet voldoen kunnen. De positie der Scandinavische staten wordt daardoor uiterst moeilijk en het gevaar grooter, dat zij bij den Euro- peeschen oorlog betrokken zullen worden. Alle Russische pogingen om over het ijs van de Finsche Golf den Wes telijken oever van de baai van Viborg te bereiken, zijn mislukt en dc Russen schijnen die pogingen dan ook voorloopig te hebben opgegeven. Wanneer binnen afzienbaren tijd het ijs te zwak wordt om troepen en materiaal te kunnen dragen, zullen de Russen alleen over land kunnen aanvallen en dan voor krachtige Finsche versterkingen komen te staan. De Engelschen hebben slechts één Italiaansch steenkolenschip vrij gegeven daar vastgesteld werd, dat het op 1 Maart de haven had verlaten maar door machineschade vertraagd was geworden. Men verwacht, dat de steenkolen der andere schepen zoo spoedig mogelijk worden uitgeladen en het eigendomsvraagstuk voor het Britsche prijzenhof zal worden behandeld. Russische ski-troepen. Gister zijn in Stockholm meer bijzonder heden over den aanval der Russische ski troepen bekend geworden. De ski-soldaten, die door lichte tanks gesteund werden, ruk ten in buitengewoon lange colonnes op. Het kwam echter niet tot een eigenlijk gevecht. De Finnen beperkten zich er toe den vijand te bombardeeren met bijzondere nauwkeu righeid. De bommen sloegen enorme gaten in de Russische colonnes. De Finsche kustbatterijen onderhielden een spervuur, dat de Russische gemoton seerde troepen verhinderde tot de kust te naderen. Het groote Russische offensief op het ijs in de Golf van Viipuri werd volgens de laat ste berichten over een front van 20 kilo meter breed ten uitvoer gelegd. De Russen slaagden er in zich op twee kleine schier eilanden te nestelen, doch men hecht daar aan in het geheel geen beteekenis, daar de Russen zich in een zeer blootgestelde posit:e bevinden en waarschijnlijk niet veel verder landinwaarts kunnen trekken. De Russen in een moeilijke positie. Van de Finsch-Zweedsche grens verneemt Havas, dat een Russisch bataljon het schier eiland Muhulahti bereikt heeft, doch daar door Finsche afdeelingen is ingesloten. Een andere belangrijke strijdmacht der Russen, die van het eiland Lavan vertrokken is, rukt over het ijs op in de richting van Virolahti, dat halverwegetusschen Viipuri en Kotka ligt. Deze afdeeling moet, bestookt door de Finsche luchtmacht, bijna 50 kilometer over het ijs afleggen. Het Finsche legerbericht vermeldt: In het Westelijk deel van de landengte werden Russische aanvallen over de Golf van Viipuri afgeslagen, Tusschen Viipuri en Vuoksen heeft de vijand op vele punten aanvallen gedaan. NOG STEEDS IS VIBORG IN HANDEN DER FINNEN. Het kaartje geeft de. onmiddellijke om geving weer van de stad Viborg. De Russen bevinden zich ten Noord-Oos ten van Viborg, tusschen Tammisuo en den hoofdweg, die naar Viborg voert. Bij Papu la, aan den rechteroever van de Suomen- vedenpohja, zijn straatgevechten geleverd. In Viborg zelf zijn de Russen nog niet doorgedrongen. De felste was in de buurt van Pollakarla. Al deze aanvallen werden afgeslagen. De Russen hebben groote aantallen dooden ach ter gelaten in het terrein voor onze stellin gen. In den loop van den dag werden tien tallen tanks vernietigd. In het O. deel van de landengte activiteit der artillerie. Ten N.O. van hét Ladogameer levendige activiteit van artillerie. Vijandelijke aanvallen in de richting van Uomaa en Kollarnjoki werden afgeslagen. In de streek van Kuhmo duurt de strijd voort. Alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Vijandelijke luchtstrijdkrachten hebben de steden Mikkeli, Lahttis en Kuopoo ge bombardeerd. Er zijn 40 personen gedood er. een aantal gewond. De strijd om Viborg. De aanvallen van de Sovjets aan het front bij de baai van Viborg waren gister weer heftiger. De aanvallen werden gesteund door artillerie, tanks en vliegtuigen, hetgeen erop wijst, dat de Russen erin zijn geslaagd hun materieel te versterken en derhalve krachtiger aanvallen. In het gebied van Ucma, ten N. van het Ladoga-meer, zijn de Russische aanvallen vooral gericht op die plaatsen, van waaruit de Finnen de laatste weken de Russische verbindingen en de troepen aan het front lastig vielen. De strijd aan de Finsche Zuidkust. Te Helsinki is men, naar Reuter ver neemt, van meening, dat de betrekkelijke rust, die thans bij Viborg heerscht, aan een nieuw offensief der Russen voorafgaat. In een bericht uit Stockholm wordt ge zegd, dat de Russen, indien zij vasten voet aan d-e kust van de Finsche Golf weten te krijgen, den val van Viborg niet behoeven te forceeren. Volgens een inlichting hopen de Russen zelfs bij Kotka, dat slechts 100 kilometer ten Oosten van Helsinki ligt, te landen. Uit Stockholm zijn gisteren 18 leden van de Britsche vrouwelijke ambulance naar Finland vertrokken. Het Russische legerbericht. Het Russische legerbericht van Woensdag avond luidt: Op zes Maart heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. De Sovjet-lucht macht trad op tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. Drie vijandelijke vliegtui gen werden in luchtgevechten neergehaald. Infanterie onmisbaar. Het Russische orgaan „Krasnaja Svesda" schrijft in een artikel over den Finschen oorlog, dat de eerste faze van den strijd was geëindigd op 11 Februari, toen de, aanvallen op de Mannerheimlinie begonnen. Alle voor gaande operaties hadden volgens het blad het karakter van voorbereiding en verken ning. De eerste krijgsverrichtingen, aldus het artikel verder, zijn voor de Russen een goede les geweest, die men voor een komen den oorlog' moet onthouden. De gevechten in Finland hebben aangetoond, dat zonder infanterie tanks, noch vliegtuigen kunnen slagen. Tankaanvallen hebben geen materieele, doch slechts een moreele uitwerking en, in- Sumner Welles ontvangt de pers. Sumner Welles, heeft gister te Ouchy, nabij Lausanne, de pers ontvangen. Hij ont kende categorisch, dat hij te Londen een conferentie van de Amerikaansche verte genwoordigers in de Scandinavische landen bijeen kal roepen. Hij herhaalde verder, dat zijn opdracht strikt vertrouwelijk was en dat alleen president Roosevelt zijn rapport zou ontvangen. Op de vraag, of zijn zending verband hield met een vredesinitiatief of met Fin land en Scandinavië, heeft Sumner Welles nog verklaard: Ik verwijs u naar Roosevelts verklaring, waaruit de redenen voor mijn bezoek ten volle blijken. Het werd veelbeteekenend geacht, dat Welles niet het bericht tegensprak, volgens hetwelk hij Schacht, den oud-president van de Duitsche Rijksbank, zou hebben uitge- noodigd „tot een bezoek aan Amerika. Het bezoek aan Parijs. Sumner Welles, die heden te Parijs ver wacht wordt, zal nog heden worden ontvan gen door Lebrun, Daladier en Champetier de Ribes, den onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken. Daladier zal Welles op den Quai d'Orsay een diner in besloten kring aanbieden. Vrijdag en Zaterdag zal de Amerikaan sche staatsman de gelegenheid hebben tot het voeren van besprekingen met de voor zitters van Senaat en Kamer, met den mi nister van staat Chautemps, den minister van justitie Bonnet en den minister van financiën Reynaud. Ook zal Welles den Poolschen premier in Frankrijk, Sikorski, en den Poolschen minister van buitenland- sche zaken, Zaleski, ontmoeten. Sumner Welles is vanochtend te 10 uur per trein te Parijs aangekomen. Hij wordt vanmiddag te 16 uur door den president der republiek, Lebrun, ontvangen. Amerikaansch commentaar. Amerikaansche dagbladen, die commen taar leveren op de missie van Sumner Wel les, beschouwen vrede als practisch hopeloos zonder dat vooraf militair krachtvertoon geschied is. „Sumrer Welles zou even goed terug kunnen komen", is een zin, die her haaldelijk door de bladen wordt gebruikt. De Herald Tribune schrijft: Iedere vrede, die thans gesloten wordt met de nat.-soc. regeering, zou catastrophaal zijn. Een over winning voor Hitier moet worden uitge schakeld, maar een uitvoerbare vredè in de huidige militaire mat-positie zou men zich kunnen indenken met het Duitsche leger, wanneer dit het Hitlerisme uit de macht zou willen verdrijven en een Duitsche re geering aan het bewind zou willen brengen, waarin de geallieerden eenig vertrouwen zouden kunnen stellen. dien de verdediger moreel sterk genoeg isi kunnen de aanvallen geheel zonder resul taat blijven. Daarom is de infanterie het be langrijkste. De snelheid, waarmede de Fin nen versperringen aanlegden, heeft de aan vallen va'n het roode leger zeer vertraagd. Zwitsersche Roode Kruis-afdeeling in Finland aangekomen. De Zwitsersche Roode Kruis-afdeeling, die 2 Maart van Bazel vertrokken was, is in Finland aangekomen. Deensche hulp. De Deensche slachterijen hebben tot nu toe 340.000 kronen ter beschikking gesteld voor de hulp aan Finland. Het bedrag is bij eengebracht uit vrijwillige bijdragen van 25 en 30 ore per geslacht zwijn. Het geheele bedrag zal worden besteed aan het zenden van vleesch naar Finland. Hulp uit Noorwegen. Dinsdag zal de eerste groep van 300 Noor- sche bouwvakarbeiders- naar Finland ver trekken. Later zullen andere groepen van 300 man volgen, tot een totaal van 3000. De organisatie van het Noorsche verbond van vakvereenigingen tot hulp aan Finland heeft 300.000 kronen bijeen gebracht. Om deze werklieden uit te rusten en thans worden kleeren, schoeisel, rugzakken, e.d. voor hen bijeen gebracht. Mannerheiim ziek? Te Stockholm zijn gister berichten ont vangen, volgens welk veldmaarschalk Man- nerheim ongesteld zou zijn. Er zijn geen bij zonderheden bekend over den aard der aan doening. De Russische aanvallen op zieken huizen. In verband met de herhaalde aanvallen der Russische vliegtuigen op Finsche zieken huizen, zoo wordt te Helsinki vernomen, verwijderen de Finnen de Roode Kruis tee- kens van al hun ziekenhuizen. Evacuatie van alle kinderen uit Helsinki. De luchtbeschermingsautoriteiten bereiden een gedwongen evacuatie voor van alle kin deren tot den leeftijd van 15 jaar. Aan de herhaalde oproepen om vooral de kinderen naar het platteland te brengen, was in Hel sinki geen gevolg gegeven. De blokkade wordt doeltreffender gemaakt. Het is vanzelfsprekend, dat men zich, na het vastloopen der groote legermachten in de Siegfried- en Maginotlinie, zoowel in Duitschland als in de geallieerde staten, de vraag heeft gesteld wat er nu verder zal moeten gebeuren. Immers, deze oorlogstoestand, die millioe- nen mannen uit hun werk heeft gehaald en daarnaast zulke groote financieele offers vraagt, dat beide partijen jaren zullen noo- dig hebben om de gevolgen daarvan te bo ven te komen, deze toestand kan niet voort duren zonder dat er aan een van beide kan ten eenig succes geconstateerd wordt. En de groote vraag, die men zich weder zijds gesteld zal hebben is, wat men thans zal moeten doen om den tegenstander bin nen afzienbaren tijd zoo zwaar te treffen, dat men hem den vrede zal kunnen dictee- ren. Wanneer men de militaire leiders over den toestand heeft geraadpleegd, zullen deze zich waarschijnlijk over de kaart van Europa hebben gebogen en precies hebben aangegeven door welke staten het leger een omtrekkende beweging kan maken om achter de versterkte linie van den vijand te komen. Men mag aannemen, dat dit inderdaad ernstig is bekeken en dat men daarbij de noodzakelijkheid om neutraal gebied te schenden als een groote moeilijkheid heeft beschouwd. Wanneer er zoo nu en dar in het buitenland en wij hebben hier het oog op den heer Churchill stemmen zijn opgegaan om te verkondigen, dat het toch eigenlijk de plicht der neutralen is aan den oorlog deel te nemen, dan mag men aanne men, dat de wensch de vader der gedachte geweest is en dat het de geallieerden wel kom zou zijn als zij neutraal gebied konden gebruiken zonder daarbij als strijders voor de zelfstandigheid van bedreigde kleine naties voor het toeziende oog der wereld, in strijd met de eigen doelstelling te komen. Blijkbaar heeft althans tot dusver is dat zoo gebleken ook Duitschland er geen voordeel in gezien de neutraliteit van de kleine staten terwille van militaire operaties te schenden en wij kunnen slechts hopen, dat dit ook zoo zal blijven als de druk aan de Fransch-Duitsche grens aan de eene zijde eens krachtiger dan aan de andere mocht blijken. Het heeft den schijn alsof Duitschland met de verdere oorlogvoering geen haast heeft en tegen de geallieerden zegt: op ons gebied kun je niet doordringen en hoe lang het zal duren eer de blokkade succes heeft, moet je maar afwachten. Intusschen bepaalt zich dan de groote we- reldstrijd tot een vernielingsactie ter zee, waarvan de neutralen naar verhouding nog het meest hebben te lijden, maar waarvan ieder wel begrijpt, dat het voor het uitein delijk resultaat van den grooten strijd van secundaire beteekenis is. De gebeurtenissen der laatste dagen geven den indruk, dat de voornaamste Britsche regeeringsleiders tot de conclusie komen, dat het verstandig is de mogelijkheid van vrijwillige of gedwongen actie der neutra len in den strijd uit te schakelen, vooral omdat deze neutralen die in de oorlogs maanden ook niet stil gezeten hebben hun landen in sterken staat van verdedi ging hebben gebracht en als tegenstanders bij het tegenwoordige evenwicht van krach ten niet te onderschatten zijn. En zoo schijnt men dan in het bijzonder zijn hoop op de resultaten der blokkade te vestigen en is men daarbij blijkbaar tot de overtuiging gekomen, dat de afsluiting van Duitschland naar het Westen veel doeltref fender moet zijn als men daarmee binnen afzienbaren tijd succes wil bereiken. BRITSCHE SOLDATEN VERMIST. Mededeeling van ministerie van oorlog. Het Britsche ministerie van oorlog heeft het. volgende communiqué uitgegeven: „Op 5 Maart bij het aanbreken van den dag is op een Britschen post in de - Maginot-linie een aanval gedaan onder dekking van spervuur uit mortieren en mitrailleurs. De vijand is er in ge slaagd den post binnen te dringen, welke bezet was door een deel van een peloton infanterie. Een sergeant majoor werd gedood. De Duitschers hebbeneen doode achtergelaten en hebben bij hun terugtocht verliezen geleden door het vuur van artillerie en mitrailleurs. Verscheiden onzer mannen worden vermist." Er zijn Dinsdag in Washington een drie tal invloedrijke Engelschen gearriveerd, waarbij de ondersecretaris van de Britsche luchtvaart en men heeft uit de Amerikaan sche residentie bericht, dat hun komst in verband staat met een krachtige Britsche actie om de openingen te dichten waar door heen Amerikaansche exporten naar Duitsch land gaan. Men wijst er daarbij op, dat, ondanks het stopzetten van de Amerikaansche scheep vaart naar de oorlogvoerende landen, alle Amerikaansche exporten naar de neutrale Europeesche staten zijn toegenomen. Men kan begrijpen, dat de neutralen in dezen tijd een beetje aan het hamsteren gaan, maar de Amerikaansche exporten bereiken een omvang, welke gelijk staat aan de nor male verschepingen naar de neutralen en naar Duitschland. Geeft dit de mogelijkheid, dat Duitsch land via de neutralen aan de noodzakelijke importen wordt geholpen, er zijn ook be langrijke Amerikaansche exporten van vliegtuigbenzine naar Wladiwostok en men vermoedt, dat deze benzine door Siberië en over Europeesch Russisch gebied wel in Duitschland zal komen. De geallieerden zouden daarom de enorme handel van Amerika met de neutralen wil len bemoeilijken omdat deze van een derge- lijken omvang wordt, dat de voordeelen uit de Amerikaansche neutraliteitswetgeving ontstaan, daardoor te niet worden gedaan. En daarbij wordt dan gewezen op de ge weldige bestellingen van oorlogsmateriaal in Amerika, dat daarvan tegen hooge ver koopprijzen profiteert, zoodat men in Ame rika ook wel eens wat meer begrip voor de blokkade-moeilijkheden der geallieerden mag toonen. Het heeft inderdaad den schijn, dat men gaat pogen de blokkade zoo doeltreffend mogelijk te maken en, in dat licht bezien, is het te begrijpen, dat men in Engeland ook geconstateerd heeft, dat er aan het ooglui kend doorlaten van Italiaansche schepen met Duitsche steenkolen maar eens een einde moet komen. Engeland voert veel meer in dan het uit voert en, wil het financieel krachtig blijven, dan zal het meer aan het neutrale buiten land moeten leveren. Wanneer Italië voort aan de voor zijn industrie noodzakelijke steenkolen niet uit Duitschland maar uit Engeland betrekt, zal men een dubbel voor deel behalen: den Duitschen uitvoer ver zwakken en den Britschen versterken. Alleen, men loopt daardoor natuurlijk het risico met Italië op min of neer gespannen voet te komen. Wel heeft men reeds ge tracht Italië uit te leggen, dat men nu een maal alle neutralen gelijk moet behande len, maar in Italië neemt men het op het oogenblik Engeland zeer kwalijk, dat het ook de kolenschepen naar Duins heeft ge bracht, die al vóór 1 Maart geladen waren en alleen door de weersomstandigheden niet konden vertrekken. En het zal de groote vraag zijn of nu er al zooveel Italiaansche schepen naar de Britsche contrólehaven gestoomd zijn men met Italië tot een compromis kan ko men waarbij Engeland zooveel mogelijk kolen zal leveren en daarvoor zooveel mo gelijk producten der zware industrie zal krijgen, die het noodig heeft en zoo weinig mogelijk groenten en fruit, die het in dezen duren tijd wel kan missen. Er zal wel een overeenkomst worden ge troffen, maar dat alles neemt niet weg, dat Engeland hier gewaagd spel speelt. Reed® heeft Duitschland aangeboden meer kolen per trein te leveren, al zal dat niet voldoen de zijn om de Italiaansche behoefte te dek ken. Maar ook Amerika kan kolen leveren en de anti-Britsche stemming in Italië heeft zich al geuit, niet alleen door scherpe pers commentaren, maar ook door een protest demonstratie van Italiaansche studenten voor het Engelsche consulaat in Florence, al is die betooging dan ook dóór de politie be ëindigd. Er is in Italië niet zoo heel veel noodig om het volk in een bepaalde stemming te brengen en men zal in Engeland niet kun nen voorbijzien, dat het hier de as-genoot van Duitschland betreft, van wien niemand met zekerheid kan voorspellen, welke rol het nog in dit oorlogsdrama zal spelen. De neutralen zullen intusschen kunnen constateeren, dat Engeland de grooten niet anders behandelt dan de kleinen? Zal Duitschland dat nu ook doen? In dat geval zal het de Italiaansche sche pen op weg van of naar de Britsche cön- trolehavens moeten torpedeeren omdat het ook hier koopvaarders van een niet-oorlog- voerende mogendheid betreft, die zich in de gevaarlijke oorlogszones bevinden. Want dat is tenslotte althans volgens Duitsche opvatting de oorzaak, dat men de scherpe actie ter zee, volkomen in overeenstemming met Duits chlands rechten tegenover de contrabande-maat regelen van den vijand genoemd

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1