PP ee*i i Grooter gebied in staat van beleg. S.s. „Delfzijl" door een vliegtuig beschoten. VRAAG EN AANBOD TJPüJU' ^P^Fric'oJi gp hUt ITICO-mehJe op &cuaJl, 'AKLahAvïq wx/i ^uoliteit PARLEMENT Binnenkort oproeping van lichtingen buitengewoon dienstplichtigen. f 100.000 voor het Finsche Roode Kruis. Arbeider wilde gevonden voorwerp demonteeren. O. 11 wordt voorloopig gedicht. Een uur lang met granaten en mitrailleurvuur bestookt. Het schip geheel weerloos. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijl regels, Nederland* aangeval Engel: nederla: van a. a. TWEEDE BLAD. - (Van onzen parlementairen verslaggever). In een goed bezette Eerste Kamer en voor een volle tribune heeft de minister van Defensie, de heer Dijxhoorn, gistermiddag zijn beleid verdedigd. Hij begon met eenige sympathieke woor den van deernis met hen die in dienst van het vaderland hun leven hebben gelaten, in het bijzonder denkend aan de drie slacht offers van de ramp met de O. 11 en aan de nagelaten betrekkingen van allen, die in de mobilisatie zijn omgekomen. Dank bracht de minister aan degenen, die woorden van hulde en waardeering in de Kamer aan het adres van zijn ambtsvoor gangers dr. J. J. C. van Dijk en aan de legerleiding en de gemobiliseerde troepen hadden betuigd. Uit de lange rede van den bewindsman kunnen we slechts enkele hoofdpunten aan stippen. Erkend moet worden, dat, wanneer we algemeenen dienstplicht hadden gehad, we met minder lichtingen nu hadden kun nen volstaan, terwijl ook de legersterkte "rooter zou zijn geweest. Om aan de aflos sing van de oudere lichtingen te kunnen toekomen moeten we eerst voldoende plaats vervangers hebben. Binnenkort zullen daarom de buiten gewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940 worden opgeroepen. De opkomst van de gewone dienstplichtigen zal op 1 October, derhalve op den gewonen tijd, geschieden. Daarna kan worden gedacht aan de gewone dienstplichtigen van 1941 of aan de buitengewoon dienstplichtigen van 1937. De keuring heeft zich echter niet over die van 1937 uitgestrekt. Eerst is dus keuring noodig. De voorbereiding voor de keuring van de buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1936 en 1937 zijn voor Mei, Juni en Juli getroffen. Ook zijn voorberei dingen getroffen voor de herkeuring van de afgekeurden,. doch deze keuring zal eerst plaatsvinden na beëindiging' van. eerstge noemde keuring. De keuring zal niet te streng zijn, maar een sterke verlichting van de eischen is niet mogelijk. Er wordt hard aan gewerkt om het noo- dige materiaal voor het leger, waaraan men nog behoefte had, te krijgen, maar de leve ring uit het buitenland ondervindt groote vertraging, vooral uit de oorlogvoerende landen. Pantserafweergeschut wordt hier te lande gemaakt. Van de voor Amsterdam bestemde luchtdoelbatterijen, is één batterij te Bentheim aangekomen. Als de hoofdstad het bestelde geschut niet tijdig kan krijgen, wordt zij aan 4 c.m. geschut geholpen. Er zijn eenige luchtafweerballons besteld; er zullen eerst proeven mede worden genomen alvorens tot verdere bestellingen zal worden overgegaan. Bestrijding van spionnage. De minister deelde voorts mede, dat de inlichtingendienst, justitie en politie ten nauwste ter bestrijding van de spionnage samenwerken. In voorbereiding is een Kon. Be sluit om een grooter gebied in staat van beleg te verklaren. Indien het noodig mocht zijn, zal de regeering niet aarzelen, het geheele land in staat van beleg te verklaren. Het was de bedoeling van den opperbevel hebber, de grens- en kusttroepen in hun geheel af te lossen, maar daarvan heeft hij moeten afzien, daar de paraatheid er ernstig door zou worden geschaad. Deze menschen hebben eenige dagen extra-verlof gekregen. Met betrekking tot den Amsterdamschen politie-inspecteur, die, al had hij er niets mee te maken, toch gecompromitteerd is bij de uniformsmokkelzaak, wordt onderzocht of hij reserve-officier kan blijven. Het spreekt vanzelf dat voor de handha ving van de krijgstucht moet worden ge zorgd. Krijgstucht is een vaststaand begrip, waaraan niet valt te tornen. Slordige unifor men, open kragen, niet-groeten zijn ontoe laatbare dingen. Maar, aangezien ons leger geen beroepsleger is, moet er met tact te werk worden gegaan. Snauwen en bulderen zijn uit den booze. De mobilisatieclubs. Aan hetgeen de minister over de mobili satieclubs wilde zeggen ging een korte be schouwing over hetgeen van particuliere Protestantsche, Katholieke en neutrale zijde ten behoeve van de geestelijke en cul- tureele ontwikkeling en de ontspanning der militairen wordt gedaan. Deze groepen scheppen voor de militairen een milieu, waarin zij zich na hun diensturen thuis voelen. Ongeacht van welke zijde dit ge beurt, moet dit particulier initiatief wor den toegejuicht. Dat de moderne arbeiders beweging ook een dergelijk milieu wil scheppen voor de met haar sympathiseeren- de gemobiliseerden, kan niet bezwaarlijk heeten. Alle niet-verboden volksgroepen moeten over één kam worden geschoren, onder deze voorwaarde, dat de politiek bui ten het leger blijft en dat de samenkomsten voor ieder toegankelijk zijn. Gaat de stich ting van tehuizen door de andere groepen uit van comité's die buiten het leger staan de mobilisatievereenigingen gaan van de gemobiliseerden zelf uit. Het is doel is ge lijk, alleen de methode is verschillend. De laatstgenoemde methode is alleszins toe laatbaar, als de waarborg bestaat, dat er niets gebeurt in strijd met de krijgstucht. De minister verklaarde dat hij voor zich zelf deze opvatting heeft gevormd en in geen enkel opzicht door zijn socialistische collega's was beïnvloed. Ook als deze geen zitting hadden in dit kabinet, zou hij tegen de mobilisatieclubs bezwaar hebben. Alle le den van het kabinet zijn het te dezer zake volkomen met elkaar eens: het streven en het doel van de mobilisatieclubs der moder ne arbeidersbeweging is evenwel geheel an ders als in de jaren 1914—1918. Bij de replieken voegde de minister er nog aan toe, dat ook de afgetreden opper bevelhebber generaal Reijnders deze mobi lisatieclubs in principe toelaatbaar achtte. Motie-van Vessem verworpen. Mr. van Vessm (n.s.b.) vond het antwoord van den minister op dit punt zoo onbevredigend, dat hij een motie tegen die clubs indiende. Ze had evenwel geen succes. Mr. van Lanschot, de leider de katho lieke fractie zag in de motie bo vendien een tendenzs van tegen de regeering te zijn gericht en zou daarom al tegenstemmen. Met 32 tegen 4 (die der n.s.b.-ers) werd ze verworpen. Hierna de begrooting zonder één en kele stem tegen werd goedgekeurd, zelfs niet bij aanteekening. (We herinneren hier nog even aan de verklaring van prof. van Emden (v.d.) van den vorigen dag, dat hij niet zou tegenstemmen, alhoewel hij dit al tijd had gedaan). TWEEDE KAMER. We moeten nu overstappen naar de Twee de Kamer, waar gistermiddag een uitge breide agenda is afgewerkt, waarna de Ka mer op Paaschreces is gegaan. Het meest interessante gedeelte van de gedachtenwisseling betrof de verhooging van de begrooting van Buitenlandsche Za ken voor 1940, waarbij de regeering 100.000 aanvraagt voor het Finsche Roode Kruis. Interessant om eens te vernemen hoe de nationaal-socialisten en de communisten daartegenover zouden staan. Dat de over- groote meerderheid der Kamer ermede zou instemmen, kon men van te voren al aan nemen. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) nu verklaarde dat zijn fractie het ontwerp met instemming had begroet, maar niet de motiveering der regeering, in casu 't beroep dat zij z.i. op de resolutie van den Volkenbond had gedaan. Hij achtte dit be roep zeer bedenkelijk, omdat de n.s.b. in het lidmaatschap van den Volkenbond een groot gevaar voor ons land ziet. Een be zwaar dat van die zijde wel meer is verno men. Daarna volgde een bewering, waarin be vreemding werd uitgesproken over 't „feit, dat Nederland zoo vaak steun heeft ver leend aan die partijen in een conflict, die zich keerden tegen Duitschland, Italië en Japan, de landen, die het anti-komintern verdrag hebben gesloten". Was dit betoog in het voorloopig verslag al niet erg duidelijk te volgen geweest, hel derder maakte de heer d'Ansembourg zijn standpunt in het debat ook al niet. De heer Serrarens (r.k.) constateerde dat waarna hij afwees het verwijt van n.s.b.-zijde dat deze passage in het verslag der Kamer niet tot haar recht was gekomen; en was dit het ge val, dan kon men toch aan de commissi' van raporteurs daarvan geen verwijt maken omdat zij den draad niet had kunnen vin den. Ondanks het feit van de hartelijke be trekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland, verklaarde de heer d'Ansem bourg in de Kamer dat de Nederlandsche nationaal-socialisten de „doodsvijanden" blijven van de communisten en dat zij „groote bewondering hebben voor de held haftigheid van het kleine Finland". De heer de Visser (c.p.) heeft geheel en al het standpunt van de Russen verdedigd en wel zóó, dat de heer Smeenk (a.r.) meen de te kunnen vaststellen dat hier zoo weinig Nederlandsch gesproken was, dat de rede beter in Moskou dan in Den Haag had kun nen zijn gehouden! De heer de Visser vroeg zich af hoe het komt dat het democratische Nederland, dat hulp aan het democratische Spanje weiger de, nu wel hulp verleent aan het „contra- revolutionnaire, wit-gardistische Finland". Welnu, hij zou het Nederlandsche volksver tegenwoordiging wel eventjes vertellen omdat daar gevochten wordt in dienst van het internationale imperialisme tegen den „eenigen socialistischen staat op de wereld", de Sovjet-Unie". Het regeeringsvoorstel was eigenlijk niets anders dan partij-kiezen ten gunste van dat imperialisme. Er werd telkens, van verschillende zijden heftig geïnterrumpeerd tijdens de rede van den heer de Visser. Toen hij een stuk ge schiedenis ophaalde en vertellen wilde dat Finland na 1917 eigenlijk tegen den wil van Kerensky vrij was geworden, welke vrijheid het had te danken aan Lenin, die in Finland verbleef omdat hij nergens anders veilig was, en toen de comm. afge vaardigde daarna vroeg: Wat gebeurde er toen? riep de Kamer haast in koor: Neen, niet toen, maar nu! De heer de Visser wond zich op en ver diepte zich zóó in details en aanhalingen uit de geschiedenis, die met het wetsont werp niet te maken hadden, dat de voorzit ter hem eenige malen moest waarschuwen om daarmede op te houden, omdat hij bui ten de orde was. En aangezien deze afge vaardigde het er blijkbaar op gemunt had te zeggen, wat hij zich voorgenomen had te zeggen, kon het niet lang meer duren of de .voorzitter ontnam hem het woord. De zakelijke opmerkingen van den heer Drees (s.d.) hielden critiek in met betrek king tot de wijze waarop de regeering het geld beschikbaar stelt, namelijk aan het Finsche Roode Kruis en niet de Finsche regeering er de vrije beschikking over laat; bovendien achtte hij het bedrag te laag. Voor het overige ging hij de nationaal-socialisten en in dit geval met hartstocht de commu nisten te lijf wegens den misdadigen aan val op een klein, vrij volk. De communisten beriepen zich vroeger in de Kamer altijd op de kracht .welke Sovjet-Rusland ten gunste van den vrede zou kunnen- uitoefenen, door dat het met andere democratische landen de agressie van de fascistische landen zou kun nen keeren. Maar thans, nu de agressie van den kant van datzelfde Rusland komt, moe ten de communisten die verdedigen! En in- tusschen had de heer de Visser het tegen woordige democratische Finland gekrenkt en gegriefd door zijn qualificaties. Nog in 1939 werd in een orgaan van de Komintern geschreven, dat Finland wel democratisch mocht heeten, maar dat het zoo jammer was, dat het niet begreep, dat het fascistische Duitschland zijn grootste vijand was en dat het daarom beter zou doen toenadering tot Sovjet-Rusland te zoeken. En dat artikel was van de hand van... Kuusinen (denzelfden man, die nu de „voiksregeering" van Fin land uitmaakt, bij proclamatie van Stalin). Nadat de heeren Serrarens (r.k.), Kersten (s.g.p.) en Smeenk (a.r.) hun instemming met het wetsontwerp hadden betuigd en de hoop hadden uitgesproken dat bedrag te zijner tijd nog eens zou worden verhoogd, maakte mevr» MackayKatz (c.h.) nog en kele opmerkingen. Zij wees erop, dat men goed zou doen alle politiek buiten de zaak te laten, daar het voorstel een louter humanitair karakter heeft en de aangevraagde som uitsluitend bezien moest worden als een aanvulling van het particulier initiatief, dat zich in zoo ver heugend ruime mate voor Finland weert. Minister van Kleffens sloot zich bij deze opmerkingen geheel aan. Hier, aldus de mi nister, spreekt het goede hart van Nederland zonder aanzien der persoons. Zoo moet het blijven; dat wil ons volk zoo. De hulpver leening staat los van den Volkenbond. Ze komt niet te laat, want zelfs als morgen aan den dag de strijd wordt gestaakt, zal er nor genoeg voor het Roode Kruis te doen zijn. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd, met aanteekening dat de communisten tegen waren. In den aanvang der vergadering is er weer eens een naturalisatiedebat geweest, waarin dr. Moller (r.k.) -op wetenschappe lijke gronden de rassentheorie van de na tionaal-socialisten heeft betreden. Na korte discussie is de wet medewerking verdedi gingsvoorbereiding aangevuld met een be paling waarbij verboden wordt het afleg gen van verklaringen, waarbij personen of lichamen zich verbinden of op eenigerlei wijze zich bereid verklaren, zich te onder werpen aan toezicht, door of vanwege per sonen, optredende ten behoeve van een vreemde mogendheid. Het wijzigingsont- werp werd z. h. s. goedgekeurd. Er is nog wat gezegd over een aanvullende begroo ting van Economische Zaken, over een con- tingenteering van den invoer van paarden en slachtpaarden; de heer Tilanus (c.h.) be toogde, bij de conclusie van de commissie voor de rijksuitgaven over een opgave om trent stichtingen en toelagen aan ambtena ren, dat het aantal van die stichtingen zeer beperkt moet blijven, teneinde de controle der Kamers over het geldelijk beheer en de salarissen te waarborgen, en tenslotte voer de de heer d'Ansembourg weer het woord over het wetsontwerp tot het doen voortdu ren van den bij K. B. van 1 en 6 November 1939 afgekondigden staat-van beleg, waar bij hij het hoofdzakelijk over optreden te gen de n.s.b. had. Maar zonder discussie en z. h. s. gingen er door een wetsontwerp tér bescherming te gen luchtaanvallen van schatten van kunst en wetenschap, waarvoor 2 millioen beschik baar zijn gesteld, en een soortgelijk ont werp dat betrekking heeft op de bescher ming van waterstaatswerken binnen de Ves ting Holland, waarvan de kosten worden ver deeld onder rijk, provincie, gemeente en waterschappen. Voor de overige procinciën heeft de regeëring ook een regeling in over weging. Hiermede was de agenda afgehandeld. De Tweede Kamer is met Paasch-vacantie gegaan. De Eerste Kamer zit de volgende week nog; Dinsdag is de begrooting van Waterstaat aan de orde. Linkerhand afgerukt. De arbeider Ch. M. uit Oveïioon had de zer dagen een buisje met springstof gevon den. Donderdag wilde hij dit in de woning van zijn ouders met een schaar demon teeren. Het gevolg van deze poging was, dat het buisje met zoo'n kracht uit elkaar sprong, dat M. de linkerhand werd afgerukt terwijl hij verder aan borst en hals deerlijk werd gewond. Het slachtoffer is onmiddellijk naar het ziekenhuis te Venray voor verdere verple ging overgebracht. Daarna in het dok. De „O. 11", welke op het oogenblik óp een zandplaat achter in de' haven ligt, wordt ter plaatse voorloopig gedicht. De onderzeeër zal vermoedelijk naar een dok van de ma rinewerf te Den Helder worden versleept. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de „O. 11" naar Roterdam of Amsterdam ver voerd wordt om daar te dokken. Gisteren is het motorschip „Delf zijl" van Hansweert te Capelle aan den IJsel aangekomen. Dit 250 ton metende motorscheepje is op weg van Blyth naar Antwerpen in de Britsche territoriale wateren aange vallen door een vliegtuig, dat het met bommen, granaten en machine geweervuur ernstig heeft bescha digd. De „Delfzijl" ligt thans bij de werf van de firma A. Vuyk en Zonen om te worden ge repareerd. De stuurman S. Koers, een broer van den kapitein-eigenaar J. Koers, deelde mede, dat de „Delfzijl" in den middag van 2 Maart van Blyth was vertrokken met een lading kolen voor Antwerpen. Omstreeks half negen voer men nog in de Engelsche territoriale wateren, toen motorgeronk van een zwaar vliegtuig werd gehoord. Korten tijd later zagen de twee matrozen, die in het stuurhuis stonden, dat een groot bom bardementsvliegtuig recht op het schip aan kwam. Zij vonden dit heelemaal niet vreemd, aangezien zij van meening waren, dat het hier een Britsch vliegtuig betrof, dat wel licht een convooi begeleidde en vooruitvloog om te zien of alles veilig was. Het vliegtuig vloog zeer laag, op ongeveer twaalf meter hoogte tweemaal over de „Delfzijl" heen, welk schip een duidelijke nationaliteitsaanduiding droeg. De Neder landsche driekleur was aan weerszijden van de romp en op het dekzeil over de luiken geschilderd, terwijl naast iedere vlag met groote letters het woord Holland was aan gebracht. De bommenwerper kwam voor de derde maal naar het schip toe en toen hoorden de mannen plotseling een geweldige explosie, die het schip hevig deed trillen. Het vliegtuig had drie bommen vlak achter de „Delf zijl" geworpen en hiermede een aanval ingezet, die ongeveer een uur geduimd heeft. Van versóhillende zijden kwam de vlieger teeds weer naar het weerlooze schip terug, >m een bom uit te werpen, zoodat in totaal zes bommen naast het schip in het water terecht kwamen. Bovendien werd voor den boeg een granaat geworpen, die een fel wit licht verspreidde en waarvan de splinters de zeelieden in het gelaat sloegen. De kapitein, stuurman en de kok, die op het moment van den aanval beneden waren, snelden naar de stuurhut, maar vóór de kok daar was aangekomen, voelde hij iets langs zijn hand schampen. Toen hij er naar keek, bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij aan die hand bloedend verwond was. De mannen begrepen toen, dat er ook met mitrailleurs geschoten werd, hoewel het ge ronk van de vliegtuigmotoren zoo hevig was, dat zij het getik van de inslaande kogels niet hoorden. Aangezien men nergens in het schip veilig was voor de bommen of de geweerkogels, bleef'de bemanning, die uit vijf koppen be stond, bij elkaar in het stuurhuis, van waar uit ze het vliegtuig telkenmale zijn aanval zagen vernieuwen. Zij konden echter niets doen, dan gelaten hun lot afwachten. De laatste bom, die het vliegtuig wierp, viel op ongeveer tien meter afstand van het schip in het water, schoot nog enkele meters onder wa ter door en ontplofte vlak naast het vaartuig. De „Delfzijl" werd ongeveer drie meter opgetild en de mannen werden tegen den grond gesmakt. Aan boord werd een gewel dige ravage aangericht. De navigatielichten, die gedurende den aanval waren blijven branden, en aldus het vaartuig tot een gemakkelijke prooi hadden gemaakt, sloegen nu uit. De ruiten van de stuurhut werden verbrijzeld en in de hutten werd het meubilair vernield. Een lamp, die met stevig schroefdraad in de zoldering was bevestigd, werd er finaal uitgerukt, steenen waschtafels, die vast tegen den muur geschroefd waren, werden afgerukt en sloegen in tweeën. Na de zesde bom had men aan de kust echter den aanval bemerkt en toen flitsten de zoeklichten van de luchtafweerbatterijen aan. Wel veertig scherpe lichtbundels zoch ten het luchtruim af en de vlieger vond hel toen geraden om te verdwijnen. De bemanning begaf zich uit het stuur huis om de schade op te nemen en daarbij bleek, dat het vliegtuig gedurende den ge- heelen aanval vrijwel doorloopend het schip onder vuur had genomen. In de luiken waren vele kogels geslagen. Het dek lag ermee bezaaid en de stuurhut was op verschillende plaatsen doorboord. De kogel, die den kok had geraakt, was vrijwel loodrecht door het ijzeren dak van het stuurhuis gedrongen. Hierna had het projectiel twee dikke plan ken doorboord en tenslotte schampte het op een lichtleiding af, en raakte toen de hand van den kok, die juist de leuning omklemde. De reddingboot was volkomen onbruikbaar geworden. De dikke ijzeren platen van de verschan sing zijn op verschillende plaatsen door boord, terwijl een kogel dwars door een dikke ijzeren stang van de reeling ging. De „Delfzijl" is dan ook ernstig bescha digd en het zal geruimen tijd duren voor het schip weer in de vaart gebracht kan worden. Waarschijnlijk er is ook nog schade onder de waterlijn, tengevolge van de hevige schokken van de ontploffende bommen. Natuurlijk waren de opvarenden zeer verbitterd door den aanval, waarvan zij het slachtoffer geworden zijn. De piloot moet gezien hebben, dat het schip tot een neutrale natie be hoorde, want de navigatielichten brandden normaal en de vlag, die op het dekkleed was geschilderd, is door kogels op verschillende plaat sen doorboord en door de granaat scherven verscheurd. De stuurman vooral kon het niet ver kroppen, dat de bemanning zoo volkomen machteloos den aanval had moeten afwach ten, „de opvarenden op een schip van een oorlogvoerende natie hebben nog de be schikking over afweergeschut, maar wij moesten ons zonder protest laten slachten", aldus verklaarde hij» In Hansweert, waar het schip na lossing aankwam, hebben de militaire autoriteiten een onderzoek ingesteld, waarbij de kogels, die de bemanning als souvenir wilde bewa ren, in beslag zijn genomen. Aan de hand van deze stille getuigen zal men trachten de nationaliteit van het vlieg tuig vast te stellen. De „Delfzijl", die 250 ton meet, is gebouwd in Augustus 1939 op de werf van de firma Smit te Westerbroek. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister avond: Nandoe (Hondong) te Rangoon, 10 Maart te Batavia verwacht; Torenvalk (Scholte) te Alexandrië, 13 Maart te Batavia ver wacht; thuisreis: Reiger (Both) te Alexandrië, 9 Maart te Napels verwacht; Buizerd (Ver hoeven) te Rangoon, 12 Maart te Napels verwacht. Alléén 2de handseh goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) Als nieuw: Damesrijwiel 20, Heeren rijwiel 13.50, 17.50, 18.50; Meisjes rijwiel f 13.50, enz. NIEROP, Heeren straat 10. Tel. 3827. Nog enkele gebruikte Haarden en kleine Haardkachel. Ook nog een Turenne Haard voor 15. Alles prima. VRIES MAN Zn., Verdronkenoord 85, TeL 2469. TE KOOP: Salonpathcfoon en 20 platen a 10; partij Electrische lampen 220 volt. Te bevr.: Kennemerstraatweg 152, Alk maar. Het Naaimaehine Huis. Gébr. Haiidm, als nieuw. Koopje. Gebr. Singer, Pfaff 15 met garantie'. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Aangeboden: een gebruikte doch ge heel gereviseerde normaal filmprojec tor op standaard, gemonteerd met forsche motor en weerstand, enz. LANGESTRAAT 70. Te koop: een in prima staat zijnde J. L. O. Motordriewieler. HEKELSTAAT 21, Alkmaar. Te koop: parley Davidson motor, zonder gebreken, tegen elk aanneme lijk bod. 2e TUINDWARSSTAAT 2. Wij hebben nog eenige prima ge bruikte dames- en heerenrijwielew 19.50 en 17.50. DE RIJWIÉLHAL, J. HENSTRA, Laat 158160. Te koop wegens plaatsgebrek een eikenhouten cylinder-schrijfbureau, zoo goed als nieuw, 35.00. DE RIJWIELHAL. J. HENSTRA, Laat 158160. Te koop z. g. a. n.: Dames-, Heeren-, Meisjes- en Jongensrijwielen vanaf 15. Fa. S. en J. COERSEN, Rijwiel handel, Vrouwenstraat 12, Alkmaar. TeL 3626. - Te koop: Electrolux stofzuiger 12.50, plaatstroom-apparaat m. lamp Philips 2.50, beide 125 volt. Adres bureau van dit blad. Te koop: 1 Invalidewagen (luchtban den) a 30, 1 wit emaille Gasfornuis voor pension of hotel 17.50, 1 Re mington schrijfmachine 17.50. K. VERWER, Koningsweg 60. 4 Stoelen en 2 fauteuils te koop ge vraagd, in goeden staat. Brieven letter A 856 bureau van dit blad. Te koop aangeb. Banjo-mandoline, zoo goed als hieuw, met kist; 1 Cither met muziekkaarten voor abnormaal lagen prijs. Te bevr. REMBRANDTSTR. 2, tel. '3831, Alkmaar. Te koop aangeb. Radio-onderdeelen, koptelefoon, pl.str.apparaat, gelijk- richter, verhuistransformator, etc. Te bevr. REMBRANDTSTRAAT 2, tel. 3831, Alkmaar. Te koop aangeb Foto-toestèl, Brownie Hawk Eye, 6x 9. Uiterste prijs 2. Te bevr. REMBRANDTSTRAAT 2, tel. 3831, Alkmaar. Te koop: Jongensrijwiel, leeftijd 6 tot 8 jaar, 24 inch wielen, 12.50. LIMMERHOEK 18. TWEE Donderdag is ii haven, komende komen het Ned' vaartuig „Saba", Roorda uit Voo vertoont op verse gelgaten. Zondago aan de Oostkust 1 ten door een vlii over het schip he den bleven onged( De „Confid Bij assuradeurer schen kustvaarder een telegram onti tein eigenaar, te Rotterdam, deelt, dat het scb nacht aan de Oos door een vliegtui; De bemanning kri schip kreeg vrij er dek, de stuurhut Voorts ontstond ei niet van ernstiger vaartuig zonder i sche haven van b< nen bereiken. De bruto inhoud van bouwd in 1930. DE LIBERALI VER< De voorzitter van prof. mr. B. M. Teli opening van de dezer partij te Utre waarin hij met dan! het feit, dat ons lan den oorlog is kunne door tot nu toe het neutraliteit ongesi Nederlands houding kan de toets eener volle doorstaan. Spr. wees erop, dj het geheele volk ber heid van ons land tf De liberalen heb van 1937 met geno Men moeti nu de co uit politieken sleur r wantschappen te zie: schillen te overdrij kundig leven maar t overbrugbaar is en uitsluit, n.l. die tuss nationaal-socialisten rige politieke gro „Wie hun instructies len zijn staatsvijand' Tegen de huidig liberalen wel belar Telders betwijfelde de Geer onverdeeld diens bemiddelingsv en katholieken. Begrafenis slaci dagmiddag wordt h< van den bij de ramp men sergeant-telegr: schedé ter aarde bes ma wordt Maandag: Leeuwarden begravt het marinehospitaal plaats hedenmiddag grens van de kom d< zal het stoffelijk ovei met militaire eer i daan. De sergeant-tc mans wordt Maandag voet begraven. De koningin I Schout-bij-nacht bai wijk, adjudant in bi de koningin, heeft ti Helder wonende nal5 offers van de ramp, derzeeboot O. 11, na van rouwbeklag afg het slachtoffer Post deradeel woont, ontv een schrijven van ro Secretaris-gene treedt af. - Den seci Utrechtsche jaarbeui van Roggen, is met i verzoek wegens ge het algem. bestuur i eeniging tot het hoi eervol ontslag verle« 36) De Indiër knikte 1 „Mag ik vragen, u niet zelf het gele „Mijnheer Luker c geen geld beschikb: „Dan spijt het mi. zoek aan mij vergee hoewel ik, uit hoofc eens voorschotten v geld aan vreemden derpand als dit". Zonder een poginj op mijn besluit te hij het voorwerp wr „Wilt u zoo goed beantwoorden?" vro buiging. „Veronders mogelijk geweest w nen, wat zou dan d zijn geweest?" „Het is hier de

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6