Maansteen ^Buitenland JiCmnieuuk, IhuUleton Nederlandsche schepen aangevallen aan de Engelsche kust. De strijd in Finland. Koop eerst een andere tandpasta TWEEDE BEAU. Donderdag is in de Amsterdamsehe haven, komende van Engeland, aange komen het Nederlandsche motorkust vaartuig „Saba", kapitein de heer Roorda uit Voorburg. Het vaartuig vertoont op verscheidene plaatsen ko gelgaten. Zondagochtend j.l. was het aan de Oostkust van Engeland bescho ten door een vliegtuig, dat eenmaal over het schip heenvloog. De opvaren den bleven ongedeerd. De „Confid" eveneens gehavend. Bij assuradeuren van den Nederland- schen kustvaarder „Confid" is gisteren een telegram ontvangen van den kapi tein eigenaar, den heer H. Kajuiter te Rotterdam, waarin deze mede deelt, dat het schip in den afgeloopen nacht aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig is gebombardeerd. De bemanning kreeg geen letsel. Het schip kreeg vrij ernstige schade aan het dek, de stuurhut en de machinekamer. Voorts ontstond een lek, doch dit was niet van ernstigen aard, zoodat het vaartuig zonder assistentie de Engel sche haven van bestemming heeft kun nen bereiken. De „Confid" heeft een bruto inhoud van 249 ton en is ge bouwd in 1930. DE LIBERALE STAATSPARTIJ VERGADERT. De voorzitter van de liberale Staatspartij, prof. mr. B. M. Telders, heeft heden bij de opening van de algemeene vergadering dezer partij te Utrecht een rede gehouden, waarin hij met dankbaarheid gewaagde van het feit, dat ons land tot dusverre buiten den oorlog is kunnen blijven en dat daar door tot nu toe het recht van ons land op neutraliteit ongeschonden is gebleven. Nederlands houding in het huidige conflict kan de toets eener objectieve critiek ten volle doorstaan. Spr. wees erop, dat in dezen tijd vrijwel het geheele volk bereid is de onafhankelijk heid van ons land te verdedigen. De liberalen hebben het coalitie-kabinet van 1937 met genoegen zien verdwijnen. Men moet, nu de coalitie ter ziele schijnt, uit politieken sleur niet vergeten reëele ver wantschappen te zien of onloochenbare ver schillen te overdrijven. Er is in ons staat kundig leven maar één tegenstelling die on overbrugbaar is en die elke samenwerking uitsluit, n.l. die tusschen communisten en nationaal-socialisten eenerzijds en de ove rige politieke groepeeringen anderzijds: „Wie hun instructies uit het buitenland ha len zijn staatsvijanden no. 1". Tegen de huidige regeering hebben de liberalen wel belangrijke bezwaren. Mr. Telders betwijfelde of men in de c.h.u. mr. de Geer onverdeeld dankbaar zal zijn voor diens bemiddelingswerk tusschen soc.-dem. en katholieken. Begrafenis slachtoffers O. 11. - Maan dagmiddag wordt het stoffelijk overschot van den bij de ramp van de O. 11 omgeko men sergeant-telegrafist Steenvoort te En schedé ter aarde besteld. De koksmaat Post- ma wordt Maandagmiddag te Huizum bij Leeuwarden begraven. Het vertrek van af het marinehospitaal te Den Helder vindt plaats hedenmiddag om één uur. Tot aan de grens van de kom der gemeente Den Helder zal het stoffelijk overschot der beide mannen met militaire eer uitgeleide worden ge daan. De sergeant-torpedomaker G. L. Log- mans wordt Maandagmiddag te Nieuw Helle voet begraven. De koningin betuigt rouwbeklag. - Schout-bij-nacht baron de Vos van Steen- wijk, adjudant in buitengewonen dienst van de koningin, heeft ten huize van de in Den Helder wonende nabestaanden van de slacht offers van de ramp, overkomen aan de on derzeeboot O. 11, namens haar een bezoek van rouwbeklag afgelegd. De moeder van het slachtoffer Postma, die in Leeuwar- deradeel woont, ontving namens de koningin een schrijven van rouwbeklag. Secretaris-generaal van de jaarbeurs treedt af. - Den secretaris-generaal van de Utrechtsche jaarbeurs, den heer W. Graadt van Roggen, is met ingang van 1 Mei op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen door het algem. bestuur van de Koninklijke ver- eeniging tot het houden van jaarbeurzen eervol ontslag verleend. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië bleef de vijand druk uitoefenen op de stellingen ten N.W. van de baai van Viipuri. De gevechten op de schiereilanden aan den ingang van de baai zijn Donderdagavond geëindigd zonder dat de vijand verder kon oprukken. De aan vallen van de Finsche stellingen op de eilanden werden afgeslagen. Minstens acht vijandelijke stukken geschut, welke op het ijs waren doorgedrongen, zijn vernield. Tus schen de baai van Viipuri en de Vuoksi wer den plaatselijke aanvallen afgeslagen. In de richting van Paakola heeft de vijand meer dan vierhonderd dooden op het slagveld achtergelaten na de aanvallen op de Fin sche stellingen van de laatste dagen. Ten Z. van Vuosalmi heeft de vijand gepoogd over het ijs van de Vuoksi te trekken, de aanval werd evenwel afgeslagen. Ten N.O. van het Ladogameer werd een aanval van den vijand op Kollanjoki afge slagen. De Russen lieten meer dan twee duizend dooden op het slagveld achter. Op 7 Maart rukten twee vijandelijke af- deelingen over het ijs op in de richting van Happaasaari en Virolahti. Zij moesten even wel weer terugtrekken. De Finsche luchtmacht heeft op 7 Maart de verkenningsvluchten voortgezet en Rus sische troepen, tanks en voertuigen op het ijs van de baai van Viipuri met mitrailleurs beschoten en gebombardeerd. De activiteit in de lucht van de Sovjet-Russische lucht macht werd voornamelijk beperkt tot Kotka, Sakkiharni en de baai van Viipuri. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van Vrijdagavond luidt: Op 8 Maart heeft zich niets van belang voor gedaan aan het front. In de Golf van Viipuri hebben de Sovjet-troepen het eiland Esisaari met de stad Esisaari, het eiland Kitilansaari met de stad Rahkasaaro, het eiland Ter- vasaari, het eiland Mutsa. Saari, het eiland Hietasaari, en de ge'ijknamige stad bezet, de Sovjet-troepen maakten twaalf stukken geschut buit, 57 machinegeweren en 2 mil- lit en patronen. De Sovjet-luchtmacht trad op tegen vijrndelijke troenen en haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. VON RIBBENTROP HEDENOCHTEND NAAR ROME. De minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, zou zich hedenochtend voor een kort bezoek naar Rome begeven. Volgens de Duitsche radio zal von Ribben trop bij zijn bezoek aan Rome met Musso lini en Ciano besprekingen voeren over hangende vraagstukken. Volgens een Duitsch radiobericht zullen de besprekingen van von Ribbentrop in Rome betrekking hebben op kwesties, die voortvloeien uit den oorlog, en in het bij zonder op het probleem der politieke samen werking tusschen Duitschland en Italië. AMERIKAANSCHE REGEERING HEEFT 55 NEUTRALE NATIES GEPOLST. Huil heeft medegedeeld, dat de Ver. Sta ten 55 neutrale naties gepolst hebben met het doel aan te sturen op verbetering van de economische wereldorde na den oorlog. De meeste dezer landen hadden gunstig ge antwoord. DUITSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Door bemanning tot zinken gebracht. Reuter verneemt, dat het 5846 ton me tende Duitsche s.s. „Uruguay" op het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan door een Britsch oorlogsschip is opgevan gen. De bemanning bracht het Duitsche schip tot zinken en werd door de Engel- schen opgepikt. DE „VECHT" ALS VERLOREN BESCHOUWD. De directie van de firma Vinke en Co. deelt ons mede, dat zij de gevonden wrak stukken van het stoomschip „Vecht" heeft herkend. Men moet dus aannemen, dat de „Vecht" verloren is. Van de twee vermiste reddingbooten van het stoomschip heeft men niets meer ge hoord. Er bestaat dus weinig hoop op red ding van de bemanning, welke uit 22 kop pen bestond. HET BEZOEK VAN SUMNER WELLES AAN PARIJS. Gistermiddag heeft Sumner Welles, ver gezeld van Murphy, een bezoek gebracht aan den vice-minister-president Camille Chau- temps. Het onderhoud duurde anderhalf uur. Na het onderhoud verklaarde Chautemps blij te zijn, dat hij hartelijk met den Ameri- kaanschen staatsman heeft kunnen spreken, met wien hij sedert lang bevriend is. Na het bezoek aan Chautemps begaf Sum ner Welles zich naar het ministerie van justitie, waar hij een onderhoud had met Bonnet. Het bezoek van Sumner Welles aan Londen. De Amerikaansche ambassadeur, J. Ken nedy, die op zijn terugreis uit Amerika in Parijs de gelegenheid heeft gehad Sumner Welles te ontmoeten, is gister door Cham berlain ontvangen en door lord Halifax, met wie hij het program geregeld heeft van het bezoek, dat Sumner Welles de volgende week aan Londen zal brengen. Zoodra de afgezant van Roosevelt zal zijn aangekomen, zal hij zijn besprekingen aanvangen met de Engelsche leidende persoonlijkheden. Hij zal ontmoetingen hebben met Chamberlain, lord Halifax en de leiders der oppositie. Het is mogelijk, dat hij ook met Winston Chur chill zal spreken. Ten slotte meent men te weten, in gezaghebbende kringen, dat hij door koning George in audiëntie zal worden ontvangen. DUITSCH SCHIP UIT BUENOS AIRES VERTROKKEN. Het Duitsche schip „Lahn" geladen met wol, huiden en steenkool, zal te 17 uur plaatselijke tijd uit Buenos Aires vertrek ken. Het heeft een loods gevraagd om de monding van de Plata over te steken. UIT DUITSCHE GEVANGENSCHAP TERUGGEKEERD. Vlieger van Alphen in ons land. Als een volkomen uitgeput mensch is plotseling de gewezen marinevlieger A. van Alphen in zijn woning te Utrecht terugge keerd. Twee jaar lang heeft hij in Duitsch land onder verdenking van spionnage gevan gen gezeten en als een gebroken mensch is de 27-jarige gewezen marine-officier nu in ons land teruggekeerd. Van Alphen is thans zoo zwak, dat hij ons geen omstandig verhaal van zijn weder waardigheden kan doen, schrijft het Rott. Nbld. „Ik had nimmer gedacht mijn land ooit terug te zien", stamelde hij. „Het is ver schrikkelijk geweest Op advies van den dokter zal de heer Van Alphen de eerste weken volkomen rust moe ten hebben. Op 31 Januari vertrok de heer Van Al phen, een uit Indië gepensionneerde marine- officier-vliege-r, die te Utrecht woonde, naar Duitschland om werk te zoeken. Omstreeks 2 Februari 1938, zoo vertelde hij aan zijn vrouw, zou hij terugkeeren. Woensdag 9 Fe bruari kreeg deze een brief van haar man uit Koblenz, waarin hij haar verzocht haar intrek bij familie te nemen. Later is geble ken, dat deze brief in de staatsgevangenis aan de Carmelieterstrasse te Koblenz ge schreven was. De arrestatie geschiedde op grond van be schuldiging van spionnage in de verdedi gingswerken rondom Koblenz. Men veron derstelde, dat de heer Van Alphen met een speciale opdracht uit Nederland was ge komen. Hoe alles precies gegaan is, moet voor- loopig nog in het duister blijven. De terug gekeerde is te zwak om eenig bezoek te ont vangen. i - PENSIONAAT VOOR HEEREN. Harmonie-Theater. Het is wel een buitengewoon geestige co- medie, die deze week als hoofdnummer op het Harmonie-programma voorkomt. Zij is door Paramount uitgebracht onder den ti tel: „Pensionaat voor heeren", en vervaar digd naar het bekende blijspel „French wit hout Tears", dat ook in ons land met groot succes is opgevoerd. Het speelt zich af in het instituut voor volwassen leerlingen van pro fessor Maingot, waar Engelschen het voor hen zoo moeilijke Fransch komen leeren. Behalve een rijke jongeling en een amu sante zeekapitein, treft men er naast de as sistente ook aan Alan Howard. Plotseling komt in dit milieu een zeer aantrekkelijke en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60,40 en 25 c. jongedame, die op buitengewoon behaag zieke wijze weet te flirten en spoedig diver se veroveringen maakt. Alan is verstandiger en heeft de charmante Diana na de eerste kennismaking direct door. Hij zal zich niet in haar netten laten verstrikken en houdt zich op een afstand. Diana merkt dit best en speelt onderwijl geraffineerd spel met twee aanbidders. Het is haar echter ten slotte c>m Howard te doen en hoe deze zich ook ver zet, hij is toch tegen Diana niet opgewassen. Dat hij het echter onplezierig vindt, geloo- ven wij niet. De twee afgewezen concur renten hebben onderwijl hun leed vergeten na een kostelijke scène in een wijnkelder. En de verschijning van lord Heybrook aan het slot zorgt voor een zeer komisch einde. De film wordt zoo bijzonder goed ge speeld, dat men van het begin tot het einde van de vele aardige tooneeltjes geniet. El len Drew is verrassend goed als Diana en Ray Milland speelt als Howard voortreffe lijk. Maar niet minder waardeering zal men hebben voor de vertolking, die Roland Cul ver en David Tree geven van den zeekapi tein en van den rijken jongeling, die in de aardige assistente zijn levensgezellin vindt. Inderdaad een film, die men met het meeste genoegen zal zien. Het voorprogramma bracht een paar jour naals, die de bezoekers zeker zullen boeien, een gekleurde teekenfilm en uit de serie: Wat moet mijn dochter worden? de oplei ding van een jonge dame tot circusartiste met interessante opnamen. „ALS VROUWEN REGEEREN". Victoria-Theater. „Als vrouwen regeeren" is een amusante film. Amusant, omdat men in er hier in ge slaagd is, door dialoog en spel, een gegeven, dat zich uitstekend leenen zou voor een dramatische film, uit te werken tot een vlot en speelsch verhaal. Een verhaal dat met alle zwaartillendheid den draak steekt en telkens op de meest onverwachte momen ten even laat merken, dat het „drama", dat zich hier ontwikkelt toch uit moet loopen op de „groote verzoening". Wat is n.l. het geval? Van een gelukkig getrouwd paar jonge menschen werkt de vrouw op een kantoor, de man verzorgt de wasch en kookt het eten...'., dat gaat zoo, in dezen tijd, niet waar? Maar nu en dat was bij de twee eigenzinnige naturen, die het lot hier samen heeft gebracht te verwachten ontwikkelt zich 'n „strijd om de macht", die tot een ver wijdering aanleiding geeft. En aan de moei zame, maar toch onafwendbare hereeniging ontleent deze film nu in 't bizonder haar bekoring. Want het verhaal van die toena dering geeft tal van origineele wendingen en amusante voorvallen te zien. Den man, die werken wilde en geld verdienen en niet alleen de huishoudportemonnaie beheeren, maakt het toeval tot ondergeschikte van zijn vrouw, op de bank waar zij werkzaam is. De verhouding is behalve de enkele oogenblikken, dat ze uit hun rol vallen volkomen „zakelijk": de vrouw regeert en de man gehoorzaamt. Totdateen nieuwe beschikking van het lot de rollen verwisselt en de man in de gelegenheid is, nauwkeurig het spel te herhalen. De verzoening tusschen beiden hangt in de lucht maar blijft uit, doordat niemand wenscht toe te geven, tot de vrouw zich tenslotte dan maar de wijste toont en de toeschouwer ziet gebeuren, wat verwacht mocht worden. En juist hierdoor door het feit, dat iedere noodlotsdreiging, die een dramatisch verloop van dit geharrewar voorspellen zou, ontbreekt is een zeer amusante historie ontstaan. Lilian Harvey en Willy Fritsch spelen de hoofdrollen en zij dragen niet weinig bij tot het geslaagde ge heel. Voorprogramma: Het 1009ste filmjour naal van Polygoon, het Fox-journaal en een filmpje over Mexico. DE ONZICHTBARE MAN. Roxy Theater. Men behoeft deze week een bezoek aan het Roxy-Theater niet te verzuimen met de gedachte, dat er aan een onzichtbaren man toch niets te zien is. Want niet alleen is de man slechts van tijd tot tijd en dan nog gedeeltelijk onzichtbaar, maar om hem speelt zich een interessante geschie denis af met allerlei menschen, die wel zichtbaar zijn en die de moeite van het aankijken dubbel waard zijn. Zoo is er b.v. de prachtige althans prachtig als filmactrice waardin uit de dorpsherberg met haar gemoedelijken man en ook onder de herbergbezoekers treft men hoogst interessante typen aan. Ook de politie met haar honderden helpers levert menig prachtig filmexemplaar op en zij allen spelen hun rol bij het sensationeele optreden van Jack Griffin, den dokter in de scheikunde, die een vergift heeft ge vonden dat hem onzichtbaar maakt en tevergeefs het middel zoekt om weer zichtbaar te worden. De onzichtbare man is al eens meer in Alkmaar geweest al zullen velen hem niet gezien hebben en wie met zijn wonderlijke en zoo nu en dan ook wel eens griezelige avonturen kennis wil maken, mag de gelegenheid niet ver zuimen deze week eens naar hem te gaan kijken, in zoover er dan iets van hem te zien is. Er is een tragische liefdesgeschiedenis ui deze wonderlijke historie gevlochten en het meisje, dat den man, die door machts waanzin tot allerlei gruweldaden komt, lief heeft, vindt hem eerst terug in een hos pitaal waar hij sterft waardoor het vergift is uitgewerkt, zoodat hij weer zichtbaar is geworden. Er zijn in deze film technische kunst stukjes uitgehaald om allerlei dingen te laten bewegen zonder dat men ziet, dat er iemand aan komt en ook dat is de moeite van het bekijken waard. De onzichtbare man zal ook in dit theater zeker een groot en daarom goed zichtbaar publiek trekken. Vooraf gaat een prachtfilm over Canada en de Indianen, een zang- en dansfilm, een aardige screensong en een groot jour naal van Polygoon ter gelegenheid van haar duizendste rolprent. STANLEY EN LIVINGSTONE. City-theater. Dat de lotgevallen van deze twee groote Afrikaansche ontdekkingsreizigers nog altijd aandacht vragen, bewees wel het drukke bezoek gisteravond aan het City-theater, waar bovengenoemde fikn voor het eerst draaide, 't Is een film, die de binnenlanden van het Zwarte Werelddeel laat zien, maar toch weer op een heel andere manier dan in andere films, welke dat ook doen. De toe schouwer wordt geboeid door de volharding en het doorzettingsvermogen van Stanley, den New-Yorkschen journalist, die door Gordon Bennett, zijn directeur, werd uitge stuurd om den Engelschen zendeling-arts Livingstone te zoeken, van wien men in lan gen tijd niets had gehoord. Een uitgezonden Engelsche expeditie mislukte doordat da leider Tyce Jr. ziek werd en toch bericht te zij, dat het overlijden van Livingstone als vaststaande moest worden aangenomen» Deze mededeeling was het, die Bennett op het idee bracht een poging tot opsporing te doen, want voor hem was de bewering van Tyce niet aannemelijk. En zooals het verloop leerde, zeer terecht! Zoo werd dus kranten-eoncurrentie de eigenlijke oorzaak dat Henry Morton Stan ley, die eigenlijk James Rowland heette, een beroemd ontdekkingsreiziger werd, een mem, die, toen hij eenmaal Livingstone had ge vonden, bezield werd door „den geest van Afrika" en diens beginselen voor het brengen van beschaving als zijn leidraad nam. Hoe hij Livingstone vond na een moei- zamen tocht, vol gevaren en toch imponee rend door de rijke natuur, de flora en de fauna, dit alles laat de film in een schal van mooie foto's zien, waarbij blaadjes uit Stanley's dagboek de noodige opheldering geven. Deze film wordt zeer terecht hoog ge roemd als een bijzonder geslaagde poging van het op hooger plan brengen ook van de avonturenfilm. Ook nu wordt men weer geboeid door het imponeerde spel van Spencer Tracy, die in derdaad een acteur van klasse blijkt. Maar ook Sir Cedric Hardwicke als dr. Living stone, Nancy Kelly als Eve Kingsley en Richard Greene als Tyce Jr. dienen met eere genoemd. Zij hebben door hun spel de film op een hoog plan gebracht. Het voorprogramma vangt aan met een serie opnamen ter viering van een jubileum van Polygoon: het 1000e journaal is ver schenen. Dit duizendste geeft een aantal mooie kiekjes o.a. van den ijsgang in het Land van Maas en WaaL Verder geeft het voorprogramma nog het Fox-journaal en een gekleurde teekenfilm. DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 36) De Indiër knikte bevestigend. „Mag ik vragen, waarom manheer Luker u niet zelf het geld wilde voorschieten?" „Mijnheer Luker deelde mij mede, dat hij geen geld beschikbaar had". „Dan spijt het mij", zei ik, „dat uw be zoek aan mij vergeefsch is geweest, want hoewel ik, uit hoofde van mijn beroep, wel eens voorschotten verstrek, leen ik geen geld aan vreemden en zeker niet op een on derpand als dit". Zonder een poging aan te wenden, mij op mijn besluit te doen terugkomen, pakte hij het voorwerp weer in en stond op. „Wilt u zoo goed zijn nog één vraag te beantwoorden?" vroeg hij met een hoofsche buiging. „Verondersteld, dat het voor u mogelijk geweest ware mij het geld te lee nen, wat zou dan de gebruikelijke termijn zijn geweest?" „Het is hier de gewoonte", antwoordde ik, „dat zoo'n leening een jaar nadat zij is aangegaan, wordt terugbetaald, indien men dat wenscht". Hij dankte mij met een buiging en ver liet hierop het kantoor, terwijl ik mij af vroeg, welke bedoeling hij had met zijn laatste vraag. Ik vermoedde, dat zijn ver zoek om een leening slechts een aanloop was geweest, om mijn antwoord op die vraag te weten te komen. HOOFDSTUK III. Ik moest dien avond uit dineeren en hoor de bij aankomst in het huis van mijn gast heer, dat de heer Murthwaite, bekend door zijn ontdekkingsreizen, eveneens aanwezig zou zijn. Na afloop van het diner had ik gelegen heid een gesprek met hem aan te knoopen. „Als ik mij niet vergis, mijnheer Murth waite", begon ik, „heeft u lady Verinder ge kend en stelde u ook belang in omstan digheden, die geleid hebben tot de ver dwijning van den Maansteen?" Hij vroeg mij, wie ik was, en ik deelde hem mede, in welke betrekking ik tot de familie Herncastle stond en welke eigen aardige positie ik vervulde gedurende de laatste levensjaren van den kolonel. „Heeft u den laatsten tijd iets over die Indiërs gehoord?" vroeg hij. „Ik heb alle reden, aan te nemen, dat een van hen mij vandaag op mijn kantoor heeft bezocht", zei ik, waarna ik hem ver telde, hoe het onderhoud was verloopen. „Waarom zou hij zoo graag hebben willen weten, wanneer een leening op onderpand moet worden afbetaald?" eindigde ik. „Kunt u daar werkelijk niet zelf het ant woord op vinden, mijnheer Bruff?" Op die vraag werd mij ineens alles dui delijk. „Inderdaad, nu begrijp ik het!" riep ik uit. „De Indiërs aanvaarden het als een feit, dat de Maansteen beleend is, en wil den zekerheid hebben omtrent den tijd, waarop de diamant, op zijn vroegst, bij de bank kan worden opgevraagd". „Een jaar nadat de Maansteen in onder pand gegeven is, zullen de Indiërs hun kans afwachten. Wanneer, denkt u, heeft die geldschieter den steen in handen gekre gen?" „Ongeveer einde Juni van dit jaar", meen de ik. „Wij zijn nu in '48. Als de onbekende, die het geld geleend heeft, in staat is, het be drag na een jaar terug te betalen, zal de Maansteen in Juni '49 weer in zijn bezit zijn". Dit waren de laatste woorden, die wij over het onderwerp wissselden. Ik maakte een aanteekening in mijn zakboekje, als volgt: Juni '49. Verwacht tegen het einde van de maand nieuws over de Indiërs. Waarmede ik mijn relaas besluit. DERDE DOCUMENT. Bijdragen door Franklin Blake. HOOFDSTUK I. In de lente van het jaar achttienhonderd en negen en veertig bevond ik mij in het verre Oosten, waar ik de tijding ontving van het overlijden van mijn vader. Mijn heer Bruff, die mij hierover schreef, deelde mij mede, dat ik de erfgenaam was van zijn groot fortuin en dat het noodzakelijk was, dat ik zoo spoedig mogelijk naar Enge land terugkeerde. Na mijn aankomst in Londen begaf ik mij naar het kantoor van den advocaat, waar ik vernam wat er in mijn afwezigheid was voorgevallen. Ik vroeg direct waar Rachel zich bevond en hoorde, dat zij haar intrek had genomen bij mevrouw Merridew, een zuster van wij len sir John Verinder, die door de execu teurs van haar moeders testament als voog des was aangewezen, in plaats van haar oom Ablewhite. Een half uur na het ontvangen van deze mededeeling was ik reeds op weg naar Portland Place, waar mevrouw Merridew woonde. De huisknecht, die open deed, wist niet of juffrouw Verinder thuis was. Ik gaf hem mijn kaartje met het verzoek hiernaar te in- formeeren, doch na korten tijd kwam hij te rug en deelde mij met een onverstoorbaar gezicht mede, dat juffrouw Verinder uit was. Ik verwachtte niet, dat Rachel zou weige ren mij te ontvangen en liet de boodschap achter, dat ik om zes uur zou terugkomen. Om zes uur werd mij opnieuw gezegd, dat juffrouw Verinder uit was. Mijn vraag of zij geen boodschap voor mij had achterge laten, werd ontkennend beantwoord. Had juffrouw Verinder mijn kaartje ontvangen? Ja, zij had dit ontvangen. Het was mij nu duidelijk, dat Rachel mij niet wilde zien en mijn laatste kans was, haar te schrijven, Ilc zond mijn bediende den volgenden dag met een brief, doch het antwoord luid de: „Juffrouw Verinder wenscht niet in cor respondentie te treden met den heer Frank lin Blake". Hoe veel ik ook van Rachel hield, ik voel de mij diep gegriefd door dit beleedigende antwoord. Mijnheer Bruff kwam bij mij om over zaken te spreken, doch ik 'zei daar nu geen tijd voor te hebben en legde hem de heele zaak voor. Ik vroeg hem, of er in Ra chel's bijzijn lasterpraatjes over mij waren rondgestrooid. Hij wist van niets. Had zij, toen zij bij hem vertoefde, nooit over mij gesproken? Neen, Ik nam daarop uit mijn. portefeuille den brief, dien lady Verinder mij uit Frisinghall geschreven had, en wees hem op de volgende regels: „De waardevolle diensten, die je bij het onderzoek naar het verloren juweel bewezen hebt, worden door Rachel, in haar tegenwoordigen gemoeds toestand, als een onvergeeflijke inmenging beschouwd. Onbewust heb je er toe bijge dragen, den angst, dat haar geheim ontdekt zou worden, te vergrooten". „Is het mogelijk", vroeg ik, „dat het hier in beschreven gevoel jegens mij nog altijd even bitter is?" Er lag diep medegevoel in den blik van den advocaat, toen hij antwoordde: „Ik kan niet anders zeggen, dan dat dit het geval blijkt te zijn". Ik belde den huisknecht en gaf order mijn valies te pakken en iemand om een'Spoor boekje te zenden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7