I DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN. In Moskou wordt over den vrede gesproken. Maandag 11 Maart. 1946 142# Jaargang Von Ribbentrop in Italië. lal Amerika een wapenstilstand voorstellen VON RIBBENTROP IN ROME. De Duitsche minister brengt bezoeken aan Ciano, Mussolini, den Paus en den Koning-Keizer. De algemeene toestand. Fransche legerberichten. Het Duitsche legerbericht. 2 der i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zoo- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van i5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. éO Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Het staat nu vast, dat een Finsche delegatie zich in Moskou bevindt om daar met de Sovjet-regeering over den vrede te spreken. Deze delegatie schijnt geen machtiging te hebben om besluiten te nemen en alle Russische voorstellen zouden daarom aan het oordeel van den Finschen landdag onder worpen moeten worden. Met zekerheid is niets over den aard der Russische voorstellen te zeggen en evenmin of men er van Russische zijde nog prijs op stelt, tnsschen de Sovjet-Unie en Finland een soort bufferstaat te vormen, waarin Kuusinen den scepter zou zwaaien. Men mag aannemen, dat de wanhopige pogingen der Russen om de kust bij Viborg te bezetten en het feit, dat zij bij de aanvallen over het ijs, mannen noch materieel sparen om de bezette punten te versterken, veroorzaakt worden door de hoop, welke men in Moskou heeft scherpere vredesvoor waarden te kunnen stellen naarmate men een sterkere militaire positie heeft. Overigens zou de wensch om tot een compromis te komen meer van Rusland dan van Finland uitgaan en men mag aannemen, dat de Finnen in geen geval vrede zullen sluiten op voorwaarden, welke de onafhankelijkheid van hun land bedreigen. In Finland schijnt men trouwens nog voortdurend in contact met de gealli eerden te staan over de mogelijkheid van die zijde voldoenden steun tot voortzetting van den strijd te kunnen krijgen. Terwijl de heer Sumner Welles in Londen met vooraanstaande politieke figuren confereert, is de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, in Italië op bezoek. Hij heeft een onderhoud met Ciano en Mus solini gehad en hij zou heden door den Paus en ook door den koning-keizer worden ontvangen. Waarschijnlijk wil Duitschland profiteeren van de on- eenigheid tnsschen Italië en de geallieerden, maar inmiddels zijn alle Itali- aansche kolenschepen in Engeland vrij gegeven en schijnt men overeen te zjjn gekomen, dat de kolenexport van Engeland naar Italië wordt verdubbeld. De Amerikaansche senator Pittman heeft in een radio-rede in Washing ton verklaard, dat de Ver. Staten, na de terugkomst van Sumner Welles aan alle oorlogvoerenden waarschijnlijk een wapenstilstand van 30 dagen zullen voorstellen. Von Ribbentrop is gistermorgen 10 uur in Rome gekomen en werd verwelkomd door den minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, vertegenwoordigers van de Italiaansche weermacht en de fascisti sche partij en door den Duitschen ambas sadeur, Von Mackensen Vergezeld van Ciano begaf hij zich naar de villa Madama, waar hij als eeregast der Italiaansche re geering tijdens zijn verblijf in Rome zal Iogeeren Een gesprek met Mussolini. Mussolini heeft om 11 uur in tegenwoor digheid van Ciano en van den Duitschen ambassadeur te Rome Von Ribbentrop ontvangen. Het gesprek met Mussolini heeft een uur en twintig minuten geduurd Men ver onderstelt, dat zij den internationalen toe stand onder oogen hebben gezien. Na het onderhoud heeft de Duitsche minister een onderhoud gehad met Ciano. Een communiqué. In een gistermiddag uitgegeven of ficieel communiqué wordt gezegd; De Duce heeft in bijzijn van Ciano en den Duitschen ambassadeur te Rome Von Ribbentrop ontvangen met wien hij een hartelijk onderhoud heeft gehad, dat een uur en en een kwartier- heeft geduurd. Heden zal de Duce een nieuwe bespreking hebben met Von Ribbentrop. Von Ribbentrop heden bij den Paus. In een officieel communiqué wordt in Vaticaanstad medegedeeld, dat de Paus Von Ribbentrop tijdens diens bezoek aan Rome een onderhoud zal toestaan, Von Ribbentrop zou hedenochtend om elf uur door den Paus worden ontvangen. Twee dagen in Rome. Von Ribbentrop zal slechts twee dagen in Rome blijven. Maandagavond tal hij naar Berlijn terug keeren. De meening in Italiaansche poli tieke kringen. Ter gelegenheid van het bezoek van Von Ribbentrop, wordt er in Italiaansche politieke kringen opnieuw op gewezen, dat de a.s. besprekingen in het normale kader vallen van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap. Reeds bij het bezoek van graaf Ciano in Berlijn was een ont moeting in het vooruitzicht gesteld. Dit sluit echter niet uit, dat het bezoek wegens den huidigen toestand een heel bijzondere beteekenis krijgt. Von Ribbentrop Italiaansche persstemmen over het bezoek. De Giomale d'I t a 1 i a constateert, dat het bezoek tot het normale contact en de normale gedachtenwisselingen behoort in het kader van de Duitsch-Italiaansche j Alliantie. Het is niet goed voorspellingen over dit bezoek te doen, zooals dit b.v. in de pers der democratische landen ge schiedt. Lavoro Fascista schrijft: De eenige conclusie is, dat de betrek kingen tusschen Italië en Duitschland vol maakt goed zijn. Ook de Tribune stelt vast, dat het bezoek niets bijzonders be- teekent. Italië, dat sterker dan ooit achter den Duce staat, begroet thans op hartelijke wijze den rijksminiser van buitenlandsche zaken en in zijn persoon den Führer en het Duitsche volk. In verband met het bezoek schrijft de Pop oio d'I tal ia om: het Duitsch-Ita liaansche bondgenootschap blijft in den vorm en in den geest van het pact in zijn geheel bestaan. Italië volgt het beloop van den oorlog als niet-oorlogvoerende met waakzame aandacht en is vastbesloten zijn eigen belangen en rechten te behartigen. De Corriere Delia Sera schrijft de Duitsche en Italiaansche regeeringen heb ben voor en tijdens de zware Europeesche crisis steeds in voortdurend contact ge staan. Het bezoek van Von Ribbentrop is een volstrekt normaal verschijnsel in deze continuiteit der betrekkingen. De wereld,' zegt men, is vol vredesgeruch- ten, maar daarom is het nog geen vrede. Er is, dank zij de bemiddeling en voorbe reiding van Zweden, een Finsche delegatie naar Moskou gegaan en daartoe behooren de premier Ryti, generaal Walden, die het leger zou vertegenwoordigen, benevens Paa- sikivi, de oud-ministèr, die niet voor het eerst in Moskou komt, .omdat hij er vóór den oorlog al over de Russische eischen aan Fin land heeft onderhandeld. Hij kan er nu de heeren Stalin en Molotof terug vinden en wellicht zal hij weer aan een plechtigen maaltijd moeten deelnemen, maar de omstandigheden waaronder hij er nu en waaronder hij er enkele maanden ge leden gedineerd heeft zijn wel eenigszins veranderd. Er is in diep tijd een stukje wereld historie afgedraaid en wel een stukje waar in Finland noodgedwongen de hoofdrol ge speeld heeft. Finland is bedreigd en daarna aangeval len geworden en het heeft gedaan wat van een kleinen, fieren staat verwacht kan wor den. Het heeft den Russischen handschoen opgeraapt en dien den tegenstander in het gelaat geworpen en daarna is de Russische stoomwals in de richting van Finland ge rold, maar daar in de tankvallen van de Mannerheimlinie blijven steken. Maar Rusland heeft meer van die gevaar lijke machinerieën, het heeft er zooveel, dat het op den duur alle vallen kan vullen en er daarna overheen kan rijden en er zullen, ondanks het heldhaftige verzet van de Fin nen, weinig optimisten geweest zijn, die verwacht hebben, dat op den duur het kleine Finsche leger het tégen de onmete lijke voorraden aan menschen en materiaal van Rusland zal kunnen uithouden. Finland heeft kort geleden, door het be zetten van de Russen van eenige strategi sche punten, het eerste bewijs van verzwak king gegeven en het is opmerkelijk hoe men hierop in de landen, die tot dusver al leen nog maar geapplaudiseerd hadden als er duizenden roode soldaten waren gesneu veld, gereageerd heeft. Zweden zag plotseling de groote moeilijk heden welke naar voren kwamen. Finland zou om hulp kunnen vragen en het Zweed- sche volk liep dan de kans in den strijd te worden betrokken. Finland zou niet alleen Zweden, maar de geallieerden officieel om hulp kunnen vra gen. Men had vrij algemeen den indruk, dat een dergelijk verzoek den geallieerden hee- lemaal niet onwelkom zou zijn, al zouden zij daarbij dan wellicht meer met hun eigen belangen dan met die van Finland rekening houden. En in dat geval zou Zweden voor een nieuwe moeilijkheid staan, daar het den doortocht van vreemde troepen over zijn gebied niet zou durven toelaten. Duitschland zou de Zweedsche bemidde ling hebben aangemoedigd, maar zelf zoo veel mogelijk achter de schermen willen bljjven. Waarschijnlijk niet alleen omdat het niet den indruk wil wekken, dat het be vreesd voor een verplaatsing van den strijd naar het Noorden zou zijn, maar ook niet omdat het zeker moet blijven van de Russi sche vriendschap en daarom op Moskou geen druk wil uitoefenen wanneer blijkt, dat de heeren van deze Duitsche pressie daar niet gediend zijn. Dus heeft men Zweden op den voorgrond geschoven en in dezen voor Zweden zoo bangen tijd heeft men vanuit Stockholm dan contact met Moskou en daarna met Helsinki gezocht, met het resultaat, dat er thans een Finsche delegatie naar Moskou is vertrok ken om eens te hooren wat men daar eigen lijk van plan is. Paasikivi gaat ten tweede male naar Mos kou onder geheel andere omstandigheden. Hij is niet meer de man, naar wiens infor maties men in Helsinki angstig uitziet, want zelfs als hij met het bericht zou thuis ko men, dat Rusland heel Finland wil opslok ken dan verandert dat nog niets aan de huidige situatie omdat Rusland dan zal moe ten beginnen Finland onder den voet te loo- pen en daartoe tot dusver nog geen kans heeft gekregen. Want al staan de Russen er op het oogen- bilk dan ook beter voor dan een paar weken geleden en al hebben zij bij de Noordwes telijke kust van de baai van Viborg dan ook eenige eilandjes bezet, dat beteekent nog geenszins, dat zij ook Viborg al hebben ge kregen. En zelfs al ware dit het geval, dan nog zou het de vraag zijn hoe het krijgsbe drijf verder verloopt en hoeveel tijd de Rus sen zouden noodig hebben om al hrrn plan nen te kunnen volvoeren. En als men van Russische zijde dan ook dergelijke eischen stelt, dat de Finnen veel beter geen oorlog hadden kunnen voeren om er toch beter af te komen, dan is het vanzelfsprekend, dat men in Finland op der gelijke voorwaarden niet tot het staken van den strijd bereid zal blijken. Finland staat er niet al te best voor, maar anderzijds kan het den strijd wellicht nog maanden volhouden en het kan daarbij de zekerheid hebben, dat het den tijd mee heeft en dat de Russische eischen een veel gema tigder karakter zullen krijgen naarmate Rusland den strijd in het Noorden langer zal moeten voeren. Zoowel de Zweedsche druk op Finland om soepel en bereidwillig te zijn, als de Duit sche actie achter de schermen en de bereid heid van Rusland een Finsche delegatie te ontvangen, wijzen er op, dat men in deze drie landen niets liever zou zien, dan dat de heele kwestie zoo spoedig mogelijk voor elkaar komt. Een Engelsche persstem. Een redacteur van Reynolds News schrijft: Hitier verwacht als gevolg van de besprekingen van -Von Ribbentrop te Rome, dat Italië een verklaring zal afleg gen, volgens welke Italië met behoud der nonbelligerentie de huidige Duitsche po litiek zal steunen. Mussolini zou van Hitler een schriftelijken waarborg hebben gekre gen, dat Rusland geen agressieve voorne mens tegen Roemenië of de Baltische lan den heeft en dat 't gevaar van 'n bolsjewis- tischen putsch uitgeschakeld kan worden. Ook zou Hitier hem verzekerd hebben, dat Duitschland geen militair bondgenoot schap heeft gesloten met de Sovjets. Wan neer eenmaal het gevaar eener uitbrei ding van den oorlog in Finland opgeheven zou zijn, zou Hitier zich vleien met de hoop de wereld en vooral Sumner Welles te kunnen overtuigen, dat alleen een com promisvrede een einde kan maken aan de diplomatieke impasse. Het is teekenend, dat Welles het verzoek heeft ontvangen om na zijn bezoek aan Londen terug te keeren naar Berlijn. Het standpunt van Roosevelt is, dat de diplomatieke en mili taire toestand de uitwerking van een vre desplan begunstigt. Maar er zou geen com promis kunnen komen ten aanzien van de vrijheid van Tsjecho-Slowakije en Polen en de eischen van Mussolini tot verkrij ging van concessies in Afrika en de Mid- dellandsche zee zullen moeten worden gewijzigd. Het legerbericht van Zondagavond ver meldt: Op de W. helling van de Vogeezen is het tot verscheiden ontmoetingen gekomen tus schen onze voorposten en Duitsche patrouil les, die voor ons vuur moesten terugwijken. De luchtmacht was aan beide zijden tame lijk actief. Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Niets te melden". Door den ontvangen. Italiaanschen koning De koning heeft vanochtend om negen uur den Duitschen minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, ontvan gen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gister bekend: Tusschen de Moezel en het Pfalzer Wald op verscheidene plaatsen levendige be drijvigheid van de artillerie en van ver kenningstroepen. Het luchtwapen voerde verkennings vluchten boven Oost-Frankrijk uit. Des middags kwam het aan' de Duitsch-Fran- sche grens tot een luchtgevecht tusschen zeven Messerschmidt-vliegtjigen en tien Fransche jachttoestellen van het type Mo- rane en Curtiss. Daarbij werd één Morane- toestel neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het W. geen bijzondere gebeurte nissen. Het luchtwapen zette zij-n verkennings vluchten boven Oost-Frankrijk voort. De vijand probeerde meer dan eens Duitsch gebied binnen te vliegen. Twee vijandelij ke vliegtuigen hebben over Luxemburgsch gebied gevlogen. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. En de eenige reden daarvoor kan de vrees zijn, dat de actie van diverse Engelsche en Fransche staatslieden alsmede van de pers in de geallieerde landen, die er bij de regee ringen steeds meer op aandringen zich met het Finsche conflict te bemoeien voordat er wellicht een mooie kans op eigen voordeel verloren gaat, vandaag of morgen wel e-ns tot een actieve deelname aan den strijd in het Noorden zou kunnen leiden waarbij het resultaat niet te overzien is en de Scandina vische mogendheden allereerst de dupe der historie kunnen worden. Er gaan de laatste dagen meer geruchten over activiteit in Turkije en Roemenië, er is een zekere dreiging in den Balkan en in het nabije Oosten, een dreiging, welke voor Rus land veel gevaarlijker kan worden dan de strijd met de dappere Finnen, die hoogstens tot eenige gebiedsuitbreiding zal kunnen leiden. Rusland, dat nimmer de bedoeling heeft gehad rechtstreeks bij den Europeeschen oorlog te worden betrokken, heeft andere zorgen dan Finland en ook de Duitsche bondgenoot zal hem wel duidelijk hebben gemaakt, dat het beter naar het Zuiden dan naar het Noorden kan kijken omdat in het gebied van de Zwarte zee gevaren dreigen waardoor Rusland binnen afzienbaren tijd wel eens noodgedwongen de militaire bond genoot van Duitschland zou moeten worden in een situatie, die noch door de Russen, noch door de Duitschers begeerd wordt. En al zwijgt men in Moskou dan ook over alle aan Finland te stellen eischen en al doet men daar ook door grooter militair ver toon en door het weer op den voorgrond schuiven van de regeering Kuusinen alsof men op het punt staat den vrede te kunnen dicteeren, men weet daar maar al te goed, dat er heel wat water bü den Russischen wijn moet geschonken worden eer men er met de Finnen gezamenlijk van zal kunnen drinken. Men moge in Duitsche regeeringskringen den schijn willen wekken alsof de regeling van de Finsche kwestie dit land eigenlijk onberoerd laat er zijn anderzijds teekenen van een zeer groote activiteit achter de politieke schermen. Von Ribbentrop in hoogst eigen persoon is naar Italië gegaan. Zijn reis komt geheel onverwacht en is, doordat er de grootste haast achter de besprekingen gezet wordt, min of meer een spoedreis. Officieel gaat hij naar Italië om het bezoek van Ciano aan Berlijn eens te gaan beant woorden en zal hij nu hij er toch is meteen eens de algemeene situatie met Mussolini gaan bespreken. In werkelijkheid heeft het den schijn, dat hij óf eens poolshoogte gaat nemen van de Italiaansche stemming ten opzichte van Duitschland en eens de meening van den Italiaanschen premier over de oorlogskan sen in den Balkan wil hooren, óf, dat hij den duce wil overhalen zich met het Finsch Russische conflict te bemoeien, die als in vloedrijk leider van een niet-oorlogvoeren- den staat, zijn goede diensten daarbij kan aanbieden. Dat Von Ribbentrop eveneens een bezoek aan den Paus brengt, wordt officieel een gevolg van het verlangen naar vernieu wing en uitbreiding van het concordaat ge noemd, maar dat concordaat heeft niet plot seling zooveel haast gekregen en het is niet ondenkbaar, dat Von Ribbentrop ook den Paus als vredesvorst in de onderhandelingen tusschen Moskou en Finland zal willen in schakelen. Het aanhouden van de Italiaansche kolen schepen door Engeland dat inmiddels zoo verstandig is geweest ze weer los te laten kan een der oorzaken zijn, dat men in Duitschland een grootere toenadering van Italië verwacht, een Italiaansche hulp, die in bemiddelend opzicht de gevaren kan weg nemen waardoor ook Duitschland zich door het verloop der Europeesche zaken meer en meer bedreigd ziet. Of Mussolini zijn voorzichtige onthou dingspolitiek zal laten varen, mag in tus schen ernstig betwijfeld worden. Het invloedrijke Italiaansche blad, de Giomale d'Italia heeft reeds verkondigd, dat het standpunt van Italië niet zal veran deren en dat men de non-belligerente hou ding zal blijven handhaven. Evenwel, er zal toch iets moeten gebeu- in. De houding der geallieerden waar men reeds te kennen heeft gegeven, dat de Fin sche kwestie in wezen een Europeesche is geworden en dat Finland daarom niet meer alleen zal mogen beslissen, geeft reden tot de verwachting, dat men daar bij de onder handelingen niet lijdzaam zal toezien en dal men, zoo noodig, Finland niet in den steek zal laten. Zij het dan ook, dat die grootere belang stelling voor het lot van Finland niet zoo zeer de bezorgdheid voor dat land dan wel die van de eigen staten voor een minder gunstige ontwikkeling van den Europee- schen toestand kan betreffen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1