RMSTERDAMSCRE KNS NOORDSCHARWOUDE ST. PANCRAS LANGENDIJK HEERHUGOWAARD [BROEK OP LANGENDIJK OBDAM OTERLEEK 2UIDSCMARWOUDE BERGEN Land- en Tuinbouw EERSTE BLAD. 3 - £aatste Aedchten landbouwer van ladder gevallen en gedood. De 82-jarige landbouwer G. Bouten ver richtte gisteren in het gehucht Boekend te Blerick op een ladder bezigheden. Plotse ling viel de man van de ladder en kwam op een deur van een kippenren terecht. Hij was op slag dood. generaal winkelman in den helder. De opperbevelhebber van leger en vloot, generaal Winkelman, bracht heden een be zoek aan de stelling Den Helder. Zijne Ex cellentie arriveerde te ongeveer half elf aan het stafkwartier vanwaar een rondgang ge maakt werd langs verschillende militaire objecten in de stelling. onze postvluchten: De positie der Indië-vliegtuigen was giste- 3T6Ï1I Uitreis: Torenvalk (Scholte) te Rangoon (13 Maart te Batavia verwacht). Thuisreis: Oehoe (von Weyrother) te Medan (16 Maart te Napels verwacht); Buizerd (Verhoeven) te Alexandrië (12 Maart te Napels verwacht). nederlander in dujtschland gearresteerd. Men schrijft aan de N.R.Crt. uit Roer mond: De heer Aug. Sanders, onderwijzer aan de bijz. jongensschool op Maria-Hoop (gem. Echt), die Vrijdagavond een boodschap ging doen aan het Duitsche grenskantoor te Eehterbosch, is op last van de Duitsche staatspolitie gearresteerd en naar Aken overgebracht en tot nog toe niet terugge keerd. De heer S. ging geregeld aan het Duit sche grenskantoor te Eehterbosch over de grens. Aan de overzijde heeft hij verschil lende bekenden wonen met wie hij nog al eens graag een partijtje ging kaarten of bil jarten. Zondag zou hij naar een collega te Heinsberg gaan en hij wilde een half pond koffie voor hem meebrengen. Daar de heer S. de zekerheid wilde hebben dat de be staande bepaling voor het grensvervoer in middels niet was gewijzigd, reed hij Vrij dag tegen den avond even met de fiets naar het grenskantoor. Zaterdag was de heer S. echter niet terug gekeerd en daarom liet zijn vrouw door haar broer aan de Duitsche commiezen vra gen wat er aan de hand was. Tot groote verbazing en schrik kreeg men toen te hooren, dat de heer S. op last van de Gestapo was gearresteerd en per auto naar Heinsberg was overgebracht. De kommie zen konden geen enkele verklaring voor deze onverwachte arrestatie geven en nog minder konden zij er iets van zeggen of de heer S. al dan niet spoedig zou terugkeeren. De burgemeester van Waldfreucht heeft verklaard, dat de heer S. in Aken was en dat hij binnen enkele dagen wel zou worden vrij-gelaten. Op een door een Nederland- schen kommies gestelde vraag, waarom de heer S. zou zijn gearresteerd, zou de burge meester geantwoord hebben, dat hij dat niet wist, doch dat de heer S. vermoedelijk een beetje te nieuwsgierig was geweest. Op de vraag of de burgemeester gegronde rede nen had om te zeggen, dat hij binnen enkele dagen los zou komen, had de burgemeester geen concreet antwoprd gegeven. De familie Sanders heeft zich Zaterdag morgen gewend tot den burgemeester van Echt die onmiddellijk het Departement van Buitenlandsche Zaken in den Haag telefo nisch uitvoerig op de hoogte heeft gesteld, opdat langs den gebruikelijken weg nadere gegeven van Duitsche zijde kunnen worden ingewonnen. Van eenig resultaat van deze bemiddeling is tot nog toe niets bekend. de strijd in zuid-finland duurt voort. In het Zuiden van Finland duurt de strijd onverminderd voort, en worden aan beide zijden zware verliezen aan menschenlevens geleden.. Men raamt, dat de Russen thans in totaal tusschen 300.000 en 400.000 manschappen in den Finschen oorlog verloren hebben en thans nog steeds 4.000 tot 5.000 man per dag ver liezen. Gemeld wordt, dat de Finnen in de campagne op de Karelische landengte 2.000 jonge officieren verloren hebben. In het Fin- sche leger zijn eenige wijzigingen gebracht in de militaire organisatie. Vernomen wordt, dat generaal Oesch, de chef van den gene- ralen staf, thans het bevel voert over de krijgsverrichtingen welke ten doel hebben de Zuidelijke kust van Finland te bescher men tegen de Russische aanvallen over het ijs. Generaal Oesch, die vijftig jaar oud is, heeft zijn militaire opleiding genoten tijdens den vorigen oorlog in een Duitsch jagers bataljon. Hij kent zijn terrein uitstekend, want hij is geboren in de buurt van Viborg. svenska dagbladet sterk gekant tegen inmenging der westelijke mogendheden. Svenska Dagbladet overweegt de moge lijkheid, dat Finland gedwongen zou kunnen zjjn de Sovjet-Russische voorwaarden te verwerpen. In dat geval, schrijft het blad, dient Zweden te beginnen met „niet-inmen- ging" op groote Spaansche schaal, door com plete eenheden naar Finland te zenden. Het blad meent, dat Duitschland zich niet tegen zulk een optreden zou verzetten, en het vervolgt: Wij moeten den Westelijken mogend heden te verstaan geven, dat hun inmenging niet door Zweden of Noorwegen zou worden geduld. Wij wenschen niet, dat Scandinavië en Finland gemaakt worden tot slagveld voor den Noordelijken vleugel der geal lieerden. Evenmin hebben wij een zoodanig vertrouwen in hun militaire kracht, dat het lot van Polen ons niet met vrees vervult. Als Finland de Sovjet-eischen verwerpt, moet er onmiddellijk een reorganisatie ko men van de Zweedsche regeering, mét een veel sterkere militaire vertegenwoordiging, omdat alleen de defensiechefs in staat zijn, de noodige besluiten in zulk een situatie te neinen. Jkouinciaal Tlieuws notaris g. d. boerlage In den ouderdom van ruim 68 jaar is te Voorburg plotseling overleden de heer G. D. Boerlage, notaris te Velsén sinds ruim 36 jaar, in welk ambt hij zijn vader op 30 Nov. 1903 opvolgde. Tot in wijden omtrek leidde hij verkoo- pingen. Hij bewoog zich weinig in het pu blieke leven al was hij bij iedereen bekend en heeft hij vele instellingen en zaken ge steund. Alleen van de vereeniging tot be vordering van vreemdelingenverkeer IJmui- den's bloei was hij van de oprichting af be stuurslid. De verassching zal Woensdagmiddag plaats hebben na aankomst van trein 15.14. d. e. wentink Op 75-jarigen leeftijd is te Arnhem over leden de heer D. E. Wentink, oud-inspec teur der volksgezondheid. De overledene werd te Amsterdam geboren. Na zijn opleiding als architect te hebben voltooid, werd hij in 1890 benoemd tot staatsarchitect in den Oranje Vrijstaat. In Nederland teruggekeerd werd hij al spoedig benoemd tot inspecteur van gezond heid afd. Volkshuisvesting voor de afd. Utrecht en Noordholland boven het IJ, met standplaats Utrecht. In 1939 werd hij gepen- sionneerd en benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. petroleum voor landbouw- werkzaamheden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan door den provincialen voedselcommis- saris (gebouw Landbouwcrisisorganisatie nabij de Groote Kerk te Alkmaar) aan hou ders van door petroleum gedreven tractoren of andere motoren, welke uitsluitend voor werkzaamheden in den landbouw of het dorschen in loon worden gebruikt, "onder beperkende bepalingen en tot wederopzeg- gens, vergunning worden verleend tot het opslaan van petroleum. Men wende zich hiervoor tot voormelden voedselcommissaris. Vereen, voor ziekenhuis verpleging. In de jongste vergadering van de vereen, voor ziekenhuisverpleging „Draagt elkan ders lasten" heeft de voorzitter, de heer J. Kuiper, in zijn openingswoord den overleden secretaris-penningmeester der vereeniging, wijlen den heer D. Kansen, herdacht. Hierna besprak hij het nut van de vereen, v. zieken- huisverpleging, vooral in dezen benarden tijd. De rekening van den penningmeester sloot op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 2380,08, met een voordeelig saldo van 755,90. Het bezit der vereeniging is toege nomen tot 3494,01. Aan ziekenhuiskosten werd in totaal 1219 uitgekeerd, aan ver voerkosten 112.56. In het jaarverslag werd het verscheiden van wijlen den heer Kansen wederom her dacht. Hij heeft zeer veel voor de vereeni ging gedaan en was haar trouw tot in den dood. In 1939 zijn 35 personen voor rekening der vereen, verpleegd, met een aantal ver- pleegdagen van 412. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Ootjers en J. Kuiper, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. In de vaca ture-Kansen werd diens schoonzoon, de heer J. Langedijk, gekozen. De heer Langedijk was de vergadering dankbaar voor de aan wijlen zijn schoonvader bewezen eer. Op voorstel van het bestuur werd aan mevr. de wed. Kansen voor haar verdere verblijf in deze gemeente vrijstelling van contributiebetaling verleend. Ziekenhuisverpleging. De vereeniging ziekenhuisverpleging vergaderde Maandagavond in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer A. Schuur, die in zijn openingsrede een kort woord van waardeering wijdde aan het overleden bestuurslid J. van der Ham. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangst op 2685.54, uitgaven 2428.71, saldo 256.83; er is nog te innen 18.04. Het leden-aantal is gestegen tot 750. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heer Jb. de Vries herkozen werd; in de vacaure-J. van der Ham werd gekozen na loting de heer C. van der Ham. Als afge vaardigden naar de bondsvergadering wer den gekozen de heeren G. Booij Az. en J. v. Kampen. Het reglemenf werd na eenige wijzigin gen vastgesteld. jongen verdronken. Gisteravond is te Witteveen (Dr.) de zeventienjarige schoenmakersleerjongen Z. Fokkema uit Exloo met zijn fiets te water gereden en verdronken. het geallieerde hulpaanbod aan finland. Het aanbod tot verleening van alle mogelijke hulp aan Finland, waarover Chamberlain gisteren in het Engelsche La gerhuis heeft gesproken, is, naar Reuter verneemt, aan de Finsche regeering gedaan in meer dan één mededeeling, welke Hel sinki heeft bereikt voordat de Finsche delegatie vertrok om de vredesvoorwaar den in Moskou te bespreken. Van gezag hebbende zijde is vanmorgen verklaard, dat van de Finsche regeering geen mede deeling is ontvangen betreffende dit aan bod van hulj Voor zoover bekend is in Londen, vertoeft de Finsche delegatie nog in Moskou. herkenningsteeken onbezol digde rijksveldwachters. De minister van justitie heeft besloten als herkenningsteeken van de onbezoldigde rijksveldwachters, die deel uitmaken van de rijkspolitie-reserve, vast te stellen een armband van hard blauwe kleur ter breed te van 11 cm, waarin in zwart het rijks wapen met daaronder in zwarte letters ht woord: „rijkspolitie'. De band wordt gedragen om den linkerbovenarm. Wat meer hoop aan de veilingen. De gang van zaken aan de Langendijker groentenveüingen is in de laatste weken niet van dien aard geweest, dat er reden was voor optimisme. Het wilde met den afzet van de grove tuinbouw producten niet erg vlot ten en de prijzen ondervonden daarvan den nadeeligen invloed geducht. Het was goed, dat de minimumprijzen, welke door handel en tuinbouw zijn vastgesteld gehandhaafd werden, want anders zou het er niet best hebben uitgezien voor de tuinbouwers. Groote hoeveelheden, vooral gelekool, zijn onverkocht gebleven. Het werd voor de gele kool er niet beter op, zoodat tenslotte eenige dagen de minimumprijs voor de tweede kwa liteit, welke niet voor export gekocht werd, op den minimumprijs van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale werd gesteld voor het bin nenland. Juist op dat critieks moment kwa men er berichten over een betere export gelegenheid, zoodat deze afwijking op den regel slechts van korten duur is geweest. De kool wordt nu niet meer beneden de in dertijd vastgestelde prijzen verkocht. Voor de tuinders is deze in uitzicht ge stelde exportverbetering weer hoopgevend. Want al zal direct niet alle kool hiervoor noodig zijn, toch geeft het een verbetering in de marktverhouding, wanneer een flinke ex port kan geschieden. Het was de laatste da gen van de afgeloopen week al te bemerken. Men heeft i ndeze week belangrijke hoeveel heden kool verkocht, doch tengevolge van een te geringen toevoer van ledige spoor wagons heeft de verzending wel wat ge stagneerd. Naar ons ter oore komt, is de wa gon-positie al weer heel wat verbe terd, doordat nu ook weer Duitsche ter beschikking zijn, met gevolg, dat de verlading flink ter hand zal kun nen worden genomen in de komen de week. Er is genoeg verkocht. De prijzen van de gelekool hebben niet uitgeblonken. De mooiste kool werd meest al nog verkocht tegen prijzen van 4 a 4.10. Alleen op de laatste dagen van de week werd soms een of twee dubbeltjes per 100 kg meer besteed. De gemiddelde prijs was in de afgeloopen maand beduidend minder dan in Februari 1939. In Febr. 1939 was deze prijs 6.09 per 100 kg en nu maar 4.05. De roodekoolprijzen zijn tegen het einde van de week iets verbeterd. De maximum prijzen varieerden van 7.60 tot 7.80, Za terdag te Noordscharwoude tot 8 per 100 kg. De groote kool werd tenslotte betaald met minstens f 6.20. Voor de Deensche wittekool bestond ook weer wat meer belangstelling. De zuurkool fabrikanten zijn thans ook weer onder de gegadigden. Er is tamelijk wat door hen af genomen. De prijzen der groote kool zijn hierdoor iets gestegen. De kleinere sortee- ringen verhandelde men tegen 4 tot 4.10 per 100 kg. De uien waren in de afgeloopen week slecht te verkoopen. De toch al beduidend lagere prijzen zijn nog meer gedaald, tot zelfs 2.60 tot 3.20 per 100 kg. In het be gin werd nog 3.40 tot 3.70 per 100 kg be taald. Ook al weer niet verheugend. Aard appelen, waarvan de aanvoer niet groot was, werden verhandeld tegen prijzen van 3 tot 3.30 per 100 kg. In de prijzen der bieten en peen was wei nig verandering te constateeren. Prei werd te Broek op Langendijk verkocht voor ruim 10. Ruiten gesneuveld bij jongenstwisten. Dat jongens van de verschillende scho len het niet altijd met elkaar eens zijn, on dervond de winkelier S. in deze gemeente. Toen eenige jongens van de chr. school aan den Basserweg, in het nauw gedreven door collega's van de r.k. school aan den Hon- denweg, een veilige wijkplaats op zijn erf zochten, werd het gevecht met steenen voortgezet. De jongens liepen hierbij geen verwondin gen op, doch twee etalageruiten moesten er aan gelooven. Nu disputeeren de betrokken papa's, die de rekening thuis kregen, over de kwestie, wie het meest moet betalen. Concert H.ug.o. Zondagavond concerteerde de muziek- vereeniging H.U.G.O., onder leiding van den heer P. A. Mever in de zaal van de heer K. Rus. De opkomst van het publiek was maar matig, wat, gezien het gepresteerde, dubbel jammer was, daar het een avond was waar veel kunst viel te genieten. De medewerking was verkregen van den heer en mevr. van MeverLeguit, viool en piano en mevr. Joh. v. VeenWilson met declamatie. De muziek van H.U.G.O. was als steeds in de puntjes verzorgd. Vooral een fan tasie uit „De Parelvisschers" van G. Bizet viel in den smaak van het publiek. De vioolsoli van den heer van Mever werden ook onberispelijk uitgevoerd, ter wijl de begeleiding bij mevr. v. Mever in zeer goede handen was. Mevr. van VeenWilson onthaalde de aanwezigen op een paar stukjes declama tie, waarvan het laatste stuk was getiteld: „Vlaamsche Humor", dat nogal de lach lust opwekte om het dolkomische slot. Er was een gezellig bal tot besluit. De omzet in Februari. De opbrengst en omzet van producten van de Langendijker groentencentrale waren over de maand Februari: roode bewaarkool 1.141.500 kg. (1.057.760) gele bewaarkool 1.938.555 kg. (1.082.065) Deensche witte kool 2.193.400 kg. (1.298.575) uien 397.865 kg. (306.620) bieten 19.275 kg. (69.385) breekpeen 73.125 kg. (85.125) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de in Febr. 1939 verkochte hoeveel heden aan. De totale omzet bedroeg 258.140.54 tegen 198.536.50 in dezelfde maand van het vorige jaar. De vischstand is slecht geworden. Nu het ijs grootendeels uit de slooten verdwenen is, blijkt hoe ontzettend de visch stand in onzen polder onder de abnormaal strenge vorst geleden heeft, wellicht nog heel wat meer onder het bedorven water, tengevolge van den sneeuwval, die licht en lucht afsloot. De visch is in onzen polder tijdens den winter naar de diepe en ruime slooten getrokken, waar ze nu op verschil lende plaatsen bij honderden ponden dood gevroren ligt. Bij het bemerken van dezen droeven toestand hebben de beide polder- visschers besloten hun vischwant voorloopig op te bergen. De visscherlieden blijken in 't algemeen het eenigsizins zilte water van voorheen te verkiezen boven het z.g. zoete water van het IJselmeer, wat thans in onze polders is. Het zilte water is niet zoo spoedig bedorven, terwijl het ijs zachter blijft, meer open, dus spoediger versche lucht kan doorlaten. Ook schijnt bij eenigzins zout water de kroos- plaag minder te zijn. De hoop is er op gevestigd, dat aal en zeelt den winter hebben kunnen weerstaan. Verplaatsing secretarie. In verband met den verbouw van het gemeentehuis, zal de secretarie tijdelijk worden verplaatst naar de oude school te Stompetoren. Het voorste lokaal zal worden ingericht. De datum van ingang der ver plaatsing zal door het gemeentebestuur nog nader worden bepaald en openbaar bekend gemaakt. Bloedtransfusie. In deze gemeente hebben zich 13 perso nen opgegeven als donor voor den bloed transfusiedienst. Dit aantal is buitengewoon gering. Hun die tot heden nog geen gehoor gaven aan den oproep van den burgemees ter wordt in overweging gegeven dit alsnog te doen. Benoemd. Onze plaatsgenoot de heer K. Govers is benoemd tot machinist-stoker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Wieringerwaard. Tentoonstelling Tonegido. De tentoonstelling van de damesclub Tonegido heeft zich in een groote belang stelling mogen verheugen. Een zeer groot aantal dames uit den Langendijk en uit de omliggende gemeenten heeft deze tentoon stelling bezocht en men was over het alge meen vol lof over hetgeen geëxposeerd werd. Maandagavond werd de verloting gehou den en de bijna 100 prijzen toegewezen. De attracties waaraan velen hebben deel genomen hadden den volgenden uitslag: Speldenkussen: 517 stuks, geraden door mej. D. toffers e Zuidscharwoude; aantal erwten in een flesch 865, na loting prijs toe gewezen aan mej. A. Woldhuis; ballero-spel le pr. M. Kuiper te Zuidscharwoude 3025; 2e pr. mevr. Beets—Butter te Koedijk 2275; 3e pr. Marietje Kostelijk te Zuidscharwoude •2245. Vertrokken personen. C. P. Quax, R.K., dienstbode, naar Haar lem. J. Smit, N.H., zonder, naar Wijdenes. C. L. v. Houwelingen, N.H., banketbakker, naar Wormerveer. A. M. M. Durand (echtg. v. F. Wilkens), geen, zonder, naar Amsterdam. H. Weijl, N.H., werkmeisje, naar Alkmaar. M. Roosendaal, Ger.K., hulp in de huish., naar Alkmaar. H. J. C. Schrader, geen, koopman, naar Amsterdam. P. Reif, N.I., directeur N.V., naar New York. J. J. Tode, N.H., instrum.maker P.T.T., naar Schagen. J. van Schaik, tee kenaar, en A. G. van Schaik, naaister, R.K., naar Alkmaar. E. Weij, N.H., dienstbode, naar Callantsoog. C. Brands, N.H., onder wijzeres, naar Texel. J. Dekker, N.H., bakkersknecht, naar Schagen. P. C. Brou wer, Ger.K., huishoudster, naar Katwijk. E. Tengbergen, N.H., 1.1. verpleegster, naar Amsterdam. A. M. Rijkenberg (wed. v. J. Wittenberg), geen, zonder, naar Aagt dorp. C. Druiven, R.K., zonder, naar Am sterdam. E. Maijkels (echtg. v. I. Schenk kan), N.I., zonder, naar Bussum. J. A. Ledeboer, N.H., zonder, naar Amsterdam. B. J. Hondong, R.K., machinist, naar (Utrecht. C. Bolten, R.K., dienstbode', naar Egmond- binnen. A. J. Ebmeijer, geen, zonder, naar Den Haag. M. J. Duinker, geen, zonder, naar Valkenburg. C. C. Doodeman, R.K., huishoudster, naar Zaandam. C. van Driel, Chr.Ger., rijksveldwachter, naar Den Haag. M. baron van Hardenbroek van Ammer- stol, Rem., bouwkundige, naar Den Haag. M. Verhage, N.H., dienstbode, naar Mid delburg. M. C. Bakker, H.Ev.L., 1.1. ver pleegster, naar Alkmaar. W. Lieuwes, geen, dagdienstbode, naar Zaandam. H. H. A. Groet, N.H., kruidenier, naar Alkmaar. G. Wever (echtgn. v. G. T. H. Top), R.K., zonder, naar Amsterdam. G. J. van Vugt, R.K., huishoudster, naar 's-Graveland. C. Wesseling, R.K., zonder, naar Sassenheim. J. J. Brun, N.H., zonder, naar Amsterdam. H. van der Ploeg, N.H., hulp in de huish., naar Franeker. G. Swakman, N.H., hulp in de huish., naar Haarlem. C. Bes, R.K., dienstbode, naar Broek op Langendijk. Pensionnaat vertrokken over Januari 1940 12 personen. SCHEEPVAARTLIJNEN. Holland—Amerika-lijn. Westernland 11 Maart n.m. te New York. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera uitr. 11 Maart v.m. v. Suez. Bengalen uitr. 12 Maart te Antwerpen. Kota Tjandi van New York 10 Maart te Batavia. Japara 11 Maart van New York n. Batavia. Marken thuisr. 11 Maart van Belawan. Blitar uitr. 12 Maart 5 uur te Sabang. kalizout of patentkali? Men schrijft ons: Nu eindelijk de dooi is ingetreden, begin nen de tuinders weer aan den aanstaanden oogst te denken. Bij velen echter komt de vraag naar voren; wat zullen we vooral bij de aardappelen als kalimeststof gebruiken? Is het voor kalizout 40 niet te laat ge worden? Het lijkt ons wel eens nuttig hierop, zij het dan in het kort, een antwoord te geven. Want al is het thans dooi, toch zullen nog wel meerdere dagen verloopen, eer het land in een zoodanigen toestand verkeert, dat tot het strooien van meststoffen kan worden overgegaan en we schrijven nu reeds Maart. In sommige streken van onze provincie, en we denken hier vooral aan „de Streek" en „de Langendijk", poot men in normale jaren de aardappelen reeds begin Maart. Dit zal nu wel iets later worden, maar om dan zoo kort voor het poten nog kalizout 40 te strooien lijkt ons wel wat gevaarlijk! Het mag als bekend worden geacht, dat aardappelen en andere gewassen zeer gevoe lig zijn voor chloor en wanneer men nu nog kalizout 40 wat ongeveer 44 chloor bevat, zou strooien en dan daarna spoedig de aardappelen poot, is een opbrengst-vermin dering lang niet denkbeeldig. Dat de kwali teit daarbij zeer sterk achteruit gaat, is voor velen (als men hen hoort) van minder belang! Dit echter is een factor, die we toch niet mogen verwaarloozen; het streven naar kwa liteitswaar is voor den tuinbouw o.i. van zeer groot belang! Men komt veelal op tegen de iets hoogere kosten van een bemesting met patentkali, maar o.i. wegen de betrekkelijk geringe méérkosten voor het aanschaffen van pa tentkali ruimschoots op tegen een verlies aan opbrengst en kwaliteit, door het gebruik van een meststof, welke veel chloor bevat. Ook al omdat het chloor nu onmogelijk meer voldoende kan uitspoelen en onze aardappe len spoedig aan den grond moeten worden toevertrouwd. Het is dan ook o.i. van groot belang, dat hierop thans de aandacht wordt gevestigd, opdat onze tuinbouwers er him voordeel mee kunnen doen. Als men dus thans nog kali moet strooien, wat voor velen wel het geval zal zijn, zij men voorzichtig! Voor de aardappelen en andere gewassen, die gevoelig zijn voor chloorbeschadiging, nu de chloorvrije patentkali! Wanneer later zou blijken, dat door een kleine besparing op de kalibemesting, door chloorhoudende zouten te strooien, schade aan het gewas zou zijn veroorzaakt, is ver betering niet meer mogelijk en had men beter gedaan patentkali te strooien, waarbij dan beschadiging door chloor is uitgeslo ten. Wij geven dus in overweging hiermede voorzichtig te zijn! OPGAVE AMSTEBOAMSCIBR BAMI N.T. Bijkantoor Alkmaar, -m van Dinsdag 12 Maart 1940. Vor.k. STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 33J4 NederL 1938 3 Ned.-lndië 1937 5J4 DuitschL m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. BankS5'/4 Handel Mij. Cert. v. 250 867* Koloniale Bank160 Ned. Ind. Handelsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL, Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. 94 85 83 11 102 Va 38 54 301* 91>/, 1141/, pl.m.2 u, 94'/* 117» 85i/« 1021/, 38-1/, 917.-74 1147,-5 3674 56!-«8. 157, 42!-% 389-V, 55 Am. Smelting Anaconda f?,/s Bethleh. Steel 5/1/, Cities Service 57, General Motors 397s Kennecott Copper 28l/j» North American Rayon H®/« Republic Steel 15ls/i6 Standard Brands 5l/16 Steel comm. 421/, U. S. Leather 41/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A392 Java Cultuur 227 Ned. Ind. Suiker Unie 21 »V, Verg. Vorstenlanden 957s MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 55 Redjang Lebong 88 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 2267, Kon. Petr. 2437, Phillips Oil28is/10 Shell Union 8'% Tide Water 87, RUBBERS. Amsterd. Rubber t 188 Deli Bat. Rubber 1507, Hessa Rubber. 100 Oostkust 1127, Rotterdam Tapanoeli 55V, Serbadjadi927g Interc. Rubber 35/« SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 92 JavaChinaJapan lijn 11 ^7, Kon. Ned. Stoomboot 109 Scheepvaart Unie HO®/, TABAKKEN. Deli Batavia 122 Oude Deli U? Senembah -. 136 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 1 '3/ie Illinois Central /io Southern Pacific 107i6 Southern Railw. 12 Union Pacific<4®/, Can. Pac45/s x) ex-coupon, tExclaim. ''Exdividend, Prolongatie vorige koers 2K WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers New-York 1.88®/, Londen 7.26 Y- Berlijn 75.60 Parijs 4.12 Brussel (Belga) 31.99 Zürich '42.24 Kopenhagen 36.3754 Stockholm 44.85 Oslo 42,80 244-74 1877, 100 92-Ti 119J-20 1097, 110®/* 1797,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3