SAHARA een van onze nieuwe LET OP DIT MERK Finland en de gevolgen van het compromis, Een verdedigend verbond met Finland. Hoe de wereld reageert. S X TWEEDE BLAD. ,,Twiliit''-CTdrseUen zijn Engelsch fabrfk Jcaat. Zij zijn door de beste experts pntworpen en alleen de beste mate' flalen worden er in verwerkt. Elk.,.Twilfit"-Corset is gegarandeerd» BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER LEVERING VIA UW BEHANGER Toonkamers te Alkmaar, Koningsweg 16. WONDER-REDUCER Eeze .,Twilfit"-Wonder educer is de ideale (oplossing voor dames ^lie slanker willen wor den. Het overtollige vet *wordt geleidelijk weg en heupen wor- spoedig veel slan- en de contour van figuur is direct veel nracieuser. In het dra- jgen is dit Corset soepel en gemakkelijker dan penig ander Corset. uizenden dames, die et dragen, vinden eze Wonder-Reducer een ware uitkomst. Het rubbermateriaal is sterk en reukloos en het Corset is gevoerd met ©achte stof. De prijs is binnen ieders bereik en het nemen Wan een proef zal U 0e grootste satisfactie- geven. De Reducer Is gemaakt In drie modellen: Wrap- Round, Veter-sluiting en Zijsluiting. "V 90 (Prijs r fiijpassende prubber «%25 bustehouder.. Tinten in de prachtige, rijkgeschakeerde nuances van zonovergoten zand, warm, rustig en lichtSahara, één van de verrassend nieuwe kleurvondsten uit de R&D behangcollectie 1940. Die moet U beslist eens gauw zien. Zij behelst ook de kleurreeksen „Horizonnade", „Symphonie", „Zonidylle" en „Zee kristal." Daarmee maakt U helle, ruime en gezellige kamersOok de laagst geprijsde soorten uit de boeken 47-48-49 en 50 zijn met de transparante „fixa- color" verven bedrukt. Laat deze zeldzaam mooie behangsel-verzameling komen om er Uw keus uit te doen. U zult dan zien hoe goedkoop R&D behang wel is. Vraag uw behanger nu de R D boeken op zicht Model 1708. Een zeer practlsch Positie-Corset. Dit Corset heeft een elas tieken voorstuk en geen baleinen. Aan beiden zijde is 't voor zien van elast. veters, zoodat de wijdte te regelen is Dit Positie* Corset heeft 'n groote bekendheid verwor ven en wordt aan bevolen door H.H, Doktoren om de steun, die het geeft, zonder te A25 persen.^, Mode! C20. Zeer sterk „Ttfftlfit" Buikband-model met geheel elast. binnen band (21 cM. breed) Een uitstekend model om de juiste steun aan den buik te geven. In rose coutil, met twe© paar Twilgrip jarretelles «-» Model 249 Een goed model", zoti» der veter, voor middel* matige figuren. Voor*» zien van een verstel* baren maag- vve/fc band..*... #W De Finnen zijn ontevreden. De Finsche ochtendbladen noemen den dag van gisteren een somberen en tra- gischen dag in de Finsche geschiedenis en wijzen op de verantwoording, welke de Finsche leiders op zich hebben genomen door het accoord met de Sovjets te teeke nen. De mannen, die aan het bewind zijn, schrijft „Helsinki Sandmat", namen een besluit voor het welzijn des lands, maar dat neemt niet weg, dat zij een verklaring moeten geven. Het blad „Usi Suomi" verwijt minister Tanner, dat hij zich altijd tegen uitgaven voor het leger verzet heeft. Het blad „Social Demokraatti" vraagt waarom Fin land niet terstond na de verklaring van den Zweedschen minister-president, die zeide, dat de neutraliteit van Zweden niet vereenigbaai' was met Zweedsche militaire inmenging door het zenden van troepen, officieel een beroep gedaan heeft op de westelijke mogendheden. In Finsche poli tieke kringen is men ervan overtuigd, dat deze zaak nog een breeden weerklank zal hebben in Finland en in de rest van Europa. Stichting van een Karelische republiek? De Moskousche correspondent van Af- tonbladet meldt dat Rusland op de thans door Finland afgestane landengte een Karelische republiek wil .stichten waarvan Viipuri de hoofdstad zou worden, en waar in de leidende regeeringsposten gegeven zullen worden aan thans in Rusland wo nende Finsche communisten. De ontruiming van tie aan Rus land afgestane gebieden. Het Finsche ministerie van de voorra den heeft alle vrachtauto's en andere ver voermiddelen opgevorderd om de ontrui ming van goederen en eigendommen te vergemakkelijken van de bevolking in de aan Rüsland afgestane gebieden. De be volking hiervan omvat ongeveer 250.089 zielen. Drie belangrijke plaatsen komen aan de Sovjets t.w. Viipuri, de derde stad van Finland met 80.000 inwoners, Kexholm of Kakisalmi met 6000 inwoners en Sor- tavala met 5000 inwoners. Maar de 50.000 lijken van Russische soldaten die in de sneeuw begraven liggen, zullen een geheele streek ten noorden van 't Ladogameer tot een ongezond oor.:' maken. Zocdra het zal beginnen te dooien, zal dit een afschuwe lijk kerkhof zijn, waar geen grassprietje meer kan groeien. Duitsch-Finsche clearingover- overeenkomst. Krachtens het Duitsch-Finsche handels verdrag van 1935, dat op 30 December 1939 met een jaar is verlengd zijn in- Berlijn besprekingen gevoerd tusschen een Finsche en een Duitsche regeeringscom- missie. Gisteren is een accoord geteekend, waar bij de clearingovereenkomst tusschen Duitschland en Finland weer in werking wordt gesteld. Behalve clearngkwesties werden ook vraagstukken van het weder- zijdsche handelsverkeer besproken. De rede van Callio. In zijn tot het Finsche volk gerichte radioboodschap zeide Callio, na de hoop te hebben uitgesproken dat de eenheid tusschen Finland en zijn buren zich zou versterken, met ontzetting hebben wij ge constateerd, dat de plannen van Petèr den Groote in de Sovjet-Unie zijn herleefd, doch ons verstand zegt ons, dat wij al onze krachten moeten verzamelen voor een gemeenschappelijken arbeid van wederop bouw in onzen marsch naar de toekomst. Ons volk kan er zeker van zijn, dat de regeering door den vrede heeft willen ver hinderen, dat de levenskracht van de Finsche natie werd vernietigd. Wij hebben nog de mogelijkheid, onze toekomst weder op te bouwen, want het Finsche volk i s niet ondergegaan. Deze korte, doch ver woede oorlog is voor het Finsche volk zeer rijk geweest aan ervaringen, die ons in de toekomst van nut zullen zijn. Wij zullen moeten bedenken dat deze toekomst in onze eigen handen ligt. Laten wij, zoo besloot Callio, door onze daden bewijzen, dat Fin land en zijn volk nog steeds in staat zijn, hun historische missie als voorposten van de Westersche beschaving te vervullen. DE STRIJD TER ZEE. Een Britsche treiter, welke dienst doet als hulpvaartuig der marine, heeft een gevecht geleverd met een Duitsche duikboot. Dit ge vecht heeft zich voorgedaan bij de N.O. kust van Schotland en eindigde met de vernieti ging van de duikboot. De treiler werd eenige keeren getroffen. De machinekamer geraak te vol water. Niettemin kon een snelheid worden bereikt van 18% knoop, de eigen lijke maximumsnelheid bedraagt 15 knoop, zoodat de duikboot kon worden ingehaald en tot zinken gebracht. Van de bemanning der duikboot heeft men niets meer gezien. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede: In antwoord op een door de Finsche regeering gestelde vraag heeft de Zweed sche regeering zich bereid verklaard, de mogelijkheid van een verdedigend verbond te overwegen. Deensche pers over denkbeeld van Noorsche Alliantie. In het noorden ontspint zich thans de discussie, schrijft het Deensche blad poli- tiken, over de verantwoording en de toe komst in het bewustzijn, dat de Russisch- Finsche vrede verre perspectieven heeft. Sterk heeft men zich in Zweden en Finland de vraag gesteld vari een defensief verbond lusschen de beide landen, het liefste met Noorwegen als deelnemer. Berlingske Tidende meldt: De Noorsche gedachte heeft 'n nederlaag geleden, welke nog niet valt te overzien en welke door velen in de Noordsche landen als een diepe vernedering gevoeld wordt. Door dezen vrede is de strategische en politieke positie van het geheele noorden diepgaand gewij zigd. Zelfs niet in de 100 jaar dat Finland een Russisch groothertogdom was, heeft de Russische expansiepolitiek haar grenzen zoo ver naar Scandinavië opgeschoven als thans. National Tidende schrijft o.a., dat com munisten en nat. socialisten in de geheele wereld den vrede van Moskou van 12 Maart als een overwinning vieren. In het noorden verwekt deze vrede zorgen en angst. De toekomst van Finland is onzeker en de veiligheid van Zweden en Noorwe gen is in gevaar. Het bolsjewisme rukt op naar het Westen en maakt zich nieuwe uitvalspoorten tegen het Noorden. Socialdemokraten schrijft: Kapitalisti sche en fascistische landen kunnen naar goedvinden kleine landen neerslaan, maar dubbel smadelijk is het voor een land, dat zich socialistisch noemt, onrecht tegenover een ander volk te begaan. De bespreking der kwestie van een Noordsch defensief verbond zullen wij niet afwijzen, maar moeten toch zeggen, dat deze kwestie thans niet actueel is en behandeld moet worden in een rustiger situatie, niet in de sombere stemming van de huidige gebeurtenissen. De kleine volkeren wenschen dat hun recht op een vrij zelfstandig bestaan geëerbiedigd wordt. Zij koesteren geen agressieve plannen. Nog enkele persstemmen over den vrede in Finland. België. Het Liberale blad lndependar.ee Beige schrijft: Wij verwijten den Franschen en Engelschen nie.s, doch stellen vast, dat zij met Moskou hadden kunnen breken, als het lot van Finland hun zooveel belang inboezemt als zij zeggen. Hun wenschen waren, dat Zweden en Noorwegen aan de zijde van Finland in den oorlog zouden gaan, teneinde Duitsche inmenging uit te loken en de mogelijkheid te scheppen voor het vestigen van een nieuw front, minder star dan de Siegfried- en Mag'inotlinies. Zweden en Noorwegen hebben geweigerd, den geallieerden in de kaart te spelen, on danks den zeer krachtigen druk. Rusland, dat Finland enkele provincies heeft ont rukt, heeft niets aan prestige gewonnen, doch er zal voor Rusland de schande over blijven, dat het getracht heeft, met hon derd tegen een een prachtig klein land te verpletteren, zonder daarin geslaagd te zijn. Italië. De „Corriere Delia Sera' schrijft, dat de vredesvoorwaarden, welke Rusland aan Finland heeft gesteld, vooral ingegeven schijnen te zijn door commercieele en economische overwegingen, heigeen doet voorzien, dat Rusland niet alleen weder normale betrekkingen met F'irland wil vestigen, doch zich tevens voorstelt, het economische verkeer met de Scandinavi sche staten te hervatten en tot ontwikke ling te brengen. Dit zou den Noordschen staten tegenover Europa, en vooral de de mocratische mogendheden, die hen voor haar wagentje hadden willen spannen, de grootste autonomie verzekeren Denemarken. De Berlingske Tidende schrijft: Gisteravond over den gebiedsafstand van Finland aan Rusland o.m.: Er bestaat wer kelijk alleen maar een militaire motivee ring voor de annexatie van oud- oer-Finsch .gebied. Het is slechts goed, dat dit openlijk erkend wordt. Het noorden kan dan zon der illusie de beteekenis der uitbreiding van de vredesvoorwaarden bestudeeren, welke eerst in Moskou werd medegedeeld. Dit laatste senrijft het blad op grond van het onderscheid tusschen het vredes voorstel, zooals dat door de Svvjet-Unie in Stockholm werd voorgelegd, en dat, het welk den onderhandelaars in Moskou voor gelegd werd. DE FRANSCHE HULP AAN FINLAND. In bevoegde kringen te Parijs betoogt men, dat de Fransche regeering al haar verplichtingen jegens Finland is nage komen. In December j.l. richtten de Finnen zich tot Frankrijk met het verzoek om mate- rieelen bijstand. Onmiddellijk werd aan dezen oproep gehoor gegeven en de leve ring van oorlogsmateraal nam terstond een aanvang. Finland beperkte zijn ver zoek tot materieelen bijstand, omdat het op medewerking van het Zweedsche leger rekende. Het schijnt, dat Finland midden Januari voor het eerst de medewerking van Zweden heeft ingeroepen, dat het ver zoek talrijke malen herhaald is, en dat het steeds is afgewezen. In het begin van de tweede helft van Februari heeft men verklaard, dat mate- rieele bijstand niet voldoende meer was tengevolge van de uitputting der effectie ven, dat Finland verplicht was om bijstand in den vorm van manschappen te verzoe ken en deze in den kortst mogelijken tijd tegemoet wilde zien. Den 26en Februari antwoordde de Fransche regeering, dat de effectieven, waarom 20 Februari gevraagd was, gereed waren om te vertrekken en dat slechts gewacht werd op een officieelen oproep van Finland, een oproep, die nooit gedaan werd en die beslist noodzakelijk was, ge zien de door de twee andere Scandinavi sche staten aangenomen houding. DE MISSIE VAN SUMNER WELLES. Welles zal waarschijnlijk a.s. Maandag te Napels scheep gaan en eind Maart te Washington aankomen om aan Roosevelt verslag uit te brengen. De diplomatieke correspondent van Reu ter meent te weten, dat het voornaamste deel van het rapport van Welles zal bestaan uit een samenvatting van de minimum-voor waarden, waarop de oorlogvoerenden bereid zouden zijn, vrede te sluiten. Onder de neutrale journalisten te Londen wint steeds meer de meening veld, dat de 1 door Welles verzamelde feiten Roosevelt waarschijnlijk er toe zullen bewegen, een pleidooi te houden voor een vrede door on derhandeling. Sumner Welles bij Daladier. Sumner Welles heeft zich een half uur na zijn aankomst op Le Bourget naar het mi nister-presidium begeven, waar hij onmid dellijk door Daladier werd ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8