NOTITIE-BOEKJE. UIT HUN STOMPETOREN ZUIDSCHARWOUDE BERGEN KOEDIJK HEERHUGOWAARD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MAART 1940. £und= en!Xuui&oiua FRUITTEELT-DEMONSTRATTEBEDRIJF TE SCHELLINKHOUT. Het verslag van het fruitteelt-demonstra- tiebedrijf van den eeonomisch-technologi- schen dienst der provincie Noordholland te Schellinkhout, over de maand Februari 1940, zegt: Evenals de maand Januari heeft ook Februari zich gekenmerkt door strenge koude en waren vorst en sneeuw oorzaak, dat verschillende winteTwerkzaamheden niet uitvoerbaar waren. Zooveel mogelijk werden de dagen, waarop gewerkt kon worden, be nut voor snoeiwerk, wat dan ook voor een gedeelte gedaan is. Het uitvoeren der win- terbespuiting was in Februari niet mogelijk, in de eerste week van Maart is hiermede een aanvang gemaakt. Gespoten wordt met vruchtboomcarbolineum ter sterkte van 6 Bij de pruim worden de variëteiten Witte Kwets of Tonneboer en Vroege Blauw met Shell W.U. 117 bespoten, teneinde knopbe- schadiging te voorkomen en tegelijk een meer afdoende spintbestrijding te verkrij gen. De winterbespuiting zal in Maart zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd, daar bij zachter weer een vlug uitloopen der knoppen te verwachten is. Tot dusverre ver- toonen de knoppen tengevolge van de stren ge koude nog weinig werking. De kunstmeststoffen konden in de eerste dagen van Maart ook uitgestrooid worden. Voor een groot gedeelte werd hierbij ge bruik gemaakt van geconcentreerde mest stoffen in den vorm van A.S.F. korrels 12-10-18. Op het neuwe bedrijf werd ter aanvulling nog uitgestrooid superfosfaat 20 en kalizout 40 In Februari is regelmatig doorgegaan met hét veilen van het bewaarfruit, van de ap pelen de variëteiten Present van Engeland en Goudreinet, van de peren de Gieserwilde- man en Winterjan. De prijzen zijn voor goede kwaliteit de laatste weken behoorlijk, zoodat het bewaren van het winterfruit dit seizoen financieel voordeelig is. Wel is weer gebleken, dat voor bewaring over een goede, vorstvrije, bewaarplaats moet kunnen wor den beschikt, daar heel wat fruit bevroren is in verschillende bewaarplaatsen. Voor de maand Maart staat in de eerste plaats op het programma het planten van wat jonge struiken, verder snoeiwerk en bij goed weer het uitvoeren der winterbe spuiting. DE RUNDVEESTAPEL OP TEXEL IS VRIJ VAN T.B.C. In een algemeene vergadering van de vereen, tot bestrijding van t.b.c. onder het rundvee, Dinsdag te Den Burg gehouden, werd het 10-jarig bestaan der vereeniging herdacht. De voorzitter, de heer C. de Wit, en de secretaris, de heer Kager (in het jaarver slag) constateerden met vreugde de be reikte resultaten. De Texelsche rundvee stapel is thans geheel t.b.c.-vrij. Mogelijk zal nog wel eens een reactiedier gevonden worden, doch dit zal dan direct worden verwijderd. In 1939 werden op 411 boerderijen 4685 dieren ingespoten, n.l. 3559 boven 2 jaar en 1121 beneden 2 jaar. Van de eerstgenoemde reageerden 39 op t.b.c. (deze dieren werden direct verkocht). Onder de dieren beneden 2 jaar kwam geen reactie voor. In 1939 reageerde dus 0.8 van de Tex koeien, in 1938 nog. 1.6 een vooruitgang van 50 In verband met dit resultaat werd hulde gebracht aan den dierenarts, den heer Noordijk, die soms heel moeilijk werk had onder de lang niet altijd gemakkelijke vee houders. Hij heeft evenwel weten te berei ken, dat thans op één na, alle Texelsche vee houders lid van de vereeniging zijn, terwijl de veehouder, die buiten de vereeniging staat, door de zuivelfabrieken wordt ge dwongen toch zijn rundveestapel te laten onderzoeken. Mede werd hulde gebracht aan den voor zitter en den secretaris voor hetgeen zij presteerden. Gewezen werd op de finan- eieele voordeelen, die de t.b.c.-vrije rund veestapel voor Texel brengt. Op de groote markten wil men gaarne Texelsche runde ren koopen, omdat men voor meer dan 99 de zekerheid heeft, dat men een t.b.c.-vrij dier heeft. In de vergadering werd nog besloten bij Hoe zit dit nu weer tusschen Erdad en mij Ik hèb een wrok tegen Erdad. Al vind ik hem stellig een aardigen, mooien hond van ras, - in zijn geweldige, voor ons meedoo- gend ingehouden jonge kracht, met die raadselachtige, even weemoedige, oneindig goedertieren oogen en zijn welig warme goudblond gevlamde vacht. Ook is hij met ons, die hem voeden en laven, uitlaten, mee geven, zij 't zuinig, van onze versnaperingen en nu en dan streelen: gemeenzaam, aan hankelijk, ja, verwonderlijk onderhoorig. Nu en dan komt hij zich overtuigen van de goede verstandhouding, door op te staan uit zijn benijdenswaardig verzaligde rust bij de kachel, en zijn kop op n knie te leggen, een poot, ja, 'n warm natten lik te geven wat ik eerlijk gezegd griezelig onsmakelijk blijf, vinden. Maar uit de momenten van daze aanhalig heid blijkt zijn voorname karakter. Want die komen nooit als erkenning van bewezen diensten. Geen poot ter wille van de koekjes trommel op tafel. Geen overeindstaan tegen je borst om te bedelen, geen gezwaai met dén staart na de lekkerste lekkernij. Nee, want dit alles aanvaardt hij als vanzelf sprekend. Hoewel hij er nooit naar taalt om, op zijn beurt, van wat hij opslokt, ons óók eens te laten meesnoepen, aan bijvoorbeeld zcfo'n bloed- en peezerige bonk kluif, die hij immers toch niet tot den laatsten beender- splinter op kan. En dat hij, dit roofdier, als de, slachtfondsen, die hun werkgebied op de groote vetmarkten in de provincie hebben, voor het inschrijven van koeien, een bijzon dere voorwaarde te verkrijgen voor Texel sche koeien. DE VERPLICHTE STIERENKEURINGEN IN NOORD-HOLLAND. Reeds eerder hebben wij hierover vrij uit voerige mededeelingen gedaan. Toch lijkt het mij gewenscht, waar het hier een nieuwe overheidsmaatregel betreft, waarbij ook de veefokkers, die niet lid zijn van een of an der stamboek of fokvereen., zijn betrokken, de voornaamste punten nog even aan te stip pen. De nieuwe maatregel is een besluit van Prov. Staten genomen op verzoek van de Prov. Commissie tot verbetering der Rundveefokkerij in N.H. Het kardinale punt van dit besluit is, dat iedere veehouder, die een dekstier beschikbaar stelt voor koeien van andere veehouders, in het bezit moet zijn van een goedgekeurde stier. Ook wan neer twee veehouders er gezamenlijk een houden, moet dit dus een goedgekeurde stier zijn. Wil een stier voor goedkeuring in aanmerking komen, dan moet: le. overgelegd worden een offieel bewijs van afstamming, van een van de in Neder land bestaande rundveestam boeken of van een erkende fokvereen.; 2e. de productiegegevens van de moeder of de beide grootmoeders moeten voldoen aan de eischen, welke de Ned. Veehouders- Centrale stelt voor 't aanhouden van boven tallige geregistreerde stierkalveren; 3e. de stier moet op een daarvoor aange wezen plaats ter keuring worden aangebo den en op exterieur en type worden goed gekeurd. Alle eigenaars of houders van een stier van 10 maanden of ouder moeten, ook wan neer zij die stier alleen voor eigen veestapel willen gebruiken, aangifte doen ten Ge meentehuize. Alle veehouders die een stier van offi- cieele geregistreerde afstamming bezitten en deze op de keuring wenschen te presentee ren, dienen zoo spoedig mogelijk de stier aan te geven bij den secretaris van de Prov. Commissie voor de Rundveefokkerij, Land- bouwhuis, Alkmaar, onder opzending van het bewijs van afstamming en mededeeling waar de stier gepresenteerd wordt. Daar de stierenkeuringen Maandag 18 Maart a.s. aanvangen, is spoed in veel gevallen ge wenscht. De keuringen worden o.m. op de volgende data en plaatsen gehouden: Woensdag 20 Maart, Schagerbrug, 9 uur, bij café Kuiper, gem. Zijpe en Callantsoog. Donderdag 21 Maart, M. Beemster, 9.15 uur, voor de gem. Beemster, Oosthuizen, Beets, Oudendijk, Avenhorn, Schermerhorn, Graft en De Rijp. Dinsdag 26 Maart, Wieringerwaard, 9 uur, Parkeerterrein, gem. Wieringerw. Woensdag 27 Maart, Oostwoud, 9 uur, gem. Oostwoud. Woensdag 27 Maart, Hoorn, 11 uur, café Roskam gem. Hoorn, Schellinkhout, Zwaag, Berkhout en Wognum. Vrijdag 29 Maart. Opmeer, 9 uur, Oude trambaan, gem. Opmeer, Spanbroek, Obdam, Hoogwoud. Vrijdag 29 Maart. Nieuwe Niedorp, 13 uur, bij de kerk, gem. N Niedorp, Oude Niedorp en Winkel. Zaterdag 30 Maart, Schagen, 8.45 uur, Café Plevier, gem. Schagen, Barsingerhorn, Harenkarspel, St. Maarten, Oudkarspel, Wamenhuizen. Maandag 1 April, Slootdorp, 13 uur, de Sportterrein, gem, Wieringen. Maandag 1 April, slootdorp, 13 uur, de Brink, gem. Wieringermeer. Dinsdag 2 \pril, H.Hugowaard, 9 uur, ca fé Hengstman, gema H. Hugowaard, Koedijk, Br. op Langendijk, N. en Z. Scharwoude, St. Pancras. Woensdag 3 April, Alkmaar, 8.45 uur, café de Boer, gem. Alkmaar, Heiloo, Bergen, Schoorl, Egmond Binnen, Oudorp, Z. en N. Schermer. Donderdag 11 April, voor de gemeenten Limmen, Castricum, Heemskerk, Velsen, Be verwijk, Wijk aan Zee, Akersloot, Uitgeest, op een nader te bepalen plaats en uur. Alle stieren moeten van een behoorlijke ring voorzien ter keuring verschijnen. Ik herhaal: Iedere eigenaar van een stier hij van tafel geroofd hoeft zij 't een rol- mops of een appelflap dan wel een ei uit den eierdop zich tot op den buik kruipend verdeemoedigt na de ondergane terechtwij zing, en dan niet een stuk uit ons bijt vind ik van hem gewoonweg heldhaftig in de zelfverzaking. Ook weet ik zijn ingetogenheid dankbaar te waardeeren in een gevoel van veiligheid. Dat bij Dijvoorbeeld, als hij toch tot jankens toe hunkert naar den tuin, waar de kinderen ravotten, enkel met de klauwen krast en telkens weer uitglist tegen de ramen maai er niet pardoes doorheen sprint, naar zijn wilden aard. En dat hij in de kamers, tot verknijpens en bibberjahkens toe zindelijk blijft voor onze willekeur. Noch mij over mant, als ik aan den maaltijd een versch ge braden rollade of 'n stuk roastbeef voorsnijd, en evenmin als wij dit verlokkend geurende vleesch aan onze vorken geprikt naar den eigen mond brengen hoewel h ij eerst le spijzen krijgt uit zijn hondebak, na onzen middagdisch, en met slechts peezige af snijdsels of botten -van karbonaden. Wat ik grootmoedig van welgemanierdheid acht voor zoo'n dan toch van 't oerwoud uit ver scheurend dier. Dus allemaal deugden, deugden van zijn kant en mogelijk bevroedt gij,, dat juist dit mij nu de dampen aandoet tot zekeren wrok, uit schaamte om eigen onvolmaakt heid. Maar nee, hoe redelijk ook veronder steld, toch hapert 't, éérlijk, daar niet. Er is iets anders en onder 't schrijven is 't mij nu zelfs ineens bewust: Erdad vermoeit mij. Ik vind hem, geloof ik, te gróót, te geweldig, te boelig in de omgeving van onze kamers. Niet alleen omdat hij steeds in zijn draf wegglijdt met de losse kleeden over 't glad gewreven linoleum, wat de woelingen van de branding der zee langs den vloer geeft, de onorde telkens opnieuw om weer te effe nen, en hiertegen ben ik in mijn huis niet Provinciaal Uieiiws Excursie afd. Boerinnenbond, Vele leden hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van den burgemeester en kwamen Woensdagmiddag bijeen in de nieuwe school, waar zij door het college van B. en W. en de onderwijzers, de heeren M. Langhorst en A. Nap, werden verwelkomd. Burgemeester Posch hield een korte inlei ding over het ondërwijs en de inrichting der scholen in onze jeugdjaren en vergeleek het bij het tegenwoordige, hetgeen den toets glansrijk kan doorstaan. Na de gelijkstelling van het openbare en het bijzonder onderwijs rezen de bijzondere scholen als paddestoelen uit den grond. Ook zijn in de plaats van de oude, vele moderne schoolgebouwen geko men, hetgeen bijna alle tweemansscholen zijn, waar zeer zware eischen aan het onder wijzend personeel worden gesteld. Thans be zit onze gemeente een sterke driemansschool, met uitstekende leermiddelen, en onderwij zers, die belangstelling toonen voor de plat telandstoestanden. De schooljaren blijven voortleven in de herinnering, moge de jeugd in onze gemeente later met vreugde terug denken aan het onderwijs in de prachtige school. Het was den lieer Langhorst, hoofd der school, een beetje vreemd te moede, voor een klas met zooveel oudere leerlingen te staan. Hij begon met een overzicht van het onderwijs pl.m. 150 jaar geleden en be schreef de strafmethode, welke radicaal uit den tijd is. Daarna werd het hoofdelijk onderwijs ver vangen door het klassicale, waarvan spr. de vóór- en nadeelen uiteenzette. Het voordeel komt niet de kinderen, doch de regeering ten goede, daar het een groote geldbespa ring is. Klassen met 50 soms 60 leerlingen zijn aan de orde, vele onderwijzers moeten hun ijver boeten met zenuwziekte.- Ook het Montessori- en het Dalton-onderwijs wer den aan een beschouwing onderworpen. Een commissie .'uit den bond van Ned. Onderwij zers, die naar de eerste methode een grondig onderzoekhad ingesteld, velde daarover geen mild oordeel en de heer Evers, thans hoofd der Philipsschool te Eindhoven vond na een drie-jarige practijk, dat het Dalton onderwijs niet aan de verwachtingen voldoet. In het L.O. zijn ook stroomingen naar ver nieuwing, proeven zijn in vollen gang, doch het oordeel van den inspecteur van het L.O. over de proef te Middelie en Warder is niet gunstig. Het persoonlij kheidsonderwijs, waar men mee begonnen is, hangt bijna uitslui tend van de geschiktheid van den onderwij zer af, hetgeen niet bevredigend is; er moet iets zijn, waar alle onderwijzers iets aan hebben in de klas. Iets nieuws is de globalisatiemethode, bij het leeren lezen, die in onze school haar ir- trede heeft gedaan, alsook de handenarbeid en het telefoon- en het verkeersonderwijs. Even werd de rekenkunst besproken, een som op het bord gezet, die tot de opgave van het toelatingsexamen voor de R.H.B.S. had behoord, protesten van hoofden der scholen had uitgelokt en na het rapport -Bolkestein verdwenen was. Wat de kinderen noodig hebben, aldus de heer Langhorst, is onder wijs, dat tot het hart spreekt, geen nutte- looze vraagstukken, waar ze later niet? meer aan hebben. Geeft men hun dit, dan kan men vensters hebben, die het zonlicht doorlaten en waardoor zij het wijde landschap kunnen zien, zonder van de les te worden afgeleid. Ook het vele straffen blijkt dan onnoodig; de onderwijzer, die veel straft, straft zich zelf het meest. van 10 maanden of ouder, onverschillig of het een stamboek- of geen stJmboekstier is, moet aangifte doen ten gemeentehuize. Iedere eigenaar van een stier van erkend geregistreerde afstamming kan deze stier tevens aangeven voor de keuring. Wordt de stier niet gekeurd of afgekeurd dan mag hij niet gebruikt worden voor het dekken van ander vee dan van den eigenaar. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Secretaris van de Prov. Commissie, Land bouwhuis, Alkmaar en ondergetee- kende. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES. bestand. Alle Sleeden in één vlaag over hoop en aan den kant zonder dat er ge danst zal worden en dit naar schatting twaalf maal per dag, als je in je werk ver diept zit of in een boek; ja, 't brengt mij van mijn stuk, alsof er steeds weer onver hoeds bij blakken hemel een cycloon over den polder mijn werkkamer komt binnen hozen. Waar dan bij kömt 't bewustzijn van onmacht om hiertegen uit te bulderen want 't dier kan 't immers niet helpen. En dit is 't juist, waardoor Erdad 't mij moeilijk maakt: dat hij 't feïteiijk nooit kan helpen als hij mij verontrust. En de onvermoede complicaties hieruit, naar bin nen, in de verhoudingen van het gezins leven. Maar vooral: naar buiten, jegens hen, die ons leveranties en bezoeken plegen te brengen. Want deze laatsten verdenkthij van verraderlijke bedoelingeh te onzen op zichte.* Hij vertrouwt er niet één. En'om ons tegen hen te beschermen, zoo noodig van hen voor goed te ontdoen, wil hij,! groot moedig dan toch, hun steeds weer 1 te. lijf, zoodra er aan de voordeur gescheld wordt of hij ook maar een vreemden stap óf stem hoort. En wie dan tóch waagt de huiskamer binnen te komen die staat verstijfd van schrik tegenover de paniek van al de huis- genooten in wanorde aan 't trekken en sjorren, aan 't schreeuwen, bedreigen en zelfs slaar: om Erdad heen, die oorverscheu rend blaft en raspt en van machtelooze woede jammert, hijgt en wringt en bijt om los te breken op de belagers af met ook dan juist weer die onduldbaar op hoo- pen geslierde Perzische tapijtjes. Want .ik vind, dat wij dan een figuur slaan. Ik weet met de gastvrijheid, laat staan met de waar digheid of zelfs de jovialiteit van de ont vangst geen raad meer. Ja, u kunt er ge makkelijk om lachen, maar hoe zoudt g ij u hieronder als heer des huizes gedragen? Immers, zoodra ik de lieve; bezoekster, den Deze mooie lezing werd met groote aan dacht aangehoord en met een dankbaar ap plaus onderstreept. In de pauze tracteerde mer. Langhorst op thee, mevr. Posch op gebak, daarna werd de school bezichtigd, waarover één roep was. Teekeningen, handenarbeid en de handwer ken der meisjes werden bewonderd. Tot slot dankte de presidente, merv. KlerkRootjes uit aller naam voor den leerrijken middag. Coöp. Boerenleenbank. De coöp. Boerenleenbank I vergaderde Donderdagavond in het lokaal van den heer P. Kramer onder leiding van den heer P. Boon. Ruim veertig leden waren aanwezig. Medegedeeld werd, dat de rente van spaargelden is gebracht op 3 de rente voor voorschotten en loopende rekening is bepaald op 4<^ De kassier, de heer J. du Burck, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. De rekening over het afgeloopen jaar sloot op 180.928,63. Aan spaargelden is ontvangen 60.615,25, uitgegeven 74.230,66. Aan voorschotten is terugbetaald 10.430,06. Er is voor 2175, aan nieuwe voorschotten verstrekt. De ontvangsten in loopende rekening wa ren: van rekeninghouders 31.024,28, van de Centrale Bank 67.161,23. De uitgaven in loopende rekening beliepen f 29.743,21 aan rekeninghouders en 62.594,03 aan de Cen trale Bank. Aan rente is ontvangen: van voorschotten 6475,27, in loopende rekening 2663,26 en van de Centr. Bank 11,83. De uitgegeven rente beliep: aan de spaarbank 4379,31, aan de prov. N.Holland 414,59, in loopende rekening 44,99 en aan de Centrale Bank 450,89. Aan de Centrale Bank is f 30.44 als bijdra ge verleend. De bijdrage in het Waarborg fonds was 16. De balans sloot op een totaal bedrag van 217.635,26. Besloten werd het winstsaldo ad 97,02 aan de reserve toe te voegen. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, de rentebetaling der voorschotten in twee termijnen te doen geschieden. Bij de verkiezing van een bestuurslid werd de aftredende heer G. Gutter herkozen; de heer P. de Geus Jz. werd herkozen als plaatsvervangend bestuurslid; de heer C. de Boer Wz. lid van den raad van toezicht, werd eveneens herkozen. Ingekomen personen. M. Bais, D.G., geleidster, Verspijckweg 7, van Velsen. R. Leistra, N.H., geleid ster, Verspijckweg 7, van Bussum. A. Lorist, R.K., sigarenmaker, Zuidlaan 47, van Amsterdam. A. J. van Beek, geen, werktuigkundige, Spoorlaantje 2, van Heiloo. G. M. Harmsen, R.K., hulp in de huish.. Middenpad 4, van Anna-Paulowna. P. M. A. Baltus, R.K., dienstbode, Lou- delsweg 10, van Zijpe. W. P. Geel, N.H., banketbakker, Molenstraat 14, van Hoorn. G. M. Klingens, N.H., geleidster, Verspijckweg 7, van Haarlem. A. Kui per (gesch. van R. van Dijken), N.H., zonder, Berkenlaan 18a, van Amsterdam. J. de Heer, G.K., landarbeider, Heeren- weg 9, van Medemblik. ti. de Boer, Ger.k., dienstbode, Verspijckweg 7, van Urk. J. Loosman, Ger.k., dienstbode, Verspijckweg 7, v. Urk. R. H. Sprenger (geh. m. H. Venema), N.H., zonder, Rand- laan 2, van Bedum. A. Bouwen, N.H., geleidster, Verspijkcweg 7, van Zijpe. G. Elzinga, N.H., kapster, Dorpsstraat 10, van Groningen. G. Schriéver (wed. van A. de'n Beider), R.K., zonder, St. Antonius- straat 58, van Heemstede. C. P. van Til, R.K., zonder, Julianalaan 22, van Voorhout. E. v. Rooijen (geh. m. A. Cor- nelissen), N.H., zonder, Befkenl. 14a, van Bussum. G. E. Molenaar, N.H., hulp in de huish., Hoflaan 22, van Schagen. A. A. Koop, R.K., chauffeur, Dr. v.'Peltlaan 3, van Alkmaar. J. van der Vegt, D.G., bakker, Molenstraat 14, van St. Maarten. H. Güthard, N.H., directrice vac. kolo nie, Verspijckweg 5, van Oostvoome. - M. Veldman, R.K., dienstbode, Moienkrocht- laan 5, van Heerhugowaard. J. M. Sik trouwen vriend, de ontstelde kinderen ver welkomend tegemoet wil gaan om hen ge rust te stellen, moet ik den hond loslaten, die zijn slagtanden al bloot heeft voor den hap uit hun sierlijke kuiten en aanminnig donzige wangen. Al zegt zijn kleine baasje, die in de con sternatie moeilijk zijn huilen bedwingt: „en toch mag je niet kwaad zijn op Erdad, vader, want 't is zijn trouw!" Alsof dit de situatie voor het opperhoofd dezer men- sehen-en-dier-gemeenschap niet des te ont zettender maakt. Want reeds blijkt nu en dan verschil van meening in 't gezin over de gezagsvraag. Stille verwijten onder elkaar, omdat de jon gens 't nu vermijden hun vrienden te spelen te vragen, uit vrees dat de hond hen ver slinden zal, waarom ze dan zoo'n godgan- schelijken Zondag besluiteloos maar wat rondhangen, wat me redeloos op de zenu wen kan rijden. Terwijl ik dit alles met de vulpen zit te overdenken, om te trachten mij ook van déze nieuwe zorgen wat te bevrijden, breekt hij telkens de deuren open en besnuffelt vlek kend het nog natte handschrift. Want Erdad wil nu overal zijn, waar ik ben. En waar ik binnen kom, i s hij 's morgens zóó reeds uit mijn bed op de slaapkamer en naar de badkamer rent hij me vóór. Ja, bij de dis creetste menschelijke verrichtingen, waartoe wij ons afzonderen, staat hij te jammerkla- gen om te worden toegelaten en, nee, nee, nee, deze vrijheidsbeperking houd ik niet uit. Maar 't kleine baasje pleit, pleit tot tegen beter weten in. Toen de hond hem straks een onverhoedschen knauw had ge geven, verbeet de jongen de pijn en glim lachte met tranen in z'n opgen: „nee, vader, hij bijt niet, hoor, want 't was maar een spelletje". Toch wordt er uit dit alles een redelooze kens (geh. met B. F. J. Zeijl), zonder, Meerweg 21, van Amsterdam. J. A. Ridder, R.K., kapper, Dorpsstraat 10, van Schoorl. T. Jeensma, geen, dienstbode, Stationsstraat 18, van Schagen. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, R K., zonder, Eeuwigelaan 36. van Wijlre. M. Blanken, R.K., dienstb., Kerkstraat 2, van Alkmaar. D. van Veen, N.H., dienstbode, Stationsstraat 2, van Hens broek. P. van Bussenbach, N.H., onder wijzer, Breelaan 126, van Haarlemmer meer. A. E. Heijne (geh. met M. L. Marquering), R.K., zonder, Emmaplein 2, van Odoorn. P. Kleingeld, Ger.k., was- scherijkn., Bergerweg 91, van Rotterdam. H. A. Verschure, geen, loodgieter, Dorpsstraat 94a, van Haarlem. M. Kooij, N.H., boerenknecht, Groeneweg 6, van Schoorl. J. J. B. M. Diesfeldt, R.K., zonder, K. de Grootelaan 1, van Kerkrade. Wupke van der Veen, N.H., zonder, Not- weg 13, van Leiden. S. Veldman (gesch. van H. Cohen), D.G., onderwijzeres, Notweg 13, van Leiden. A. Pronk (geh. met G. N. Min), R.K., zonder, Notweg 17, van Heiloo. C. W. Hoogeboom, R.K., chauffeur, Nesdijk 51, van Alkmaar. J. van Ewijk, N.H., dienstbode, Oosterweg 31, van Alkmaar. A. Verleijsdonk, R.K., dienstbode, Eeuwigelaan 36, van Swalmen. N. de Wit, R.K., kapper, Loudelsweg 35, van Venhuizen. Pensionaat ingekomen over Januari 1940: 11 personen. Een praat-avond, Donderdagavond hield de assistent- tuinbouwconsulent Henning een praat-avond in de lagere school voor de z.g. B- en C- tuinders. Spreker.gaf eerst een uiteenzetting van het nut van grondonderzoek. Vervolgens werd nagegaan hoe de resultaten van dit onderzoek ter plaatse zijn geweest. Ook hier" was het kali-gehalte beneden redelijk te stellen eischen en daarom werd op het groote nut van meerder gebruik van die meststof gewezen. Sprekende over deze bemesting, werd te vens gewezen op de aanwezigheid van een hoog percentage chloor in de kalizouten, en de noodzakelijkheid van het vroeg uit strooien, wat nu door de vorstperiode wel was gestagneerd, om gelegenheid te geven tot uitspoeling van die chloor. Men zal ook zoo spoedig mogelijk de kalizouten dienen uit te zaaien. Na nog enkele vragen, volgde sluiting. 0 H.U.G.O. staat er niet best voor. Donderdag hield de muziekvereeniging H.U.G.O. haar jaarvergadering in het repe titielokaal. De voorzitter, de heer Volkers, memoreer de den gang van zaken over het afgeloopen jaar en zag de toekomst nogal donker in. Namens de financieele commissie bracht de heer P. Krijgsman verslag uit over het beheer der gelden. De ontvangsten waren 785,13 en de uitgaven 733,55, saldo 51,58. Het beginsaldo was 179,06, zoodat er een achteruitgang was van f 127,48. In 1939 was verschillende malen bij di verse gelegenheden medewerking verleend en eenige keeren een serenade gebracht bi.) gouden jubilea en ook bij het 40-jarig jubi leum van Janus van den dokter. Op het concours te Hoorn, waar voor 't eerst in de superieure afd. werd uitgeko men, werd een eerste prijs behaald. Voor de mobilisatie werden eenige leden onder de wapenen geroepen. Wij zullen maar weer met volle ambitie het jaar 1940 ingaan, zeide de voorzitter, waarop de penningmeester als een stortbad antwoordde, dat de j.l. Zondag gehou den uitvoering een strop gaf van pl.m. f 30. De heeren P. Olie, IJ. Ploeg en P. Bas wer den als bestuursleden herkozen, waarvan de eerste twee respectievelijk als secretaris en penningmeester. Hierna werden verschillende manieren aan de hand gedaan om de financiën wat te versterken, wat dringend noodig is. Be sloten werd dit jaar naar één concours te gaan en dan weer uit te komen in de supe rieure afd. fanfare. wrok in mijn geboren tegen dit nu weer aldoor opeischen van mijn bemoeienissen en 't eindeloos vergoelijken stemt mij soms dol. Ja, wat weerlag nog aantoe of er al geen gedonderjaag genoeg was. En ik loop er baloorig uit. Maar nauwe lijks voel ik een veiligen afstand van al dit lichtelijk verwarrends, of iets lauw voch tigs beroert mijn hand: Erdad, die mij is na- gesaskerd en likkend zijn blijdschap over 't terugvinden bekent. Zuchtend vat ik den riem dan weer op, wijl die door de modder sliert. En nu begint 't opnieuw dat eindelooze remmen als ik juist in stevig voortstappen mijn evenwicht wil hervinden. Bovendien schaam ik mij diep, tegenover de dorpsgenooten, de vrouwen en meisjes vooral, die» mij toeknikken, over de openlijkheid van al die hondsche ver richtingen. Want bij ieder hondje, paaltje, stoepetje, parkeerende auto, kruiwagen, kuiltje, viezigheidje, opgedroogd plasje, wil hij er steeds weer aan snuffelen of den poot oplichten, tot mijn klimmende ontsteltenis over zóó'n springfontein. Wat bespeurt hij daar overal aan heimelijke verlokkingen, dat hij er mij steeds opnieuw koppig mee heen terug rukt? Wat aan hem tot trillens en kermens toe opwindende, vervoerende geheimenissen voor zijn dieper en dieper wroetenden snoet? En nooit heb ik geweten, dat de moderne wereld over iederen vier kanten voet bestoken is met palen en paaltjes die voor 'n medeschepsel stuk voor stuk een emotie, een roes verhullen. Nee, zoo'n Erdad óók alweer, in die trou we aanhankelijkheid, haalt je van je rechte weggetje af door nieuwe raadsels, kronke lingen, aberraties Hij vermoeit me, on duldbaar daar. Maar dan zegt weer z'n jonge baasje: „Vader, hij heeft er toch wa rempel óók niet om gevraagd, dat we 'm van de markt af juist óns huis zouden binnen- sleepen". Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9