DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Men verdiept zich in gissingen over de bespre kingen op den Brenner. Wat is er op den Brenner besproken? Me. 67 Dinsdag 19 Maart 1940 142e Jaargang In het Lagerhuis wordt naar den internationalen toestand geïnformeerd. G»r@©f© veranderingen in het Finsehe kabinet. Men betwijfelt of er een vredesprogram is opgesteld. De wederopbouw van Finland. De algemeen© toestand. De Duitsch-Italiaan- sche besprekingen. •geven letter- ng van letters en plaats in V. I N. 1NEB (EKS. B. L. T. aatsnamen, die zoo vroegtijdig t Vrijdag 22 zzle-Redacteur it. irt. 14,4 M. (Alg. ier. 8.10 Gr.pl. i Gr.pl. 10.30 nsemble Jetty ,e „Zijlichten". Ensemble Spe- erna Ensemble hierna En- Lyra-trio. 2.15 l en oor", cau- 4.30 Dlsco- -orkest en so- lansorkest. 7.05 k „Een beroep ;rland: Neder- ANP-ber-, roeporkest en vilight Serena- list. 10.30 Viool r. 11.10—12.— CRV-uitz.) 8.— ing, meditatie, elukwenschen) Christ, lectuur- 15 Gr.pL 12.30 en gr.pl. 2— >L 3.— Kookpr. g. 4.45—4.55 en dnderen. (6.30 Scheepvaart: richt). 7.Ber. .pL 8.— ANP- ezing „Christus 8.45 Koperoctet „Spionnen en p., act. halfuur. L 11.— Gr.pl. ing. M. (Na 10.20 Ofredo Campoli 12.30 Dansmu- 2.20 Geiger en gers. 3.20 Cau- 3.35 BBC- sr. en causerie 5.20 Ber. 5.35 oordr. 6.20 Me- meeL 7.05 Cau- ir". 7.20 Gev. srie. 8.55 BBC- iotooneel. 10.20 est. 10.50 Het ..20 Ber. 1.10 Zang. 11.20 it. 12.05 Piano- p. 1.05 Viool en 2.20 Orgèlcon- (Engelsch). 3.50 Parijseh instr. ano. 6.20 Gev. r. 8.05 Solisten- ïpublicaine. 9.05 10.05 en 11.05— ,eo Eysoldt's or- 0—9.50 Zang en 0 Nedersaksen- cert. 3.20 Mijn- p. 5.05 Folkloris- >orkest en solist, vond. 9.50 Tot ender. 322 M.: 11.20 Dmroeporkest en 1.05—1.20, 4.55— 20 Voor soldaten, ymph.-orkest en i.-orkest. 9.50— 484 M.: 11-20 Schnyders' or- 4.20 Zang en Drkest „Phalange Gr.pl. 7.20 Voor Nat. orkest en zzmuziek (gr.pl.) t, 1571 M. 7.35 ich Philh. orkest, in's orkest. 10.20 ia concert. 11.20 achtconcert. 12.26 tODISTRIBUTIE. Diversen 8.20 D. sender 9.50— 1.20, Brussel VI. Radio 13.20 50, D.sender 14.20 916.50, D.sender 17.50—19.20, Fr. ster 21.20—21.50, rijs Radio 22.20— -23.20, Diversen 3.30—24.—. .—8.20, Engeland 1—9.35, Engeland 10.25—12.20, En- lest Reg. 12.30 16.20, West Reg. adio 16.3517.10, -17.35, Parijs R. 18.05—18.50, Be- Keulen 19.05— 50.20, Brussel VL 21.30—21.40, Dan- !0, Engeland 22.20 15—24.—. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK, A PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1,25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte, Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdruk kerij v/h, HERMS. COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060, Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, In geheel Europa en natuurlijk ook in Amerika, vraagt men zich af wat er tusschen de dictatoren op den Brenner besproken kan zijn. Er zijn door de Berlijnsche correspondenten van buitenlandsche bladen allerlei voorwaarden voor een vredesprogram medegedeeld, maar het feit, dat al die voorwaarden van elkaar verschillen, wijst er al op, dat niemand met zekerheid weet of zijn veronderstellingen juist zijn. Men neemt vrijwel algemeen aan, dat Duitschland een poging zal hebben gedaan, Italië de voordeelen van een samenwerking van Duitschland, Rus land en Italië uiteen te zetten en dat daarbij garanties van Duitsclie zijde zijn gegeven, dat verdere Russische agressicplannen op den Balkan niet zijn te vreezen. In hét Lagerhuis hebben vele leden de regeering vragen gesteld over den algemeenen internationalen toestand en de houding daartegenover van het Britsche kabinet. Over het algemeen schijnt men over de Engelsche acti viteit niet erg te spreken te zijn. Hedenmiddag zal Chamberlain het woord voeren en men mag verwachten dat de critiek daarna niet zal ontbreken. Uit Finland wordt gemeld, dat er een groote verandering in de Fin sehe regeering op komst is en dat ook Tanner er geen prijs meer op stelt een ministerszetel te bezetten. Rito Ryti zou president van de Staatsbank worden. Mussolini te Rome teruggekeerd. Mussolini is gisteravond om 11 uur 45 te Rome aangekomen in gezelschap van Ciano en de leden van zijn gevolg, alsmede den Duitschen ambassadeur te Rome, von Mac- kensen. Hoewel de aankomst een volkomen parti culier karakter droeg en tot geen enkele bij zondere ontvangst aanleiding gaf, hadden verscheiden leden der regeering zich naar het station begeven om den Duce te verwel komen. Een talrijke menigte heeft hem ondanks het nachtelijk uur een stormachtige ovatie gebracht. Hitier onderbrak zijn reis. Op den terugweg van den Brenner heeft Hitier de reis onderbroken te München, van waar hij naar Berlijn zal doorgaan. Perso nen, behoorende tot het gevolg van den Flihrer, verklaren, dat de samenkomst met den Duce, waarover Hitier zeer tevreden is, volkomen in het kader der Duïtsch-Italiaan- sche betrekkingen past en voor zekere krin gen in het buitenland in het geheel geen aanleiding kan zijn om sensatloneele gebeur tenissen te verwachten-. Het onderhoud. Officieele kringen te Rome hadden gister avond niets toe te voegen aan het laconieke communiqué, dat is uitgegeven na het on derhoud tusschen Mussolini en Hitier. De Messagero zegt, dat in Berlijn de ont moeting beschouwd wordt als de kapitale gebeurtenis van het jaar. In Italiaansche kringen, in Rcmie vormt het onderhoud op den Brenner practisch het eenige onderwerp van gesprek. De meeste politieke waarnemers zien een verband tus schen het onderhoud en de wijziging van het vertrekplan van'Sumner Welles. Zij den ken, dat het duidelijke Amerikaansche ver langen naar een vredesoffensief Mussolini er toe geleid kan hebben dit oogenblik te kiezen voor een intieme gedachtenwisse- ling met zijn spilgenoot en dat het onder houd, dat Mussolini hedenochtend waar schijnlijk zal hebben met Sumner Welles een beslissenden invloed zal hebben op Welles' rapport aan Roosevelt. Een waarnemer oppert het denkbeeld, dat de beide staatslieden bijeen kwamen om een concreet plan voor te bereiden voor de vorming van een Duitsch-Russisch-Ita- haansch Balkanblok, dat volgens dezen waarnemer niet gericht zou zijn tegen eenige andere mogendheid, maar slechts in den verrn van een blok' zou hebben voor de handhaving van den vrede in Oost-Europa en het Donaubekken, met een economische voorkeur voor de twee spilmogendheden. Onder de niet bevestigde gissingen, die gisteravond in Rome de ronde deden, was deze, dat Daladier Dinsdag of Woensdag een ontmoeting zou kunnen hebben met Mus solini Uit Parijs kwam echter nog den zelfden avond een gezaghebbende tegenspraak. Volgens berichten uit Berlijn in de Basler Nachrichter wordt in Berlijn een gezamen lijke verklaring van Duitschland» Italië en Rusland betreffende de handhaving' van den vrede op den Balkan beschouwd als een dei- waarschijnlijke consequenties van de ont moeting tusschen Mussolini en Hitier. Waarnemers in Zwitserland gelooven, dat Duitschland, nu het zijn Noordelijke flank heeft beveiligd tegen een aanval, tracht zich in Zuid-Oost-Europa te beschermen door ge bruik te maken van Italiaanschen en Russi- schen steun om de geallieerden uit te sluiten van dat deel van Europa. Men is van mee- ning, dat Duitschland reeds een voordeel heeft verworven door het tot stand brengen van een verzoening tusschen de IJzeren Garde en de Roemeensche regeering, welke vergeleken wordt met de inlijving van de Oostenrijksche ilationaal-socialisten in het vaderlandsche front voor den Anschluss. Welles over de resultaten ingelicht? Men gelooft te Rome, dat Sumner Welles hedenochtend een bezoek aan Mussolini zal brengen om in de gelegenheid te zijn het resultaat van de bijeenkomst tusschen Hitler en den Duce te vernemen. Britsche pers over ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini. De Engelsche bladen meenen, dat het hoofddoel van de ontmoeting tusschen Mus solini en Hitler was, Hitler in staat te stel len, zijn laatste vredesvoorwaarden aan Mussolini te overhandigen, opdat deze ze aan Sumner Welles kon doorgeven. De „Daily Telegraph" zegt in een hoofd artikel: Welke wijzigingen Hitier ook mag hebben aangebracht in zijn fantasie van oorlogsdoeleinden, er is geen wijziging in die van de geallieerden. De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat Hitier volgens vaticaansche kringen een vredesplan heeft ingediend, dat aan den paus en aan Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat, naar men gelooft, de reis naar den Brenner ten doel had, dit plan te bespre ken. De New-York Times publiceert aan Hitier toegeschreven vredesvoor stellen. In een telegram uit Rome zegt de „New- York Times", dat Hitiers vredesvoorstellen, welke von Ribbentrop aan den paus heeft overhandigd, volgens vaticaansche kringen elf punten omvatten. Het zou de bedoeling zijn, Europa in in vloedssferen te verdeelen en een anti-bolsje wistische politiek te gaan voeren met het doel Rusland, zoo noodig met wapengeweld, van 't communisme te bevrijden. Voorts wordt als een der elf punten opgenoemd, absolute vrijheid van handel en toegang tot de grond stoffen, alsmede nauw contact met de Ver- eenigde Staten voor economische samen werking en vergemakkelijking ,van de Duit- sche en Italiaansche emigratie. Een ander punt is teruggave binnen twtinitg jaar van de Duitsche koloniën of een gelijkwaardige koloniale compensatie, of minstens bescher ming van de Duitsche emigratie naar vast gestelde gebieden in Afrika. In het telegram van de „New-York Times" wordt voorts gezegd, dat von Ribbentrop deze voorwaarden ook aan Sumner Welles heeft overhandigd, en dat hij tegenover ieder zou hebben verklaard, dat in het voor jaar een groot offensief zou worden ont ketend als het streven naar den vrede faal de. Volgens een theorie zou Sumner Welles Mussolini ervan overtuigd hebben, dat er voor zulk een vredesplan geen hoop was en dat Mussolini daarom met Hitler is gaan spreken om hem ertoe te bewegen, het plan aanzienlijk te wijzigen. Fransche persstemmen De correspondent van het „Journal" te Zürich meent, dat bij het onderhoud tus schen Hitler en Mussolini gewerkt is aan een vredesprogramma, dat de minimum voor waarden omvat, waarop het Derde Rijk be reid zou zjjn, vrede te sluiten als een hooge internationale autoriteit als het vaticaan of Rcosevelt mocht besluiten, het initiatief tot een bemiddeling te nemen. Dezelfde cor respondent wijst op de levendige gedachten. Wisselingen, die de laatste dagen tusschen Berlijn, Rome en verscheidene hoofdsteden op den Balkan worden gevoerd. De aandacht van Duitschland zou gericht zijn op Z.O. Europa en het nabije Oosten, waar volgens Berlijn ernstige gebeurtenissen zouden wor den voorbereid. Naar de „Oeuvre" meent te weten, gelooft men in bevoegde kringen in de groote hoofd steden, dat het onderhoud tusschen Hitier en Mussolini een tweeledig doel had. In de eerste plaats, van Italië de instemming te verkrijgen met een Duitsch-Italiaansch-Rus- sisch pact, waarbij Midden-Europa en de Balkan worden gegarandeerd. Duitschland zou terstond de totstandkoming van dit ga rantiepact willen aankondigen. Hitier meent, dat dit de eenige kans is, die hem nog overblijft, om de democratieën een Duitsch vredesplan te doen aannemen. De definitieve opstelling van het programma van zulk een vrede was het tweede deel van de ontmoeting. Na de besprekingen op den Brenner. In de berichten uit Berlijn, zoo wordt uit Parijs gemeld, wordt de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier zoowel in verband gebracht met het verblijf van Sumner Welles in Rome, als met den toe stand in den Balkan, doch er wordt meer nadruk gelegd op den tweeden dan op den eersten factor. In het brein van den Duit sche leiders, aldus Havas, schijnen beide vraagstukken echter nauw verband met elkaar te houden. Ondanks de herhaalde verklaringen van Roosevelt, schijnt men in Berlijn de hoop niet te hebben opgegeven, Welles te overtuigen van de opportuniteit van een vredesoffensief en hem aan te toonen, dat de vreedzame organisatie van den Europeeschen sector van den Balkan kan samengaan met de afbakening der respectieve belangen van Duitschland en Rusland. Welles wacht in Rome den terug keer van Mussolini af en zal naar Washing ton terugkeeren met alle elementen welke de ontmoeting van den Brenner zal heb ben kunnen opleveren. Geëvacueerde naar Helsinki. bevolking trekt De gemeentelijke autoriteiten van Hel sinki zien zich voor ernstige moeilijk heden geplaatst in verband met den te snellen terugkeer van de geëvacueerde bevolking, bovendien hebben bijna alle ge ëvacueerde inwoners van de afgestane gebieden een toevlucht in de hoofdstad gezocht. Er heerscht eenige bezorgdheid omtrent de leven .middelenvoorziening der stad. Het vervoer stuit op moeilijk heden aangezien het grootste deel van het materiaal gebruikt wordt voor de evacua tie der afgestane gebieden en het geleide lijk terugtrekken der troepen. Men ver wacht de moeilijkheden stuk voor stuk te boven te kunnen komen. Zweedsche minister van verkeer over de politiek inzake Finland. De minister van verkeer Andersson heeft in het historische stadje Mors in Dalarne een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het is verwonderlijk, dat men thans van Finsehe zijde de hulp der wes telijke mogendheden als beslist doeltref fend voorstelt en de houding van Zweden en Noorwegen in de kwestie van het ver- leenen van doortocht aan troepen de oor zaak noemt voor den ongelukkigen afloop van den oorlog. De minister wees erop, dat in de Zweedsche regeering volledige eensgezindheid ten aanzien van deze kwes tie heerscht en dat een overweldigende meerderheid van den Rijksdag achter de regeeringspolitiek staat. Ten aanzien van de kwestie van een Noordsch defensief verbond verklaarde Andersson, dat dit niet denkbaar zou zijn zonder volledige wederkeerigheid. Men verdiept zich in gissingen, wat er door de beide dictatoren op den Brenner be sproken kan zijn. Maar het staat vast, dat het gesprek tus schen Mussolini en Hitler in den Italiaan schen trein is gevoerd en een treincoupé biedt nu eenmaal geen ruimte voor een groot gezelschap. Men mag aannemen, dat ook Ciano en Von Ribbentrop aan de be sprekingen hebben deelgenomen, maar vol gens een gisteravond uit Rome verzonden telegram zou bij het eerste onderhoud in het studeervertrek van Mussolini's trein geen andere staatsman aanwezig zijn ge weest en de Duce dus alleen met den Führer hebben gesproken. Zoolang er geen officieele communiqué's verschijnen waarin men trouwens toch altijd datgene opneemt wat men zonder eenige risico aan de openbaarheid kan prijs geven zou alles wat er over dit onder houd verteld wordt uitsluitend op gissingen en veronderstellingen berusten en is het zeer moeilijk de beteekenis van deze bijeen komst in het juiste licht te stellen. Dat zij van groot belang is behoeft geen betoog. Het is na de bijeenkomst in Mün chen in September 1938 niet meer gebeurd, dat de beide dictatoren direct contact had den en deze blijkbaar plotseling opgekomen behoefte aan een persoonlijke bespreking wijst er wel op, dat er een belangrijk vraag stuk aan de orde is gekomen. Een van de opmerkelijkste bijzonderheden is het plotselinge vertrek van Mussolini uit Rome en van Hitier uit Berlijn, dat den in druk wekt, dat deze conferentie niet lang van te voren werd vastgesteld, maar door de omstandigheden werd geboden. Volgens de Popoio di Roma zou de bijeen komst los staan van iedere bijzondere toe valligheid van min of meer recenten datum en zou het duidelijk zijn, dat er slechts sprake was van een ontmoeting tusschen de regeeringschefs van twee landen, die door nauwe politieke banden verbonden zijn en gezamenlijk dén algemeenen toestand wil len bestudeeren. Die indruk maakt de Brenner-conferentie allerminst. Zij draagt integendeel wel dege lijk het karakter van een spoedbijeenkomst voor de behandeling van een belangrijk on derwerp waarvan de bespreking geen verder uitstel gedoogde. Hoewel niemand op het oogenblik dat wij dit schrijven nog met zekerheid kan zeggen wat het voornaamste onderwerp der bespre kingen is geweest, ontbreekt het niet aan verklaringen welke van min of meer offi cieele zijde heeten te komen. Wij maakten in ons vorig nummer reeds melding van de opvatting in Duitsche poli tieke kringen, dat er op den Brenner een Duitsch-Italiaansch vredesprogram zou zijn gesmeed, waarin Italië zijn rechten op Dji- boetie, Suez en Tunis opnieuw op den voor grond zou brengen. Wij hebben daarbij ook gemeld wat Duitschland geëischt zou hebben en het is volkomen begrijpelijk, dat dit vredesvoorwaarden zijn, welke men van De evacuatie van Hangö. De sleutels van Hangö zullen Vrijdag a.s., des avonds om twaalf uur, aan de Sovjetautoriteiten worden overhandigd door commandant Pervickstron. Dan zul len de 10.000 inwoners de stad allen heb ben verlaten. Sedert vijf dagen is het een groote uittocht. 9000 bommen hebben haar sporen in de stad nagelaten. Ook eenige in de buurt van Hangö ge legen dorpen zullen ontruimd worden. De aanleg van den spoorweg van Kandalasjka naar Kemijaervi. In welingelichte kringen te Stockholm verklaart men, dat volgens een uit Zweed sche officieele bron verkregen inlichting de Sovjet-regeering aan de Finsehe re- geering heeft doen vleten, dat, wanneer zij den aanleg wenscht van een spoorlijn van Kandalasjka naar Kemijaervi, dat Was om een vrije verbinding met het Westen te kunnen hebben ingeval de Oostzee gesloten zou zijn. Wat Zweden gezonden heeft. Vernomen wordt, dat Zweden gedu rende den oorlog aan Finland onder meer gezonden zou hebben: ongeveer 90.000 geweren en automatische geweren, 42 millioen patronen, 75 stukken antitank- geschut, ongeveer 250 stukken ander ge schut, waarvan de helft iuchtafweer- artillerie, en groote hoeveelheden artille riemunitie. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. Duitsche zijde aan een vrijwel geheel ver nietigd Engeland en Frankrijk zou kunnen dicteeren en het is de groote vraag of ze dan nog ingewilligd zouden worden. Bij den huidigen stand van den Euro peeschen strijd is er geen sprake van, dat men in de geallieerde staten er over zou denken er eenige ernstige aandacht aan te schenken. Men moet dat in Duitschland even duidelijk inzien als in Italië en het lijkt dan ook zeer onwaarschijnlijk, dat Musso lini en Hitler in spoedconferentie bijeenko men om gezamenlijk een dergelijk vredes program te laten verschijnen. Waarover het dan eigenlijk wél ging is er niet duidelijker op geworden, al voorspelt men in de pers der geallieerde staten, dat er 'n nieuw vredesoffensief op komst is, wat dan verklaard zou worden door de groote activiteit van den Duce, die, zooals men al gemeen aanneemt, een spoedigen vrede wenscht, en ook door het feit, dat Sumner Welles, die de beide laatste dagen met alle Italiaansche groote figuren den Paus in cluis besprekingen heeft gevoerd, eerst naar zijn vaderland zal vertrekken nadat Mussolini van de conferentie met Hitier teruggekeerd is, zoodat hij van den afloop der besprekingen op de hoogte kan worden gesteld. Wanneer dat laatste juist is en het heeft er allen schijn van zou men mogen aannemen, dat men op den Brenner een vredesplan heeft besproken, dat zooveel mogelijkheden tot toenadering biedt, dat de heer Welles het mee naar Amerika zou ne men om er de speciale aandacht van presi dent Roosevelt voor te vragen. Natuurlijk zijn er intusschen al weer an dere geruchten opgedoken en volgens den gewoonlijk goed geïnformeerde!! Eerlij n- schen correspondent van de Stockholmsche Tidningen zouden de beide leiders tot een accoord zijn gekomen over de vredesvoor waarden welke Sumner Welles naar Ame rika zou overbrengen. Men zou dan overeengekomen zijn tegen eiken prijs te vermijden, dat de oorlog uit gebreid wordt tot de Middellandsche Zee en het nabije Oosten, maar omdat zooiets ook afhankelijk is van de plannen der ge allieerden ziet het er naar uit, dat een der gelijk besluit van weinig beteekenis zou zijn. Verder zou er besloten zijn tot een overeenkomst in Z.O.-Europa, dat zoowel voor Duitschland als voor Italië een voor raadschuur voor voedsel zou kunnen wor den. Men zou overeengekomen zijn, dat de zoogenaamde bezitlooze staten waartoe Italië blijkbaar ook zichzelf rekent een gemeenschappelijk front moeten vormen tegen de zoogenaamde plutocratische mo gendheden en beide staten zouden tot over eenstemming moeten komen over de fun- damenteele richtlijnen voor een nieuw ge stabiliseerd Europa. Dat ziet er weer een beetje geloofwaar diger uit, maar niemand kan op het oogen blik met zekerheid zeggen of dat de grond slag der besprekingen is geweest. Hedenochtend werden er trouwens in de Britsche pers al weer andere voorwaarden gepubliceerd waarin o.a. sprake was van een mogelijken kruistocht tegen het bolsjewisme en van de vorming van een nieuw, onafhankelijk Polen. Er is één vraag welke van groot belang voor de toekomst is, namelijk of Italië ge constateerd heeft, dat het nu tijd wordt zich met zijn geduchte weermacht aan Duitsch- lands zijde te scharen dan wel of het de tot dusver gevoerde politiek van afzijdigheid zal blijven volgen. Met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat er op Italië den laatsten tijd grootere pressie is uitgeoefend om op vriendschappelij ker voet met Rusland te komen. Dat is gebleken in de veranderde beoordeeling van het Russisch-Finsche con flict waarbij de sympathie voor Finland de laatste dagen minder tot uiting kwam en Von Ribbentrop moet bij zijn laatste bezoek aan Rome al zijn best hebben gedaan Italië er van te overtuigen, dat het voor verdere Russische agressieplannen niet bevreesd behoeft te zijn. De grenzen van Roemenië zouden ge respecteerd worden, Hongarije en Bulgarije zouden hun territoriale wenschen voor on- bepaalden tijd uitstellen en er zou een stre ven op den Balkan zijn om alle daar gelegen staten in wade en vriendschap te doen samenleven. Heeft Duitschland getracht Italië's afkeer van Moskou weg te nemen door de onaan tastbaarheid en volkomen veiligheid van den Balkan te garandeeren? Wellicht zal het uit de komende gebeur tenissen duidelijker worden met welk doel er dictatoriale besprekingen op den Bren ner zijn gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1